Steeland helpt Rwanda, f mdat er water nodig is. Ike week hoofdprijs van f 500,- n 4" Vrije tijd in Rwanda Dit moet u doen Voor ƒ40.000,- aan prijzen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 OKTOBER 1979 Als u meedoet et deze puzzel heeft Rwanda straks water. svijfde ronde van de puzzelactie van PZC en Unicef iievan het arme Afrikaanse land Rwanda is de prijzenpot - met als hoofdprijs 500, ïjldmet een serie EXTRA PRIJZEN. En dat zijn: een Hnkboekje waarop al 250,- is gestort (beschikbaar door de Rabobank te Goes), een «rrekening a 100,- (van de Nederlandse iank BV te Middelburg), een Tirion-Hattinga Zeeland (van boekhandel Bikker te n) en twee verrekijkers (van P. Maaskant en BV te Bruinisse). ideweek-hoofdprijs van 500,- zijn er natuurlijk [sandere weekprijzen: een geldprijs van 300,- en a- 200,— en een radiocassetterecorder (Philips AR Mesprijs 339,-), aangeboden door Pechiney land NV te Vlissingen. het gedenkboek 'De Koninklijke Weg' over de Kon. I-Schelde' te Vlissingen (aangeboden door Den Boer ilburg, Uitgevers b.v.), een historisch heraldische ian Zeeland (aangeboden, door de Onderlinge «eWaarborg Mij. UA/Alg. Zeeuwse Verzekerings en een serie kleinere Unicef-prijzen zoals seis, geschenkdozen, kerstkaarten, kunstkaarten en fotoverzamelingen ('De Kinderen van deze Wereld'). Het totale prijzenbestand van deze puzzelmarathon bedraagt maar liefst ruim 40.000,- De helft wordt beschikbaar gesteld door de PZC ter gelegenheid van de inschrijving van de 60.000ste abonnee. De andere helft is afkomstig van het Zeeuwse bedrijfsleven. Na de dertien weken kan de door u gevormde slagzin goed zijn voor één van de vele fraaie hoofdprijzen Dus: als u nog niet meedeed, haak in met deze vijfde ronde en help zo mee het Afrikaanse land Rwanda aan 5.600 drinkwaterputten te helpen! De HOOFDPRIJZEN worden aan het eind van de serie van dertien puzzels beschikbaar gesteld. En dat zijn dan zes geldprijzen van 1000,-, vier geldprijzen van 500,- en voorts onder meer een kleurentelevisie, stereo-installatie, skiset, keukenradio, afzuigkap, zonnescherm, grasmaaier, een weekeridreis Londen of Parijs en nog veel meerl Wat u moet doen om in aanmerking te komen voor een of meer van deze prachtige prijzen leest u elders op deze pagina. Voor een bijdrage van 2,50 per week liggen alle mogelijkheden voor u open. (Voor deze puzzelactie is vergunning verleend door de staatssecretaris van justitie bij beschikking nr. LO 670/061/068 d.d. 30 juli 1979). Geldprijs van 500,-: mevr. J. F. Westerweel-van Kooten, Nwe. Kerkstr. 22, Biezelinge; geldprijs van 300,-: mevr. A. Lippens-Danielse, Hyacinthenlaan 28, Vlissingen; geld prijs van 200,-: J. Duinkerke, Marijkelaan 64, Yerseke; radiocassetterecorder (Philips AR 374): C. G. Neels, Piermanstraat 9, Krabbendijke; gedenkboek 'De Koninklij ke Weg' over de Kon. Mij. De Schelde: P. Riemens, Punt- straat 18, Zaamslag: historisch-heraldische kaart van Zeeland: K. Moens, Perestraat 11, Goes; set Unicef-wens- bladen: M. de Regt, Jac. van Lennepstraat 91, Terneuzen; Unicef-fotoverzameling 'De Kinderen van deze Wereld': H. den Hamer, Ledelplein 7, Oostburg; doos Unicef-kerst- kaarten: mevr. Spruijt, Lange Achterweg 42, 's Heer Arendskerke; Unicef-doos kaarten met kunstillustraties: E. M. C. van Zalinge, Bramestraat 36, Goes; doos Unicef- kaarten moderne kunst: A. Lijnse, Kanaalstraat 9, Oost- Souburg; Unicef-legpuzzel: K. Stroo-Louws, Molenweg 4, Zoutelande. De winnaars krijgen de prijzen zo spoedig mogelijk thuisge stuurd. Wil/em van Liere f23) uit 's Heer Hendrikskinderen is in januari van dit aar als eerste van een groep van Nederlandse vrijwilligers uitgezonden naar Rwanda Hij is in het 'land van de duizend heuvelen' ingezet bij projecten voor verbetering van de drinkwatervoorziening. Op de PZC-Unicef-pagina geeft hij wekelijks zijn impressies van het dagelijkse leven in dit kleine Afrikaanse land weer n Kathrin Lutz-Marxer Met toestemming overgenomen ■so'entenboek 'Murahol Sabine en Marco op bezoek in Rwanda' -ieverij Sjaloom Odijk Door Willem van Liere) KIBINGO - Het doet er niet toe in welk land je komt, overal zijn wel mensen die zich geen raad weten met de vrije tijd. Ook al zijn er in de 'westerse' maatschappij redelijk wat mogelijkheden, het blijft voor velen moeilijk. In Rwanda is het tijdverdrijf in de vrije uurtjes ook min of meer een probleem. Dit vindt echter grotendeels z'n oorzaak in de armoede van de bevolking en de manier van samenleven. De mensen hier zijn veel meer aan elkaar gebonden, vooral in familieverband; loop je met een kennis mee, dan kom je regelmatig 'grote broers' en 'kleine broers' tegen. Het is niet gezegd dat je met echte broers te doen hebt, het kunnen net zo goed achterneven zijn. Door deze band doen de mensen hier erg veel samen, bijvoorbeeld een huis bouwen, wat in Rwanda wel vrijetijdsbesteding mag worden genoemd. Omdat Rwanda erg 'kunstarm' is, zullen niet veel mensen snel naar een stuk hout met een beitel, een vlechtwerkje of iets dergelijks pakken Toch zie je dit hier en daar wel gebeuren, vooral door de jongeren die het op de één of andere school hebben geleerd. Overdracht door de ouderen is er vrijwel niet. 't Is het goedkoopste tijdverdrijf; hobby met plaatselijk aanwezige materialen. Geldgebrek verkleint toch wel enigszins de hobbymogelijkheden. Slechts weinigen kunnen het zich permitteren om bijvoorbeeld een boek te kopen, afgezien van de vraag of men al dan niet kan lezen. Nog minder mensen zijn in staat om zoiets als een fototoestel let je aan te schaffen. Toevallig woont er bij mij een Rwandees met zo'n klein dingetje rond de nek Jan en Alleman wordt op de zondagmiddag gekiekt' en het is me eens gebeurd dat ook ik 'geknipt' mocht worden, netjes poserend naast de eigenaar van het toestel Op een andere manier weten de Rwandezen zich uitstekend te vermaken, door de rijke taal en de liefde voor het bier is men in staat driekwart van de vrije tijd al kletsend en drinkend door'te brengen. Zelf zie ik zoiets soms als een nuttige tijdsbesteding, maar toch vraag ik me geregeld af waar zij de stof vandaan halen om ai die uurties te vullen. Ik ben na één middag wel uitgepraat voor de rest van de week Na oplossing van het kruiswoordraadsel krijgen zoals elke week weet twee letters een 'speciale behandeling'. Aan het eind van onze dertien weken durende puzzelmarathon vormen zodoende 26 letters samen een slagzin. Als u die heeft gevonden maakt u half december kans op éen van de vele fraaie hoofdprijzen (zie onderin deze pagina). Als u de oplossing van deze week instuurt, komt u in aanmerking voor de wekelijkse prijzenpot (hoofdprijs f 500,-) en deze week ook een serie extra prijzen. De opgaaf van deze week: na oplossing van de puzzel, telt u alle hierin voorkomende letters R op en trekt van dit aantal 2 af. Het dan gevonden getal bepaalt de plaats van de letter R in de slagzin. U vult deze letter in in het betreffende vakje van de onder de puzzel afgedrukte letterbalk. dus het vakje waarvan het getal overeenkomt met het door u gevonden getal- Vervolgens telt u alle in de puzzel voorkomende letters I (kleine letter i) op en vermeerdert dit aantal met 6. Dan hebt u de plaats van de letter i in de slagzin bepaald, die u ook weer kunt invullen in de letterbalk. Dus voor alle duidelijkheid: de speciale behandeling geldt de leners R van Rudolf en I van Izak. Om het u thuis gemakkelijk te maken zijn twee letterbalken afgedrukt. De ene is onderdeel van de strook die u moet insturen en de andere kunt u bewaren om zelf wekelijks de vordering van de slagzin bij te houden. En dan de inzending: Als u de twee letters in de letterbalk hebt ingevuld en daaronder uw naam, adres en woonplaats, knipt u de strook uit en doet deze in een enveloppe. Het kruiswoordraadsel hoeft u dus niet in te sturen I In dezelfde enveloppe voegt u ook uw bijdrage van 2,50 (meer mag natuurlijk ook) toe. Dat kan In de vorm van: een betael- of eurocheque; een bankgiro-overschrijving; een giro(betaal)kaart; of losse, geldige postzegels. Indien u gebruik maakt van een cheque, girokaart of bankgiro, hoeft u daarop alleen maar het bedrag in te vullen en - niet vergeten I - uw handtekening te plaatsen. Wij vullen de rest in. De gesloten enveloppe moet normaal gefrankeerd (55 ct) worden opgestuurd aan: PZC-puzzel Rwanda Provinciehuis. St. Pieterstraat 42. 4331 EW Middelburg Denkt u om de postcode en svp niet de enveloppe overfrankeren in plaats van uw geldelijke bijdrage in te sluiten. De oplossingen moeten uiterlijk aanstaande woensdag (24 oktober) binnen zijn Elke donderdag zullen namelijk de oplossingen ten provfnclehuize worden gesorteerd en zullen onder toezicht van notaris mr A. E. d' Angremont de weekprijzen worden getrokken. De daarop volgende zaterdag worden op de puzzelpagina de prijswinnaars van die week bekend gemaakt. HORIZONTAAL: 1 zangnoot; 3 district op W.-Java; 7 slee; 9 goeie sul; 11 heester; 14 kleintje; 15 afgelopen; 16 klooster zuster; 17 reeds; 18 voegw VERTICAAL: 1 kledingstuk; 2 waterstand; 3 ge steente; 4 meisjesnaam; 5 het aangebodene; 6 omroeporgani satie; 7 reeds. 8 meisjesnaam; 9 hebben (lepers 20z8ngnoot; 27 zonder werklust; 10 runderen; 12 wiel; 29 titel (afk.); 30 voegw 32 eerste melk van een koe: 35 on vruchtbare; 37 kan niet (afk.); 38 voorzetsel; 39 dierlijk produkt; 40 bolgewas; 41 klnderli|k; 44 slikken (werfcw.vorm); 47 benauwde, 48 jongensnaam. 50 hoofd v. e. mos kee; 51 rondedans; 54 lust; 55 vochtig; 57 bevel; 58 koude; 59 klein Europees land; 13 uitroep; 21 bewoners v e werelddeel; 25 be woner v. d. Ver. Staten. 28 vis; 29 dagelijks bestuur (afk.); 31 niet eerder (afk 33 uniek; 34 leuk; 35 herhalen s v p 36 deel v e. schip; 41 nooit eerder (afk 42 achtens waardig; 43 persoon die deel uit maakt van vereniging; 45 sluwe: voorz.; 61 oude lengtemaat. 63 46 tot morgen (afk 48 verkoop- oppervlaktemaat; 65 zeer. 67 goed (Eng68 rotzooi; 70 leren (werkwvorm); 72 scheepsterm; ruimtes; 49 meisjesnaam; 52 dier lijk produkt; 53 voorzetsel; 56 niet dichtbij; 60 goed (Eng 62 vod; 64 73 Mohammed, godsdienst; 74 dans; 66 vertragingsmechaniek; Si r.;i f - 'GDU1ZEND GULDEN 40.000) aar> geld en *»aarde zit er in de prijzenpot van deze '^«(-puzzelactie voor 'Zeeland helpt Rwanda'. Aan het de puzzelmarathon, wanneer de slagzin eruit is (op :"dag 20 december) zullen de hoofdprijzen worden onder het toeziend oog van notaris E d' Angrémont te Middelburg. "hoofdprijzen zijn: imaal duizend gulden 1000,-) Mkbaar gesteld door de PZC ter gelegenheid van de we abonnee op de krant) maal vijfhonderd gulden 500,--) Mbaar gesteld door: "bliek 'Sas van Gent te Sas van Gent 'i Chemicals bv te Vlissingen jChanJEBj (Nederland) bv te Terneuzen. T^bvte Middelburg I ijgbare kleurentelevisie 14 C 92500B ter waarde "45,- Jaar gesteld door GTI Installatietechniek Zuid bv te Tuner-versterkercombinatie, type AR 974-90 met platenspeler, cassette-recorder en radio, adviesprijs 1100.- (Beschikbaar gesteld door De Vitrite Fabriek bv te Middelburg). Duizend gulden 1000.-) vrij te besteden aan diensten en goederen bij: bv Rotterdamsch Zandstraal- en Schildersbedrijf, filiaal Vlissingen te Vlissingen Zonnescherm ter waarde van 850,- (Beschikbaar gesteld door Brasser Aluminium te Koudekerke). Keukenradio (Beschikbaar gesteld door De Hoop bv Terneuzen) Tiriou-Hattinga atlas van Zeeland. (Beschikbaar gesteld door Boekhandel Bikker te Vlissingen) Vakantiecheque ter waarde van 500, (Beschikbaar gesteld door Reisbureau Van Fraassen/Holland International te Vlissingen. Middelburg, Goes en Terneuzen). Elektrische luchtkussen-cirkelmaaier, merk Flymo. type GTE. (Beschikbaar gesteld door Groenleer machines te Kapelle) Complete skiset ter waarde van 500.- (Beschikbaar gesteld door Zentra Sport te Goes). Weekend-reis Londen of Parijs voor 2 personen ter waarde van 350.-- (Beschikbaar gesteld door Reburo reis- en passagebureau ter Terneuzen). Vier verrekijkers. (Beschikbaar gesteld oor P. Maaskant en Zonen bv te Bruinisse). Drie klimspsarrekenlngen a 100.- (Beschikbaar gesteld door Nederlandse Credietbank bv te Middelburg). Een zeemolen. (Beschikbaar gesteld door J. P. Poppe. speciaalzaak dieren en hengelsport te Vlissingen.) Wasemafzuigkap. (Beschikbaar gesteld door De Hoop bv te Terneuzen) Spaarbankboekje met 500,- (Beschikbaar gesteld door de Rabo-bank te Goes). Acht brandblussers met manometer (poeder, vier met inhoud van 2 kilo en vier met Inhoud van 1 kilo). (Beschikbaar gesteld door De Graaf assurantiën en financieringen te Middelburg. Deze strook ii insturen. i gesloten enveloppe, samen met uw geldelijke bijdrage Deze letterbalk kunt u bewaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 31