GORDIJNEN een goede keus is erg belangrijk Wol verven met natuurkleuren zijn in vrije tijd Schilderij Stevige stoeideken Boekjes over houtsoorten GROENTE INZURE1 WORDT WEER MOI Weer prijs PZC/zaterdagkrant fig.2 fig.3 Curver Enkele belangrijke grondregels voor het kiezen van gordijnen zijn: Grote dessins in gordijnen zijn alleen voor grote kamers geschikt en gordijnen waarin fijne dessins verwerkt zijn, moeten bij voorkeur voor kleine kamers gebruikt worden. Donkere, „zware" kleuren verkorten de kamer; levendige, pastelkleurige tinten doen de kamer dieper lijken Wilt u klassieke vitrages en gordijnen toepassen, dan moeten deze ruim ge plooid worden en niet alleen als raam- omranding toegepast worden In het ideale geval van gordijnbreedte - 3 x raam-(wand)breedte - moet wel met het dessin in de gordijnstof rekening gehouden worden Nu is het niet moeilijk om gordijnen voor de traditionele ramen te hangen. Zo'n raam meer te laten 'spreken' is echter een kunst. In veel moderne hui zen, worden vaak driehoekige en an dere onregelmatig gevormde ramen toegepast, Erg mooi, maar er kan niet zomaar een gordijn voorgehangen worden. Enkele veel voorkomende probleem- ramen en mogelijke oplossingen zijn de volgende; Kleine ramen dicht bij elkaar (zie fïg. 1). Deze moeten niet van aparte gor- dijneh voorzien worden. De kleine af metingen van de ramen worden hier- Het Houtvoorllchtingsinstituut heeft zojuist een nieuw boekje over houtsoorten gemaakt. Een overzich telijk en handzaam stukje informatie voor iedereen. Elke doe-het-zelver heeft regelmatig met hout te maken, als er ergens in een advertentie van houtwinkels of over meubels met houtnamen wordt gegooid, is voor ve len telkens weer de vraag; maar wat is dat nou eigenlijk voor hout? De naam kan indrukwekkend klinken, maar zit. daar wel echt goed hout achter? Bijna 60 houtsoorten worden kort en bondig beschreven: herkomst, toepas sing enz. krijgen de aandacht die de niet-vakman verlangt. Het kan bijv. voorkomen dat iemand een bepaalde houtsoort die hij graag zou willen toe passen. voor een totaal verkeerd doel gebruikt. Ook het boekje „Onderhoud ep reno vatie van geveltimmerwerk" (even eens van het HVT) is een praktische gids voor iedereen die zelf zijn huis on derhoudt. Er staan talloze nuttige tips in, die latere teleurstellingen kunnen voorkomen. Het begint met algemene voorlichting over hout, zodat een duidelijk begrip wordt gekweekt van de (soms zo hinderlijk lijkende) eigen schappen van hout. door extra benadrukt. Het is beter vi trage en gordijnen van wand tot wand te hangen. Zijn de ramen erg klein, zo dat ze slechts een klein gedeelte van de wand in beslag nemen, dan moeten ze als één raam beschouwd worden. Voor zulke Taampjes vormen rolgordijnen ook een goede oplossing. Raam en deur Raam en deur (zie Gg. 2). Deze komen vaak in de woonkamer van flats voor, in de aan het balkon gelegen wand. Een combinatie van vitrages met rol gordijnen is ideaal. Om van de wand een optisch geheel te maken, moeten de vitrages van wand tot wand en van plafond tot vloer ge hangen worden. De cv-radiator moet tussen wand en vitrage staan. Wan neer de vitrage niet te zwaar en te dik is, b.v. open-weave. levert dit voor de warmteafgifte van de radiator geen problemen op Rolgordijnen in dezelf de tint als de vitrage worden in de deur en in het raam gemonteerd en hangen achter de vitrage. Raam in de hoek. Deze ramen zijn eigenlijk alleen geschikt voor rol gordijnen. Een klassiek gordijn, over dag opzij geschoven, neemt te veel glasoppervlak in beslag. Een rol gordijn in hetzelfde dessin als het be hang en eventueel in hetzelfde dessin als meubelbekledmg of bedsprei doet wand en interieur als een optisch ge heel werken. Voor keukenramen geldt hetzelfde, omdat klassieke gordijnen of te veel glasoppervlak, of te veel wandoppervlak in beslag nemen Wandoppervlak in een keuken is schaars en wordt zoveel mogelijk voor kasten en andere bergruimte gebruikt. Dakraam Dakramen. Het zijn vooral schuine dakramen, die het moeilijkst van gordijnen te voorzien zijn. Twee mo gelijke oplossingen: A) Wilt u geen vitrage, dan is het 't mooist om een soort rolgordijn te ma ken (zie fig.3). Aan weerskanten wordt een houten rail gemonteerd waarover ringen kunnen schuiven. De stof. pre cies op maat geknipt en voorzien van de ringen, wordt over-de rail gescho ven. Door een touw aan weerskanten aan de onderste ring vast te maken. kan het gordijn, net als het zeil van een boot, naar boven gehaald en naar be neden gelaten worden. B) Wilt u wèl vitrage, dan spant u aan de boven- en onderkant van het raam spandraad voor vitrages. De vitrage moet zo omgezoomd zijn, dat ze aan de boven- en onderkant over de spand raad geschoven kan worden. Met de gordijnen gebeurt dit op dezelfde wij ze In plaats van spandraad kan beter een houten rail met ringen gebruikt worden. De stof knipt u in één of twee delen precies op maat, naar de afme tingen van het raam. De stof met- de eraan bevestigde ringen wordt over de rail geschoven. Het gordijn kan open en dicht gedaan worden door de ringen over de rail te verschuiven. Tegenwoordig worden in de gevel- wand onder de daktop soms driehoekige ramen toegepast (zie fig. 4). Deze kunnen als de opening van een punttent beschouwd worden. Het gor dijn wordt precies op maat geknipt en aan de schuine zijde aan de muur vastgemaakt. De rest van de stof laat u vallen en door het op enkele plaatsen met behulp van een aangenaaid stukje elastiek om een knopje te bevestigen, sluit u het gordijn. Door het naar de schuine zijde op te rollen en met een bandje op enkele plaatsen vast te zetr ten. kan het gordijn geopend worden. .LJe laatste jaren is de belangstelling voor het zelf-spinnen van schapewol enorm toegenomen. Hetzelfde geldt voor de verwerking ervan. Naast het traditionele breien zijn steeds meer mensen zelf gaan weven. De fase die ertussen zit, het verven van de wol, wordt echter weinig thuis gedaan. Misschien omdat het allemaal wat ingewikkeld lijkt. Toch valt dat wel mee. Natuurlijk is er kennis en vaar digheid voor nodig, maar na enig ex perimenteren heeft u al gauw leuke resultaten. Grondstoffen Het verven van ruwe of gesponnen schapewol kunt u met. chemische of natuurlijke verfstoffen doen De laatste manier is niet alleen mi lieuvriendelijk, u beleeft er ook het meeste plezier aan. Denk bijvoorbeeld maar eens aan het verzamelen van de grondstoffen. Heerlijk (met het gezin) een dag de vrije natuur in en daarna aan de slag. In vrijwel elk jaargetijde is voldoende materiaal te vinden. Herfstbladeren zijn erg goed te ge bruiken. Het noteblad geeft een geelgroene tot lichtbruine kleur, kas tanjeblad geel of groen, denneappels een warme kleur bruin en vaft hotebol- sters (dit zijn de buitenste schillen) krijgt de wol een diepe, donkerbruine tint Als u de komende tijd de zomer- planten in uw tuin gaat verwisselen voor bollen, is menig tuinplantje als verfgrondstof te gebruiken. Afrlkaan- tjes geven een goudgele kleur en dah liabloemen maken de wol oranjegeel. Ook met snoeihout zijn prachtige kleuren te krijgen Principe In het kort gaat het verven als volgt. Er zijn nog veel meer mogelijkheden. Iedereen die zo'n raam in zijn huis heeft, zoekt net zolang tot hij een op lossing gevonden heeft. Met wat fan tasie en handigheid komt u een heel eind. zonder dat u een (vaak duur) montagesysteem toe moet passen. Schilderijen die in een vertrek hangen waar gerookt wordt, zijn na enige tijd met een brume aanslag bedekt. Olieverfschilderijen zijn eenvoudig en zonder gevaar zelf schoon te maken. Een natte scheerkwast en babyzeep (zonder chemicaliën) doet wonderen. Voordat met het schoonmaken wordt begonnen, moet eerst het schilderij uit de lijst worden gehaald. Daarna met de natte scheerkwast over de zeep wrijven, zodat er schuim ontstaat. Dit schuim met de scheerkwast in draai ende bewegingen op het schilderij aanbrengen. Het schuim wordt onmiddellijk bruin van het vuil. Met een vochtige spons het schuim wegvegen. Dit herhalen tot het schuim wit blijft. Het schilderstuk komt uit de schoonmaak dan als nieuw te voorschijn. Het vertbad krijgt u door de bij elkaar verzamelde bloemen, blaadjes, sten gels, zaaddoosjes e.d. (bij voorkeur geen wortels, want dan doen we de natuur geweld aan) fijn te hakken en in het water te zetten. De wol wordt nu eerst in zout water gewassen en vervolgens met natuurlijke of on schuldige chemische middelen „ge beitst". Hierdoor gaan de schubben van de wol openstaan en kan de verf er helemaal indringen. Dit is belangrijk i.v.m. de was- en kleurechtheid. Als de wol uit het beltsbad komt en afgekoeld is. gaat hij in het verfbad, dat daarna tot 90 graden verhit wordt. Het verven duurt minimaal een uur. De kleur wordt donkerder naarmate de wol langer in het verfbad blijft. Tenslotte worden de strengen in (regen)water uitgespoeld en uit de zon te drogen ge hangen. Natuurlijk kunnen we in zo'n kort be stek niet tot in de details vertellen hoe het verven precies in z'n werk gaat en wat de kneepjes van het vak zijn Op verschillende plaatsen in Nederland zijn daarvoor speciale wolverf-cursus- sen. U kunt eens informeren bij de plaatselijke volksuniversiteit of creativiteitscentra. Er zijn op dit ge bied ook diverse boekjes verkrijgbaar Het boekje Schapewol in Kleur van Ad Hopstaken (uitgeverij Kosmos, prijs f 17,50) is een goede en duidelijk ge schreven handleiding voor het plan taardig verven. Het is bedbeld voor zowel de beginnende als de gevorderde amateur. De techniek van het wassen, drogen, beitóen en verven van de wol wordt uitvoerig behandeld en er staan vele praktische tips In In het tweede deel van het boekje staan ruim 40 ver- frecepten en een lijst van verfplanten die u zelf kunt kweken. Strengen geverfde wol die uit de zon hangen te drogen. Aan elke streng zit een kaartje met het verfrecept. Aian de hernieuwde belangstelling voor wecken hebben we enige tijd ge leden al eens aandacht besteed. Thans komt ook weer een andere „ouder wetse" conserveringsmethode voor voedsel, het inzuren, in de belangstel ling. Het is een manier om (zelf gekweekte of gekochte) verse groen ten e.d. voor de winter te bewaren, die heel wat voor heeft op het blik of de diepvriesmaaltijd, al was het alleen al de prijs. Om zelf in te zuren kunnen we tegenwoordig weer de noodzake lijke materialen kopen, zoals de Ri- mac-inmaakpot. De nieuwe inmaakpot van Rimac werkt met een zogeheten waterslot, wat het inmaken tot een eenvoudige bezigheid maakt, terwijl de voedselk waliteit goed bli,jft. De potten zijn loodvrij geglazuurd en keihard gebak ken. Het waterslotdeksel rust in een soort geulrand, welke met water is ge vuld en zo wordt het binnendringen van schadelijke buitenlucht, stof en spinnen voorkomen. Hierdoor bederft het bovenste deel van de groenten niet voortijdig. Ook in de tijd dat we het zonder diepvriezers en koelkasten moesten stellen, trachtte de mens in de zomer groenten tot ver in de winter houdbaar te maken. Veelal werd dit in ardewerken (Keulse) potten ge daan d.m.v. opleggen met zout. Om dat dit zout er voor de bereiding gro tendeels uitgespoeld moest worden, verdwenen er ook veel vitaminen. Al in de Middeleeuwen namen de zeelie den zuurkool mee aan boord als be scherming tegen o.a schtm. re groenten bevorderen de spijsvertering. U begint met, het schoonmak»! pot en deksel met. heet soda-, verzwaringsstenen mo%" kookt worden en de linnenofkj doek moet gewassen worden kan de groente gewassen'en» worden. De gesneden grom dan met 12 procent (van cT heid groente) zout vermet kneden. Als het voedsel goed ingekj er eerst pekel ontstaan schuim. Dan kan de maximaal vier vijfde van dew gevuld worden. Laag na lJ aanstampen. Vervolgens worS nen doek eroverheen gf!n. daarbovenop komen de ven stenen. Bij sommige soorten i wordt tijdens het zout-kd karnemelk toegevoegd om t tingsproces op gang te helper De duur van het gisttagsprw hankeljk van de buitentemw Bij een temperatuur van 15® is de duur 4 tot 5 weken en bi)# peratuur van 10 graden C du® tot 7 weken. Op deze wijze zuurkool, zure rode kool, nen en bijvoorbeeld een gemakkelijk zelf maken. Bij aankoop van een waterslot inmaakpot krijgt u gebniiks ties en achtergrondinformatie i meteen aan de slag kunt. Inliet over detail-verkoopadressen verkrijgen bij Rimac BV te Ba 02154-16546. Een aantal produkten van het be kende Nederlandse bedrijf Curver in Rijen (huishoudelijke artikelen van kunststof) is in Brussel, tijdens de toekenning van de zogeheten Kreati- viteitsprijs '79, met een speciale ver melding bekroond. Die prijs (toegekend aan meubels, huishoudelijke artikelen en geschen ken) is een waardering voor kwaliteit, functionaliteit, vindingrijkheid, prak tische waarde, vernieuwing en vorm geving. De speciale ver voor de verrijdbare limonadekan met Rodar en de Eerder hadden de de drinkbeker met diepvriestrechter zen gehaald bij de jaarsbeurzen. Veel kinderen gebruiken graag het beddegoed om mee te spelen: de de kens op de grond om er, op zolder of in de tuin, een tent van te maken. Dat is een gruwel in de ogen van alle moeders, want een deken moet schoon blijven. Zo'n ding wassen, is geen aantrekkelijke klus. In dit opzicht kan de deken van draion echter heel wat hebben. Die is licht van gewicht (een extra uitnodiging om ermee te spelen), maar oo makkelijk te wassen, en gauw droog Er zijn nu speciale draion kens, met leuke dessins, op het bed. een tot nodigend ding, Een extra dat voor spelletjes kan tuurlijk wel zo handig meteen dienen als plaid auto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 26