onrustbarende cijfers ALCOHOLISME het 'wonder' van de AA de lever is 'n soort gedresseerde aap In Nederland werd verleden Jaar per hoofd van de bevolking 3,01 Uier güstilleerd. 12,18 liter wijn en 85,2 liter bier gedronken. De cijfers laten \it de laatste tien jaar een forse stijging zien. alcoholgebruik in Zeeland is alleen bekend als het gaat om de omzet van ufl gal was in 1977 74,4 liter per hoofd van de bevolking. Dit cijfer wordt ghler scheefgetrokken omdat de uit België ingevoerde bieren niet zijn ingerekend. Juist het Belgische bier wordt vooral in Zeeuwsch-Vlaandc- aerg veel gedronken. Cijfers over het gebruik van gedistilleerd en-wijn in iiprovincie Zeeland bestaan niet. plaatste tijd valt bij een niet onbelangrijk aantal van de nieuw inge dreven cliënten op dal zij hun excessieve drinken zó lang konden voort- j-jen dat zij in een stadium waren gekomen waarin het drinken hun ya'ekjke en lichamelijke gezondheidstoestand ernstig had aangetast SetaUeen neemt dus het totale aantal alcoholproblemen toe. maar komen jaden ook op een later tijdstip in behandeling". (Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, jaarverslag 1978) j/j bemerkten dat er leef- en werkgemeenschappen in onze provicnie herkomen waarin de drinkgewoonten worden afgeschermd. Vooral in zo'n situatie vormt die gemeenschap een voedingsbodem voor alcoholisten. On danks alles blijft men de alcohol positief benaderen. Men waardeert de gezelligheidsdnnker; zelfs als deze lichtelijk 'aangeschoten' is. werkt hij bij velen op de lachspieren Zeeuws ConsulatatieConsultatiebureau voor Al cohol en Drugs, jaarverslag 19771. Alice: „Ik heb geen flauw idee van cijfers, maar er moeten hier in Zeeuwsch- Vlaanderen ontzettend veel alcoholisten rondlopen. Het drankgebruik is hier onrustbarend, ongelooflijk. Ik heb het gevoel dat drank hier als iets volkomen normaals geaccepteerd wordt Dronkenschap wordt goedge praat. in termen van: och, het is een vrolijke drinker, of hij heeft 'm wel eens om. nou en7 De mensen zijn hier trots op hun dronkenschap, of op de hoeveelheden drank die ze aankunnen Zo van: nou zeg. dié kan wat ach teroverslaan..Het wordt goedgepraat, gecamoufleerd. Opmerkingen als 'er moet iets aan gebeuren' hoor je hier zelden of nooit". Karei: „Je gelooft soms je ogen niet als je ziet wat jongelui van veertien, vijftien jaar in een kroeg achteroverslaan. Als die blijven doorgaan met drinken, zijn het de toekomstige alcoholisten. Absoluut. Daar is geen ont komen aan" Sp Üte56 jaar, komt uit de Randstad en woont sinds een paar jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen. 0111 tl,precies de helft jonger, is een geboren Zeeuws-Vlaming en werkt in de horeca. Beiden zijn liem Alcoholist', 'AA'-er, of liever gezegd: 'ex-alcoholgebruiker'. Alice staat vier jaar Karei heeft sinds anderhalf jaar geen druppel alcohol meer gedronken. vtrhaal over hun drankverslaving en de manier waarop zij met behulp van de AA de alcohol emI meester werden, werd geschreven na een ruim drie uur durend gesprek ten huize van Karei. JL bon anonimiteit te waarborgen zijn alleen voornamen gebruikt. lament waarop het 'normale' overging in een alcohol- amig is praktisch niet aan te ge- - Drankgebruik moet je volgens tD-* tóen als éên lang pad. waarop alle nl(t iprbruikers zich ergens bevin- le*lfonhet ene uiteinde van het pad de gezelligheidsdrinkers, met er glaasjes per dag of per week. «andere einde bevinden zich de drinkers, die thuis of in café's Jink nodig hebben voor hun ^"ylille en lichamelijke welstand vaak zonder het zelf te weten erbuiten kunnen. t alcoholist heeft zijn eigen ge- rienls, meent Alice, maar als je al malen naast elkaar legt. komt er soort stereotiep beeld uit ....n: het beeld van iemand die rinodig heeft om zich staande te m fe.ajn omgeving aan te kunnen. situaties te 'verslaan'. 'Sisten zijn gevoelsmensen, bij- uitzondering overgevoelig, itioneerd. Alice: „Je voelt r l ireel scherper. Problemen en ru- TOxnjemeer dan een ander". Een onbedwingbare drang tot per- 8 15 nó? zon typisch karak- r,( is,* van de 'gemiddelde' alcoho- ™!£ceen Karei herkennen dat niet :b!j zichzelf, maar ook bij veel alcoholisten die ze in de loop ai hebben ontmoet, amoet héél precies. Je moet jezelf Ênkkelijk dwingen om het wat tfttiyker op te nemen, maar je voor perfectionisme wordt niet llgd Je kunt eigen fouten moei- Hdragen, je wordt steeds gecon- vsrd met je eigen onvermogen, hfstie van alles volmaakt op een iriüen hebben. Maar het leven is tesakt", zegt Alice, „en daar ben &naal niet gelukkig mee". cohol gaat een steeds grotere plaats innemen in je dagelijks leven. Je kunt je geen feest meer voorstellen zonder drank. Op recepties hield je de obers nauwlettend in de gaten en koos steeds een ander uit, omd a t het anders misschien te veel zou opvallen. Als je een avondje op visite ging. dronk je van tevoren al wat. Op het feest zorgde ja op allerlei slinkse manieren dat je méér kreeg dan de rest. Dan vroeg naar huis, om daar weer stevig door te gaan. Op een gegeven moment \e- landt je op een punt, waarop je zegt: nou. ik ben toch wel een stevige drin ker. Dat ging dan om gemiddeld een halve fles jenever per dag, zodat je voor jezelf toch eigenlijk wel wist: dat zit mis, hë...". Karei' „Ik begon met drinken toen ik in militaire dienst zat en vanaf het be gin wist ik dat het fout ging. Er werd door iedereen verschrikkelijk veel ge dronken en als je niet meedeedhoorde je er gewoon niet bij. En, eh... ik had toen nogal wat persoonlijke proble men. waar ik geen raad mee wist. Ho- mosexualiteit, dat kon ik aanvanke lijk helemaal niet van mezelf accepte ren. Ik zat er verschrikkelijk mee in de knoop... Ik merkte door te drinken dat die problemen werden weggedrukt. Tenminste, voor het moment. Na mijn diensttijd kwam ik in de horeca te recht. Ik verzorgde de drank, dus dat was makkelijk zat. En thuis dronk ik door. Als m'n ouders erbij waren hield ik het op drie, vier pilsjes. Maar zo gauw ze naar bed waren, dook ik die kelder weer in. En wat er ook stond, het deed er echt niet toe, dan dronk ik zover door tot ik bezopen mijn bed in rolde. Mijn homofilie was de aanlei ding om met de drank te beginnen. La ter werd de alcohol zelf de reden, de meester....". vereenzaming Alice en Karei waren typische 'thuisdrinkers'. En bovendien hoefde er niet stiekem gedronken te worden. Maar de drank ging een steeds grotere rol spelen in hun dagelijkse leven. Gaandeweg volgde de vervreemding van de omgeving, de vereenzaming. Het gevoel 'opgesloten' te zitten in de alcoholcirkel werd sterker. „Je belazert jezelf constant. Elke al coholist zoekt - en vindt - excuses om naar de fles te grijpen. Verdriet, een zaamheid, ruzie of slecht weer. alle mogelijkheden werden aangegrepen. Het is een vicieuse cirkel: zonder al cohol raak je prikkelbaar, je hebt eer der ruzie, of je zoekt conflicten om maar weer een reden te hebben om te drinken". „Je zondert jezelf af, je omgeving ver vaagt, en wordt steeds minder belang rijk. Je gaat afspraken vergeten, ie huishouden verwaarlozen, en je hob bies boelen met meer. Die eenzaam heid waarin je terecht komt, af schuwelijk... Je gaat in een hoekje zit ten". Karei: „Ik wilde nog wel meedoen met de anderen maar het lukte gewoonweg niet meer. Als ik op een feestje was waar werd gedronken, ging dat nooit snel genoeg voor mij- Ik wilde dan zo vlug mogelijk weer naar huis want daar kon ik tenminste door drinken. Je voelde je ontzettend eenzaam en je wilde er wel uitbreken, maar je kon je eenvoudig niet voorstellen hoe je zon der die drank verder zou moeten. Je raakt doodsbenauwd, in paniek, dat er op een gegeven moment geen drank meer in huis zou zijn. Ik had dan al gedronken vóór ik naar een feestje toeging. Daar probeerde je op allerlei manleren tóch méér te drinken dan de rest. En niet te lang blijven, en vroeg naar huis om ermee door te gaan. Ik ging wel eens logeren bij een vriend in Rot terdam. Met een fles vieux in m'n kof fer. En dan 's avonds vroeg naar bed. met een smoesje, dat ik moe was. Je vond het verschrikkelijk van jezelf. Elke morgen weer die schuldge voelens. Dan had je verschrikkelijk de pest aan jezelf: "nou had ik me zó voor genomen niet meer te drinken', en dan was je wéér bezopen je bed in gerold. Als ik eens een avondje niet had ge dronken voelde ik me een hele piet. Vandaag geen drank, nam je jezelf voor. maar dan ging het toch prompt wéér fout. Het werd een obsessie. Je droomde er van. je was er constant mee bezig, 's Morgens nam je je voor. vandaag drink ik met Wat er ook gebeurt. :k drink niét. Een paar minuten later stond je op. pakte de fles en dronk". Alice: „Alsof er iemand achter je stond met een zweep. Je haatte jezelf zö erg dat je dacht: hier moet een eind aan komen. Ik had zo'n potje slaappillen naast mijn bed staan. Dat moet wel voldoende zijn. dacht ik... „Je krijgt een enorme minachting voor jezelf, voor je gebrek aan karakter Later merkte ik. dat het niets met een zwak karakter te maken heeft. Je bent ge woon ziék!" Het gesprek wordt beheerst door een soort ongelovige hilariteit over hun ei gen verleden „Ik kan me niet voor stellen dat ik écht jarenlang zo heb geleefd", zegt. Alice np een bepaald moment. Het lijkt alsof we over twee andere mensen praten. Alice: „Als je doorgaat met drinken kom je hoe dan ook verkeerd terecht, vroeg of laat. De een belandt in een gekkenhuis, de ander in de goot. Daar is niet aan te ontkomen. Iedere alco holist staat op een gegeven moment met zijn rug tegen de muur. De een moet er helemaal voor in de vernie ling raken, met een kapot huwelijk, een verloren baan, een failliete zaak, noem maar op. Anderen niet. Ik heb ruim anderhalf jaar met een knipsel tje op zak gelopen waarin het verhaal stond van een alcoholist die vijftien jaar niet meer had gedronken. En al die tijd heb ik mij afgevraagd: hoor ik erbij, ben ik alcoholist, of niet? Het is zo'n beladen woord. Die erkenning voor jezelf dat je verslaafd bent, is een ongelooflijke strijd. Ik voelde mij met de rug tegen de muur staan toen ik me ton? ik werkelijk verslaafd ben «I? Moeilijk te zeggen. De gren- Tvagen. Vroeger dronk ik net winderen wel eens 'een glaasje'. W bij elkaar zo'n tien jaar ge- en laten we zeggen, dat het Wste zes jaar echt uit de hand 'ton gingen we 's avonds aan ta- 3 wist ik vooruit dat er een of «scènezou uitbreken. Mijn man "«n net gepensioneerd en pro- 'huis de zaak te regelen, ter- '4dat altijd had gedaan. Ik had 'föe dochters in de opgroeiende en mijn man was er nog een ^ouderwetse type. Dat liep dus laitopherrie. Ik ben altijd al een '•s type geweest en tegen scènes J helemaal niet. Dus voor het '"en, als ik m'n traditionele ")e al op had, wat niet genoeg 'Pakte ik twee borreltjes jonge ton ik er weer even tegen en hield 'aan tafel nét recht, met wat tac- jemanouvreer. Op het laatst toflaterdrie. ofvier. En het hielp, to pakte je er 'smiddags ook een- wenuwachtig was voor het een «r Dan komt de tijd dat je s al begint. En 's morgens, als Sódags niet meer in de huishou- Ittterkt hoefde te worden. De al- .Je moet een lever zien als een soort gedresseerde aap, die elke gelegenheid aangrijpt om al z'n kunstjes te laten zien. AI het voedsel en drank wordt door dit li chaamsdeel gezuiverd. Bij een drankprobleem kan de lever op een gegeven moment het aanbodvan vergif niet meer zelfstandig ver werken en trekt 'hulptroepen'aan. Energie uit andere lichaamsdelen wordt naar de lever getranspor teerd om al het werk aan te kun nen Dit. mechanisme gaat er nooit meer uit. Daarom kunnen alcoho listen. die van de drank af zijn, ab soluut geen druppel meer verdra gen. Ook geen 'gezelligheids drankjes'. want ëén druppel alco hol is genoeg om het hele me chanisme weer op toeren te krijgen. Dat is de reden dat ex-gebruikers, die 'struikelen' zo ongelooglijk hard weer bergafwaarts gaan „Je kunt toch wel twee glaasjes wijn drinken?", is een vraag die je veel hoort. Zelfs van professionele hulpverleners doktoren, psychia ters En dat is nou juist het onbe grip Niet èen glas'Dat zou het ein de zijn. „En dat eerste glas", zegt Alice ernstig. blijft altijd heel dichtbij. „Door de jaren heen. tot het eind van je leven....". „De AA 'staat voor Anonieme Al coholisten) is een gemeenschap van mannen en vrouwen die geza menlijk hun ervaring, hun kracht en hoop, delen om hun gemeen schappelijk probleem, het alcoho lisme. tot een oplossing te brengen en anderen te helpen herstel te vin den voor het alcoholisme. De enige vereiste voor het AA-lidmaatschap is het verlangen om op te houden met drinken. De gemeenschap van AA ts met geen enkele secte, kerk genootschap. partij, organisatie oj instituut verbonden. Wij wensen geen enkel debat aan te gaan, noch enige zaak te verdedigen of te be strijden Ons hoofddoel is nuchter te blijven en andere alcoholisten te helpen dit te worden". (Uit 'De Boei', maandblad van de AA) AAwerkgroepen in Zeeland bevin den zich in Middelburg en Oost burg Dc Middelburgse werkgroep is te bereiken via postbus 338, tele fonisch op de nummers 01184-13308 iToost. 011921964 'Keest. 01184- 1843 (Herman) en 01184-65531 (Jant. De, Oostburgse werkgroep is bereikbaar op postbus 50. Bres- kens en telefonisch op nummer 01172-2168. realiseerde: dit is geen menswaardig leven meer....". „Die erkenning dat het dus uit de hand is gelopen, is erg moeilijk. Iedere alco holist wil van de drank af Maar hij vreest de dag dat hij geen alcohol meer zal hebben. Toen ik. r.a anderhalfjaar te hebben geaarzeld, naar de AA toe- stapte was ik er diep m mijn hart van overtuigd dat ik nooit meer plezier in mijn leven zou hebben, hahaha. Niet te geloven, eigenlijk..." Het drankgebruik van Karei en Alice, dat zes en acht jaar duurde, heeft in hun geval niet geleid tot een maat schappelijke neergang. Meestal is dat wel zo. „We hebben er wel bij de AA-groep. hier in Oostburg. die grote zaken heb ben verspeeld, helemaal bankroet zijn geëindigd. Alles weg: baan weg. gezin uit elkaar, volkomen aan dc grond Jaaaa...". zegt Alice, peinzend. „We hebben er erg veel dioevige gevallen bij. Erg veel echtscheidingen Want le ven met een alcoholverslaafde, dat is niet te doen. Niemand kan dat op brengen. Waarom hetzo moeilijk is? Je bent gewoonweg niet meer aan spreekbaar. Verschrikkelijk prik kelbaar en altijd behoefte aan mede lijden. Je gaatje als een kind opstellen, ontzettend afhankelijk En veel kla gen". aa Toen de moeizame beslissing om de finitief te stoppen met alcohol, was genomen, wendden Alice en. Karei zich tot de AA, een groep van Ano nieme Alcoholisten. Dergelijke groe pen werken volledig zelfstandig van elkaar en zijn praktisch over het ge hele land verspreid. Professionele hulpverleners worden uit de groepen geweerd, behalve natuurlijk als ze zélf met een alcoholprobleem worste len. De AA stelt erg veel prijs op sa menwerking met andere hulpverle nende instanties, maar vanuit een on afhankelijke positie. Een AA-groep heeft evenmin een voorzitter of be stuur. Het is gewoon een club van mensen die elkaar en anderen probe ren te steunen in hun streven de fles te laten staan. Er is een vaste kern van mensen die de drank soms al jaren geleden hebben afgezworen. Daaromheen bewegen zich tientallen drankgebruikérs die - met wisselend succes - proberen de al cohol te laten staan. Er zijn er veel die na verloop van tijd toch weer 'struike len' en binnen een paar dagen weer helemaal in de vernieling gaan. Die komen soms terug en proberen het nog eens. vaak uiteindelijk succesvol. An deren blijven vanaf hun eerste ken nismaking met de AA droog en gaan een actieve rol spelen in de steun aan anderen. AA-ers staan telefonisch met elkaar 'in verbinding' en kunnen op elk moment van de dag of nacht hulp vragen. Vaak is dat een kwestie van even praten, koffie zetten. Iemand over een 'dood punt' heenhelpen. „Toen lk voor het eerst naar de AA- groep van H. toeging, was er een feest aan de gang", vertelt Alice. „Ik deed mee, volop, erg veel gelachtcn. op het hysterische af. Op een gegeven mo ment kwam er iemand naar me toe en vroeg: bent u alcoholist? „Ja'heb ik toen gezegd. Dat was een verschrikke lijk belangrijk moment voor mij Een gevoel van bevrijding Toen ik "s avonds thuiskwam, heb ik alle drank door de gootsteen gespoeld. Zo'n fles of zeven, acht. Sindsdien heb ik geen druppel meer gedronken. De AA is voor mij de enige redding geweest, en zo praten de meesten. Ik vraag me wel eens af. wat is toch het wonder van de AA? Want begrijpen doe ik het nog steeds niet Maar het heeft gewerkt" Karei „We hebben allemaal wel duizend manieren geprobeerd om van de drank af te komen. Niets lukte. Maar vanaf die eerste dag bij de AA ging het wel,..". Alice. „Ik heb daarna nooit moeite meer gehad om de drank te laten staan. O ja. wacht even. één keer. Een bingo-avond was dat. Een afschuwe lijk feest, waar ik met mijn vriendin terecht was gekomen. Ik dacht: god. wat doe ik hier eigenlijk. Ik haat dat soort dingen. Nou. we moeten het maar uitzitten, dacht ik bij mezelf en bleef dicht in de buurt van de deur In de pauze kwamen meisjes met drank aandragen. Ik dacht: een jenevertje is het enige dat mij nog kan redden van deze avond Een gevoel van: dit moet ik verslaan. Het zweet brak me uit: met zo'n Jenevertje zou het verder wel gaan. dacht ik. Maar ik heb het njet gedaan, een sinaasappelsapje geno men en de avond verder uitgezeten Nou zal je denken dat ik erg blij was. toen ik thuis kwam. dat ik die drank had kunnen weerstaan. Nou, vergeet het maar Ik kreeg een huilbui van elf uur 's avonds tol vier uur 's nachts. Ik snap het niet, hoor Mijn schoonzoon, een psycholoog, zal het wel kunnen uitleggen. De drie dagen die erop volgden was ik verschrikkelijk agres sief. Ik kon iedereen wel slaan. Ik her inner me nog dat lk in de V D van H. Liep en iedereen expres op z'n tenen ging staan. En maar meppen uitde len....". Het relaas wordt beëindigd met een schaterlach. Alice en Karei waren 'thuisdrinkers'. Veel alcoholisten, vooral mannen, zijn 'cafèdrinkers'. Juist zij hebben het extra moeilijk. „Ze missen niet al leen,de drank, maar ook de gezellig heid van zo'n café", zegt Alice. „S., een kennis van me, ging naar de AA maar miste erg de sfeer. Hij ging later nog vaak terug naar dc kroegen waar hij vroeger ook vaak kwam. Hij begon hoe langer hoe meer hel gevoel te krijgen dat hij er niet meer thuishoorde, vertelde hij me later. Uiteindelijk is hij er niet meer naar toe gegaan. Toen liep hij er alleen nog maar langs om naar binnen te kijken, hahahaha". hulpverlening „We hebben niet zulke prettige erva ringen met professionele hulpverle ners". zegt Alice, aarzelend. ..Geen dokter kan je er vanaf helpen, geen dominee, niemand. Je moet het zelf doen, echt willen. Pas dan lukt het. met dc steun van mensen die weten wat je doormaakt. De alcoholisten, die genezen uit zo'n kliniek komen', kan ik tellen op de vingers van èên hand. Ze worden volgestopt met pil len, lopen naar buiten en steken de straat over, rechtstreeks naar de dichtsbijzijnde kroeg. Dat heb ik nou al zó vaak van nabij meegemaakt. De motivatie om ermee te stoppen, ont breekt. Alcoholisten worden er vaak ondergebracht op aanraden van an deren, of onder druk van hun directe omgeving. Degenen die naar de AA komen, doen dat uit eigen vrije wil, uit eigen overtuiging. Ze willen echt van die drank af. We pretenderen niet dat iedereen die bij ons komt daarin slaagt. De teleur stellingen zijn groter dan de succes sen. Daar moet je op ingesteld zijn Maar praktisch iedereen die van de drank af is gekomen, zegt: we zijn droog kunnen blijven door de AA"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 23