MENSEN zo gróót... bezet// is O iTGEfjcÖi de taal als het grootste knelpunt vandaag D, foreigner Lou Gramm, het verhaal van een superstar zonder sterallures. alcoholisme Schrikbarende cijfers over alcoholgebruik en 'het toonder van de AA'. provincies Na tien jaar aficachten nogmaals touwtrekken om de b stuurlijke hervormin gen. druifjes De druivenpluk in de streek Champagne is weer op gang gekomen: werk voor een bont volkje. woordblind Woordblindheid is een bij veel kinderen voorkomende kwaal die om oplossingen vraagt. kristians tonny Op de boekenpagina Het boeiende oeuvre van (de schilderKristians Tonny' en 'Verliefd', nieuwe roman van Jaap van Matten. bezetting Veere na de stadhuis-bezet ting: een rode kaart voor de ambtenarij. Je hulpverlening aan vluchtelin gen wordt landelijk gecoördineerd en uitgevoerd door de Stichting Vluch telingen Nederland, (SVN). De organi satie wordt vrijwel geheel gesubsi dieerd door het ministerie van CRM. Dit ministerie draagt in eerste instan tie de verantwoordelijkheid voor de opvang en begeleiding van door de regering uitgenodigde vluchtelingen. De verantwoordelijkheid voor de 'im materiële' hulpverlening heeft CRM overgedragen aan de SVN De doelstelling van de SVN in de hulp verlening aan vluchtelingen is dat zy zelfstandig kunnen functioneren in de Nederlandse samenleving. Minister Gardeniers van CRM heeft onlangs meegedeeld dat dit Jaar zeker 2.300 Vietnamese vluchtelingen in Ne derland worden opgenomen. De mi nister vindt dat er meer huizen voor vluchtelingen moeten komen. Een verzoek tot huisvesting van bootvluchtelingen is wat Zeeland be treft, na Zierikzee. inmiddels ook in Hulst welwillend ontvangen. De Hul- sterse woningbouwvereniging en de regionale woningbouwvereniging Axel gaan na of er een mogelijkheid is één of meer woningen beschikbaar te stellen. De kerngroep Zierikzee heeft een tweede bootvluchtelingengezin uit genodigd. Het betreft de in het op vangcentrum Bennckom verblijven de Vietnamese familie Luong Anh Vo. De vrouw behoort tot de familie van het al in de Oosterscheldestad wo nende gezin Ngo Van Due. De woning bouwvereniging heeft inmiddels voor het tweede gezin - man. vrouw en kind -een woning toegezegd. Luong Anh Vo en zijn vrouw hebben in het opvang centrum een volledige taalcursus van 400 lesuren gevolgd. De kerngroep beraadt zich nog over een aanvraag van een 23-jarige Vietnamees, een auto- en bootmon teur. die ook in Zierikzee wil gaan wo nen Er is echter momenteel een tekort aan woningen voor alleenstaanden. De kerngroep zoekt voor de man een tijdelijke oplossing ln de vorm van een kamer De kerngroep stelt zich voor ook het tweede bootvluchtelingengezin - ge lijk het eerste - door twee gastgezinnen te laten begeleidc-n ..Gelet op de posi tieve ervaringen bij de opvang en be geleiding van de familie Ngo Van Due vindt de kerngroep de komst van een tweede Vietnamees gezin naar Zierik zee volkomen verantwoord", aldus een woordvoerder. erzekerd van de dagelijkse warme belangstel- tnpractische hulp van Grace en Jantine kunnen •Mi aardig redden. Vader Ngo Van Due en moeder jen Thi Lieu stralen van opgewektheid in het ge- van hun trouwe en actieve begeleidsters. „Ik bang in Zierikzee. Mensen mooi, Mensen zo f, zegt Lieu. bootvluchtelingengezin uit Vietnam in een loning in Poortambacht, de Zierikzeese 'bouwwijk. Het wandelwagentje van de kleine iThi Trung Trinh op het straatje voor het keuken- 1. Kreeftstraat 41. B Lieu vouwt van papier een Trinh. Aan de wand een van het reddende contai- Mp de Delft van de Ned. Lloyd. m panden Hongkong. Uitgeno- anNederland Een halfjaar op- n Bennekom. Zes weken in Zierikzee. Due en Lieu iroene bank. Dochtertje Trinh a schoot naar schoot, jjil heel goed met ze. maar de enorme problemen op" zegt Éster Grace Molegraaf. Met Koper waakt ze over het ?_"gengezin: man. vrouw en t-i-e kinderen godheid van de peuters krijgt nadacht De tweejarige Trinh taiaerhalf jaar oudere broertje ISgo Trung Long) zijn erg ge- roor het. weer De kinderen zijn s verkouden ixhten zijn vooral het gevolg Bklimaat". aldus huisarts A W. «r Ondanks alle goede zorgen tong een lichte longontsteking ipen. 'Goezz'. zegt moeder Lieu. ;)lgt. op de kinderafdeling van tolhuis in Goes" zegt Grace, jan iedere dag op bezoek". »Van Geer: „Trinh heeft 't veel rie pakken dan haar broertje". iHikwc 'gastgezinnen' - de ge- itin Grace Molengraaf en Jan- loper - zijn zeer betrokken bij MnJ en wee van het eerste hchlelingengezin in Zeeland, geleidsters proberen Due en itoed als naast de zorg voor jen gezinnen mogelijk is w ee linken in allerlei raken v.i-i troffen door de enorme Inzet, van de twee gastgezinnen. Grace en Jantine verzetten ongelooflijk veel werk. De mannen doen ook wat ze kunnen Er is heel veel te doen want Due en Lieu hebben het soms merkbaar moeilijk met ons systeem. Ze moeten met ons geld leren omgaan. Er komt nogal wat bij kijken als je ze bijvoorbeeld moet uitleggen hoe onze verzekeringen in elkaar zitten. Je moet Due ook duide lijk kunnen maken waarom hij drie maanden op z'n kinderbijslag moet wachten Maar vooral willen we ze le ren dat het hier geen luilekkerland is. De bedoeling is om ze zo zelfstandig mogelijk te maken". Henny Gilden vindt de ervaringen van de afgelopen weken bi) de opvang en begeleiding van het bootvluchtelin gengezin te Zierikzee erg positief „De gastgezinnen hebben aangetoond in staat te zijn, in samenwerking met de kerngroep, goed te reageren op psy chische en sociale problemen". De familie Ngo Van Due woont in een ruime nieuwe woning. De gastgezin nen wonen niet direct naast de deur. maar wel in de wijk. Minister Gardeniers van CRM vindt opvang van vluchtelingen door par ticulieren die woonruimte aanbieden niet de juiste weg. De minister heeft er op gewezen dat de aanwezigheid van vluchtelingen in een particulier huis kan leiden tot spanningen tussen gas ten en gastgezinnen knelpunt samenleving. Ze gaan [uir winkels, de markt en de Itai Jantine - en hun mannen -) iDcc en Lieu ook kennis maken [i Nederlandse manier van wo- n. Ze onderhouden contac- n begeleidende kerngroep. [•Zierikzeese kerngroep zijn ver- rdigd het gemeentebestuur sociale zaken), een inter ne werkgroep en de Federatie Aappelijke Dienstverlening ■Zeeland. natrice Henny Gilden - Van ogen: „De kerngroep is zeer ge- knelpunt bij de begeleiding van de familie Ngo Van Due is de taal. Due en vooral zijn vrouw Lieu zijn door bijzondere omstandigheden tijdens hun verblijf in het opvangcentrum Bennekom onvoldoende in de gele genheid geweest de taallessen aan de vluchtelingen te volgen. „Ik beetje eenzaam. Kan niet goed praten", zegt Due. „We zitten enorm met het taalpro bleem. Ze kunnen niet duidelijk ma ken wat ze graag willen uitdrukken", aldus Grace Molegraaf. Henny Gilden: „Ondanks de erg goede opvang leeft het gezin nog sterk geisoleerd. Dat komt vooral door de taalbarrière. Een gesprek met Due en Lieu gaat erg moeizaam. Ik vind eigenlijk dat ze wat de kennis van onze taal betreft be paald onvoldoende voorbereid uit Be nnekom naar Zierikzee zijn gestuurd". De Zierikzeese coördinatrice bena drukt de noodzaak van een volledige taalcursus voor vluchtelingen. ..Dat voorkomt problemen bij de begelei ding na vestiging in een gemeente". Minister Gardeniers heeft bij gelegen heid van de oprichting van de Vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland het belang van taallessen aan vluch telingen onderstreept. „De vluchtelin gen in de opvangcentra hebben nogal moeten lijden onder de wisseling van docenten en de verschillen tn cur susmateriaal". De kerngroep zoekt een weg om Due en Lieu spoedig de in Bennekom afge broken taallessen in Zierikzee te laten voortzetten. Leerkrachten van het ka tholiek basisonderwijs hebben de kerngroep in principe toegezegd een poging te willen ondernemen Due en zijn vrouw verder te scholen. Het ge ven van taalcursussen aan vluchtelin gen is formeel één van de 'immateriële' taken die CRM heeft overgedragen aan de Vereniging Vluchtelingenwerk. Henny Gilden wijst er op dat de Vietnamezen in Zierikzee dringend aan vervolglessen toe zijn maar dat een cursus momenteel niet voor sub sidie in aanmerking komt. Ze hoopt - evenals Due. Lieu en de begeleidsters - dat de plaatselijke leerkrachten, die het werk belangeloos willen doen, spoedig met de lessen zullen kunnen beginnen. Grace Molengraaf probeert intussen, gewapend met een schrift, woorde- boek en balpen. Due en Lieu volgens een eigen methode wat nieuwe woor den en zinsverbanden bij te brengen „Het verklaren van abstracte begrip pen is echter bijna niet te doen" Ngo Van Due - hij zegt in Vietnam stuurman bij de marine te zijn geweest - werkt in de bakkerijgrondstoffenfab- riek 'Zeelandla' Fabriekschef L. Meerman. „Er mogen er van mij meer komen als hij. Due is aardig, actief en heeft technisch inzicht." De kleine Vietnamees rijdt elke mor gen al heel vroeg op een bromfiets van zijn woning in Poortambacht naar de fabriek op het industrieterrein in de Zuidhoek. Hij werkt bij de afdeling eindproduktie. Voor Due betekent dat: het sluiten van de met grondstof fen voor bakkerijen gevulde dozen en zakken Hij heeft in de fabnek ook de 'krimp- tunnel' leren bedienen. Dat is een in stallatie die plastic hoezen aanbrengt rond hoog beladen pallets. „Ik vind werk leuk Mensen fabriek ook leuk", zegt Ngo Van Due

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 21