M PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OODKREET HULP N CAMBODJANEN Rampenplan Zeeuwse ziekenhuizen gewenst TWIJFEL AAN IDENTITEIT LICHAAM IN GRAF OSWALD ongerdood bedreigt twee miljoen mensen hailand stelt grens weer open Staking luchtverkeersleiders in Italië snel beëindigd ft arrest' EXTRA PRIJZEN IN DE RWANDA-PUZZEL UITSTEL VOOR DE TIMES pagina 13 Se jaargang no. 248 ,terdag 20 oktober 1979 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180)28000 HOWA 7 NOTA OVER OPVANG ONGEVALSSLACHTOFFERS: GOES - Het ontwerpen van één rampenplan voor de gezamenlijke Zeeuwse ziekenhuizen is dringend gewenst. De oprichting van een provinciaal centrum voor de opvang van ongevalsslacbtoffers is niet haalbaar. De mogelijkheden voor helicoptervervoer van ongevalsslachtoffers vanuit Zeeland naar Rot terdam en andere centra, moeten nader bestudeerd worden. Eén en ander blijkt uit een nota over de opvang van ongevalsslachtoffers in de provincie, die is opgesteld door de commissie 'lichamelijk zieken' van de raad voor de volks gezondheid in Zeeland (Ravoz). De commissie tekent aan dat in de nota voornamelijk aandacht wordt besteed aan Zeeland benoorden de Wester- schelde. omdat Zeeuwsch-Vlaanderen voor directe hulp van enige omvang bU opvang van ongevalsslachtoffers veel eer op België is aangewezen, In de nota meldt de commissie dat de medische directeuren van de ziekenhuizen in Midden-Zeeland zich beraden over het opstellen van een rampenplan. Als leid raad hiervoor zaheen voor hetzieken- huis Walcheren opgesteld plan worden gebruikt. De commissie wijst er met betrekking tot Zeeuwsch-Vlaanderen op dat de ge neeskundige inspectie van de volks gezondheid voor Zeeland afspraken heeft gemaakt met Belgische instan ties. Overeengekomen is dat Belgische ambulancediensten en ziekenhuizen ingeval van calamiteiten bijstand ver lenen. De commissie vindt het overi gens voor de hand liggend dat in eerste Een serie extra prijzen deze week In de PZC/unicef-puzzelactie voor 'Zeeland helpt Rwanda'. Bovenop de 1500.- die er elke week al aan prijzen uitgaat. Een goede aanlei ding om alsnog binnen te stappen in de puzzelmaratbon voor bet goede doel in het hartje van Afri ka, de aanleg van 5600 putten voor de drinkwatervoorziening op bet platteland van Rwanda. Zeeland heeft dat stukje ontwikkelings samenwerking 'geadopteerd' en overal in de provincie zijn er dit jaar 'Rwanda-activiteiten'. Voor een bedragje van 2.50 per oplos sing kunt via de Rwanda-puzzel in de PZC wekelijks Uw bijdrage leveren. En daarbij tegelijk een gooi doen naar de prijzen: bij de nieuwe opgaaf op pagina 31 van deze krant staan de namen ver- meld van de winnaars, die er afge lopen donderdag zijn uitgerold. Puzzelen, helpen en een kansje maken op één van de weckprijzen en aan het eind van de actie de hoofdprijzen uit de grote pot. die ook elke week breeduit op de puz zelpagina staat. Het is een leuke bezigheid voor het weekend en in zwart Afrika hebben Rwandezen er profijt van. Op de puzzelpagina kunt U ook elke week uit de bij dragen van vrijwilliger Willem van Liere (afkomstig uit "s Heer Hendrikskinderen) lezen over het dagelijks leven in Rwanda. Kor tom. de puzzelactie is de moeite waard. Doe mee. lever Uw aandeel en beproef Uw geluk. Voor een schijntje, dat elders van grote be tekenis isl C aanleg in het streekziekenhuis Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen door het grotere pakket specialistische voorzieningen méér en uitvoeriger hulp aan ongevals slachtoffers zal kunnen worden ver leend. dan in de ziekenhuizen in Hulst en Oostburg. Ten aanzien van een Zeeuws centrum voor de opvang van ongevalsslach toffers is de commissie "lichamelijk zie ken' erg duidelijk een dergelijk 'traumatologlsch centrum' ligt buiten bereik. Er zijn zeer veel medische voor zieningen voor nodig, die 24 uur per dag beschikbaar en bemand horen te zijn. Bovendien moet een aanbod van enige duizenden ongevalsslachtoffers 'verze kerd' zijn. De commissie meent dat er voor de Zeeuwse ziekenhuizen wél een belangrijke taaak ligt in het selecteren van de ongevalspatiènten die voor be handeling naar Rotterdam en andere centra vervoerd dienen te worden, als mede in het coördineren van het ver voer en het gereedmaken van patiënten voor een zo goed mogelijk vervoer. Ambulance Voor het overbrengen van 'Zeeuwse slachtoffers' naar Randstedelijke ziekenhuizen kan volgens de Ravoz- commissie zeker de eerste jaren vol staan worden met een ambulance-au to, eventueel met politiebegeleiding. Gelet op de toename van het verkeer en mogelijke verstoppingen (zeker in de weekeinden) acht de commissie het nuttig tijdig de mogelijkheden van he licoptervervoer te bestuderen. Opge merkt wordt dat er met het vervoeren van ongevalsslachtoffers per helicop ter in Nederland weinig ervaring is (de bestaande ervaring is toegespitst op het vervoer van donornieren). In de nota vestigt de commissie nog de aandacht op het verlenen van bijzonde re zorg (de zogenaamde intensive care) in een ziekenhuis De commissie be schouwt de bijzondere zorg als een be langrijk gegeven bij de eerste opvang en behandeling van ongevalsslach toffers. Onderstreept wordt dat de per soneelsbezetting van een afdeling voor bijzondere zorg over een goede per soneelsbezetting moet beschikken. De nota van de commissie lichamelijk zie ken wordt donderdag 25 oktober be sproken tijdens een vergadering van dc raad volksgezondheid, die gehouden wordt in De Caisson' te Kapelle. aan vang 09 35 uur TA SEN, CAMBODJA t AP- Soldaten die het regime vande verdreven Cambodjaanse leider Pol Pot trouw zijn gebleven wachten met hun gezinnen in een kamp net over de grens met Thailand op de ontwikkelingen in Cambodja. Zij zijn gereed om snel verder Thailand tn trekken als de huidige door Vietnam gesteunde regering in Cambodja acties tegen hen zou ondernemen. Lichaam in matras uit water gehaald AMSTERDAM (ANP) - Uit het water van de Da Costakade in Amsterdam heeft de politie vrijdagavond een li chaam gehaald. Het was verpakt in een matras die op het water dreef. De poli tie kon nog niet zeggen of het hier een man of een vrouw betreft. Het wachten daarvoor is op dr. Zcldenrust die sectie zal verrichten. Nadere mededelingen kon de politie vrijdagavond nog niet verstrekken. De zeventien zigeuner gezinnen die op Lage Weide bi) de gemeente Utrecht verblijven, zullen als groep geen ver blijfsvergunning krijgen, maar in elk individueel geval zal worden bezien o) er redenen zijn om verblijf in Nederland toe te staan. Dit is het advies van een interdepartementale commissie over de zeventien zigeunergezinnen, zoals blijkt uit het antwoord van de staatsse cretaris van Justitie op vragen van o.a. het PvdA-tweedekamerlid Costo. iKOK (UPI/DPA/AFP) - Het internationale Rode Kruis en het VN-kinderfonds Unicef heb- tog is niet uitgesloten. Het risico van I vrijdag een beroep op de wereld gedaan om 220 miljoen gulden bijeen te brengen om 2,5 jjoen Cambodjanen van de hongerdood te redden waaronder 700.000 kinderen. veroorzaakt., aldus een communiqué uiddels heeft Thailand vrijdag bekendgemaakt dat de grens weer open gaat voor Cambodjaan- bïïtenfandsezaken8'dat^don^erweg3^ tlnchtelingen. uitgegeven Gerechtsarts wil resten opgraven WASHINGTON - De gerechtsarts van Dallas w il dat het lijk van Lee Harvey Oswald, de moordenaar van president John F. Kennedy, wordt opgegraven, teneinde onomstotelijk te kunnen vaststelleif dat zich in het graf inder daad de stoffelijke resten bevinden van de 24-jarige ex-marinier en niet die van een ondergeschoven Russische KGB-agent. Patholoog-anatoom Charles Petty wil het graf op de Rose Hill-begraafplaats van Fort Worth openen, omdat de Brit se auteur Mlcnaei luuua» bewijs materiaal heeft aangedragen voor zijn stelling dat de KGB president Ken nedy heeft laten vermoorden door een van zijn eigen agenten, die sterk op Oswald geleek. Eddowes heeft gege vens aangedragen omtrent littekens, lengte van het lichaam, de kleur van de ogen. die duidelijk afwijken van de fei ten zoals die in het rapport omttrent de oorspronkelijke lijkschouwing zijn vastgelegd en de gegevens die omtrent Oswald bekend waren vanwege zijn diensttijd in het korps mariniers. Twee dagen nadat Kennedy op 22 no vember 1963 was vermoord, werd Oswald zelf neergeschoten in de garage van het gerechtsgebouw in Dallas, door nachtclubeigenaar Jack Ruby (Rubin stein). Ruby is in de gevangenis aan kanker gestorven. Oswald heeft een tijd in de Sowjet-Unie gewoond, waar hij trouw de. Later keerde hij met zijn vrouw te rug naar de Verenigde Staten Inlichtingendiensten hebben nimmer met zekerheid kunnen vaststellen of Oswald, een groot supporter van onder meer Fidel Castro, inderdaad contac ten heeft gehad met de KGB. Het for mele Amerikaanse standpunt is dat er geen redenen bestaan om aan te nemen dat een ander dan de oorspronkelijke Oswald destijds uit de Sowjet-Unie naar de VS is teruggekeerd De officier van justitie die met de zaak belast is veronderstelt nu dat Oswalds weduwe Marina. reeds lange tijd her trouwd). vermoedelijk tegen de opgra ving bezwaar zal aantekenen. Onder het mom van humanitaire hulp leveren de Amerikaanse imperialisten en de expansionisten uit Peking grote hoeveelheden wapentuig aan de strij ders van Pol Pot. aldus de verklaring. De Verenigde Staten nemen niet alleen vluchtelingen op die economisch 'ren dabel' zijn. Drs J H. M. L. D van IJze ren van het ministerie van erm, leider van een Nederlandse missie die Ma leisië bezocht heeft zich vorige week in deze zaak uitgelaten. Hij noemde het systeem dat landen als Amenka. Australië en Canada hanteren bij het selecteren van Indochinese vluchtelin gen 'schandalig'. Volgens de Ameri kaanse ambassade in Den Haag ge bruiken de Verenigde Staten criteria voor het toelaten van bootvluchteün- gen. waarbij de band met de V8 een grote rol speelt. Een iritemationaal consortium van evangelisch georganiseerde hulporga nisaties zal de komende weken een hul pactie op gang brengen ten behoeve van de tienduizenden Cambodjaanse vluchtelingen. Majoor Eva den Hartog van het Leger des Hells zal gedurende een half jaar naar Thailand gaan om daar leiding te geven bij het opzetten van de ver schillende hulpteams. Majoor Den Har tog werkte eerder al mee aan hulpacties voor vluchtelingen in Bangla Desh. «MA 35 winst Timman won toch de afgebroken 'e?en Velimirovic hoewel het a onmogelijk leek binnen de ver batten fouws uit Zeeland 2, 5, 6 TiI tornen en buitenland: 3 en tort: 33 en 35. todioen televisie: 15. toancièn: 17 ^dagkrant: 21. 22. 23. I 25.26, 27, 29. en 31. Birt >diS ls ln Middelburg officieel het MKh gegeven voor het nieuwe jebur-vervoerplan. ,wgvuldig Miche onderzoekers nemen soms Hnlnlg zorgvuldigheid In acht b(] het itomeren van patiénten over een on- htek dat z(j op hen willen uitvoeren tWvragen van toestemming daar- ROME iAP) - Op het Leonardo da Vinei vliegveld in Rome stonden vrijdag tientallen vleigtuigen in afwachting van het verloop van de stakingsactie door de Italiaanse verkeersleiders. ROME (AFP/UPIl- De luchtverkeersleiders in Italië hebben vrijdagavond besloten het werk te hervatten, nadat verte genwoordigers van hen een onderhoud hadden gehad met de landspresident, Sandro Pertini. President Pertini had de vertegenwoordigers naar zijn pa leis uitgenodigd en een half uur later was het conflict uit de wereld. De wilde staking heeft ongeveer zeven uur geduurd en het einde kwam te laat om de ongeveer vier- a vijfduizend ge strande passagiers te helpen. De meesten hadden al hotel kamers besproken voor de nacht. AUeen op het vliegveld van Rome stonden al 90 vliegtuigen, waarvan 40 van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Ali talia. Enkele luchtverkeersleiders en hen steunende vak bondsleiders zeiden dat alle vluchten van de Italiaanse vliegvelden vanochtend zaterdag weer normaal zuUen ver lopen. De overeenkomst die door Pertini is bereikt en waarmee net geschil uit de wereld is geholpen verlangt van de regering, de komende maand een nieuwe wet uit te vaardigen waaronder de militaire jurisdictie over de luchtverkeersgeleiding in Ita lië geleidelijk wordt afgeschaft. Het werk zal geleidelijk door burgers worden overgenomen, onder wie veel voormalige militaire luchtverkeersleiders die dan het burgerloon zullen ontvangen, zo ls van regeringszij de meegedeeld. De staking had vrijdag een onmiddellijke uitwerking op het luchtverkeer in Zuid-Europa en het Midden-Oosten en luchtvaartmaatschappijen verklaarden, dat vele lange-af- standstrajecten. in het bijzonder naar Afrika, gewijzigd zouden moeten worden. Passagiers en vliegtuigen strandden op de plaats waar zij stonden toen de staking begon en internationale lucht vaartmaatschappijen stonden voor grote moeilijkheden bij pogingen vluchten om te leiden. Vier maanden geleden stuurde Bang kok 40.000 vluchtelingen terug naar Cambodja en in sommige gevallen werd daarbij geweld gebruikt. Generaal Tsjomanan lichtte de beslissing toe: LONDEN (REUTER) - De directie van de Iyondense Times bladen heeft don derdagavond de grafische bond tot zondagmiddag de tijd gegeven om tot overeenstemming te komen over de voorwaarden voor voortzetting van de bladen. Eerder was middernacht van woensdag op donderdag als uiterste tijdstip ge meld. maar de onderhandelingen wer den toen afgebroken. Verwacht was toen dat de definitieve opheffing don derdag zou zijn bekendgemaakt. Men hoopt nu alsnog overeenstemming te bereiken. „Ik ben van gedachten veranderd". Dit besluit geldt ook voor de vluchtelingen uit Vietnam en Laos. Er zijn nu ongeveer 300.000 Indochinese vluchtelingen in Thailand. De stroom uit Cambodja houdt aan en men ver wacht dat de komende tijd nog eens ruim 100.000 vluchtelingen de grens over zuilen trekken De afgelopen tien dagen zijn al meer dan 100.000 uitgehongerde en vaak zieke Cambodjanen aangekomen in Thailand. In Bangkok proberen de hulporganisa ties koortsachtig de voedselhulp verder op te voeren. Veel vrachtwagens met voedsel zijn op weg naar het grens gebied met Cambodja. De luchtbrug met Phnom Penh is uitgebreid Intussen gaan de gevechten tussen de regering in Phnom Penh. de guerril lastrijders van de Rode Khmer en de vrije Khmer (Khmer Serei) door. Phnom Phen lijkt zich met Vietnamese steun op te maken voor de definitieve aanval. Dreigingen Er dreigt een gewapend conflict tussen Thailand en Cambodja. Een grensoor- de rechtbank ln Middelburg ls Wttgtog gevraagd van het vonnis zdfTemeuzense kantonrechter ln Bs legen twee aannemers êieke druk allerlei vormen van politieke i tomen de consultaUebureaus cjJeobolen drugs steeds meer in de p£dff.g om meer methadon te ge- Dffl het begin van de wedstrijd je («speler een paar maal uitspeelt. er 2eker van zijn dat hl) je voor Je |^aal5Choppen zegt_La_J1ing_ «mededeling, vrijdag, van het [commissariaat voor de vluchte- ran de VN blijkt, dat het aantal Klingen uit Camboclja nog steeds snt In de eerste twee weken van x. vluchtten niet minder van zieke en van honger stervende jcdjanen naar het buurland lad Het commissariaat heeft al i;oen gulden aan de Thailandse Eg ter beschikking gesteld en nog besprekingen met de jisdse overheid over een hulppro- aa voor de lange termijn m open ïïiiilandse regering heeft vrijdag [gtdeeld dat ze de vluchtelingen, K oorlog in Cambodja ontvluch- nict zal terugsturen. Premier inpak Tsjomanan zei in een ver- Bing met diplomaten en functio- scnophet terrein van het vluch- pnbeleid dat de vluchtelingen zijn in Thailand en dat dege- iliiasiel aanvragen mogen blijven, aren verrassende wending in de wk van de regering van Thailand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1