eamverpleging verbetert e verpleegkundige zorg Plannen algemeen beleid minderheden liggen klaar Waarschuwing tegen 'methadonverleiding' ZUID-KOREA ONRUSTIG Preventie hartinfarct door onderzoek duur en weinig effectief PPORT: GEEN EXTRA MENSEN NODIG 4 itie België boetes tenlanders teen innen feeds verbod gebruik cadmium BEGELEIDING NOODZAAK Produktschap vraagt uitstel accijnsverhoging BLAD NEDERLANDS CENTRUM BUITENLANDERS: Energieonderzoek in tuinbouw en veehouderij Werkgroep contra atoomplannen Belgen EEG en kernenergie jjtó 20 OKTOBER 1979 ;fHT (ANP) - Tegen de verwachting in blijken er voor teamverpleging niet meer verpleeg- jpdnodig te zijn dan voor de traditionele vorm van verplegen. Teamverpleging - waarbij fine groep patiënten wordt verzorgd door een vast team verpleegkundigen - maakt het •jli.de kwaliteit van de verpleegkundige zorg te verhhogen. jioclusies uit het deze week rapport 'Experiment pigmg van de Nationale sraad tNZRi op grond waar- cueaekenhuizen van de NZR {L<om is gekomen, dat het in- teamverpleging in algeme nen alleszins het overwe- t&a ïi'van de sectie ziekenhuizen Jir meer naar aanleiding van experiment toegepaste rj;ode besloten, een project ie stellen. Die moet een voor- ei: doen naar de mogelijkheid, ^kundige 'werklast' in de al- dekenhulzen te berekenen, zo- (üis daarvan per individueel het benodigde aantal ver ben kan worden vast- ïelangrijkste doel van het ex il dat enkele jaren heeft ge ween antwoord te krijgen op «at de gevolgen van ïtging zijn voor de patiënt. MPi-De26-]arige R. uit Oss. verkoper in een winkel K>-,film- en geluidsappara- folsdief tegen de lamp gelo- jxv hj probeerde om goede int de winkel had gesto sisvertenties aan de man te Zijn werkgever zag de viet verbazing, want ^'Se voor bepaalde aange- yv&eren de alleenverkoop oi Omgeving te bezitten, '-.tenspoolshoogte ging ne- adverteerder zijn ei- te Bjn. aldus de poli voor ae werkwijze van de verplegenden en hun houding tegenover hun werk. en op de vraag, of teamverpleging haal baar ls met de op dit moment gangbare personeelsbezetting. Bij het experi ment is een vergelijking gemaakt tus sen enkele interne afdelingen met teamverpleging en interne afdelingen in andere ziekenhuizen met 'traditio nele' verpleging. Kwaliteit Uit de resultaten van het experiment blijkt, dat de kwaliteit van het ver pleegkundig handelen op de afdelin gen met teamverpleging hoger was. dat de patiënt er meer bij de verpleeg kundige zorg was betrokken en dat de verpleging beter was ingespeeld op een mondige patiënt. Het werk was voor de verpleegkundi gen bevredigender en voor hetzelfde werk was relatief minder personeel no dig. De verwachting, dat teamverple ging zou leiden tot een betere con tinuïteit in de personeelsbezetting, kwam niet uit. Uitbreiding van het per soneelsbestand bleek niet te leiden tot betere verpleging. Verwacht was. dat er door uitbreiding meer tijd zou vrijko men om bijvoorbeeld met de patiënt te praten. Maar de resultaten van het ex periment wijzen eerder op de neiging om. als het aantal werkers toeneemt, in dezelfde routine te blijven werken maar dan in een lager tempo. Overigens duurden de 'experimentele' wijzigingen in het personeelsbestand telkens maar twee weken Niet duidelijk is daardoor, wat er ge beurt als er langer met meer of minder personeel wordt gewerkt Wel stellen de onderzoekers, dat teamverpleging bij de buidige per soneelsbezetting te verwezenlijken is. De extra tijd die bij teamverpleging wordt besteed aan communicatie, bleek namelijk ruimschoots te worden opgevangen door een betere interne organisatie van bet werk. a-De Belgische politie krijgt 1 de bevoegdheid om bij Itrs die in België verkeers- iinjen begaan ter plaatse de iditde boete te innen. Een (terp dat die mogelijkheid «kppen is vrijdag door het Bel- iblnet goedgekeurd. Dat heeft tster van verkeer, Jos Chabert, KSlddag meegedeeld. ig heeft de wet ontworpen at het doel buitenlanders die asche snelheidsbeperkingen a, te kunnen dwingen onmld- ïMtalen. Tot nu toe konden de eders praktisch ongestraft le- «Iheidsregels zondigen. Er be- saeHjk geen middelen om een M0ê wonende verkeersover- !isingen vanuit diens land van Möoete te betalen k DOENIET \l AAN PAIS' KRIMENTEN HAKEN' (ANP) - Het landelijk ipsth centrum voor de ontwik- euwing van het gehele jnts christelijk onderwijs Ml het protestants christelijk njs geadviseerd niet mee te aide experimenten elementair njs(4-14-jarigen), die door mi- tos zijn aangekondigd. ?S waarbij de meeste protes- hnstelyke scholen zijn aangeslo- mtdathet parlement eerst een tl moet doen over de gewenste richting van het voort- s Experimenteren zon- Itfcpraak gebeurt over de rug- dc kinderen. Aldus een «der van het bestuur van het te correspondent i IHOLM - De Zweedse regering •sloten vanaf 1 juli 19S0 het ge- imcadmium te verbieden. Dit het Zweedse kabinet kan Edere leiden tot een import- en fttrbod van het bekende Lego- Hl, Cadmium komt vrij bij de (vanzink en is uiterst giftig, men wordt dat dit voorbeeld slefl [gevolgd zal worden door de an- nrrt ®dlnavische landen en zelfs ,g2l iïrrentgde Staten. Het zal niet bloed hebben op oplaadbare die cadmium bevatten Ook kgo-blokkenspeelgoed komt voor en het zal dus van de rartt moeten verdwijnen, komt het cadmium in deze Mokjes niet vrij door eraan te '«op te kauwen Een kind zou ^blokjes moeten opeten om er te ondervinden, zo meent 'üfo De Zweedse autoriteiten 'Khïerop dat bi] verbranding ^cadmium vrijkomt en dat is een verbodsbepaling LEIDEN (ANP)- Om èèn dodelijk en een niet dodelijk hartinfarct te voorkomen, zouden ruim 1.400 personen onderzocht moeten worden, waarvan er naar schatting 340 gedurende vijfjaar behandeld an begeleid zouden moeten worden. De kosten hiervan worden geschat op 98.000 gulden. Dat blijkt uit een onderzoek naar de vraga of het mogelijk is om In een huis artsenpraktijk personen die een ver hoogd risico lopen op een hartinfarct op te sporen en preventief te behendelen. Op dit onderzoek, een zogenaamde screening. promoveert op 25 oktober aan de universiteit van Leiden de here C. P. M. Boot uit Den Haag. Hij heelt daarvoor in de Jaren 1976 en 1977 in zijn huisartsenpraktijk in Den Haag 1.764 personen onderzocht en ondervraagd. Bij 180 was er reden voor Intensieve be- geleidng. Hij is daarbij tot de conclusie gekomen dat de meerderheid van hen len naar ook uit andere onderzoeken is gebleken de meerderheid van het Nederlandse volk) een verhoogd risico loopt. Risi cofactoren zijn: hoge bloeddruk, ver hoogd cholesterolgehalte en roken. Nog afgezien van de hoge kosten die preven tie met zich meebrengt (waarbij de promovendus aantekent dat ook een hartinfarct dat niet wordt voorkomen hoge kosten vergt) betwijfeld tBoot of het effectief is om de bevolking te on derzoeken op verhoogd risico voor een hartinfarct. Ten eerste omdat bij de meeste mensen factoren aanwezig zijn die het risico vergroten, ten tweede omdat op grond van de onderzoekre sultaten in feite moeilijk is te voorspel len wie inderdaad een hartinfarct krijgt en wie niet. Ook bleek dat het verlagen van de risicofactoren maar gedeeltelijk lukt. Zinvoller is het volgens Boot om de leefwijze van de bevolking als geheel te beïnvloeden. Uiteen onderzoek inde Verenigde Staten valt volgens hem af te leiden dat door middel van voor lichting en advies via de massamedia het levenspatroon zo veranderd kan worden dat bloeddruk, cholesterol gehalte en rookgewoonten gunstig be ïnvloed kunnen worden. Hij vindt ech ter verder onderzoek nodig naar het effect van gedragsbeïnvloeding op de lange duur. Dit zou ook in de huisart senopleiding meer aandacht moeten krijgen, aldus de promovendus. VAN DER STOEL: WEST-DUITSLAND STEMT NIET AF OP NEDERLAND Van onze correspondent) WASHINGTON - Volgens PvdA- Tweede-Kamerlid mr. Max van der Stoel, op het ogenblik voor een oriëntatiebezoek in de VS. is er geen sprake van dat West-Duitsland zijn in stemming met het opstellen van pieuwe kernwapens voor de middel lange afstand uitsluitend afhankelijk zou maken van de Nederlandse hou ding. Van der Stoel, die deel uitmaakte van de PvdA-delegatie die eind september in Bonn over dit onderwerp gesprekken heeft gevoerd, weet het aan ..een mis verstand" dat zijn PvdA-collega Klaas de Vries, voorzitter van de defensieco- missle in de Tweede Kamer, tegenover de New Vork Times heeft verklaard dat bondskanselier Helmuth Schmidt de opstelling van de nieuwe middenaf- standsraketten slechts zou willen overwegen wanneer Nederland op zijn grondgebied eveneens nieuwe kern wapens zou toelaten. Van der Stoel: ..Er is natuurlijk wel sprake van een „domino-effect" wan neer Nederland „neen" zou zeggen. West-Dultsland wil niet het enige land op het continent zijn dat deze nieuwe kernwapens toelaat". (Advertentie.) YORKSHIRE. ENGELAND ANPIUPI- De politie in het Britse Yorkshire heeft op diverse plaatsen grote posters opgericht om het publiek aan te sporen te helpen om de beruchte vrouwenmoordenaar in dit district op het spoor te komen. Op de posters staat een voorbeeld van het handschrift en een telefoonnummer waaronder men de stem van de moordenaar kan horen^De afgebeelde poster staat in Chapel Town Road, in de 'warme' buurt van Leeds SEOEL (REUTER/UPI) - De don derdag afgekondigde staat van beleg In de Zuidkoreaanse havenstad Poesau lijkt vooralsnog geen matigen de werking te hebben op de onrust in het land. Vrijdag hebben zich in het 60 km westelijk van Poesan gelegen Ma- san ernstige ongeregeldheden voorge daan. In de hoofdstad Seoel heeft op roerpolitie met traangas een eind ge maakt aan een tegen de regering ge richte betoging op de universiteit. SEOUL (AP) - Burgers van de Zuidkoreaanse havenstad Seoel voor aanplak biljetten waarop de invoering van de staat van beleg wordt aangekondigd. In Masan waren de onlusten emstig. Goedingelichte bronnen zeggen dat een duizendtal studenten verscheidene politiebureaus, een overheidsgebouw en het kantoor van de regerende de- mocratisch-republikeinse partij heb ben aangevallen. Vier universiteiten en middelbare scholen zijn voor onbe paalde tijd gesloten en het uit gaansverbod dat sinds de Koreaanse oorlog van 1950 tot 1953 van kracht was is. met twee uur verlengd. De protesten richten zich tegen de rege ring van president Park Tsjoeng He. die inmiddels heeft laten weten de grond wet, die hem zeer grote macht geeft, niet te willen veranderen. Park ls ge waarschuwd door president Carter van de Verenigde Staten de politieke on derdrukking te matigen. Amerikaanse en Zuidkoreaanse defen siespecialisten hebben besloten Zuid- Korea in militair opzicht sterker te maken om het hoofd te kunnen bieden aan de modernisering en uitbreiding van de N'oordkoreaanse strijdkrach ten. Dit staat in een gemeenschappe lijke verklaring, uitgegeven na een conferentie van de specialisten onder voorzitterschap van de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, en zijn Zuidkoreaanse collega Ro Ja- hyun. UTRECHT (ANP) - Mede door allerlei vormen van politieke druk komen de consultatiebureaus voor alcohol en drugs (C AD'sl steeds meer in de verlei ding om meer methadon uit te reiken. Maar als er niet tegelijk een sluitend netwerk van therapeutische behande ling wordt geboden, kan de methadon- bebandeling eindeloos voortduren zonder dat de verslaafde verandert. CAD's degraderen dan van behan delingsinstituten tot verzorgingsin stellingen. Deze waarschuwing uit W. van Dalen, voorlichter van de federatie van instel lingen voor alcohol en drugs (FZA), in het informatiebulletin van de Neder landse vereniging voor ambulante geestelijke gezondheidszorg. Hoewel methadon een sterk verslavend middel is, biedt het gebruik ervan in principe meer perspectief dan het ge bruik van met name heroïne. De be langrijkste voorwaarde bij de verstrek king is de verplichting tot psychoso ciale begeleiding. Tijdens de behande ling probeert men de verslaving te doorbreken door steeds minder metha don te geven Alleen in uitzonderings gevallen wordt doelbewust voor een zo genaamde onderhoudsbehandeüng (steeds dezelfde hoeveelheid) gekozen Programma's waarbij de verstrekking centraal staat, zijn volgens Van Dalen tot mislukken gedoemd. Selectie, be geleiding en nazorg moeten optimaal zijn om tot resultaten te kunnen ko men. BIJ verschillende methadonp- rogramma's in één werkgebied is mis bruik moeilijk te voorkomen: de ver slaafden kiezen dan voor het program ma met de zwakste stafbezetting en de minste voorwaarden tot behandeling. Omdat de verstrekking vaak onder DEN HAAG (ANP) - Het produktschap voor gedistilleerde dranken in Schie dam heeft de tweede kamer gevraagd te bewerkstelligen dat de komende ac cijnsverhoging op alcohol niét op I ja nuari ingaat, maar eerst op 1 februari van volgend jaar. Het produktschap verwacht van Invoe ring van deze verhoging op 1 januari 'een uitermate storende invloed' op het bedrijfsleven, die in het bijzonder de slijters 'voor bijkans onoplosbare pro blemen' zal stellen. Ook de slijters- en groothandelsorganisaties hebben op- verschuiving aangedrongen Het bestuur van het produktschap zegt 'met grote zorg' vervult te zijn over de wat genoemd wordt drastische optrek king van het accijnstarief. Er is - zo meent men - mogelijk sprake van een ernstige verstoring van de concurren tieverhoudingen eenzijdige verantwoordelijkheid van artsen wordt uitgevoerd, wordt volgens Van Dalen mede daardoor veel te snel besloten tot verstrekking van metha don. Een gevolg is dat betere behan delingsmethoden bij de verslaafden minder populair worden. ..Wie eenmaal beeft ontdekt dat bij artsen en medi sche diensten betrekkelijk gemakkelijk methadon te krijgen is. heeft geen zin om naar de specifieke hulpverlening te stappen Hij waarschuwt dat de druk van buitenaf om het met methadon niet zo nauw te nemen, de identiteit van de CAD's als behandelingsinstituten op de duur zeer nadelig kan gaan beïn vloeden. UTRECHT (AN) - De ministerraad zal in de loop van november beslissen over de hoofdlijnen van een algemeen minderhedenbeleid en de toekomstige organisatie daarvan. De plannen voor een dergelijk beleid zijn klaar. Belang rijkste uitgangspunt is dat de op bij zondere minderheidsgroeperingen ge richte aanpak plaats moet maken voor een op algemene problemen gerichte aanpak. Dit meldt het blad Motief van het Ne derlands Centrum Buitenlanders (NCB). Volgens Motief heeft de directie overheidsorganisatie in opdracht van de minister van binnenlandse zaken een rapport opgesteld waarin wordt ge concludeerd. dat welzijnswerk alleen de problemen van minderheden niet kan oplossen. Vergeleken met andere groepen in achterstandssituaties wer den voor minderheden tot nu toe wel specifieke welzijnsvoorzieningen ge troffen. Volgens Motief ls inmiddels duidelijk geworden, dat de problemen voor de minderheden dieper liggen en dat welzijnswerk slechts een zinvolle aanvullig is als op het gebied van werk gelegenheid, huisvesting, rechtsposi tie. gezondheidszorg en onderwijs in een minimum aan mogelijkheden is voorzien. De coördinatie van een alge meen minderhedenbeleid zal hierop volgens Motief nu worden afgestemd De verschillende ministeries krijgen in de nieuwe opzet een verantwoordelijk heid op hun vakgebied vooralle catego rieën minderheden In plaats van de nu nog bestaande interdepartementale commissies moet er volgens de plannen een nieuwe komen de interdepar tementale commissie minderheden tlCMl, onder voorzitterschap van minister van binnenlandse zaken. Inspraak De directie Coördinatie Minderheden beleid tonder leiding van het voorma lige PvdA-kamerlid H. Molleman) zal in de nieuwe opzet centraal staan en volgens de plannen contacten moeten onderhouden met minderheden. In overleg met betrokkenen zullen hier voor specifieke inspraakregelingen worden afgesproken. De afdeling van Molleman zal ook con tacten met de lagere overheden moeten gaan onderhouden Via lidmaatschap van de interdepartementale commissie minderheden zal Mollemans afdeling het beleid van alle betrokken depar tementen coördineren. Verder krijgt de Directie Coördinatie Minderheden beleid als taken het geven van voorlich ting aan en over minderheden ln het algemeen en het coördineren van on derzoek naar thema's, die voor het minderhedenbeleid van belang zijn. Volgens de plannen zou de afdeling van Molleman verder moeten beschikken over een eigen budget voor het opzetten van tijdelijke experimenten om. zo meldt Motief, „ln lacunes te voorzien, impasses te doorbreken of gezamenlijk gewenste ontwikkelingen op gang te brengen". Zodra maar mogelijk Ls zou de financiering van deze activiteiten door de meeste geëigende departemen ten moeten worden overgenomen. De adviescommissie onderzoek min derheden «onder leiding van de Leidse hoogleraar Kobben) wordt volgens de plannen breder samensteld en even eens onder de minister van bin nenlandse zaken gebracht DEN HAAG (ANP) - Volgend jaar zal een bedrag van ruim acht mil joen gulden besteed worden aan energie-onderzoek in de tuinbouw en de veehouderij. Minister Van der Stee «landbouw) heeft deze cijfers verstrekt aan de andbouwcommissie uit de tweede kamer. De bedragen zijn voor ener giebesparend onderzoek in de tuinbouw 6.5 miljoen gulden en voor energie-onderzoek in de vee houderij (inclusief de winning van biogas uit organische meststoffen) 1,8 miljoen gulden. Het onderzoek richt zich onder meer op energiebe sparing in de tuinbouw «thermi sche isolatie van kassen, aangepas te ventilatie en redementsverho ging van verwarmingsinstallaties) en op verlaging van de energiebe hoefte «onder meer door veredeling, gericht op rassen met een lagere temperatuurbehoefte en op moge lijkheden van minder energlev- ragende nieuwe of tot nu toe weinig geteelde gewassen). Het ener gieonderzoek ln de veehouderij is in het bijzonder gericht op de isola tie, ventilatie en verwarming van de stallen en op het gebruik van zonne-energie voor de water verwarming op de veebedrijven. Tot de categorie overige projekten behoren onder meer de toepas singsmogelijkheden van win denergie in land- en tuinbouw en een optimalisering van de techni sche voorzieningen van koelhuizen ter beperking van het energiever bruik WAALRE (ANP) - De werkgroep Stop Atoomplannen Kempen heeft in een brief aan alle voorzitters van gemeenteraadsfracties in Zuidoost-Brabant om een politie stellingname gevraagd tegen de Belgische atoomplannen. De Bel gische overheid overweegt om de opwerkingsfabriek voor radio-ac tief afval Eurochemic in Mol te heropenen. Bovendien wordt in die streek nagegaan of het moge lijk is radioactief afval op te slaan in kleilagen in de bodem. In de brief wijst de werkgroep op de grote onrust die is ontstaan onder de bevolking. „Gezien de beant woording van verschillende vragen zijn de regionale en plaatselijke be stuurders niet in staat om de volksvertegenwoordigers op ade quate wijze te informeren over de gang van zaken in Mol. De beant woording door de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne van vragen, gesteld ln de tweede kamer, geven ons bovendien de stellige overtuiging dat op rege ringsniveau de onrust onder de be volking niet voldoende serieus wordt genomen aldus de brief. De werkgroep zegt te meer bezorgd te zijn daar er een waas van ge heimzinnigheid hangt rondom de ze kwestie „Volgens ons wordt het college van GS vari Noord-Brabant wel enigszins van de gang van za ken op de hoogte gehouden door de Belgische overheid. Dat gebeurt dan wel onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de gegeven infor matie niet aan de openbaarheid mag worden prijsgegeven. Wij vra gen ons af waarom de bevolking niet zou mogen weten welke plan nen er zijn en in welke fase van ver wezenlijking ze verkeren, als alles zo veilig is als men ons wil doen geloven DEN' HAAG (ANP) - De Europese commissie „en de regeringen van de lidstaten van de Europese Ge meenschap zijn zich volkomen bewust van de noodzaak om de publieke opinie ervan te overtui gen dat een blijvend beroep op kernenergie moet worden gedaan in omstandigheden die uit een oogpunt van veiligheid bevredi gend zijn". Dit heeft de commissie, het „dage lijks bestuur" van de gemeen schap. verklaard in antwoord op vragen van het Ierse lid van het Europees parlement, de labour-af- gevaardlgde John O'Connell. De commissie zegt dat de gemeen schap het beroep op kernenergie slechts voorstaat „ln omstan digheden waarbij de veiligheid van de bevolking volledig is verze kerd'' Het huidige veiligheids niveau is „zeer bevredigend", maar „op het technische en regle mentaire vlak moet onafgebroken de nodige inspanning worden be tracht om dat niveau, met inacht neming van de ontwikkeling op technisch gebied, te kunnen ga randeren en opvoeren"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 11