Mogelijkheden intensieve eehouderij beter benutten ocrco Inspraak over inrichting Oosterschelde begint rond september van volgend jaar udersteuning kleine bedrijven Kapelle in beroep tegen beslissing van plan buitengebied eorganisatie egeleiding artpatiënten anaalzone Als je een beetje pech hebt, vliegt het pand zo in de fik [TcRDAG 13 OKTOBER 1979 ij,De mogelijkheden van de intensieve veehouderij (varkens en pluimvee) moeten in Zee- jbeter benut worden. Met name voor de kleinere akkerbouwbedrijven kan een vorm van jjeve veehouderij een waardevolle ondersteuning voor het bedrijfsgebeuren zijn. Boven- - Ljserinhet zuidwestelijke akkerbouwgebied, gelet op het feit dat de bodemvruchtbaarheid in jljemeen te wensen overlaat, een uitstekende bestemming te vinden voor de mest die inten- veehouderij oplevert. De Zeeuwse agrariërs zullen door méér en gericht voorlichting op de iheden die de intensieve veehouderij biedt, gewezen moeten worden. H b inder stellen ir M. Sanders. m]eur-directeur voor de be- jftkellng in de Landbouw in Kdenir J H. G Tuin te. medewer kt fcet consulentschap voor de j. en de pluimveehouderij in —„Brabant en Zeeland. Zij wijzen Ijatbet Zeeuwse aandeel in de na- Ie varkens- en pluimveestapels Ibtscheiden is: voor de var- jjiouden] 0,8percent (alleen Noord- pjligt met 0,7 procent nog lager). Jeslachtkuikens 0.2 procent en Rt legkippen circa 2 procent. Met look het gemiddelde aantal var- Iob bedrijf ligt in Zeeland (90.7) tijk lager dan landelijk (203.6). jgenieur-directeur Sanders zegt (intensieve veehouderij de afge- 10 jaar in Zeeland vrijwel con- t gebleven en eerder wat achter- im is. terwijl er elders in Neder- nke is geweest van (forse i groei. es jshet wel zo dat landelijk én xi het aantal bedrijven in de nuderij en de pluimveehoude- Cwnhet afiiemen is. Ir Sanders: oe bedrijven vallen af en de af loopt in Zeeland sneller. Dat ,.:alomdat In Zeeland de kleine in extra-klein zijn". Daarente- fde omvang van de veestapel per toegenomen (varkens en —inden van trekker aanhangwagen irgesneden in erikzee [18ZEE In de nacht van don- jj op vrijdag zijn in Zierikzee ver gen aangericht aan een trekker en rnihangwagen op de parkeer- 'f'i b bij ae Val. Onbekenden hebben piaals de banden van een gepar- fc cekker doorgesneden alsmede jj tarden van een aan deze trekker BÉ: pt.ic eenassige aanhangwagen. ,s® «tuigen zijn eigendom van de Sn Romers uit Rozenburg. ERNEUZEN - De begeleiding van Rttt hartpatiënten in de Zeeuws- urose Kanaalzone wordt op een tmre leest geschoeid. Twee fy- Iberapeutcn, die nu werkzaam bel Elisabethziekenhuis in II en het Julianaziekenhuis leuzen, gaan binnenkort een iii Hullende opleiding tot bar- nlidist volgen. Een dergelijke tiding is momenteel in de ;r-directeur S. de Jong be: Juliana- en Elisabe- is „Op het gebied van M tortievalidatie zijn er landelijk ontwikkelingen. In het btjf^ennam men het standpunt kt de hartrevalidatie alleen Èt geschieden in speciale cen- Daarin is nu verandering ge- STT: m in zoverre dat 30 procent li de hartpatiënten inderdaad Ij); gewezen blijft op deze centra, n dat de resterende 70 procent H kan worden geholpen". uira Jjf versoepeling van de voor st ""en gaat gepaard met een SuriB passing van de opleiding. Het Ms! ik fysiotherapeuten nu moge- rit' gemaakt een aanvullende op- Ine tot hartrevalidist te volgen. IB^sbeer-dlrecteur De Jong: bebben direct twee mensen «neld voor die opleiding". i^a^thziekenhuis in Sluiskil tiki over een modern ingericht ''Validatie-centrum. Het werd toelopen jaren opgebouwd «a Belgische therapeut, die c begin dit jaar plotseling ver- ;r-i een conflict met zijn supe- De hartpatiënten voelden dat moment (februari) da bde steek gelaten: zij dienden «leningen voortaan zonder wding uit te voeren volgens verstrekte instructies. se Nederlandse Vereniging i(J «artpatiënten verdiepte zich i(J «hak En het PvdA-raadslid H. to Hesselink vroeg b en w van »uzen al het mogelijke te doen «situatie in het belang van de Wnten verbeterd te krijgen. 8'eek heeft het raadslid op dagen (schriftelijk) gesteld. van b en w weten of er vorde- W zijn gemaakt bij het aan- u van een gespecialiseerde Ku ,vraa8t een mening over ■wdelwijze van het ziekenhuis- op het moment dat er pro- «u ontstonden met de Belgi- frHaPeut en besluit met de i»? ..De begeleiding kan artsen niet gegeven wor- 'voor ontbreekt hen de pluimvee), al zit Zeeland in de varkens sector met de bijna 91 dieren gemiddels per bedrijf onderaan. De heer Tulnte vestigt er in dit verband de aandacht op dat de Zeeuwse varkenshouderij-be drijven in de meeste gevallen een ne ven-bedrijf zijn: „Je hebt er nauwelijks gespecialiseerde bedrijven tussen". Het aantal bedrijven met varkens In Zee land bedroeg in 1975 nog 1115 (met 61.569 varkens). In 1979 werden in de provincie tijdens de meitelling 823 be drijven aangetroffen, met 74.649 var kens (landelijk 47.192 bedrijven met 9.607.814 varkens). In de pluimvee-sector doet zich een zelfde situatie voor. In 1977 waren er in Zesde druk Woordenboek der Zeeuwse Dialecten MIDDELBURG - De 'Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonder zoek' zal 27 oktober 1979 het 50-ja- rig bestaan vieren in gemeen schapscentrum De Vroone te Ka- pelle. Op die dag zal een bij zonde- re uitgave van de nieuwe druk van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten - de zesde - worden aan geboden aan commissaris der ko ningin dr. C. Boertien. Ook zal een nieuwe uitgave van de Vereniging 'Kinderversjes en volksliederen in Zeeland worden gepresenteerd. de provincie 204 bedrijven met 654.230 leghennen In 1979 was het aantal be drijven in Zeeland gezakt tot 161 met totaal 778.555 leghennen. Het aantal bedrijven met slachtkuikens daalde van 11 in 1978 tot 8 in 1979 met 75.900 dieren. Landelijk bedraagt het aantal dieren in de pluimveehouderij-sector ongeveer 78 miljoen. Van de bedrijven met leghennen in Zeeland zijn er 12 met meer dan 25.000 kippen en ongeveer 100 bedrijven met meer dan 10.000 dieren. Kleigrond De heren Sanders en Tuinte maken duidelijk dat de intensieve veehoude rijbedrijven in Zeeland vooral aange troffen worden op de wat lichtere gronden. „De ondernemer op de kleigrond heeft een sterke voorkeur voor akkerbouw en gaat niet gauw over tot een productietak als de inten sieve veehouderij", aldus ir Sanders. „Dat geldt niet alleen voor Zeeland maar in grote lijnen voor alle ak kerbouwgebieden op de klei in Neder land". De hoofdingenieur-directeur is daaren tegen van meing dat het voor alle kleinere akkerbouwbedrijven in Zee land een goede zaak kan zijn de moge lijkheden voor intensieve veehouderij te onderzoeken. „Wij propageren be slist geen rigoreuze uitbreiding. Het is geen Haarlemmerolie en geen zaak waarvan je moet zeggen: Zeeuwse boe ren. vat dat met alle kracht aan. Maar voor de individuele ondernemer kan het een weg zijn. Ik acht een combinatie van bijvoorbeeld varkenshouderij met kippen ook heel goed mogelijk", be toogt de heer Sanders. Hij onderstreept dat de gesignaleerde problemen met betrekking tot bedrijfsomvang (te kleim en bodemvruchtbaarheid in zuidwest-Nederland kunnen worden verminderd door uitbreiding van de in tensieve veehouderij Het consulent schap voor de akkerbouw en de rund veehouderij in Goes gaat êen brochure herschrijven over de mogelijkheden voor bedrijfsaanpassing. waarbij met name aandacht gegeven zal worden aan de intensieve veehouderij en de vollegronds groenteteelt. De vereni ging voor bedrijfsvoorlichting is bereid de brochure met gerichte voorlichting te begeleiden en ook de rijksvoorlich- ters zullen er het nodige aan gaan doen. Ir Sanders beeft de indruk dat ook de sociaal-economische voorlichtingsaf delingen van de standsorganisaties de mogelijkheden die intensieve vee houderij kan bieden, extra onder de aandacht van de agrariërs zullen brengen. Het pand van de KWJ in Ternenzen. ^Tsnel bellen voor een afspraak en u bent Ü:i papiertje met wat aan- *5 kan geen vertrouwen één van de honderd. Wij kunnen nog 31 afspraken maken. Rechtstreeks tegen fabrieksprijzen, ook voor partümlieren. Ter gelegenheid van de opening van onze vestiging in Breda, zullen wij de eerste 100 kliënten bij aankoop van de huiskamervloer van minstens 26m2 een gratis slaapkamervloer leveren van 16m2. 50 modellen en houtsoorten zijn in onze toonzaal aanwezig. Prijzen waar u nergens voor kun! kopen, bijv. eiken massief, 8 mm mozaïek, kompleet met keiharde lakiaag. Ongelegd, foutvrij dus zonder kwasten 39,— per m2. Massief eiken STROKEN 49,— Kambala STROKEN 49,— Mutenaye STROKEN I 49,- Grenen STROKEN 39, Alle prijzen ongelegd en BTW inbegrepen. Mocht u niet willen of kunnen leggen, dan doen onze ervaren parketteurs dit tegen kostprijs. Bel nu voor een afspraak ter vrijblijvende bezichtiging van 300 m2 parket. Centraal Parket magazijn Nieuwe Haagdijk 8. Breda, tel. 076-139044. b.g.g. 076-143421. kunt van 09.00 uur tot 21.00 uur een aispraak maken. Licht gewonde en flinke schade bij aanrijding in Zierikzee ZIERIKZEE - Bij een aanrijding vrij dag tussen een motorfiets en een per sonenauto in Zierikzee is een licht ge wonde gevallen en flinke schade ont staan. Het ongeval deed zich voor omstreeks 14.40 uur ter hoogte van de Laan van Saint-Hélaire Op die plaats reed de Engelse S. P uit Enfield met zijn mo torfiets richting Haamstede Hij ver leende daarbij geen voorrang aan een van rechts naderende personenauto, bestuurd door P A. S. uit Zierikzee Deze reed ook richting Haamstede Er deed zich een botsing voor waarbij de Engelsman lichte verwondingen op liep; de auto had flinke blikschade. Ook de motorfiets was flink beschadigd. V ertegen woordigers ontwikkelingslanden week in Zeeland MIDDELBURG - Van 15 tot en met 19 oktober zal een veertiental vertegen woordigers van ministeries en ge meenten uit Frans sprekende ontwik kelingslanden een bezoek aan Zeeland brengen. De IULA (Internationale vereniging van overheidsinstanties) heeft een cur sus georganiseerd van 2 oktober tot 27 november met als onderwerp (desen- traliseren om te ontwikkelen', waarbij de nadruk op de financiële aspecten zal worden gelegd. De Zeeuwse week maakt hiervan onderdeel uit. Op het programma staan o.a. voor drachten over het functioneren van de provincie, de waterschappen, het wel zijnsbeleid (decentralisatie), industria lisatie, het bibliotheekwezen, de Zeel- andbrug en de vaste oeververbinding Westerschelde. Verder worden er be zoeken gebracht aan het Veerse Meer, Pechmey, het dorpshuis De Pompweie in Kortgene en de waterzuivering sinstallatie in Hulst. De cursus begon op 2 oktober in Den Haag en na Zeeland volgen nog België en West-Duitsland, waar soortgelijke programma's uitge werkt zullen worden. KWJ TERNEUZEN TREKT BIJ GEMEENTE AAN DE BEL OVER SLECHTE STAAT ONDERKOMEN: TERNEUZEN - „Als je een beetje pech hebt, vliegt het pand zo in de fik", zegt Rob Nagelkerke van de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) in Terneuzen over hun onder komen aan de Blokken in de bin nenstad. De voornaamste man kementen van het gebouw: de ron duit gevaarlijke electrische bedra ding op de bovenverdieping en het niet bestand zijn tegen inbraak. Lichtschakelaars op de bovenetage zijn defect, bedradingen liggen bloot en enkele leidingen staan on der stroom. Hierdoor kan de KWJ de bovenverdieping niet gebruiken. Gevolg: een nijpend ruimtegebrek. Afgelopen week schakelde de KWJ de gemeenteraad van Terneuzen m. De raadsfracties werden in een brief op de onhoudbare toestand gewezen met het verzoek het pand op te knappen en geschikt te maken voor dagelijks gebruik. Het pand is eigen dom van de gemeente, die het sinds '72 verhuurt aan de Katholieke Jon geren voor een maandelijkse huurprijs van 75 gulden. In de raadscommissie voor Openba re Werken gaf de PvdA-er J. N Ha melink gehoor aan de noodkreet van de KWJ Hij bepleitte een onderzoek door de dienst Openbare Werken. „Men wordt daar geconfronteerd met een onveilige situatie en eigenlijk zou het zinvol zijn om de zaak eens te controleren met het oog op brandp reventie". Wethouder drs. R. C. E. Barbê daar entegen was niet erg te spreken op de manier waarop de KWJ de zaak had aangekaart. „Men had het college moeten benaderen. Er is hier sprake van een overeenkomst huurder - ver huurder'. Barbé zei niets voor een onderzoek te voelen en verwees naar het huurcontract, waarin is opgeno men dat het onderhoud voor reke ning van de huurder komt. 'Dat klopt', reageert Rob Nagelkerke'. .maar wij noemen een nieuwe electri sche bedrading geen onderhoud, maar een vernieuwing. Laat staan dat wij de kosten kunnen opbrengen. Nagelkerke schat dat een nieuwe be drading en beveiliging tegen inbraak ongeveer acht mille zal gaan kosten. Inmiddels heeft Hamelink wethou der Barbé wel zover gekregen dat een eventueel onderzoek binnenkort door b en w wordt besproken. De KWJ heeft al uit eigener beweging de benedenverdieping een opknap beurt gegeven De kantoor- en ver gaderruimte kreeg een verfje en een nieuw behangetje De KWJ wil in elk gevai het pand niet verlaten. „We zit ten best lekker hier". Net binnen leuke JACKS EN KORTE JASJES Goes-Middelburg-Vlissingen Collecte KAPELLE - De collecte voor Kin- derzorg heeft in Kapelle over het derde kwartaal van 1979 535,66 opgebracht. O VER WEITJES IN KAPELSE MOER VLISSINGEN - De gemeentereini gingsdienst van Vlissingen heeft don- derdag en vrijdag in samenwerking met de plantsoenendienst het opge hoopte vuil rond de vier nagenoeg leegstaande flatgebouwen aan de Meindert Hobbemalaan verwijderd. De Dienst Gemeentewerken kreeg donderdag toestemming van de eige naar van de flatgebouwen, de particu liere beleggingsmaatschappij Smul ders International Corporation in Utrecht, om het vuil rond de flats en uit geopende schuurtjes te halen. De afde ling 'bouw- en woningtoezicht' van de Dienst Gemeentewerken zal contact met de eigenaar opnemen om de ge deeltelijk vernielde betimmeringen van de faltgebouwen te herstellen. Als de eigenaar de betimmeringen niet in orde maakt, zal de gemeente er zelf toe overgaan de flats dicht te spijkeren. De kosten zouden in dat geval wel op de eigenaar worden verhaald. De werk zaamheden begonnen donderdagmor gen en duurden tot vrijdagmiddag. Een tien man sterke ploeg van de reinigings- en plantsoenendienst ging het vuil met een laadschop te lijf. In totaal werden drie vrachtwagens vuil afgevoerd. Een en ander is het gevolg van een handtekeningenactie, die door enkele bewoonsters op touw werd gezet. Uit de actie bleek, dat het merendeel van de omwonenden de last van de leegstaande gebouwen 'zat' is en sloop van de gebouwen de beste oplossing vindt. De actie van de bewoonsters, mevrouw P. Kikkert-Meerman en me vrouw S. H. van Groningcn-Helenkla- ken, resulteerde vrijdagmorgen in een gesprek met de opbouwwerker A. de Ceuster van de Stichting Op bouwwerk Vlissingen en de wethouder van openbare werken F. G. Smit. Daarin stelde de wethouder onder meer. dat het doel van de actie: sloop van de vier fiatgebouwen, in de raad zal worden gebracht. Aan de overlast door ratten zou, aldus wethouder Smit, zo gauw mogelijk een einde moeten wor den gemaakt. Dinsdag zal wethouder Smit beide actievoersters van even tuele nieuwe ontwikkelingen op de hoogte stellen. Van de directie van 'Smulders' was vrijdag, evenals op donderdag, niemand bereikbaar voor commentaar Zoals bekend klagen de bewoners over veelvuldige vernielin gen, vervuiling en toename van onge dierte (met name ratten). Van de vier flatgebouwen zijn nog slechts vier ap partementen bewoond. Deze zijn in be heer van de firma J. Don in Middelburg KAPELLE - Het dagelijks bestuur van de gemijeente Kapelle wil bij de kroon in beroep gaan tegen de gedeeltelijke goedkeuering van het bestem mingsplan buitengebied door gedepu teerde staten van Zeeland. Dat beroep geldt twee punten van de gedeeltelijke goedekuring: het aanlegvergun- ningenstelsel voor de zogenaamde hol le-bollige weitjes en moerweggetjes cn het bestemmen van een deel van de Kapelse Moer tot natuurgebied. Tegen de andere opmerkingen die g.s. over bet bestemmingsplan hebben ge maakt, wil het college van burgemees ter en wethouders niet in beroep gaan. Volgens b. en w. is een aantal van die opmerkingen terecht. Ze zullen in de eerste herziening van bet plan worden verwerkt. De holle-bollige weitjes en de moor weggetjes hebben steeds centraal ge staan in de discussies over het be stemmingsplan buitengebied van de gemeente Kapelle. In het ontwerp-plan was een groot aantal van deze gebiedjes opgenomen. Het was de bedoeling dat ze middels een stelsel van aanleg- vergunningen zouden worden be schermd. Van de zijde van de land- schaps- en milieuorganisaties kwam hiertegen bezwaar omdat ze meenden dat deze bescherming niet ver genoeg ging. Ook de ruilverkaveling en de landbouworganiaties dienden er be zwaar tegen in, maar om een andere re den Zij vonden juist dat het stelsel van aanlegvergunningen te diep ingreep in de belangen van d agrariërs. Het dage- P VDA - GEDEPUTEERDE J. P. BOERSMA: GOES - Er wordt op gewerkt om de inspraak over de gewenste inrichting van de Oosterschelde in september 1980 te starten. Het is de bedoeling dat de inwoners van de Oosterschelde-ge- meenten dan tot medio november "80 gelegenheid krijgen hun zegje te doen over de toekomst van het waardevolle natuur- en visserij-gebied. Zo mogelijk zal de inspraak over de inrichting van de Oosterschelde worden gekoppeld aan die over de herziening van het huidige streekplan Midden-Zeeland. De fractie van de PvdA in provinciale staten zal zich voor een dergelijke koppeling in ieder geval sterk maken. r,en en anaer oxeeK vruuagavond tij dens een bijeenkomst van de Zeeuwse PvdA, gehouden in de 'Prins van Orapje' te Goes. Gedeputeerde mr. J. P Boersma (ruimtelijke ontwikkeling) vertelde dat zijns inziens de stuurgroep Oosterschelde (belast met de opstelling van een inrichtingsschets voor de zeearmeerst na de inspraak een advies kan opstellen over de Oosterschelde- toekomst „En daarna moeten ook de staten van Zeeland nog een keer beslis sen", aldus de heer Boersma. Hij vond dat er voor de PvdA voldoende ruimte is om te proberen een gezamenlijk standpunt over de inrichting op te stellen. De socialistische gedeputeerde onder streepte dat er tot nu toe rondom de inrichtingsplannen voor de Ooster schelde al veel openheid is betracht. .Als iemand vindt dat de gang van za ken niet deugt, dan kan men dat in de vertegenwoordigende lichamen aan de orde stellen", betoogde mr Boersma. in antwoord op kritiek dat de stuurgroep Oosterschelde zonder raadpleging van gemeenteraden en provinciale staten gekozen heeft voor een bepaald inrich- tings-model Hij ben adrukte dat er over de gewenste inrichting van de Ooster schelde niet te lang gepraat kan wor den. 'anders gaat iedereen rommelen'. Burgemeester J. L. D. van der Linde van Kortgene (lid van de stuurgroep) beaamde dat. Hij constateerde dat het gelukt is om In betrekkelijk korte tijd een voorlopige gedragslijn voor de Oos- terschelde-inrichting vast te stellen. Statenlid drs E C Boissevain hield overeind dat er door de stuurgroep be slissingen zijn genomen, zonder vol doende raadpleging In democratisch gekozen organen als raden en staten. „Als gevolg daarvan heeft men gekozen voor een werkvorm die bepaald niet de beste is". Fractievoorzitter A. de Koene kon, na de nodige discussies en het wegnemen van onduidelijkheden, vaststellen dat er een werkgroep komt. waarvoor ver tegenwoordigers van de afdelingen en raadsfracties van de Oosterschelde- gemeenten gevraagd zullen worden. De werkgroep moet advies uitbrengen aan het gewestelijk bestuur van de PvdA. De heer De Koene maakte duide lijk dat de Zeeuwse PvdA-ers zo enigs zins mogelijk een standpunt moeten innemen ten aanzien van de Ooster schelde. lijks bestuurvan de gemeente kwam toen met een compromis, waarin nog twaalf holle-bollige weitjes en moerweggetjes overbleven. De meer derheid van de raad besloot echter ook voor deze gebiedjes het stelsel van aanlegvergunningen niet van toepas sing te verklaren. G.s. hebben deze be slissing niet goedgekeurd. Ze vinden dat de landschappelijke en natuurwe tenschappelijke waarde ervan onvol doende beschermd zijn in het bestem mingsplan. De meerderheid van het college van burgemeester en wethou ders vindt dat de gemeenteraad beroep dient in te stellen tegen het onthouden van goedkeuring. Er wordt op gewezen dat handhaving van deze gebietljes de ruolverkaveling voor 'onoverkomelijke problemen' zal plaatsen. Natuurgebied Gedeputeerde staten vinden dat een deel van de Kapelse Moer betemd moet worden tot natuurgebied. Volgens b. en w. steunt deae beslissing amper op enige realiteit. „De waarde van dit ge bied bestaat immers bij de gratie van het huidige agrarisch gebruik en jist daaraan ontleent dit gebied zijn waar de. Handhaving van deze waarde wordt alleen gewaarborgd door de be stemming agrarisch gebied en de daarbij behorende aanlegvergunnin gen", aldus het dagelijks bestuur van Kapelle. „De bestemming natuurge bied is naar onze mening niet juist en geeft tevens onvoldoende zekerheid dat de waarde van het gebied niet wordt aangetast". Voorgesteld wordt dan ook in beroep te gaan tegen de be slissing van g.s. De reactie van het dagelijks bestuur van Kapelle op de gedeeltelijke ont houding van goedkeuring zal dinsdag avond door de raadscommissie voor gemeentewerken en ruimtelijeke orde ning worden besproken. Aan de orde komt ook een notitie over de over dracht van woningwetwoningen aan de bewoners Het dagelijks bestuur van de gemeente constateert dat er ln de ge meente een serke behoefte is aan goedkopere woningen Die goedkopere woningen kunnen bi) het huidige prijs niveau van ongeveer 450 gulden voor nieuwe woningen alleen gezocht wor den in de sector van de bestaande wo ningen. Ook op andere punten zijn bur gemeester en wethouders van mening dat de voordelen van nlet-verkopen van woningwetwoningen groter zijn dan de nadelen Ze stellen dan ook - in meer derheid overigens - voor om door te gaan met het niet-verkopen van wo ningwetwoningen. De commissie zal zich ook buigen over een standpuntbe paling ove de ota doelstellingen en uit gangspunten herziening streekplan Midden-Zeeland. De commissieverga dering is openbaar en begint om 19 30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9