js willen de duiksport an serie regels binden )crco r Verbod op gebruik van fosfaten zou een onjuist regeringsbesluit zijn RECHTER VERBIEDT PAMFLETTEN-A CTIE B en w Oostburg willen nieuwe verzekering jachthaven Breskens WELLING VAN ZEEUWS BREVET SM/W kaas Jéééregoed in: AASSOORTEN rechtstreeks qeïnporteerd uit Parijs! Burgemeester Oostburg kan ambtswoning kopen Leo Tindemans houdt lezing in Schoondijke ,0AG 13 OKTOBER 1979 PZC/ provincie |DELBUKG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil de duiksport'in Zeeland aan regels jfn Dat blijkt uit een voorstel, dat op 14 december aan de orde komt in de provinciale staten Zeeland. Gedeputeerde staten volgen in feite de aanbevelingen, die zijn gedaan door een ^groep over deze zaak. „Wij zijn ons er terdege van bewust, dat de voorgestelde regeling voor (rtduikers een zekere beperking inhoudt van de vrijheid om de duiksport in Zeeland te rfenen. ■uil tegenover, dat wij het niet iroord achten dat de huidige si- t waarbij het duiken op geen en- ,UK is geregeld, kan voortdu- 'loTeeecn W in het voorstel aan de De voorgestelde regels komen uoor het duiken in Zeeland een L van vaardigheid" verplicht Ldat dit Zeeland-brevet wordt «ld aan de uitgifte van een wainning. ais de Zeeuwse regels m overtreden kan zo de bevoegd- om In Zeeland te duiken worden fokken, maar blijft de duikvaar- id onverlet: ijan de duiker en zijn uitrusting Mdseisen worden gesteld en dat oorschriften worden gegeven voor Cièn vanaf schepen: ..Zo heeft de provincie wel de zekerheid, dat in elk geval geen duikers meer in de Zeeuwse wateren hun sport zuilen behoefenen. die over een onvoldoende niveau van vaardigheid beschikken." aldus gs; dat in Zeeland een aantal gebieden wordt aangewezen, waar niet mag worden gedoken en dat voor nacht- duiken een beperkt aantal plaatsen beschikbaar is. Verboden wordt het lo's ernstig schadigd bij nrijding in issingen SKGES - Bij een aanrijding op kruispunt Rooseveltlaan/Mer- iwtg te Vlissingen werden vrij- wrscn omstreeks zeven uur twee mtnauto's ernstig beschadigd, oneeluk gebeurde toen de Vlis- tp Bkomend uit de richting van üleuwe Vlissingseweg op het ipunt wilde keren. B. verleende bij geen voorrang aan de eveneens togen afkomstige M. van B d ie kruispunt uit tegenovergestelde Ing naderde. [Advertentie ONZE CREMERIE S MIDOELBURG LANGEVIELE 66 VLISSINGEN WALSTRAAT 83 OOST SOUBURG KANAALSTRAAT 9 menkortookinGoes! 53» Bru» Terneuzen één nacht afgesloten TERNEUZEN - In verband met werk zaamheden is de zuidelijke brug over de Westsluis in Terneuzen inde nacht van woensdag 17 op 18 oktober afge sloten voor het wegverkeer. De stremming naar verwachting duurt van middernacht tot 5.00 uur in de och tend. duiken op plekken, waar bijvoorbeeld kanalen uitmonden, bij dc- Sloehaven en voor Terneuzen, in gebieden waar scheepvaartverkeer te verwachten is en in de buurt van schelpdierencultu res. Bij nachtduiken wordt een mel dingsplicht gehanteerd, zodat even tuele reddingsacties sneller op gang kunnen komen; X dat de flora en fauna worden be schermd en dat er geen planten, bloe men en dieren meer mogen worden meegenomen, behalve voor natuurwe tenschappelijk onderzoek. Risico's In de toelichting benadrukken.gede- puteerde staten, dat er nu vrij in Zee land kan worden gedoken, ondanks de risico's, die er met name in getijwater aan verbonden zijn. Men signaleert, dat er de afgelopen vijftien jaar twaalf mensen bij duikongevallen om het le ven zijn gekomen in de Zeeuwse wate ren en dat er in acht gevallen sprake was van ongelukken zonder dodelijke afloop. Vandaar, dat men met de oplos sing van een duikbrevet komt. waar- worden afgelegd. Als men over een brevet beschikt waarin de eisen gelijk zijn aan die voor Zeeland worden ge steld. is deze proef niet nodig. De ver gunning geldt voor drie jaar. de kosten schatten gs op enkele tientjes. „Met de nu gestelde eisen." aldus gs aan de staten, „menen wij een minimale ga rantie te hebben dat het sportduiken in deze regio in de toekomst wordt beoefend door duikers, die een redelijk niveau aan duikvaardigheid hebben Men zal nagaan of de regels na verloop van enkele jaren bijgesteld moeten worden. Gs willen de duikverordening voor Zeeland per 1981 laten ingaan om zo een redelijke overgangstermijn te hebben, waarin duikers gelegenheid hebben zich voor het brevet te oefenen. Wel wil men het komende duikseizoen de regels al hanteren ten aanzien van de natuurbescherming en de duikplaatsen in Zeeland. VFI?<vF ipde Zeeuwse markten VOORSTEL: F 230.000,- OOSTBURG - B en w van Oostburg willen de ambtswoning van de bur gemeester voor 230.000,- verkopen aan de nieuwe eerste burger van hun gemeente, mr C. T. Spijkerboer. Het huis aan de Oude Haven is in april 1979 getaxeerd. Mr. Spijkerboer's voorganger, burgemeester A. Schipper, werd als eerste in de gelegenheid gesteld het huis te kopen. Hij liet in augustus echter weten, daarvan af te zien. De Oostburgse gemeenteraad-moet het voorstel donderdagavond behandelen. Al eerder - op 21 juni van dit jaar - gaven de raadsleden te kennen, af te willen van het 'instituut ambtswoning'. Dat raadsbesluit is inmiddels goedge keurd door g.s. B en w vragen de raad voorts akkoord te gaan met een krediet van 260.000,- voor de sloop van een aantal gebouwen van het oude Antoniuszlekenhuis. Oostburg wil op dit punt een multifunctioneel cen trum neerzetten. De sloop zal in handen worden gegeven van Vermeulen er niet in zou slagen het geheel of gedeeltelijk kwijt te raken. Op de raadsagen- da prijkt opnieuw een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van 1.100.000.- voor de bouw van een r.k. school in Hoofdplaat. Vorige maand besloot de raad met 9 tegen 5 stemmen om het krediet aan te houden, ondermeer omdat de welstandscommissie het bouwplan nog moest bekijken. Als het aan b en w ligt. krijgt de brandweer van Sehoon- dijkc een motorspuit met aanhanger. De raad moet daarvoor 20.000.uit- trekken. De vergadering begint om 19.30 uur SCHOONDIJKE - De voorzitter van de Europese Volkspartij Leo Tindemans zal 23 november een lezing houden in Schoondijke. Hij komt daar op uitnodi ging van het CDA West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De bijeenkomst is in zaal Wijffels en begint om 20.00 uur. BEST0 VROUWENPOLDER tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte Oty vlees- en visspecialitelt COLLEGE ONEENS MET ADVIES BEHEERSRAAD OOSTBURG - B en w van Oostburg vinden dat de jachthaven van Bres kens opnieuw verzekerd moet worden tegen stormschade en andere calami teiten. Ze zijn het oneens met de be heersraad van de accommodatie, die niets in een verzekering ziet. maar wil, dat er ieder jaar een premiebedrag in reserve wordt gehouden. Uit die pot kan dan eventuele schade worden ver goed. De gemeenteraad van Oostburg moet volgende week donderdag de knoop doorhakken. Als het aan b en w ligt, besluiten de raadsleden in principe om de Bresken- se jachthaven opnieuw te verzekeren. Daarna kan er over de voorwaarden worden gesproken Het al of niet verzekeren van de haven werd actueel, toen er op 2 januari een stormwoedde. die voor zo'n 200.000.- schade aanrichtte aan schepen en stei gers. Achteraf bleek, dat de verzekering slechts 200.000,moet worden betaald uit de liggelden, die dan ook met 4.8 procent zijn opgetrokken. B en w van Oostburg onderzochten onmiddellijk hoe de haven beter kon worden verzekerd. Nationale Neder landen maakte een offerte, die inmid dels van tafel is geveegd door de be heersraad. Dit aanbod kwam neer op het in schakelen van een expert, die de haven en de verschillende onderdelen zou moeten taxeren. Op basis daarvan kon Flinke schade bij aanrijding in Sint-Jansteen SINT-JANSTEEN - Twee personenau to's zijn donderdagmiddag om twee uur aanzienlijk beschadigd bij een aanrijding in de Wilhelminastraat te Sint-Jansteen. Beide auto's reden over de Wilhelmina straat in de richting van Heikant. De automobilist E. J A. R. uit Koewacht moest op een gegeven moment krach tig remmen, hetgeen te laat werd op gemerkt door de achteropkomende personenauto bestuurd door R. M. H. B. uit Sint-Jansteen. De wagen van B. gleed vanwege het gladde wegdek door. met de aanrijding als gevolg. luwse Jeugdraad r subsidie aan itieke jongeren- lanisaties tLBt'RG - D© Zeeuwse raad adviseert het college van gs bsidie-aanvragen van drie poli- JoDgerenorganisaties, te weten 'D.deCDJA en de SGP-jongeren loreren. De jeugdraad voldoet «aan het voorste! van de werk- jfugdwerk. Het gaat om een Bale subsidie van 2500,- per or- dit, waarvan dan de provincie toni voor haar rekening zal moe twil. Mocht in de toekomst blij- ut een hoger 'plafond-bedrag' kt is. bijvoorbeeld als gevolg Osterke vergroting van het aan- ■Oofvan verhoogde activiteiten Politieke jongerenorganisaties, hl de Zeeuwse jeugdraad zich opnieuw buigen en wederom uitbrengen, s jeugdraad was tijdens de 'vond gehouden vergade- mening dat het politiek jon- aan de criteria van het voldoet, door onder meer te aan de politieke vorming van n Het Ls voor de eerste maal dat ïonoemde organisaties een sub- "ivraag hebben ingediend. [Advertentie) Een mooie ■mantel pn even kijken bij 'modehuis •urg-Vlissingen MIDDELBURG- Het boekhoudbureau 'De Bevelanden' van F. Th. de Rubber in Goes mag geen pamfletten tegen de AGO-Schadeverzekeringsmaatschappij verspreiden, waarin het publiek wordt aangeraden zich niet bij die maatschappij te verzekeren. Zo heeft de president van de arrondissementsrechtbank te Middelburg besloten in een kort geding, dat vrijdagmiddag diende. Het geding was aangespannen door AGO-Verzekeringen tegen De Rubber. De laatste had zich opgeworpen als verdediger van een zeke re cliènt P., die zich na een auto-ongeval niet redelijk door de verzekeringsmaatschappij nehandeld achtte De Rubber had laten weten tegen een dergelijke behan delwijze 'bepaalde methoden' te hebben. Die methoden be staan uit het op grote schaal ronddelen van pamfletten, waarin hij het publiek aanspoort zich niet bij de bedoelde maatschappij te verzekeren Omstreeks 10 september had hij deze methode te Bergen op Zoom toegepast. Volgens de raadsman van AGO, mr. F. K. Adriaanse, zou De Rubber aanstaand weekeinde weer in actie komen ten be hoeve van de heer P. De Rubber zou - indien AGO niet aan de eisen van hem voldeed - nu in Zeeland bij 'een voetbalwedstrijd in de ere-divisie KNVB' zijn pamfletten uitdelen. Dat is AGO te gortig geworden. Mr. Adriaanse betoogde voor de president van de rechtbank, mr. André de la Porte. dat hier sprake was van een hogelijk onrechtmatige daad „Het De vestiging van Hoechst in Vlissingen ONDERNEMINGSRAAD HOECHST VLISSINGEN: VLISSINGEN - De ondernemingsraad van de vestiging Vlissingen-Oost van Hoechst Holland NV vindt het onjuist als de regering een verbod zou uit vaardigen op het gebruik van fosfaten in synthetische wasmiddelen. Dat uit een brief die de Vlissingse personeels- vertegenwoordigers vrijdag hebben verzonden aan de vaste Tweede Ka mer-commissie voor milieuhygiëne die zich volgende week buigt over de fosfaten-nota van de ministeries van milieuhygiëne en verkeer en water staat. Met dit schrijven beogen de ondeme- mingsraad-leden de werkgelegenheid, die voornamelijk voorkomt uit het pro duceren van fosfaten voor de was middelen-industrie voor de Vlissingse Hoechst-vestiging te behouden. Het in voeren van een zogenaamde derde trap in de afvalwaterzuiveringsinstallaties achten zij op dit moment het enige bruikbare alternatief omdat aan .ver vangers van fosfaten weer andere na delen kleven. Zoals bekend bevordert een overdosis fosfaten de groei van een bepaald soort alg dusdanig, dat met name in ondiep en langzaam stromend water nauwe lijks nog zuurstof wordt geproduceerd en van enig ander leven in deze wateren nauwelijks sprake kan zyn. Proeven met de 'derde traps-zuivering' in het land hebben uitgewezen dat de opgevangen fosfaten, nadat ze ontdaan zijn van zwavel en giftige metalen, weer gebruikt kunnen worden; bijvoorbeeld als kunstmest. Met het standpunt dat de Vlissingse personeelsvertegenwoordigers inne men scharen zij zich aan de zijde van de Nederlandse Hoechst-directie, die in juni de nota van de beide ministeries becommentarieerde. De zorg voor de werkgelegenheid in de Vlissingse vesti ging is de belangrijkste reden waarom de ondernemingsraadsleden menen een standpunt te moeten innemen. Fosfaativet Een aantal jaren geleden berekende het ETI dat de Hoechst-vestiging naast de 925 vaste medewerkers, nogeens werk verschaft aan plusminus 600 per sonen. Indien de fosfaat-wet zodanig wordt uitgevoerd dat fosfaten uit de wasmiddelen geweerd worden, bete kent volgens de ondernemingsraad dat vrijwel zeker het verlies van die ar beidsplaatsen. Zeker voor een bedrijf als Hoechst. waar het zwaard van Da mocles nog maar amper aan de horizon verdween, na de sluiting van een ande re afdeling in Vlissingen-Oost, zou dit een zware slag betekenen. In de brief aan de Tweede Kamer commissie stelt de ondernemingsraad: 'Fosfaat is geen gif. Integendeel, het is een voor onze planeten een onontbeer lijk element. Het probleem is dat de toepassing van fosfaten in wasmidde len mede bijdraagt aan overbemesting van bepaalde oppervlaktewateren. Reiniging door middel van de zoge naamde derde trap' kan dit probleem, zo hebben de proeven uitgewezen, zo goed als elimineren' Verder schrijven de o.r -leden dat ver ontreiniging van het oppervlaktewater daar moet worden aangepakt waar het probleem zich voordoet „Uitbreiding van de afvalwaterzuiveringsinstallaties op die plaatsen waar het nodig is met een 'derde trap' is volgens ons. ook dé oplossing", zo houden de Hoechst- werknemers de commissie voor. Fosfaten van wasmiddelen, zo bhjkt uit onderzoekingen, zijn slechts voor 40 procent debet aan de overbemesting van het oppervlaktewater De rest is af komstig van menselijk en dierlijk afval en kunstmest Volgens de o r.-leden pleit dit voor een versnelde toepassing van een 'derde trap'-reiniging bij water zuiveringsinstallaties in plaats van het verbieden van stoffen die overbemes ting veroorzaken. De heer Wim Erkens, voorzitter van de gekozen leden van de ondernemingsraad zegt hierover: „Als je simpelweg zuivert dan is een verbod op fosfaat in de wasmiddelen onnodig. Je haalt ze er immer op het eind uit. Onderzocht moet nog worden om ze dan te re-cyclen en bruikbaar te maken voor bemesting. In Zweden zijn proe ven daarmee genomen en heeft men geen ongunstige resultaten bereikt". Vervanger In de brief stellen de o.r.-leden verder: Ondanks jarenlang onderzoek naar dan worden vastgesteld op welke basis en tegen welke prejnie er een verzeke ring diende te w orden afgesloten. De dekking van de polis zou ook gelden bij normale onderhoudswerkzaamhe den en een zogenaamde 'Winterligging' omvatten. De beheersraad voelde niets voor het systeem, zelfs niet als het ver der zou worden verfijnd B en w op hun beurt hebben het advies van de raad afgewezen ,.Wlj zyn van mening, dat hiermee een onverant woordelijk beleid gevoerd zou worden, waarvan de risico's volstrekt niet in te schatten zijn. Als de haven bij een nieuwe storm schade oploopt zal deze vanzelfsprekend volledig ten laste ko men van de exploitatie en dus van de liggelden, die toch al tot een aanmer- kelijke hoogte zijn gestegen. Noch de hoogte van de schade, noch de frequen tie waarmee dergelijke calamiteiten voorkomen is te schatten. Het is in dit verband dan ook verklaarbaar dat de geoffreerde premie relatief hoog is", schrijven ze in hun raadsvoorstel. Het college wijst er verder op. dat de schade aan kettingen, leidingen en pontons als gevolg van de storm van 2 januari be trekkelijk beperkt is gebleven, doordat een aantal pontons in de - relatief - veilige binnenhaven lag Tenslotte houden b en w de raadsleden voor. dat de afspraken met Nationale Nederlanden voldoende mogelijkhe den bieden om verder te onderhande len over de hoogte van de premie. Op dit moment ligt het overleg stil, omdat de verzekeringsmaatschappij eerst wil weten of Oostburg voor een nieuwe verzekering voelt. De raadsvergade ring begint om 19.30 uur. is niet waar dat AGO in de behandeling van de heer P. te kort is geschoten. AGO heeft zelfs de correspondentie met de heer De Rubber binnen twee dagen beantwoord. De zaak was op normale wijze te regelen. De Rubber gebruikte In zijn cor respondentie termen als 'misdadigers' en 'oplichters'. AGO is dus in dit geval niet te kort geschoten. Maar zelfs als dat zo zou zijn, dan is de pamflettenactie van de heer De Rubber tegen AGO nog ontoelaatbaar", aldus mr. Adriaanse. Namens AGO eiste hij dat de heer De Rubber zich zou ont houden van verdere verspreiding van pamfletten, dat alle smaadschriften door een deurwaarder bij hem in beslag zou den worden genomen, dat de naam van de drukker zou wor den bekend gemaakt, en dat bij niet naleving van deze eisen aan De Rubber een dwangsom van 100 000 voor iedere afzonderlijke overtreding van het te wijzen vonnis zal wor den opgelegd Rechtbankpresident mr. Andre de la Porte wees enkele uren nadat dit kort geding had gediend al vonnis 'bij verstek'. Want De Rubber was niet komen opdagen. Laatstgenoemde werd veroordeeld zich te onthouden van enige verdere actie in zijn anti-reclame-campagne door middel van verspreiding van geschriften, of op andere wijze. Iedere keer dat hij dit verbod overtreedt, zal De Rubber 1000.- aan dwangsom moeten betalen. De griffie van de rechtbank heeft maatregelen getroffen dat de veroordeelde het vonnis nog vóór zondag aan de weet komt. vervangers voor de fosfaten, is er nog geen enkel product gevonden dat de zelfde goede waseigerischap heeft en dat tegelijkertijd bewezen heeft niet giftig te zijn. Wij betreuren het dan ook dat het in onze ondernemingen ver vaardigde product al verboden dreigt te worden voordat is aangetoond dat er vervangers zijn die de zelfde wa- seigenschappen bezitten en daarbij bovendien geen nadelige gevolgen voor het milieu en volksgezondheid hebben. De industriebond FNV heeft In deze zaak geen standpunt Ingenomen. Dik van der Laan. econoom van die bond, verklaarde: „Het is opvallend dat er bij de totstandkoming van de regeringsno ta werknemersorganisaties noch fos faat-producenten betrokken zijn. De hele fosfaat-problematiek moet boven dien in EEG-verband bekeken worden Als Nederlander sta je in deze niet al leen" Over het standpunt van het bondsbestuur zei hij. dat het voorna melijk ingegeven zal worden door wat de leden bij Hoechst ervan denken om dat Hoechst de enige fosfaat-producent in Nederland is" Zesde Canadese bevrijdingsmars HOOFDPLAAT - De heemkundige kring 'Cnoc is ier' uil Knokke houdt donderdag 1 november voor de zesde keer een 'Canadese bevrijdingsmars' van Hoofdplaat naar Knokke. Er wordt aan meegewerkt door een groot aantal instanties, waaronder de heemkundige kring West Zeeuwsch- Vlaanderen, gemeentebesturen uit België en Nederland en de Canadese ambassades in Brussel en Den Haag. De deelnemers vetrekken om 8 uur per bus vanaf het Verweeplein in Knokken naar Hofdplaat. Ze wandelen via Oost burg, Retranchement en Haze gras naar de Belgische badplaats terug, waar de stoet omstreeks 17 00 uur arriveert voor het traditionele défilé bij het gemeen tehuis. Daarmee zijn de evenementen rond de bevrijdingsherdenking overi gens niet teneinde. Van 1 tot 5 november wordt er bij hotel 'Prince Baudoin' in Knokke namelijk een tentoonstelling gehouden over Knokke's bevrijding tl november 1944) en de bevrijdingsmarsen over de perio de 1974-1978 Op vrijdag 2 november begint er om 10.00 uur een herdenkingsmis in de kerk van de H. Margaretha in Knokke. Om 10.45 uur vetrekt er een stoet naar het Canadees militair kerk hof in het Belgische Aldegem, waar een herden kingsceremonie zal worden gehouden. Om 20.30 uur brengen WF Knokke en plaatselijke verenigingen een 'Ode aan Canada' in het cultureel centrum. Optreden Engelse band in Zoutelande ZOUTELANDE - De Engelse formatie 'Naked' treedt vrijdag 19 oktober op in disco 'Royal' in Zoutelande De uit Sheemess afkomstige groep speelt voornamelijk eigen werk. dat onder de noemer 'straight punk' ls te plaatsen. Het optreden begint 's avonds om hall negen Advertentie Bewapeningswedloop... dreigende kernoorlog... totale vernietiging van de wereldbevolking... ZAL GOD INGRIJPEN? WIJKCENTRUM 't ANKER Bonedijkestraat 161 VLISSINGEN TOEGANG f 3.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 7