Van der Lubbe stichtte brand in rijksdaggebouw CASTRO PLEIT IN DE VN VOOR "NIEUWE ECONOMISCHE ORDE PZC Vluchtelingen op weg naar Nederland PZC/i DR. LOU DE JONG O VERTUIGD: ket weer Imperatuur nog aangenaam Vrouw eist miljoen na vrijspraak THATCHER WIL MACHT VAKBONDEN BEPERKEN Grootscheepse aanval op armoede Derde Wereld Rijexamen duurder "SCHANDALIGE SELECTIEMETHODEN" V* iTEBDAG 13 OKTOBER 1979 binnen-buitenland Bij de selectie hebben humanitaire voorw aarden een rol gespeeld. Het ka binet had toestemming gegeven nog eens duizend vluchtelingen in ons land op te nemen. Daarmee zal het aantal Vietnamese vluchtelingen, dat dit jaar in Nederland zal zijn opgenomen, onge veer 2300 bedragen De 150 schipbreukelingen die door Nederland se schepen gered zijn horen daarbij. De eerste twee groepen, bestaande uit 80 en 90 personen, zijn inmiddels in Nederland aangekomen. Tot het einde van dit jaar zullen elke week groepen vluchtelingen naar ons land reizen. „Deze mensen kunnen niet sneller hierheen komen, omdat we afhanke lijk zijn van de transportmiddelen in Maleisië, die bepaald niet ideaal zijn", aldus drs. J. H. M. van IJzeren (CRM), lid van de delegatie die naar Maleisië ging- Op het eiland bevonden zich naar schatting 30 000 vluchtelingen toen ue Nederlanders er waren Bij de over brenging van de vluchtelingen zijn hu manitaire voorwaarden van de Inter departementale Commissie Bootvluchtelingen (ICBi gehanteerd Voorrang is gegeven aan personen die zich wilden herenigen met reeds in Ne derland verblijvende familieleden of kenmssen. Selectie Van IJzeren noemde vrijdag de selec tiemethoden, die met name de Ver enigde Staten. Canada en Australië hanteren, schandalig. Deze methoden berusten vaak op het arbeids marktprincipe. Dat wil zeggen dat personen, die rendabel zijn voor het land waar zij eventueel heen mogen, de voorkeur genieten. In de praktijk be tekent dat: wie een redelijke opleiding heeft wordt geaccepteerd, w ie te jong. te oud, crimineel of economisch niet- rendabel is blijft achter. I JEN HAAG (ANP)- De Nederlander Marinus van der Lubbe heeft op de avond van 27 februari 1933 ilsenige het gebouw van de Duitse rijksdag in Berlijn in brand gestoken. Dat is de overtuiging prof. dr. L. de Jong, oud-directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. I Ibbetnegende deel van zijn geschiedschrijving van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweedt fereldoorlog (dat dinsdag verschijnt) schrijft prof. De Jong over Marinus van der Lubbe: „De mar die het gebouw van de Reichstag in brand had gestoken." Deen zijn mededelingen over Van der l'Dbe wilde prof. De Jong voor directe bUkatie vrijgeven. De rest van zijn eenzettingen die betrekking hebben onze weerkundige medewerker Jan PeUeboer) bcmeter blijft dit weekeinde aan lege kant. Maar toch schijnt nu en thAt:on en de wind is niet sterk. Wy rn Ie maken met een zeer groot la- inkgebied, waarvan het centrum w stationair bij Zuid-Ierland ligt i een luchtdruk van 975 millibar, mmheen circuleren fronten met af tot' nat regen. Een dergelijk frontje it nog voor de avond Zuidwest-Ne- Iriand bereiken en kan zondagoch- 1(W ii veer grotendeels zijn gepas- vi De wind blijft voorlopig zuidelijk lUtmperatuurzal dicht hij normaal "femelen, in de middag tussen 14 en graden foei toet na de warme dagen in de helft van de week wat herfstach vgtvorden is. werd vrijdagmiddag ren daar nog 18 graden bereikt, rgelijken we met vier jaar geleden t «el er deze dagen ineen deel va n 'i ito"d al een laagje sneeuw en be- overdag de temperatuur slechts tot zes graden in de middag Nu zien (zeerste sneeuw vallen in Finland i een deel van Noord-Rusland. "■Kr ai weten op het negende deel mag niet eerder voor publikatie worden gebruikt dan op dinsdag. Prof. De Jong zei zeer gereserveerd te staan tegenover de resultaten van. zoals hij opmerkte, 'zogenaamde' nieuwe onderzoekingen die door het in ternationale Rijksdagbrand-comité zijn uitgevoerd. Hij herinnerde er aan dat vorig jaar in de Bondsrepubliek Duitsland twee nieuwe publikaties zijn verschenen over de achtergronden van die brand. Een daarvan, van de hand van dr. Edouard Calic. heeft, naar de mening van prof. De Jong, volstrekt gegn wetenschappelijke waarde. De tweede publikatie staat op naam van vier man.onder wie dr. Edouard Calic. zonder dat uit de tekst blijkt wie wat heeft geschreven over 'zulk een om streden onderwerp' dat ook in het buitenland en dan vooral in de Bonds republiek en in Zwitserland aandacht blijft trekken. In de afgelopen weken is in het Duitse weekblad 'Die Zeit' een serie artikelen verschenen van de hand van dr. Karl Heinz Janssen, waarin hij de doopceel van dr. Calic heeft gelicht. Dr, Janssen heeft voorts in die artikelen twijfel gewekt over het karakter van de doc torstitel van dr. Calic. aldus prof. De Jong. Prof. De Jong zei dat dr. Calic enige ja ren geleden een boek heeft gepu bliceerd ('Ohne Maske'i over gesprek ken die een journalist in 1931 zou heb ben gevoerd met Hitier ..Deze uitgave bevat een vervalste tekst Dat zeg ik zonder een zweem van aarzeling.'' aldus prof. De Jong. Een vermoeden daarvan is al eerder uitgesproken door de Britse prof. Hugh Trevor Roper en in 1972 in het Duitse weekblad 'Der Spiegel'. De tekst in het boek van dr Calic over die gesprekken met Hitler is op véle plaatsen aangevuld met juist die ele menten die dr. Calic nodig had voor zijn zogenaamde these met betrekking tot de Rijksdagbrand, die niet door Van der Lubbe alleen zou zijn gesticht, al dus De Jong. Dr. Janssen heeft in 'Die Zeit' aange toond dat in die tekst in het boek van dr. Calic uitdrukkingen zijn opgeno men die in het normale Duits niet voorkomen, maar slechts in eën Euro pese taal: het Servo-Kroatisch, de moedertaal van dr. Calic. Dr. Janssen heeft ook aangetoond, aldus prof. De Jong, dat in de jongste publikatie van het Internationale Comité hetzelfde t.vpe vervalsingen en aanvullingen worden gebruikt. Oostduitser bij vluchtpoging doodgeschoten BERLIJN (DPAI - Vrijdag is op de grens tussen Oost- en West-Berlïjn in het stadsdeel Lichtenrade naar alle waarschiujnlijkheid een Oostduitser die naar het westen wilde wuitwijken. doodgeschoten. Volgens ooggetuigen betrof het een soldaat van het volksleger die met een voertuig de gj-ensbome_n wilde forceren Er werden ongeveer vijftien schoten en geschreeuw gehoord en men zag later dat een stoffelijk overschot werd opge haald Een politieagent vond aan de westelij ke kant van de grens een tas waarin enkele kledingstukken enn papieren van een lid van het Oostduitse leger za ten. mm Elegance, sti|l en gratie Dat zijn de kenmerken van deze Swakara Persianer mantel Luxueus afgewerkt, zoals u kunt verwachten van BREDA EINDSTRAAT 14 GRONINGEN - De rechtbank in Leeuwarden onderzoekt een eis tot schadevergoeding van de 38-jarige Amsterdamse Maria Wams-Plas. Zij eist een bedrag van meer dan een mil joen gulden, omdat ze ten onrechte 169 dagen in de gevangenis heeft gezeten. De vrouw werd op verzoek van de of ficier van justitie in Assen in april 1976 met haar man in het Spaanse Bemdorm gearresteerd. Ze werden verdacht van oplichting. Na 132 dagen gevangen schap in Spanje is het echtpaar uitgele verd aan Nederland. De man werd daarna in Assen veroordeeld tot. een maand gevangenisstraf, omdat hij drie caravans niet had betaald Mevrouw Warns is in hoger beroep door het gerechtshof een half jaar geleden vrijgesproken. Ze eist voor elke dag ge vangenschap in Spanje 5000 gulden en voor de 37 dagen die ze in Nederland in vporarres.t heeft gebeten een bedrag van 2500 gulden per dag. Daarnaast wil ze schadevergoeding voor het wegval len van haar inkomsten in die periode inxhtend nog enige tijd regen, met kleine kans op onweer. Middag- ^!»ratuur ongeveer 16 graden. Ma- uaidoosten wind, windkracht vier. Witlichten voor zondag en maan- ikelebuien, afgewisseld door enkele pklaringen. Middagtemperaturen Wrecks 15 graden. tersvooruitzichten In cijfers gemid- eW over Nederland: zondag Hal uren zoh 0tot5; min. temp. om- 10 graden; max. temp.: om- K seks 15 graden; kans op een droge -j "He van minstens 12 uur: 70 pro- RAansopeen geheel droog etmaal: procent mandag al uren zon: 1 tot 7: min, temp.: om- r *ks9 gr den. max. temp.: om- tefa 14 graden; kans op een droge d Me van minstens 12 uur: 70 pro- K. kans op een geheel droog etmaal: Procent. Van onze correspodent) LONDEN - In haar toespraak tot wat zij het ..Victory-congres" van de Con servatieven noemde, heeft premier Margaret Thatcher de vakbonden aangezegd dat de regering nog voor het eind van het jaar wetten zal indienen om de macht van de bonden in te per ken. In een korte passage over Rhode- sië vermeedt zij het Patriottisch Front te noemen, maar wees er wel op dat premier Moezorewa van Salisbury de grondwetsvoorstellen had geaceeep- teerd. ..Het ogenblik dat de economi sche boycot zal worden opgeheven is niet ver verwijderd", zei zij. „Wat is het nut om de guerrillaooorlog voort te zetten", vroeg zij zich af, ..wan neer het om het invoeren van een zwar te meerderheidsregering gaat. dan is deze er al, gaat het om de macht, dan moet die verworven worden door ver kiezingen en niet door de loop van een geweer". Margaret Thatcher, die tot haar oog schaduw toe in koninklijk blauw was getooid, met een enkel sieraad op de revers van haar mantelpak, werd door het congres ais een hogepriesteres bin nengehaald Haar toespraak van vijftig minuten werd herhaaldelijk door ap plaus onderbroken, vooral haar op merkingen over de vakbonden i..de macht van de vakbonden is niet in ba lans") en over (te groot geachte) Bntse bijdrage aan de EEG-begroting („Als een van de landen met het. kleinste na tionale inkomen laten wij ons niet lenen om de belastingen van rijkere Europese partners te verminderen") Bijzonder scherp liet zij zich uit over de groeiende militiare macht van de Sow jet-Unie. „De gevaren voor de vre de zijn nu groter dan ooit sinds 1945 De dreiging van de Sowjet-Unie neemt nog steeds toe. Hun strijdkrachten worden opgeleid voor een offensief'. Ze zei begrip te hebben voor NAVO- landen die aarzelden om het kern wapenarsenaal te moderniseren, maar maakte duidelijk dat Engeland zulks noodzakelijk achtte. Twee Cambodjaanse jongetjes kloppen op de rug van hun moeder om haar weer tot leven te brengen. Nadat zij was ingestort bij haar poging de ziektes en hongersnood in Cambodja te ontvluchten Waarnemers aan de grens van Thailand kunnen alleen maar gissen naar de aard van de nood in Cam bodja aan de hand van de toestand waarin sommige vluchtelingen de grens overschreiden. De internationale hulpverlening is inmiddels langzaam op gang gekomen Een tiental onafhankelijke organisaties en ongeveer 30 westerse regeringen hebben in totaal voor ongeveer 200 miljoen gulden aan hulpgoederen toege zegd. c" depressie boven de Golf va n U trekt naar de ingang van het. Het erbij behorende front- i zal Zeeland in de loop van de bereiken. Vanmorgen zijn er l'wele zonnige perioden, vanmid- bewolking en enige regen. De «mum temperatuur wordt 17 gra- jjkj blijft de zuidoostelijke stro- Vtehhandhaven, waarschijnlijk is veel bewolking. PenoocWfoff. vandaag zuidoost 2 middag 3 tot 5 en zondag *muots. ZON EN MAAN «Wtober Man op 'efctcber Zccop Maan op onder 17.47 onder 15.48 VERENIGDE NATIES. NEW YORK (DPA/AFP/REUTER) - De Cubaanse president Fidel Castro heeft vrijdag in een rede tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen tot een grootscheepse aanval op ar moede en onder-ontwikkeling in de derde wereld. Castro, die sprak in zijn hoedanigheid van voorzitter van de beweging van nietgebonden landen, maakte het pleidooi voor een nieuwe economische orde het hoofdthema van zijn rede. Castro stelde voor een ontwikkelings fonds van 300 miljard dollar in het leven te roepen voor het derde ontwik kelingsdecennium. dat in 1980 begint. Daaruit zou jaarlijks 25 miljard dollar, in de vorm van schenkingen en lenin gen tegen lage rente, beschikbaar moe ten komen voor ontwikkelingslanden. De bijdragen voor dit fonds zouden moeten komen van de rijke landen en van ontwikkelingslanden die zelf over hulpbronnen beschikken, met name de olielanden. Zonder ontwikkeling geen vrede, zo hield Castro zijn gehoor voor. Het be drag van 300 miljard mag hoog lijken, maar de Verenigde Staten zullen in hetzelfde decennnium zes maal dit be drag aan 'militaire activiteiten' uitge ven, aldus de Cubaanse president. Castro voorzag een 'apocalyptische toekomst' als geen vreedzame oplos sing wordt gevonden voor het onrecht en de ongelijkheid in de wereld. Ook de socialistische landen moeten meehel pen aan de strijd tegen de onder-ont wikkeling. maar deze landen 'hebben niet deelgenomen aan de plundering van de wereld', zijn niet verantwoorde lijk voor de onderontwikkeling en be grijpen dat zij de plicht hebben ons te helpen de onder-ontwikkeling te over winnen. De westerse landen daarentegen tonen gebrek aan politieke wil. aldus Castro, die een herleving van het protectionis me op handelsgebied signaleerde. Scherp kritiseerde hij de 'plunderingen' door de multinationale ondernemin gen. De Cubaanse president veroordeelde Zuid-Afrika en 'zijn medeplichtigen, in de eerste plaats de Verenigde Sta ten' bepleitte zelfbeschikking voor de Westelijke Sahara en onafhankelijk heid voor Puerto Rico en veroordeelde de akkoorden van Camp David en de 'Amerikaanse manipulaties in het Midden-Oosten'. Israël beschuldigde hij van 'volkerenmoord' op het Pales tijnse volk. terwijl hij een krachtig pleidooi hield voor 'terugkeer van het Palestijnse volk naar zijn vaderland'. Fidel Castro met VN-secret oris-gene raai Kurt Waldheim Directie: F van de Velde. K Scherphuis en F de Pagter Hoofdredactie M. P Dieleman en C van der Maas - BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. 101184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel (01180) 27651 Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22", tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel (01140) 4058 In de avonduren is de centrale re- dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling- (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11 30 uur Redactie (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zater dag. de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie (01180) 26628 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 43.00; franco per post 50,00; per maand 14,55; losSe nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Poslrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13.95; ingezonden mededelingen 2''ix tarief Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer Volledige tarieven met contrectprij- zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg. Overigens worden Vietnamese vluch telingen die misdaden tegen de mens heid hebben begaan ook in Nederland niet toegelaten De eerste opvang van de vluchtelingen duurt ongeveer 9 maanden. Zij worden voorlopig ondergebracht in tijdelijke opvangcentra, verspreid door het land Het voornaamste doel is de Vietname- zen zo snel mogelijk aan huisvesting en werk te helpen, terwijl ook het taalon derwijs een belangrijke rol speelt. Het ministerie van CRM heeft daarvoor per vluchteling een bedrag van 32.000 gul den ter beschikking gesteld. Voor het vinden van definitieve huis vesting wordt, sinds oktober 1977. ge bruik gemaakt van de zogenaamde Rijksvoorkeursregeling. Dit houdt in dat vijf procent van nieuwe woning wetwoningen kunnen worden toege wezen aan vluchtelingen. Deze rege ling geldt niet voor de steden Am sterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht. Van gemeentewege zijn boven die vijf procent meer dan 150 wonin gen aangeboden, w aarvan de Vereni ging voor Vluchtelingenwerk Neder land dankbaar gebruikt maakt- DEN HAAG - Hel rijexamen wordt duurder. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbew ijzen heeft na overleg met het Ministerie van Economische Zaken de inschrijf gelden voor rijexamens met in gang van 20 oktober aanstaande verhoogd. Het volledig examen categorie BE (personenauto's) wordt f61.50:het praktisch herexamen in deze cate gorie f 57,75 Het volledige examen categorie A (motorfietsen). CE en DE (vrachtwagens en autobussen) gaat voortaan f57,75 kosten, een herexamen in deze twee catego rieën f46.50. Een theoretisch her examen. in welke categorie dan ook. wordt f 35.75 Advertentie TER INTRODUCTIE uit de oranje succes serie DEN HAAG-Een Nederlandse delegatie heeft op het eiland Pilau Bidong voorde ooskust van Maleisië 675 Vietnamese vluchtelingen laten w eten dat zij in Neder land welkom zijn. De delegatie was in Maleisië met het doel de komst van bootvluchtelingen naar Nederland te bespoedigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3