TUINIEREN Jong antiek is niet 'oneerlijk' Volksschilderkunst 'rustigeherfstbloeiers Deursloi Haard ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 PZC/zaterdagkrant 1 meter hoog worden, dus geef ze een plaatsje achterin de border. Vermeer deren kan door stekken of scheuren. Inmiddels heeft de herfst al weer zijn intrede gedaan en doet langzamerhand de felle kleuren van de zomer weer vervagen. Toch kunnen we gelukkig in onze tuin nog genoeg genieten van HerfstCMetYlOOn de rustige tinten van de diverse herfstbloeiers. Misschien vindt u trouwens die diepe herfsttinten eigenlijk veel mooier. Helaas valt er in veel tuintjes nog te weinig te zien in de herfst. Men beschouwt het seizoen als afgelopen! Is uw tuin nu ook al wat kaal en triest, dan is het zaak dat u eens naar uw tuincentrum stapt en een aantal plan ten en heesters aanschaft die juist in de herfst mooi zijn. Sommige planten zult u nu niet meer kunnen krij gen. Die 'zet u dan alvast op uw lijstje voor vol gend voorjaar. Kijk wel eerst goed op welke plaatsen iets moet komen, en teken dan. rekening houdend met de omstandigheden, een tuinplan. Aster Asters zijn bij uitstek bekend als herfstbloeiers. Er zijn weliswaar diver se soorten die 's zomers bloeien, maar die zijn minder bekend. We vinden bij de asterfamilie vele soorten in de prachtigste herfsttinten, variërend van diep-paars tot donkerrood en wit. De asters hebben graag een plaatsje in de zon. maar stellen verder weinig et sen. Het zijn sterke planten die we ook weer heel eenvoudig door scheuren kunnen vermeerderen. Vooral de soor ten Aster Novibelgii en Aster Frikartii zijn bekende en mooie herfstbloeiers. Tuinchrysant Ook bij de tuinchrysanten vinden we diverse soorten die tot diep in de herfst bloeien in de kleuren wit, geel. paars, donkerrood en bruin. Planten op lich te grond in de zon. De plant kan wel ca. Vooral de Anemone Japonica-hybri- den zijn prachtige vaste planten die tot in oktober bloeien. Ze worden tot ca. 1 meter hoog met witte of roze bloemen. Vermeerderen kan door scheuren en een plaatsje in de zon ge niet de voorkeur. Hoewel deze planten ook in de halfschaduw nog wel willen gedijen. Rudbeckia Prachtige borderplant met gele bloe men met een bruin hart.. De plant bloeit lang achtereen en de bloemen lijken veel op margrieten. Vermeerde ren gaat heel eenvoudig d.m.v. scheu ren. Botanische roos Veel soorten wilde of parkrozen vor men in het nayaar prachtige rode bot tels en kunnen zo onze tuin in de herfst aardig opfleuren. Het is trouwens al tijd de moeite waard om u een? in deze rozensoort te verdiepen. Ze bloeien vaak rijker dan de andere soorten, hebben prachtige bloemen die heerlijk geuren en ze hoeven niet gesnoeid te worden. Alleen het dode hout regel matig wegnemen en wat bysnoeien voor verjonging. Cotoneaster Dit omvangrijke geslacht herbergt talloze familieleden die in het najaar tot diep in de winter bessen dragen en veelal ook hun blad behouden. Er zijn bodembedekkende soorten (Coto neaster Dammeri) en tot flinke strui ken uitgroeiende soorten (Cotoneaster Simonsi). Pampasgras Een mooi siergras dat in de herfst bloeit met prachtige grote cr'mekleu- rige pluimen. De plant is niet win terhard en moet dan goed afgedekt worden met stro. De pluimen kunnen afgesneden worden en blijven droog in de huiskamer lange tijd mooi. Fluweelboom Een klein boompje dat erg geschikt is voor kleine tuinen en in de herfst ge tooid is met mooie rode pluimen en prachtig verkleurend blad. De plant moet op een wat droog plaatsje In de zon staan. Klimop Een mooie turn, ook in de herfst. De aster pinocchio blijft erg laag en is eenjarig. Dit zaadmengsel heeft in 1974 de bronzen Fleuroselect medaille gehaald. J-n de auto hangt altijd een geurtje (meestal een weinig appetijtelijke mix van diverse luchtjes, waaronder die van uitlaatgassen van het overige verkeer) en dat kan hinderlijk zijn. Om een lekker frisse atmosfeer in de auto te bewerkstelligen, is er sinds kort een „freshbaH" te koop, een miniatuurvoetballetje dat vol zit met een extract van appelgeur. De ventilatieluchtstroom verspreidt die geur door het hele com partiment. Het werkt zo'n maand of drie en zowel de uitlaatgas- als de eigen sigarettenluchtjes worden erdoor verdreven, althans onderdrukt In Engeland gebruiken automobilisten de „frisse bal" al een tijdje, maar daar is hij uiteraard uitgevoerd als golfbal. In de autoshops is de Freshball te koop voor f4.95. Een klimop die al énige tijd op dezelfde plaats staat, zal u laat in de herfst (no vember) belonen met geelachtige bloemen. De plant blijft 's winters groen en kan als klimmer of als bo dembedekker gebruikt worden. Uit stekend geschikt voor de donkerste plaatsjes in uw tuin. Gelderse Roos Viburnum Opulus is de officiële naam van deze inheemse struik die helaas veel te weinig wordt toegepast. Behal ve prachtige witte bloemschermen in het voorjaar heeft de plant in het na jaar mooie helderrode bessen. De struik stoat, het liefst in de schaduw op een vochtig plaatsje. Dit was slechts een greep uit het as sortiment planten en struiken die in de herfst zeer de moeite waard zijn. ga eens bij een tuincentrum kijken en laat u voorlichten. xxntiek is erg in trek, maar „echt" antiek is in vele gevallen onbetaal baar geworden. Trouwens, wat is echt antiek? Daarvoor moetje een bepaald jaartal als grens aangeven. Een tijd lang gold dat met name meubels e.d. werkelijk als antiek konden worden bestempeld wanneer ze van vóór 1850 stamden. Uiteraard verandert die „antiekgrens"... Tenslotte zullen voorwerpen uit onze moderne tijd ooit ook wel eens als antiek be schouwd worden. (Een tip voor jonge mensen die later in het antiek rijk willen worden: vergaar nu meteen oude toiletpotten en gietijzeren w.c.- stortbakken. Over veertig jaar geven ze er misschien goud voor. Misschien ook niet...) De antiekgrens voor meubelen ligt nu. gezien de praktijk op veilingen, al na de recente eeuwwisseling. Een kast of stoel uit 1920 (misschien staat er nog een op uw zolder) heeft al een zekere antiekwaarde. Naast het „echte" antiek hebben we tegenwoordig ook met het verschijnsel van het ,jong antiek" te maken. De één beschouwt het als een kitscherige machinale kopie, de ander ziet er het moois best aan af en heeft er geld voor over. Dat moet ook wel, want bijvoor beeld een goed (na)gemaakte beel- denkast. produkt van een nog am bachtelijk ingestelde meubelfabriek, kost wel zo'n 15.000 gulden. Word je daarbij nu „genept"? De woninginrichter die u zo'n kast- verkoopt, zal echt niet proberen u wijs te maken dat het antiek is, althans met in de zin van hoge ouderdom. Wel is het model, de uitvoering, de con structie. het materiaalgebruik enz. naar antieke maatstaven. Wellicht wordt zo'n meubel later ooit weer wèl echt antiek, ook door de inflatie. Die forse prijs kan dus best als een zinnige belegging worden beschouwd. Mis schien gaat dat allemaal zö snel datje bij wijze van spreken even kunt wach ten tot het antiek is. Oneerlijk Er zijn uiteraard ook wel oneerlijke an tiquiteiten. Door gebruik te maken van oud hout uit. gesloopte gebouwen e.d., afgietsels te maken van antiek be- slagmateriaal kan een handige jongen een puur antiek uitziend meubel ma ken, compleet met (echte) houtworm gaatjes. Wanneer u daarbij ontdekt dat de panelen gefineerd zijn, kan hij u meewarig aankijken en u erop wijzen dat Lodewijk XVI-meubels (de echte) óók gefineerd waren en dat zelfs de ou de Egyptenaren de kunst van het fine ren al verstonden. Dat is volkomen juist. Vergeet echter niet dat er in die tijden nog geen schilmachines bestonden en dat het (met de band gezaagde) fineer aan zienlijk dikker was dan het moderne fineer. Daarmee kan een zogeheten echt stuk antiek herkend worden als vals. Op de kanten van deuren enz. is de dikte van het fineer met een scherp oog te onderkennen. Vals is eigenlijk alleen wat als oud (in jaren) wordt verkocht maar dat is na gemaakt Een eerlijke kopie van een stijlmeubel uit vroeger eeuwen, ook als zodanig verkocht, en met machines in plaats van met de blote handjes vervaardigd, is een waardevol en steeds in waarde stijgend bezit Een machinale kopie van hand-steekwerk hoeft helemaal geen kitsch te zijn... 't Is toch gewoon móói? inbraakpreventie is noodzaak in deze tijd. zwakke plekken in de \L velliging" is hét slot vanèS van buitenaf ingang tot het schaft. Om dit onderdeel ticullere beveiliging zo lijk te maken, zijn talrijken ontwikkeld. Een vandenlta Preso-Matic deurslot, eer, senslot waaraan geen sfei komt, maar dat geopende een aantal toetsen (genuine, tot 10) In te drukken volgeB paalde, zelf gekozen en w de. n Wie de code kent (u zelf.g^ familie, vertrouwde kenniss- dens vakantie op uw huis» babysit enz kan de deur;; blemen openen. Een sim, met alle risico's van kwjjtnj,' niet nodig. De code kan uiteraard veranderd worden. Het lukt*, voegde nooit om de juisteta te „raden". Zelfs eeneemw. van vier (uit de tien) cijfer;bj binatiemogelijkheden tor van 10.000. Wilt u de cofcj kelder maken, neem dank fers... Een inbreker zou fe raden uit tien miljoen >at betekent, in feite dat fc# Matic slot zo veilig is als dein i van de bank. Het druktoetsslot is ontaito intstellingen enz., maarhoefi- de prijs geen beletsel tea® de particuliere gebruiker brengen in de deur is ook® bleem. Van binnenuit kante, een druk op een knop (dus» cijfercombinatie te haulers geopend De leverancier»?!! duidelijke handleiding voc-] tage bij Voor een prijs var» 200 gulden Is zo'n slot, exfc tuele accessoires (sierpaneek enz.), te koop. Wie er meer van wil weten, ia - bij KCT Handelsonderneit'i bus 141, 2350 AC Leiderdora; 410031. D, Je gezelligheid spreekt velen aan. Een zoek heeft uitgewezen land ruim 500.000 open In deze tijd van centrale gen is het gezelllgheldsaspfiil open belangrijker dan de warmte. Een groot dee to verdwijnt immers schoorsteen. Het is dan ook dat-, nu er alom wordt, de vraag haarden die meer Op de markt is een open haard verschenen, tijd gemakkelijk zelf In kan worden. olksschilderkunst is een begrip dat misschien door deze cn gene mei een wat meewarige grijns wordt beje gend. De Hindeloper volkskunst bijv. is echter een klassiek gegeven en dat geldt ook voor wat in vroegere gene raties in Assendelft, Staphorst, op Marken en in Zeeland werd gemaakt. Ook in het buitenland is het „bóeren- schilderen", vrucht van vrijetijds besteding tijdens lange winteravon den, een bekend en gewaardeerd ver schijnsel. Bergbewoners in Zuid- Duitsland en Oostenrijk of boeren families in de eenzaamheid van de Zweedse wouden enz. hebben alle maal hun eigen „stijlen" ontwikkeld. Voor het aanbrengen van geschilderde Versleringen op meubels. ge bruiksvoorwerpen enz. is in onze tijd een sterk opgeleefde belangstelling waarneembaar. Je hoeft er geen echte kunstenaar voor te zijn... Dat waren die Hindelopers en Zweedse boeren ook niet De mogelijkheden zijn groot; je kunt overal blankhouten meubeltjes kopen die er des te leuker gaan uitzien als je er kleurige motleven op schildert-. In het Noorden gebeurde dat in een wat ingetogen sfeer; naar het zuiden toe kwamen de „bourgondlsche" elemen ten tot leven. Dat gaat ook op voor ons land: de volksaard van noordelijke Nederlanders weerspiegelt zich in de ingetogen decoraties die ze op hun meubels e.d aanbrengen - zuiderlin gen doen het wat uitbundiger. Kortom; volksschilderkunst is een nieuwe hobby die onze behoefte aan nostalgie kan bevredigen. Wie er be langstelling voor heeft, kan in hob byzaken. warenhuizen enz. kleine en grote assortimentsdoosjes en -potjes kopen, in speciale kleuren die voor volksschilderkunst-objecten specifiek zijn. Deze vindt u bijv. in het assorti ment van Talens. Het is iets wat je je zelf kunt leren, zonder echt artistieke pretenties te hebben. Zo is trouwens ook de klassieke volksschilderkunst ontstaan Sr is ook een leuk boekje oven „Volks schilderkunst uit Nederland, Zuid- Duitsland en Zwitserland", door Mi chel Spohr. met medewerking van Piet Eskes. Te koop in de boekhandel, wa renhuizen, winkels voor schilders materialen enz. Voor f 6.75. Wie in het begin moeite met het hanteren van het penseel heeft, put uit dat boekje een heel stuk zelfvertrouwen. Sierklomp Taiens heeft daarnaast een erg leuke assortimentsverpakking gebracht een blankhouten klomp, met vijf fles jes volksschilderkunstverf en twee penselen. Er zit een gebruiksaanwij zing bij met voorbeelden. Echt een leuk cadeau-ding, dat voor f 19.75 te koop is. Ook schildervoorbeelden voor mensen die graag zelf een schilderij willen ma- De haard,van bestaat uit een natuurstenen de 'ommanteling. gesloten met glas. kant geeft dc Supra-open is procent meer warmtedanató: haarden? ■Bij verhuizing kan de haard® demonteerd en meegenomen De open haard is in drie uit® leverbaar: met kopergeslagsf neutrale ommanteling. Def rieert van f2800 tot f3300. Inlichtingen zijn te verknip importeur van de Supra-harf: Ambachtsweg 3 Katwijk aai een tientje koop je zo'n schiidervoor- beeld datje over de artistieke drempel heen helpt. maal typisch Nederlandse onderwer pen. Op het schilderdoek zijn de mo tieven gedrukt in lijnen. Het is eer kwestie van „invuilen" met kleur. Een gangmaker voor beginnelingen in de schildertechniek. Voor minder dan ken. maar die de compositie nog niet in dc vingers hebben, zijn sinds kort in een nieuwe vorm verkrijgbaar. Alle-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 30