IOVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5ADER MOORD [S SPOORLOOS Nog geen uitspraak van kamer over rente-aftrek irmeniërs eisen moordaanslag op zoon Turkse ambassadeur op VAN DER LUBBE STAK BRAND AAN Puzzelactie 'Rwanda' gaat vierde ronde in vandaag MOTIE VAN HET CDA WERD UITGESTELD Chauffeur reed 6 jaar zonder rijbewijs ltspeci pagina 13 2e jaargang no. 242 13 oktober 1979 Goes. Dr. A.F. Philipsstraat 11, tel. 01100-21222 Open ma t/m vt 8-30 17.00. do avond 1900 2! 00. MIDDELBURG - Een groot deel van de inwoners van Goeree-Overflakkee is rr voor om het gebied bij de provincie Zeeland te voegen, als het in Nederland tot een herindeling van de provincies komt-Er is niet veel animo voor een samenvoeging van Gocree-Overflakkee met Rijnmond. Mei voelt een vrij grote groep inwoners ervoor om bij een wijziging van de provinciegrenzen bij Zuid-Holland te blijven die groep is kleiner dan het deel van de bevolking, dat Goeree-Overflakkce liever ziet samengaan met Zeeland. Die visies onder de bevolking van Goeree-Overflakkee zijn naar voren ge komen bi) een representatief onderzoek in het gebied, dat het Amsterdamse bureau voor kwalitatief en kwantitatief marktonderzoek Aselect in op dracht van de PZC heeft uitgevoerd. Dat gebeurde tegen de achtergrond van de plannen, die er bestaan om tot een nieuwe provinciale indeling in Nederland te komen. De plannen van minister Wiegel van binnenlandse zaken, zoals die nu op tafel liggen, gaan er van uit. dat de provinciegrenzen van Zeeland vrijwel onveranderd blijven; dat Zuid-Holland in tweeën wordt gedeeld en dat Goeree-Overflakkee deel zal uitmaken van een nieuwe pro vincie Rijnmond. Definitieve voorstellen van de minister worden dit najaar verwacht. Het onderzoek, dat in opdracht van de PZC bij vierhonderdachtendertig inwoners van Goeree-Overflakkee is gehouden, leverde het volgende beeld op: zesenveertig procent van de ondervraagden sprak zich uit voor de aansluiting van het gebied bij Zeeland; tweeënveertig procent van de inwoners koos ervoor Goeree-Overflakkee in te delen bij de provincie Zuid-Holland en twaalf procent van de inwoners, die aan de enquete meededen, sprak een voorkeur uit voor het samengaan van de streek bij een nieuwe provincie Rijnmond. Die percentages golden zowel voor jon geren als ouderen en voor mannen en vrouwen. De zaterdagbijlage schenkt uitvoerig aandacht aan de visies, die op Goeree- Overflakkee leven over de herindeling van de provincies en de positie van het gebied (Pag. 23.24.25,26 en 27). HAAG - Het „Gerechtigheidscommando voor de vol- nmoord op Armeniërs" heeft telefonisch de verantwoor- ijkheid opgeëist voor de moordaanslag op de zoon van de rkse ambassadeur in Nederland, de 28-jarige Achmed Benier, jdagmorgen op de Korte Voorhout in Den Haag. den, maar bleken niets met de moord uitstaande te hebben. Voorlopig houdt de Haagse politie er rekening mee dat de moordaanslag inderdaad bet werk is van het zogenoemde „Gerecb- tigheidscommando voor de volkeren moord op de Armeniërs". Deze organi satie heeft in telefoontjes aan twee persbureaus de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De Haagse politie gaat daarom haar Franse collega's om informatie vragen over de Armeense gemeenschap in dat land. In Frankrijk leeft de grootste groep Armeniërs in West-Europa. Overigens beperkt het onderzoek zich niet alleen tot Armeense kringen. „We sluiten niet uit dat de aanslag uit een andere hoek komt", aldus een Haagse politiewoordvoerder. De Turkse ambassadeurszoon werd gistermorgen door vijf kogels geraakt toen hij ln zijn volkswagen met CD- nummerbord stond te wachten voor een verkeerslicht Volgens ooggetui gen loste een man een groot aantal schoten kort na elkaar en rende ver volgens weg in de richting van een na bijgelegen gracht. Er is nog een ach tervolging ingezet, maar die leverde niets op. Nadat hij was getroffen gaf Achmed Benier nog vol gas. Over het kruispunt heen boorde hij zich in vier geparkeerde auto's. Toen hulp ter plaatse kwam. bleek de ambassadeurszoon. die stu deerde aan de TH in Delft, al overleden te zijn. Volgens de vrijdagavond ver richtte sectie had een van de vijf kogels de aorta geraakt, als gevolg waarvan de Turkse ambassadeurszoon overleed. Op de plaats van de aanslag vond de Haagse politie in totaal zes hulzen. dader van de moord was glster- od nog steeds spoorloos. De Haagse Uüe heeft ruim twintig rechercheurs abel werk gezet, die onder meer een Brtonderzoek verricht hebben, iroilkwam een tip die iets leek te over twee „donkere mannen" die ik bij de plaats van de moord gezien aren. Zij werden inderdaad gevon- I De woningbouwvereniging Mlddel- I burgkoopt binnen drie weken 236 wo- en aan Amelaan en Statenlaan. buitenlandse zaken verklaarde vrij dagmiddag dat de Nederlandse rege ring de „laffe aanslag" diep betreurt. De regering heeft inmideels haar con- doleanties aangeboden aan de Turkse ambassadeur en zijn vrouw. Waarom juist de enige zoon van de Turkse ambassadeur vermoord werd, is niet bekend. Mogelijk heeft het iets te maken met de verscherpte bewaking van de ambassadeur zelf. Na de moor daanslag op de Britse ambassadeur in Den Haag is de bewaking van diploma ten verscherpt. De Turkse ambassa deur zelf maakt gebruik van een ge pantserde wagen wanneer hij zich moet verplaatsen. Voor de Turkse ambassade aan de Jan Evertsstraat in Den Haag en de woning van de ambassadeur was overigens vrijdag toen de moord op de ambassa deurszoon plaats vond geen bewaking. Wel werd geregeld extra gepa trouilleerd voor de ambassade Het kantoor van het Britse persbureau Slot zie pagina 8 kolom 4) De vermoorde zoon van de ambassadeur in zijn auto Casiro heeft vrijdag in een rede Ut dt algemene vergadering van de Vü gepleit voor een nieuwe economi sche orde. Laf De Turkse regering heeft inmiddels de Nederlandse regering gevraagd om opheldering over de moord. Een woordvoerder van het ministerie van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt heeft het debat over Troonrede en Miljoenennota vrijwel ongeschonden door staan. Op de twee hoofdpunten van het debat: de kernbewa- hiksporl Ettdageiyks bestuur van de provincie *0de duiksport ln Zeeland aan regels i - tadtuen bet verplicht stellen van een van vaardigheid. PAGINA 13 te otnderheid van de Tweede Ka- Kal een voorstel van D'66 steunen w shopping boven 45.000 gulden kop indrukken van Veere willen het steeds Kenende verschijnsel van het voor ?5an en blijven Uggen van een Wü santal vaartuigen op het Veerse *»de kop Indrukken PAGKA 37 laknt |W»t nogal wat talent ln het Jï5e rond te lopen en bi) gebrek betaald voetbal ln onze regio vin- wi veel van deze spelers een redelijk ««naliet bij professionele clubs el- Nleuws uit Zeeland: 2.5,6,7,9 en 14 n-en buitenland 3,13 tt 15 Opinie: 4 Hadlo en tv: 17 37 en 39 ^ancien: 19 ^«dagkrant: 23, 24, 25, 2". 28,29. 30. 31 en 33. Prof. dr. L. de Jong. voormalig directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. heeft bij de presentatie van het negende deel van zijn geschiedschrijving 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog' gezegd ervan overtuigd te zijn dat Marinus van der Lubbe in 1933 de Rijksdagbrand heeft aangestoken. (zie verder pagina 3* pening en renteaftrek eigen huis had het CDA moties inge diend, die het kabinet voor problemen konden plaatsen. Beide moties werden vrijdag morgen vroeg echter verwor pen, respectievelijk naar een later tijdstip verschoven. het eigen huis. Het CDA had een motie ingediend waarin de renteaftrek boven 400.000 gulden beperkt werd. Dit bleek voor het kabinet en de VVD-fractie on verteerbaar Het CDA ging daarom snel door de knieën, toen minister Andries- sen beloofde de hele kwestie van de in- flatieneutrale belastingheffing (de Hof- stra-voorstellen), waarvan de renteaf trek een onderdeel vormt, nog eens in een brief aan de Kamer uit de doeken te doen. Het CDA was bang dat vasthouden aan de motie-Van Amelsvoort op dit punt het kabinet tot een „onaanvaardbaar" zou dwingen, waardoor de beperking van de renteaftrek voorlopig de ijskast in zou gaan. Nu maakte minister An- driessen weliswaar duidelijk in het geheel niets voor het CD A-plan te voe len, maar het CDA houdt zich het recht voor te zijner tijd opnieuw de kwestie aan de orde te stellen en zonodig in voering van de Hofstra-voorsteilen af te dwingen. De regering stelt ln de Miljoenennota voor de renteaftrek te beperken tot 5000 gulden per Jaar. met een uitzondering van de hypotheekrente eigen huis, die volledig bulten schot blijft. Het was CDA-fractleleider Lubbers die onlangs opperde om ook aan die aftrek paal en perk te stellen PvdA en D'66 zjjn ook voorstander van dit plan. al wilden zij de grens bij 300.000 gulden leggen. Hun voorstellen daartoe werden door de Kamer verworpen Voor het overige leverden de algemene beschouwingen, die tot vrijdagochtend kwart voor vijf voortduurden, weinig concreets op. Vrijwel alle moties van de oppositie werden verworpen. Het debat kenmerkte zich voorts door vrij grote eensgezindheid van PvdA en CDA ten aanzien van kernpunten van het sociaal-economisch beleid. Zo was CDA-leider Lubbers opvallend positiel over het PvdA-plan dat via forse inko mensmatiging nieuwe arbeidsplaatsen, vooral bij de overheid, wil scheppen. Ook op de al genoemde punten renteaf trek en kernbewapening stonden PvdA en CDA dichter bij elkaar dan de rege ringspartners CDA en WD. Aan het eind van het debat constateer de Den Uyl dat meer nog dan vorig jaar er programmatisch overeenkomsten te bespeuren waren tussen PvdA en CDA en dat de CDA-plannen duidelijk verschillen van die van het kabinet. Toch hield hij het CDA voor dat het volledig verantwoordelijk is voor alle daden van het kabinet. Lubbers van zijn kant erkende dit grif en voegde er direct aan toe dat het CDA ook van plan was het kabinet krachtig te blij ven steunen. Zie ook pagina 13) GRONINGEN - Zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs heeft vracht wagenchauffeur L. de V. uit Zaanstad zes jaar op internationale routes gere den. Donderdagmiddag liep hij bij de grenspost Nieuweschans tegen de lamp. Hij was op weg met een lading hout naar Duitsland. V. kreeg een rijverbod en een proces verbaal. Het lukte hem echter toch met zijn auto de grens over te gaan. Vandaag gaat de dertien weken durende puzzelactie van PZC en Unicef, bedoeld om het Afrikaanse land Rwanda aan zoveel mogelijk drinkwaterputten te helpen, al weer dë vierde ronde in. Tiental-^ len Zeeuwen zijn inmiddels al in' de prijzen gevallen en dat gaat nog tien weken zo door met elke week een hoofdprijs van 500,-. Kijk snel op pagina 35 of u deze weck tot de prijswinnaars be hoort. En voor wie nog niet mee deed; het is nog niet te laat. Niet al leen kunt u door mee te puzzelen meedingen naai de wekelijkse prijzenpot, maar bovendien ligt aan het eind van de puzzeimara- Ihon, half december, een reeks fraaie hoofdprijzen te wachten op de deelnemers die de slagzin van 26 letters hebben gevonden. Die slagzin komt bij stukjes en beetjes tevoorschijn doordat elke week twee letters uil bet kruis woordraadsel een speciale behan deling krijgen^ Dus aarzelt u niet langer en doe ook thee. Het- is heel eenvoudig; kruiswoordpuzzeltje oplossen, de twee letters uitzoeken en invullen, strookje met een bijdrage van 2,50 in eeft enveloppe opsturen naar. PZC-puzzel Rwanda. Pro vinciehuis, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Het totale prijzenbestand beeft een waarde van niet. minder dan 40.000,-. Het Zeeuwse bedrijfsle ven is PZC en Unicef behulpzaam geweest bij het opbouwen van de ze 'prijzenpot'. Én u puzzelt mee voor daadwerkelijke hulp aan een ontwikkelingsland: 5600 putten voor drinkwatervoorziening op het platteland van Rwanda is het streven van het project 'Zeeland helpt Rwanda'. Vandaar, als u meedoet, heeft Rwanda straks w a- ter! Geen speelbal VaAA/ J. erwjjl de plannen tot her- verdeling van het aantal pro- KKgfl vincies tn Nederland (méér dan de elf die we op het ogen- Essasa^ blik hebben) overal elders rumoer, onrust en in ieder ge val hooglopende discussies hebben veroorzaakt, is het op Goeree-Over flakkee tot op heden eigenaardig rustig gebleven. Toch mag aan dat stilzwijgen niet losjesweg de conclusie verbonden dat er voor dit nu nog Zuidhollandse schiereiland niets of nauwelijks iets aan de hand is. Opeenvolgende regeringen hebben het vraagstuk van de nieuwe bestuurlijke indeling van ons land steeds voor zich uit geschoven. Er kwamen met de regelmaat van de klok nieuwe ideeën op tafel, nadat de vorige aan zware kritiek onderhevig waren geweest. Van de aanvankelijke kaart met 44 gewesten, waarin Nederland was opgedeeld, zijn er nu nog maar hoogstens 17 'provincies-nieuwe-stijl' overgebleven. Gezien het lawaai dat zelfs dóarover nog is ontstaan wil de huidige minister van binnenlandse za ken, Hans Wiegel eigenlijk niet veel verder gaan dan op één plaats (waar hij dat hard nodig vmdti een knoop door hakken: in Zuid-Holland Deze dichtst bevolkte provincie van Nederland zou vooruitlopend op beslissingen elders in tweeèn moeten worden gesplitst. En daarbij is dan vrij acuut, veel eerder waarschijnlijk dan menigeen heeft ge dacht de vraag aan de orde waarheen met Goeree-Overflakkee? Het et heeft er een beetje de schijn van dat de kwestie van de toekomstige pro vincie waarin Goeree-Overflakkee moet worden opgenomen ln hoofdzaak over en zonder het schiereiland zelf is behandeld. Goed, de vier gemeentera den hebben zich na al weer geruime tijd geleden uitgesproken. Drie ervan wa ren voor aansluiting by de provincie Zeeland, één voor (behoud van) aan sluiting bij Zuid-Holland Het is moei lijk te peilen hoe en tot op welke hoogte met de opvattingen van die gemeente raden rekening is en wordt gehouden. Eerder wordt de indruk gewekt dat wat Goeree-Overflakkee zelf wil er eigenlijk niet zo veel toe doet Daardoor dreigt het gevaar dat de hele zaak van 'waar heen met Goeree-Overflakkee?' op te grote afstand van de werkelijk betrok kenen speelt, dat het belang van de ver schuiving van een provinciegrens er hier eigenlijk niet zo veel toe doet En in zo'n sfeer zou Goeree-Overflakkee wel eens de speelbal tussen ver verwijderde overheden kunnen worden Daar is niemand mee gediend, zeker niet de be volking van het schiereiland. De /e huidige provincies bij wie de grootste zorg om de toekomstige be stemming van Goeree-Overflakkee mag worden verwacht (Zuid-Holland en Zeeland) hebben de kwestie eigen lijk laten liggen. Provinciale staten van Zuid-Holland hebben zich nog niet zo lang geleden even bezig gehouden met de vraag. Ze stelden zich toen op het standpunt dat er het beste maar hele maal niets veranderd kon worden. En daarmee was in het provinciehuis te Den Haag de kous af. Provinciale sta ten van Zeeland kwamen tot deze stel- lingname: „Goeree-Overflakkee is wel kom bij ons. tenminste als de bevolking dat wil Resultaat na afloop; nog even grote onduidelijkheid. Zuid-Holland had geen behoefte en zag evenmin aanleiding om de bevolking van Goeree-Overflakkee te raadplegen. Zeeland had er niet de bevoegdheid toe. Immers: het provinciaal bestuur zou zich met activiteiten op andermans grondgebied gegeven Vandaar de op dracht van de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) tot een onderzoek naar de opvattingen die onder de bevolking van Goeree-Overflakkee leven over de provinciale indeling van straks. De re sultaten van de opiniepeiling die in de periode van 11 mei tot 3 juni 1979 is gehouden, komen in deze krant uitvoe rig aan de orde. Bovendien worden ze voorzien van commentaar dat be stuurders die nu al met Goeree-Over flakkee werken danwel er in de toe komst mee te maken krijgen, op de uit komsten van het rapport hebben gege- H„p, opelijk is dit onderzoek er de eerste aanzet toe om de bevolking van Goeree-Overflakkee nadrukkelijker dan tot nu toe is gebeurd te laten meep raten over de zaak van de toekomstige provinciegrenzen. Het opgedolven cij fermateriaal is daarvoor Interessant genoeg. Eén ding is de afgelopen jaren duidelijk geworden: Goeree-Overflak kee loopt niet te hoop om de belangen van het schiereiland, zoals ze wel tussen de wielen zouden kunnen raken van de machinerie die 'bestuurlijke reorgani satie' heet. waar dan ook met veel tam tam te bepleiten. Geen scherpe protes ten. geen demonstraties, geen brieven op hoge toon naar Den Haag. Misschien wekte de bevolking wel eens de Indruk, dat ze niet erg is geinteresseerd is de hele affaire Ook uit de opiniepeiling blijkt dat er voor de meeste onder vraagden geen sprake is van 'een bran dend probleem'. Maar zo'n 'ontdek king' is op geen enkele manier een vrij brief om aan de opvattingen van de be volking voorby te lopen Sterker: de hele kwestie zou ermee gebaat zijn en de besluitvorming ln Den Haag zou er aan waarde veel mee winnen, wanneer op het schiereiland zelf een gedegen publieke discussie op gang zou komen over de vraag Waarheen met Goeree- Overflakkee''' Hel Is de hoogste tijd. VdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1