Enorm ziekteverzuim bij fileerbedrijf Breskens Geen strafvervolging motorrijder 'Arbeidsomstandighede vrouwen onmenselijk' Zeeland nog even 'zomers almanak PZC/provincie VOOR DODELIJK ONGEVAL BIJ RACES IN BORSSELE Spelende kinderen op het badstrand bij Vlissingen. WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 BONDEN EN ARBEIDSINSPECTIE VERONTRUST BRESKENS - De Arbeidsinspectie en de vakbonden zoeken naar mogelijkheden om het ziektever zuim bij het visfileerbedrijf'Diepvries Breskens' bv drastisch omlaag te brengen. Dat gebeurt in overleg met de directie van het bedrijf, dat werk biedt aan ruim 170 mensen. Honderdzestig arbeidsplaatsen worden bezet door Turkse vrouwen, vooral afkomstig uit Gent en uii de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Het ziekteverzuim neemt zo langzamerhand schrikbarende vormen aan. In de eerste helft van dit jaar was het verzuim 43,7 procent. Ziekte van vooral de Turkse werk neemsters kostte 'Diepvries' in '77 vele tonnen. „Dat percentage is Inderdaad enorm hoog, vergeleken bij andere bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen", stelt ir C. Frankfoort, hoofd van de Arbeidsin spectie in Breda, vast. „Wij zijn al ge ruime tijd met deze zaak bezig. Ons doel is duidelijk: de arbeidsomstan digheden moeten op tal van punten worden verbeterd. Gelukkig-wil direc teur Van Hanegem daaraan meewer ken. Logisch, het is tenslotte in ieders belang dat er iets verandert bij 'Diepvries'". Zes jaar geleden werd 'Diepvries' in Breskens gevestigd. Het eerste jaar was redelijk, maar met de komst van de Turkse vrouwen (vijf jaar terug) ont stonden de problemen. De cijfers van met name de laatste jaren wijzen het uit: in '77 bedroeg het verzuim 33 pro cent, in '78 al 38 procent en nu dus 43,7 procent. Districtsbestuurder E. Merckx van de Industriebond NKV praatte de problemen dinsdagmiddag door met directeur H. A. van Hanegem. Merckx:„We hebben afgesproken dat we binnenkort opnieuw om de tafel gaan zitten. Er moet onder meer ge sproken worden over een sluitende va kantieregeling, de deeltijdarbeid en ook over het tarievensysteem. Uit eindelijk streven we uiteraard naar een collectieve arbeidsovereenkomst al kan ik er wel begrip voor hebben dat Van Hanegem pas in een later stadium over een cao wil praten. Ik heb begre pen dat ze nu wel de cao van andere bedrijven in het oog houden en ook vol gen, maar ja dan wel een Jaar later natuurlijk". „Waar hem dat ziektever zuim precies in zit, kan ik ook niet zeg gen". aldus Merckx. „maar het is duidelijk dat er heel wat moet verande ren. Misschien helpt het al iets, wan neer je die vrouwen de kans geeft een aantal dagen onbetaald verlof te ne- Nutsacademie begon opleiding MO-Duits MIDDELBURG - De Nutsacademie voor Pedagogisch en Maatschappelij ke Vorming is in Middelburg een op leiding MO-Duits A begonnen. Aange zien de laatste jaren de belangstelling voor opleidingen Duits sterk is ach teruitgegaan, bestond het gevaar dat ook dit jaar, evenals vorig jaar, niet met een nieuwe cursus begonnen kon worden. Dit zou de continuïteit zodanig onder breken, dat het ministerie de opleiding niet zou goedkeuren. De Zeeuwse cur sus heeft het vereiste minimum van tien cursisten voor het nieuw te vormen eëtste jaar gehaald. Indien de belang stelling niet minder wordt, kan Zeeland zodoende zijn opleiding MO-Duits be houden in de komende jaren. De colleges worden gegeven op maan dagavonden - in het gebouw van de Christelijke Pedagogische Academie aan de Ketenstraat te Middelburg. Aanmelding kan geschieden via het be- reau van de Nutsacademie te Rot terdam. Advertentie 1 In ons restaurant 'La Mer' steeds verse oesters en kreeft uit eigen bassin STRANDHOTEL Vlissingen ZEEUWSE Vieren ln een van de Walcherse dorpen waren begaafde stratemakers gis teren bezig nieuw plaveisel op een weg aan te brengen. Hoewel wij geen diploma bezitten, dat ons enige bevoegdheid kan ge ven op te treden als toezichthouder bij het leggen van straten, zouden wij toch willen spreken van een fraai verbeterd profiel. Toen wij er gistermnmiddag pas seerden, constateerden wij dat er ter plekke nu sprake is van een licht bollend wegdek, terwüle van het hemelwater ajlolend naar de aan iveerszijden aangelegde goot. Het groepje stratenmakers stond - naar het ons Voorkwam - in licht feestelijke stemming bieen. Het gedeelte van de straat waar aan ze bezig waren, was bijna vol tooid, alleen aan de zijkanten van de weg moesten nog enkele stenen worden ingelegd. Het gezelschapjs ledigde met smaak enige flesjes bier „Iets te vieren?", vroegen wi), lang skomend. Eén Van de mannen haalde het flesje van de mond, wees naar het bollende midden en sprak alleen maar: „t Hoogste punt." men. En wat de andere maatregelen be treft, daarover ga ik zeer binnenkort praten met de arbeidsinspectie, het ar beidsbureau en met de mensen van het wijkgezondheidscentrum 'De Sleep' in Gent". Klagen Dagelijks reizen 85 Turkse vrouwen per bus vanuit Gent naar het visfileer bedrijf in Breskens, Uit de Kanaalzone komen er iedere dag 65 naar 'Diepvries'. Vooral de 'Gentse' vrou wen klaagden de laatste tijd enorm over de arbeidsomstandigheden. Re den voor de artsen en medewerkers van het wijkgezondheidscentrum 'De Sleep' in Gent om in actie te komen. Medewerker Joban Devreese:„Er moet zo snel mogelijk iets gebeuren, want we krijgen steeds meer vrouwen met klachten binnen. De omstandigheden waaronder gewerkt moet worden bij 'Diepvries' zijn onmenselijk. Die vrouwen staan een hele dag op hun be nen, met hun handen in bet spoelwa ter, terwijl ze bovendien steeds dezelf de handeling moeten verrichten. Dat kan niet langer zo. Bovendien klagen de 30 Turkse vrou wen, die direct"na de vakantie zijn aan genomen op een contract van 6 maan den dat ze geen enkele zekerheid heb ben. Ze weten ook niet precies hoeveel ze verdienen en hoe het zit met de ar beidstijden. maar bovendien is hen ge zegd dat ze niet hoeven terug te komen wanneer ze ook maar één dag ziek thuisblijven". Ook de afdeling Oost-Vlaanderen van de Liga voor de Mensenrechten is inge schakeld. De liga overweegt een aantal advocaten ln te schakelen om maatre gelen af te dwingen. Het visfileerbedrijf'Diepvries Breskens' i Mr G. Hootsmans van de Stichting 'Welzijn Buitenlandse Werknemers' in Zeeland verklaarde dinsdag, gecon fronteerd met de moeilijkheden bij 'Diepvries':„Voor zover mij bekend ging het tot nu toe vooral om moeilijk heden rond de beloning. Ik ben erg ver rast over wat ik nu hoor, er zijn dus veel meer problemen. Ik herinner me dat we, geruime tijd geleden alweer, een rapport van de arbeidsinspectie hebben ontvangen, waarin het ziekte verzuim en de arbeidsomstandigheden aan de orde kwamen. Wij gaan ons nu zo snel mogelijk in de zaak verdiepen". Directeur Van Hanegem noemde het gesprek met vakbondsvertegenwoor diger Merckx na afloop 'nuttig'. „Na tuurlek zijn er problemen. De pogingen om verbetering in de situatie te bren gen zijn tot nu toe op niets uitgelopen en we proberen nu in goed overleg met de arbeidsinspectie, het arbeidsbureau, de bedrijfsvereniging en met de bonden tot een oplossing tg komen. We zijn er al geruime tijd mee bezig trouwens, maar een oplossing is er zomaar niet". De bedrijfsleiding van 'Diepvries' heeft direct na de vakantieperiode 30 extra arbeidskrachten (Turkse vrouwen) aangenomen om aan de verhoogde vraag van de afnemers te kunnen vol doen. „Die hebben Inderdaad een con tract van 6 maanden gekregen. Waar om? Omdat wtj niet kunnen overzien of het hierbij gaat om een kleine opleving, om een piek, of om een permanente stijging", legt Van Hanegem uit. „De overige mensen hebben we vast ln dienst en die kunnen we alleen ontslaan als we de voorgeschreven procedure volgen Ik moet trouwens constateren dat er nauwelijks verloop is onder het personeel. Ontslagen zijn er nog nau welijks gevallen". Geert vuist Alle betrokken partijen tonen de be reidheid om mee te denken over een oplossing voor de moeilijkheden, waarmee 'Diepvries Breskens' al jaren kampt. De Arbeidsinspectie houdt zich nu alweer een jaar bezig met de ar beidsomstandigheden in het bedrijf. Ir Frankfoort:„Wij hebben niet zoveel macht als het er om gaat allerlei zaken door te drukken. Zelfs met de wet in de hand kunnen we geen vuist maken, vooral omdat het bedrijf wel degelijk aan de minimum-eisen voldoet. Wat die veranderingen betreft zijn we he lemaal afhankelijk van de bereidwil ligheid van de directie". VLISSINGEN - zeeland heeft dinsdagmorgen nog even kunnen genieten van een laatste stuiptrekking van de zomer. Volgens een woordvoerder van het KNMI in Vlissingen werden in de morgenuren 'bijna zomerse' temperaturen gemeten (zomers is 25 graden). Velen maakten daarvan dankbaar gebruik: een ommetje of gewoon even lekker bulten zitten. Op sommige plaat sen langs de kust werden zei fs enkele zeer zomerse tafe reeltjes gezien, zoals op het Badstrand bij Vlissingen, waar vooral kinderen zich hier en daar weer in bat) n ding begaven. 'De pret was echter maar van korte duur, want 's midt pakten zich boven Zeeland alweer donkere wolket men om orde op zaken te stellen. Op de meeste plasv viel regen, bij Zierikzee ging dit'gepaard met eeni M weersbuitje. De herfst boekt geleidelijk aan weer e terreinwinst: vandaag (woensdag) wordt het koelere: het weer voor de tijd van het jaar nog tamelijk blijven. MEDEWERKER VAN GENTS WIJKGEZONDHEIDSCENTRUM: Turkse vrouwen verlaten de busjes waarmee ze naar het Breskense visfileerbedrijf worden gebracht. (Van één onzer redacteuren GENT - Steeds meer vrouwen van de Turkse gemeenschap in Gent klopten bij bet wijkgezondheidscentrum 'De Sleep' in de Belgische havenstad aan. De behandelende artsen werden ge confronteerd met de meest uiteenlo pende klachten. De vrouwen klaagden over zere benen, over spataderen, ec zeem, spierpijn en rheuma. Maar de medewerkers van 'De Sleep' hoorden meer. klachten over de salarièriDg van de vrouwen bijvoorbeeld. Eèn ding hadden de Turkse vrouwen gemeen: Ze werkten stuk voor stuk bij het vis- fileerbedrljfi'Diepvries' in Breskens. Dagelijks stappen zo'n 85 Turkse vrou wen in Gent in de bus, die hen naar Breskens brengt. Om zes uur 's mor gens begint voor hen de dag, twaalf uur iater zijn ze weer thuis. En daar wacht dan nog de huishouding, het gezin. „De vrouwen worden gewoon naar Bres kens gestuurd", zegt ir C. Frankfoort, hoofd van de Arbeidsinspectie in Bre da. Zijn dienst werkt al jaren aan een verbetering van de arbeidsomstan digheden bij het visfileerbedrijf. De in spectie doet dat in nauw overleg met de directie van het bedrijf, maar tot nu toe bleven resultaten uit: het aantal ziekmeldingen blijft stijgen. „We zijn er al zolang mee bezig", merkt directeur H. A. van Hanegem op, „maar een op lossing heb je niet zo een, twee, drie". De medewerkers van het wijkgezond heidscentrum 'De Sleep' waren verbij sterd, toen zij de ziektecijfers van 'Diepvries' onder ogen kregen. Zij be sloten samen met de Oostvlaamse Liga voor de Mensenrechten in actie te ko men; er werden advocaten inge schakeld. Die zoeken nu naar wegen om verbetering van het productie-ap paraat bij 'Diepvries' af te dwingen. De advocaat Peter Waterschoot, inge schakeld door 'De Sleep', draaft inmid dels alweer een klein jaar van Jus titiepaleis naar Justitiepaleis om te be reiken dat een van de ontslagen werk neemsters van 'Diepvries' alsnog een werkloosheidsuitkering krijgt. Hij vond enkele maanden geleden het Arbeids hof aan zijn zyde - de Turkse zou dus voor een uitkering in aanmerking ko men - maar de Rijksdienst voor Ar beidsvoorziening doet er alles aan om de uitspraak van het Hof nietig te laten verklaren. Blaas Maar het wijkgezondheidscentrum strijdt op verschillende fronten tege lijk. Regelmatig worden de Turkse vrouwen, die bij 'Diepvries' werken, bijeengeroepen voor een vergadering. Een enkele keer ook zoekt 'De Sleep' rechtstreeks contact met directeur Van Hanegem van het visfileerbedrijf. Eind augustus nog leidde dat tot een briefwisseling. Het onderwerp: de blaasontstekeing van een van de vrouwen. Johan Devreese houdt zich.iijk, werker van het wijkgezo centrum al geruime tijd beziif! problemen rond 'Diepvries, vrouw moest, ln verband met: steking, regelmatig naar de wet arts had haar dan ook een brtëf gegeven voor de bedriJfsleldlD[ op kregen we een akelige brief heer Van Hanegem terug". De directeur van 'Diepvries' onder meer: „Tegen het feiti vrouw geregeld een toilet m ken vanwege een aandoening! wij geen enkel bezwaar. Wel he:; \t wat moeite met de tijdsduurè h keer op het toilet doorbreng duur staat namelijk in geen ras houding tot datgene waarvot; toilet bezoekt. Zij heeft hiervom risping gekregen en dit houd!: dat wij vóórhaar ongemakken grip zouden kunnen opbrengst Q HEINKENSZAND - De Middelburgse officier van justitie rnr A. P. Besier heeft besloten af te zien van straf vervolging tegen de 21-jarige motor coureur A. H. L. van den B. uit Oss, door wiens motor op zondag 26 augus tus tijdens een motorrace in Borssele een 23jarige vrouw uit Vlissingen werd gedood. Tijdens een persbijeen komst, dinsdagmiddag in het gemeen tehuis van Borsele te Heinkenszand, deelde mr Besier mee dat hij onvol doende rechtsgrond aanwezig achtte om de coureur uit Oss op grond van artikel 307 van het Wetboek van Straf recht (dood door schuld) te vervolgen. De heer Besier benadrukte dat tijdens de motorrace alle voorgeschreven vei ligheidsmaatregelen waren uitge voerd en dat de Osse coureur zelf aan alle eisen om aan een dergelijke race mee te doen had voldaan. Zoals gemeld had mr Besier na het dodelijk ongeluk een uitgebreid onderzoek naar het ge beuren gelast. Op die zondag 26 augustus was een tal rijk publiek getuige van motorraces op een speciaal daarvoor afgezet wegen complex nabij Borssele. De jeugdige coureur uit Oss kwam met zijn motor op de baan, die dooreen flinke regenbui al spiegelglad was geworden. Een aan tal collega-coureurs was al door die gladheid onderuit gegaan. Ook Van den B. raakte in een slip, in een paniekreac tie kon hij van zijn motor afkomen en ongedeerd in de berm belanden. De mo tor schoof door het publiek in en één van de belangstellenden, de 23-jarige mevrouw Johanna Meulmeester werd daarbij gedood. De voor de officier uitermate moeilijk te beantwoorden vraag was of Van den B. al dan niet voor de verdere toe dracht van het ongeval verantwoorde lijk kan worden gesteld, met aDdere woorden: of hij strafrechtelijk kan worden vervolgd. Mr Besier zei dins dagmiddag na een zorgvuldige afwe ging te hebben besloten niet tot ver volging over te gaan. Maar hij achtte het tragische ongeval wel van een dermate groot belang, dat naar zijn mening alles moet worden gedaan om uit het gebeurde lering te trekken en in de toekomst een herhaling te voorko men. 'Godzijdank komt dit zaken maar zelden voor', aldus de Middelburgse of ficier van justitie, die er op wees dat het uitzonderlijk is als iemand uit het publiek bij een motorrace om het leven komt. De laatste keer dat dit gebeurde was in 1972 in Tubbergen. Mr. Besier zei bij het afwegen van zijn oordeel nauwkeurig te hebben nagegaan in hoeverre er sprake is geweest van gro ve onachtzaamheid, onvoorzichtig heid of nalatigheid, alle drie termen die aanwezig moeten zijn wil iemand op grond van artikel 307 uit het Wet boek van Strafrecht worden vervolgd. 'Die verwijten kan ik Van den B. niet mak'en. Misschien een klein verwijt dat zijn motor in het publiek is terecht gekomen. Maar dat deed hij om zijn ei gen veiligheid. Bovendien was en is hij een ervaren motorrijder en zijn de spel regels hier volledig nageleefd. Hij had een startvergunning van de Koninklij ke Nederlandse Motorrijders Vereni ging (KNMV) en voldeed aan alle ge stelde eisen'. Mr Besier vond de vraag of de regels in deze wel scherp genoeg zijn een vraag van een andere orde, die bij de' beoordeling van de handelwijze van Van den B. niet relevant is. Hij wees er op dat het voor politie en Justitie bij zonder moeilijk is geweest getuigen te vinden die een correct verslag van het gebeurde hebben kunnen doen. Een onderzoek dat de opperwachtmeester H. Jaarsveld van de verkeersgroep van de rijkspolitie te Middelburg kort na het gebeuren instelde wees verder uit dat er op het gladde parcours ook nog stukken fruit lagen. Voor het overige meende de heer Besier dat in overleg tussen alle betrokken partijen moet worden bezien hoe dergelijke ongeluk ken in de toekomst kunnen worden voorkomen. De heer Besier heeft de Os- se motorcoureur inmiddels van de se- pohering op de hoogte gesteld en ook de nabestaanden van mej. Meulmeester van zijn argumenten om niet tot ver volging over te gaan op de hoogte ge bracht. Nawerking De tragische gebeurtenissen, die 26ste augustus in Borssele, hebben ln de landelijke motorsportwereld een gro te nawerking gehad. Dat bleek dins dagmiddag niet alleen uit de aanwe zigheid van veel vertegenwoordigers van motorsportbladen tijdens de persbijeenkomst, het bleek ook uit de lijst van deelnemers aan het overleg dat daarvoor onder voorzitterschap van burgemeester drs. C. G. G. van den Heuvel van Borsele over het ongeluk had plaatsgehad. Daaraan namen deel vertegenwoordigers van de dienst ge meentewerken en de afdeling juridi sche zaken van de gemeente Borsele, van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie te Driebergen en van de verkeersgroep Middelburg en de groep Borsele van de rijkspolitie, van de KNMV en van Zeeuwse motorsportor ganisaties. Burgemeester Van den Heuvel kon dinsdagmiddag nog niet zeggen of het Borselse gemeentebestuur opnieuw vergunning voor motorraces op het ter rein bfj Borssele zal geven en of daar voor speciale veiligheidseisen zullen worden gesteld. Hy meende dat dit eerst 'onderwerp van evaluatie' moet uitmaken. "We zullen hierover nader overleg moeten voeren. Overigens is de problematiek niet typisch iets voor Borsele alléén'. Ook drs. Van den Heuvel benadrukte dat die zondag middag alle veiligheidseisen ln acht waren genomen en dat voor aanvang van de race het parcours was gecon troleerd. Landeiyk secretaris J. Vaessen van de KNMV voegde daaraan toe dat het voor zyn organisatie met tydeiyke parcour- sen als in Borssele maar behelpen ls en dat een vast parcours voor de motor- ryders veel gunstiger zou zyn. 'Maar daar is er by ons maar één van en dat staat al o"p de tocht'. De heer Vaessen meende dat op 26 augustus in Borssele strikt volgens 'het boekje' ls gehandeld en dat de KNMV zich door het afsluiten van allerlei soorten verzekeringen pro beert ln te dekken tegen de mogelijke risico's die op en rond een parcours kunnen ontstaan. Niet alleen de deel nemers aan een wedstryd zyn goed ver zekerd, ook het publiek is dat massaal. 'Per gebeurtenis hebben we een WA- dekking van twee miyoen', aldus de heer Vaessen, die daaraan nog toege voegde dat er sinds twee jaar een per- sooniyke ongevallen-verzekering voor. alle toeschouwers bestaat. Kleinere ongevallen worden daarby zondermeer vergoed, zelfs zonder dat een onderzoek naar de schuldvraag plaatsheeft. Toename De heer Vaessen gaf toe dat het sterk stijgend aantal motorrijders ln ons land - vijfjaar geleden nog 60.000 en nu al 90.000 met een jaarlijkse toename van 10.000 ook de organisatie zorgen baart. Er is al een speciale klasse inge voerd om minder ervaren rijders met lichtere motoren aan wedstrijden te kunnen laten meedoen. Op de vraag of niet de motorrijder Van den B. uit Oss maar de wedstrijdleiding van die middag verantwoordeiyk zou moeten worden gesteld voor het laten doorgaan van een race op een kenneiyk spekglad circuit antwoordde mr Besier dat dat juridisch byzonder moeiiyk zou zyn. En KNMV-secretarls Vaessen merkte op dat de regen by dergeiyke races maar zelden spelbreker is. ook al omdat de ryders zich hiertegen door allerlei methoden kunnen beschermen. 'Er is toen geen aanleiding geweest om de wedstrijd te stoppen. Ook niet nadat er al een aantal mensen onderuit was gegaan'. Westerschelde Een week later was de Turkai gen, omdat zij een opdracht directe chef niet uitvoerde, Dln Van Hanegem verzekerde dat! slag niets met de 'plasgescbfc had te maken, maar wilde (ttjr een Belgische journalist) well „Dat ze om het anderhalf ra okce, maar het stuit me tegent dat men zo dikwijls gaat en telh half uur nodig heeft. Op die ti] men de halve Westerschelde Johan Devreese: „De arbeid» digheden by 'Diepvries' zijn c seiyk. Die vrouwen doen he staande op vlonders, ze verricü het fileren steeds dezelfde harö staan vaak uren met de handa koude spoelwater". Maar niet alleen over die zaktti de Turkse vrouwen. DeVrc-s voelen zich achtergesteld by landse vrouwen die er werken 's ben het zelfs over afgesnauwd? door de weegsters - de vrouwe»? per gefileerde kilo bptaald-enü ook op dat geen enkele Turkseti antwoordeiyke baan heeft" Toch is er minstens één Turkse' die wel degeiyk verantwoord® doet. zy zit op de administrate! volgens Devreese het vertrouw de directie, maar zeker niet d! haar landgenoten in de b „Die vrouw krygt cadeautjesvu se families hier in Gent opdals een goed woordje doet bij de W leiding", verzekert Devreese Zekerheid Iedere dag stappen er in Gentr vrouwen in de bus. In Terneui« 65 Turkse vrouwen dagelijks!* de. Een honderdertigtal vant« een 'contract voor onbepaalde zak, 30 vrouwen hebben eeo« voor 6 maanden. Ze kondendö de 'bedrijfsvakantie' aan desk dat het bedrijf plotseling It8 kreeg meteen piek in de vraat' ze ziek, dan kunnen die 35 u" snel worden vervangen, wantu bijgezegd toen ze buD contracis? schoteld kregen. „Veel zekerheid hebben dle30ws niet", stelt distrlctsbestuiwk Merckx van de Industrie!»» vast, „maarwetteiykisernitbk doen". In wyk gezondheidscentrum T* zeggen ze: „Vooral via de bos# druk moeten worden uitgaf haalt dat allemaal niks ultdt' leen nog een staking".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2