NV: werkgelegenheid lesnoods staking waard Draagbare kunstnier technisch haalbaar RHOODIE VEROORDEELD TOT ZES JAAR GEVANGENISSTRAF PZC Christelijke ondernemers somber over zelfstandigen JUIST NU! IB VA: GEGOOCHEL MET ARBEIDSPLAATSEN Eind dit jaar 5 pet oliebesparing bereikt aus terug h Rome het weer lacht PROF. KOLFF: NOG GEEN FABRIKANT Schuitema in Johannesburg gearresteerd *SOAG l OKTOBER 1979 PZC/binnen-buitenland Ui H)GEVEEN (ANP) - CNV-voorzitter Harm van der Meulen heeft maandag gewaarschuwd dat jien als een betere verdeling van werk en medezeggenschap het CNV desnoods een staking lardzijn. Alleen staken om een extra loonsverhoging zoals in de havens, keurt Van der Meulen „Zolang we in Nederland voor dit soort zaken staken, komt er bijvoorbeeld van spreiding van genschap of van een betere internationale arbeidsverdeling niets terecht. e' jou heel wat beter zijn als we hei S? ^««apen - als ons zwaarste en isle strijdmiddel - bewaarden voor es van groter belang, bijvoorbeeld Zeggenschap of een betere verde- van het werk," aldus Van der Meu- J( ,op een bijeenkomst in Hoogeveen 2j gelegenheid van het 70-jarig be ul van het CNV. CNV-voorzitter verweet de werk- rtrspolarisatie door te weigeren se ns le praten over zaken als arbeids- Ivtrkorting, investeringen in de Jrijfstak. verdeling van werkgele- oheiden daadwerkelijke spreiding -ttggenschap. „j der Meulen haalde fel uit naar fitter Van Veen van de werkge- sorgansisatie VNO, die onlangs on- tet motto omgekeerde solidariteit' Selling verdedigde dat de uitkerin- sranwerklozen en invaliden moeten jterbiiiven bij de loonontwikkeling, sder Meulen zei dat de oproep van aVeen tot 'omgekeerde solidariteit' ■B met solidariteit te maken heeft. Sister Albeda van sociale zaken ge snift dat de knelpunten op de ar- dsnurkt helemaal kunnen worden gewerkt. Hij zei dit tijdens de vie- van het 70-jarig bestaan van het Vin Hoogeveen. fcens Albeda zou daar een „onaan- Jjritere inbreuk op belangrijke vrij sta voor nodig zijn. Het gaat hierbij, ide keuzevrijheid van onderwijs en ïeuzevryheid van beroepsuitoefe- ning, aldus Albeda Bijsturingen zijn volgens hem denkbaar, maar de keuzevrijheid blijft voorop staan. „Dit kabinet maakt misbruik van het verantwoordelijkheidsgevoel van de vakbeweging. Dank zij dat verant woordelijkheidsgevoel heeft de vak beweging grote aarzelingen om extra looneisen te gaan stellen nu loonmati ging aan de leden bijna niet meer te verkopen is. Het kabinet bedrijft met dat verantwoordelijkheidsgevoel een soort chantage onder het motto: de vakbeweging slaat toch niet met het ioonwapen." Aldus Gerrit Terpstra. hoofdbe stuurder van het CNV en speciaal be last met het arbeidsvoorwaardenbe leid. Terpstra benadrukt dat het CNV pas in de allerlaatste plaats denkt aan een looneis. „Maar het kabinet maakt het ons wel uiterst moeilik om de mati- gingskoers te blijven volgen,waar schuwt hij. Volgens ABVA-voorzitter Jan Dutman wordt met getallen over de extra ar beidsplaatsen als gevolg van het ar beidsplaatsenplan van de overheid ..op een geweldige manier gegoo cheld." De cijfers hebben Dutman. zo bleek maandag op een persconferentie in Den Haag. tot de conclusie gebracht: „Van het arbeidsplaatsenplan van de regering klopt geen barst." De samenwerkende ambtenarenbon den ABVA en KABO concluderen dat er ten opzichte van de oorspronkelijke plannen van Bestek '81 in de semi- overheidssector zo'n 17.000 arbeids plaatsen zijn verdwenen. In de vorige begroting ivoor 1979) ging Albeda er bijvoorbeeld nog van uit dat Nederland in 1978 525.000 trendvolgers telde. In een vergelijkende tabel in de begroting voor 1980 staat echter onder 1978 ineens 520.000 trendvolgers, een verschil van vijfduizend dus. Op dezelfde wijze is het aantal trend volgers dat ons land in 1981 rijk zal zijn in de begroting 1980 op 17.000 minder berekend dan waar de regering in 1979 van uitging. Als Albeda spreekt over een arbeidsplaatsenplan van 10 a 15.000 nieuwe banen, dan zijn er in het gunstigste geval uiteindelijk nog al tijd 2000 arbeidsplaatsen minder over dan zonder arbeidsplaatsenplan in 1979 werd aangenomen, zo luidt de conclusie van ABVA-KABO. 'J, OME (RTR, UPI) - Paus Johannes ulus II is maandag na een negen- reis naar Ierland en de Ver- Staten teruggekeerd in Rome. werd, temidden van strenge vei- "f beidsmaatregelen, op de iuchtha- lontvangen door leden van de curie hel corps diplomatique, löjn vertrek uit Washington dankte hel Amerikaanse volk na de jmlale ontvangst die hem ten deel s gevallen in zes Amerikaanse ste- tid Boston vorige week maandag Tashington op zaterdag voor zijn paus werd op de luchtmachtbasis uitgeleide gedaan door de ifii^ertkaanse vice-president Walter Er was een militair vertoon gold het het vertrek van een rege- leider uit een ander land. t tui? President Fidel Castro van Cuba zal rgen, woensdag, in New York aan- m voor zijn eerste bezoek aan de i sinds 19 jaar. Dit is maandag uit li ingelichte bronnen vernomen. De iteanse president zal met een spe- van Havanna naar New nk vliegen. Er zouden zouden al Cu- Ad pe veiligheidsagenten in de stad ILÏ L alc mcht wordt dat Fidel Castro de al- Au! %ene vergadering van de VN don- t j ring of vrijdag zal inlichtingen over topconferentie van niet-gebonden ha lien die verleden maand in Havan- ts gehouden. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal eind dit jaar vijf procent hebben bespaard op olieverbruik vergeleken met de oorspronkelijke ramingen. Minister Van Aar- dennc van economische zaken heeft dat maandag gezegd in een vergadering met de betreffende kamercommissie over de situatie op de oliemarkt en de ver- bruiksbeperking. Voor de CDA-er Van der Linden was dat aanleiding om te komen met een motie, die vraagt om aanvullende maatrege len. In juni sprak de minister over ener giebesparing, nu over oliebesparing. De besparing op olie is voorts niet hele maal te danken aan minder verbruik, maar door het verder opendraaien van de gaskraan. De voorraden zijn inmid dels weer op peil dankzij een grotere olleproduktie, aldus Van der Linden. Minister Van Aardenne gaat volgende week naar Bonn, Rome, Brussel en Pa rit-! om met zijn collega's te praten over een verhoging van de prijs voor aard gas. dat die landen uit Nederland be trekken. De bewindsman vindt, dat hij bijzon der goede argumenten heeft om over een verhoging van de contractprijs.te spreken, ook al zijn drie van de vier landen nog lang niet aan het eind van hun contract. Over enkele maanden hoopt de minister dat de situatie duidelijker is, „anders zal ik andere argumenten in het veld moeten bren gen". -- *h *1 bewolking en mogelijk een bui, Jur ook nu en dan zon. Middag- npmtuur rond 19 graden, rij krachtige zuidoosten wind. iduchlen voor ivoensdag en aon- enkans op Ui) (bt weer met af en toe laiï |en. ««vooruitzichten in cijfers gemid- uild over Nederland, or woensdag: mial uren zon: 0 tot 6. J In. temp.: omstreeks 13 graden. F*.temp: omstreeks 18 graden. Ksr.s op een droge periode van min- 12 uur. 80 procent, sop een geheel droog etmaal: 50 ent, 'donderdag: al uren zon: 1 tot 7. temp.: omstreeks 12 graden, temp. omstreeks 17 graden, s op een droge periode van min- s 12 uur: 80 procent. op een geheel droog etmaal: 50 Een op zes auto's rijdt harder dan 120 Eén op de zes auto's in Nederland rijdt harder dan 120 kilometer per uur, ruim twintig kilometer har der dan de toegestane honderd. Dat blijkt uit schriftelijke ant woorden van minister Van Aar denne van economische zaken op vragen uit de kamercommissie voor economische zaken. Vracht wagens maken het in verhouding nog bonter: hun gemiddelde snel heid ligt op 85 kilometer per uur, vijftien procent rijdt .harder dan 95 kilometer per uur. De toegesta ne snelheid is tachtig. Die cijfers zijn maandag ter tafel gekomen in de vergadering van de commissie met de minister over de beperking van olieverbruik. De cijfers zijn afkomstig van rijkswa terstaat, die meetapparatuur langs de wegen heeft staan. De controle ligt evenwel bij de politie. Daar be staat personeelstekort voor een effectiever controle, antwoordde de bewindsman mevrouw Brugman van de PvdA. STRAATSBURG (ANP) - „Zoals onze landgenoot Sal vador de Madariaga zei, laten wij Europa niet alleen bouwen als een gemeenschappelijke markt, maar ook als een groot menselijk gezin. Wij moeten dit principe overeind houden in al onze instituties". Dit zei maan dag de Spaanse koning Juan Carlos I in een toespraak tot de raadgevende vergadering van de Raad van Euro pa, een samenwerkingsorgaan van 21 democratische Europese landen, in het Franse Straatsburg. Koning Juan Carlos was in Straatsburg om in het paleis van Europa een borstbeeld te onthullen van Salvador de Madariaga, een Spaanse diplomaat, schrijver en filosoof. die één van de voorzitters was van het Europese congres in Den Haag in 1948, de wieg van de Raad van Europa De voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, dc Nederlander Hans de Koster, ver klaarde dat de Spaanse koning de eerste monarch was die de raad van Europa toesprak. Hij declameerde de laatste regel van het eerste vers van het Nederlandse volkslied, het Wilhelmus: „De koning van Hispanje heb ik altijd geëerd" en zou graag als het reglement van het parlement het zou hebben toegelaten en als de tolken het Nederlandse volkslied zouden hebben gekend, dit lied hebben gezongen. KAMPEN - Er bestaat geen enkel technisch probleem meer dat de fabricage van een draagbare, waar ook ter wereld bruikbare, kunstnier in de weg staat. Het apparaat kan door de patiënt zelf worden bediend en zal, als hij eenmaal in serieproduktie is genomen, aanzienlijk goedkoper zijn dan alle kunstnieren die tot nu toe zijn gemaakt. Dat die handige kunstnier er niet komt, is de schuld van de medisch-technische industrièn, die niet geïnteresseerd lijken te zijn in het maken van dit nieuwe apparaat. Advertentie federatie bouw en houtbonden ook voor meubel en houtbewerkers postbus 520 3440 AM Woerden Deze opmerking maakte maandag middag prof. dr. W. J Kolff, in 1943 uit vinder van de eerste kunstnier. tijdens een persgesprek ter gelegenheid van een internationaal symposium over nefrologie ide geneeskunde die zich be zighoudt met nierdialyse, -ultra-filtra tie en -transplantatie). Het symposium werd in Kampen georganiseerd door Akzo-dochter Organpn-Teknika. als een hommage aan prof. Kolff. voor zijn pionierswerk. Prof. Kolff benutte de terugkeer naar zijn vaderland - hij is sinds 1956 Ame rikaans staatsburger en verbonden aan de universiteit van Utah - om te wijzen op de trieste gang die zijn uit vinding tot nu toe heeft moeten gaan. „Er is geen excuus meer mogelijk voor die monsterachtig grote kunstnieren en dc zware tocht die de patiënt meer dere keren per week moet maken om in een ziekenhuis zijn bloed te kunnen zuiveren van stoffen die zijn eigen nie ren niet meer kunnen verwijderen", zei prof. Kolff. „Het is nu zelfs zonder meer mogelijk dat een patiënt zonder enige eigen nierfunctie in een bootje de Amazone afeakt met zo'n portable kunstnier. 's Avonds bij een kampvuur kan hij dan zijn eigen bloed spoelen". Prof Kolff heeft patiënten die al anderhalfjaar le ven bij de gratie van een prototype van zijn kunstnier „Het bewijs is zonder meer geleverd dat het apparaat kan wat andere kunstnieren tot nu toe ver richten", is zijn overtuiging. Tot nu toe is het Kolff nog niet gelukt een industrie te interesseren in mas- saproduktie van zijn vinding. Prof. Kolff maakte van zijn visite aan het Kamper symposium gebruik om Akzo-Organon te vragen of zij wellicht geïnteresseerd is in zijn uitvinding. Echter ook het Nederlandse bedrijf, met een wereldnaam op het terrein van nierdialyse, wil er vooreerst niet aan. omdat het juist jaren van research heeft besteed aan de produktie van een eigen compacte kunstnier, die de patiënt echter lang niet zoveel vrijheid biedt als de Kolff-nier. Organon-adjunct-directeur J. F. Sis terman erkende dat de vinding van Kolff uitstekend werkt, maar wilde eerst een nader onderzoek naar een combinatie van dit apparaat met een Organon-flltersysteem. Principe-akkoord cao dagbladjournalisten AMSTERDAM (ANP) - De onderhan delingsdelegaties van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJl en de Nederlandse Dagbladpers (NDP) zijn het maandag in principe eens ge worden over de cao 1979 voor dag bladjournalisten. Dat heeft de NVJ maandag bekendgemaakt. Over de inhoud van de arbeidsovereen komst willen de beide partyen pas woensdag meer kwijt. Eerst willen de delegaties het resultaat aan hun bestu ren voorleggen. Daarna zullen de NVJ- leden zich moeten uitspreken over het akkoord. GELDERMALSEN- Slechts de bezem rest nog voor de bijna onherkenbare resten van een personenauto, die gisteren tussen verkeersplein Deil en de afslag Geld- ermalsen op een op de vluchtstrook stilstaande vrachtwagen botste en vervolgens op de linkerzijde van de weg nogmaals in aanrijding kwam met een personenwa gen De bestuurder van de wagen werd zwaar gewond naar een ziekenhuis over gebracht. Van onze redactie DEN HAAG - Voorzitter D. Zuidbof van het Ned. Chr. On dernemers Verbond (NCOV) is pessimistisch gestemd over de inkomensontwikkeling van de zelfstandigen in bet mid den- en kleinbedrijf gedurende 1979 en 1980. Matiging acht het NCOV dringend gewenst, maar het is tegen een dwin gende loonmaatregel. Het reëel beschikbaar inkomen van een doorsnee zelfstandi ge zal dit jaar met een half procent dalen, terwijl in het begin van dit jaar nog met een stijging van ongeveer een procent werd gerekend. De noodzakelijke verbetering van de ren dementspositie in het midden- en kleinbedrijf zal zowel dit jaar als het volgende uitblijven. Gewijzigde belastingmaatregelen zullen in 1980 positief gevolgen kunnen hebben voor de inkomensontwikkeling. ,>iddi z-uidhoftoonde zich somberder dan de voorspellingen die tot dusver, onder andere door het Centraal Plan Bureau, zijn gedaan. Hij meent dat de kostenontwikkeling hoger zal worden dan geraamd. Stijgende inflatie en dalende groei van de bestedingen zullen het op peil houden van de inko mens bemoeilijken. Gerichte maatregelen voor het midden- en kleinbedrijf zijn ook in 1980 dringend gewenst, stelde de NCOV-voorzitter.Hy vreesde dat de gerichte maatregelen uit het aanvullend rege ringspakket van twee miljard te weinig zijn afgestemd op de behoeften van het midden- en kleinbedrijf Zuidhof vreest ook dat het midden- en kleinbedrijf in 1980 de rekening gepresenteerd krijgen voor de forse loonontwikke lingen die hier en daar, door krapte op de arbeidsmarkt, voorkomen. De pleidooien voor een loonmaatregel vond hij wel begrijpelijk. Palend voor het weer is nog steeds omvangrijke depressie ten Wsten van Ierland. Hierdoor to met een zuidelijke stroming ta nk warme lucht over de regio aan- toerd. Fronten van deze depressie ["jen echter dichterbij. Vandaag daarom op veel bewolking wor- i gerekend, waaruit later op de dag en toe lichte regen zal vallen. De tonum temperatuur zal omstreeks 9'aden Celclus bedragen, ^verwachting: zuidoost 3 tot 4, mo- p ft Slater. móchten voor ivoensdag: het- W weertype. 'oktober Zon o Msan ZON EN MAAN onder 17.59 onder 12.12 i Van onze correspondent i PRETORIA - Dr. Escbel Rhoodie, de voormalig secretaris-generaal van het Zuidafrikaanse ministerie van voor lichting, is gisteren in Pretoria ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Rhoodie werd schuldig bevonden aan vijf van de zeven punten die ten laste waren gelegd. Hij werd er onder meer van beschuldigd de staat voor een be drag van rond 83.000 rand (200.000 gul den) opgelicht té hebben. Een gedeelte van dit geld zou Rhoodie gebruikt heb ben om een appartement in Plettenbe- rgbaai aan de Indische Oceaan te ko pen. Tijdens het proces beweerde Rhoodie dat hij dit en ander geldbad gebruikt om geheime medewerkers te betalen. HIJ had daarvoor echter nooit bewijsstukken of kwitanties bewaard. Verdediger Kriegler verklaarde on middellijk na de zitting dat Rhoodie hoger beroep zal aantekenen. Hij vroeg tevens dat zijn cliënt op borgtocht zal worden vrijgelaten. Procureur-gene raal Noethling wees dit verzoek van de hand. De rechter zal vandaag een be slissing nemen. De vroegere minister van voorlichting dr. Connie Mulder en een zakenman in Pretoria hebben zich bereid verklaard elke geëiste borgsom te betalen voor Rhoodie. Het proces tegen de aanvankelijk uit Zuid-Afrika gevluchtte Rhoodie die enkele weken geleden in Zuid-Frank rijk werd gearresteerd en aan Zuid- Afrika uitgeleverd, heeft zes dagen ge duurd. Tijdens de rechtszaak werd duideiyk dat Rhoodie een vijfjarenplan voor een geheime propaganda-oorlog had ontworpen, dat door de toenmalige minister-president Vorster. de minister van financiën dr. Nico Diederichs en de minister van voorlichting dr. Connie Mulder werd goedgekeurd. Ook Pik Bo tha en de tegenwoordige minister van financiën, Owen Horwood, waren van bepaalde geheime projecten op de hoogte, aldus beweerde de verdediger van dr. Rhoodie Voor alle geheime projecten stond een bedrag van 85 miljoen rand ter be schikking. Hiervan werden de oprich ting van het dagblad „The Citizen" en het met Nederlandse hulp gelanceerde weekblad „To The Point", maar ook geheime medewerkers, belangrijke buitenlandse politici en de kran tenmagnaat Mc Goff in de Verenigde Staten betaald Schuitema De 39-jarige Nederlander Berend Schuitema is - volgens het oppositio nele Zuidafrikaanse dagblad Rand Daily Mail - zondag op het vliegveld van Johannesburg door de Zuidafri kaanse veiligheidspolitie gearres teerd. Schuitema, die enige tijd be stuurslid van de Anti-Apartheids beweging Nederland (AABN) is ge weest, arriveerde uit New York met een vliegtuig van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij. Berend Schuitema was reeds enkele malen op een vals paspoort Zuid-Afrika binnengekomen Hij werkte samen met de blanke Zuidafrikaanse dichter Brey- ten Breytenbach. die in 1975 werd gear resteerd en later tot zeven jaar gevang enisstraf werd veroordeeld. Volgens de Rand Daily Mail zou Breytenbach in dertijd beweerd hebben dat Schuitema niet te vertrouwen zou zijn en werkte voor de Zuidafrikaanse veiligheids dienst als „agent-provocateur De 69-jarige vader van Schuitema ver klaarde tijdens het proces tegen Breytenbach dat hij met zyn zoon niets meer van doen wilde hebben Volgens de Rand Daily Mail was Schuitema sr samen met een advocaat op het vliegveld aanwezig tijdens de arrestatie van zijn zoon. Een woordvoerder van de AABN deel de ons mee dat Schuitema tot begin 1976 bestuurslid is geweest van deze organisatie, maar er toen is uitgezet vanwege meningsverschillen over de aanpak van het solidariteitswerk in Nederland. Sindsdien heeft de AABN geen contact meer gehad mei Schui tema. De zegsman kon verder geen commentaar geven op de bovenge noemde beweringen over zijn activi teiten in Zuid-Afrika. Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter Hoofdredactie: M. P Dïeleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. tel.'(01140) 4058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 3.00- 11 30 uur Redactie (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie: (01180) 26628 Overi. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 43,00; franco per post 50,00, per maand 14.55; losSe nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 13,95, ingezonden mededelingen 2'fex tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 19