Een j acht om te stelen MET HOEDT U VOOR DE PANTER.... School Hoofdplaat bovenaan lijstje van slechte gebouwen A. J. Warrens 40 jaar in dienst bij de gemeente zaterdag 29 september 1979 Wltttl Zeeuws-Vlaanderen provincie 9 We zullen het weekendprogramma toch maar omgooien. Dat wordt geen bramen plukken in het struweel langs het Veerse Meer. Nu was het toch nauwelijks de moeite: de bramen zijn klein en blijven rood. Maar je kleren zijn na de oogst wel rijp voor se sto merij. En voor je het weet zitten je handen onder de schrammen van de doorns. NU kun je nog altijd heter je handen open halen aan die stekels dan dat je een aai krijgt van zo'n beest, dat zich volgens getuigenver klaringen in die contreien moet op houden. Want of die verlate toerist nu een panter is of een Civetkat, als ik het voor het kiezen heb zie ik dat soort beesten toch liever in een natuurfilm op de tv dan dan ik ze zo maar in het Zeeuwse wild tegen kom. Landbouwer Wattel uit Wissenkerke schijnt aardig opgelucht te zijn. nu er uit de berichten valt af te leiden dat de panter of wat het ook moge zijn geen verschijning is die in zijn fantasie be staat. Die Wattel wordt al wat ouder, werd er eerst geschamperd. Maar nu, na die andere signaleringen weet Wat tel zich aardig gesterkt in zijn mening. Het is anders wel een onderwerp dat de mensen bezig houdt. Aan menig stam tafel is er al wat over afgelachen. Voor al de reislust van de onbekende viervoeter wekt aller verwondering. De ene keer duikt het exemplaar weer hier op, dan heeft men de sluiperige gestalte weer elders waargenomen. Een attente lezer meende de oplossing te kunnen aandragen voor dit onrus tige gedrag. Gemeld werd dat het beest ergens langs de provinciale weg was aangetroffen, met opgestoken poot, vragend om een lift. Weer iemand anders belde met de medede ling dat de panter bij Ellewoutsdijk de Westerschelde in was gedoken en vermoedelijk op weg was naar de Bamisfeesten in Kloosterzande. Vangen van het verschijnsel in vacht lijkt nog een heel probleem te worden. We hebben duidelijk te maken met een intelligent exemplaar, dat zo valt af te leiden uit de getuigenverklaringen in de krant, waarschijnlijk over paden spnngt om de spoorzoekers om de tuin te leiden Er zouden overigens al onverschrok ken particuliere speurders zijn waar genomen. neergehurkt op de toeristi sche rondweg rond het Veerse Meer, lokgeluidjes makend met de lippen en schuivend met een schoteltje melk over het asfalten wegdek. Een beproefde methode om katachtl- gen te vangen, zo men weet van huise lijke ervaringen Straks blijkt nog dat de verschijning van de panter of zo u wilt de Civetkat, ls terug te brengen tot het uitproberen van een kruippakje door een vroege camavalsganger. Ik zie het al voor me: een man, die thuis gekomen, tevreden grommend uit het Teddystoffen pak stapt en vervolgens nieuwsgierig de krant open slaat om te zien hoeveel argeloze burgers hij nu weer te graven heeft gehad. De man zou ons wel met een stevige kater laten zitten. Toch blijft die onzekerheid knagen. Daarom, deze dringende oproep: wil de echte panter opstaan? Frans de Munck, oud doelverdediger van het Nederlands elftal, bijgenaamd 'de zwarte panter' mag blijven zitten. zouden over het algemeen best eens wat minder lichtvaardig met hun eigendommen kunnen omspringen. Men zou eens wat meer maatregelen kunnen treffen om er voor te zorgen dat niet de eerste de beste burger met die boot kan wegvaren. Dat kan door allerlei ingrepen aan de voortstu wingsmiddelen. Wanneer een ander dan met die boot weg wil zal ie toch wel een poosje moeten rommelen en dat brengt misschien weer zoveel risico's met zich mee dat ie er maar van afziet. Ingebrande of ingegoten regi stratienummers vormen ook een ob stakel Die laten zich moeilijk verwij deren En dat vormt voor de dief weer een probleem bij het slijten van zo'n vaartuig- De politie signaleert echter bij de bootbezitters ook een mentaliteit van: wat kan mij gebeuren. Ik ben toch ver zekerd. En de verzekeraars zelf nemen het ook zo nauw niet. Er wordt vaak klakkeloos verzekerd Zonder de schepen in kwestie te hebben gezien. Verzekeraars zouden strenger moeten zijn", zegt de heer Petersen. Als de ver zekeraars wat kritischer zouden zijn zouden de mensen ook niet zulke hoge premies hoeven te betalen. Nu betaalt de attente watersporter voor de non chalante. Neem nou die buitenboord motoren. Die laten de meesten zo han gen. En toch zijn het apparaten van drie. vier. vijfduizend gulden. En waarom worden die motoren er niet afgehaald? Ja zegt de heer Petersen. moeite, daar heeft een mens een hekel aan. En waarom zijn we anders verze kerd. wordt er gezegd. Erg veel is er niet te doen tegen die diefstallen van jachten. De rijkspolitie te water ziet overigens wel enig heil in een preven tief optreden. Regelmatig wordt er. zo maar ineens onverwachts en op ver schillende tijdstippen een controle uitgevoerd/Met de speedboot, het pa trouille vaartuig wordt er op het water gecontroleerd. Andere politiemannen springen in de auto en rijden wat jachthavens af. ,Jk heb de indruk dat men wat voor zichtiger is geworden" .zegt de heer Peters ..Het wordt gezien: er is politie op de haven. Dat kan preventief wer ken". Bejaarden Sluis maakten reisje SLUIS - Het jaarlijkse reisje van de be jaarden uit Sluis ging dit jaar naar het safaripark 'De Beekse Bergen'. Met drie bussen - er was een record aantal deel nemers -werd de tocht gemaakt, die zowel op de heen- als de terugreis langs verschillende markante punten voerde. Bij terugkomst in Sluis sprak mevrouw C E. van Oorschot-Weber woorden van dank tot de heer A. van Beijsterveldt. die voor de vijfentwintigste keer de or ganisatie van deze bejaardenreis op zich had genomen. De thuiskomst werd bovendien, zoals gebruikelijk, muzi kaal opgeluisterd door de muziekver eniging 'Apollo'. met medewerking van het majorettenpeloton 'Het Belfort' Trim- en toerclub te Graauw besloot seizoen GRAAUW - De trim- en toerclub 'St. Aloy' uit Graauw sloot deze week de wekelijkse recreatiefïetstochten af. In totaal werden vijf en twintig recrea- tietoetsen verreden. Drie recrea tiefietsers, de 72-jarige C. Heyens (de oudste deelnemer), mevrouw d'Hondt- Vlnck en mevrouw Reyns-Sloot, namen aan alle fietstochten deel. wat betekent dat zij ieder ongeveer 560 kilometer af legden. Vanwege dit resultaat werden zij woensdagavond in het tafeltennis- centrum van 'St Aloy' door voorzitter Remy Mangnus. tijdens de prijsuitrei king. extra in de bloemetjes gezet Voorzitter Mangnus noemde het drietal een voorbeeld voor de andere leden en deelnemers. Buiten een glas. dat alle deelnemers in ontvangst mochten ne men die vijf keer of meer hadden deel genomen aan de recreatiefietstochten (48 deelnemers), kregen zij een aardige attentie aangeboden. Rk Vrouwengilde Hulst maakte uitstapje HULST - Een groot aantal leden van jiet katholiek vrouwengilde Hulst maakte donderdag een midda guitstapje naar Breskens en het recrea tiegebied 'De Braakman' tc Biervliet, In Breskens werd een bezoek gebracht aan de kerk van pastoor O. Gielleil. waar veie beeldhouwwerken van hem een plaats hebben gekregen. Vervol gens ging het richting 'De Braakman', waar onder leiding van de heer Riemens een bezoek werd gebracht aan het natuurreservaat. Verder stond ook een dia-serie op het programma. Na een diner te Philippine ging het oprichting Hulst. Maannag 8 oktoberzal de heer J. W. Hofdijk een lezing houden, getiteld 'Tussen Schelde en Himalaya' Deze le ning wordt gehouden in het gemeen schapscentrum 'Den Dullaert' te Hulst en begint om 20.00 uur VIERING TE KLOOSTERZANDE KLOOSTERZANDE - In de raadszaal van hel gemeentehuis in Kloosterzan de heeft de heer A. J. Warrens vrijdag middag zijn veertigjarig jubileum bij de gemeente gevierd. De heer Warrens kreeg vele geschenken overhandigd. De jubilaris kwam in 1939 als volontair bij de toenmalige gemeente Vogel waarde. In de loop der jaren werd zijn taak uitgebreid met het secreta risschap van de gemeentelijke brand weer, deurwaarder plaatselijke belas tingen, Hoofd Zelfbescherming Bevol king, ambtenaar Burgerlijke Stand, penningmeester Burgerlijk Arm bestuur en waarnemend secretaris. De heer Warrens hield deze functies tot de gemeentelijke herindeling in 1970. De gemeente Vogelwaarde werd toen in gedeeld bij de buurgemeente Hontenis se. Hier werd de heer Warrens chef af deling Bevolking, terwijl hij ook de functies van ambtenaar burgerlijke stand en deurwaarder plaatselijke be lastingen behield. Tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het gemeentehuls werd de jubilaris toegesproken door bur gemeester M. Somers van Hontenisse. „U hebt uw werk goed gedaanaldus de burgemeester. „Op uw eigen manier en met uw eigen sfeer. Wil zijn dankbaar voor al het werk dat u in de afgelopen veertig jaar voor de gemeente hebt ver richt". Hij bood de heer Warrens een geschenk onder couvert aan Na een toespraak van de gemeentese cretaris B. A. de Schepper werd de heer Warrens 'verrast' met een bezoek van Sinterklaas en Zwarte Piet. De goedheiligman was speciaal op ver zoek van de burgemeester naar Kloos terzande gekomen, omdat de jubilaris rond de vijfde december veel werk voor Sinterklaas verricht. Na de bij eenkomst op het stadhuis werd vrij dagavond nog een receptie gehouden in de Krokodilbar in Kloosterzande. Twee bromfietsers gewond bij botsing TERNEUZEN - De 19-jarige Terneuze- naar A. L. M. heeft vrijdagmiddag om vijf uur een ernstige beenbreuk opge lopen bij een verkeersongeval op de kruising Alvarezlaan-Bachlaan in Temeuzen. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde toen de automo bilist R. A. van W. uit Temeuzen op de Alvarezlaan reed en links de Bachlaan wilde oprijden. Hij kwam daarbij in botsing met de bromfietser. Er ont stond lichte materiële schade. De politie van Temeuzen verzoekt de bestuurder van een Renault, die op het moment van het ongeval op de Bach laan stond om de kruising op te draai en. contact op te nemen met de politic N u het kroost weer is verbannen naar het schoollokaal, de natuur de wonden likt die ontston den door de druk van het massatoerisme en de hotels en pensions in de vakantiecentra voorna melijk nog worden bevolkt door oudere echtparen op dieet of middenstanders, die in de zomer hun zaak niet in de steek konden laten, ja nu is het ook wat stilletjes geworden in de jachthavens. De pleziervloot ligt afgemeerd. Het valt nu wat eerder op, wanneer er een jacht uitvaart. En dat kan zo z'n voordelen hebben. In de drukke periode van de zomer ligt dat anders. Dan verdringen de water sporters zich op de steigers, gaan en komen cr jachten en zie je door al die masten je eigen schip bijna niet meer. Voor een havenmeester is het dan vrijwel onbegonnen werk om elk jacht dat in de haven ligt en onder zijn toe zicht staat permanent in de gaten te houden. En als er dar. nog boten lig gen, die practisch varensgereed zijn is een diefstal gauw gepleegd. Wegpik ken van boten, hele dure soms: het neemt bedenkelijke vormen aan Ik heb dat niet van me zelf. Het is een constatering van de rijkspolitie te wa ter „We hebben het er druk mee" zegt plaatsvervangend commandant W. Petersen van de rijkspolitie te water is Willemstad in voorgaande jaren ging het meer om voorwerpen die werden ontvreemd uit vaartuigen welke wa ren afgemeerd in jachthavens. Dan werd er een verrekijker buitgemaakt. Of een transistor radio. Maar dit jaar gaat het vooral ook om grote dingen, om schepen in z'n totaliteit. Dit soort diefstallen pleegt niet plaats te vinden onder dekking van de duisternis. Het gebeurt veelal op klaarlichte dag. Men vaart brutaalweg de haven uit, gaat sluizen door, pas seert bruggen. En voordat eigenaren en beheerders er achter zijn gekomen dat er een bepaald vaartuig ontbreekt in de haven is het schip al lang en breed verdwenen. Weg van de wereld. En later, wat uit het zicht, hier en daar een beetje veranderd, geverfd, onher kenbaar gemaakt. Er bestaat zelfs de indruk dat er een 'clan' opereert, die steelt op bestelling. Is er vraag naar een bepaald soort jacht dan gaan de heren gewoon even ergens kijken. Heeft men dan in een jachthaven iets passends gevonden dan wordt er een plan de campagne gemaakt en de zaak is gepiept. Zo gaat dat tegenwoordig. Een uiterst zor gelijke ontwikkeling. De poltie is onder meer bezig met het doen Van naspeuringen naar een jacht dat bij Dintelsas ineens kwijt was. Verzekerd voor honderdddertig mille. Geen roeiboot dus. Nog steeds loopt er de zaak van de diefstal van een schip ter waarde van rond de ton, dat vorig jaar uit de jachthaven van Bruinisse werd gegapt. Bij de onderzoekingen komt de politie er overigens ook wel eens achter dat er jachtbezitters zijn die hun boot verdonkeremannen met het oogmerk om verzekeringspennin gen op te strijken. Ook dat gebeurt. Een dag of wat geleden had liet bedrijf JACQUES CATS Peek Yachting Internationaal BV, ge vestigd in Bruinisse, het nakijken. Er verdween een jacht ter lengte van bijna veertien meter. Er ontstond ook een groot financieel gat: met de ver missing van het jacht is een be drag gemoeid van meer dan vier ton. In dit geval ging het met de ontvreem ding wel heel merkwaardig. Een vreemdeling meldt zich en laat weten interesse te hebben in het jacht, een vrij uniek type. ER zouden nog geen vijf van soortgelijke vaartuigen over de gehele wereld bestaan. Overeenge komen wordt dat het jacht 'cash' zal worden betaald. Niet per bank of giro. De papieren worden alvast in orde gemaakt. De kooplustige krijgt toe stemming om gedurende de tijd dat er gewacht moet worden tot het gelddat door een vriend vanuit het buitenland zal worden aangevoerder is aan boord te slapen. De vriend blijkt daags daar na wat verlaat, zou zijn opgehouden aan de grens. Geen nood, slaap en woongelegenheid is er toch aan boord. Dan maar een weekendje wachten. De maandag daarop wordt de ontvreem ding van het schip ontdekt Eigenaar en verzekeraar van het vermiste schip charteren een vliegtuig dat de wateren afzoekt. Tot Portugal en Spar\je toe. Niks te vinden. De politie schakelt In terpol in. Waarschuwt verder de poli tie in Athene. De' man had namelijk het verhaal verteld dat het schip char ters zou gaan uitvoeren naar Pireüs, met betalende gasten aan boord Dit is tot zover geen bemoedigend verhaal voor jachtenbezitters Kun nen ze nu die boot niet meer met een gerust hart achter laten? Ja, zegt woordvoerderPetersenvan de rijkspo litie te water, een jacht is nu eenmaal niet een object datje na gebruik in de kofferbak van de auto mee naar huis neemt en thuis op de zolder legt En wanneer je in Leiden woont en je boot in Bruinisse is afgemeerd kun je ook moeilijk elke dag gaan kijken of dat ding er nog wel ligt. Maar de mensen ONDER WIJSINSPECTEUR H. VERBOOM IN REA CTIE OP AANHOUDING VOORSTEL NIEUWBOUW DOOR RAAD: ANIB begint weer met soosmiddagen in Terneuzen HOOFDPLAAT - Onderwijsin specteur H. Verboom vindt het drin gend nodig, dat er in Hoofdplaat een nieuwe r.k. lagere school komt. „Het huidige gebouw staat bovenaan mijn lijstje van slechte schoolgebouwen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Kennelijk is ook het ministerie overtuigd van deze onhoudbare toestand, want anders had het geen verklaring van goedkeu ring afgegeven. Dat gebeurt momen teel niet zo snel. gelet op Bestek "81", zegt hij. De Oostburgse gemeenteraad hield donderdagavond op voorstel van PvdA en VVD een voorstel om 1,1 miljoen uit te trekken voor de nieuwbouw van de Veteranen Terhole verloren toernooi TERHOLE - De veteranen afdeling van de voetbalvereniging Terhole hield het tweede nederlaagtoernooi. Winnaar werd het team van AZW uit Axel. dat W Terhole met 3-0 versloeg. De uitsla gen: Terhole-Clinge 2-1, Terhole-Hon- tenisse 1-2, Terhole-Vogelwaarde 0-1: Terhole-AZW 0-3, Terhole-Scheids- rechtersverenigmg Zeeuwsch-Vlaan deren 0-2.Terhole-Graauw 2-4. Terhole- RIA 2-2 Eindstand toemoor 1. AZW Axel. 2. Scheidsrechtersvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen. 3 Graauw, 4. Hontenisse, 5. Vogelwaarde, 6. RIA Westdorpe, 7. Clinge. (drieklassige) school in Hoofdplaat aan. De PvdA wees op het feit. dat de wel standcommissie het bouwplan nog met had goedgekeurd en dat eventuele wij zigingen kostenverhogend zouden kunnen werken. De fractie blijft overi gens volledig achter een eerder geno men principe-besluit tot nieuwbouw staan. Het WD-raadslid J. P. S. A. Thomas had twijfels aan de noodzaak van een nieuwe school, gelet op de staat van het huidige gebouw. Hij stelde verder vast. dat de commissie, die de oude school had afgekeurd bestond uit onderande ren de architect van de nieuwe en een zwager van het schoolhoofd, „Beneden alle peil", zo kwalificeerde het CDA- raadslid A. de Feijter deze opmerking. Inspecteur Verboom en mevrouw H. Remijn-de Badts, secretaresse van het Katholiek Schoolbestuur in de ge meente Oostburg, wijzen erop, dat de uitvoering van de nieuwbouw in Hoofdplaat in het verleden al ernstig is vertraagd. Mevrouw Remijn: „Op verzoek van de gemeente werd besloten om het derde lokaal semi-permanent te maken. Daarvoor moest de hele bouwtekening worden gewijzigd en het duurde 8 maanden voor het ministerie die had goedgekeurd. Op zich is dat voor mij geen punt. omdat er nu eenmaal zuinig moet worden omgesprongen met, ge meenschapsgeld. Maar het gaat me wel wat ver, dat de raad de uitvoering van het plan opnieuw vertraagt Oorspron kelijk hadden we direct na de bouwvakvakantie willen beginnen. Toen zou het september worden en nu schuift de aanbesteding weer wat ver der op". Ze heeft geen goed woord over de de insinuaties van de WD'er Tho- maes over de samenstelling van de commissie, die de oude school afkeur de. ..Hier worden mensen in een ver keerd daglicht gesteld. Ik zal niet zo gauw reageren op kritiek, maar dit gaat me toch te ver." Haar grootste bezorgdheid geldt de stijging van de bouwkosten - nu ge raamd op 1.1 miljoen - door verdere uitstel van de nieuwbouw. Inspecteur Verboom tenslotte: „Ik ben nog tot augustus werkzaam in de gemeente Oostburg en zou binnen die termijn de school in Hoofdplaat graag openen." TERNEUZEN - De ANIB. de Algemene Nederlandse Invalidenbond, houdt met ingang van donderdag 4 oktober weer de wekelijkse soosmiddag in het jon gerencentrum De Kousepael aan de Nieuwstraat in Terneuzen Aanvang: 14.00 uur. Het gehandicaptenadvies bureau Zeeland - dat alle gehandicap ten kosteloos van hulp en advies voor ziet - is iedere vierde donderdag van de maand tussen 15.00 en 16.00 uur aanwe zig in het dienstencentrum De Veste aan het Oostelijk Bolwerk in Temeu zen. De huidige r.k. lagere school aan de Schoolstraat in Hoofdplaat, die volgens ministerie en onderwijsinspectie dringend toe is aan vervanging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 45