Omdat er water nodigifc. Elke week hoofdprijs van 500,- Ikinyarwanda... De prijswinnaars van deze week: Dit moet u doen Voor ƒ40.000,- aan prijzen 31 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 iUsumeedoet metdezepuzzei heeftRwan3a sferakswatei: Nog twaalf weken lang kunt u meedoen aan de puzzelactie van PZC en Unicef - het Kinderfonds van de Verenigde Naties - ten bate van het project "Zeeland helpt Rwanda' en dus wekelijks in aanmerking komen voor de prijzenpot ter waarde van bijna 1600,-. Die wekelijkse 'pot' is verdeeld in een HOOFDPRIJS van 500,-, een geldprijs van 300,- en één van 200,- en daarnaast een reeks prijzen in natura, waaronder een radiocassetterecorder (Philips AR 374, adviesprijs 339,-), aangeboden door Pechiney Nederland NV te Vlissingen. Verder: het gedenkboek 'De Koninklijke Weg' over de Kon. Mij 'De Schelde' te Vlissingen (aangeboden door Den Boer Middelburg, Uitgevers b.v.), een historisch heraldische kaart van Zeeland (aangeboden door de Onderlinge Zeeuwse Waarborg Mij. UA/Alg. Zeeuwse Verzekerings Mij. NV) en een serie kleinere Unicef-prijzen zoals legpuzzels, geschenkdozen, kerstkaarten, kunstkaarten en fotoverzamelingen ('De Kinderen van deze Wereld'). Het totale prijzenbestand van deze puzzelmarathon bedraagt maar liefst ruim 40.000,- De helft wordt beschikbaar gesteld door de PZC ter gelegenheid van de inschrijving van de 60.000ste abonnee.. De andere helft is afkomstig van het Zeeuwse bedrijfsleven. Na de dertien weken kan de door u gevormde slagzin goed zijn voor één van de vele fraaie hoofdprijzen Dus: Als u nóg niet meedeed, haak in met deze tweede ronde en help zo mee het Afrikaanse land Rwanda aan 5.600 drinkwaterputten te helpen! Voor de puzzels die verschijnen op zaterdag 20 oktober en zaterdag 17 november zijn er EXTRA trekkingen met als tussenprijzen: verrekijkers, atlassen van Zeeland, spaarbankboekjes en klimspaarrekeningen. De HOOFDPRIJZEN worden aan het eind van de serie van dertien puzzels beschikbaar gesteld. En dat zijn dan zes geldprijzen van 1000,-, vier geldprijzen van 500,- en voorts onder meer een kleurentelevisie, stereo-installatie, skiset, keukenradio, afzuigkap, zonnescherm, grasmaaier, een weekendreis Londen of Parijs en nog veel meer! Wat u moet doen om in aanmerking te komen voor een of meer van deze prachtige prijzen leest u elders op deze pagina. Voor een bijdrage van 2,50 per week liggen alle mogelijkheden voor u open. (Voor deze puzzelactie is vergunning verleend door de staatssecretaris van justitie bij beschikking nr. LO. 670/061/068 d.d. 30 juli 1979). A# i c Geldprijs van 500,-: V. Theunissen, Paul Krugerstraat 359, Vlissingen; Geldprijs van 300,-: Corrie Mol, Brouwerstraat 19, Nieuwerkerk; Geldprijs van 200,-: P. Wilsing, Hoogaarsstraat 24, Tholen; Radiocassetterecor der (Philips AR 374): I. Lijnse, J. D. v. Mellestraat 53, Goes; Gedenkboek 'De Koninklijke Weg' over de Kon. Mij. De Schelde: J. H. Roelvink, Leeuwerikstraat 13, Middelburg; Historisch-heraldische kaart van Zeeland: J. A. van der Zwan, Statenhove 18, Middelburg; Set Unicef-wensbla- den: Mevr. M. S. Stoutjesdijk-Schouwenaar, De Brauwstr. 4, Zierikzee; Unicef-fotoverzamelrng 'De Kinderen van de ze Wereld': Basv.d. Berg, Damplein 23, Middelburg; Doos Unicef-kerstkaarten: A. C. Cremer, Kruitmolenlaan 214, Middelburg; Unicef-doos kaarten met kunstillustraties: A. T. Klompe, St. Bavostraat 24, Aardenburg; Doos Unicef- kaarten moderne kunst: A. Franke, Haymanstraat 18, Mid delburg; Unicef-legpuzzel: N. T. de Jong, St. Pieterstraat 11, Middelburg. De hoofdprijs van 500,- is vrijdag officieel overhandigd aan de heer Teunissen. De andere winnaars krijgen hun prijs zo spoedig mogelijk thuis gestuurd. Willem van Liere 123) uil 's Heer Hendrikskinderen is in januari van dit jaar als eerste van een groep van Nederlandse vrijwilligers uitgezonden naar Rwanda. Hij is in het 'land van de duizend heuvelen' ingezet bij projecten voor verbetering van de drinkwatervoorziening Op de PZC-Umcef-pagina geeft hij wekelijks zijn impressies van het dagelijkse leven in dit kleine Afrikaanse land weer. Schilderij van Kathrin Lutz-Marxer. Met toestemming overgenomen uit het prentenboek 'Murahol Sabine en Marco op bezoek in Rwanda' van uitgeverij Sjaloom Odijk. (Door Willem van Liere) KIBINGO - Ikinyarwanda is de ingewikkelde naam voor één van de twee officiële talen in Rwanda. Het Frans dat is ingevoerd omstreeks 1918, toen Rwanda onder Belgisch mandaat werd gesteld, Is de andere officiële spraakmogelijkheid. Ondanks het feit dat Rwanda al zo'n 60 jaar onder Franssprekende invloed staat, heeft het Frans bij lange na niet de oorspronkelijke taal weten te verdringen. In tegenstelling tot wat in de meeste Afrikaanse landen wordt aangetroffen, heeft Rwanda slechts één eigen taal die door iedereen gesproken wordt. Verschillende stamtalen komen niet voor. hoewel veel handelaars nog wel wat Swahili spreken (dit is de handelstaal voor Oost-Afrika). Het Ikinyarwanda is afkomstig van de oude talen der Bantoes (volksstammen uit Noord-Afrika die o.m. naar Rwanda zijn getrokken). Ze vertoont veel overeenkomst met de taal 'Rundi', die in het buurland Burundi Wordt gesproken (vergelijk Vlaams en Nederlands). De taal is erg woordenrijk en geeft daardoor vaak moeilijkheden bij het vertalen. Er zijn erg veel nuances aangebracht in het spraakgebruik en tot in de kleinste uitspraken kan men de zaken net iets precieser omschrijven. Het is dan ook een zeer geliefde bezigheid van de Rwandezen ellenlange redevoeringen te houden, waarbij de ëén de ander weer probeert te overtreffen. Voor een buitenlander geeft het leren van deze taal erg veel problemen. Door ons vreemde vervoegingen, het constant verschuiven van zinsdelen en deze weer aan elkaar te plakken, heeft een verwoed student de mogelijkheid de taal na 4 a 5 jaar een beetje te beheersen Na ook enkele pogingen te hebben aangewend, ben ik na 6 maanden nog niet verder gekomen dan de begroetingsprocedure. Regelmatig bij het ontmoeten van mensen wil ik m'n beste wil ook tonen en begin dan heel vlot met: 'Mur' Aaho'l, hetgeen 'goedendag, hoe gaat het met U' betekent Na een antwoord afgewacht te hebben, weet ik vaak nog te uiten: 'Makuru KI' (welk nieuws brengt U me). De mij onbekende Rwandees is dan al zo blij dat hij een 'witte' tegenkomt die zijn taal 'spreekt',,dat hij daarop rap doorgaat met z'n parool. Helaas... na enkele minuten komt er bij mij nog slechts zeer bescheiden uit: 'Je ne parle pas l'ikinyarwnda'. waarop hij me met een meewarige glimlach probeert te verontschuldigen. Bij onze tweede kruiswoordpuzzel in de serie van dertien gaat u net zo tewerk als bij de vorige. Met het enige verschil dat nu twee andere letters na oplossing van het kruiswoordraadsel een 'speciale behandeling' krijgen. Zoals u weet komt aan het eind van de puzzelmarathon een slagzin van 26 letters tevoorschijn, die bij goede oplossing uitzicht biedt op de vele fraaie hoofdprijzen die naast de wekelijkse prijzen worden uitgekeerd. Deze week moet u na de oplossing van het kruiswoordraadsel alle hierin voorkomende letters w optellen. Bij het aldus gevonden aantal telt u nog 13 op. Het dan gevonden getal bepaalt de plaats van de letter w in de slagzin. U vult deze letter in in het betreffen de vakje van de onder de puzzel afgedrukte letterbalk, dus het vakje waarvan het getal overeenkomt met het door u gevonden getal Vervolgens telt u alle in deze puzzel voorkomende letters p op en vermeerdert dit aantal met 7. Dan hebt u de plaats van de letter p in de slagzin bepaald, die u ook weer kunt invullen in de letterbalk. Om het u thuis gemakkelijk te maken zijn twee letterbalken afgedrukt De ene is onderdeel van de strook die u moet insturen en de andere kunt u bewaren om zelf wekelijks de vordering van de slagzin bij te houden. En dan de inzending: Als u de twee letters in de letterbalk hebt ingevuld en daaronder uw naam, adres en woonplaats, knipt u de strook uit en doet deze in een enveloppe. Het kruiswoordraadsel hoeft u dus niet in te sturen I In dezelfde enveloppe voegt u ook uw bijdrage van 2,50 (meer mag natuurlijk ook) toe. Dat kan in de vorm van: een betaal- of eurocheque; een bankgiro-overschrijving; een giro(betaal)kaart; of losse, geldige postzegels. Indien u gebruik maakt van een cheque, girokaart of bankgiro, hoeft u daarop alleen maar het bedrag in te vullen en - niet vergetenl - uw handtekening te plaatsen. Wij vullen de rest in. De gesloten enveloppe moet, normaal gefrankeerd (55 ct) worden opgestuurd aan: PZC-puzzel Rwanda Provinciehuis. St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. De inzendingen moeten uiterlijk aanstaande woensdag (3 okt.) binnen zijn. Elke donderdag zullen namelijk de oplossingen ten provinciehuize worden gesorteerd en zullen onder toezicht van notaris mr A. E. d" Angremont de weekprijzen worden getrokken. De daarop volgende zaterdag worden op de puzzelpagina de prijswinnaars van die week bekend gemaakt. HORIZONTAAL: 1 leeg; 3 jongensnaam; 5 rivier (It.); 6 jongensnaam; 8 vlek; 10 lich.deel; 11 aardsoort; 13 dieren geluid; 14 eveneens; 15telw.; 16 lade; 17 reeds; 18 oudere (afk.);20 doctor (afk,); 23 slee; 25 sprook- jesfig.; 26 jongensnaam; 28 pers vnw.,29 vaartuig; 31 Nederlandse Spoorwegen (afk.); 33 klaar; 34 voorzetsel, 36 grijpen; 38 voorz.; 39 meisjesnaam; 40 spoedig; 44 scheepsterm; 46 stop; 47 bevel; 49 herkauwer; 51 lidw.; 52 afstand (afk 54 noodsein; 56 radioterm (afk.); 57 loofboom; 59 jon gensnaam; 63 voorz.; 65 leng temaat; 67 vogel; 68 prul; VERTICAAL: I fam.lid; 2 fam.lid; 4 donkere ka mer (afk.); 5 groente; 6 in orde; 7 ogenblik; 8 kinbaard; 9 speelgoed, II gewicht; 12 dier; 17 bloeiwijze (mv.|; 19 vogel; 20 lidw.; 21 voorz.; 22 water; 24 scheepsterm; 25 Europeaan; 27 gauw; 28 weide; 30 huish. voorw.; 32 soortelijk ge wicht (afk.); 33 meisjesnaam, 35 voorz.; 37 wees gegroet; 38 Euro peaan; 39 vaartuig; 40 zangnoot; 41 bevel; 42 bosje haar; 43 ge wicht (afk.); 45 indien; 46 waren huis; 48 adem; 50 voegw.; 51 zangnoot; 53 met name (afk.); 55 dier; 58 meisjesnaam; 60 jon gensnaam; 61 jongensnaam; 62 zangnoot; 70 huisdier; 72 dier; 73 braadapparaat; 63 lofzang; 64 korte tijd; 75 kerkgenootsch. (afk.); 76 jongensnaam, 77 voorz.; 78 oudere (afk.). kloosterzuster; 66 prul; 69 van de; 71 maanstand; 74 Verenigde Sta ten (afk.); VEERTIGDUIZEND GULDEN 40.000) aan geld en winkelwaarde zit er in de prijzenpot van deze PZC/Unicef-puzzelactie voor "Zeeland helpt Rwanda'. Aan het eind van de puzzelmarathon, wanneer de slagzin eruit Is (op donderdag 20 december) zullen de hoofdprijzen worden getrokken onder het toeziend oog van notaris mr A. E. d' Angrémont te Middelburg En die hoofdprijzen zijn: Zes maal duizend gulden 1000,--) (Beschikbaar gesteld door de PZC ter gelegenheid van de 60.000ste abonnee op de krant) Vier maal vijfhonderd gulden 500,-) (Beschikbaar gesteld door: Glasfabriek 'S8s van Gent te Sas van Gent. M en T Chemicals bv te Vlissingen. Dow Chemical (Nederland) bv te Terneuzen. Pit Beton bv te Middelburg.) Draagbare kleurentelevisie 14 C 92500B ter waarde van 1145,- (Beschikbaar gesteld door GTI Installatietechniek Zuid bv te Terneuzen). Tuner-versterkercombinatie, type AR 974-90 met platenspeler, cassette-recorder en radio, adviesprijs 1100,- (Beschikbaar gesteld door De Vitrite Fabriek bv te Middelburg). Duizend gulden 1000,-) vrij te besteden aan diensten en goederen bij: bv Rotterdamsch Zandstraal- en Schildersbedrijf, filiaal Vlissingen te Vlissingen. Zonnescherm ter waarde van 850,- (Beschikbaar gesteld door Brasser Aluminium te Koudekerke). Keukenradio. (Beschikbaar gesteld door De Hoop bv., Terneuzen) Tiriou-Hettinga atlas van Zeeland. (Beschikbaar gesteld door Boekhandel Bikker te Vlissingen). Vakantiecheque ter waarde van 500,- (Beschikbaar gesteld door Reisbureau Van Fraassen/Holland International te Vlissingen. Middelburg, Goes en Terneuzen). Elektrische luchtkussen-cirkelmaaler. merk Flymo. type GTE. (Beschikbaar gesteld door Groenleer machines te Kapelle). Complete skiset ter waarde van 500,- (Beschikbaar gesteld door Zentra Sport te Goes). Weekend-reis Londen of Parijs voor 2 personen ter waarde van 350,- (Beschikbaar gesteld door Reburo reis- en passagebureau ter Terneuzen). Vier verrekijkers. (Beschikbaar gesteld oor P, Maaskant en Zonen bv te Bruinisse). Drie klimspaarrekeningen a 100,- (Beschikbaar gesteld door Nederlandse Credietbank bv te Middelburg) Een zeemolen. (Beschikbaar gesteld door J. P. Poppe, speciaalzaak dieren en hengelsport te Vlissingen.) Wasemafzuigkap. (Beschikbaar gesteld door De Hoop bv te Terneuzen). Spaarbankboekje met 500.- (Beschikbaar gesteld door de Rabo-bank te Goes). Acht brandblussers met manometer (poeder, vier met inhoud van 2 kilo en vier met inhoud van 1 kilo). (Beschikbaar gesteld door De Graaf assurantiën en financieringen te Middelburg. Deze strook in gesloten enveloppe, ssmen met uw geldelijke bijdrage insturen. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 - 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Deze letterbalk kunt u bewaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 31