BOEK BINDEN de moeite van het proberen waard Wat doet u met vakantiefilms? POZIDRIV-SCHROEVEN PRETTIGER Bezig zijn in vrije tijd Met een nieuwe deur in huis vallen PZC/zaterdagkrant 27 Soms kom je ze nog wel eens in een antiekzaak, museum of kerk tegen, die grote, ouderwetse boeken in een zwaar lederen band. Hoe ouder het exemplaar hoe mooier de versieringen op de band en het (vergulde) slot zijn. Het zijn vaak ware kunstwerken. Antieke bijbels en koopmans boeken zijn uitstekende voorbeelden van het oude boekbinden. Een ambacht dat bijna uitgestor ven leek, maar dat de laatste jaren weer meer in de belangstelling komt. Dat is zeker niet alleen het geval bij de vakman. Ook de „amateur" kan boekbinden. De techniek vraagt enige oefening, maar is door iedereen te le ren. Zeuro kunt u een oud en versleten boek zelf restaureren of een jaargang losse tijdschriften, periodieken of cur sussen inbinden tot handige en han delbare naslagwerken. Boekbinden is zo'n 1700 jaar oud. De eerste „boeken" bestonden uit vellen perkament tussen twee bouten bor den, die met koorden bij elkaar ge houden werden. De borden werden versierd met houtsnijwerk of over trokken met leer, dat op zijn beurt weer verfraaid werd met bladgoud, gestempelde motieven, edelstenen, kunstig leersnijwerk en hoekbeslag met een slot van (edel)metaal. In de middeleeuwen werd het ambacht voornamelijk beoefend door kloos terlingen. Na de introductie van het papier (10e eeuw) en de uitvinding van de boekdrukkunst in de 15e eeuw kwam het boekbinden in handen van de boekbindersgilden en drukkerijen. Ondanks de vele veranderingen - er moest nu immers in „serie" gewerkt worden - bleef het een echt han dambacht. Dat was echter niet het geval tijdens de industriële revolutie in de 19e eeuw. De handwerker werd toen door de ma chine verdreven, de materialen wer den goedkoper en de methoden ver anderden. Langzaam verdwenen de statige boekwerken met hun fraaie banden. Voortaan prijkten kartonnen omslagen om het boek. Met het poc ketboek verdween zelfs het (ma chinaal) inbinden: de pagina's werden op de rug eenvoudigweg aan elkaar geplakt Gelukkig zijn er door de eeuwen heen altijd vaklieden gebleven die het boekbindersambacht in ere hielden en in deze tijd van nostalgie is de be langstelling ervoor weer groeiende. Het binnenwerk oestaat uit een aantal katernen (vellen papier die een aantal malen dubbel gevouwen zijn). Bij een stapel tijdschriften vormt elk tijd schrift een katern. De katernen wor den op volgorde gelegd en stuk voor stuk aan de rugzijde tegen een aantal linten genaaid. Speciale naaibankjes hiervoor zijn te koop. maar u kunt ze ook zelf maken. Na het aanbrengen van de schutbladen wordt het zoge naamde ruggegaas met boekbin- derslijm tegen de rug genaaid. Ten slotte lijmen we de band - bestaande uit een rug met aan beide kanten een bord, ook wel plat genoemd - tegen het ruggegaas en het boek is ingebonden. Hobby Boekbinden is een praktische kunst, die heel goed kan uitgroeien tot een echte hobby. Een praktische hobby dus, waarmee je niet alleen oude boe ken kunt opknappen, maar die tevens z'n diensten bewijst bij het verzame len en bewaren van (oude) jaargangen van tijdschriften, muziekbladen, cur sussen, clubbladen, kranten, dicta ten, folders e.d. En natuurlijk kunt u ook eigenhandig geschreven boeken maken. Het is bovendien een creatieve hobby. U kunt uw fantasie helemaal laten gaan bij het maken en verfraaien van de band. Het eenvoudigst is de kar tonnen platen te beplakken met pa pier, dat u van te voren eventueel zelf „gemarmerd" hebt. Betrekkelijk goedkope bekledingsmaterialen zijn linnen en kunstleer. Het mooiste blijft de met echt leer be klede band. Dit materiaal laat zich goed bewerken met bladgoud to.a. voor letters), verschillende soorten verf, stempels waarmee motieven in het leer kunnen worden gebrand en geperst en speciale mesjes. U kunt de band dus zo mooi maken als u wilt Hetzelfde geldt voor het slot en het hoekbeslag. Dit is meestal van (edel)metaal. dat bewerkt wordt door middel van kloppen, figuurzagen of graveren. Boekbinden kunt u gewoon thuis doen; een speciale werkruimte is niet noodzakelijk. Van het benodigde ge reedschap zullen zeker de doe-het- zelvers en knutselaars onder ons al veel in huis hebben: zaag, schaar, winkelhaak, ijzeren lineaal, stanley- mes, vouwbeen (of achterkant van de schaar), naalden, kwasten en een hou ten hamer. In plaats van een pers kunt u lijmtangen of een bankschroef ge bruiken. Beslist noodzakelijk is een naaibankje. Prijzen vanaf f95. Ze zijn betrekkelijk eenvoudig van construc tie en voor weinig geld makkelijk zelf te maken. De meeste vakantiefilmers zullen hun film intussen al wel thuis bezorgd gekregen hebben, elk op hun spoeltje. Heel spannend: ze allemaal afdraaien en „ach" en „o ja" roepen. Maar wat doet u er dan mee? Laat ze in elk geval nooit op de verzendspoeltjes zitten. Wanneer u later voor uw gasten een film vakantie-impressie wilt geven, wordt het na elkaar afdraaien van die 15 meter films een onrustige, vermoei ende toestand, zowel voor u zelf als voor de bezoekers. Van enig verband is geen sprake, er zijn telkens hiaten en als de films niet zijn voorzien van eti ketjes is er ook geen kans op een logi sche volgorde. Plak ze daarom in opname-volgorde aan elkaar, of bepaal (als dat logischer zou zijn) een eigen volgorde, naar een doordacht opgezet „scenario". Bij het afdraaien van de dan gemonteerde film zult u best wat mankementen ontdekken: hier en daar wat gebibber, dubbele opnamen. Dat wordt dus: snijden in die film. U moet daar wat durf voor hebben Ook hermonteren (na het couperen) kan gewenst zijn. Een wegrijdende auto, ergens in het midden van de film, kan misschien beter een ge schikte „uitsmijter" worden. Of u hebt ergens in het zonnige zuiden een Wat u wel apart moet aanschaffen, zijn verschillende boekbindersmaterialen, vlastouw, papier, boekbinderslijm. -linnen en -garen, karton, ruggegaas en plak- of wrijfletters. Deze materia len zijn o.a. te koop bij boekbinders, sommige handenarbeidzaken en groothandels. Mocht u problemen hebben met het verkrijgen van deze materialen, bel dan even naar Van Eeuwen Informatiecentrum voor oude ambachten in Hollandse Rading (02157-276-036). Meer informatie Natuurlijk kunnen we het boekbinden in dit verhaal niet leren. Als u meer wilt weten, ga dan eens een kijkje ne men bij een plaatselijke boekbinder. fraaie optocht gefilmd, en daarna nog wat entourage zoals de gezichten van kijkende mensen en kinderen. Wel zo aardig om die tussen de beelden van de optocht zelf te monteren. Dat mon tagewerk is trouwens best plezierig, en het hele gezin kan erbij worden be trokken. Viewer In plaats van met de projector kimt u de in wording zijnde film ook rustig bekijken met een viewer, een handig apparaat met een klein schermpje en links en rechts een slingertje, waarmee u de film met de hand heen en weer kunt bewegen. Er zit een markeerin- richting op teen knopje met een mesje) waarmee u meteen tijdens het bekij ken kunt aangeven waar wat uit moet enz. Aan elkaar plakken van gedeelten van films is erg gemakkelijk. Met een plakpersje (hoeft niet meer te kosten dan circa f25) waarmee u het film materiaal kunt snijden en twee tegen elkaar gelegde delen plakken. Het kan met vloeibare filmkit of met plakband, dat net als de film zelf is voorzien van perforaties. Let erop welke methode voor uw film geschikt is; bij sommige mag uitsluitend tape Er zijn ook goede boekjes voor de be ginnende en gevorderde amateur boekbinder in de handel. De ver schillende technieken en mogelijkhe den staan er in beschreven, vervolg- technieken (het maken van foedralen, etiketten, stempelen, versieren en de coreren, letters aanbrengen, enz.), res taureren en het zelf maken van ge reedschap. Enkele titels: „Zelf boekbinden" door Kar 11 Frigge en An- net van der Knaap, uitgave Cantecleer (prijs f 9,25) en „Boekbinden", een am bachtelijk instructieboek door Aldren A. Watson, uitgave Bert Bakker (prijs f IR,50). Hier en daar worden cursussen gege ven. Dit is meestal het geval op grafi sche scholen of bij een boekbinderij worden gebruikt, bij andere zijn bei de systemen mogelijk. Daarover kan uw handelaar u overigens alles ver tellen. zelf. Voor meer inlichtingen hierover kunt u het informatiecentrum bellen. In het Museum van het Boek, Prinses- segracht 30 in Den Haag kunt u alles wat te maken heeft met het boekbin den bewonderen. Foto linksboven: De naaibank is een onmiskenbaar stuk gereedschap. U kunt hem kant en klaar kopen of zelf maken. Foto rechtsboven: 1 de katernen wor den aan de linten genaaid. 2. Het aan brengen van het ruggegaas. 3 de band wordt tenslotte om het binnenwerk gelijmd. Beeld uit een vakantiefilm. Mits tot een echt filmverhaal gemonteerd vormen uw opnamen een prettige herinnering aan de vakantie van afgelopen zomer. ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 Al vele jaren vergeten we dat deu ren in huis ook best op een wat ap petijtelijke manier afgewerkt mogen zijn. Seriebouw en doelmatigheid in de bouw hebben een fantasieloosheid gebracht die sterk afsteekt tegen de sierlijk gedecoreerde deuren van vroeger. Velen probeerden toch iets persoon lijks aan de vlakke fabrieksdeur toe te voegen. Vandaar dat overal bordjes verschenen met verschillende teksten erop. Wel handig, want een bezoeker kon geen wijs meer worden uit die ver zameling van gelijke deuren naar keu ken, kelder, wc of woonkamer. Er zijn veel meer andere mogelijkheden om een saaie en fantasieloze deur op te knappen. Nieuw verfje Vlakke deuren kunt u al iets opvrolij ken door ze een nieuw verfje te geven. De beste manier hiervoor is de deur uit de scharnieren te halen en plat neer te leggen. Zo voorkomt u „zakkers" tij dens het schilderen. Misschien kunt u er met afplakband bepaalde vlakken op aanbrengen, die de deur nog leven diger maken. Deurposter Om uw deur op een eenvoudige manier iets speels en kleurrijks te geven, kunt u hem beplakken met een deurposter. Er zijn in de handel allerlei posters te krijgen. Spiegeltegels Een heel andere oplossing voor een opknapbeurt van een badkamer- of wc-deur is het bekleden met spiegelte gels (verschillende afmetingen. 15 x 15 cm. 30 x 30 cm enz.) Met de bijgelever de plakstrips zijn ze heel eenvoudig te bevestigen. Voor een spiegeltegel-op pervlak van 60 x 60 cm betaalt u tussen de 75 en 100 gulden. Deurlijsten Door het toepassen van decorlijsten montures) kimt u gladde, vlakke deu ren een heel nieuw gezicht geven. Deze sierlijsten zijn bij doe-het-zelf-zaken enz. in veel uitvoeringen en stijlen te koop. Van romantische napoleonti sche tot zeer moderne. Deze lijsten doen vlakken ontstaan, die in ver schillende kleuren of met bekledings materialen kunnen worden afgewerkt. Zo kunt u een vlak met hetzelfde ma teriaal als de aansluitende wand af werken om een eenheid tussen deur en wand te krijgen. Of u kunt een kleur die veel in het interieur voorkomt, nog eens in een vlak herhalen. Een kamer krijgt een bijzonder tintje door de sierlijsten behalve op de deur. ook op andere vlakken toe te passen, bijvoor beeld op de kastenwand ln de slaap kamer. (Misschien is de bedbak hier ook bij te betrekken). Met een verstekbak kunt u de lijsten op maat en onder de vereiste hoek af zagen. U kunt de lijsten op de deuren lijmen met hout- ofcontactlijm. Wan neer u aan beide zijden van de deur de sierlijsten wilt aanbrengen, moet u dit wel op gelijke hoogte doen. Andere deuren Een heel radicale manier om van uw oude deuren af te komen, is ze door andere te vervangen. U zou kunnen denken aan massief eiken binnendeu ren (ongeveer 850 gulden). Of aan duo deuren. die ook wel onderdeuren wor den genoemd. Deze deuren bestaan uit een „los" onder- en bovendeel. Ze zijn van 600 tot 900 gulden te koop. Naast genoemde deuren zijn ook ge hard-glazen deuren in huis heel goed toepasbaar. Het glas is vele malen sterker dan gewoon glas. Een ma chinaal vervaardigde blank glazen binnendeur koopt u al vanaf ongeveer 380 gulden. Ook jaloeziedeuren kunnen uw huis een luchtige en speelse sfeer geven. De meeste jaloeziedeuren, ook wel louvredeuren genoemd, worden ge maakt van Amerikaans en Zweeds grenehout. Het voordeel hiervan is dat het geen problemen geeft bij het beit sen of schilderen. Ook lauan wordt veel gebruikt. Om de deur een eenheid met het interieur te laten zijn, kunt u overwegen dergelijke deurtjes ook op andere plaatsen toe te passen. Zo zijn in plaats van gordynen raamluiken denkbaar die opzij kunnen worden ge klapt. Ook oude keukendeur-kastjes kunnen door louvredeurtjes worden vervan gen. Saloondeurtjes kunnen, hoewel het geen echte deuren zijn, toch een luchtige afscherming vormen tussen twee ruimten. De prijs, inclusief draaiende oploopschamieren. is on geveer 100 gulden. Een grappige beschildering van de deur kan een bijzonder accent geven. Computertje gaat diepvriesvoorraad bewaken Een volwaardig computertje gaat in de toekomst het hele voorraadbeheer van onze diepvriesvoorraad bewa ken. Uiteraard alleen interessant voor wie een echt grote diepvriezer heeft. De computer, het Memotron, houdt precies de 'vervaldata' bij van de spullen die in de diepvriezer wor den opgeslagen. Moet een 'vergeten' zak spercieboon- tjes langzamerhand geconsumeerd worden, dan geeft het Memotron even een seintje. Negeert men die melding, en er wordt een pak voedsel uit de kist gehaald waar van de vervaldatum is overschreden, dan wijst de computer daar meteen op. Het Memotron kan gegevens over niet minder dan 670 verschillende 'por ties' opslaan. Hij hoeft niet met de diepvriezer zelf te worden verbonden, dus hij kan op elke gewenste plek worden neergezet. De gegevens over de diepvriesvoorraad worden op een papierstrook afgedrukt. Het Memo tron is nog niet leverbaar, maar al wel helemaal rijp voor serieproduktie. Wat hij gaat kosten is nog niet be kend. om een „lastige" schroef in of uit te draaien, was daarmee zo goed als verholpen. Aan dat kruisprofiel in de schroefkop zijn intussen al weer nieuwe, kleine verbeteringen aangebracht, vooral bedoeld om het massaal verwerken van schroeven in industrie, bouw enz. (waar dat veelal machinaal gaat) te veigemakkelijken en te versnellen. Van de voordelen van de modeme schroef kan de doe-het-zelver ook in volle mate profiteren. Alleen is dat nog wat onbekend en ook de ijzerwaren- winkelier is er in het algemeen nog niet op ingespeeld om u, wanneer u om een doosje schroeven komt, wat informa tie over een betere schroeftechnlek te geven. De meest ideale schroef is de zoge naamde spaanplaatschroef, ook wel Stevige bevestiging op de zijkant van een stuk spaanplaat, dankzij i spaanplaatschroef DU is er een met Pozidrivkop. snelschroef genoemd, en dan met een Pozidriv-kop. Die schroef heeft een kern die dunner is dan die van de „ge wone" schroef, de draadgangen staan onder een andere hoek en zijn scherp geslepen, zodat ze uitstekend snijden, ook in hardhout. Ze zijn bovendien ge hard en er is een kunststoflaagje op gesinterd, die als een soort smering werkt Kortom, een puike schroef, be halve voor spaanplaat ook voor bijna alle overige schroefbevestigingen. U hoeft in de meeste gevallen niet voor te boren. In spaanplaat, kops hout en ander materiaal waarin een gewone schroef zich gemakkelijk kan loswer ken. blijft die speciale schroef steviger zitten. Het profiel van de schroef snijdt een weg met smalle, diepe „gangen in het materiaal en heeft zodoende stevig houvast Wanneer u over een boormachine met traploos regelbaar toerental beschikt (waarvan er immers tienduizenden in omloop zijn) kunt u uw schroefwerk ook machinaal doen. Het enige dat u ervoor nodig hebt, is een zogenaamd schroevendraaierstiflje (of „bit") dat a in de spankop van de boormachine zet. Ze zijn er zelfs in magnetische uitvoering en die houden de schroef voor u vast terwijl u hem op de juiste plaats „prikt". Dan laat u de machine heel langzaam draaien, tot de schroefpunt pakt en dan voert u de snelheid iets op. De schroef werkt zich feilloos in het materiaal. Hebt u een machine met omkeermechanisme «die kan ook linksom draaien), dan kunt u ook machinaal schroeven uit draaien. Kan wel eens handig zijn. Tip: gebruik geen standaardschroe vendraaier voor kruiskop- of Pozidnv- schroeven, ook al lijkt het wel te luk ken. Om nagenoeg alle voorkomende schroefmaten te verwerken, heeft u voor kruiskop of Pozidnv slechts drie schroevedraaiers nodig. De maat wordt uitgedrukt in „punten". Met punt 1.2 en 3 kunt u nagenoeg alles aan. Xjangzamerhand weet iedereen wel dat de gewone gleufkopschroef aar dig verdrongen is door de kruiskop. Die heeft op zijn kop twee haaks op elkaar staande gleufjes, samen een kruis vormend. Al weer vrij lang ge leden is die kruiskop weer een stuk verbeterd; toen kwamen de ozidriv- schroeven. Behalve het kruisje van de kruiskop hebben die een extra kruisje van ge ringere doorsnede en diepte. De greep van de schroevendraaier, mits de juiste wordt gebruikt, is daarin veel groter dan in een gewone gleuf. Het probleem van „uitgelubberde" schroefkoppen, welbekend bij ieder een die wel eens heeft staan zweten In goed gesorteerde ijzerwaremaken kunt u de modeme Pozidrivschroeven, in normale en in spaanplaatuitvoering kopen. Ut er eens op. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 27