EXECUTIE IN DE DUINEN Reconstructie van een oorlogsdrama IE, aaw zbn] betreurd) lid £m vrienjw luitenant Robert PZC/ zaterdagkrant SPELEN Dj ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 Een overzicht van de plaats waar in de duinen bij Valkenisse de vijf burgers het leven lieten en onder het duinzand iverden bedolven. Deze foto is gemaakt kort nadat de plaats was ontdekt waar de executie had plaatsgevonden. Zelfs de sportvissers laten zich op deze grauwe septemberdag niet zien bij de dijk. De zeemeeu wen hebben het rijk alleen. Krijsend scheren zij over de schorren. De schelle klanken verbreken de stilte. Het water is ver weg. Het geluid, dat duidt op menselijke bewoning al evenzeer. Van achter de dijk klinkt alleen, heel vaag, het gegrom van een tractor, ingezet bij de aardappeloogst in het polderland. De bloemen ter weerszijden van de, in een laagte van de dijkkruin opgerichte marmeren steen, wiegen zachtjes in de wind. Een bescheiden muurtje geeft de begrenzing aan van het perk. Het heeft de vorm van een graf. Toch ligt er niemand begraven. Het gaat hier om een gedenksteen, door Belgische sporters aangebracht, zoals de in het marmer gekapte woorden vertellen, ter ere van 'zijn betreurd spelend lid en vriend luitenant Robert de Prez". Die gedenksteen op de dijk bij Hoede- kenskerke biedt, vijfendertig jaar na het gebeurde, vrijwel het enige zicht bare aanknopingspunt met het begin van een oorlogsverhaal, dat maanden later, elders in Zeeland, op Walcheren zou eindigen met de executie van mannen. Op elf september 1944 werd in de duinen bij Valkenisse het dood vonnis voltrokken. De documen- tatiegroep, Walcheren 1939-1944 is ja ren bezig geweest met de reconstructie van deze bij slechts weinigen tot in de tail bekende affaire. Zeer onlangs kon het particuliere onderzoek naar het dramatische gebeuren worden afge sloten. En daarmee werd tevens een diepmenselijk stukje Zeeuwse oor- logsgeschiedschrijving afgerond. Toevallig Het begint eigenlijk allemaal heel toevallig met een onderzoekje naar het neerstorten van een Spitfire die in 1943 ergens in Zuid-Beveland terecht zou zijn gekomen. Bij nadere navraag blijken die gegevens echter niet te kloppen. Het is geen Spitfire die er neer stortte, maar een Halifax bom menwerper. De Halifax LL 287, code- letters NF-S (Sugar) maakte deel uit van het 138 ste Squadron van de Royal Air Force. „In de namiddag van donderdag 30 maart 1944 worden op vele vliegvelden in Groot Britannie uitgebreide voorbereidingen getrof fen voor een zware nachtelijke aanval op de Beierse stad Neurenberg. De vier motorige Halifax bommenwer pers die eveneens in gereedheid wor den gebracht hebben een andere taak dan de 'raid' op Neurenberg. Zij moeten bijzondere vluchten uit voeren, worden gedirigeerd naar een zame plaatsen voor het uitvoeren van 'droppingen': bevoorrading vanuit de lucht van de vele verzetsgroepen, die met smart wachten op de 'goede ga ven'. Wapens, munitie, medicamen ten, agenten. Een van de vijf Halifax bommenwerpers, die op die avond vanaf de basis Tempsford starten voor het uitvoeren van een bijzondere vlucht, koerst op het doelgebied aan: een bebost terrein in de buurt van Antwerpen. Men passeert de Bevelan- den. Plotseling opent een flakbatterij bij Hansweert het vuur. De eerste sal vo's zijn al meteen raak. Twee motoren van het laagvliegende toestel vliegen in brand en een voltreffer doet de neus ontploffen. Dan stort het toestel in het water van de Biezelingse Ham. Van de tien personen die zich aan boord bevinden komen er vijf om. De stoffelijke overschotten van de vijf slachtoffers moeten zich nog steeds op diezelfde plek in het vliegtuigwrak be vinden. Het wrak werd nooit geborgen, zou veel te diep liggen.waardoor de be rging een te kostbare zaak zou worden. Tot de slachtoffers behoorde ook een Belgische agent: luitenant Robert Deprez uit Deerlijk Sportvrienden uit zijn woonplaats richtten ter nage dachtenis van hem een gedenksteen op, op de dijk tegenover de plek waar het toestel in het water stortte. Rubberboot Uit officiële stukken, via gesprekken en aan de hand van correspondenties hebben de Walcherse onderzoekers Hans Tuynman, C. A. van de Weel en Piet Eekman kunnen nagaan dat de vijf overlevenden in het toestel kans hebben gezien om meteen rubberboot richting kust te varen, waar ze door het water wadend de vaste kant wisten te bereiken. Besloten werd om in twee groepjes verder te gaan. Drie mannen gingen richting 's-Gravenpolder. Daar zijn ze. waarschijnlijk door Armeniërs gevangen genomen, naar Woensdrecht gebracht om via Am sterdam naar Duitse gevangen kam pen afgevoerd. Speciale gedeelten Piloot W. B. Mill en de coopiloot Den nis Beale van de verongelukte. Hali fax, gingen een andere kant op. Ze be landden bij de boerderij van Vermue aan de Biezelingsedijk, waar de on dergrondse werd ingeschakeld. En die zorgde voor een onderduikadres. Vanuit dat onderduikadres werden de piloten later naar Zeeuwsch- Vlaanderen gebracht vanwaaruit ze via de ontsnappingsroute wilden zien te ontkomen. Maar de spoorweg bombardementen van mei 1944 gooi den de plannen in de war. Mill en Bea le raakten verzeild in Zelzate. Daar werden ze opgevangen door de families Colvenaer en Pierets. De Col- venaer's hadden him huis en garage beschikbaar gesteld voor Engelse en Amerikaanse vliegers, die naar Enge land moesten worden overgebracht. Op dat adres daar in Zelzate werden niet minder dan zevenenveertig vlie gers opgevangen en verder geholpen. Terug naar die zomer van 1944. In de loop van de weken dat Mill en Beale er verblijven raken ze aardig ingebur gerd. Ze gaan zelfs regelmatig zwem men met de leden van de Zelzaatse zwemclub. Kwam het door die onvoor zichtigheid of werden ze verraden? De Walcherse onderzoekers hebben in elk geval aan de hand van gesprekken met getuigen in hun reconstructieverhaal vastgesteld dat er op 7 september plotseling een huiszoeking plaats vond bij de families. Piloot Mill en twee andere onderduikers weten op het nippertje via het dak te ontsnap pen. Dennis Beale wordt opgemerkt als hij op de bovenverdieping een ruit inslaat De bevelvoerend Feldwebel wil met een alle vrouwen, kinderen en man nen die het huis bewonen en ook toe vallige voorbijgangers neer schieten om een voorbeeld te stellen. Tot een uitvoering van dat voornemen komt het echter niet, hoewel er even later inderdaad een vuurpeloton van zes tien man verschijnt. Door tussenkomst van zekere luite nant Hoffmann worden de toevallige voorbijgangers en de vrouwen en de kinderen uit het huis uit de groep ver wijderd van mensen die tegen de muur staan. Over blijven tenslotte Albert de Colvenaert. eigenaar van de boerderij, smid Pierets, de zeventienjarige zoon van Colvenaer. Yvon genaamd en de Britse coopiloot van de boven de Be- velanden neergeschoten Hallfax: Dennis Beale Van een garagehouder uit Borssele wordt een auto gekonfiskeerd om de vier gevangenen af te voeren naar Breskens. De rit verloopt met hape ringen. De bestuurder van de gekon- fiskeerde wagen had kans gezien om de moeren van een wiel los te draaien. In de buurt van IJzendijke loopt een wiel eraf en moest er voor de nacht ergens onderdak worden gezocht Op 8 september 1944 komen de gevangenen met hun bewakers in Breskens aan waar tot in de avond moet worden ge wacht voor het maken van de over steek naar Vlissingen, omdat op dat moment de overtocht van het Duitse leger over de Westerschelde in volle gang is. Aangekomen in Vlissingen. worden de drie Belgen en de piloot in de Bomvrije kazerne gevangen gezet. De volgende dag verhuist Beale naar een Duits gevangenkamp waar hij de oorlog overleeft. Twee Zeeuwen De drie Belgen blijven achter in de 'Bomvrije'. Daar zijn inmiddels ook twee Zeeuwse burgers terecht geko men. Het gaat hier om de loondorser A. P. Dieleman uit Wissenkerke. on gehuwd, 36 jaar oud. Na Dolle Dins dag, 6 september 1944 hadden eiland bewoners de vlaggen uit gestoken, veerboten onklaar gemaakt en Duitsers gevangen genomen. Bij de daarop volgende represailles van de Duitsers wordt de LO-er An- dries Dieleman opgepakt en naar de Bomvrije Kazerne in Vlissingen over gebracht Ook Wim Niesthoven. een 28-jarige loodgieter uit Middelburg is daar terecht gekomen. Hij had samen met een andere buurtbewoner, zekere Koppejan. zo meent mevrouw Niesthoven zich nu te herinneren, in Middelburg de Poelendaeleweg ter hoogte van de Melkfabriek open ge broken in de hoop dat er voertuigen in de daarbij ontstane kuil zouden rijden en onklaar zouden raken. Dezelfde nacht nog halen Duitse sol daten links en rechts in de buurt bur gers van him bed om de gaten in het wegdek weer te dichten. De volgende morgen wordt een willekeurig aantal burgers uit de omgeving gevankelijk uitgevoerd. Meer uit angst, zo meent mevrouw Niesthoven hebben toen an dere buurtbewoners de bezetter laten weten dat ze loodgieter Wim die avond op straat hadden gezien. Daarop wor den de anderen weer vrijgelaten. Niesthoven blijft gevangen Medesa boteur Koppejan duikt onmiddellijk onder Standgerecht Oberst Reinhardt houdt daagsdaarop een soort standgerecht. De com mandant van Vlissingen komt tot een ter dood veroordeling van de drie Belgen en de twee Zeeuwse mannen. Nog diezelfde dag laat hij plakkaten drukken en in elke stad of dorp op Noord en Zuid-Beveland en Walche ren ophangen. Er staat op dat P. A. Dieleman, Willem Niesthoven, Albert en Ivon Colvenaer en André Pierets ter dood zijn veroordeeld 'wegens da den van terreur en sabotage'. De te rechtstelling grijpt echter eerst da gen later plaats. Een Vlissingse pas toor die zich voor het verlenen van geestelijke bijstand bij de gevangenis vervoegt worde de toegang gewei gerd. Op maandag 11 september 1944 rijden twee vrachtwagens naar de duinen bij Valkenisse. In de ene wagen zitten de vijf ter dood veroordeelden. In de an dere wagen heeft het executiepeloton plaats genomen. Aan de hand van de getuigenis van een later naar de gealli eerden overgelopen Poolse soldaat in Duitse dienst hebben de Walcherse onderzoekers het verdere verloop kunnen terug draaien. De gevangenen moeten nog een emd door de duinen lopen voor men op de plaats van de executie aan komt Ze krijgen het be vel de duinen te beklimmen. Aan de zeezijde wordt halt gehouden. De vijf mannen worden, staande met de rug naar de zee gekeerd, elk afzon derlijk aan een paal gebonden. De handen geboeid op de rug. Een Duits officier gaat naar de zeventienjarige Yvon Colvenaer toe en doet hem de belofte zijn leven te zullen sparen als de jongeman bijzonderheden bekend zou maken De jongen zwijgt Een laatste kreet van André Pierets: 'Leve ons Vaderland. Leve België. Onmid dellijk daarna geeft de officier het executiepeloton bevel om te vuren. Schoten in de borst maken een einde aan vijf mensenlevens. Schetsje De Pool die ooggetuige was van het fusileren maakt later een schetsje van de plaats waar de executie plaats vond en waar - op dezelfde plaats- ook de vijf burgers zijn begraven. Dat schetsje laat hij achter bij een Vlis- singer met de boodschap het papier over te dragen aan de geallieerden au toriteiten. De families van de doodgeschoten Bel gen weten Intussen van niets. Als men enige tijd later op onderzoek uit gaat stuit men in Goes op een aanplak biljet, waarop de uitvoering van het doodvonnis wordt gemeld. Aan de hand van het achtergelaten schetsje wordt later gepoogd om de plaats te rug te vinden waar de burgers de dood vonden. Vergeefs. Op een later tijdstip komt de Poolse soldaat zelf naar Wal cheren om de plaats aan te wijzen waar de mannen werden begraven. Vlak bij deze plaats wordt ook nog het stoffe lijk overschot gevonden van een jon geman Het betreft hier waarschijnlijk het lichaam van de negentienjarige J. van de Wey uit Middelburg, die was gearresteerd wegens sabotage en het wegnemen van Duitse wapens. Enkele dagen na de executie van de vijf man nen werd in de duinen bij Valkenisse op soortgelijke wijze een einde aan een jong leven gemaakt Bidprentje Door deze reconstructie weet de Vlis- singer Muller, verzamelaar van oor logspamfletten. nu ook de achter gronden van de tekst op het bidpren tje dat hij jaren geleden eens kreeg toegeschoven. Het prentje maakt ge wag van de dood van de Belgen. „Door den terugtrekkende vijand op 7 sep tember 1944 van hun families weg gesleurd en laffelijk gefusiljeerd in de duinen te Vlissingen". In huize Niesthoven aan de Nachte gaalstraat in Middelburg bewaart een oorlogsweduwe naast de af scheidsbrief van haar man ook een bidprentje met deze tekst: Wim Niesthoven, „Hij had zich afzijdig kunnen houden maar meende mee te kunnen werken aan de bevrijding van het vaderland door daden die de vijand als misdaden zou bestraffen". Jacques Cats Op de dijk bij Hoedekenskerke geeft, een gedenksteen enig houvast aan een oorlogsgeschiedenis. Een Halifax van dit type stortte in 1944 neer in het water van de Biezelingse Ham nadat een Flakbatterij bij Hansweert het toestel had getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 23