GEEN RESULTATEN IN CUBA-OVERLEG Eerste prijzen Rwanda-puzzel Minstens 27 doden bij hotelbrand in Wenen Zeeuwse gemeenten beginnen aarzelend met energie-besparende maatregelen Aan wazigheid Russische gevechtstroepen 'Om te stelen pagina 9 222e jaargang no. 230 Zaterdag 29 september 1979 WASHINGTON (RTR/UPI) - President Carter zal maandagavond de Amerikanen in een televi sierede meedelen welke stappen hij neemt om de kwestie van de Russische militairen op Cuba te regelen. Dit is vrijdag in regeringskringen te Washington vernomen. De president zal dan verslag uitbrengen, zoals hij eerder deze week had beloofd. Hij zei toen dat hij passende maatregelen zou treffen, als de Sowjet-Unie niet langs diplomatieke weg ertoe gebracht zou kunnen worden 'het gevechtskarakter' aan de bewuste troepen te ontnemen. President Carter kan druk op Moskou uitoefenen door handelsbeperkingen af te kondigen, opdracht te geven tot een uitbreiding van de operaties van Ame rikaanse vloot in het Caribisch gebied of door de Amerikaanse vlootbasis van Guantanamo op Zuidoost-Cuba te ver sterken Het bericht over Carters rede kwam nadat de president in 24 uur tijd drie maal had gesproken met zijn minister van buitenlandse zaken. Cyrus Vance, en andere leden van de nationale De Russische minister van buitenland se naken Andrei Gromyko bij zijn aan komst in het UN-Plaza Hotel in New York voor besprekingen met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Cyrus Vance. overval Een jongeman van omstreeks 20 a 26 Jaar heeft vrijdagavond een overval gepleegd op de Finatabank aan de Coosje Buskenstraat in Vltsslngen HIJ verdween met enkele duizenden gul dens. PAGINA 3 vrouwenhandel Justitie wil duidelijk waarschuwen dat men niet ongestraft vrouwen uit arme landen kan importeren die dan hier als goedkope protitues aan de slag moe- geloof Minister Andriessen gelooft nog steeds 'dat het een keer over te brengen moet zijn dat er iets moet gebeuren'; opinie en achtergrond z waard Volgens dr BUma blijft de kans op nieuwe polio-explosies cis een zwaai d van Damocles hangen boven die groe pen die zich om godsdienstige redenen tegen vaccinatie verzetten. sprookje 'De kern van het sprookje, In welke vorm dan ook. zal altijd wel blijven be staan'. een gesprek met Paul Biegel in het kader van de Boekenweek voor de Jeugd, die woensdag begint Voor meer kinderboekennieuws zie ook pa gina 22 executies Op 11 september 1644 werden vijf mensen in de duinen bij Valkenisse geëxecuteerd, de reconstructie van een oorlogsdrama vijand magnaat Willem Frederik Mijnhardt was tien jaar geleden nog een gewone Jongen, nu is hij onroerendgoed-magnaat veiligheidsraad. Vance kwam uit New York waar hij zonder resultaat de kwes tie had besproken met zijn Russische collega Andrei Gromyko. De Sowjetr leider die voor de zitting van de alge mene vergadering van de Verenigde Naties naarNew York was gekomen, zou gisteren naar Moskou terugkeren. ..Wij bekijken de situatie en beraden ons over de aanpak, nu het overleg geen resultaat heeft gehad", zei vrij dag een ambtenaar in Washington. De woordvoerder van het Witte Huis. Jo- dy Powell, waarschuwde met klem te gen pogingen om een crisissfeer te scheppen. ..Klop de zaak niet op. over drijf niet", aldus de perschef. Volgens hem is er geen crisstemming onder Carters adviseurs. „HJet is een zeer rustig en weloverwogen proces waar bij de tijd wel in het oog wordt gehou den, zonder dat er sprake is van over haasting". De president staat onder sterke druk vanuit het cogres om te eisen dat Mos kou zijn troepen geheel van Cuba te rugtrekt, Enekle senatoren, zoals de re- publikeinense Nancy Kassebaum. wil len de ratificatie van het. Saltr2-verdrag afhankelijk stellen van een bevredi gende regeling van de kwestie De leider van de democratische meerder heid. Robert Byrd. is echter van oordeel dat er geen verband tussen de twee za ken moet worden gelegd Carter heeft het gebruik van militair geweld uitgesloten. Hij zou echter overwegen druk op de Russen uit te oefenen op gebieden waarbij zijn be lang hebben. Enige dagen geleden stelde de presiddnt een speciaal comi té in, dat onder leiding van de oud-mi nister van defensie Clark Clifford de gegevens van de geheime dinest over de omstreden Russen op Cuba nog eens moet bekijken. Van dit comité maken o.a. ook de oud-ministers van buiten landse zaken Dean Rusk en Henry Kis singer deel uit. Wetsontwerp: staat eigenaar zeebodem DEN HAAG (ANP) - De regering wil dat de staat eigenaar wordt van de bo dem van de territoriale zee (tot drie zeemijlen uit de kust) en van de Wad denzee. Hierdoor krijgt de overheid zoveel mogelijk zeggenschap over al lerlei activiteiten die zich voor de kust kunnen afspelen. Dit blijkt uit een wetsontwerp dat de ministers De Ruiter (justitie) en Andriessen (finan ciën) bij de tweede kamer hebben in gediend. Het is nu onduidelijk of de staat als eigenaar van de bodem van de territo riale zee en van de Waddenzee kan wor den beschouwd, aldus een mededeling van het ministerie van justitie vrijdag. Intussen vinden er door de technische ontwikkelingen steeds meer activitei- WENEN (REUTER/DPA/UPD- Bij een brand in een hotel in Wenen zijn vrijdag minstens 27 mensen om het leven geko men. Tot nu toe konden pas vier slachtoffers geïdentifi ceerd worden. Het gaat om een Amerikaans echtpaar, een Zwitser en de portier van het hotel. Gevreesd wordt dat in het pilin nog meer slachtoffers gevon den zullen worden. Een vijftiental mensen is met brandwon den en rookvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. Vijf tien anderen konden door de brandweer worden gered De meeste slachtoffers behoorden tot een Amerikaans en een Joegoslavisch reisgezelschap ten plaats, zoals het opspuiten van zeegebieden voor havenaanleg of ande re bouwprojecten. Om te voorkomen dat dit alles zich afspeelt in een privaats rechtelijk vacuüm, willen de ministers dat de staat eigenaar wordt van de zeebodem. Hierdoor kan de winning en exploitatie van natuurlijke rijkdommen van de zee in goede banen worden geleid. De voor gestelde regeling is al opgenomen in boek vijf van het nieuwe burgerlijk wetboek. Dit boek moet nog in de eerste kamer worden behandeld, maar voor de invoering ervan zal nog een aparte wet geving nodig zijn. Gezien de behoefte aan een regeling willen de ministers nu vooruitlopen op de vaststelling en in voering van boek vijf. Commissaris der koningin dr C. Boertien llinks) feliciteert prijswinnaar V Teunissen na overhandiging van de enveloppe met 500.-. De brand brak s morgens vroeg uit in het vijf verdiepingen tellende 'Am Augarten-HotelDe meeste gasten werden in hun slaap verrast. Volgens de brandweer, die de brand bin nen een uur meester was. zijn de meeste slachtoffers door rookvergiftiging om het leven gekomen Een vrouw kwam om. toen zij zich trachtte te redden door naar beneden te springen. Een aantal mensen wist zich via het dak van het aangrenzende hoekhuis te redden. Hoeveel gasten zich in het hotel bevonden in de ongeluks nacht is niet bekend omdat het register van het hotel in het vuur verloren is gegaan. Met een bedrag van 500,- werd vrijdagmorgen in het provincie huis te Middelburg de 73-jarige Vlissinger V. Teunissen verrast, de eerste weekhoofdprijs van de der tien weken durende puzzelmara thon van PZC en Unicef ten bate van de actie 'Zeeland helpt Rwan da'. En omdat het de eerste was, kreeg de beer Teunissen deze prijs uitgereikt uit handen van de commissaris der koningin in Zee land. dr C. Boertien,die voorzitter is van het Rwanda-comftè. De blij verraste prijswinnaar ver trouwde de commissaris toe; „Ik heb in m'n leven al heel wat puz zels opgelost, maar deze keer heb ik 'tn ook ingestuurd omdat het geld voor Rwanda is. Die mensen moeten geholpen worden", ledereen die nog niet meedeed kan vandaag en de komende weken nog inhaken op deze puzzelactie en wekelijks in aanmerking komen voor de prijzenpot van ruim 1500,-. Vandaag worden op pag. 31 - bij de tweede puzzelopgaaf -de namen van alle prijswinnaars van deze week bekendgemaakt Aan het eind van de puzzelmarathon - als de slagzin van 26 letters com pleet is - worden de grote hoofd prijzen (het totale prijzenbestand bedraagt maar liefst f 40.000,-) ge trokken. Puzzel wekelijks mee in de PZC voor drfnkwaterpu(ten in Rwanda. Het is heel eenvoudig: elke week twee letters voor de slagzin uit een kruiswoordraadsel balen, een bedrag van minstens ƒ2,50 bijsluiten in de enveloppe met oplossing en dat op de post naar; PZC-puzzel Rwanda, Pro vinciehuis, St Pieterstraat 42. 4331EW Middelburg. Op pagini»31 leester verder alles over! Dc onschuldige flirt PvdA-VAT) \jtjj het gesprek op per- sooniyke titel tussen vrij |rjK|V| vooraanstaande figuren uit PvdA. WD en D"66. dat al meer dan een jaar in het ge heim aan de gang is. politiek Iets te betekenen of is het volstrekt vrijblijvend gefilosofeer in een Haagse salon? Naar het antwoord op deze vraag zal het voorlopig nog wel gissen blijven Deze week ls het bestaan van het clubje met oud-ministers, kamerle den en andere niet onbekende politici onthuld in het weekblad "Nieuwsnet'. De deelnemers eraan doen tamelijk vaag over hun bedoelingen en ze schat ten de kansen dat er op korte termijn in Nederland een regeringscombinatie van PvdA. WD en D'66 zou kunnen worden gevormd niet erg hoog in. Toch is zo'n min of meer geregelde vorm van overleg in een achterkamertje tussen zeker niet de onopvallendste figuren uit liberale en socialistische hoek een aan duiding van onbehagen over de onver mijdelijkheid van het CDA (vroeger de KVP) in tot nu toe elk kabinet. De on tevreden politici zoeken naar gemeen schappelijke noemers met voldoende draagkracht om te bereiken dat na iedere stembusuitslag niet alleen het CDA beschikt over een plankier, van waaraf het naar links of naar rechts buigend de lakens uitdeelt. Het CDA kan het zich veroorloven om van rege ringspartner te wisselen naar het uit komt De schade, daarbij opgelopen, blijft doorgaans beperkt. De achter eenvolgende kabinetten Den Uyl-Van Agt en Van Agt-Wiegel, de groeiende onvrede die nu weer is te signaleren tussen WD en CDA, - het zijn stuk voor stuk voldongen feiten uit het spel bluf poker van het CDA En de ergernis, die dat oproept, drijft de wisselende vrien den en vijanden van de confessionelen bijeen zonder dat ze met elkaar goed raad weten. W., UTRECHT - Minister Andriessen van financiën meent, dat het kabinet de koopkracht van de sociale uitkeringen niet langer kan garanderen, als er zich „een calamiteit" voordoet. De minis ter beschouwt als zo'n ramp een loonexplosie. Indien de door het kabinet gewenste inkomensmatiging van 1980 niet wordt gerealiseerd, blijft er onvoldoende fi nanciële ruimte voor het kabinet om de sociale fondsen te blijven subsidiëren en ..moet men maar eens ophouden met praten over solidariteit De minister van financiën vindt een hernieuwde ombuiging van de col lectieve ultgaven'sneriaal in de sector van de sociale uitkeringen, in geval van een loonexplosie beter dan verhoging van de belastingen en sociale premies en beter dan een ingreep in de lonen door het kabinet. Minister Andriessen heeft dit ver klaard in een interview dat hij met on ze krant had. (Zie ook pag. 4i in West-Duitsland kan (socialis- liberalen) in de regering, kan in Nederland niet. PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft gisteren alle specu laties rondom en luchtspiegelingen vanuit de Haagse praatsalon kapot ge slagen ..Laat er geen misverstand over bestaan", zei hij op een kaderbijeen- komst van zijn partij in Zeist, „het PvdA-eongres heeft samenwerking met de WD nadrukkelijk uitgesloten." So cialisten samen met de WD in een ka binet is voor de PvdA officieel tot iets onbestaanbaars verklaard, omdat de WD 'gewoon rechts' wordt genoemd en daarmee houdt voorlopig alles op Heeft de plotselinge 'ontdekking' van het Haagse praatclubje met politici uit WD. PvdA en D'66 nu in de officiële partijkaders voor onrust gezorgd? Beurtelings wordt daarover geërgerd, minachtend en schouderophalend ge daan. Die sfeer houdt een beetje het midden tussen 'jammer, maar het ls niet anders' en 'laten we ons toch geen illusies maken'. Werkelijk geschokt is niemand tot nu toe geweest En dat ty peert dan weer een vrij breed verbreid gevoel dat het 'mens erger je niet aan de onvermijdelijke machtspositie van het CDA" ook zo zijn grenzen heeft. J. och ls de Nederlandse politieke werkelijkheid van vandaag dat toena dering tussen socialisten en liberalen beperkt zal blijven tot een onschuldige flirt En de christendemocraten zullen uit die zekerheid beurtelings de rol van begeerd en afgewezen kunnen blijven spelen zonder dat ze zelf In beide rich tingen jaloers of blijvend afwijzend be hoeven te zijn. Dat die positie natuur lijk niet steeds een comfortabele ma nier van regeren oplevert, is in deze da gen na Prinsjesdag en vol van stakings- rumoer wel duidelijk De PvdA zal er straks bij de behandeling van de rijks- begroting-1980 hard tegenaan gaan. En de WD heeft deze week nog via haar voorzitter mr Korthals Altes laten we ten dat 'het beleid van het kabinet nu teleur stelt'. Maar dat ts in wezen een heel ander verhaal. Van het geheim overleg tussen vooraanstaande politici uit PvdA. WD en D"66 hebben de chris ten-democraten voorlopig weinig te duchten. Het CDA blijft onvermijdelijk. Hoe onvermijdelijk alleen het soms ook staat. RAPPORT VNG: ETTELIJKE TONNEN TE BESPAREN GEMEENTE KAN VOORBEELDEN GEVEN iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De vier grote Zeeuwse gemeente maken nog slechts een aarze lend begin met energiebesparende maatregelen, ook al kunnen die maat regelen volgens berekeningen van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in sommige gevallen ettelijke ton nen opleveren. „We krijgen wel regel matig briefjes waarin staat dat we bij voorbeeld zuinig met het licht moeten omspringen, maar een echt beleid, nee. dat hebben we nog niet", zegt een amb tenaar op één van de Zeeuwse stadhui zen. Het gaat, zo blijkt uit reacties van Mid delburg, VUssingen. Goes en Temeuzen op een donderdag door de VNG uitge geven rapport „Gemeenten en Ener giebesparing vooral om eerste aanzet ten. In Vllsslngen werkt men aan een Inventarisatie van mogelijke besparin gen, in Goes wordt een eigen energieno ta voorbereid, Middelburg ls al een aan taljaren bezig om wat efficiënter met de straatverlichting om te springen en bij gemeente-bedrijven speurt een mede werker naar nieuwe mogelijkheden. In Temeuzen ten slotte is men intern de zaken op een rijtje aan het zetten. Het gaat, zo zeggen sommigen, bij energiebesparing om een jonge pro blematiek die nog niet is uitgekris talliseerd; er is geen echt beleid, er zijn al wel wat maatregelen getroffen. De gemeente Vlissingen bijvoorbeeld heeft pas geleden alle ramen van het stadhuis van messingstrips voorzien, want „de wind woei er gewoon door heen" Dat kostte 40 000 gulden, wel licht dat er deze winter al door een ge ringer energieverbruik wat kan wor den terugverdiend. De gemeenteraad van Goes heeft kort geleden een krediet uitgetrokken voor onderzoek - door een extern bureau - naar besparende maatregelen, „en dan denken we vooral aan het zwembad en sportaccommodaties, de grote ener- gieslurpers zegt een woordvoerder. Het komt er, voor zover hij ervan op dc hoogte is. op neer dat warmte die nor maal gesproken in het zwembad verlo ren zou gaan. nu opnieuw zal worden aangewend. B en W van Temeuzen hebben, samen met de andere Zeeuwsch-Vlaamse col lega's, afgesproken om goede ideeën en ervaringen op het energiegebied aan elkaar door te spelen. In Middelburg ten slotte zegt men al jaren geleden te hebben besloten wat efficiënter met de straatverlichting om te gaan. VJSC-nota Het Is, zo vindt de VNG in haar nota die (Slot zie pagina 5 kolom 6) Van Agt: condoleren met promotie is niet meer nodig Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet gaat icat doen aan de positie van de mensen die met hun inkomen een bepaalde grens overschrijden en dan opeens buiten allerlei subsidieregelingen vallen en daardoor voor veel hogere kosten wor den gesteld. Deze mededeling deed premier Van Agt vrijdag na de minis terraad. Hij voegde daaraan toe dat niemand nu meer gecondoleerd hoefl te worden omdat hij promotie maakt ener daarna in inkomen netto op achterutt gaat. Een werkgroep van het ministerie van financiën heeft over deze zaak een rap port opgesteld. Dat is gebeurd na een kameruitspraak uit 1976. die tol stand was gekomen op initiatief van dr. W. Dreesjr. tDS 70) Het gemeenschappe lijk kenmerk van de regelingen uaar het om gaat. is dat bij de stijging van het inkomen niet alleen meer belasting en sociale premie moet worden betaald, maar dat ook de subsidie vermindert, bijvoorbeeld op studietoelagen, schoolgelden of reisonkostenvergoe- dingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1