Stakers Shell-Pernis gaan weer aan het werk OLIE DUURDER -[pzc/ bin nen-b uiten land GROENEVELT: SHELL-OPTREDEN AFKEUREN Haagsche Kringen verdwijnt Van den Berg: geen coalitie met de VVD BB vijfenveertig The Beatles procederen The Voice zingt voor The Sfinx Barbra naar de rechter Cary Grant 75 jaar ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1979 15 DEN HAAG (ANP) - De maximumprijzen voor huisbrandolie en dieselolie gaan met respectievelijk 1 cent (excl. btw) en 1,2 cent (incl. btw) per liter omhoog. De verhoging gaat maandag 1 ok tober in. Dit heeft het ministerie van economische zaken vrijdag bekend gemaakt. De stakers stemmen vóór hervatting van het werk. ei) het onder protest. Ook de maximumprijzen van pe troleum gaan dan omhoog met 1 5 cent tot 2.7 cent per liter unci btw»de hoogte van de verhoging is afhankelijk van de hoeveelheid die in een keer wordt ge kocht Stookolie wordt 10.60 gulden (excl btw) per ton duurder, bij levering per spoc Labour heeft donderdag zijn lager huiszetel in een kiesdistrict in Man chester behouden in de eerste tus sentijdse verkiezing sinds de conserva tieve verkiezingsovencinning m mei. De oppositie noemde de uitslag een mo tie van wantrouwen in premier Mar garet Thatchers straffe economische politiek die volgens haar heeft geleid tot prijsstijgingen en industriële onrust ROTTERDAM - Dc staking bij Shell-Pernis is opgeheven. Duidelijk geschrokken door de gewel ddadigheden van donderdagmiddag aan de poort van een van de 72 Shell-fabrieken, hebben FNV-bestuurders Piet Scheele en Aad Soeteman vrijdagmorgen in gebouw De Zevensprong te Hoogvliet een 300 a 400 stakers de keus gelaten door te staken of weer aan het werk te gaan. Een overgrote meerderheid was van oordeel dat het werk moest worden hervat. De beëindiging van de staking bij Shell- Pemis zal volgens voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV grote gevolgen gaan krijgen voor het Nederlandse arbeidsklimaat ..Als dit soort gewelddadig optreden de toe komstige beleidslijn is van de werkge vers moeten wij ons afvragen of hel nog wei zin heeft om met hen in gesprek te blijven We kunnen eigenlijk met aan overleg in allerlei organisaties blijven meedoen als we met weten of de onder nemers praten met een knuppel in de achterzak De vakbeweging kan de hand niet blijven likken van degene die hem slaat aldus voorzitter Groene velt Hij vindt dat dc werkgeversorganisa ties VNO en NCW op korte termijn het optreden van de Shell, die donderdag groepen werkwilligen de poorten van het bedrijf liet openbreken die door stakers werden geblokkeerd, moet af keuren. ..Elke dag dat zo'n stand puntbepaling wordt uitgesteld, maakt de bedoeling en de waarde van zo'n verklaring twijfelachtiger", aldus Groenevelt. die hoopt dat de onderne mers zich wel twee keer zullen beden ken voor ze Shell gelijk geven. Vanmorgen om kwart voor zeven zijn de werknemers bij Shell-Pemis weer aan de slag gegaan na een staking van een week. Inclusief het weer in bedryf stellen van de installaties in Pemis - waai- een week mee is gemoeid - kost de actie het bedrijf naar schatting tussen de honderd a honderdveertig miljoen gulden 'Van onze rtv-redactie) HILVERSLM - De parlementaire televisiesalon Haagsche Kringen komt niet meer terug op de VARA- televisie. Vrijdag heeft radiodi recteur Piet van de Ende. die na mens het VARA-bestuur toezag op de naleving en uitvoering van ar- bitragevoorstellen, zijn opdracht teruggegeven. Het VARA-bestuur heeft daarop de televisieleiding gevraagd met nieuwe voorstellen voor een programma over de Ne derlandse parlementaire politiek te komen. Van de Ende zag geen mogelijkhe den meer de partijen - de oude Haagsche Kringen-redactie en de VAR A-Visie-redactie - bij elkaar te brengen om Haagsche Kringen voort te kunnen zetten Nadat de voormalige eindredacteur Hans Jacobs al bulten Haagsche Krin gen was komen te staan, trok deze week ook de groep Postema-Van Tijn-Van Wijnen-Suurhoff zich te rug. Dit als reactie op pogingen vanuit de televisiedienst om de in vloed van VARA-Visie op Haag sche Kringen via het benoemen van een opvolger van Hans Jacobs veilig te stellen. Het gevolg was dat van de oorspronkelijke redactie, die het programma vanaf het prille begin gest3ite gaf. niemand meer beschikbaar was. Het Haagsche Kringen-conflict ging aanvankelijk om een weige ring van de groep Postema-Van Tijn-Van Wijnen-Suurhoff om nog langer met Jacobs samen te wer ken. Aanvankelijk wilde de VA- RA-leiding niet praten over een nieuwe eindredacteur, zodat het er eind juni naar u itzag dat Haagsche Kringen, zoals dat drie jaar be staan had. zou verdwijnen. Te meer omdat de invloed van de VARA-Visie-redactie op het voor heen hoogst onafhankelijk opere rende programma sterk was toe genomen. Eind augustus deed het dagelijks bestuur een arbitrage- voorstel. dat na enig heen-en- weer-gepraat uitzicht leek te bie den. Het had onder meer tot gevolg dat Hans Jacobs toch het veld moest ruimen, ondanks verzet van de ondernemingsraad. Vandaag beslissen de werknemers van Shell-Moerdijk of de staking daar moet doorgaan. De derde staking in de chemie-sector. die bij de kunst- mestfabriek Albatros, gaat ook nog steeds door. Daar kwam het vrijdag tot een gespannen toestand toen werkwil ligen het bedrijf binnen wilden gaan maar stakers dat beletten door toe gangshekken met kettingen vast te binden. Burgemeester Van der Louw van Rot terdam heeft vrijdagavond stakers en directie van de kunstmestfabriek Alba tros in Pemis opgeroepen weer te gaan onderhandelen. Van der Louw zegt dit in telegrammen aan de Industriebond FNV en de directie van Albatros-UKF mme van kunstmest fabrieken). De Rotterdamse burgemeester wil met op treden ais bemiddelaar in het conflict. Hij stelt dat in het telegram uitdrukke lijk. met als reden, dat hij zich niet wil mengen in de inhoud van het arbéids- conflict. Van der Louw wil wel een even tuele eerste gesprek leiden. Er is nog geen besluit genomen over hervatting van het cao-overleg tussen Shell en de vakbonden De Industrie bond FNV heeft zich tot praten bereid verklaard, maar er zijn nog geen af spraken met de Shell-directie gemaakt om te praten over de knelpunten- in voering van vijfploegendienst en een vijfendertigurige werkweek Over doorbetaling van gestaakte dagen is ook nog geen besluit gevallen. De Shell- directie heeft werkwilligen de garantie gegeven dat ze hun salaris doorbetaald krijgen, maar die maatregel is door de bonden gefrustreerd, die hun leden het advies hadden gegeven zich allen als werkwillig te melden Geweld? Dc Industriebond FNV en de directie van Shell verschillen duidelijk van mening over de toedracht van dc ge beurtenissen van donderdag, toen de toegang tot de Shell-terreinen in Per nis geforceerd werd. Volgens Indu striebond FNV-voorzitter Groenevelt is daarbij van grof geweld gebruik ge maakt. Hij ontkende ook dat de sta king bij Shell door werkwilligen ge broken was. De directie van Shell ontkende vrij dagmiddag dat er geweld tegen de sta kers is gebruikt Directeur drs. E J Schwartz van Shell Nederland Raffina derij gaf toe dat er met zeker mecha nisch geweld is gewerkt, maar ontken de dat er geweld tegen personen is ge bruikt. Volgens dc directie van Shell-Pernis was het dichthouden van dc poorten door de stakende FNV'-werknemers onaanvaardbaar voor de werkwilligen onder de personeelsleden. Het openen van de toegangen tot het bedrijf stond volgens Shell op zich. ..Het was niet de bedoeling om daarmee de staking te breken. We konden met deze actie ech ter niet langer wachten. De frustraties onder de werkwillige personeelsleden waren erg hoog opgelopen". De ploegen die de poorten openbraken, waren gerecruteerd uit de ongeveei duizend mensen die op dat moment binnen het terrein waren. Dat de ploe gen die dat deden waren voorbereid od Van Agt Premier Van Agt toonde zich vrijdag avond na afloop van het wekelijkse ka binetsberaad opgelucht over de beëindiging van de staking bij Shell- Pemis of lichter en 13.20 gulden bij levering per tankauto De verhogingen zijn volgens het minis terie een gevolg van de prijsverhogin gen voor ruw;e aardolie tot half augus tus. Ook is bij verschillende verhogin gen een verruiming van de detailhan delsmarge inbegrepen. SCHEVENINGEN-Naar aanleiding van de opening van lietcasino in Scheveningen op 5 oktober, heeft de stichting Casino Spelen mode-ontwerper Dick Holthaus opdracht gegeven voor dc ongeveer 600-spel technische medewerkers van alk Nederlandse casino's nieuwe kostuums te ontwerpen. De vrouwelijke croupiers op deze foto dragen een strakke broek met daarop een tuniek, die openvallend en hooggesloten te dragen is. Inplaats van een broek kan ook een rok gedragen worden al dan niet met ceintuur. De zaal-assistentlinks i draagt een zwarte broek met vest. de croupiers een smoking met overhemd met openstaande.boord De kleuren zijn rood. groen en zuart van het Casino spel. een lijfelijke confrontatie met de sta kers aan de poort, ontkent de directie van Shell „Deze technische mensen dragen altijd al een helm en een overall en hadden die niet aangetrokken met het oog op mogelijke vechtpartijen Politie De politie was tevoren ingelicht over de actie bij Shell-Pernis. De Shell-di rectie had overigens geen goed woord over voor de houding van de politie, die geweigerd had in te grijpen. „Het hele beleid was alleen maar gericht op rustgevend optreden. Men weigerde echter ten onrechte om werkwilligen tc beschermen. Dat moet ook maar eens aan de kaak gesteld worden' Havenslepers De ruim 550 havenslepers in Rot terdam zijn van plan hun staking voor een verbetering van de cao door te zet ten. Een vrij tumultueuze vergadering van de Vervoerssbonden FNV. vrij dagavond in Rotterdam, wordt door het anti-FNV comité van de stakers be schouwd als een overwinning, nadat de sleepbootbemanningen gehoor ga ven aan de oproep om de vergadering af te breken en verder te staken. Een teleurgestelde districtsbestuurder Nica Sannes van de Vervoersbonden FNV betwijfelt of een meerderheid van de havenslepers echt door wil gaan met de actie „Maarconcludeert hij. ..wij moeten ons maar even terugtrekken tot de gemoederen wat gekalmeerd zijn We zullen ons nu eerst concentreren op steun aan de havenwerkers na de ge volgen van de staking heef) PvdA-voorzitter Max van den Berg donderdagavond kort gereageerd op dc informatieve gespreksronde die onder leiding van WD-politicus Geertsema wordt gehouden en waar wordt gesproken over mogelijke toe komstige samenwerking tussen so cialisten en liberalen. Van den Berg zei ..Natuurlijk staat het ieder individueel PvdA-lid vrij aan een dergelijke gespreksronde deel te ne men Dat betekent echter niet dat de deelneming var. Kosto. Pronk en Roethof ook zou betekenen dat het par tijbestuur de mogelijkheid van samen werking van PvdA en WD in een vol gende regering aan het onderzoeken is ïk wil er geen misverstand over laten bestaan dat door de op het jongste PvdA-congres aangenomen resolutie samenwerking tussen WD en PvdA in een volgend kabinet uitgesloten is De Jong: christelijk onderwijs moet meer aan ontwikkelingen onderwijs deelnemen ZWOLLE (ANP) - Staatssecretaris drs. K. dc Jong Oz.ii. van onderw ijs en we tenschappen vindt dat de deelname in sommige sectoren van het christelijk onderw ijs aan de onderw ijsontwikke lingen te wensen over laat. „Het protestants-christelijk, onderwijs zou de onderwijskundige en maat schappelijke uitdagingen moeten op pakken en er een vertaling aan moeten geven", aldus de staatssecretaris vrij dag bij de opening van de christelijke lerarenopleiding in Zwolle, een van de drie nieuw ingestelde nieuwe lerare nopleidingen (NLO's) in ons land. De staatssecretaris, een voorstander van constructief onderwijsbeleid, meende ook dat de overheid zich in de toekomst zeer terughoudend moet op stellen als het gaat om het stellen van eisen aan de deugdelijkheid van het bij zonder onderwijs „De overheid moet erg voorzichtig zijn met het opleggen van wettelijke maatregelen waar het onderwijsveld, ook het bijzonder on derwijs. niet njp voor is. noch gemoti veerd voor is om ze uit te voeren", aldus De Jong. Akkoord opslag kernafval in Bondsrepubliek BONN - De regeringsleiders van de Westduitse deelstaten hebben vrijdag tijdens gesprekken met de bondsrege ring in Bonn, een garantie gegeven voor de opslag en verdere verw erking van nucleair afval van kerncentrales die al in bedrijf zijn. De deelstaat Nedersaksen zal de op slagplaats bij Gorleben. vlakbij de Ne derlandse grens, snel voorbereiden als blijkt dat de onderaardse zoutlagen in dit gebied hiervoor geschikt zyn. Naar in Bonn verluidt, zou tijdens de con ferentie - die nog voortduurt - een voor alle partijen aanvaardbaar compromis zijn gevonden De regeringsleiders van de deelstaten hebben de bondsregering verzocht haast te maken met dc voorbereidende werkzaamheden voor het inrichten van een zogenaamd geintegreerd op slag- en verwerkingsdepot. Daarbij wordt nok gedacht aan kleinere ver- rijkingsinstallaties op een andere plaats. De deelstaten verwachten van de centrale regering voorstellen voor mogelijke standplaatsen. Oud-premier Ange Patasse van de Centraal Afrikaanse Republiek heeft vrijdag geëist dat president David Dacko. die vorige week keizer Bokassa verdreef, zijn ontslag aanbiedt Het communiqué teas afkomstig van de Libische ambassade waar Patasse vrijdag asiel vroeg nadat dc Franse au toriteiten hem hadden belet naar zi.jn land terug te keren Volgens Patasse uil Dacko absoluut en ondemocratisch regeren met militaire steun van een buitenlandse mogend heid BRUSSEL (ANP) - Aanstaande maandag (1 oktober) zal de be nzine in België een Belgische frznk, (ongeveer 6,8 cent) per liter duurder worden. Dat heeft het Belgische kabinet vrijdag beslo ten. De maatregel maakt onderdeel uit van een pakketje ener giemaatregelen. waartoe werd besloten. Binnenkort zullen ook maatregelen bekendgemaakt worden om de temperatuur in openbare gebouwen in België te beperken tot maximaal 20 graden celsius Daarop zal controle worden uitgeoefend België gaat voorts een campagne voeren om het publiek bewuster te maken van cte noodzaak van energiebesparing. Er zullen in de toekomst verder nonnen worden vastgesteld voor isolatie- en verwarmingsuitrusting voor nieuwe gebouwen De Belgische eerste minister, Wilfned Martens, heeft vrijdag bevestigd dat er op 1 januari van volgend jaar een autowegenvignet zal worden ingevoerd, dat wil zeggen dat er een belasting betaald zal moeten worden voor het gebruik van de Belgische autowegen. Bij koninklijk besluit zal later de hoogte van die bijzondere belasting voor het gebruik van autowegen worden vast gesteld. Maarde Belgische premier bevestigde nu reeds dat ook buitenlanders zo'n sticker voor het gebruik van de autowegen zullen moeten aanschaffen Zoals bekend heeft de Nederlandse regering al haar bezorgdheid over het Belgi sche voornemen tot instelling van een autowegenvignet geuit. De Belgische eerste minister liet de mogelijkheid open dat er ook een vignet voor kortere tijd ter beschikking zal komen voor diegenen die slechts tijdeliojk van de Belgische autowegen gebruik willen maken. Het sexs> mbool van de jaren zes tig. Brigitte Bardot, vierde giste ren haar 45ste verjaardag. Ge vraagd naar haar filosofie over het ouder worden zei BB: „Je kunt be ter oud zijn dan dood". BB wordt veel gesignaleerd in het gezelschap van een jongen van 19 - Advocaten voor de voormalige Beatles eisen in Los Angeles 60 miljoen dollar schadevergoeding van de producers van 'Beatlema- nia'. een populaire revue op Broadway op basis van dc Beat- lesongs. „Het gaat hier niet om iemand die het toneel opstapt en Groucho Marx en daarna Richard Nixon nadoet", zei advocaat Bertram Field. „Dit is een avondvullend pro gramma. Men imiteert elk aspect van de Beatles - kleding, handels wijze. stijl - alles". Dc advocaten willen ook dat een voorgenomen film en een televi sieserie op basis van de 'Beatle- mania showw orden verboden. haar zoon Nicolas, geborer. uit het tweede van haar drie huwelijken met de acteur Jacques Charrier Naar eigen zeggen is Brigitte Bar dot 'niet ontevreden' over het leven dat ze leidt en ze houdt zich bezig met wat een 'must' voor acteurs en actrices schijnt te zijn geworden het schrijven van memoires. Frank Sinatra heeft een hoogte punt in zijn carrière genoteerd: zingen aan de voet van de pirami den en de sfinx om geld bijeen te brengen voor liefdadigheidsp rojecten van Jihan Sadat. echt genote van de Egyptische presi dent. .Ik hoop dat president en mevrouw Sadat beseffen dat een jongen uit New Jersey vanavond vooreen van de zeven wereldwonderen optree dt. zijn show opdragend aan een man die het achtste wereldwonder wrochtte", zei Sinatra in een ver wijzing naar Sadat 'The Voice' zei dat hij op Kerstmis 1978 (ook Sadats verjaardag) een gelukwens aan de president had gestuurd, 'omdat ik geroerd was door de vredesreis van de president naar Jeruzalem een paar maanden eerder' De Amerikaanse fïlmactrice en zangeres Barbra Streisand is naar de rechter gestapt omdat ze met wil dat er foto's van haar in de handel komen waarop haar ongeklede weelderige boezem staat Meiwouu Streisand eist van het tijdschrift High Society 5 miljoen dollar schadevergoeding, zeggen de dat. haar burgerrechten zijn ge schonden. Voorts unl ze dat de dis tributie van het novembernummer van High Society wordt stopgezet en dat de negatieven van de ge wraakte foto's worden vernietigd be betreffende foto's zijn ontleend aan Streisands film 'The oicl and the pussycat' In het raam van het muziekfes tival van Montreuzv-Vevcy in Zwit serland heeft een internationale jury vrijdag drie gram mofoonplaat uit voeringen be kroond. Het zijn de opera 'Peter Grimes' van Benjamin Britten, uit gevoerd door het gezelschap Co- vent Garden onder leiding van Co lin Davis iPhilipsi. de eerste reeks Preludes van Debussy, gespeeld door de Italiaanse pianist Arturo Benedetti Michelangeli iDGGl en de volledige icerken van Anton We- bcm onder leiding van Pierre Boulcz met het Londeus Symfonie orkest. het Juillaard-kuartet. Isaac Stern cn Heather Harper 'CBS, Een 'ereprijs' voor 30 jaar werk op het gebied van de kamermuziek werd. toegekend aan het Quartetto Italiano. De Noordierse roek-ster Jimmy McGullogh is dood aangetroffen in zijn flatwoning in Londen, zo heeft zijn manager bekendgemaakt. Dc 26 jaar gew orden McCullogh w erd bekend als eerste gitarist van de groep 'Wings' van ex-Beatle Paul McCartney. Voordat hij de groep in 1977 ver liet. vestigde hij nog de aandacht op zichzelf met dc anti-drugssong "Medicine Jar' en "Give Ireland back to the Irish", die door dc BBC werd geboycot. Er is een verhaal dat Cary Grant eens een telegram van 'Time' kreeg waarin de vraag werd ge steld: ..How old Cary Grant?" en dat zijn antwoord luidde: ..Old Ca ry Grant fine." ..Old Cary Grant 75 zei hij don derdag toen hij in New Yrok op dook om de verkoop te helpen sti muleren van een nieuw parfum van het huis Fabergë. waarvan hij di rectielid is. De best geconserveerde vyfen- zeventiger van Amerika sloeg alle verzoeken om een handtekening af .Xieve schat, het zou een ^ket tingreactie veroorzaken." zei hij daarbij Volgens de winkelmeisjes die Grant mochten aanschouwen ziet hij er nog uit om te zoenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 15