Tweede kamer komt op voor Stichting Ombudsman \ëronica! garant voor Pools kolencontract VIJF DODEN DOOR AARDSCHOK ITALIË GEEN STRAF OP WEIGERING DEELNAME AAN VOLKSTELLING PZC/binnen -buitenland ONDERZOEKNAAR ZELFSTANDIGE VOORTZETTING Japan Kroonprins naar Nederland Commissie: KNIL-soldij in parlement het weer Meer ruimte voor fietsen in treinen Gevangenen ontsnapt in Scheveningen -SÉ* Mensen in paniek straat op In '81 minder geld voor gemeenten Dag extra vakantie ambtenaren Minister komt met wetswijziging VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Er moet een onderzoek komen naar de mogelijkheid de Stichting De Ombudsman geheel los te koppelen van de omroepwereld. Voorts moet worden nagegaan of de Stichting meer met andere maatschappelijke hulpverleningsorganisaties kan samenwerken. Deze uitspraak deed de Tweede Kamer donderdag met algemene stemmen in het debat over het besluit van staatsse cretaris Wallis de Vries (CRM) om de subsidie aan de Stichting stop te zetr ten. De Kamer vond dat hij onvoldoen de redenen heeft weten aan te dragen om nu al de subsidie stop te zetten. Alle fracties vinden dat de Ombuds- DEN HAAG (ANP) - Het Japans kroonprinselijk paar, prins Aki Hito en prinses Michiko, zullen op uitnodiging van de Nederlandse regering van 5 tot 7 oktober een bezoek aan Nederland brengen. Koningin Juliana zal hen op paleis Soestdijk ontvangen. Een en ander heeft het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag meege deeld. Het bezoek aan het Japans kroonprinselijk paar vindt plaats in het kader van een Europese reis. Prins Aki Hito en prinses Michiko komen rechtstreeks uit Tokio naar Nederland. Na 7 oktober zullen zij echter nog Roemenië en Bulgarije bezoeken. DEN HAAG - Het parlement moet zich opnieuw buigen over de problematiek van de KNIL-militairen, die al jaren vechten voor terugbetaling van soldij tijdens de periode van Japanse krijgs gevangenschap. De zaak is daar ern stig genoeg voor. Zo verwoordde het Tweede-Kamerlid De Vries (PvdA) de conclusie van het rapport dat een commissie van drie kamerleden onder zijn voorzitterschap heeft uitgebracht over de positie van de militairen uit het Nederlands-Indië tij dens de oorlogsjaren. De commissie heeft ervan afgezien te komen met een oordeel over de pro blematiek van de nïet-betaalde salaris sen van de militairen. Vele KNIL-solda- ten menen dat de Nederlandse staat de plicht heeft alsnog over de brug te ko men met dit geld; een bedrag van vele honderden miljoenen. DeCommissie van Drie - waarin ook de Kamerleden Keja (WD) en Weijers iCDA) zitting hadden - stelt voor dat de kamercommissie voor ambtenarenza ken en pensioenen een hoorzitting or ganiseert voor de KNIL-militairen. De commissie zou na zo'n zitting kunnen overwegen de problematiek aan de Kamer voor te leggen. Het rapport van de Commissie van Drie telt 19 pagina's en doet niet veel meer ton op een rijtje zetten wat er rond de achterstallige salarissen in de loop der laren is geschied. Hoopvol is deze op somming niet voor de militairen. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met buien. Matige t°l krachtige wind uit west tot noord west, later geleidelijk afnemend. Mid- togtemperaturen ongeveer 15 graden, foomitzichten voor zaterdag en zon- tog: Zonnige perioden, maar ook af en toe een bui. Weinig verandering in tem peratuur. 'eersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 8; ®®- temp.: graden; max. temp.: om streeks 15 graden; kans op een droge teriode van minstens 12 uur: 70 pro fit; kans op een geheel droog etmaal: «procent. 'oor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7: temp.: omstreeks 9 graden; max. ®np.: omstreeks 16 graden; kans op ten droge periode van minstens 12 uur. "procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. man moet proberen financieel zelf standiger te worden. Wel waren er me ningsverschillen over de wijze waarop dat moet gebeuren. De kamerleden Hans de Boer (CDA) en Ed Nijpels (WD) vonden dat de Ombudsman ge heel van de omroep moet worden los gekoppeld. Nu krijgt de Stichting een deel van haar inkomsten van de VARA, waarvoor zij ook uitzendingen verzorgt. Nijpels was het overigens eens met de argumenten van staatssecretaris Wal lis de Vries dat de door de overheid te betalen subsidie 343.000 per jaar) be ter besteed kan worden aan andere, di rectere vormen van maatschappelijk werk. Het besluit van Wallis de Vries werd daarentegen fel bestreden door de PvdA'er Wim Meijer, zelf ex-staatssec- retaris van CRM, die vond dat het vele goede werk dat de Stichting de Om budsman verricht - jaarlijks kloppen 40.000 mensen bij de Stichting om hulp aan - niet op deze manier „om zeep ge holpen mag worden". Meer omroepen Ook Meijer toonde zich voorstander van een verbreding van de financiële basis van de Stichting en een ruimere samenwerking met andere instellin gen in het maatschappelijk werk. Maar in tegenstelling tot de CDA- en WD-woordvoerders wilde Meijer de mede-verantwoordelijkheid voor de Stichting juist spreiden over méér om roepen dan alleen de VARA. Meijers stelde voor naar deze mogelijk heid een onderzoek in te stellen en in afwachting daarvan de subsidie te la ten doorgaan. Dit voorstel werd met de alleen de stemmen van de linkse par tijen voor verworpen. Daarna gingen de socialisten wel ak koord met het CDA-WD-voorstel om een onderzoek in te stellen naar een verzelfstandiging van de Stichting, eventueel ook los van de omroepwe reld. Ook in afwachting van dit onder zoek blijft de subsidie gehandhaafd. Aangezien de subsidie formeel per 1 ja nuari 1981 afloopt, willen De Boer en Nijpels dat het onderzoek voor 1 juni 1980 afgerond is. De staatssecretaris zei daartoe zijn best te willen doen. D'66, PPR en PSP wilden aanvankelijk helemaal niets weten van stopzetting van de subsidie. Zij vonden dat de overheid het nuttige werk van de Stich ting moet blijven subsidiëren Maar uiteindelijk stemden ook deze partijen voor de CDA-WD-motie. Alle woordvoerders spraken zich overi gens vol lof uit voor het werk dat de Stichting De Ombudsman doet. Men was het niet eens met de stelling van staatssecretaris Wallis de Vries dat de belangstelling voor de Ombudsman door het toenemende aantal wets- en rechtswinkels vermindert. Ook het ar gument dat er geen geld voor is, werd nauwelijks steekhoudend genoemd. Toen bleek dat de Kamer van mening was dat nu nog geen definitieve beslis sing genomen mag worden, ging Wallis de Vries akkoord met het in de CDA- WD-motie gevraagde onderzoek. Wel zei hij dat alvorens hij met de Stich- Advertentie t Panties voor jou en sokken voor pa! Kwaliteit dat kun je zien en goedkoper bovendien. Veronica volgt mode op de voet: \")g^ Want.. DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman van verkeer en water staat heeft de Nederlandse Spoorwegen toestemming gege ven de bagageruimte te vergroten in nog te verbouwen en in nieuwe treinen, zodat reizigers gemak kelijker een fiets in dezelfde trein kunnen meenemen. De bewinds man heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van de so cialistische tweede-kamerleden Rienks en De Hamer. De kamerleden hadden vraagte kens gezet bij de beperktere moge lijkheden fietsen in treinen mee te nemen, ondanks de uitbreiding van het aantal stations, van waar dat mogelijk is. De verbouw van de zo genaamde 'Blauwe Engelen' maakt het onmogelijk met die treinstellen nog fietsen mee te ne men. Maar. aldus de minister in zijn antwoord, de verbouw heeft wel 23 zitplaatsen per wagenstel méf op geleverd. (Door onze verslaggever) WARSCHAU-Nederland zal Polen 120 miljoen gulden voorschieten voor de leverantie van 6 miljoen ton zoge noemde stoomkolen. Premier Van Agt maakte donderdag in Warschau, tij dens de tweede dag van zijn officiële bezoek aan de Poolse Volksrepubliek bekend, dat nu de regering zich garant heeft gesteld voor deze vooruitbeta ling, het contract tussen de Steenkool- en Scheepvaartmaatschappij in Rot terdam en de Poolse staat er door is. Vanaf 1980 zullen de Polen jaarlijks 600.000 ton leveren, bestemd voor elek triciteitscentrales in Gelderland en Noord-Brabant. Met deze jaarlijkse le verantie is volgens het nu geldende prijspeil een bedrag van 75 miljoen gul den gemoeid. De Polen stonden op vooruitbetaling omdat zij het geld willen gebruiken voor investeringen in de mijnbouw. Ook donderdag is tussen de Nederland se en Poolse regeringsdelegatie, geleid door premier Jaroszewicz. voorname lijk over de economische relaties ge sproken. Zowel premier Van Agt als minister Van der Klaauw plaatsten dit bezoek nadrukkelijk binnen het kader van het „bevorderen van de ontspanning tus sen Oost en West". Namens de Neder landse journalisten werd hierop inge haakt met de stelling dat de Poolse weigering NOS-joumalist Dick Verkijk een inreisvisum te verstrekken indruist tegen de slotakte van de Helsinki-ak- koorden. De bewindsman verklaarde dat de Poolse autoriteiten na zijn interventie alsnog hebben besloten Verkijk een vi sum te verstrekken, al is dit dan voor het bezoek van de Nederlandse be windslieden aan Polen te laat. Minister Van der Klaauw heeft in het gesprek met zijn Poolse collega Woj- taszek ook de kwestie van Pavel Latka aan de orde gesteld. Pavel Latka (53) is een in Enschede woonachtige Neder landse zakenman van Poolse origine die in mei van dit jaar aan de Poolse grens is gearresteerd. Hij zit sindsdien in Warschau gevangen en wordt for meel beschuldigd van spionage voor een westers land. De Polen hebben Van der Klaauw toegezegd dat de vrouw van Latka haar man voortaan mag be zoeken en dat consulaire bijstand zal worden verleend. Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken heeft in Warschau veel re delijker gesprekspartners aangetroffen over het probleem van de taktische kernwapens in Europa dan tijdens zijn recente bezoek aan de DDR. De Polen, die beklemtonen dat ze nooit meer een herhaling willen van wereldoorlog II, hadden iets 'aanspreekbaars in zich', aldus Van der Klaauw. zowel wat de kwestie van de ontwapening betreft, als wanneer gesproken wordt over de veiligheidsconferentie van Madrid in WARSCHAU - In Waischau hebben premier Van Agt en minister Van der Klaauw een nieuw kolencontract met Polen ondertekend. V.l.n.r. minister van buitenlandse zaken. Van der Klaauw. premier Van Agt. de premier van Polen. Jaroszawicz en de Poolse minister van buitenlandse zaken. Wojtaszek. ting om de tafel wil gaan zitten, de Stichting de Ombudsman eerst zelf kenbaar zal moeten maken hoe zij hun zelfstandiger, op bredere basis ge schoeide toekomst zien. DEN HAAG (ANP) - Uit het peniten tiair selectiecentrum in het huis van bewaring in Scheveningen zijn don derdagavond vijf gedetineerden ont snapt. Hoe de vijf— tussen de 22 en de 33 jaar - er vandoor zijn gegaan, was de Haagse politie rond half twaalf donderdag avond nog niet duidelijk. Volgens een politiewoordvoerder zijn de vijf ont snapt uit de tv-kamer. Het gaat. aldus de politie, om vijf 'zware' inbrekers, die nog straffen van twee tot vier jaar moesten uitzitten. Eén van de mannen komt uit Den Haag, één uit Deventer, één uit Amsterdam en twee zyn zonder vaste woon- of verblijfplaats. Katfuv tOOI /Utnek In on/e showroom kunt u nu eens echt op uw gemak keukens kijken en kiezen. Keukens van de bekendste kwaliteitsmerken, met inbouw- apparatuur van o a. Atag, Neff en Gaggenau. Keukens voor elk budget. Er staan er maar liefst 23 op u te wachten! Onze vakmensen helpen u met een goed, persoonlijk advies en de montage is in de vakkundige handen van onze eigen specialisten. U ontvangt vóóraf een duidelijk ontwerp en een begroting van de installatiekostcn. Kom eens kijken. Op uw gemak, want uw kinderen zullen zich opperbest vermaken in ons speelhonk. Goes. Dr A F PhüipssiraatU. tel. 01100-21222 Open ma.i/mvi 830-1700 doavond 19002100. za KamcibnghOnncsweg 13-15 Dordrecht ld 076 161566 ....VfdiC.b ■=*k Van onze correspondent) ROME - Een aardbeving in Midden- Italiè eiste woensdagavond vijf doden en zaaide in het hele dichtbevolkte ge bied schrik en paniek. Hon derdduizenden mensen brachten de nacht in de open lucht door na de eerste zware schokken, die even na twaalf uur werden gevoeld, Het cen trum van de aardbeving bleek op de grens van de gewesten Umbrië en Mar- che te liggen. De vijf slachtoffers liggen in het Umbri- sche bergstadje Norcia onder het puin van hun instortende huizen begraven. Ook Rome stond secondenlang te schudden en even later waren de stra ten vol mensen, die hun huizen waren ontvlucht uit angst voor verdere schokken. Ook toen die niet kwamen, bleef de stad nog urenlang rumoerig. Verder naar het Noorden bracht het grootste deel van de bevolking de nacht in auto's en tenten door. In het eigenlij ke aardbevingsgebied viel de elektrici teit twee uur uit en de toegangswegen naar Norcia en het nabijgelegen Cascia bleken onbegaanbaar door het neerge vallen gesteente De twee plaatsjes zijn volgens de eerste berichten gedeeltelijk verwoest en overal in de omgeving ont stond schade en vielen gewonden door neervallende daklijsten en pannen. Het Juiste aantal gewonden is nog niet bekend, en in de twee getroffen stacfjes probeerden de plaatselijke autoriteiten donderdag een appèl te houden, om te zien of er doden nog meer mensen wor den vermist Voor Rome, aan de uitlopers van het aardbevingsgebied, waren het in ieder geval de zwaarste schokken die sinds mensenheugenis zijn waargenomen. DEN HAAG - De gemeenten zullen er nu alvast rekening mee moeten hou den dat ze in 1981 verhoudingsgewijs minder geld zullen krijgen dan nu op de begroting voor 1980 is opgevoerd. In die begroting is uitgegaan van een groei van het gemeentefonds- waaruit de gemeenten een deel van hun inkom sten putten - met 2,3 procent. Op een bijeenkomst in Den Haag zei staatssecretaris mr. Henk Koning (bin nenlandse zaken) dat hij zich zorgen maakt voor 1981. „We zullen er niet aan kunnen ontkomen om de gemeenten verhoudingsgewijs minder middelen ter beschikking te stellen. Tenslotte is er sprake van een lagere economische groei. De gemeenten zullen dus wel minder moeten krijgen". DEN HAAG (ANP) - Tijdens het cen traal georganiseerd overleg in amb tenarenzaken tussen dc minister van binnenlandse zaken en de ambtena renbonden, donderdag in Den Haag. is overeenstemming bereikt over uit breiding van vakantie met één dag, met ingang van 1 januari 1980. Dit meldt de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel. Tevens is besloten om alle 800.000 amb tenaren in overheidsdienst dit jaar de maandag voor kerst en oudejaarsdag naar huis te sturen. Één dag krijgen ze cadeau, de ander moet voor eigen reke ning worden opgenomen. De verwach ting van de cfo is dat de 500.000 trend volgers met deze maatregelen zullen meegaan. Het besluit om 'de zaak' op de maandagen te sluiten is genomen uit overwegingen van energiebesparing. Door de maandag voor Kerst niet te werken kan de centrale verwarming vijf aaneengesloten dagen worden uitgezet en rond Oud en Nieuw vier dagen. San MARCO AP) - Leden van de plaat selijke politie onderzoeken de puinho pen in het Italiaanse dorpje San Marco. De minister van economische zaken, drs. G. M. V. van Aardenne, zal bin nenkort prof. dr. L. H. Th. Rietjens be noemen tot voorzitter van de nog in te stellen voorlopige raad voor het ener gie-onderzoek (reo). bkoude lucht achter het front vaneen fyressie op het noordelijk gedeelte JW de Noordzee stroomt nu Europa De aanvoerroute van deze •tode lucht gaat over de Noordzee, zo- Jp^makkelijk buienvorming optree- De temperatuur wordt niet hoger -®1 '5 graden. Bericht voor de water vat: de wind zuidwest 5-6, ruimend wLTwest - noordwest. De temperatuur ■£}iiet zeewater 17 graden. Vooruit- voor zaterdag: nog een enkele wen koel. ZON EN MAAN ''september -zon op. _Q7.25 onder 19.40 maan op 08.16 onder 20.18 DEN HAAG (ANP) - De minister van economische zaken heeft bij het par lement een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de volkstellingenwet. Met deze wetswijziging wordt beoogd de bezwaren weg te nemen, die tegen de volkstelling 1971 zijn ingebracht. De strafsanctie op het niet deelnemen aan een volkstelling komt te vervallen en ook voorziet het ontwerp erin dat by een volkstelling voortaan alleen gege vens worden verzameld over alle perso nen, die feitelijk in een persoonsregister zijn opgenomen en niet meer over al de genen. die in een dergelijk register be horen te zijn opgenomen. Verder zullen volgens het ontwerp geen gegevens meer aan de gemeentebestu ren ter beschikking worden gesteld voor controle op de juistheid en de vol ledigheid van de persoonsregisters. Hieraan ligt ten grondslag, dat de bij de telling verkregen gegevens uitsluitend voor statistische doeleinden dienen te worden gebruikt. Met het oog op de be scherming van de persoonlijke levens sfeer is in het ontwerp tevens een uit drukkelijk verbod opgenomen tot kop peling van bij de volkstelling verkregen gegevens met andere gegevens omtrent individuele personen. De bij vorige volkstelling steeds gevolgde praktijk is daarmee wettelijk vastgelegd. Bij al gemene maatregel van bestuur zullen verder regels worden gegeven over de wijze van bewaring, beveiliging en ver nietiging van de verzamelde gegevens, die in elk geval zonder naam bij het CBS zullen binnenkomen. Bovendien is voorzien in de instelling van een com missie ad hoc, die moet toezien op de inachtneming van de beoogde privacy bescherming voor huishoudens en woningen bij de bevolking. Alle overige te verzamelen gegevens over personen, huishoudens en wonin gen op steekproefbasis bij de bevolking. Wel wijst de minister op de noodzaak het optredend informatieverlies te compenseren door aanvullende tellin gen. De uiteindelijke keuze zal echter eerst door de regering worden gemaakt nadat het overleg met de aste tweede kamercommissies voor economische voor personen uit hëtTbevolkingsre- zaken "ëïTVööF binnenlandse" zaken zal" gister: zijn afgesloten. Overigens blyfl met de voorgestelde wetswijziging de mogelijkheid gehand haafd. zowel een integrale als een ge deeltelijk streekproefsgewijze telling te houden. Gegeven alle aspecten ge moeid met het houden van een Inte grale telling is de centrale commissie voor de statistiek inmiddels tot de slot som gekomen, dat kan worden volstaan met. een beperkt aantal gegevens te verzamelen op integrale basis. (01184) Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W F. de Pagter. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; (01184) 15144 Telefoonnummers bulten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00- 11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01180) 26628. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 43.00; franco per post 50,00; per maand 14.55; losSe nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95; ingezonden mededelingen 2'fex tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeww- -se-Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3