Autocoureur Rob Slotemaker verongelukt in fatale slip HERSTELDE WIM JANSEN DIRIGEERT FEYEN00RD NAAR WINST SPARTA ZIEKTEBEELD AJAX OP SLAG VERBETERD Middenvelder klaargestoomd voor duel met Everton De hulp baat niet meer voor Rob Slotemaker. nadat hij op Zandvoort tijdens de Camararace is geslipt en vervolgens inreed op een dokterswagen ZANDVOORT - De Zandvoortse autocoereur Rob Slotemaker (50) is gisteren tijdens races om de Trophy of the Dunes op het hem zo vertrouwde circuit verongelukt. De slipschoolhouder, die dit jaar zijn zilveren race-jubileum vierde en over een maand afscheid wilde nemen van de autosport, slipte in het baanvak tussen Hunserug en Scheivlak in een plas olie en vloog met grote snelheid in op een naast de baan geparkeerde official-wagen en de Chevrolet Camaro, die de olieplas had veroorzaakt. De vermoedelijke doodsoorzaak is een gebroken nek. Dr. Bob Deel en zijn assistente, de ver pleegster Hettie Stoevenbeldt, die zich op het moment van de botsing in de official-auto bevonden, raakten ge wond en werden per ambulance naar bet ziekenhuis vervoerd. Dr. Deel liep een gecompliceerde beenbreuk op. Als gevolg van het ongeval en het overlij den van Slotemaker werd het verdere programma afgelast. Het fatale ongeluk gebeurde in de elfde en voorlaatste ronde van de inter nationale Camaro-race, die gisteren voor het eerst op het circuit van Zand voort werd verreden. Over de oorzaak van het ongeval liepen de meningen van de wedstrijdleiding en de veroor zaker van de olieplas, de Zweed Micke Strauch, nogal uiteen. De versie van de wedstrijdleiding luidde, dat tussen bet moment waarop Strauch zijn motor opblies en Slotemaker in de daardoor ontstane olieplas slipte, slechts enkele seconden lagen, maar volgens Micke Strauch is de periode aanzienlijk lan ger geweest. Strauch: „Nadat mijn motor geëxplo deerd was, heb ik eerst de brandblusser in werking gesteld. Daarna heb ik on middellijk de wagen verlaten. Nadat ik was uitgestapt, werd mij vanuit de of ficial-auto verzocht tussen de dokter en zyn assistente plaats te nemen om me te laten onderzoeken. Hoewel ik dat niet nodig vond. heb ik het toch maar even gedaan. Ik vertelde dat ik niets mankeerde en daarom weer uit wilde stappen. Dat heb ik ook gedaan, tegen de zin van de dokter in. Achterafheb ik daar goed aan gedaan, want ik was nog maar net over de hekken, toen Slote maker slipte en met grote snelheid op de wagen van de officials inreed, die op zijn beurt tegen mijn auto in elkaar werd gedrukt Uit de baan Op het moment van het fatale ongeval bevonden zich nog enkele wagens van de wedstrijdleiding en een brand weerwagen in de baan. Daardoor dachten velen aanvankelijk dat er brand was uitgebroken. Enkele minu ten voor het tragische ongeval was een aantal Camaro's enkele bonderden meters verder uit de baan gevlogen. Ook daar was veel olie op de baan, die was gaan branden, hetgeen de aanwe zigheid van de blusauto's verklaarde. Hoewel de enorme schade, die de wa gens hadden aangericht - langs het cir cuit was 200 meter hekwerk vernield - verder racen onmogelijk maakte, merkte circuit-directeur Johan Beere- poot op dat de CENAV - de circuit-ex ploitant - ook zonder deze vernielingen het verdere raceprogramma uit piëteitsoverwegingen zou hebben af gelast Debuut Rob Slotemaker begon zijn autosport loopbaan in 1954. Hij startte toen met Eric de Stoppelaar in een Ford Zephyr voor de Raliye Monte Cariop die het duo uitreed. Dat zelfde jaar was hij ook voor het eerst actief in de autoren- sport Met een nietige DKW 3-6 debu teerde hij op het circuit dat hem in zijn latere leven zo in zijn ban zou hebben. De man uit Zandvoort. die tevoren straaljagerpiloot was geweest toen hij voor zijn nummer in dienst was, boekte successen in de Wlntersterrit naar Monte Carlo en eindigde ook vooraan in de Tulpenrailye. Later zou hij zich meer toeleggen op races. In vele klassen eiste hij een nationale titel op. Naam maakte de verongelukte coureur, die in juni 50 jaar werd, ook ais ontdekker en mentor van jong talent- Namen als die van Wim Loos, Janitje) Lammers en Tonny Zwaanenburg zijn verbonden aan die van de blonde vrij gezel. Hy reed formule 2 races met een Lotus en een Protos en was stuntman op het circuit van Le Mans in een film waarin Steve Mcqueen een hoofdrol had. Slotemaker, zoon van een Haagse rech ter, werd in 1973 ernstig gewond toen hij een blik benzine dat in het kantoorje van zijn slipschool vlam vatte naar bul ten wilde dragen. Desalniettemin was hij snel weer terug op het circuit. Vorig jaar gaf hij te ken nen dat hij de wedstrijdsport aan het einde van dit jaar vaarwel zou zeggen. Als eerbewijs dat hij 25 jaar lang op Zandvoort had gereden werd hem dit jaar toegestaan in alle races waarin hij uitkwam te starten onder nummer 25. In zijn laatste seizoen als actief autora cer verongelukte Rob Slotemaker gis teren op 50-jange leeftijd. Hij overleed aan de gevolgen van het fatale ongeval op Zandvonr* In het voorseizoen ontsnapte Slote maker aan de dood. Een pennetje van de rembekrachtiger van zijn Camara brak. Toen hij aan het einde van het lange rechte stuk van het circuit van Zandvoort de rempedaal indrukte schoot hij met een vaart van 230 kilo meter per uur door. Zijn sliptechniek redde hem. Hij slaagde erin zijn wagen eerst in een linker- en later in een rech- terslip te brengen, zodat hij veel snel heid verloor. De wagen sloeg over de kop, schoot door de drie vanghekken heen en kwam op de vangrail tot stil stand. Helaas, de populaire, goedlachse coureur zou zijn 26- seizoen niet vol tooien. Een uur na zijn laatste zege. met dezelfde Camara behaald in de zw a arts te klasse van de produktie- toerwagens. was hij kansloos toen zijn wagen op hoge snelheid rijdend in een olieplas onbestuurbaar werd. Verslagen hebben coureurs, helpers, vrienden en officials kennis genomen van het fatale ongeluk. Jan Lammers, die zijn loopbaan bij Rob Slotemaker als zeer Jeugdig assistent op de slipbaan begon, was zichtbaar diep onder de in druk toen hij apart werd genomen en het bericht van de dood van zijn leer meester aan hem werd overgebracht. Van onze sportredactie ALKMAAR - In zijn pogingen om Ajax gezond te maken, is het nieuwe trainersduo van Ajax juist niet gedwarsboomd door AZ'". De Alk- maarders zagen zaterdagavond een inhaalpoging, ingezet bij een achter stand van 6-3. ternauwernood mislukken, waardoor Leo Beenhakker en Bobby Haarms met een overwinning van 3-2 de eerste winst konden uittel len van hun „chirurgische" ingrepen. Een week geleden, nog geen 24 uur nadat hij de praktijk van de ontsla gen Cor Brom had overgenomen, liet Beenhakker na het fiasco tegen Haarlem (1-1) weten dat de patiënt Ajax niet ziek. maar doodziek was. Na het succes bij AZ bleek het ziektebeeld al danig gewijzigd. Beenhakker ..Ajax is nu lopend patiënt, het gaat beter, maar er is voorlopig nog wel voorzichtigheid geboden' Tussen beide diagnoses lag een behandeling waarbij juist weinig voorzichtigheid werd be tracht. De discipline, die onder Brom zo ver te zoeken zou zijn ge weest, werd er weer ingestampt via verzwaarde trainingen, een pres tatieloop en een ingelast trainings kamp in Wassenaar. Op die manier werden de spelers „afgeknepenop een manier zoals dat anders mees tal na het zomerreces gebeurt. Of. zoals verdediger Wim Meutstege opmerkte: ..Deze aanpak waren wij niet meer gewend. Toen ik bijvoor beeld dinsdag na de training thuiskwam, had ik nog het nodige in mijn huis willen doen, maar ik was zo moe dat ik meteen op mijn bed ben geploft Daarnaast zijn Beenhakker en Haarms tot de verre van opzienba rende ontdekking gekomen dat ..er teveel voetballers van het zelfde type in het elftal rondlopen". Af gelopen donderdag werd het be stuur dan ook voorgesteld ook in dit opzicht rigoureus in te grijpen. Zo kreeg de pas enkele maanden geleden van het Belgische RWDM overgenomen Karei Bonstnk te ho ren dat hU weer naar België mag terugkeren- Bij Ajax is voor hem alleen maar plaats op de reser vebank en daarvoor wordt Bonsink te goed geacht. Dat het voornamelijk door het be stuur bepaalde transferbeleid als „zwak" moet worden bestempeld, bleek zaterdagavond niet alleen uit het ontbreken van Bonsink, maar ook uit de afwezigheid van Henning Jensen. De van Real Mad rid voor 600.600 gulden overgeno men Deen had de opvolger moeten worden van Ray Clarke, maar werd tegen AZ 90 minuten aan de kant gehouden, hetgeen alweer voor nieuwe frustraties in het team heeft gezorgd. Jensen: „Ik hoorde zaterdag pas dat ik niet mee mocht doen. Beenhakker is echter van mening dat Jensen vooral in conditioneel opzicht tekort schiet en heeft hem daarom „voorlopigin de wacht kamer geplaatst ..We zijn er vanuit gegaan dat Simon Tahamata het best tot zijn recht komt op links en Tscheu-la Ling het best op rechts. Tussen die twee spelers heb je dan een spits nodig die snel is en diep kan gaan Jensen en Bonsink zijn die spelers niet Dan kies ik liever voor een jong Amsterdams jochie als Ton Blanker aldus Beenhak ker. die ontkent dat de opstelling van Blanker een order ls geweest van het bestuur. Opvallend was zaterdagavond echter dat Blanker de aanval van Ajax mocht blijven leiden (althans pogingen daartoe mocht blijven doen), terwijl hij van meet af aan één van de weinige dissonanten, zo niet de enige, vormde in het Am sterdamse team. Blanker heeft echter het voordeel van de twijfel gekregen. Dit in tegenstelling tot Ling die in de Alkmaarder Hout de exponent was van het vernieuwde, hard wer kende Ajax. De rechterspits zag er niet tegen op zo nu en dan ook de rol van waterdrager te vertolken, dolde regelmatig Hovenkamp en bereikte het hoogtepunt van zijn show in de 27e minuut toen hij Ho venkamp aan de rechterkant ieek te zullen passeren. In werkelijkheid legde Ling de bal opeens voor zijn linkerbeen en vervolgens in de lin kerbovenhoek naast doelman Treytel. In de eerste helft voetbalde Ajax, met uitzondering van de eerste tien minuten, eindelijk weer eens op niveau, een peil dat een grote overwinning leek te garanderen. Zeker toen de ploeg dertig secon den na rust al naar 3-0 was weg gelopen. De Amsterdammers had den dat te danken aan Treytel. die volkomen onnodig de benen van Blanker pakte, waardoor Krol van elf meter afstand voor de derde treffer kon zorgen. Het was niet de enige keer dat AZ zich benadeeld voelde door scheidsrechter Corver. die 18 minu ten later niet over een strafschop wenste te discussiëren toen Meutstege Tol de wet van de zwaartekracht demonstreerde, or- ver: „De-bal was niet in de buurt en volgens mij was er van een opzet telijke overtreding geen sprake AZ moest daardoor nog 10 minu ten wachten alvorens het zijn al- Ies-of-niets-tacliek i verdediger Van Dongen was opgeofTerd ten gunste van aanvaller De Graaf) tot een succes kon maken. Na een blunder van Ajax-doelman Schrijvers zorgde Schouwenaar voor 1-3 en toen Kist even later een solo had bekroond met AZ's twee de doelpunt, leek de sensatie com pleet te worden. Alle systemen werden overboord gegooid en de toch al aantrekkelijke wedstrijd groeide nit tol een spektakel. ROTTERDAM - Afrekenen met Sparta was voor Feyenoord zaterdagavond slechts een simpel karwei. Zonder vo luit te gaan kon de Kuipformatie on verstoord de laatste voorbereiding op «et Europese treffen met Everton af werken. De vlotte winst (3-1) was mee genomen, want ongetwijfeld weigert «e veeleisende trainer Vaclav Jezek «et belang van de landscompetitie te 'nderschatten. Maar minstens zo be strijk als het resultaat in het Rot terdamse duel was voor de schuchtere wfenmeester de kapitale rentree van J*1® Jansen. Na de loodzware Ifamingscampagne, waarin de kleine middenvelder langdurig werd uitge schakeld, mislukte zowat ieder ex periment. Zonder de impulsen van de spelverdeler verspeelde Feyenoord in deafgelopen weken nog drie keerop rij "0 volle winst. Zaterdagavond, in de gevulde Kuip (30.300), stuwde nog lang niet zeker, dat dezelfde forma tie woensdag tegen Everton op komt draven. Want Notten bijvoorbeeld ver dient de voorkeur boven de onopval lend acterende Roger Albertsen op het middenveld. In die tweede lijn moest Wim Jansen tegen het ontstellend zwakke Sparta de aanval.op gang brengen. Maar wellicht schuift Jezek zijn vedette woensdag al terug naar de laatste linie, omdat Ivan Nielsen tegen het explosieve speltype van de Britten zeker niet de aangewe zen libero is. Spelbepaler ^•ro Jansen zijn ploeg eindelijk v de start van de competitie weer P volle toeren. Jezek kon het zich zelfs "oorloven om René Notten en André uit de basis te laten, maar het is Die indicatie gaf Jezek na rust. toen Feyenoord moeiteloos afstand had ge nomen van Sparta. Na een kwartier in die tweede helft wisselde de opgeluch te strateeg de moegestreden Wim Jan sen uit voor René Notten, die daarna als spelbepalende middenvelder mocht fungeren. „Met Wim Jansen mag ik in dit stadium geen risico's nemen", verklaarde Jezek achteraf die wissel. „Hij ls net op tijd klaargestoomd en Sparta was een ideale tegenstander om het ritme terug op peil te brengen". Onmiddellijk gaf de Tsjech later ook toe: „Inderdaad was het misschien vreemd, dat ik Notten in de beginop stelling had gepasseerd. Maar ik heb dat bewust gedaan, om hem te prikke len. De motivatie was bij Notten vorige week tegen Den Haag een beetje weg' Feyenoord dolde in alle linies met Sparta, dat weinig plezier beleefde aan de terugkeer van Ruud Geels. De blon de aanvaller mocht voor rust zijn con ditie opvoeren, maar werd volledig uit de wedstrijd gespeeld door Michel var de KorpuL Spitsproblemen heeft evenwel ook Feyenoord. Weliswaar ls Petur Peturs- son de revelatie van de seizoenstart en draalt ook Gerard van der Lem op de vleugel soepeler dan vorig jaar. maar in de punt heeft Jan Peters in deze com petitie nog geen moment kunnen im poneren. En hoewel Peters na rust op voortreffelijk aangeven van Petursson zijn eerste treffer van dit seizoen achtei Pim Doesburg kon jagen, is Feyenoord in de aanloop naar het Europese treffen vooral bezorgd over het schrijnende vormverlies van de tengere aanvals- spits. Vrij snel werd het dan ook duidelijk, dat Feyenoord alleen langs de vleugels binnen kon dringen in de defensie van Sparta. Razendsnel flitste Petur Pe tursson al in de beginfase voortdurend langs zijn directe tegenstanders. En nog gevaarlijker was de IJslander als bij plotseling in de spits opdook om attent te reageren op de splijtende voorzetten die Gerard van der Lem vernuftig lanceerde. Op voorsprong kwam Feyenoord ech ter verrassend vanuit de tweede lijn. Jan van Delnsen, sober maar foutloos als verdediger, mocht ongehinderd op rukken en Doesburg verkeek zich vol ledig op de voltreffer die van zeker der tig meter werd afgevuurd 1-0 Tien minuten voor rust haaide Feyenoord nog eens verwoestend uit Petursson werd gaaf aangespeeld dooi Wim Jansen, gleed vlot langs Bert Jan sen en rondde die korte solo simpel en doeltreffend af. 2-0 ..Toen hadden we Sparta verder af moe ten maken zou Jezek later beweren. Maar Feyenoord waande zich buiten schot en moest kort na de vervanging van Wim Jansen toch nog even een fikse tegenslag wegwerken. Een onbenullig misverstand in de defensie werd na ruim een kwartier in de tweede helft af gestraft door Jo van Zoest, die daarmee Sparta terug in de wedstrijd schoot Maar onmiddellijk daama werd Sparta definitief op afstand gezet. De meestal ongrijpbare Petursson ging diep op een pass van Notten. omspeelde Doesburg handig en stuurde Feyenoord's win nende treffer panklaar voor de rechter van Jan Peters. 3-1 De inspiratie om die voorsprong in de slotfase nog vetder uit te bouwen ont brak. Feyenoord was verzadigd en wen ste vooral geen blessures te riskerea Aandringen kon ook Sparta, dat in vijf competitieduels al vier keer verlies moest incasseren, niet meer. De zwaar geteisterde formatie van Petescu liet Feyenoord overeind. „We hebben nog niet eens zo slecht gespeeld", verzucht te de Roemeen zelfs na afloop. „Want met deze verzwakte ploeg kunnen we moeilijk boven dit niveau groeien". Vooralsnog ls het toekomstbeeld In derdaad somber. En dat terwijl Sparta voor de competitie nog voorzichtig aan Europees voetbal durfde te denken Wim Jansen vierde zijn rentree bij Feyenoord zaterdag tegen Sparta met een schitterend optreden. De middenvelder komt vrijwel zeker woensdag aan de af trap in het duel met Everton

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9