Ien van den Heuvel boos weg uit de eerste kamer Wijziging op komst in zedelijkheidswetgeving Pais verwacht vandaag begroting af te ronden IMF: MOEILIJKE TIJD VOOR WERELDECONOMIE OP KOMST Arafat tevreden na bezoek aan Spanje Betogers San Salvador gedood REGERING 'LAKS' MET INDIENEN SANCTIEWET het weer Droog Kinderen bij brand om het leven gekomen Inflatie en werkloosheid bleven te hoog MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 PZC/binnen-buitenland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Mevrouw Ien van den Heuvel, oud-voorzitter van de PvdA, heeft vrijdag haar ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. Van den Heuvel is in juni gekozen tot lid van het Europees parlement. Zij is boos omdat ze niet de kans heeft gekregen in de Eerste Kamer de sanctiewet te behandelen. Hierop had zij zich gespecialiseerd. van de Partij van de Arbeid, of had zij zodanige unieke opvattingen dat alleen zij die kon verdedigen De sanctiewet moet de regering moge lijkheden geven om internationale bovcotmaatregelen (zoals die tegen Rhodesiê) afdwingbaar te maken te- jenover Nederlanders. De behandeling van de wet is al verscheidene keren ver traagd. Van den Heuvel verweet de regering za terdag voor de radio laksheid. Zij meent echter dat het voor haar niet mogelijk is te wachten tot de wet tenslotte in de Eerste Kamer zou komen. Zij heeft haar lidmaatschap nu opgezegd omdat zij het niet langer wilde combineren met dat van het Europees parlement. MAN IN BELG IE DOOR LEEUWEN DOODGEBETEN CHARLEROI (Belga, AFP) - Een 36-ja- rige Belg is vrijdagavond, toen hij in de plaats Thimeon zijn hond uitliet, door twee leeuwen doodgebeten. De leeuwen, die waren ontsnapt uit een dierentuin, zijn later door de politic afgemaakt. CDA-kamerlid Schollen meent dat vooral de VVD-ministers in de rege ring schuldig zijn aan de vertraging in de behandeling van de sanctiewet. Hij zei zaterdagavond dat de wet erg be langrijk is om internationale verplich tingen om te zetten in concreet beleid. Het hoofdbestuur van DS'70 heeft met verbazing kennis genomen van de ver klaring van mevrouw Van de Heuvel. Het bestuur vindt het parlementair hoogst ongebruikelijk dit via een ra diorubriek bekend te maken, maar „ronduit belachtelijk is de argumenta tie, namelijk het uitblijven van de be handeling van de sanctiewet in de eerste kamer". De vraag rijst, aldus DS'70 of mevrouw Van den Heuvel dan niet wordt opgevolgd door een ander lid Minstens dertien verkeersdoden N1JVERDAL (ANP) - Op een met knip perlichten beveiligde overweg bij Nij- vcrdal reed zondagavond een per sonenauto tegen een trein. De 24-jarige E. H. M. Telgenhof-Gcerdink en haar 5-jarig dochtertje Cindy uit Almelo verloren hierbij het leven. Twee mede inzittenden van 5 en 7 jaar, zijn zwaar gewond naar een ziekenhuis overge bracht. Bij andere verkeersongeluk ken in het weekeinde verloren nog minstens elf personen het leven. EINDHOVEN (ANP) - Bij een brand in een caravan op het woonwagencen- tnim aan het Doolplein in Eindhoven lijn zondagmorgen twee kinderen om het leven gekomen. De slachtoffertjes rijn de broertjes Martien en Adrianus Klokgieters, respectievelijk 4 en 2 jaar De brand werd omstreeks half negen ontdekt door de 28-jarige vader van de twee kinderen. Toen hij wakker werd bleek de caravan vol rook te hangen. De man is eerst naar de kindersiaapkamer gegaan Daar trof hij niemand aan. Het woongedeelte kon hij niet meer betre den. Daar sloegen de vlammen inmid dels naar buiten. De man heeft nog te vergeefs geprobeerd van buitenaf de caravan op enkele andere plaatsen binnen te dringen. Daartoe sloeg hij enkele ruiten in. Deze pogingen misluk ten echter. De man moest in een ziekenhuis worden behandeld aan brandwonden en een slagaderlijke bloeding, Zijn echtgenote kon onge deerd de wagen verlaten. De oorzaak van de brand is niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. LOF VOOR ANDREW YOUNG (Van onze correspondent MADRID - „Mijn bezoek aan Spanje is een succes zonder precedenten". Dit zei Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO zaterdag op een persconferentie te Madrid. Volgens het zaterdag uitgegeven communiqué van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken streeft Spanje naar een globale oplossing voor een duurzame vrede in het Midden Oosten, die gebaseerd is op resoluties van de Verenigde Naties en waarbij het Palestijnse volk z'n nationale rechten kan uitoefenen. Jasser Arafat wilde die zaterdag is doorgereisd naar Algiers niet ingaan op de vraag of de PLO bereid is de omstreden bepaling in het Handvest van de Palestij- nen over de totale vernietiging van de staat Israèl te veranderen. De leider van de PLO had lovende woorden voor de Amerikaanse ex-ambassadeur Voor de Verenigde Naties, Andrew Young, die zich wegens een contact met de Palestijnse bevrijdingsbeweging genoodzaak t zag af te treden. Arafat dacht dat de zaak-Andrew Young de Amerikaanse weigering om de rechten van het Palestijnse volk te erkennen niet zal beinvloeden. Israëlische en Spaanse vakbonden hebben zondag een beroep op de regering gedaan diplomatieke betrekkingen met Israël aan te knopen. Het appel stond in een gemeenschappelijke verklaring van het Israëlische vak verbond Histradoet en de Spaanse, door socialisten gedomineerde, Ugt. zondag in Madrid gepubliceerd na afloop van een bezoek, dat Jeroham Mesjel, de sec retaris-generaal van de Histradoet, op uitnodiging van de Ugt aan Spanje heeft gebracht. ENSCHEDE (ANP)-Tijdens de open dag van de luchtmacht op de vliegba sis Twente hebben zich zaterdag enkele incidenten voorgedaan. Zo slaag de een groep van dertig tegenstanders van het militaire element erin door te dringen tot de geëxposeerde vliegtuigen. Een F-4 en een F-16 werden met verf beklad. De F-16 moet opnieuw worden gespoten. De bezoekers wonden zich hierover zo op dat ze de actievoerders te lijf gingen Het bleef bij enkele handtastelijkheden doordat de ordedienst van de vliegbasis en de koninklijke marechaussee -e demonstranten snel ver wijderden. Volgens de woordvoerder van de luchtmacht ging dit zonder problemen. Twee personen werden aangehouden De marechaussee sluit meer aanhoudingen niet uit, omdat het onderzoek naar de gang van zaken rond de incidenten nog aan de gang is. Ook buiten de ingang van het vliegveld is - zij het vreedzaam - geprotes teerd, o.a. met pamfletten en spandoeken. Hiertegen is niet opgetreden. De opendag heeft naar schatting van de luchtmacht zo'n 75.000 tot 100.000 bezoekers getrokken. Hoogtepunt was de vliegshow zaterdagmiddag waarin de F-16 zich voor het eerst aan het grote publiek presenteerde. Engeland: nieuwe regeringsvorm in Noord-Ierland WASHINGTON (Reuter) - De Britse re gering probeert een regeringsvorm voor Noord-Ierland uit te werken, die aanvaardbaar is voor zowel de protes tantse meerderheid als de rooms-ka- tholieke minderheid, en die de twee gemeenschappen meer zeggenschap geeft in hun zaken. Dit heeft de Britse ambassadeur in Washington, sir Ni cholas Henderson, vrijdag in de natio nale persclub in die stad verklaard. Volgens hem heeft de minister voor noord-ierland. Humphrey Atkins, het initiatief genomen om tot constitutio nele wijzigingen in Noord-Ierland te komen waardoor er aan het sectarisch geweld daar een eind zal komen. Het was de eerste rede van de ambassadeur sinds hij in juli zijn post in Washington aanvaardde. De bestrijding van het ge weld in Noord-Ierland ius een gemeen schappelijk zaak van de regering in Dublin en van ons, aldus de ambassa deur. VN-vertegenwoordiger op Cyprus in opspraak NICOSIA (UPI/REUTER) - Op Cyprus is de vertegenwoordiger van het hoge commissariaat van de Verenigde Na ties voor de vluchtelingen, de Oosten rijkse prins Alfred zur Lippe- Weisen- feld, in opspraak gekomen, doordat er in zijn woning te Nicosia kostbare kunstvoorwerpen zijn gevonden die mogelijk van diefstal afkomstig zijn. De prins is naar Genève ontboden om opheldering. Volgens plaatselijke kranten zouden de kunstschatten, waaronder ruim 30 zeer kostbare Byzantijnse lkonen, afkom stig zijn uit kerken en musea in het door Turkije bezettee noordelijke deel van Cyprus. De politie heeft inmiddels drie auto's vol antiquititeiten uit het huis van de prins gehaald om hun herkomst te onderzoeken. De prins heeft ver klaard dat hij de kunstvoorwerpen ge durende vele jaren van buitenlandse reizen heeft verzameld Vele stukken zou hij openlijk in winkels te Nicosia hebben gekocht. Tot de omstreden collectie behoren behalve de ikonen tal van beeldjes, va zen en bronzen voorwerpen. Sinds de Turkse invasie op Cyprus in 1974 zijn honderden kostbare oudheden van het eiland verdwenen. De Cyprische auto riteiten staan voortdurend in contact met interpol om te proberen de ver miste stukken op te sporen. SAN SALVADOR (Reuter/UPI) - Bij een botsing tussen demonstranten tegen de regering van EI Salvador en de oproerpolitie zijn vrijdagavond in de hoofdstad San Salvador twee jonge linkse betogers omgekomen. Toen de demonstranten weigerden gehoor te geven aan een bevel om zich te verspreiden, ontstond een schietpartij. Volgens rode-kruisfunctionarissen werden verschei dene mensen ernstig gewond. De regering van El Salvador heeft zaterdag de festivitei ten ter gelegenheid van de 158ste verjaardag van de on afhankelijkheid afgelast Een stoet van ongeveer 2 000 betogers tegen de regering-Romero heeft de lijken van de twee doodgeschoten onderwijz onderwijzers zaterdag naar het kerkhof begeleid. Het leger heild zich alzijdig van de roustoet, die was georganiseerd door het revolu tionair volksblok, waarin de linkse oppositie samen werkt. Sinds enkele weken geleden ln het buurland Ni caragua de linkse oppositie de overwinning heeft be haald op president Somoza, zijn de speculaties toege nomen dat er nu iets dergelijks gaat gebeuren in El Sal vador. de kleinste en dichtstbevolkte republiek in Mid- den-Amerika. BEOORDELING VAN OVERHEID NAAR BURGER HILVERSUM (ANP) - Binnen enkele maanden komt de regering met een wetsontwerp op het gebied van de zedelijkheidswetge ving, waarin onder meer wordt bepaald dat de beoordeling van wat op dit gebied wel en niet aanvaardbaar is voor het grootste deel bij het publiek komt te liggen. ning dan toezicht moet worden uit geoefend. Er is in Nederland geen or gaan dat daarvoor geschikt zou zijn en de reclassering wil niet optreden 'als de lange arm van de overheid', aldus De Ruiter. In de buurt van de plaats Hazeb- rouck in Frankrijk bij de Belgische grens zijn zondag twee sportvliegtuig jes in de lucht met elkaar in botsing ge komen Acht inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen. Naar verluidde waren de toestelletjes opgestegen voor een 'luchtdoop'. Totnutoe bepaalt de wet dat de over heid uitmaakt wat op het gebied van de zedelijkheid aanstootgevend is. Dit zei minister DeRuiter van justitie zater dagmiddag in het Vara-radioprog- ramma 'In de rooie haan'. Bolgens De Ruiter zullen er op die ko mende eigen verantwoordelijkheid van het publiek twee uitzonderingen wor den gemaakt: er mag geen ongewilde confrontatie plaatsvinden met zaken die aanstootgevend kunnen zijn en jon ge mensen moeten worden beschermd. Net als voor de prostitutie moet het beleid op deze twee punten zijn aange past aan de plaatselijke omstandighe den, aldus minister De Ruiter. Over de bemoeienis van de overheid met prostitutie zei de minister verder dat de bemoeienis van Rotterdam met de regeling daarvan binnen de grenzen van de wet kan blijven. Bemiddelen bij huisvesting is volgens de minister mogelijk binnen het kader van de wet maar volgens hem zou een gemeente niet zo ver kunnen gaan dat ze zou gaan optreden als verhuurder van de werk ruimte van prostituees. De Ruiter zei te binden dat de stem van de betrokken vrouwen niet genoeg wordt gehoord. Desgevraagd zei De Ruiter dat de rege ring bezig is met het vraagstuk van de vervanging van (kortei gevangenis straffen door dienstverlening. Een be langrijke vraag daarbij is volgens hem of dat een geheel vrijwillige zaak moet zijn of dat die dienstverlening zou moe ten worden ingepast in de procedure voorderech'ter. Een ander probleem is volgens hem dat er op die dienstverle- Man doodgeschoten op feest in Breda BREDA (ANP) - De Bredase politie heeft zondag naar aanleiding van een schietpartij in de nacht van zaterdag op zondag in het Moluks wijkgebouw in die stad de drie broers S. uit Breda aangehouden. Bij de schietpartij kwam de 24-jarige Samuel Patty uit Vught om het leven. De 20-jarige E. S. wordt ervan verdacht het fatale schot te hebben afgevuurd. Wat de rol van zijn 22-24-jarige broers is geweest is de politie nog niet duidelijk. Het wapen is nog niet gevonden. De aanleiding tot de vecht- en later schiet partij moet volgens de politie worden gezocht in een caféruzie. MINISTERRAAD VANAVOND BIJEEN HILVERSUM (ANP - Minister Pais van onderwijs denkt dat de problemen die rond de begroting van zijn ministerie zijn gerezen vzndaag opgelost zullen zijn. „Er is een oplossing gevonden die het meer dan waarschijn lijk maakt dat we maandagavond uit alle problemen zijn", aldus de bewindsman zondag voor de AVRO-microfoon. Vandaag praat de ministerraad over de problemen rond de onderwijbegroting en moet de knoop - op de avond voor prinsjesdag - worden doorgehakt. Volgens Pais draait het geschil tussen hem en minister An- driessen van financien rond een tekort dat het vorige kabinet heeft achtergelaten. Het gaat om de manier waarop da t tekort moet worden opgevuld, aldus Pais. Over die opvulling ligt een voorstel op tafel, zo zei de minis ter, die benadrukte dat begrotingsoverleg een kwestei van geven en nemen is. Vrijdagavond al liet premier Van Agt weten dat het om 'een geschilpunt in de sfeer van de uitvoe ring' gaat. „De omvang van de bijdrage die onderwijs en wetenschappen aan de ombuigingen moet leveren staat vast".zo merkte Van Agt op. De vertraging betekent wel dat er dinsdag geen afgeronde onderwijs begroting op tafel ligt. Ook een ontwikkelings plan voor het voortgezet onderwijs, dat met de begToting zou worden ingediend, moet nog wachten. Minister Pais denkt zijn begroting nog wel deze week in te dienen. De bijlagen zullen binnen zeer afzienbare tijd klaar zijn. Weersverwachting tot maandag avond. Droog en zonnig maar in het noorden van het land ook wolkenvelden, mid- dagtemperaturen van 17 tot 20 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwestenwind, in het waddengebied C|i op het IJsselmeer mogelijk nu en dan hard. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: Wolkenvelden en later een kleine kans Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor dinsdag: Aantel uren zon: l tot 8; mln.temp.: om streeks 11 graden, max.temp.: ora- skeeks 19 graden. Kans op een droge PWode van minstens 12 uur: 95 pet. *ans op een geheel droog etmaal 80 pet Voor woensdag: dental uren zon: 0 tot 6; min.temp.: om- sjreelcs 13 graden, max.temp om- ffeeks 20 graden. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 95 pet; p^s °P een geheel droog etmaal: 70 ZON EN MAAN 18 september 200 op 07.18 onder 19.50 maan op 04.05 onder 18.45 WASHINGTON (ANP) - De tijd van simpele monetaire of fiscale oplossin gen voor economische problemen in de wereld is voorbij. De grote onzeker heid die het huidige economische kli maat kenmerkt is een niet mis te ver stane voorbode van een periode van ernstige spanningen 111 de wereldeco nomie. Dat staat in het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). In de eerste helft van 1979 heeft zich een aantal positieve ontwikkelingen voor gedaan. Zo nam ae binnenlandse vraag in een aantal grote industrielanden toe. als gevolg van een expansief beleid dat deze landen in onderling overleg heb ben nagestreefd. De lopende rekeningen van de beta lingsbalansen van de industrielanden liepen daardoor meer met elkaar in de pas en de aanzienlijke aanpassingen van de wisselkoersen van de munten van de westerse industrielanden in 1978 heeft daar zeker ook aan bijgedragen. Het was rustiger op de wisselmarkten in het begin van 1979, zo merkt het IMF op. Het internationale monetaire be leid en de afspraken op het gebied van het binnenlandse economische beleid begonnen hun vruchten af te werpen. Maar de inflatie en de werkloosheid bleven te hoog en het effect van de maatregelen om heide problemen te lijf te gaan was minder groot dan op grond van de economische theorie mocht worden verwacht. De olieprijsverhogingen in de eerste helft van dit jaar, die eind juni cul mineerden in het besluit van de Or ganisatie van Olie-exporterende lan den (OPEC) om de olieprijzen drastisch te verhogen, heeft aan de baten van het in 1978 gevoerde aanzienlijk afbreuk gedaan. Niet alleen is een einde geko men aan een periode van enkele jaren waarin het overschot ln het internatio nale handelsverkeer van de olleexpor- terende landen met de industrie- en ontwikkelingslanden gestadig vermin derde. maar ook de kans op een flinke inzinking van de economische bedrij vigheid moet nu onder ogen worden ge zien. Voor de industrielanden is het belang rijkste probleem nu hoe zij deze olieprijsstijging denken te verwerken. De economische groei heeft zich in 1977 en 1978 in de industrielanden kunnen handhaven op vier procent, maar ver minderde tot drie procent (op jaarba sis) in de eerste helft van 1979. Van een olieprijsstijging mag worden ver wacht dat de economische groei er door zal afnemen, en dat de inflatie en de werkloosheid erdoor toenemen. Een simpel monetair en fiscaal antwoord op deze uitdaging houdt het IMF voor onmogelijk. Op middellange termijn is er echter wel degelijk wat aan te doen. Het belangrijkste is een „realistisch prijsbeleid" voor energie. Loontrekkers die de aantasting van hun reèle loon als gevolg van de olieprijsstijging proberen te compenseren door loonsverhogin gen. moet volgens het IMF de pas wor den afgesneden De overheid moet pro beren de prijsstijging die het directe gevolg is van de olieprijsverhoging zo veel mogelijk te beperken. De vermin dering van de vraag die te verwachten is, moet bestreden worden op een ma nier die van land tot land kan verschil len. Het IMF betwijfelt of de industrielan den zich tegen de gevolgen van de eco nomische recessie in de VS kunnen wapenen. Over het algemeen is de eco nomische groei in deze landen niet om over naar huis te schrijven en een ex pansiever economisch beleid is vaak uitgesloten wegens het gevaar van een opleving van de inflatie. Als Amerika niest wordt de wereld verkouden, zo meent het IMF. en niet alleen de overi ge industrielanden maar ook de ont wikkelingslanden die slechts één be langrijk exportprodukt kennen, zullen dat merken. Industrielanden worden aangespoord onmiddellijk hun of ficiële ontwikkelingshulp te vergroten terwijl landen met flinke overschotten op de lopende rekening van hun beta lingsbalans alles in het werk moeten stellen om kapitaal tc exporteren, zo vindt het IMF. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W F. de Pagter Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nïeuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01180) 26628. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 43.00; franco per post 50.00; per maand 14.55; losSe nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95; ingezonden mededelingen 2'fcx tsrief. Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3