Vlissinger (27) door schot in levensgevaar Uitgaven ziekenfonds flink gestegen Steeds meer mensen lopen vast met betalingsverplichtingen Dertig majorettenpelotons op het festival in Vlissingen Goese braderie trok grote belangstelling Auto uitgebrand Gouden ringen gestolen uit juwelierszaak Man met been tussen rooimachine DODE BIJ FRONTALE BOTSING KAPELLE almanak Zware schade bij botsing SCHIETPARTIJ IN BINNENSTAD GOES Plannen voor boek Zeeuws familiewapen PZC/ SOCIALE DIENST GEMEENTE TERNEUZEN: TERNEUZEN - De gemeentelijke sociale dienst van Terneuzen krijgt steeds meer verzoeken om hulp van mensen, die niet meer aan hun betalingsverplichtingen kunnen voldoen. Dat houdt verband met de slechte economische situatie, maar ook met de betrekkelijk makkelijke manier waarop er geld kan worden geleend. Dit schrijft de dienst in het jaarverslag over 1978. Uit recent cijfermateriaal blijkt, dat in Terneuzen de werkloos heid nog belangrijk zal toenemen en mogelijk zelfs voor langere tijd zal ult- komen boven het landelijk gemiddelde. RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag is omstreeks half drie de au to van J. A. B. de J. uit Geertruidenberg geheel uitgebrand. De auto stond ge parkeerd in de Hogezoom te Renesse en was afgesloten. Door nog onbeken de oorzaak is de brand ontstaan. De brandweer van Renesse kon niet voor komen dat de auto vernield werd. VLISSINGEN - Bij een juwelierszaak in Vlissingen is zaterdagmiddag om streeks 16.00 uur een tableau met gou den ringen ontvreemd ter waarde van J 3600.-. De diefstal werd gepleegd in de juwelierszaak 'Silver-Inn' in de Wal- straat. Omstreeks 16.00 uur had de eigenaresse mevrouw C. J. M. van de V., twee mannen in haar zaak die infor meerden naar horloges. Toen zij weg waren ontdekte de eigenaresse de diefstal van het tableau. Van de daders, waarvan er één gebrekkig Nederlands sprak, ontbreekt ieder spoor. ZIERIKZEE - Tijdens werkzaamhe den met een aardappelrooimachine is zaterdagmiddag W. van M. uit Zierik- zee ernstig gewond geraakt. Van M. werkte met de machine nabij de Schelphoek te Zierikzee. Tijdens zijn werkzaamheden kwam hij met zijn on derbeen bekneld tussen de loofrol. Da chauffeur van de machine, die het on geluk zag gebeuren, kon tijdig de ma chine stopzetten. Van M. werd ernstig gewond naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee vervoerd. De arbeidsin spectie zal een onderzoek naar de oor zaak van het ongeval insteUen. KAPELLE - Bij een frontale botsing is zondagavond omstreeks ?0.45 uur de 17-jarige M. de Jager uit Kapelle om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat M. de Jager met zijn bromfiets, komende uit de Vroonlandseweg, de Postweg Ln- sloeg en daarbij de linkerhelft van de weg opreed. Als gevolg hiervan raakte hij een tegemoetkomende auto. be stuurd door de 20-jarige A. H. J. N. uit Hansweert, aan de zijkant, waarna hij frontaal tegen een achter de auto van N. naderende personenauto, bestuurd door mejuffrouw C. J. van de M.,uit Oud-Vossemeer (20) botste. De brom fietser liep hierbij een schedelbasis- fractuur op en overleed ter plaatse. De auto's van N. en Van de M. liepen lichte schade op. De bromfiets werd vernield. De twee automobilisten bleven onge deerd. Die situatie heeft gevolgen voor de per soneelsbezetting van sociale zaken, waar eind vorig jaar 21 mensen werk ten. De bijstandsverlening aan woonwa genbewoners gaf ook vorig jaar de - wat genoemd wordt - "gebruikelijke zor gen". Het jaarverslag „Inschakeling in het arbeidsproces bleek in de meeste gevallen niet haalbaar te zijn. De aver sie tegen arbeid in loondienst, de op stelling van werkgevers en de situatie op de arbeidsmarkt speelden hierbij een belangrijke rol. Ook tewerkstelling in het kader van de wet sociale werk voorziening blijkt problemen op te le veren. omdat het bestuur van het so ciaal werkvoorzieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen de opvatting Radiorecorder ZEEUWSE Fruit De braderie in Goes stond in het teken van het fruit. De bekende nijvere handen had den de binnenstad van Goes zo ver sierd. dat daarover geen misver stand kon bestaan. Het organiserende comité had het niet bi) versieringen gelaten, maar liet zelfs echte appels en peren uit delen onder het publiek Dat ge beurde in doosjes. In elk doosje za ten vier appels en twee peren. Twee echtparen liepen op de dag van de opening van de braderie door Goes, toen zij werden tege moet getreden door een vriedelijk persoon, die vastberaden een doosje fruit bij een van de dames in de handen drukte. Hij wenste haar smakelijk eten. Mevrouw zag zichzelf staan. Ze kreeg het idee. dat nuiedereen wel vond. dat zij er op uit was geweest om ook een doosje te bemachtigen en ze haastte zich dan ook tegen over de rest van het gezelschap te verklaren, dat ze er echt niets aan kon doen. Ze kreeg onmiddellijk een be moedigende reactie: Och, ze kij ken bij zulke dingen altijd naar de mensen, die het wel kunnen ge bruiken". gestolen TERNEUZEN - Uit de winkel van E. J. D. aan de Nieuwstraat in Terneuzen is een radiocassetterecorder gestolen. De diefstal is waarschijnlijk vrijdag avond (in Terneuzen wekelijkse koop avond) gepleegd. huldigt, dat betrokkenen niet tot de 'personenkring' behoren In 1978 werd er aan 50 woonwagenbe woners bijstand gegeven, tegen 63 in het jaar daarvoor. In totaal kregen dat AXEL - Een personenauto, bestuurd door L. S. uit Tcrhole werd in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twee uur volledig vernield bij een aan rijding met een personenauto die be stuurd werd door G. J. H. B. uit Koewacht op de Axelse Kinderdijk. De aanrijding ontstond doordat L. S. op een gegeven moment met zijn auto op de Kinderdijk stopte en de bedoeling had om achteruit te rijden en vervol gens af te slaan. Dit werd niet opge merkt door de achterkomende auto mobilist G. J. H. B. uit Koewacht, die frontaal achterop de auto van L. S. reed. De auto van deze automobilist werd aanzienlijk beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. jaar 453 mensen, jonger dan 65 jaar. pe riodiek een bijstandsuitkering. In 1977 waren het er 426. In het kader van de rijksgroepsregeling werkloze werkne mers werd er in 261 gevallen bijstand verleend (in 1977: 237) en 536 personen kregen geld in het kader van de wet werkloosheidsvoorziening. Het jaarverslag wordt donderdag avond besproken door de raadscom missie voor sociale zaken. Deze verga dering begint om 19.30 uur. Op de agenda staat voorts de begroting van de schoolartsendienst Zeeuwsch- Vlaanderen. Die heeft voor 1980 een to taalbedrag nodig van ruim 762.000.-. Voor 1979 was er ruim 782.000.- ge raamd. De 8 gemeenten in het gebied moeten bijdragen voor ruim 482.000,- (raming 1979: 439.000,-). PZC-ACTIE '79 HAALDE BEDRAG VAN 5300,- GOES - De PZC-aktie 1979, gehouden onder het motto 'De sterken voor de zwakken' heeft tot nu toe een totaalbe drag van bijna 5300,- opgebracht Tij dens de in Goes gehouden braderie werden de bezoekers weer in de gele genheid gesteld in te haken op de aktie. Er kwam een bedrag van bijna f 600.- binnen. Het totale bedrag zal op korte termijn worden overhandigd aan de SCHUIFELEND DOOR DE WINKELSTRATEN Stichting Ponyrijden Geestelijk Ge handicapten. De inspecteur buiten dienst van de PZC, de heer G. Schout, toonde zich tevreden over het resultaat Hij was blij dat er een fiks bedrag aan de stichting ponyrijden zal kunnen worden overgemaakt. De prijsuitreiking met geheel rechts mevrouw M. Westerhout-van Sparrentak. OPBRENGST BESTEMD VOOR DIERENASIEL GOES - De veertiende braderie in Goes - donderdag tot en met zaterdag ge houden - is volgens de organisatoren een succes geworden. Met name op donderdag en zaterdag heerste er in de Goese binnenstad een grote drukte. De bezoekers moesten zich schuifelend door de aangeklede winkelstraten be geven. „Het goede weer speelde ons na tuurlijk wel in de kaart. En de aanvan kelijk wat aanwezig matheid is onge slagen in veel activiteit", zei de woordvoerder van de Goese Midden stand Centrale (GMC). de heer J. C. Schout desgevraagd na afloop van het middenstandsgebeuren in de Gan- zestad. Volgens de GMC-bestuurder speelde naast het goede weer ook een rol het feit dat de verzorging van het braderie- programma in handen was gegeven van een professioneel bureau. De heer Schout: ..Dat was voor ons een zegen en de verschillende onderdelen zijn, voor zover we dat hebben kunnen constate ren. goed overgekomen by het pu bliek'Daarbij wees hij met name op de optredens van een steelband. volks dansgroepen en clowns. „En erg goed ontvangen is ook de wisselwerking tus sen radio Tukker en de ziekenomroep 'Nomen Nescio'. Daar waren en thousiaste reacties op", betoogde de heer Schout. „Ook een andere Indeling van de Markt deed het prima". De organisatoren schatten de belang stelling op hetzelfde niveau in als in 1978. „Het was zeker even druk als vorig jaar. Opvallend was dat de donderdag drukker was dan voorgaande jaren. Dat is waarschijnlijk ccn gevolg van de in voering van de koopavond, vanaf no vember '78. Er is daardoor bij de con sument een bepaald patroon ontstaan en het is een teken dat die koopavond al een begrip aan het worden is by de con sumentstelde de heer Schout. Hy er kende dat er een verminderde deelna me was bij de middenstanders. „Het is ons als GMC-bestuur ook opgevallen en we vinden dat wel jammer. Een goede braderie en een goed programma is al leen betaalbaar als alle leden er de schouders onder zetten. We zullen daar ook met de leden over gaan praten", aldus de GMC-woordvoerder. Hij deelde mee dat voor de vijftiende braderie - het derde lustrum - inmid dels al contacten zijn gelegd. „Wij zien dat als bestuur zeker zitten. We waren dit keer vooraf misschien wat pes simistisch, maar het ia allemaal reus achtig meegevallen", vertelde de heer Schout. t Advertentie) BEVEILIGEN? JA-MAAR GOED! UmeK systeem f beproefde formule li Alleen als hel .raak Is alarm en niet a C0LIJN B.V. BEVEILIGING Politie in Middelburg slaags met groepje vechtende jongelui MIDDELBURG - Zaterdagavond is het op het Plein 1940 in Middelburg tot een vechtpartij gekomen tussen twee el kaar bestrijdende groepen jongelui en de Middelburgse politie. Deze maakte gebruik van de wapenstok om de vech tersbazen uit elkaar te drijven Volgens de politie ging het hier om een groep jongens uit Arnemuiden en enkele Zuidmolukkers, die elkaar voor de bar 'American' te lijf gingen. De aanlei ding tot de vechtpartij zou zijn ge weest. dat eerder een Zuid-molukker door een groepje Amemuidenaren werd afgetuigd, aldus een woordvoer der van de politie. De gealarmeerde politie, vijf man sterk, moest even na 10.15 uur van de wapen stok gebruik maken om de vechtenden te scheiden. Hierbij zou een nog onbe kend gebleven jongeman naar de poli tie hebben geschopt. Hoewel één van hen werd aangehouden, bleek echter dat hij zich niet tegen de politie had verzet. Hij werd vrij spoedig weer vrij gelaten. Voor zover de politie kon na gaan zijn er bij de vechtpartij geen ge wonden gevallen. TWINKLE STARS UIT ZEGGE WON VLISSINGEN - „Het majorettenfes- tival is hard op weg een goede Vlis- singse traditie te worden. Een goede traditie enerzijds omdat de majoret tepelotons de gelegenheid geboden wordt hun kunnen te tonen en an derzijds omdat de opbrengst van de toegangsbewijzen ten goede komt aan een liefdadig doel.Dit zei de Vlissing- se burgemeester drs. Th. J. Westerhout bij de opening van het derde majoret tefestival dat zaterdag gehouden werd in het 'Scheldekwarticr' te Vlissingen. Het festival begon zaterdagmorgen om half tien en werd in de vroege avondu ren afgesloten met de prijsuitreiking door mevrouw M. Westerhout-Van Sparrentak. Het festival, waaraan dertig majoret- tenkorpsen deelnamen, werd door ruim 450 bezoekers bijgewoond. De op brengst van de toegangsbewijzen, die zoals elk jaar ten goede komt aan een liefdadig doel, was dit jaar bestemd voor het Vlissingse dierenasiel aan de Langeleenweg. De organisatie was in handen van de 'Showgroep Vlissingen' en de personeelsvereniging van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde'. Na de opening van het festival door burgemeester Westerhout volgde een kort optreden van het 'Showkorps Vlis singen" De rest van de dag zou het po dium inbeslag genomen worden door de majoretten, die voor de uit vier per sonen bestaande jury hun show moes ten uitvoeren. Een optreden bestond uit een vijftal onderdelen: de opmars, presentatie, een zes tot acht minuten durende show, eindpresentatie en de afmars. De jury beoordeelde de volgen de rubrieken presentatie, orginaliteit. stickbehandeling, timing van de totale show en de algehele verzorging. De pre sentatie van het geheel was in handen van mevrouw W. van Son-Florisse. De prijsuitreiking werd verricht door mevrouw M. Westerhout-Van Spar rentak. beschermvrouwe van de or ganiserende vereniging en van het Vlis singse dierenasiel. Mevrouw Wes terhout zei bijzonder ingenomen te zijn met het feit dat de entreegelden dit jaar ten goede komen aan het asiel. De einduitslag van het majorettenfes- tival werd ais volgt: 1 'Twinkle Stars' uit Zegge met 126 punten. 2 The Pretty Girls' uit Roosendaal met 125 punten. 3 'Pinokklo' eveneens uit Roosendaal met 121 punten. 4 'Sunshine Girls' Roosendaal met 119.5 punten. 5 Moon light Girls' Roosendaal met 119 punten GOES - De 27-jarige Vlissinger R. L. D. is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een schiet partij op de Oude Vismarkt te Goes levensge vaarlijk gewond geraakt. D. werd met een pis toolschot in de buik overgebracht naar het streekziekenhuis 'De Bevelanden' te Goes, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Op verdenking van poging tot doodslag is later door de ge meentepolitie van Vlissingen aangehouden de 21-jarige M. A. M. B. uit Vlissingen. alsmede - op verdenking van mede- (Slot van pagina 1) worden noe eén en ander in 1979 verder zal verlopen", stellen bestuur en direc tie. Er wordt op gewezen dat er over de wet voorzieningen gezondheidszorg en de wet tarieven gezondheidszorg (beide in ontwerp bij het parlement ingediend) geen belangrijke ontwikkelingen te vermelden zijn Bestuur en directie kondigen aan dat in de loop van 1979 een nieuwe wet ziekenhuisvoorzienin gen van kracht zal worden. Meegedeeld wordt dat de automatise ring van de administratie niet vlot verloopt. In 1975 werd de stichting computercentrum ziekenfondsen Zuidwest-Nederland opgericht iwaar- in vijf ziekenfondsen deelnemen). Er is inmiddels een computergebouw in Breda tot stand gekomen, maar in de ontwikkeling van systemen is een aan zienlijke vertraging ontstaan. Bestuur en directie.„Deze vertraging is ont staan door de beslissing om de pro grammatuur tesamen met de regionale centra Zuid-Holland en Noord-Holland te gaan ontwikkelen, heteeen ertoe zal leiden dat circa 27 ziekenfondsen één uniform geautomatiseerde admini- stratiewijze zullen hebben Het is onzes inziens zeer de vraag of de genomen be slissing wel de juiste is geweest; wij wa ren er geen voorstander van Voor ons ziekenfonds houdt het in dat óf het huidige machinepark nog enkele jaren zal moeten blijven functioneren (het geen gelet op de technische staat en het intensieve gebruik nauwelijks mogelijk is), óf dal er een aanvaardbare tus senoplossing zal moeten komenGe hoopt wordt dat hierover in de tweede helft van 1979 meer duidelijkheid zal ontstaan. Het aantal verzekerden bij het zieken fonds 'Midden-Zeeland' ging in 1978 met 1628 omhoog tot 123.926 (59.547 mannen en 64.379 vrouwen). Verplicht verzekerd waren 88.479 personen; vrijwillig verzekerd waren 18.547 per sonen en 16.900 personen waren deel nemer aan de bejaardenverzekering. Een groot aantal verzekerden had ook en op de zesde plaats eindigde het pek ton 'Les Mardi' van de majorettever- eniging 'Showgroep Vlissingen' met 115 punten. Noor bewusteloos geslagen in Vlissingen VLISSINGEN - Bij handtastelijkheden tussen een opvarende van een Noors schip en enkele barbezoekers np dr Nieuwendijk in Vlissingen is zater dagavond de 28-jarige Noor K. J. be wusteloos geraakt. Aanleiding voor de ongeregeldheden, was het feit dat de Noor een Vlissings meisje het hof wilde maken. Dat viel niet in goede aarde bij enkele bar bezoekers. Er vielen als gevolg daarvan enkele klappen. Toen de Noor die flink gedronken had, zich verweerde, meng den meer aanwezigen zich in de hand tastelijkheden: de Noor kreeg enkele rake klappen in de maagstreek en ver loor het bewustzijn. In deze toestand trof de politie hem omstreeks 23.30 uur op het trottoir liggend aan. Het is by (le politie niet bekend waar de Noor be wusteloos werd geslagen. De opvaren den van de op Scheldepoort liggende 'Hatroll' werd even later door een am bulance ter observatie naar het Be thesda-Sint-Jozefeiekenhuis overge bracht S. kon de volgende dag het ziekenhuis verlaten. Een van de deelnemende pelotons in actie op het podium van het Scheldekiuartier in Vlissingen. plichtigheid - de 19-jarige S. P. C.eveneens uit Vlissingen. Zij zijn na hun aanhouding overgebracht naar het politiebu reau in Goes. De politie is nog op zoek naar een ongeveer 20-jarige vrouw, die getuige zou zijn geweest van de schermutseling. Voorzover uit het onderzoek van de recherchegroep van de Goese gemeentepolitie tot nu toe is komen vast te staan, hadden D. en B. onenigheid. D. werd er door B. van verdacht goederen uit zijn auto te hebben gestolen. Op een gegeven moment liep het conflict erg hoog op en viel er een pistool schot. D. werd daarbij in de buik geraakt. Meteen na de schietpartij nam B. de vlucht, maar hij kon echter in zijn woonplaats Vlissingen worden gepakt. de zogenaamde 'aanvullende verzeke ring' afgesloten: 110.724. De kosten per wettelijk verzekerde (verplichte- plus bejaardenverzekering) namen het af gelopen jaar met 12,72 procent toe: J 937,96 tegen 832,14 in 1977. Over 1976-1977 was de toename 9.90 procent. De kosten per verzekerde bij de vrij willige verzekering waren 865,86, of tewel ccn toename van 12,17 procent ten opzichte van 1977. De toename 1976-1977 was 9,73 procent. De aanvul lende verzekring leverde een voorde lig saldo op van ruim 141.000. KAPELLE - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Genealogie heeft plannen voor de samenstelling van een Zeeuws Familiewapenboek. Dat deelde voorzitter J. L. Braber van de Zeeuwse NGV-afdeling mee tij dens zijn openingstoespraak op de 'geneologische contactdag' zater dag in 'De Vroone' te Kapelle. Daar waren ruim 150 bezoekers uit alle delen van de provincie en het land bijeen gekomen om zich te verdie pen in talloze gegevens omtrent hun Zeeuwse voorouders. De heer Braber zei dat het accent bij het werk van de Zeeuwse afde ling wat meer zal gaan liggen op de studie van de diverse familiewa pens. „Daar is wel eens wat te weinig aandacht aan geschonken Wij willen voor Zeeland die studie graag op gang brengen." De heer Braber deed een beroep op de aan wezigen gegevens over familiewa pens en zegels, die zy eventueel in hun bezit zouden hebben, voor deze studie ter beschikking te stellen Men wil onder meer op deze wijze aan materiaal komen om in de toe komst een Zeeuws wapenboek sa men te stellen. De voorzitter bracht dank uit aan de commissie van voorbereidingen aan de regionale contactgroepen voor de opzet van deze genealogi sche contactdag en wenste de be zoekers veel succes toe bij het speuren naar nieuwe gegevens over de voorouders. De talrijke bezoekers konden zich uitvoerig laten informeren over hun voorgeslacht uit de vele de tails. die de regionale werkgroepen hadden verzameld. Dat matertaai bestond uit afschriften van doop boeken. trouwboeken, lidmaten- re gisters van kerken, notariële ak ten enz. Er werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid aan de hand van deze documenten aante keningen te maken of fotocopleën te laten vervaardigen. Per Zeeuws eiland en van Zëeuwsch-Vlaande- ren hadden de werkgroepen een stand ingericht, waar het materiaal kon worden ingezien. Ook waren er stand met familiewapens, litera tuur en propagandamateriaal Dragers van bepaalde namen had den zelfs hun eigen stands inge richt, waar aanverwanten terecht konden om met de beschikbare ge registreerde feiten de stamboom of kwartierstaat te completeren. MAANDAG 17 SEPTEMBER 1979 provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2