Oosterschelde kost tot nu toe reeds één miljard Kamer wil haast met debat over nota ramp-Harrisburg Vlissingen kan heropbouw van Van Dishoeckhuis' niet betalen PZC/provincie KOSTEN BLIJVEN BINNEN DE RAMINGEN almanak 'J I I fcmn ei matron ekKer ZEEUWS BIOLOGISCH MUSEUM OOSTKAPELLE Scholiere 20.000ste bezoeker tentoonstelling Oosterschelde /cfjipper lommel ^inoccfïïo KAMERCOMMISSIE VREEST LANGER UITSTEL B. EN W. IN BRIEF AAN MINISTER VAN CRM: Aanlegplaatsen Schelde-Rijnkanaal VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 i Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De totale kosten van de Oosterscheldewerken blijven binnen de ramingen die de Tweede Kamer in 1976 heeft vastgesteld. Tot eind 1978 is er al bijna zo'n 1 miljard gulden uitgegeven; totdat de zeearm met een half-open dam zal zijn afgesloten, is er nog een bedrag van 4900 miljoen gulden nodig, op basis van het huidige prijspeil. Dat blijkt uit het Voortgangsrapport Oosterscheldewerken, dat minister Tuijnman van verkeer en waterstaat donderdag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het rapport behandelt de werken in de eerste helft van dit jaar. Voor het eerst heeft minister Tuijnman ook een financieel overzicht aan de Kamer gezonden. Hij is van plan dat voortaan elk halfjaar te doen. Al in no vember '78 had de Kamer op een zin niger rapportage aangedrongen, met alleen een overzicht van zaken die al achter de rug waren. Het ziet er nog steeds naar uit dat het werk in 1985, zoals afgesproken, klaar is. Er hebben zich wel wijzigingen voor gedaan in de planning, zo blijkt uit het rapport, maar die hebben geen invloed op de opleveringsdatum. „Het kritieke pad in de planning in hetzelfde geble ven, maar op sommige punten is het om zo te zeggen minder kritiek geworden staat in het Voortgangsrapport, opge steld door Rijkswaterstaat's Del tadienst. te lezen. Voornaamste wijzi ging in de planning Is - zoals eerder ge meld - het feit dat er meer pijlers in een kortere tijd in de monding van de Oos terschelde kunnen worden neergezet. Dat geeft Rijkswaterstaat wat meer ruimte voor het maken van de sleuf voor het funderingsbed en voor de uit voering van grondverbeteringen. Alle Oosterscheldewerken, inclusief de pijlerdam, de compartimenteringswer- ken, Alle Oosterscheldewerken, inclusief de pijlerdam, de compartimen- teringswerken, de dijkverhogingen en alles wat erbij hoort, kosten de schatkist op basis van de huidige prij zen een bedrag van 5876 miljoen gul den. In 1976 ging men nog uit van 4857 miljoen, plus een extra van 100 mil joen, nodig voor de grotere doorlaat- opening, waarvoor de Tweede Kamer inmiddels heeft gekozen. Het verschil komt neer op een stijging met 18 pro cent, een stijging die volgens verkeer en waterstaat normaal is: als er geke ken wordt naar de normen die voor andere waterstaatswerken gelden, dan was een stijging met 19 procent logisch geweest, was men afgegaan op cijfers vap het Centraal Bureau voor de Statistiek, dan was een stijging met 25 procent nog te verdedigen geweest. Vooral de kosten van de partiële dijk verhogingen zijn in de achterliggende driejaar fors gestegen. Dat komt, blijkt uit de financiële bijlage, doordat er na '76 strenge eisen aan de dijken werden gesteld: zij zouden niet langer berekend mogen zijn op een overstromingskans van eens in de 250 jaar, maar moesten uitgaan van een norm van eens in de 500 jaar. Meerkosten zijn ook ontstaan door duurdere oplossingen die moesten worden gekozen om belangen van na tuur. milieu en landbouw zoveel moge lijk te ontzien. De pijlerdam zelf is nauwelijks duurder gewörden, afgezien van de jaarlijkse prijsstijgingen. Verkeer en waterstaat rekende in '76 op 2780 mil joen, nu op 3344 miljoen, ondanks het Geslaagd VUSSINGEN - Aan de school voor fy siotherapie in Vlissingen zijn de vol gende kandidaten geslaagd voor het eindexamen: S. van Egeraat, Bergen op Zoom; mej. L. Paasse, Westkapelle; mevr. M. van Dijk-Kole, Wolphaartsdijk; mej. L. Glas. Rilland-Bath; R. Saat. Epe: mej. M. Graaff. Middelburg; R. l'Honoré Na- ber. Bilthoven; mevr. I. van Hoeve-L.OUS. Vlissingen; mej. E. Mun ter, Kats; T. van Stuyvenberg. Rot terdam. Advertentie Betaalbaar zijn de mantels en japonnen van maat 38 tot 54! Modehuis Allemekinders L. Kerkstraat 14 - Goes tel. 01100-16903. ZEEUWSE Bezoek Nu men het badseizoen voor geslo ten kan houden, ziet het er naar uit, dat menigeen de zondagmiddag weer zal vu Hen uit het met vrouw en kinderen ontspannen rondrijden over de Zeeuwse wegen. Het ritueel schrijft daarbij door gaans voor. dat er aan het eind van zo 'n tripeen bezoek dient te worden gebracht aan een -verre vriend, verwant of kennis. Het gewoontegebaar vonden wij treffend geïllustreerd in een ver haal, dat wij deze week hoorden. Die familie uit Goes was vorige weekend al aan een zondagse rondrit begonnen. Het gebeuren eindigde in Middel burg en de man bij wie ze zouden langsgaan, stond voor het raam. toen hij een hem bekende auto zag naderen En daar hij geen bezoek van deze kennissen bliefde op dat moment, duwde hij zijn vrouw in de keuken en begaf zichzelf onder ta fel En vanuit die positie hoorde hij de bezoekende man, na driemaal bel len. opgelucht zeggen ..Gelukkig, ze zijn niet thuis." feit dat gekozen is voor een andere uit voering van de pijlerconstructie. „Technisch superieur aan het oude ontwerp", zegt Tuijnman erover. De compartimenteringsdammen zijn duurder geworden doordat voor Phi lips- en Oesterdam andere tracés zijn gekozen. Extra werken bij Hansweert hebben ook de kosten opgejaagd, van 1175 tot 1524 miljoen voor wat de totale compartimenteringswerken betreft. Andere posten, zoals de aanpassmgs- werken, zijn goedkoper uitgevallen, waardoor de totale prijsstijgingen bin nen de aangegeven marges blijven. De ontwerpers van de pijlerdam heb ben zich in het afgelopen jaar vooral het hoofd gebroken over de drempel, waar op de pijlers komen te staan, een drem pel die aan grote krachten weerstand moet bieden. De studies zijn kort gele den afgerond, en er is gekozen voor een kunststofmat. opgevuld met filterma teriaal. die als een soort loper over de drempel wordt uitgerold. Er zijn al proeven op ware grootte genomen met de mat. Zwaar weer De aandacht van de ontwerpers gaat nu uit naar de manier waarop de pij lerdam bij zwaar weer met schuiven moet worden gesloten. Er is nog onder zoek gaande naar de trillingen die worden veroorzaakt in de schuiven, door de grote kracht waarmee golven op de dam beuken. Eind van dit jaar moet Rijkswaterstaat kiezen of voor een hydraulisch systeem, of voor een tandbeugelsysteem. In het afgelopen jaar is er. op de plaats van de dam. bijna 40.000 m2 bodem bescherming opgebaggerd Bodem bescherming die werd neergelegd in de jaren dat men nog aan een complete afsluiting van de Oosterschelde dacht. Er is 360.000 m2 blokkenmat afgezon ken. Een van de belangrijkste werken in de tweede helft van '79 is om het werkei- land Neeltje Jans aan te passen aan de nieuwe loop van de stroomgeulschaar, die zichzelf in zuidwestelijke richting heeft verplaatst. Een deel van de oeverbescherming en van het dam- lichaam van de kop van Neeltje Jans wordt weggehaald. Een ander groot karwei is het leegzui gen van het funderingsbed. Rijkswa terstaat gebruikt er een, zoals zij zegt, overmaatse stofzuiger voor. Het overleg tussen de provincie Zee land en Rijkswaterstaat over de pro vinciale weg over de Philipsdam is bij na klaar, zegt het Voortgangsrapport. De 700 meter lange overbrugging van de sluizen moet. werd tijdens het over leg besloten, smaller worden dan eerst de bedoeling was. De vormgeving van de stormvloedke ring in engere zin wordt bepaald door de technische eisen, zegt het Voort- gangsrapport. Als er echter ergens in het ontwerp vrijheden zijn, dan worden bouwkundigen en landschapsarchitec ten ingeschakeld om de stormvloedke ring zo vorm te geven, dat hij min of meer in het landschapsbeeld past. De groep ontwerpers richt zich daarbij op de door de Stuurgroep Oosterschelde in haar verkenningen opgenomen be stemmingen van omliggende terreinen De verschijning van het Voortgangs rapport. dat al enkele weken in druk klaar lag. is tot gisteren opgehouden door het financiële overzicht dat mi nister Tuijnman en de zijnen nog moesten produceren. Het rapport is met name bedoeld voor de leden van de Tweede-Kamercommissie voor ver keer en waterstaat. Die hebben echter ook het Voortgangsrapport over de tweede helft van 1978 nog niet be handeld. I Advertentie) bij ons een grote collectie tegen verrassend lage prijzen! Langevielesingel 34, Middelburg Tel.: (01180) 25253 Nanja Scholtens neemt uit handen van conservator-beheerder W. J Phaff het boek 'Op de grens van zoet en zout'in ontvangst. OOSTKAPELLE - De Oosterschelde-tentoonstelling in het Zeeuws biologisch museum in de Oranjerie van Kasteel Westhove te Oostkapelle kreeg donderdag morgen de twintigduizendste bezoeker. De gelukkige was een leerling van een groep scholieren van de Sca- rabee-mavo uit Tilburg die deze week een werkbezoek aan Walcheren brengt. Het gezelschap verblijft in de jeugdherberg te Veere. Dc scholieren werden na een bezoek aan de filmzaal opgewacht door conservator-beheerder W. J. Phaff. Hij toonde zich verheugd met de grote belangstelling die de Oosterschelde-expositie in korte tijd heeft gekregen. Precies twee maanden geleden huldigde het museum de tienduizendste bezoeker. Namens de school nam Nanja Scholtens een geschenk in ontvangst: het boek 'Op de grens van zoet en zout', van Jan van de Kam en Wim Wolff. Deze week is het museum voor het laatst ook op werkda gen geopend. Voortaan kan men alleen in de weekeinden een bezoek brengen aan het museum en de Ooster- scheldetentoonstelling. Deze expositie maakt geleide lijk plaats voor een nieuwe tentoonstelling, die het vol gend seizoen in het museum te bezichtigen is. Gedacht wordt om deze nieuwe expositie over de wal visvaart te laten handelen. Conservator Phaff heeft al heel wat attributen over de walvisvaart en alles wat er mee te maken heeft in zijn bezit. Als dit voornemen niet doorgaat wordt een tentoonstelling ingericht die relatie en de verschillen tussen de afgesloten en open zeearmen moet weergeven, aldus de heer Phaff. ^djoenmaherty Oudemarkt24. Vlissingen telefoon 01184-13858 Gespecialiseerd in SCHOENEN i Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Tweede-Kamercommissie voor de kernenergie wil dat de regeringsnota over de bijna-ramp met de kerncentrale in het Amerikaanse Harrisburg meteen na de algemene beschou wingen over de miljoenennota wordt gehouden, in de week van 15 oktober. De kamercommissie heeft haast, zeker nu de nota al tweemaal van de kameragenda is afgevoerd, maar het wachten is nog steeds op de antwoorden van de regering op de waslijst van vragen die de kamerfracties na het verschijnen van de nota-Harrisburg hebben afgevuurd. „Ik heb zo het idee", formuleert me vrouw Lambers-Hacquebard van D'66 de vermoedens van vele kamerleden, „dat de regering het niet erg vindt als de zaak wat op de lange baan wordt ge schoven. Ze denken: we gaan wat scha ven en poetsen, en we laten de zaak nog maar een poosje sudderen". Mevrouw Lambers wil tot hooguit maandag wachten; heeft de regering dan nog niets van zich laten horen, dan moet de kamercommissie maar een brandbrief verzenden. „Als het te lang gaat duren moeten we erover gaan rommelen", zegt. zij. ..Alleen, je kunt ze geen boete opleggen De kamercommissie heeft hij het pre sidium van de Tweede Kamer de pe- KOSTEN BIJNA ELF MILJOEN VLISSINGEN - Het is voor de gemeen te Vlissingen een 'onmogelijkheid' de sloop en heropbouw van het Van Dis hoeckhuis voor eigen rekening te ne men. Dit schrijft het college van b en w In een brief aan de staatssecretaris van CRM als reactie op de afwijzing door CRM op het verzoek subsidie toe te kennen in de herbouwkosten van dit gebouw. Volgens b en w moet ver plaatsing van het Van Dishoeckhuis nu opportuun worden geacht in verband met de noodzaak de ondergrond van dit monument te betrekken bij de ter reinen van de koninklijke maat schappij 'De Schelde'. De kosten van herbouw en restauratie van het hoofdgebouw en koetshuis be dragen 10.750.000.-. Hierin zijn niet begrepen de uit te voeren civieltechni sche werken en de grondkosten. Een architektenbureau te Goes heeft de kosten van opmeting en demontage ge raamd op 2.025.000,-. Als de totale verplaatsings- en her bouwkosten subsidiabel gesteld zou den worden kan het gemeentelijk aan deel, zeggen b en w, worden gesteld op ruim drie miljoen gulden ma aftrek van de uitkereing van de vergoeding krach tens de verfijningsregeling') Zouden de kosten van de verplaatsing onver- hoop niet als subsidiabel worden aan gemerkt, dan zou het gemeentelijk aandeel gesteld kunnen worden op achtmiljoen gulden Verval De materiële toestand van het gebouw maant, aldus het college, tot beslissin gen op korte termijn: „In een ontwik keling tot verval treedt gewoonlijk in een bepaald stadium een versnelling op". Zoals bekend zijn er enige tijd ge leden natuurstenen beelden verwij derd die dreigden van het dak van het gebouw naar beneden te storten. Lek kages veroorzaken schade aan het in terieur en ook het buitenhoutwerk wordt steeds zwaarder op de proef ge steld. Bestemming Burgemeester en wethouders sluiten vrijwel uit dat voor het te herbouwen Van Dishoeckhuis een bestemming kan worden gevonden met een volledig economisch verantwoorde exploita tiemogelijkheid Dit gezien de pogin gen die al in die richting zijn genomen. Het initiatief van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers iBNMO), het Van Dishoeckhuis te be trekken in een woon- en recrea tieproject voor militaire invaliden en oorlogsweduwen, moet, zo staat in de brief, ais een mogelijkheid worden aan gegrepen voor een nieuw gebruik van dit gebouw. Al zal volgens het college ook deze oplossing geen economisch verantwoorde exploitatiemogelijkheid geven. Inrichting van het Van Dis hoeckhuis voor het door de BNMO beoogde doel zal nog een investering van 630.000,- vergen. Het Jaarlijks on derhoud zou op 50.000,- komen. B en w zeggen het in hoge mate te be treuren, dat eigenlijk tot dusver geen echte medewerking van andere over heden en overheidsinstanties Is on dervonden in het streven naar een nieuwe bestemming van het monu ment. Zoals bekend prefereert het anderhalf jaar geleden opgerichte 'Comité"her denking Van Dishoeckhuis in Vlissin gen' een heropbouw van het monument nabij de Vissershaven. Als ge bruiksmogelijkheden voor het gebouw werden genoemd: het Stedelijk Mu seum, een scheepsbouwkundig mu seum, een waterstaatmuseum, een par ticuliere verzameling, een bibliotheek en een bedrijf (kantoorfunctie). Huis vesting in dit gebouw van een biblio theek werd later echter niet reëel geacht. Ook is vast komen te staan, dat het Van Dishoeckhuis niet in aanmer king kan komen voor de huisvesting van «een deel van) de Rijkswaterstaat. Dc raadscommissie voor onder meer culturele zaken vergadert dinsdag middag onder meer over dit onder werp. Deze vergadering, in het stad huis, begint om 17.00 uur. riode vlak na de algemene beschou wingen geclaimd. Vast staat dat dk beschouwingen op 9, 10 en 11 oktobw worden gehouden zodat Harrisburg op 16, 17 of 18 oktober aan de orde kan komen. Dan moet de regering echter wel haar antwoorden hebben gepu bliceerd, want anders valt er niet te debatteren. Worden er nu geen erg duidelijke al spraken gemaakt, dan is de kans groot dat de Harrisburgnota wordt verplet terd onder de stapel van begrotinger van de diverse ministeries, die dinsdag (Prinsjesdag) bij de Kamer worden ge deponeerd, en op de lange baan terecht komt. Borssele De kamercommissie beseft dat er,bij voorbeeld in Zeeland, in spanning u? het kamerdebat wordt gewacht fc uitkomsten zijn bepalend voor de tot- komst van de kerncentrale in Borssolr. de vraag - moet de centrale dichl c! moet-ie open blijven - moet door de Tweede Kamer worden beantwoord De regering is tot de conclusie geko men dat een ongeluk als in Harrisburg in de Borsselse centrale niet kan voor komen, en dat de centrale dus rustig door mag blijven draaien. Provinciale staten van Zeeland wille half december over Harrisburg gas praten, maar alléén als de Tweede Si mer zich al heeft uitgesproken. Wordte na de algemene beschouwingen g«r gaatje voor de Harrisburg-nota geel den, dan lijkt het waarschijnlijk dat ia', minstens een maand of twee gaatdura voordat er zich een nieuwe gelegenheid voordoet. Mevrouw Lambers heeft het vermoeden dat de regering daarop aan stuurt. KAMERLEDEN VVD: r Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De VVD-Tweede-Kam» leden drs. Ed. Nijpels en J. van de V» willen dat er langs het Schelde-Rfr kanaal aanlegfaciliteiten schippers worden geschapen. Zij be* ben de haven van Tholen in hun te dachte als een voor dat doel erg te- schikte plaats, zo blijkt uit vragend): zij aan minister Tuijnman en staatsse cretaris Smit-Kroes, beiden van ver keer en waterstaat, hebben gesteld. Uit him vragen: „Delen de bewindslie den de mening van scheepvaart- deskundigen dat de haven op Tholec heel goed voor deze doeleind* bruikbaar zou zijn. waardoor ook middenstand van Tholen van het af doen van deze haven zou kunnen pn» teren?". Nijpels en Van de Ven denken aan-«r voorbeeld - stijgers waar schipper* kunnen meren om „zakelijke zowel aa gezinsaangelegenheden" af te doen NU gebeurt dat bijna alleen op bunk*' schepen. „Is er bij de planning vanh* kanaal", zo vragen de beide kamevf den zich af. „op geen enkele wijze re*f ning gehouden met die voorzien» gen?" Tuijnman en SmiUKroes moeten z» volgens hun partijgenoten in de Twe* de Kamer maar eens over dat problees buigen: „Zijn de bewindslieden bert» om het probleem van adequate aah mee (-voorzieningen met bijbehoren faciliteiten aan het Schelde-RUnkana® nader te bestuderen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2