Gs: regionale omroep kost provincie te veel Strikt persoonlijk. Raadslid zou positie Sluis ten opzichte Deltakabel verzwakken Dr. Lauret uitte onvrede over het contact met burgemeester Sluis Breuk in FNV over ingang haven-cao Juniorkamer haalt Engelse kinderen naar Sas van Gent KAMER: WEG UIT UNIFIL BIJ OFFENSIEF MANDAAT Volle rolletjes naar de fototw^zaak. PZC/Prov*nci©/binnen-buïtenland 9 VOOR ZEELAND EXTRA ONBILLIJK9 Harrisburg afgevoerd van kameragenda 'ONDERHANDELINGSPOSITIE IN GEVAAR' HAAR BRIEVEN BEREIKTEN DE RAAD NIET Veertig man op straat bij PTT in Breda VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat de opzet van een regionale omroep, zoals die door minister Gardeniers van crm wordt voorgestaan, een 'veel te groot' beslag op de financiën van de regio legt. Het Zeeuwse college zegt dat in een notitie over de streekradio aan de Zeeuwse staten. Daar zal de kwestie op 5 oktober aan de orde komen. Naar de mening van gedeputeerde sta ten wordt Zeeland door de benadering van de minister nog extra getroffen, omdat het een dunbevolkt gebied is. Woningbouw Huist heeft nieuw plan Moerschans HULST - De Hulster woningbouw vereniging heeft een nieuw plan opge steld voor de bouw van 38 woningen in uitbreidingsplan Moerschans in Hulst. In dit nieuwe plan worden de eikebo men langs de Liniestraat/Kelderman- straat niet langer bedreigd, terwijl het gewenste aantal woningen niet is te ruggebracht. De 'Ingreep' werd donderdagmorgen door de top van de woningbouwvereni ging opgesteld, en wordt donderdag 13 september tijdens de extra raadsver gadering in Hulst aan de raadsleden voorgelegd. Die zullen de nieuwe teke ning moeten goedkeuren, waarna op nieuw met de 'inspraakprocedure' kan worden gestart, waarbij betrokkenen eventuele bezwaarschriften kunnen in dienen. Het nieuwe plan is het gevolg van de kritiek op het vorige, waarbij een rij van ongeveer veertig eikebomen het veld zou moeten ruimen voor de nieuwbouw. Door zodanig te 'schuiven' met de wo ningblokken, dat ze niet meer haaks, maar 'recht' tegen de wegen aan wor den gebouwd, is voldoende ruimte ge wonnen om de bomenrij te kunnen spa ren. De Hulsterse raad zal het nieuwe bouwplan kunnen bespreken tijdens de komende vergadering op donderdag 13 september Financiering waterzuivering wordt moeilijk MIDDELBURG - De financiering van de waterzuivering in Zeeland wordt een moeilijke zaak als de in Zeeland opgebrachte fosfaatheffïngen, vooral in het begin, worden overgeheveld naar andere landsdelen. Dat staat in het milieuverslag over 1979 van de provinciale waterstaat. In het verslag wordt een beschouwing gewijd aan de plannen voor defosfate- ring van het afvalwater, waarbij wordt opgemerkt, dat volgens de nu bestaan de plannen Zeeland daarmee pas in een later stadium en mogelijk slechts ten dele zal worden geconfronteerd. In het verslag wordt erop gewezen, dat de gemiddelde heffing in Zeeland in 1980 en 1985 al anderhalf maal zo hoog ligt als in de rest van Nederland. Als een landelijke heffing voor defosfatering wordt opgelegd, terwijl defosfatering in Zeeland nog niet nodig is, dan wordt de financiering moeilijk. In het jaarverslag wordt gesteld, dat men zich moet af vragen of andere bijzondere omstan digheden, waar men in Zeeland mee te maken heeft, niet evengoed zouden moeten leiden tot een landelijke om- Daarbij wijst men erop. dat de minister Jaarlijks alle streekradio's een bijdrage van één miljoen gulden wil geven. Gs: „De kosten van een regionale omroep zullen in een dunbevolkte provincie als Zeeland in principe even hoog zijn als in dichtbevolkte gebieden, waar de finan ciële draagkracht van de provincie en de gemeenten veel groter is Het voor nemen van de minister alle omroepen een gelijk bedrag toe te kennen, maakt de zaak voor Zeeland naar verhouding extra duur". Het dagelijks bestuur van de provincie erkent, dat de regeling van de minister een 'lichtpunt' bevat, omdat in tegen stelling tot eerdere plannen niet meer alle kosten voor rekening van de regio komen. Maar, zo zegt men, 'het beslag dat op de financiële middelen van de regio wordt gelegd, veel te groot'. Gs: „Op deze basis zou een regionale om roep de provincie Zeeland jaarlijks et telijke tonnen kosten en de gemeenten - al naar gelang de grootte - (vele) tienduizenden guldens." Bovendien komt naar de mening van gs de princiïèle vraag aan de orde of het Juist is de regionale omroep te laten be kostigen door de provincie en de ge meenten. „Een dergelijke gecom pliceerde regeling kan de continuïteit en de onafhankelijkheid van de streek radio in gevaar brengen". Daarbij wijst wan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft de nota-Harrisburg, die volgende week dinsdag, de elfde september, zou wor den behandeld, van de agenda afge voerd. Een nieuwe datum van behan deling staat nog niet vast; dat hangt af van de 'regeling van de werkzaamhe den', vlak na Prinsjesdag. De nota van de ministers Van Aardenr.e van economische zaken en Albeda van sociale zaken over de bijna-ramp met de kerncentrale op het Three Miles Is land in de Amerikaanse staat Penn sylvania is ten prooi gevallen aan de wens van de Kamer om over de sprei ding van de rijksdiensten te debatte ren. 'Harrisburg' stond oorspronkelijk eind Juni op de agenda, maar door de vloedgolf van onderwerpen die de Ka mer voor het zomerreces moest afwer ken, werd de behandeling opgeschoven voor, zoals nu blijkt, onbepaalde tijd. Eén van de belangrijkste conclusies van de ministers Albeda en Van Aar- denne - de Kamer moet er zich nog een mening over vormen - is de stelling dat een ongeluk zoals in Harrisburg per se niet in de kerncentrale bij Borssele kan gebeuren. De veiligheidssystemen functioneren anders, schreven zij: ■Borssele' hoefde dan ook niet gesloten te worden. Ook provinciale staten van Zeeland moeten zich nog over het Harrisburg- ongeval buigen. Zij hebben eveneens de behandeling opgeschort. gs erop, dat de minister voor de opzet denkt aan samenwerkingsorganen van provincie en gemeenten m de vorm van een gemeenschappelijke regeling Het interprovinciaal overleg voor cul tuur heeft - aldus gs - 'met praktische en principiële argumenten' een afwij zende houding tegenover het voorne men van de minister aangenomen: men vindt dat de bekostiging van massa- commumcatiemedio uit de omroepgel- den moet gebeuren. Gs wil dat stand punt ondersteunen, zo blijkt uit het voorstel aan de staten. UITWISSELING IN KADER 'JAAR VAN HET KIND' Rien Verbrugge (links) en Piet de Waal, leden van de commissie scholenproject' van de Zeeuws-Vlaamse juniorkamer. TERNEUZEN - De Juniorkamer Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt een groep Engelse schcolkinderen op be zoek. Donderdag 20 september halen de leden van de kamer de 23 jongens en meisjes van de Church of England School in Cromford af in Oostende bij de boot uit Engeland. De kinderen blijven tot de maandag daarop in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar ze een ui termate gevarieerd programma voor geschoteld krijgen. Het bezoek van de kinderen uit Crom ford is een onderdeel van een uitwis selingsprogramma dat vorig jaar door de leden van de Juniorkamer werd op gezet. Piet de Waal, een van de leden van de commissie 'scholenproject' van de kamer (er zijn verschillende com missies actief): „Het basisidee was om contacten te leggen tussen Nederland se kinderen en leeftijdgenootjes in een ander Europees land. Uiteindelijk werd gekozen voor de openbare Pnns Frede- rik Hendrikschool in Sas van Gent en de Cromford Church of England School in Engeland. Voor wat de uitwisseling betreft, gingen onze gedachten uit naar de samenstelling van een uitgebreid plakboek, waarin de kinderen alle mo gelijke informatie over het gezin, woonplaats, streek etcetera zouden verzamelen. Het is een geweldig succes geworden De Engelse kinderen hadden hun werk stukken over de eigen streek al af voor TERMIJN VAN VIJF JAAR VOOR HUUR VAN TV-KANAAL SLUIS - Wethouder J. du Fossë van Sluis is van mening dat het CDA- raadslid A. A. H. de Badts de onder handelingspositie van de gemeente net Deltakabel bv op de tocht heeft gezet door in het openbaar te spreken uit een besloten vergadering. De bot sing tussen de heren Du Fossë en De Badts deed zich donderdagavond voor in de raadsvergadering in Sluis. Aan de orde was het voorstel om als ge- raeente een tv-kanaal te huren van Deltakabel voor 30.000 gulden per jaar. Dit in plaats van de eerder voorgestel de garantstelling door de gemeente tot een bedrag van 1,1 miljoen gulden voor Deltakabel. Zoals gemeld legt Del takabel in Sluis een kabeltelevisienet aan, waardoor vele zenders de Sluisse huiskamers kunnen bereiken, Inmiddels heeft 90 procent van de Sluisse bevolking te kennen gegeven een dergelijk aansluiting te wensen. De heer De Badts zei donderdag dat er nog *el enkele condities in de overeen komst met Deltakabel opgenomen moeten worden Eén van die condities moest volgens hem zijn dat de gemeen te Sluis na vijfjaar van de verplichting ontslagen kan worden om een kanaal te huren. „We hebben in de besloten commissievergadering gezegd, dat we hit. niet in de openbaarheid zouden mengen. Bij die vergadering was ook uw fractie vertegenwoordigd. Door de- te handelwijze kunnen we met onze on- I «erhandelingspositie wel op de stoep voor het stadhuis gaan zitten Deze I 2XÜ, 1lwijze van het CDA gaat ver en is stijlloos. Het zou niet verwonderlijk zjun, als het CDA weer niet op een dwaalspoor zat", aldus de heer Du Fos- Overigens bleek het nog wel mee te vallen met de door de wethouder ver wachtte schade. Namens Deltakabel kon één van de mensen van die onder neming de raad meedelen dat Deltaka bel een dergelijke vijfjaren termijn in het contract niet bij voorbaat uitsluit. Van diverse zijden kwamen nog pro blemen tegen een af te sluiten overeen komst. zoals die voor de raadsleden in concept klaar lag. De meerderheid kon zich vinden in het voorstel van WD-er C- Almekinders om een onafhankelijk bureau de overeenkomst te laten door lichten. Toen men dat eenmaal eens was waren er ook geen problemen meer met het voorstel van b en w om dan voor een proefperiode van twee je ar een tv- kanaal te huren van de bv DWS-raadslid P. Metz tekende erbij aan dat men wel eerst goed moet begro ten wat het gaat kosten om zelf iets met dat kanaal te kunnen gaan doen. de jongens en meisjes in Sas van Gent nog maar een letter op papier hadden. Daarin kwam echter snel verandering. Maandenlang verzamelden de Sasse kinderen schatten aan informatie. De Waal: „Ze hebben alles zelf gedaan: verhalen geschreven, tekeningen ge maakt, noem maar op. Het was een doos vol". De werkstukken van de Sas se schooljeugd werden in het Engels vertaald en naar Cromford gezonden. Zowel in Cromford als in Sas van Gent werd (en wordt) het materiaal gebruikt in de lessen 'wereldoriëntatie'. Piet de Waal en Rien Verbrugge (een ander lid van de commissie 'scholenp roject' van de Juniorkamer): „Bij de kinderen ontstond en dat is begrijpelijk - toen zij kennismaakten met eikaars werkstukken de wens om al dat ge schrevene nu eens met eigen ogen te zien. Wij hebben die wens direct opge pakt en het leek ons wel leuk juist in 'Het Jaar van het Kind tot een echte uitwisseling te komen". Op donderdag 20 september komen de Engelse kinde ren in Zeeuwsch-Vlaanderen aan. Ze worden voor de duur van het bezoek ondergebracht bij gastgezinnen. Vrij dags ziet het programma er zo uit: in de ochtenduren een bezoek aan Brugge met een rondvaart, de bezichtiging van een toren en een wandeling door het oude Brugge, 's Middags wordt er gege ten in het landbouwmuseum in Heille, bekijken de kinderen de molen in Cad- zand en maken zij een strandwandeling in't Zwin 's Avonds is er een maaltijd in 'Hof van Koophandel' te IJzendijke 's Zaterdags wordt het gezelschap ont vangen door het gemeentebestuur van Sas van Gent, gevolgd door een be zoekje aan de Prins Frederik Hendrik- school en een spelletjesmiddag, ge volgd door een barbeque. 's Zondags is er een showmiddag in 'De Speye' in Sas van Gent. 's Maandagsmorgens stap pen de Engelse kinderen weer op de boot naar huis. Piet De Waal: „Het is de bedoeling dat ook de Sasse kinderen een keer naar Cromford reizen. Vermoedelijk ge beurt dat volgend voorjaar". En daar na zien de leden van de Juniorkamer Zeeuwsch-Vlaanderen weer uit naar andere projecten. Een speciaal ge vormde commissie werkt nu bijvoor beeld alweer aan de uitgave van een map met reprodukties van oude kaar ten van Zeeuwsch-Vlaanderen. TILBURGSE WERKT AAN MANUSCRIPT PIETER MEESTERS SLUIS - Burgemeester mr H. P. L. van den Beid van Sluis vindt het 'zeer spij tig" dat de contacten tussen hem en mevrouw dr A. Lauret uit Tilburg niet meer zo goed zijn. Dr Lauret houdt zich bezig met het verwerken van een ma nuscript van Pieter Meesters. Meesters Is een voorloper van de bekende Sluizenaar Van Dale, De heer Van den Beid zei dit donderdagavond desge vraagd na de raadsvergadering. Tij dens die raadsvergadering vertolkte het PvdA-raadslid mevrouw C. van Oorschot - Weber het ongenoegen van dr Lauret. Mevrouw Lauret had twee brieven ge richt aan 'de leden van de raad' Die brieven wilde de heer Van den Beid, zo zegt z\j niet in de raadsvergadering be handelen. In haar eerste brief schreef zfj aan de leden van de raad dat het 'zou kunnen dat een ambtenaar van de Sluisse gemeentesecretarie haar werk gebruikte om een artikel te schrijven in een regionaal blad. „Deze brief mocht en zou de raad niet bereiken", aldus dr Lauret in een gevraagd commentaar. Dat had de burgemeester volgens haar gezegd Burgemeester Van den Beid zei donderdagavond dat het in de brief om een zaak ging die het college aangaat en niet de gehele raad Op grond daarvan, zo lichtte hij toe. had hij de brief uit de raadsvergadering gehouden. In een tweede brief maakt dr Lauret gewag van een verschil van mening tus sen haar en de heer Van den Beid over de wjjze van aanpak van een gedeelte van het werk. Volgens de lezing van mevrouw Lauret wildezij bepaalde bronnen niet vermelden, maar volstaan met de vindplaats. „Ik heb hierover ad vies ingewonnen bij drie erkende his torici. die mijn handelwijze onder schrijven". aldus mevrouw Lauret In middels heeft mevrouw Lauret wel bij na haar werk voor de gemeente Sluis klaar. „Maar ik kom het gemeentehuis niet meer in. Het is vervelend om op die manier te werken. En dan deed de bur gemeester nog zo minachtend over de Zeeuws-Vlamingen. Waarom wil hij er dan wel burgemeester zijn? .aldus me vrouw Lauret. Ten aanzien van dat laatste zegt de heer Van den Beid dat 'zij dat dan maar met bewijzen moet staven'. Tevreden met de gang van zaken is dr Lauret geenszins. „Je wordt als een schoolmeisje weggezet Ik mag toch als. Nederlands staatsburger schrijven aan wie ik wil", zo meent zy. De veronder stelling die de heer Van den Beid maak te dat "mevrouw Lauret wellicht enigs zins overwerkt kan zijn', wordt door haar resoluut van de hand gewezen. Volle rolletjes zitten vol met onvervangbare, persoonlijke herinneringen. Die moeten u toch wat waard zijn? Die moeten toch in goede handen komen voorontwikke len en afdrukken? Ga daarom naar de man die u zekerheid geeft. Die stipt en snel voor goede foto's zorgt. Die u kent als 'n echte vakman. (Slot van pagina 1) (D'66) zich ronduit aarzelend op bij de vraag of Nederland na 1 maart - wan neer het eerste Umfil-jaar er voor ons opzit - wel opnieuw voor een jaar aan Unifil moet blijven deelnemen. Blaauw zei dat zijn fractie daar momenteel uiterst kritisch tegenover staat. Dit omdat de situatie in Libanon nog steeds escaleert en de taak van Unifil uiterst moeilijk te ven-uilen blijkt Maar de andere fracties spraken zich veel positiever uit, al wil men zich nu nog niet definitief aan een voortzetting van de Nederlandse betrokkenheid binden De socialist Van den Bergh vroeg zich af of het, niet zinvol is het aantal landen dat aan Unifil deelneemt uit te breiden, om daarmee ook het politieke draagvlak voor een vrede in het Mid den-Oosten te verbreden. Maar volgens de bewindsman van buitenlandse za ken is dat niet mogelijk. Hij zei - daarin gesteund door defensieminister Schol ten - dat de huidiee Unifll-sterkte van Koerden verliezen ook laatste stad TEHERAN (DPA/AFP/ANP) - De Koerdenstad Piransjahr. 35 km ten westen van Mahabad, is woensdag avond door eenheden van de 64ste Iraanse divisie ingenomen, zo is don derdag vernomen uit betrouwbare bron in Mahabad. Aan de bezetting van de plaats waren hevige gevechten voorafgegaan tussen het leger en de Koerden. BREDA (ANP) - De komende maanden zullen veertig werknemers van de PTT in Breda ontslagen worden. Het be treft hier het personeel van de expedi tie-afdeling. Door een landelijke reorganisatie wordt het aantal expedi tie-knooppunten teruggebracht van 45 naar twaalf. Dat van Breda wordt on dergebracht in Roosendaal. Deze be slissing is al geruime tijd geleden ge- 6000 man zeker voldoende is en dat het ondoenlijk is de hele organisatie weer te gaan veranderen. De regering komt met een wijziging van de Dienstplichtwet, die het mogelijk moet maken dienstplichtige militairen ook tegen hun zin uit te zenden voor taken bulten Europa. Maar minister Schol ten (defensie) zal hiermee wach ten tot de Hoge Raad uitspraak heeft gedaan in de tegen de staat aange spannen zaak over de onvrijwillige uit- zending van soldaten naar Libanon. Met deze toezegging kwam minister Scholten donderdag in de Tweede Rechtbank: Strippel verantwoordelijk voor dood joodse kinderen FRANKFORT (DP A/A NP) - De voor malige SS-obersturmfuehrer Arnold Strippel (67) kan volgens een recht bank in Frankfort worden aangemerkt als een van de personen die verant woordelijk zijn voor de moord op twintig joodse kinderen in het voor malige concentratiekamp Hamburg- Neuengamme. De moord vond plaats op 20 april 1945. de verjaardag van Adolf Hitler. In 1946 werden enkele aan Stnppel onderge schikte SS-ers voor die moordpartij door een Britse krijgsraad ter dood ver oordeeld en terechtgesteld Tegen Strippel loopt een gerechtelijk vooron derzoek. Strippel wordt ervan verdacht schuldig te zijn aan het zogenaamde 'bunker- drama' van Vught. In zijn opdracht zouden op de 15de januari 1944 vijftig vrouwen zijn opgesloten in een cel met een vloeroppervlakte van twaalf vierkante meter. De dag daarop waren tien van die vrouwen gestikt In het Majdanekproces in Dusseldorf moet Strippel terechtstaan wegens meineed De voormalige SS-officier Stnppel heeft geprobeerd het weekblad 'Stem' te laten verbieden een serie over 'de SS- dokter en de kinderen' te vervolgen. De rechter was van oordeel dat Strippel „als vroegere SS-leider en als persoon moet accepteren dat zijn foto wordt ge publiceerd en dat hij als Nazi-misdadi ger wordt aangeduid. Kamer tegemoet aan de wens van vrijwel alle partijen. Algemeen was men weinig gelukkig met de twijfel die laatstelijk over de rechtsgrond voor de onvrijwillige uitzending is ontstaan. Aanleiding daarvoor was de uitspraak tn hoger beroep van het Haagse ge- -echtshof dat de onvrijwillige uitzen- ling onrechtmatig zou zijn. Bijna 30 miljoen voor bootmensen (Slot van pagina 1) aantal projecten goedgekeurd, die met het binnengekomen geld zullen wor den gefinancierd. Vier miljoen gulden gaat naar Indonesië, waarvan 2 mil joen voor een reddingsoperatie ten ba te van ongeveer 35.000 bootvluchtelin gen die zijn terechtgekomen op een reeks kleine eilandjes tussen Maleisië en Borneo. Na half oktober, als de moesson invalt, zijn deze eilandjes on bereikbaar voor evacuatie of hulp goederen. Bij de reddingsactie zijn tientallen gro tere en kleinere schepen betrokken, waaronder acht Indonesische lan dingsvaartuigen en ook een Duits en een Frans schip, gezonden door de hulporganisaties Ook een helikopter neemt aan de actie deeL Hospitaal Verder wordt geld beschikbaar gesteld voor een noodhospitaal op het eiland Galang (500.000 gulden) en voor nood uitrusting voor vluchtelingen die op dat eiland aankomen (1,5 miljoen gul den). Een dergelijke nooduitrusting be- staat'uit een deken, een muskietennet, een slaapmat. zeep, handdoek, eetbe stek en naaigerei, plus voor elk gezin een petroleumkachel, een pan en een emmer. Ten behoeve van hulporganisaties die werkzaak zijn onder vluchtelingen in Thailand en Hongkong zal geld ter be* schikking worden gesteld, dat deze or ganisaties zelf kunnen besteden. De Werkgroep is tot de conclusie gekomen dat vorige sommen die aan dergelijke organisaties werden gegeven, ten be hoeve van de vluchtelingen in Ma leisië, goed zijn besteed. Bij de Bredase PTT-ers is nu grote on rust ontstaan, omdat de verplaatsing naar Roosendaal versneld doorgevoerd dreigt te worden en er geen vervangen de werkgelegenheid wordt geboden Volgens de dienstcommissie in Breda hebben de centrale directie van de PTT in Utrecht en directie van het post- district in Den Bosch de veertig man enkele jaren aan het lijntje gehouden De dienstcommissie heeft nu zelf een sociaal plan opgesteld. Daar wordt uit gegaan van vervangend werk in kan toorfuncties. DEN HAAG (ANP) - Dc sociale verze keringsraad heeft donderdag in Den Haag zijn goedkeuring gehecht aan op eén na alle plannen van staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) met be trekking tot het aanpassen van de dag lonen aan de beleidsvoornemens van het kabinet. Een stemming wees uit dat het merendeel van de raad de huidige bepalingen voor vergoeding voor reisuren wil handhaven, dit in te genstelling tot de staatssecretaris. BELFAST (AFP) - De voorlopige IRA heeft donderdag de Britten gewaar schuwd dat de kwestie Ierland 'nog veel Britse en Ierse slachtoffers' zal ei sen als Groot-Brittanniè „zich blijft mengen in de zaken van de Ierse Natie.' DEN HAAG lANP) - De Nederlandse kolonel J. Tjassens, hoofd operaties van Unifil in Libanon, is woensdag be schoten door een van de leden van ma joor Haddads Christelijke militie die Tjassens aanzag voor een PLO-man. Tjassens heeft dit donderdag aan de Iegervoorlichtingsdienst in Den Haag meegedeeld. Slot van pagina 1) men.,De stakers, die binnenkwamen doordat twee collega's zich vlak voor kantoorsluitingstijd hadden laten in sluiten, heten middels woord- en hoofdactievoerder Cor van der Zanden weten dat geen mens het pand in- of uitkon. Tegelijkertijd kondigden de be zetters aan dat men bij een politie-inval geen verzet zou plegen Aangezien het gesprek met de directie waarom de bezetters hadden gevraagd enige tijd op zich liet wachten knoopte commissaris J. A. Blauw van de Cen trale Recherche, vergezeld door hoofdinspecteur A. Westerman, een ge sprek met de stakers aan die daarbij juridisch gesteund werden door de ad vocaten mr. S. J. Brunia en mr. B. Tomlow. Diep in de nacht volgde er inderdaad een onderhoud met de hoofddirecteur N. W. Scheffer van Smit Internationale die zich beperkte tot de volgende strijdkreet: „En nu eruit", gevolgd door de aanklacht van huisvredebreuk. Daarna bleef de politie niets anders over dan in te grijpen. Zoals van tevoren aangekondigd boden de slepers geen enkele vorm van verzet, waarna het hele gezelschap naar het politiebureau vertrok om proces-ver baal op te laten maken. Ze konden daama naar huis vertrekken waarbij zij het Rotterdamse stadhuis dat vrijwel tegen het politiebureau is aangebouwd passeerden- Daar heten zij ook nog hun ongenoegen blijken over de houding van burgemeester Van der Louw die de politie blijkbaar bevel had gegeven om tegen de bezetting op te treden, terwijl de man verder de hele nacht onbe reikbaar was om alsnog als bemidde laar op te kunnen treden Kreten als „Van der Louw. waar zat je nou? Van der Louw waar zat je nou?", schalden over het nog verlaten Stadhuisplein. De staking van de havenarbeiders, die is begonnen uit solidariteit met de sta kende slepers, is donderdag ook in Rot terdam verder uitgebreid Ploegen sta kers reden vanmorgen naar bedrijven in de Rotterdamse haven waar nog ge werkt werd en slaagden erin om overal de zaak plat te krijgen. Leden van het Actiecomité Rotterdamse Havens he pen bij hun acties heel nadrukkelijk kaderleden van de vakbonden voor de voeten. Deze probeerden hun leden uit te leg gen dat het principe-akkoord - 37 gul den bruto per week erbij plus een extra vakantiedag en vrijwillige vervroegde uittreding bij 62 jaar - een verbetering betekendeHet actiecomité wijst deze resultaat als onvoldoende van de hand en blijft bij haar eisen van vijftig gul den bruto per week erbij, 35 uur per week werken in vijf-ploegendienst en pensioen op 60-jarige leeftijd. Daar naast willen ze ook uitbetaling van de gestagkte dagen en vijfhonderd gulden schoon als voorschot op het cao-resul taat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9