Onenigheid over koers niet-gebonden landen Rhodesische aanval op Mozambique Pleidooi Tindemans voor eerlijk spel tussen pers en politiek Egypte levert Israël jaarlijks twee miljoen ton Sinaï-olie Treinreizigers geplunderd Zwarte bonden Zuid-Afrika straks legaal HONGERSTAKERS IN CHILI Wandkasten Wanbetalers kosten bedrijven twee miljard Tbc in Deurne VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 PZC/binnen -buitenland NDP WIL HANDHAVING NULTARIEF VOOR DAGBLADEN AMSTERDAM (ANP, GPD) - De Belgische oud-premier Leo Tindemans heeft donderdag in Am sterdam een pleidooi gehouden voor eerlijk spel tussen pers en politiek. Hij deed dat op de jaarvergadering van de Vereniging Nederlandse Dagbladpers (ndp), de organisatie van Neder landse dagbladuitgevers. „Ik weet dat uit Amerika de mode overwaaide met politici bijzonder bard te zijn. Ik kan dit best aanvaarden, op voorwaarde dat de politicus een behoorlijk recht op antwoord kan krijgen en dat men niet te doen heeft met revolver-journalistiek", aldus Tin demans, thans voorzitter van de Christelijke Volkspartij in België. Hjj kwalificeerde zijn relatie tot de pers als een haat-liefde-verhouding. Volgens de oud-premier kan de verhouding pers-politiek in landen als België en Nederland slechts gezien worden uit gaande van een vrije berichtgeving. De overheid heeft niet als eerste de taak zich met de informatie van de journalist in te laten, maar wel te besturen. Dat betekent, aldus Tindemans, door haar bestuur bij te dragen tot het scheppen van vnjheid, waarin alle fundamentele vrijheden in het algemeen en de vrij heid van informatie in het bijzonder kunnen gedijen. De eerste taak van de overheid is naar het oordeel van de Bel gische oud-premier: door haar bestuur de vrijheid, ook de vrijheid van infor matie, mogelijk te maken. Kwaliteit De voorzitter van het Genootschap van hoofdredacteuren, drs. M. L. Snij ders, wierp op de NDP-vergadering de vraag op of de samenleving, voor de kwaliteit die zij van de krant verlangt, of het nu om verslaggeving, reportage of commentaar gaat, voldoende over Geroyeerde PvdA-ers nemen een advocaat GRONINGEN (ANP) - De drie ge royeerde leden van de PvdA-staten- fractie in Groningen zijn donderdag morgen officieel tegen hun royement bij de beroepscommissie van de PvdA in beroep gegaan. Zij deden dat per aangetekend schrijven en na overleg met de Amsterdamse advocaat inr. H. G. Rood die zich bereid heeft verklaard als pleitbezorger van de drie op te tre den. Het drietal, bestaande uit de statenle den R. Tamminga en B. J. Brouwer en de gedeputeerde Ina Martens, besloot de hulp van een advocaat in te roepen „vanwege de onzorgvuldigheid die het partijbestuur in deze kwestie heeft ge toond" en „vanwege de onduidelijkheid in statuten en huishoudelijke regle ment van de PvdA over het in beroep gaan". De drie gaan in beroep tegen het op 20 augustus uitgesproken royement omdat zij menen dat hun eigen belan gen zijn geschaad en omdat naar hun oordeel door dit royement de binnen de PvdA noodzakelijk geachte discussie over o.a. het machtsdenken niet aan de orde komt. Zoals bekend werd het drietal geroyeerd, omdat het tijdens de vorming van een nieuw college van ge deputeerde staten in Groningen in 1978 zelfstandig onderhandelingen voerde met o.a. het CDA en later deel ging ne men aan een college van gs, waarin de PveA niet is vertegenwoordigd. De drie opereren sindsdien als zelfstandige fractie onder de naam VPS: Verontrus te PvdA-soeialisten. MÜNCHEN (DPA) - Tien slapende pas sagiers van de sneltrein Amsterdam- München zijn donderdag in hun slaap- cabines door onbekenden van al hun bezittingen beroofd. De totale waarde van de buit wordt op ongeveer vijftienduizend mark geschat. Een ontwaakte passagier achtervolgde de dieven, maar die wisten te ontkomen door uit de trein te springen Perioden met zon Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperaturen ongeveer 20 graden. Matige, af en toe vrij krachtige luidwestenwind. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag Perioden met zon en bijna overal droog. Maximum temperaturen om streeks 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 9; tuin. temp.: omstreeks 11 graden: max. temp.: omstreeks 18 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur. BO procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zondag: aantal uren zon- 3 tot 11; ®in. temp.: omstreeks 11 graden; max. temp.: omstreeks 19 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 3 Procent; kans op een geheel droog I etmaal: 80 procent heeft. Hij kwam tot de conclusie dat dit niet het geval is. De journalist, zo voegde hij er aan toe, leeft gelukkig niet in kommervolle omstandigheden. Maar wie de kost moet verdienen als leraar, doet zichzelf tekort als hij het aanbod aanvaard om bij een krant te komen werken. Hoewel Snijders de belangrijkheid van leraren niet zei te onderschatten, kon hij niet inzien waarom de vakbekwame journalist moet aannemen dat een groot deel van zijn salaris wordt uitge keerd in de immateriële vorm van ar beidsvreugde Ook bracht hij het tekort aan op leidingsmogelijkheden! voor journalis ten ter sprake en kritiseerde op dit punt de overheid. Hij pleitte onder meer voor het opzet ten van aanvullende opleidingen en PRETORIA (DPA) - De vakverenigin gen van zwarten, die tot dusver onof ficieel in Zuid-Afrika bestonden, wor den 1 oktober legaal. De betrokken wet beoogt voorts de de finitieve afschaffing van de reservering van bepaalde banen voor blanken. Er komt een rechtbank die conflicten in de economie zal behandelen. Zwarte gastarbeiders uit omringende landen mogen geen lid van een vak vereniging zijn Er mogen geen vak verenigingen bestaan van zwarten en blanken samen. cursussen, ook voor journalisten die al ettelijke jaren ervaring hebben. Een samenleving die niet bereid is journalisten voldoende middelen te verschaffen om hun beroep uit te oefe nen op het kwalitatieve niveau dat diezelfde samenleving van ze verlangt, verliest haar recht de journalisten te kritiseren. En dat zou, voor al degenen Prijs voor de Dagbladjournalistiek Paul van 't Veer AMSTERDAM - De Prijs voor de de Dagbladjournalistiek is dit jaar pos tuum toegekend aan de onlangs over leden Parool-redacteur Paul van 't Veer. De jury heeft hem onderscheiden voor een reeks in 1978 verschenen ar tikelen. die in vergelijking met de an dere 12 inzendingen van „onmisken bare kwaliteit" was. Volgens de jury onderscheiden de 14 bijdragen van wijlen Van 't Veer zich door de keuze van de onderwerpen en door hun vorm, niet breedvoerig en ter zake. „De afstandelijke, nu en dan wat ironische stijl verhult niet de grote hoeveelheid kennis en ervaring die aan. zijn zeer leesbare en bevattelijke stuk ken ten grondslag ligt", aldus het jury rapport, dat hieraan toevoegt dat de schrijver zichzelf nooit op de voorgrond plaatst en nimmer de lezer tracht te overbluffen. Verder worden van 't Veers scherpzin nigheid en gevoel voor betrekkelijkheid en humor geprezen, alsmede zijn be kwame ontleding van informatie, feiten en gebeurtenissen. Al deze kwaliteiten hebben de reeks artikelen van Van 't Veer tot een voorbeeld voor de huidige en toekomstige journalistiek gemaakt die dat zo gaarne doen. toch een Jam merlijke ontwikkeling zijn. aldus Snij ders. De uitgevers van de Nederlandse dag bladen blijven erop hameren dat voor dagbladabonnementen het BTW-nul- tarief moet worden gehandhaafd. NDP (directeuren), NVJ (journalisten) en het Genootschap van Hoofdredacteuren zullen met grote hardnekkigheid het standpunt moeten blijven verdedigen dat informatievoorziening een wezen lijk andere zaak is dan levering van brood, energie of water. Dit verklaarde de scheidende voorzit ter van de NDP de heer H. A. Christern. Hij noemde het dagbladbedrijf een re latief goed lopende bedrijfstak die ech ter op zijn tellen moet passen, omdat er nog altijd kwetsbare bedrijven voor komen. Een gevaar vond Christern een te grote overheidsbemoeienis met het kran- tenbedrljf, vooral in ideële zin en op langere termijn. Wat dat betreft ziet hij een BTW-heffing van 4 procent op abonnementen vooral als een belasting op nieuwsvoorziening, die onaan vaardbaar is. Het aanvankelijk tot 1 ja nuari 1979 geldende nultarief is met één jaar verlengd. Er zal dus binnenkort in de Kamer opnieuw over gesproken moeten worden. Door de gunstige re sultaten van de dagbladbedrijven lijkt het erop dat het 4-procent tarief, dat overigens ten laste komt van de abon nees, best te dragen is Maar Christern wees erop dat het hem gaat om het principiële bezwaar van belasting op informatie Regionale STER-reclame ter financie ring van de regionale omroep wijst de NDP-vooratter. die wordt opgevolgd door drs. A. A. J. W. Thijssen (voorzitter van de directie van het Audet-concem), volstrekt af. Hij bracht nog eens in herinnering hoe ongunstig destijds de invoering van de landelijke STER op de exploitatie van het dagbladbedrijf is geweest. De NDP is er nog altijd niet over te spreken dat zij niet vertegenwoordigd is in de stuurgroep, die het Viewdata- experiment van de PTT begeleidt. Ook volgt de NDP met zorg wat de NOS met Teletekst onderneemt, omdat daarmee de dagbladen concurrentie kan worden aangedaan. HAVANNA (RTR/AFP/DPA) - Radica le leiders op de conferentie van de be weging van niet-gebonden landen in Havanna hebben woensdag een sterk pro-Russisch standpunt ingenomen. ZIJ onderstreepten dat dit verenigbaar Is met de beginselen van onafhan kelijkheid die de beweging huldigt. Maar de Tanzamaanse president. Ju- Bus Nyerere, zei in zijn toespraak, die veel applaus oogstte, dat men onaf hankelijk moet blijven zowel van het Westelijke als van het Sovjet-blok. De Afghaanse president, Noor Mo hammed Tarakki. drong er op aan zich nauwer bij Moskou aan te sluiten. De president van Peru. Francisco Morales Bermudez. riep de niet-gebonden lan den. vanwege de vergeefse Inspannin gen in de Noord-Zuid-dialoog. op een nieuwe weg in te slaan en binnen de beweging doelmatige vormen van sa menwerking te ontwikkelen. Op de conferentie bevond men zich woensdagavond in een impasse wat be treft de veroordeling van Egypte van wege zijn akkoorden met Israël. In de politieke commissie kon geen overeen stemming over een door de Arabische groep voorgestelde tekst worden be reikt. Dat kwam vooral door het verzet van tal van Afrikaanse delegaties. De Afrikanen zouden zich willen houden aan de besluiten van de top in Monrovia SANTIAGO - Voor de vierde achtereenvolgende dag hebben dertien Chilenen in de leeftijd van 12 tot 22 jaar hun hongerstaking in de Deense ambassade in Chili donderdag voortgezet. Zij zijn familieleden van perso nen die na de staatsgreep van 1973 zijn gearresteerd en verdwenen. Zij eisen dat de Chileense regering ophel dering geeft omtrerft hun lot. Volgens sommige organisaties zijn er na de staatsgreep zeker 600 personen verdwenen. Dc regering heeft echter gezegd dat zij of tijdens de ongeregeldheden kort na de staatsgreep op straat om het leven zijn gekomen, of dat zij het land zijn ontvlucht. In vier kerken in Santiago worden soortgelijke akties gevoerd. De politie zorgt er voor dat toeschouwers bij de ambassade en bij de kerken op een afstand worden gehouden. De Chileense regering heeft inmiddels laten weten dat overwogen wordt een klacht tegen de Deense regering in te dienen omdat de hongerstakers hun aktie in de ambassade mogen voort zetten. SAD AT TERUG IN CAIRO HAIFA (ANP.GPD)- Egypte gaat vanaf 1980 jaarlijks twee miljoen ton olie aan Israel leveren, waarmee het in 25 pro cent van de Israëlische oliebehoefte voorziet. Dat hebben de Egyptische president, Anwar Sadat, en premier Begin van Israel in Haifa bekend gemaakt. Over de prijs die Israel voor de olie zal moeten neertellen is nog niets afge sproken. Over dat vraagstuk zullen de ministers van energie van de twee lan den zich buigen. Wel is bekend dat Egypte niet onder de 32 dollar per vat (van 159 liter) wil gaan. Dat is de prijs die op het moment op de vrije markt geldt en die de officiële OPEC-prijs met tien dollar overtreft. Israel lijkt daar echter mee akkoord te gaan, ondermeer omdat de transportkosten van deze olie laag zullen zijn. Verleden week meldde de Israëlische minister van energie, Yitzhak Mod ai, nog dat de Egyptenaren niet verder wilden gaan dan de levering van jaar lijks anderhalf miljoen ton. President Sadat heeft donderdag zijn bezoek van twee dagen aan Israël beëindigd en is teruggekeerd naar Cairo. Hij zei dat de ontvangst die hem in Israël ten deel was gevallen 'een ver trouwensvotum voor het vredesstre- ven' was geweest. Jordanië Sadat gelooft dat Jordanië vóór het einde van het jaar mee zal gaan doen met de vredesonderhandelingen. In zijn Pools charta van arbeidsrechten WARSCHAU (DPA) - Vijfenzestig dis sidenten uit verscheidene delen van Polen hebben in het ondergrondse tijdschrift 'Robotnik' (de arbeider) een 'charta der arbeidsrechten' gepu bliceerd. Ze wensen het recht van sta king, duurtetoeslagen, afschaffing van de voorrechten van bepaalde beroepen en verbetering van de werktijden. Verder willen zij afschaffing van nacht arbeid voor vrouwen en stipte naleving van de veiligheidsvoorschriften op het werk. Ongeveer de helft van de onder tekenaars zijn arbeiders. besprekingen met de Israëlische leiders en oppositie heeft hij volgens opposi tieleider Perez daarvoor de volgende redenen opgegeven: de hernieuwde ru zie tussen Syrië en Irak, beide buurlan den van Jordanië en de verzwakking van het regime van president Assad van Syrië als gevolg van voortdurende binnenlandse onlusten in Noord-Syrië. Een verzwakking dus van de leiders van het Afwijzingsfront tegen Sadats vrede met Israël. Sadat noemde ook het feit dat Amerika de PLO bij de vredesonderhandelingen wil betrekken, hetgeen Jordanië's rol in de toekomst definitief zal uitschakelen. Ook de Israëlische minister van bin nenlandse zaken Burg heeft gezegd dat hij over aanwijzingen beschikt dat Jor danië op korte termijn mee zal gaan doen. Advertentiej BETALINGSDISCIPLINE SLECHTER elkaar te bouwen en variabel van* mdeling Altena-inti/archi HAVANNA - De president van Cuba. Fidel Castro heeft in zijn functie van voorzitter van de topconferentie van niet-gebonden landen in Havanna, blijkbaar moeite om zijn aandacht er de hele tijd bij te houden. die zich beperkt had tot het veroorde len van het afzonderlijk sluiten van ak koorden Er is een werkgroep gevormd die moet trachten de impasse te door breken De ministers van buitenlandse zaken van de niet-gebonden landen hebben een aanbeveling aanvaard tot uitbrei ding van het aantal leden van het coördinatie-bureau van de beweging van 25 tot 36. Op een persconferentie werd meegedeeld dat men nu 17 zetels heeft voorgesteld voor Afrika, 12 voor Azië, vijf voor Amerika en een voor Europa. Dc 36ste zetel zou gedeeld worden tussen Afrika en Europa. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft in 1978 een verlies van 2,1 miljard gulden geleden door dat kopers in gebreke bleven de koopprijs te betalen. In 1977 was het verlies als gevolg van wanbetaling 1,9 miljard gulden. Deze gegevens zijn hetresultaat van een onderzoek naar de kredietwaardig heid van de Nederlanders, dat is inge steld door een groep studenten van de economische faculteit van de Eras- musunlversiteit in Rotterdam. Het on derzoek is verricht in opdracht van Dongelmans financiële diensten in Den Haag. In 1978 werden, aldus het onder zoek. de toegestane betalingstermijnen gemiddeld met 36.1 dag overschreden. Dit heeft voor het Nederlandse be drijfsleven geleid tot een verlies van 1.7 miljard gulden (gerekend bij een ge middelde rentestand in rekening courant van 10 procent) In 1977 was de overschriiding van betalingstermijnen gemiddeld 33,6 dag, wat een verlies op leverde van 1,5 miljard gulden. Discipline De conclusie uit deze gegevens moet volgens Dongelmans financiële dien sten zijn, dat de betalingsdiscipline van de Nederlander in het algemeen in 1978 verder is verslechterd Het Nederlandse bedrijfsleven heeft in 1978 in totaal 451 miljard'gulden omzet geboekt Hiervan werd 173 miljard gul den of 38.3 procent op rekening gele verd. In 1977 waren deze cijfers res pectievelijk 439 miljard gulden of 38.3 procent op rekening geleverd. In 1977 waren deze cijfers respectievelijk 439 miljard omzet 156 miljard op rekening, wat 35.5 procent van de totale omzet was. Door het Nederlandse bedrijfsle ven is in 1978 gemiddeld ruim zesdui zend gulden per onderneming verloren gegaan als gevolg van het geven van krediet aan insolvente afnemers De verliezen als gevolg van wanbetaling per bedrijf lopen overigens sterk uiteen. Zo waren er bedrijven, die nauwelijks iets behoefden af te schrijven, terwijl andere verliezen boekten van verschei dene miljoenen guldens. Onder deze ca tegorie bevonden zich vooral bedrijven of organisaties, die het slachtoffer wer den van zogenaamde nep-BV.'s. Dat zijn B.V.'s die worden gesticht met het vooropgezette doel om ha het maken van grote schulden via een faillis sement van het toneel te verdwijnen. DEURNE (ANP)- Bij twee kinderen uit een gezin in Deurne, een jongen en een meisje, is tbc geconstateerd. Beiden zijn opgenomen in een ziekenhuis. Volgens de behandelende artsen heeft het meisje een besmettelijke vorm van tbc. Zij heeft haar broertje besmet. Het meisje werkt in een vleeswarenfabnek in haar woonplaats. Onderzoek door het consultatiebureau heeft aange toond dat daar niemand besmet is Alle medescholieren van de jongen zullen worden onderzocht op tbc. Volgens de artsen bestaat er geen reden voor onge rustheid. „De zaak is volledig onder controle". a.ijraii Vanochtend zal vanuit het zuidwesten een zwak front passeren. De activiteit van dit front is echter zeer gering. De toeersverandering zal slechts hierin be tlaan dat de wind draait van zuidoost naar zuidwest tot west, zodat de >naxtma iets lager zullen zijn. namelijk 19 graden Naast enkele wolkenvelden tullen weer flinke opklaringen voor komen. Windverwachting: zuid, draai end zuidwest tot w est 3-4, later kans op 5- Temperatuur zeewater 18 graden. I Vooruitzichten voor het weekeinde: aroog en zonnig, geen verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 08 september zon op 07.02 onder 20.13 k maan op 21.25 onder 09 27 AAN VOORAVOND VREDESBESPREKINGEN IN LONDEN JOHANNESBURG - Troepen van Zimbabwe-Rhodesiê zijn sinds woensdag over een breed front tot de aanval overgegaan in Mozambique. Volgens de laatste informaties dron gen zij minstens 320 kilometer door op grondgebied van het onafhankelijke Mozambique. Gesteund door straalja gers en gevechtshelikopters werden op verschillende punten parachutisten neergelaten. Volgens een militaire woordvoerder in Salisbury werden tot nog toe vijf be langrijke bruggen vernield. Zevenent wintig soldaten van het Frelimo-leger zouden zijn gesneuveld, terwijl een he likopter van de Rhodeslèrs werd neer geschoten. Het Rhodesische hoofd kwartier beweert dat de laatste weken vooral in de provincie Gaza een sterke concentratie van Frelimo-troepen werd waargenomen, die van plan waren om Rhodesië binnen te vallen De provincie Gaza ligt onmiddellijk aan de Rhodesische grens. De strijd woedt het hevigst in het stadje Aleida da Barragem. In de buurt daarvan zijn ook verschillende kampen van de Zim babwe African National Union van Ro bert Mugabe, een van de leiders van het Patriottisch Front. De aanval, die nog voortduurt, werd donderdagochtend voor het eerst ge meld door Radio Maputo in Mozam bique. Volgens de in Johannesburg ontvangen radioberichten werden ook Rhodesische aanvallen uitgevoerd op doelen op slechts 160 kilometer af stand van de hoofdstad van Mozam bique. Volgens Radio Maputo duurden de gevechten donderdagavond nog voort. Militaire bronnen in Salisbury meldden de laatste tijd verschillende malen dat Frelimo-soldaten in Rhodesië waren gevangen genomen Zy behoorden tot militaire eenheden van Mozambique, die al geruime tijd deelnemen aan de strijd van de Zanu- en Zapu-guerrilla's. Journalisten in Salisbury hadden aan de regering van bisschop Abel Muzore- wa gevraagd om met de gevangen ge nomen Frelimo-soldaten te mogen spreken. Dit werd tot nog toe echter geweigerd. De tot nog toe hevigste aanval van Rhodesische troepen op Mozambique valt samen met het vertrek van bis schop Abel Muzorewa naar Londen, waar hij aan de vredesgesprekken over Rhodesië gaat deelnemen, die maandag beginnen. In een rede, die hij donderdagavond aan het volk van Zimbabwe-Rhodesiê hield, zei de bis schop dat zijn delegatie zich be schouwd als de wettig gekozen rege ring van dit land en dat hij nooit een nieuwe grondwet zal aanvaarden die de weg open maakt voor tirannie en chaos. Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredactie: M. P. Oieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tei. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. Tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren Is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur Expeditie: (01180) 26628. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 43,00; franco per post 50,00, per maand 14.55; losSe nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm, minimumprijs per advertentie 13,95; ingezonden mededelingen 2yhx tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 3,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3