Garnalenfeesten BOEKHOIJTE KIJKT TERUG IN HET VERLEDEN exttA VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5 Zoals men in Philippine nu al enkele jaren de mosselfeesten kent, plaatsen de inwoners van het I Oostvlaamse grensdorpje Boekhoute (2.000 zielen, verspreid levend in het hout- en polderland) het derde weekeinde van september in het teken van de garnaal. Boekhoute kan bogen op een vrij rijk i verleden als vissersdorp. Er is een tijd geweest dat de broodwinning van talrijke Boekhoutenaars in de gamaalkorre lag. De visserij ging in het dorp langzaam ter ziele maar volledig verdwenen is ze niet. Dagelijks dobberen op de Westerschelde en Noordzee nog drie vissersschuiten met op de boeg i het door het loodswezen toegekende identificatiegegeven 'Bou'. Ter gelegenheid van de feesten schuiven de vissers hun zakelijke belangen even terzijde en varen de vrijdagavond uit in de vaste hoop samen 1.000 kilogram garnaal te vangen. Tijdens het feest zal de ton van het kleine roze grut aan kraampjes vlot van de hand gaan waarna de organisatoren aan het eind de opbrengst zullen 1 tellen, geld dat moet dienen om het Boekhoutse vissersmonument te onderhouden en andere kosten te dragen. De Boekhoutse gamaalfeesten ont stonden in 1973 uit de spijt van bur gemeester Edgard Stockman om het verdwijnen van de Isabellahaven, de i plaats waar de Boekhoutse vissers hun thuis hadden. De Boekhoutse haven lag net over de grens op Zeeuwsvlaams grondgebied In juni 1952 verlieten voor het laatst enkele Boekhoutse vissers sloepen het eigen vertrouwde haventje en gingen een aanlegsteiger zoeken in Temeuzen. Breskens en de Paulinaha- ven. Burgemeester Stockman heeft het opdoeken van het Isabellahaventje nooit goed kunnen verteren. „Theore- tisch bestaat de haven van Boekhoute nog steeds en aan het eind van de Tweede Wereldoorlog kon onze haven mits uitbaggering worden gered", ver telt de burgemeester ..In Brussel had den ze daar toen geen oog voor". Hij verwijst naar het traktaat der 24 ar- tikelen uit 1839 waarin ondermeer wordt voorzien dat Nederland de ha vens van Philippine en Boekhoute moet in stand houden. „De haven werd echter niet langer sllbvrij gehouden", zegt Stockman. „De zaak was voorgoed I verloren Ik was er by toen in 1952 de laatste caisson erin is gegaan Omtrent dit tijdstip werden de ïnpolderingswer- ken beëindigd die de Braakman van de Westerschelde afsloten. Boekhoute lag niet langer aan een zijarm van de Wes terschelde en dat is achteraf voor ons bijzonder jammer gebleken. Stel u voor dat Boekhoute nu nog over een recht streekse verbinding met de zee zou be schikken: wat een toeristische aan trekkingskracht zou dat uitoefenen. Tijdens de oorlog telde Boekhoute nog een 40-tal vissers, een deel is later uit geweken naar Zeebrugge. een meer derheid kapte er mee". Monument Toen hij in 1971 burgemeester werd speelde Stockman meteen met de idee iets voor de vrijwel teloor gegane Boekhoutse visserij te doen. Hij riep een 70-tal oud-vissers en vissers bijeen en al vlug gingen ze akkoord een schuit te kopen van het type dat in Boekhoute altijd was uitgevaren. Men zou de boot wat opkalefateren en op het dorps plein voor anker laten gaan. Bur gemeester Stockman: „Tsjonge, is me dat een vreselijke zoektocht gewor den. We liepen alle Zeeuwse en Belgi sche havens af op zoek naar een Lem- menhengst. Tot we in Sluiskil een Boekhoutse vis ser ontdekten die de Westerschelde wilde ruilen voor een job als schroot- handelaar en als aanzet voor zijn nieuwe werk alvast zijn boot begon te slopen. Precies het type dat we zochten. De boot is later niet zonder vervoer sproblemen op het plein voor de kerk geraakt maar zoals zij d'er nu ligt is de Isabella (Bou 8) opnieuw een zeewaar dig schip. Alleen 't water ontbreekt". Sindsdien hebben een 15-tal oud-vis sers hun liefde voor hun voormalig werk op zee in het onderhoud van de Bou 8 gelegd, er is een symbolische bemanning gevormd en elke zondag ontvangen ze om beurten bezoekers aan boord. Tijdens de feesten is de boot 's zondags de hele namiddag te bezich tigen. Op de zolder van de jongens school werd een heemkundig museum ingericht dat in de meest verscheiden voorwerpen en attributen het Boekhouts vissersbestaan toont. Rond het vissersmonument ontstonden de garnaalfeesten. Vandaag de dag zijn er in Boekhoute nog meer dingen die op een echt vissersdorp wijzen. Wie zich door burgemeester Stockman of een oud-visser laat gidsen kan met een minimum aan verbeelding de Boekhoutse haven voor zich zien. Langs de weg die het Driekwaart (Sas van Gent) met IJzendijke verbindt, een laag gelegen weide waar nu zwartbonte koeien grazen was vroeger de vis sershaven. Je moet het weten anders vind je het nooit. Langs de dijken staat hier en daar nog een oude, traditionele visserswoning, straten dragen er na men als Haven en Oude Haven In een haakse bocht op de Haven gedenkt een marmeren plaat in een gevel de dood van vier vissers die voor Nieuwpoort in 1945 op een mijn liepen. Langs de Noordstraat staat de kapel ter ere van O. L. Vrouw Ster van de Zee. In de inte rieurs van de mensen vind je gauw stuurwielen en scheepslichten. Roze goud Boekhoute mag dan als vissersdorp grotendeels aan herinneringen vast zitten, in drie gezinnen blijft de vis serij de hoofdbezigheid. De hele vloot telt nog vier schepen. De gebroeders Van Wijnsberge en Erik Rammeloo hebben Breskens als thuishaven, Cha- rel Verschraegen legt aan in Temeuzen en H. Rammeloo heeft een schuit lig gen in Colijnsplaat waarmee hij slechts op vrije dagen vaart. Charel Verschraegen (43) kwam op zijn der tiende aan boord van 'De Eenige Zoon', de boot van zijn vader Jules. Vader rust nu aan de wal maar Charel blijft vissen op garnaal, het roze goud waarmee hij goed brood kan verdie- Vijf dagen per week varen hij en zijn schcepsmaat Walter van de Veire (37) de haven van Temeuzen uit Ze slepen hun gamaalkorres vaak 15 uur lang voor de kust van Zuid-Beveland of op andere plaatsen in de Westerschelde waarvan zewetendatheterinbepaalde periodes goed vangen is. ..We zitten nu volop in 't beste seizoen voor garnaal", zegt Charel. „September en oktober zijn veruit de beste maanden Met zijn drieën 1.000 kilo vangen voor de feesten zal niet zo'n probleem zijn. We vissen tot we ze hebben". De Westerschelde vindt Verschraegen overigens beste visgrond. „Ondanks de industrie en de vervuiling. Elke week laten we in Breskens een kilo keuren en die is altijd goed". Eenmaal de netten aan dek uitgegooid begint aan boord een eerste zifting („De kleintjes vangen we binnen een paar maanden dan wel", grapt Verschraegen). de garnaal ver dwijnt gedurende vijf minuten in de kookketel, een tweede zifting, spoelen en klaar. Eenmaal terug start ten huize Ver schraegen de rechtstreekse verkoop aafsde verbruiker. Het grootste ge deelte van de vangst is bestemd voor de pelders. In Boekhoute wordt elke namiddag in een 10-lal gezinnen (meestal mensen op leeftijd) een drietal uren garnaal gepeld, een huis nijverheid waarmee sommigen een be scheiden extraatje verdienen. Geoefende pelder halen ruim 300 gram uit een kilo ongepelde. In de voor avond wordt de gepelde garnaal terug opgehaald, 't geld komt onmiddellijk op tafel, koppen en staarten w orden in 't varkensvoer gemengd. Zo gaat het elke dag opnieuw in Boekhoute. Tot 's vrijdagsavond, want tijdens het week einde w illen de vissers nu ook wel eens rusten. Tekst- Kris Naudts, Foto's: Alain Destoop Op vrijdag 14 september worden de feesten ingezet met de verkie zing van de garnaalprinses. Om 20 00 uur in een feesttent in de Noordstraat (hof Maurits van Heesvelde) Orkest Roland en zijn Hamondorgel, conferencier Gust Lancier. Eregenodigden zijn de Belgische zwemmende zusjes Pas cal en Carine Verbauwen Zaterdag 15 september: 15.00 uur demonstratie door het brandweer korps van Assenede; 17.00 uur: aankomst van de vissers met ver- uigevangen garnaal. Zij worden begeleid door de fanfare van de Braakmanszonen en folkloristi sche groepen. Avondmarkt met onder meer verkoop van garnaal, mosselen, vis. wannekens. Om 21.00 uur bal in de feesttent met het orkest van Joe Hams en Corry. In het dorp zijn er nog twee bals ZONDAG 16 september: 10.00 uur: H, Mis opgedragen op de boot Bou 8 door vicaris generaal De Lnage, opgeluisterd door hc,nulJe- rensemble van de Koninklijke Ge ntse Politie Harmonie. Om 14.30 uur reclamestoet en om 15.00 uur een folklorestoet met 45 plaatse lijke en vreemde groepen. Gans de namiddag verkoop van garnaal, wannekens en mosselen Bezoek aan boot en museum. Er is par keergelegenheid voor 2.500 suto's Om 18.00 uur gamaalworp (prij zen), onmiddellijk na de stoet amu sementsmuziek in de feesttent, 's Avonds bal bij P. de Vriendt. De garnaalkorre wordt te water gelaten. Charel Verschaegen haalt de zware hefbomen over ivaarmee de korre naar de bodem wordt gelaten. ^ö,'er van de Vetre: Boekhoutenaar heeft zijn werkterrein op Westerschelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 39