Mr. Van den Beid: „Geen vete tussen mij en Metz" Woon wagen werk: woonwagenbewoner en burgertot elkaar brengen VOORBEREIDING SCHAPENDAG GOES BRACHT CHAOS OP MARKT Driemaster vormde in Veere decor Belgische tv-kinderserie Relatie kankersterfte en milieu niet noodzakelijk Fietser (76) omgekomen bij botsing Hulst VEERE IN ACHTTIENDE-EEUWSE SFEER PZEM verbreekt contact met lasdeskundige Glas a.s. zondag: M4TI0MLE 7IEKEMb4q 1979 y. I I VOOROORDELEN VAN TWEE KANTEN WEGHALEN almanak Drs. B. Gerardts (4" l commercieeldirectei» NSM in Sluiskil VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 BURGEMEESTER SLUIS REAGEERT IN RAADSVERGADERING SLUIS - „Er bestaat geen persoonlijke vete tussen mij en de heer Metz. Het zo te stellen is de zaken verdraaien, het wordt door u zo gesteld. Dat mag men nu eindelijk wel eens weten." Met deze woorden richtte burgemeester mr H. P. L. van den Beid van Sluis zich donderdagavond tijdens de raadsvergadering tot raadslid Paul Metz. roep gaan bij het korte geding, de kos ten kunnen oplopen tot 20.000.-. Zijn fractie stemde niet in met de voorge stelde begrotingswijziging. Ook de PvdA-fractie deed dat niet. zo dat het colege -voorstel het maar net (met 6-5) haalde. Metz stemde met zijn fractie destijds wel voor het aanspannen van het korte geding. De PvdA onthield zich toen van stemming. Metz maakte namens zijn fractie DWS bezwaar dat de gemeentebegroting 1979 gewijzigd werd, omdat er de kos ten bij opgenomen moesten worden van de korte gedingen die de gemeente Sluis tegen Metz en de PZC heeft aan gespannen Op de post was een bedrag van 7500.opgevoerd. Metz in de raad Volgens de dagvaardiging ging het ln het korte geding tegen Paul Metz in Nog onduidelijkheid over positie van Goeree-Overflakkee MIDDELBURG - Er is bij de provincie Zeeland nog steeds geen duidelijkheid over de positie van Goeree-Overflak kee bij een herindeling van provincies in Nederland. Gedeputeerde P.G. van den Bosse heeft dat donderdagmiddag laten weten in de statencommissie voor de bestuurlijke organisatie, in antwoord op vragen van de heer A. Schuiling (pvda). „We weten nog niet of de minister Goeree zal toedelen bij Zeeland of bij Rijnmond in zijn defini tief voorstel," zo zei hij. Dit najaar "komt - zo is de verwachting - dat voor stel af. Tijdens de vergadering werd ook duidelyk, dat gedeputeerde staten in het voorjaar van volgend jaar met een nota zullen komen, waarin de visie van het college is vervat op de ministeriele gedachtengang rond een herindeling van gemeenten. Eerst zullen daarover besprekingen in interprovinciaal ver band worden afgerond. Mevrouw E. Maris-Koster (wd) zette zich af tegen wat zij noemde ..stemmingsmakerij" tegen de minister van binnenlandse za ken in relatie tot zijn plannen voor een nieuwe provincie-indeling. Zfj betoog de. dat de bewindsman heeft laten blij ken naar reacties te luisteren. Er bleek in de commissie veel waarde ring voor het werk en de activiteiten van de afdeling voorlichting. Mevrouw Maris-Koster sprak zich in dit verband uit voor voortzetting van de provincie- rubriek in de huis-aan-huis-bladen in Zeeland, een gedachte, die gedeputeer de Van den Bosse onderschreef. De heer E. Nieuwkerk (cda) bepleitte een ster ker inhaken van de informatie van de provincie uit op de verschillende regio's in Zeeland Op de opmerking van de heer P. de Nooijer (pvda) om van de griffie meer „een open huis" voor be- privé-persoon. De voorzitter van de fractie komt in de tekst'van de dag vaardiging nauwelijks voor. Het blijkt te gaan om het al jarenlange gekrakeel tussen Van den Beid en Metz. Volgens het merendeel van de Sluisse bevolking een privé-vete. Het is puur onredelijk om de kosten van dit rechtsgeding af te wentelen op de hoofden van de Sluisse burgers. Deze kunnen naar onze me ning nauwelijks verantwoordelijk wor den gesteld voor het dubieuze beleid van het college van de afgelopen acht jaar ten aanzien van de zogenaamde sex-branche. Als de heer Van den Beid zich beledigd voelt, laat hij dan min stens zelf de helft van de kosten bijdra gen". aldus Metz, die verder opmerkte dat. mocht éèn van de partijen in be- i Advertentie VLOERVERWARMING Installatiebedrijf Zuidweg en Zwartepoorte, postbus 18, Helnkenszand, tel. 01106-1386 De heer Van den Beid zei verder nog. dat het aanspannen van het korte ge ding een optreden is namens b en w en de raad. Mevrouw C van Oorschot-Weber vroeg zich overigens af, waarom de gemeente Sluis tijdens de korte gedingen verte genwoordigd was door mr L. van Heij- ningen. „Het is een omstreden ad vocaat die een twijfelachtige figuur als Menten verdedigde", zo meende zij. terwijl ze zich ook afvroeg waarom het college de gedingen niet bijwoonde. De heer Van den Beid gaf als antwoord dat mr Van Heijningen door de recht bank aan Menten is toegewezen. Ten aanzien van de absentie zei hij. dat het bij korte gedingen een zaak van ad vocaten is en dat het gemeentebestuur zeker niet aanwezig hoefde te zijn. REACTIE MINISTER OP DR. BOS zal worden aan een onderzoek in veertig verschillende, heel Nederland omvat tende gebieden, waarbij gelet wordt op sterftecijfers voor mannen en vrouwen afzonderlijk. Daarbij wordt uitgegaan van 30 ver schillende kankersoorten en van cij fers over de periode 1969 tot en met 1977. Ginjaar: „Algemeen bekend is dat de sterfte aan kanker samenhangt met een veelheid van factoren waar onder urbanisatie, sociale klasse, be roepsarbeid en sigarettenverbruik". De minister wil ook bekijken in hoeverre hij cijfermatig kan weerge ven of er een verschil bestaat tussen kankersterftecijfers voor wat betreft de verschillende sociale klassen en verschillende beroepen. Van ome Haagse redacteur DEN HAAG - Het loutere feit dat de sterfte aan kanker op sommige plaat sen in Nederland hoger is dan elders voert niet automatisch tot de con clusie dat milieufactoren in het geding zijn. Dat zegt minister Ginjaar (volks gezondheid en milieuhygiëne) in ant woorden op vragen vanuit de Tweede Kamer; een nasleep nog steeds van de geruchtmakende artikelen die de me dicus dr. G. J. Bos eind juni publiceer de en waarin hij een verband con stateerde tussen hoge sterftecijfers aan kanker en milieugebonden facto ren. Zo zouden, stelde Bos. in Vlissingen en omgeving meer mensen aan kanker sterven dan elders, mogelijk een gevolg van radioactief afval van de Hoechst- fabrieken. Van Bos' stellingen heeft Gii\jaar al eerder weinig heel gelaten. Hij zegt on der meer. dat het onderzoek van de me dicus inhoudelijk te kort schoot. „Diens intentie zegt de minister echter, „dat is het ten dienste van de preventie analyseren van geografische verschil len ln de kankersterfte in Nederland, wordt dezerzijds onderschreven. Door de gebrekkige opzet van het onderzoek is deze intentie helaas niet tot zijn recht HULST - De 76-jarige E. F. Sikkelerus uit Huist is donderdagmiddag om streeks vier uur bij een verkeerson geval op de Clingeweg tussen Hulst en Clinge om het leven gekomen. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. Het ongeluk gebeurde toen hij met zijn fiets de Clingeweg. een voorrangsweg. overstak. Hij werd gegrepen door'een bus van Sito uit Axel. bestuurd door de 50-jarige C P. M. van M. uit Sas van Gent. De heer Sikkelerus was weduw naar. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het Sint Liduinaziekenhuis te Hulst. Advertentie j auto adria VEERE - Op de Kaai in Veere ging men donderdag enkele eeuwen in de tijd terug. Er lag een Engelse driemaster afgemeerd en de kade werd bevolkt door mannen en vrouwen in kleding die ook om streeks 1710 werd gedragen. Deze achttiende eeuwse entourage, geaccentueerd door het historisch stadsbeeld van Veere, diende als decor voor enkele opnamen ten behoeve van een kinderserie, die door de Belgische televisie wordt gemaakt en die handelt over het leven van Robinson Crusoë. Veere is gekozen als één van de op nameplaatsen voor de serie, daar het stadje enige gelijkenis vertoont met de Engelse havenplaats Hull in de achttiende eeuw. Huil speelt een belangrijke rol in het verhaal over Robinson Crusoë. Opnameleider Johnny Delancker vertelde, dat vooral het haventje en het stadhuis van Veere uitstekende locaties vormen voor de opnamen. „Verder hebben we gefilmd op het eiland Santa Lucia in de Caralbische Zee. aan de Cöte d'Azur en voor het grootste gedeelte in België zelf. met name in de Ardennen". Aan de kinderserie werken zestig acteurs en actrices mee en de op- nameploeg bestaat uit 27 man. Eén van de actrices is de ook in Neder land bekende Dora van der Groen (zij speelde in de film 'Dokter Pul der zaait papavers' en in de televi sieserie 'Tussen wal en schip die de rol van de zuster van Robinson Crusoè op zich heeft genomen. Ro binson zelf wordt gespeeld door Nolle Versijp. Aan de serie werkt één Nederlander mee. namelijk de Amsterdamse ac teur Ronald Carrilho. die de rol van de inboorling Vrijdag voor zijn re kening neemt De regie is in handen van Paul Cammermans, ook geen onbekende in Nederland. De opnamen voor de serie werden 17 april begonnen en men hoopt deze 14 september te hebben vol tooid. In Veere worden de opnamen vandaag (vrijdag) nog voortgezet. De serie komt in januari of februari op de Belgische televisie. Op de foto: De Engelse driemaster in de buitenhaven van Vlissingen, onderweg naar de locatie in Veere. zoekers te maken, betoogde voorlichter gekomen" J .Tevel.dat die wens wel leeft, maar op Daardoor is er. zegt Ginjaar, ten on praktische problemen stuit vanwege de rechte grote ongerustheid veroorzaakt. indeling van het griffie-gebouw. De minister kondigt aan dat er gewerkt GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN MIDDELBURG/BORSSELE - De di rectie van de NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij ziet geen aan leiding om de technische staf van de kernenergiecentrale Borssele te doen adviseren of te laten bijstaan door de Papendrechtse, thans op non-actief zijnde lasdeskundige Bauke Glas. Deze heeft herhaalde malen in woord en geschrift gesteld dat hij de remedie wist tegen het defect raken van bepaalde stoombalgen in het niet-nucleaire ge deelte van de kernenergiecentrale Op instignatie van een Haags journalist bracht de heer Glas enige tijd terug een bezoek aan het conventionele gedeelte van de centrale en bezichtigde hij de turbine-installatie. Noch tijdens of na dit bezoek, noch in een later door een advocaat namens hem geschreven brief, is enig bruikbaar gezichtspunt naar voren gekomen, al dus heeft de directie van de NV PZEM verklaard. Wel had de heer Glas via zyn advocaat een voor hem principieel voorbehoud voor zijn eventuele dienstverlening gemaakt, dat geen betrekking had op het object in kwestie De PZEM aanvaardt van geen enkele aanbieder of leverancier dit soort we zensvreemde voorwaarden, zo heeft de directie van het bedrijf de advocaat van de heer Glas laten weten. Het werk aan de turbine-installatie werd inmiddels toevertrouwd aan de NV Koninklijke Maatschappij De Schelde, lid van de RSV-groep te Vlis singen. De auto's op de Grote Markt moesten wijken voor de schapenfokdag. GOES - Vandaag, vrijdag, wordt op de Grote Markt in Goes een provinciale schapenokdag gehouden. Het is de 24ste keer dat de vereniging voor ver betering van de schapenrassen in Zee land een dergelijke manifestatie houdt. De voorbereidingen ervoor werden gisteren, donderdag, al getrof fen. Eén en ander leidde vrijwel met een tot een verkeerschaos op en om de Grote Markt in het hartje van de Gan- zestad. Ongeveer twee-derde deel van de Markt werd in beslag genomen door de attributen ten behoeve van de schapenfokdag; op het overige deel stonden schots en scheef automobielen De gemeentepolitie verbaliseerde en kel automobilisten, die de verkeersre gels het grofste overtraden. Een woordvoerder van de poltie vertelde dat vandaag hoogstwaarschijnlijk de Markt voor parkeren volledig zal wor den afgesloten. Dat besluit wordt nood zakelijk geacht omdat het vooral ook op de vrijdagmiddagen erg druk is in de Goese binnenstad met automobilisten die graag winkelen en hun voertuig eni ge tijd kwijt willen. Overigens werd ook de bereikbaarheid van het Goese c( n- trum tijdens de wekelijkse koopavond op donderdag ernstig aangetast. Het gemeentebestuur van Goes heeft enkele jaren geleden voor vele hon derdduizenden guldens in het gebied Goes-Noord een zogenaamd 'even emententerrein' laten aanleggen. Zoals de naam al aangeeft, werd het terrein gemaakt teneinde er festiviteiten op plaats te laten vinden, zodat de 'ver stopte' binnenstad ontlast zou worden. In het kader van de aanleg van het evenemententerrein werd onder meer de jaarlijkse kermis naar het even emententerrein 'verbannen' (het aantal attracties is sindsdien afgezakt). De waarnemend gemeentelijk woordvoer der liet desgevraagd weten dat het da gelijks bestuur van de gemeente wel bewust toestemming heeft gegeven voor het schapenfeest op de Grote Markt. „Het is traditie, van een heel an dere omvang en niet vergelijkbaar met de kermis", deelde de woordvoerder namens het dagelijks bestuur mee. geef eens een bloemetje. Verzending Fleurop naar wa ook ter wereld. ZEEUWSE Verrassing Nu de ..r" weer in de maand zit, hoort het tot het ritme van het maatschappelijk gebeuren, dat er weer vergaderingen worden be legd Bijeenkomsten, waarop men zich verdiept in elkanders hobby's cursussen en andere samenscho lingen, waaruit de deelnemers in kennis verrijkt vandaan hopen te komen. In dat kader nu had een vereniging ergens in Zeeland éèn omer col lega's uitgenodigd tot het houden van een voordracht. Over de krant moest zijn referaat handelen en de bezoekers luisterden geïnteres seerd. Na afloop sprak de voorzitter ome collega hartelijk toe en bood hem „als verrassingeen verpakt ge schenk aan, dat de contouren van een boekwerk had. Toen ome collega thuis de verpak king openscheurde, was hij pas écht verrast. Het was inderdaad een boek. En het handelde over driftbuien bij goudvissen en sluier staarten. Nu heeft ome collega geen aqua rium. Hij houdt zelfs niet van goudvissen zónder driftbuien. Motorrijder licht gewond na val VLISSINGEN - Donderdagavond is d» 25-jarige motorrijder P. K. uit Berlija West-Duitsland, licht gewond geraak i bij een valpartij op de kruising Pad Krugerstraat-Singel in Vlissingen. Dl Duitser kwam ten val omdat hij slipt' i op de nog losliggende steentjes van bil onlangs van een nieuwe grindlai( 1 voorziene wegdek. De motorrijder, wiens voertuig lidil j schade opliep, is door een particull«| ij overgebracht naar het ziekenhuis. GOES - „Ik vrees dat het zeker twee generaties zal duren voordat er sprake kan zijn van een zekere integratie van de woonwagenbewoners in de sam- neleving. We hebben nu eenmaal te maken met enorme vooroordelen. Van de woonwagenbewoners ten opzichte van wat ze de 'burgers' noemen en van het In huizen verblijvende gedeelte van de samenleving ten opzichte van de groep die er nu eenmaal de voorkeur aan geeft boven een paar wielen te wo nen. Die vooroordelen zitten zodanig vastgeroest dat het jaren zal duren om ze weg te nemen". Woorden van voor zitter L. Kooistra van de stichting woonwagenwerk Midden- en Noord- Zeeland. De bemoeienissen van de stichting strekken zich in eerste plaats uit tot de ongeveer 75 gezinnen woon wagenbewoners in het midden en het noorden van Zeeland. Maar ook de 'burger'-bevolking zal moeten worden bewerkt om de ook daar noodzakelijke geachte mentaliteitsverandering tot stand te brengen. De maatschappij heeft zich de afgelo pen tientallen jaren weinig gelegen le- ten liggen aan de woonwagenbewoners, zo constateert Koolstra. Vroeger trok ken ze langs de deuren als scharens lijper of stoelenmatter of met garen en band. Daar was op een gegeven mo ment geen brood meer mee te verdie nen. Veel woonwagebewoners staakten daarom him zwervende bestaan en kre gen vaak afgelegen standplaatsen toe gewezen. Standplaatsen, die meestal van voorzieningen zoals toiletten en douches verstoken waren. Daar moes ten ze dan wonen, in veel gevallen to taal alhankefijk van een bijstandsuit kering. „Er is lange tijd schandalig weinig voor de woonwagenbewoners gebeurd. Pas de laatste jaten wordt er iets aan gedaan om de toestand op de kampen te verbeteren of om nieuwe woonwagencentra aan te leggen. Het isolement van de woonwagenbewoners is mede ook zo groot omdat een aan zienlijk percentage niet kan lezen en schrijven. Maar wie heeft er ooit een se rieuze poging gedaan om de woonwa genbewoners te leren lezen en schrij ven? Er heeft eigenlijk niemand echt een poot uitgestokenaldus de heer Kooistra. Zijn verwijten gelden ook voor de gemeentebesturen „Die heb ben zich veel te weinig gelegen laten liggen aan het welzijn van de woonwa genbewoners. Jarenlang hebben ze ze oude vuilnisbelten en dergelijke als standplaats gegeven. En ook nu nog gaan in sommige gemeentebesturen stormen van protest op wanneer uit breiding of vestiging van een woonwa gencentrum wordt overwogen". Opbouwwerker De stichting woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland is een jaar geleden opgericht. Ze kon pas goed met haar werkzaamheden beginnen nadat op bouwwerker P. Verschuur per 1 ja nuari in dienst is gekomen. Verschuur heeft inmiddels een periode achter de rug, waarin hij kennis heeft gemaakt met de woonwagenbewoners en zich op de hoogte heeft gesteld van hun woonsituatie, hun problemen en hun wensen. Ook mede dankzij de inbreng van de bestuursleden weten de wa genbewoners de stichting al aardig te vinden (Kooistra: „Er kan geen trouwerij op een van de kampen zijn of ik word uitgenodigd"). De stichting is voortgekomen uit twee werkgroepen, die zich bezighielden met de belangen van de bewoners van de kampen i of liever centra, dat klinkt niet zo negatief) in respectievelijk Goes en Vlissingen. De werkgroep voor het Goese kamp bestaat uit een geestelijke, een vertegenwoordigster van het Zeeuwse Kruis, vertegenwoordigers van de lagere en de kleuterschool waar de kinderen uit het centrum naar toe gaan. ienamnd van de wykvereniging en vertegenwoordigers van het maat schappelijk werk en de gemeentelijke sociale dienst Het streven van de stich ting is erop gericht om ook voor de woonwagencentrh in Middelburg. Zierikzee, Brumisse, NIeuwerkerk en Tholen dergelijke werkgroepen te vor men ter ondersteuning van de werk zaamheden van de opbouwwerker Isolement Kooistra en Verschuur wijzen erop dat dc woonwagenbewoners in hun maat schappelijk isolement zijn gebracht door dc samenleving, die hun van dat van de meerderheid van de oevoiKing afwijkende gedrag niet wenste te ac cepteren. Door dat isolement ontston den bij de woonwagenbewoners wan trouwen en minderwaardigheids gevoelens en het resultaat daarvan was gedrag vsn een aantal woonwa genbewoners dat de maatschappij on aangenaam, negatief en storend vond. De beide vertegenwoordigers van de stichting woonwagenwerk zijn blij dat enige jaren geleden besloten is de aan vankelijke beleidslijn, die een aantal grote regionale woonwagencentra in hield, gewijzigd is. Het beleid is thans gericht op de stichting van aanzienlijk kleinere centra op maximaal 700 meter van de bebouwde kommen, zodat de bewoners van dergelijke centra gebruik kunnen maken van scholen, winkels en dergelijke in de nabijheid. Op zo n ma nier ontstaat contact tussen de woon wagenbewoners en de 'burgers'. Bij alle streven naar Integratie van woonwa genbewoners en maatschappij staat wel voorop dat de woonwagenbewoners hun eigen identiteit moeten kunnen behouden. Kooistra: „We hebben te maken met een groep die gewoon liever niet in een normaal huis woont. Nou en wat dan nog. Laat ze toch. Ze zullen zich natuurlijk wel moeten aanpassen aan de regels die voor iedereen gelden" Ondernemingslust Opbouwwerker Verschuur bestrijdt de opvatting dat woonwagenbewo ners lui zijn en graag gebruik maken van de sociale voorzieningen. „Inte gendeel, de meesten zitten juist vol ondernemingslust. Daarom trokken ze vroeger ook rond om hun brood te ver dienen. Ook nu werken bijvoorbeeld degenen die zich bezighouden met de sloop van oude auto's hard en ze maken veel uren. Trouwens de meesten zou den graag willen dat ze zonder een be roep op de bijstand te hoeven doen kunnen leven". De stichting woonwagenwerk be schouwt een goede woonsituatie als het belangrijkste dat voor de woonwagen bewoners moet worden gerealiseerd. „Met de verbetering van bestaande en stichting van nieuwe centra houdt het woonwagenschap Midden- en Noord- Zeeland zich bezig. Maar dat gebeurt volgens de stichting niet altijd snel ge noeg. Zo is er volgens de heren Kooistra en Verschuur sprake van een on houdbare situatie met betrekking tot de tollet- en douche voorziening op het Middelburgse centrum. Het tijdelijke centrum in Nieuwerkerk zal binnenkort mede dankzij de inspanningen van de stichting van een toilet en een douche worden voorzien. Verder organiseert de stichting woonwagenwerk cursussen voor de woonwagenbewoners, onder meer lezen enschrijven, koken, hygiëne en naaien. Ook worden bewoners van de centra in de gelegenheid gesteld om lascursussen te volgen of wat meer van autotechniek te leren. Daarnaast pro beert de stichting de wagenbewoners te helpen werk te vinden. SLUISKIL - Met ingang van I tember is drs. B. Gerardts (47) I* 8 noemd tot commercieel directeur vtf k> de Nederlandse Stikstof MaatschappU ei (NSM) in Sluiskil. 5. Hij volgt ir. J. A Zeegers op. die alvreï V enige rijd geleden werd benoemd W; di atUunct-algemeen directeur. Drs. Ce te rardts trad in 1962 in dienst van NSM. Sinds 1972 was fnj executive-ptf sident van Transnitro Inc. in New Yorl de verkooporganisatie van de NSM -" de Verenigde Staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2