BADMINTON Optimisme bij Zeeuwse teams in landelijke competitie UITBREIDING WAS PURE NOODZAAK IN DISTRICTS TRAININGSCOMMISSIE OVERZICHT EERSTE COMPETITIEDUELS Zes formaties spelen landelijk Competitie massaal op gang Zeeland heeft genoeg talent PZC/sport Jan Peters: „Geen talenten verloren laten gaan' VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 21 OOSTBURG- Coen Valckenier heeft er alle vertrouwen in dat Avanti 1 het in het komende seizoen goed gaat doen. De in Vlissingen wonende en in Middelburg spelende Valckenier meet zijn team een plaats bij de eerste drie toe. „Ik ben optimistisch en ik dacht terecht", mpent Valckenier. Zelf keert hij na een gedwongen afwezigheid van een jaar (door een blessure aan.de hand) weer terug in, toch nog altijd, het vlaggeschip van het Zeeuwse badminton. Voor de vertrokken Ad Proos komt als vierde heer Ad Davidse spelen. Deze jeugdige speler kan ongetwijfeld een aantal goede ervaringen opdoen bij het spelen in de eerste klas van het lande lijk badminton. Met Danny Mol als eerste. Coen Valckenier als tweede. Ni co Smolders als derde en Ad Davidse als vierde heer lijkt Avanti er ten op zichte van vorig jaar niet op verzwakt. Het damesduo bleef ongewijzigd. Nel Rlrihena en Brigitte van de Water ver dedigen de kleuren van het eerste team. Al lijkt het meedoen van Ririhena in de eerste wedstrijd nog wat onzeker, om dat ze vermoedelijk een overbelaste pees heeft die eerst wat moet rusten. Onder leiding van Gerrit Vaessen wordt er ondertussen al flink getraind. Avanti 2 Avanti 2 is samen met onder meer de Zeeuwse clubs Wings 1 en Temeuzen 2 ingedeeld in afdeling 13 van de derde klas. In dat tweede hoofdstedelijke team komen Ger van Essen, Jan Houtzager, Ria Elliott en Corrie Slwa- bessy uit. Wellicht dat Arie van de Wal af en toe de kans krijgt om wat ervaring op te doen. Ria Elliott keerde terug bij Avanti na een jaar niet gespeeld te heb ben. Bij haar oude club Temeuzen kon ze haar draai niet helemaal meer vin den. Samen met Brigitte van de Water rijdt ze nu wekelijks naar Middelburg om te trainen. Coen Valckenier ver wacht dat ook dit tweede team zich zal handhaven. Dat wordt eigenlijk ook tijd. want al enkele keren maakte Avanti 2 de stap van de eerste klasse district naar de landelijke derde klas Een stap, zo bleek dat aan het eind van de competitie, waar ook weer onmid dellijk een retourtje bijhoorde! The Wings 1 Wingsvoorzitter Simon Christiaansen ziet de toekomst voor Wings 1 met op timisme tegemoet. Hij heeft voldoende vertrouwen in Mickey Titaley. Cees Outermans, Henk Patty, Catharina Christiaansen en Roos Outermans. Dit vijftal moet proberen om de punten te pakken. Een vraag voor Simon Christiaansen is nog hoe Henk Patty zich gaat ontwik kelen. Patty trainde tot nog toe weinig. De 16-jarige Catharina Christiaansen. dochter van de Wingsvoorzitter, traint mee met de selectie van Avanti. waar Gerrit Vaessen de scepter zwaait. Wings beschikt zelf alleen maar over een jeugdtrainer in de persoon van Koos den Hollander. Christiaansen over zijn dochter: „Ze is nog wat week in haar enkelspelen. In de dubbels en mi xen gaat het al beter". Temeuzen 2 „In ieder geval is gebleken dat ons team een gezellig team is", constateert Jan Peters van Temeuzen. Samen met Ed Kristelijn. Roelof Fermont. Annet Veerman en Jannie den Engelsman moet hij proberen om Temeuzen 2 in de derde klas te houden. Hoe dat af gaat lopen, durft Peters niet te voorspellen. Blij is hy met de komst van Roelof Fermont die. onder meer na militaire dienst, 'terug is van weggeweest' Als Jan Peters gevraagd wordt om te voorspellen of Temeuzen 2 hoog of laag gaat eindigen, houdt hij het toch maar op het laatste. „Eigenlijk is er niet veel kans op handhaven", blijkt zijn con clusie na enig aandringen over een uit spraak te zijn. Een schande is dat niet. want Temeuzen kwam maar 'toevallig' in de derde klas terecht doordat er on verwacht een versnelde promotiemo gelijkheid was. Temeuzen 1 In de derde klas afdeling 12 speelt naast Temeuzen 1 ook Marathon Temeuzen 1 komt het veld in met een keuze uit Hans Smolders. Jaap van Driel, Marij ke van Driel, Elvira Vermeulen en Ju dith Vermeulen. Kurt van Bruysel keerde terug naar België. Dit team wordtin de Scheldestad in staat geacht om zich te handhaven in de derde klas. Marathon Tobi Lammers kan nog niet exact zeg gen hoe de teams er definitief uit zullen zien In Marathon 1 verwacht hij als dames zeker Anita Lammers en Corrie Hollestelle Bij de heren staan Rinus ten Haaff (teruggekeerd op het nest), Arnold van Sommeren. Edward van Sommeren, Tobi Lammers en Jean Pierre van de Bekke op de kansenlijst. Waarschijnlijk lijkt hem een keuze waarin dan Ten Haaff en de broers van Sommeren de kleuren van Marathon 1 moeten verdedigen. Zelf gaat hij dan met Jean Pierre van de Bekke in Mara thon 2 spelen. .Al kan ik qua sterkte nog wel met het eerste mee", lacht Lammers. OOSTBURG - Vanavond wordt de eerste shuttle in competitieverband in het seizoen 1979-1980 geslagen. De 'openingseer' valt dit jaar te beurt aan Astroiden 4 en Rillandia 1. Om zeven uur brandt dit duel los in de Van Duy ven voorde sportzaal in Oost-Souburg. Een dag later komt de competitie pas goed op gang met een reeks van wedstrijden. Zaterdag beginnen ook de in de landelijke competitie spelende teams. Hieronder volgt een overzicht Van de wedstrijden in de eerste week van de competitie. Landelijke competitie: eerste klas. zaterdagmiddag 2 uur, sporthal Nassaulaan Middelburg: Avanti 1 - Oos terhout 1. Derde klas afdeling 13, zelfde tijd en plaats: Avanti 2 - Oosterhout 2; zondag, 10 uur: sportzaal 't Halve Maantje in Oostkapelle: Wings 1 - Robad. Temeu zen 2 moet op bezoek bij Blauw Wit 2. Derde klas afdeling 12: De Veste iGeertruidenberg) - Temeuzen 1; Ooster hout 3- Marathon 1. District: eerste klas: zaterdag 8 sept.: Sjuttul 1 - Astroi den 1; zondag 9 sept.: Marathon 2 - Jong Ambon 1; Ter- neuzen 3 - Sinar 1. Woensdag 12 sept.: Pluumpje 1 - DOK 1. Vrijdag 14 sept.: Astroiden 1 - Marathon 2. Tweede klas, afdeling 1: zaterdag 8 sept.: Avanti 3 - Astroiden 2. Zondag 9 sept.: Marathon 4 - Marathon 5; Temeuzen 5 - Zierikzee 1. Maandag 10 sept.: Wings 3 - Stenge 1. Vrijdag 14 sept.: Astroiden 2 - Temeuzen 5 Afdeling 2: zaterdag 8 sept.: Sjuttul 2 - Pluumpje 2: Jong Ambon 2 - Marathon 3. Zondag 9 sept: Wings 2 - Astroi den 3; Temeuzen 4 - Zierikzee 2. Vrydag 14 septAstroi den 3 - Sjuttul 2; Zierikzee 2 - Jong Ambon 2 Derde klas: afdeling 1: zaterdag 8 sept.: Astroiden 5 - Avanti 6, Kortgene 1 - Temeuzen 6, Sinar 1 - Groot Sas 1; Zierikzee 4 - Pluumpje 4. Afdeling 2: Zaterdag 8 spet.: Jong Ambon 3 - Kortgene 2, Temeuzen 7 - Smash 3. Zondag 9 septMarathon 6 - Ossaert 1 Woensdag 12 sept.: Groot Sas 2 - Zierikzee 3. Afdeling 3: vrijdag 7 sept.. Astroiden 4 - Rillandia 1. Zaterdag 8 sept.: Avanti 5 - Marathon 7, Sinar 2 - Temeuzen 8. Woensdag 12 sept Netwerk 1 - Smash 1. Afdeling 4: zondag 9 sept.: Kolibrie 2 - DOK 2, Temeuzen 9 - Temeuzen 10. Maandag 10 sept.: Wings 5 - Netwerk 2. Donderdag 13 sept.: Nieuwland 1 - Avanti4. Afdeling5: zaterdag 8 sept.. Marathon 8 - Wings 4. Zondag 9 sept. Temeuzen 11 - Temeuzen 12 Maandag 10 sept.Stenge 2 - Kolibrie 1Woensdag 12 sept.: Smash 2 - Pluumpje 3. Coen Valckenier (rechts) en Danny Mol, de topspelers van Avanti MIDDELBURG - Vanaf morgen fzaterdag wordt het serieus voor de Zeeuwse badminton- top en in de lagere regionen. Na de lange aan loop en meestal intensieve voorbereiding komt dit weekeinde massaal de competitie op lande lijk- en districtsniveau op gang. Zes teams in totaal presenteren zich voor Zee land in de landelijke afdelingen. En maar liefst 64 formaties komen uit in de districtscompetitie. Op bijgaande pagina's, verzorgd door onze badmintonmedewerk'er Leen Wille, blikken de topclubs alvast even vooruit naar de start. Voorspellingen derhalve, maar ook een impres sie van het totale gebeuren binnen het Zeeuwse district van de badmintonbond. hebben nog tijd om van die ervaring te kunnen profiteren." is de mening van de voorzitter van de trainingscommis sie. Jan Peters neemt samen met Pierre Frangois de groep tot 14 jaar onder zijn hode, terwijl Arnold Emerik samen met Levien Vercoduteren de jongste jeugd op districtsniveau gaat trainen. Peters bespeurt een vooruitgang in die training. Als alles dit kalenderjaar doorgaat zoals het gepland Is, dan heeft elke groep er aan het eind van het jaar minstens zeven districtstrainingen op zitten. Een verdere uitbouw is te ver wachten, zeker nu naast de uitbreiding van het districtskader in de trainings commissie, zowel van bondswege als van districtszijde een hoger bedrag voor de trainingen beschikbaar komt. Me t dat meerdere bedrag wil Jan Peters bereiken dat het de jongere bad mintonners beter vergaat dan hun iets oudere sportgenoten in Zeeland. „Bij die oudste groep zijn er maar een paar uitschieters. Uit die jongere leef tijdsgroep zullen er ongetwijfeld meer goede spelers te voorschijn komen. Dat moet gewoon," Is de vaste overtuiging van Jan Peters die hoge vërwachtisn- gen heeft van mensen zoals Peggy Vita- lis, Tanja Tienpond, Ab Delzenne en Gerard Tichelman. Uit de nog jongere leeftijdsgroep kan en wil Peters geen namen nlemen. Ze ker is het volgens hem dat er bij ver scheidene verenigingen in die leef tijdscategorie goede spelers en speelsters zitten. „Door onze trainingsopact moeten we zorgen dat we die talenten er op tijd uithalen. En dat we er uithalen wat er in zit Jan Peters„Ik heb nu een bepaalde structuur voor ogen". er bewust en onbewust de praktische uitvoerbaarheid by betrekken Kundig Met zijn. wat hij noemt, kundige me dewerkers moet het lukken om de trainingsopzet in Zeeland die richting uit te sturen die wenselijk is. Dat bete kent dat er geen enkel jeugdig talent verloren mag gaan. Talenten die er ook in Zeeland volgens Jan Peters net zo veel zijn als in de rest van Nederland. „Je moet dat natuurlijk wel relateren aan het ledenaantal van het district. Het is nu eenmaal onmogelijk dat er uit een district als het onze evenveel talenten naar voren komen als bij voorbeeld uit het district Zuid%Hol- land." Maar Peters heeft Inmiddels ervaren dat Zeeland zich geenszins hoeft te schamen voor de rest van Nederdland. Via de trainingen op Papendal, onder auspiciën van bondscoach Steen Sö- rensen. leerde Peters dat met name de Zeeuwse Jeugd goed meekan met de rest van Nederland. „Het zyn dan nog wel geen toppers binnen de groep, maar ze horen zeker in die middelmaat van de landelijk uitverkorenen.' meent Pe ters. De talenten zoekt hij voornamelijk in de jongere leeftijdsgroepen. De oudere leeftijdsgroep, tot de achttienjarigen, stelt volgens hem qua talent eigenlijk met zo erg veel voor „J e moet constate ren dat er een gat zit tussen de beste senioren van Zeeland en de oudere ju- moren Dat is makkelijk verklaarbaar. Een tijdlang had Zeeland te weinig ge diplomeerde oefenmeesters. Die man nen konden met zijn tweeën of drieën niet bereiken dat heel badmintonnend Zeeland goed werd begeleid. Dat was een onmogelijke opgave. Gelukkig is het aantal trainers nu wat groter ge worden." zegt Peters ervan. Zelf is hy in het bezit, evenals Amol Emmerik, van het B-diploma. Siegfried van de Sluys Veer en Koos den Hol lander volgden de cursus voor dit di ploma al. Tobi Lammers is in het bezit van het oude derde klas trainerschap, een diploma waarvan wordt gesteld dat het zich bevindt tussen het A en B di ploma. Daam aast zijn er nog diverse mensen in het bezit van een A-diploma. Jeugdgroepen De jeugdgroepen krijgen ait kalen derjaar nog vijf keer een districtstrai ning. De groep tot achttien jaar komt onder de hoede van Tobi Lammers en Siegfried van de Sluys Veer. „Deze groep kan dan nog profiteren van de schat van ervaring dit Tobi Lammers nu eenmaal in zijn bagage heeft. De jongere groepen krijgen n og kans en Ruim een jaar is Peters nu 'lading-man van die trainingscommissie. In dat jaar heeft hij goed rondgekkeken. Zowel binnen als buiten het Zeeuwse district. „Door het informeren en rondkijken bij andere districten heb ik nu een bepaal de structuur voor ogen kunnen krijgen. Die structuur wil ik samen met die an deren van de trainingscommissie ge stalte proberen te geven," aldus Jan Peters. Opvallend in de andere districten vond hij het. dat de trainingscommissie vaak bestond uit mensen die niet als trainer geschoold waren. „Dat gaf dan proble men met dc trainers, die het werk uit moesten voeren. Daarom ben ik juist zo blij dat Siegfried en Tobi allebei trainersdiploma's hebben. Dat bete kent dat zij bij het maken van een plan TERNEUZEN - Jan Peters uit Temeu zen is een tevreden man. Vooral nu hij er als voorzitter van de districts trainingscommissie (DTK) van de badmintonbond in Zeeland in ge slaagd is om zijn commissie met enkele mensen uit te breiden. Siegfried van de Sluys Veer en, per 1 januari omdat hij eerder onvoldoende tijd vrij kan ma ken, Tobi Lammers hebben beloofd om op districtsniveau mee te gaan werken aan opzet, uitbouw en begeleiding van het belangrijke trainingswerk. De pas 16-jarige Catharina Christiaansen, waarvan bij Wings erg veel worat verwac/u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 21