BREUK IN FNV OVER INGANG HAVEN-CAO Kamer: weg uit bij een offensief Unifil mandaat Bijna 30 miljoen voor bootmensen Overeenstemming over vestiging van de eerste cardioloog in provincie Zeeland Politie ontruimt kantoor sleepdienst Verkennings vluchten VS boven Cuba hervat MINISTER WIL DIENSTPLICHTWET WIJZIGEN DR. A. N. E. ZIMMERMAN GAAT WERKEN IN WALCHERSE ZIEKENHUIZEN ROTTERDAM - Binnen de FNV is een ernstig conflict ontstaan over de datum waarop het principe-akoord tussen havenwerkgevers en vakbonden moet ingaan. Negen leden van de Be drijfsgroep Havens van de Vervoersbonden FNV zijn donderdagavond afgetreden uit protest tegen het besluit van de Federatieraad van de Vervoersbond FNV om de nieuwe haven-cao goed te keurenen. Daarin wordt als ingangsdatum 1 juli genoemd. De havenmensen in de raad wilden nog verder onderhandelen met de werkgevers om de cao met terugwerkende kracht per 1 januari te laten ingaan. De afgetreden leden van de Bedrijfsgroep willen dat het principe-akkoord met terugwerkende kracht per 1 januari ingaat. Deze vakbondsvertegenwoordigers hebben de indruk dat. wanneer de loonsverhoging van 28,50 per week per 1 januari ingaat, de staking snel over zal zijn. Leon Ouwerkerk. lid van het dagelijks bestuur van de bedrijfsgroep, zei te vre zen dat als het hoofdbestuur zich niet sterk maakt voor 1 januari als cao-da tum er volgend jaar helemaal geen be drijfsgroep havens meer zal bestaan in Rotterdam. Volgens hem worden de lidmaatschappen nu al bij boyjes opge zegd. iets wat een woordvoerder van de Vervoersbonden FNV overigens ont kende. Een van de andere afgetreden leden. G. Naarden. zei donderdagavond dat de hele groep zich zal distantiëren van de haven. „Ze zoeken het zelf verder maar uit", zei het aan het hdres van de Fede ratieraad, het parlement van de Ver voersbonden FNV „Doordat men ons advies niet heeft opgevolgd dreigt het in de havens nu wel goed uit de hand te lopen. We hebben gelijk gekregen. Dat zie je aan de escalat ie in de havens, na dat het federatiebestuur ons advies om de cao per 1 januari te laten ingaan had afgewimpeld alsof het om iets onbenul ligs ging". .Als ons advies was opgevolgd was de situatie in de haven al veel beter ge- Ie veel OS: Regional teveel. PAGINA 3 eerlijk spel pleidooi Tint tussen pers e PAGINA 7 onderdelen PAGINA 15 borst PAGINA 17 mezelf Michel Cardena. 'Ik blijf dicht bU n zelf PAGINA 19 arrogant Hassink ls ons zeer arrogant PAGINA 20 kanshebbers optimisme Optimisme bij Zeeuwse teams ln lan delijke badmintoncompetitife Elvis Presley was een goed mens; ra dio- en televisieprogramma's; strip. onzekerheid Van Trier: nog onzekerheid ovi passing van chips, financiën e nomie weest en was er niet zo'n grote kloof geweest tussen stakers en bonden. Maar ons advies is in de wind geslagen en vervolgens is het bestuursbeleid WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse verkenningsvluchten boven Cuba zijn sedert iets meer dan twee maanden hervat. Dit hebben officiële kringen op het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken woensdag te kennen gegeven. Ten dele dankzij de fotografische gege vens die de verkenningsvluchten ver zamelden, kon de aanwezigheid op Cu ba van een Sowjet-gevechtsbrigade worden vastgesteld, zo voegde men hieraan toe. Kort na zijn intrek in het Witte Huis in 1976 had president Carter opdracht ge geven die vluchten te staken ten teken van goede wil jegens het bewind van Castro teneinde de betrekkingen tus sen Washington en Havanna te verbe teren. Die vluchten waren vorig jaar herfst voor korte tijd hervat nadat de Sowjet-Unie 15 ultra-moderne Mig-25- toestellen aan Cuba zou hebben gele verd. Frank Church, voorzitter van de Ame rikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft ge waarschuwd dat het nieuwe verdrag ter beperking van de strategische bewape ning (salt 2) met de Sowjet-Unie niet door het congres geratificeerd zal wor den zolang Moskou gevechtstroepen op Cuba houdt. Amerika is besprekingen met de Rus sen begonnen over de twee- tot drieduizend Russische militairen op Cuba. zo heeft een woordvoerder van het departement van buitenlandse za ken in Washington meegedeeld. Ame rika wil op zijn minst een verklaring over het doel van die troepenmacht. goedgekeurd door een federatieraad waarvan 85 procent nog nooit van hun leven de havens heeft gezien, laat staan dat ze weten wat er speelt" Uitbreiding acties De Rotterdamse stakingsleiders zijn er donderdag in geslaagd om werkne mers in de Amsterdamse havens ook tot staken te bewegen. In de Rot terdamse haven is de sfeer onder de stakende havenslepers grimmiger ge worden. Dat is het gevolg van het op treden van de mobiele eenheid van de Rotterdamse politie die donderdag 68 stakers uit het gebouw van hun werk gever Smit Internationale haalde. FNV-Vervoersbondvoorzitter J. Schroër waarschuwde donderdagmid dag tijdens de federatieraad voor dreigende werkloosheid als gevolg van de havenstakingen. „Bij voortzetting van de huidige chaos in de havens staat het als een paal boven water dat de werkgelegenheid in de havens in het geding komt". Schroër zei verder dat niet alleen de mogelijke olievlek werking van de acties naar andere be drijfstakken maar ook het zojuist afge sloten principe-akkoord voor de havens riskant kan zijn voor de werkgelegen heid. „Het akkoord kan door de werk gevers worden gebruikt als aanleiding voor reorganisaties die arbeidsplaatsen kunnen kosten". Volgens voorzitter Schroër lijkt het erop dat de stakingsleiders met hun ei sen (onder andere vyftig gulden per week erbij) erop uit zijn om onze eco nomie en daarmee onze maatschappij totaal overhoop te gooien, „om daarna opnieuw op de puinhopen te beginnen." Bezetting De bezetting door de stakers van het hoofdkantoor van bun werkgever Smit Internationale was het voorlopi ge hoogtepunt van de nu al twee weken durende staking van de sleepbootbe manningen. Het was ook de eerste keer dat de politie ingreep bij acties van de stakers. De bedoeling van de bezetting was een gesprek af te dwingen met de directie van Smit over de eisen van de stakers. Direct na de bezetting vroeg Smit In ternationale de politie de bezetters desnoods met de harde hand te verwij deren. Dat is er echter niet van geko- f Slot zie pag. 9 kol. 6) ROTTERDAM - Nadat de bezettende stakers het pand Smit Internationale onder politiebegeleiding hadden verlaten, werden ze buiten gefouilleerd. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer en de regering zijn het er roerend over eens dat de taak van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon niet mag leiden tot een offensief militair optreden tegen een van de partijen in het gebied. De op dracht van Unifil is een vreedzame en dient dat te blijven. De Tweede Kamer vindt zelfs dat Nederland zijn troepen moet terugtrekken indien de Verenig de Naties het mandaat toch in zo'n richting zouden veranderen. Dat bleek donderdag in de Tweede Kamer by een tussenty ds debat over de situatie rond de VN-vredesmacht. waarin Nederland met een batayon van 810 man deelneemt. De eensgezindheid tussen regering en Kamer was trouwens in het hele debat opvallend. Men is unaniem vol lof voor de wyze waarop de Nederlandse soldaten tot nog toe hun taak vervullen. Men vindt ook zonder uitzondering dat Unifil by- draagt aan de stabiliteit in het Midden- Oosten. Ongewijzigd Ook minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) stelde met nadruk dat de regering niets voelt voor een andere, agressievere taak voor UmfiL „De VN- vredesmacht verhindert nu het op nieuw uitbreken van een gewapend conflict in het gehele Midden-Oosten' zei de minister. Van der Klaauw zei overigens dat - ondanks de vele be schietingen van de laatste tyd - de si tuatie in Libanon niet ingrijpend is ge- wyzigd. Er is gelukkig geen sprake van een echte oorlogstoestand. „Maai" de si tuatie kan wel uitermate somber wor den". Hij zei verheugd te zyn over de de-es- calatie sinds het recente debat in de Veiligheidsraad, waarin alle partyen werden opgeroepen tot een staakt-het- vuren De bewindsman zei de indruk te hebben dat ook de houding van Israël gewyzigd is. Vrijwel alle woordvoerders in de Kamer spraken donderdag de wens uit dat Is raël zün steun aan de rechtse chris tenmilities van ex-majoor Haddad beëindigt, dat de bombardementen door Israël van grote delen van Libanon ophouden en dat de Palestynen hun terreuracties tegen Israël stopzetten. Minister Van der Klaauw noemde de hevige Israëlische bombardementen een „overreactie", enkele Kamerleden spraken van een „onaanvaardbare op stelling". Toch waren er wel enkele verschillen te bespeuren. Zo stelden de woordvoer ders Blaauw (VVD) en Brinkhorst (Slot zie pag. 9 kol. 5 DEN HAAG - De opbrengst van de Ac tie Bootvluchtelingen, die op zondag avond 26 augustus door premier Van Agt werd ingeleid, blijkt aanzienlijk hoger uit te vallen dan aanvankelijk werd gedacht. Donderdag was al 28 miljoen gulden binnen, de Werkgroep Bootvluchtelingen rekent er nu op dat de totale opbrengst zeker 30 miljoen gulden zal bedragen, in plaats van de 20 miljoen waar men eerst op rekende. Van deze 30 miyoen is 12 miyoen bin nengekomen via de z.g „brengactie" Ongeveer 200.000 mensen zorgden voor deze opbrengst. Per postgiro kwam de rest binnen, in 250.000 overmakingen. Juist de giro-opbrengst is aanzienlijk hoger dan werd verwacht Met dertig miyoen gulden is de Actie Bootvluchtelingen de succesrykste vluchtelingenactie die ooit in Neder land is gehouden. De tot nu toe hoogste opbrengst was die van de actie voor Bangladesj. die 22 miyoen opbracht. De Nederlandse opbrengst is veruit de hoogste van alle Europese landen waar dergelyke acties zyn gehouden. Tot nu toe is in alle Europese landen samen ongeveer 90 miyoen gulden binnenge komen. Projecten Intussen heeft Bootvluchtelingen (Slot zie pag. 9 kol. 7) de Werkgroep donderdag een DEN HAAG- Tweede kamer. Unifil-debat, fractiewoordvoerder tijdens een onder onsje donderdagmiddag ia de tweede kamer. V l.n.r. Blaauw van de VVD. Brink horst i D66), Frinking icdai. Van der Bergh (PvdA) en Verburgh (GPV). Maatschappel ij k discussiëren Hir wordt de laatste tyd by herhaling op het vooral teSjggn geïnteresseerde publiek een beroep gedaan om deel te nemen aan zogeheten (brede) maatschappelyke discussies. Deze week bracht het kabinet een nota uit over het veelomvattende onderwerp 'consument en consumptie' met de be doeling daarover ledereen die zich aan gesproken voelt aan de praat te krijgen En wie is er tenslotte geen consument? Op basis van de uitkomsten van die discussie wil de regering dan ontdek ken hoe een consumentenbeleid van de overheid eigenhjk zou moeten worden gericht Het komt er nameUjk op neer dat er op het ogenblik helemaal geen overheidsconsumentenbeleid is. Kort geleden heeft het kabinet uiteen gezet hoe er tussen nu en het najaar van 1981 een maatschappelijke discussie zal worden gevoerd over de toepassing van kernenergie voor de opwekking van elektriciteit Daarby gaat het om de vraag of Nederland in de naaste toe komst moet doorgaan met de bouw van kerncentrales en hoe in het bevestigen de geval allerlei verwante problemen moeten worden benaderd en behan deld. De gang van zaken by de kem- energiediscussie zal een andere zyn dan die by de consumentendiscussie het kabinet zal op korte termyn by de tweede kamer een nieuwe (tweede) energienota indienen, waarin het zyn visie geeft op de problematiek. Dat ka binetsstandpunt kan vervolgens in de "praatmarathon worden meegenomen Bedoeld als een poging om een brede meningsvorming op gang te brengen is ook het tweede kemwapenrapport dat de Nederlandse hervormde kerk dit voorjaar produceerde. En om dat ge sprek te bespoedigen doet het Inter- kerkefijk vredesberaad (IKV) er met het oog op de vredesweek (die eind deze maand wordt gehouden) nog een schepje bovenop via een enquête langs de deur met als hoofdvraag: hoe wordt er gedacht over de aanwezigheid van kernwapens in Nederland? De UITBREIDING MOGELIJKHEDEN IN PROVINCIE MIDDELBURG - Het bestuur van de stichting streekziekenhuis Walcheren (SSW) heeft overeenstemming bereikt over de komst van een hartspecialist - de eerste in Zeeland. Het gaat om de cardioloog dr. A. N. Zimmerman, die thans nog als lector verbonden is aan de rijksuniversiteit van Utrecht. De heer Zimmerman zal vanaf eind dit jaar voorshands één dag per week spreekuur gaan houden in de beide Walcherse ziekenhuislokaties. Vanaf augustus 1980 is de volledige vestiging van de cardioloog voorzien in Zeeland. Of dat tijdstip gehaald wordt, hangt mede af van het tijdig gereed zijn van de uitgebreide technische voorzienin gen, die getroffen moeten worden ten behoeve van het op gang brengen van het specialisme cardiologie in de Zeeuwse regio. De toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. J P M Hendriks, gaf al in de loop van 1977 toestemming aan het bestuur van het Bethesda<Sint-Josephziekenhuis te Vlissingen voor het aanstellen van een hartspecialist. Het Vlisslngse zieken huisbestuur had daarom gevraagd, met steun van het bestuur van het Gasthuis te Middelburg en met Instemming van de medische specialistenstaf van de twee ziekenhuizen op Walcheren. Het bestuur van de stichting streekzieken huis Walcheren (waarin de besturen van Bethesda Sint-Joseph en Gods huizen/Gasthuis verenigd zyn» is vanaf eind 1977 aan het werk geweest om een cardioloog aan te trekken. de over het bereikte beginselakkoord met dr. Zimmerman. Er wordt op gewe zen dat de komst van een cardioloog (en daarmee van een afdeling cardiologie) betekent dat er een hoogwaardige voorziening ten behoeve van patiënten met hart- en vaatziekten, aan de be staande medische mogefijkheden in Zeeland wordt toegevoegd. Ook by de medische specialisten van de zieken- By het bestuur van de SSW is er vreug- (Slot zie pag. 7 kol. 2) 'e mondige burger krygt het druk. Er wordt in de komende tyd een vry zware wissel op zyn mening getrokken- Allerlei vraagstukken en belangen, waarmee hy vroeg of laat ook persoon- lljk te maken krijgt, worden hem voor gelegd. Of hy zich er maar even over wil informeren, of hy vervolgens de moeite wil doen zich er een mening over te vormen. En dan niet langs de kanalen en volgens de methodes van het sim pele opinie-onderzoek (ja. nee of geen mening), maar op een zodanig goed voorbereide en onderbouwde manier dat die mening in het beleidsvormend proces van bestuurders een bruikbare rol kan spelen. Daarnaast is er dan de wettelyk voorgeschreven inspraak rondom streekplannen. bestem mingsplannen of wyzigingen daarvan, vitale onderdelen van beleid die tegen woordig de gang van een zogeheten planologische kernbeslissing moeten doorlopen en nog veel meer dat aan de belanghebbende burger wordt voorge legd. In Zeeland is zo al een rijtje van zes. zeven niet onbelangrijke onder werpen voor inspraak en bepaald niet vryblyvende discussie te noemen waarover procedures lopen of ln aan tocht zyn. Wil dat alles resultaat ople veren en willen de deelnemers aan die discussies het gevoel krijgen dat ze se rieus worden genomen, dan moet aan een aantal duidefijke voorwaarden worden voldaan. V eel zal afhangen van de organisatie achter deze grootscheepse inspraak- en discussie-machinerieën. Er moet een herkenbaar en verdedigbaar systeem in zitten, maar dat systeem moet op zyn beurt weer niet te star zyn. De geïnte resseerde burger is doorgaans wel be reid zich in een bepaalde problematiek te verdiepen, maar het moet hem by het vergaren van informatie en by het den ken weer niet al te lastig worden ge maakt. Met het oog op de brede maat schappelyke discussie over de toepas sing van kernenergie heeft het kabinet een patroon ontworpen waarbinnen de geïnteresseerde burger zyn inbreng kan leveren. Om de wisselwerking tussen informatie aan de mee-pratenden' en de peiling van de meningen onder de bevolking glad te laten verlopen wordt een stuurgroep samengesteld die de onafhankelyke leiding van het experi ment op zich neemt. Aan de werkwijze van die stuurgroep zullen hoge eisen worden gesteld, want de regering haalt er nogal wat mee overhoop De gang van zaken tydens de brede maat schappelyke discussie, zoals het kabi net die zich voorstelt, is al onderwerp geweest van felle kritiek. Deze week zyn in Gelderland informatiebyeenkom- sten gehouden die bepaald niet 'ge smeerd' verliepen. Er was tameiyk veel tumult, er waren ambtenaren uit Den Haag met beperkte vrijheid van spre ken. mem kwam nauwelijks aan een echte discussie toe. Kortom, als een voorbode van een poging tot 'publieke meningsvorming over een onderwerp dat de hele bevolking diep raakt' waren deze byeenkomsten wemig bemoedi gend. Maatschappelyk discussiëren ls moeiiykerdan menigeen denkt cn moet geen modeverschynsel worden. Succes ervan is zeker niet by voorbaat verze kerd vdM By een plotselinge uitbarsting van de J apanse vulkaan Aso zyn donderdag drie toeristen omgekomen, terwyl 17 mensen werden gewond van wie vier ernstig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 1