DICK VAN WESTEN GEEFT VLISSINGEN EEN ANDER GEZICHT Zeeuws voetbal heeft in goede tijd boot gemist Jong Ambon put in de toekomst niet meer uit kinderrijke gezinnen PZC/ voetbalkrant Bert Pentury. 'Tijd, dat we in de tweede klas komen'. MIDDELBURG - Ruim een jaar ge leden was Jong Ambon zeer dicht bij promotie naar de tweede klas. Want aan het einde van het seizoen 1977-1978 ging de Zuidmolukse ploeg uit Middelburg met slechts èèn punt achterstand op kampioen Internos door de finish. En nu staat Jong Ambon weer te trappe len van ongeduld om de sprong naar de tweede klas te wagen. Na enig rekenwerk zegt trainer Bert Pentury: ..We gaan met Jong Am- bon het vijfde seizoen in de derde klas tegemoet en daarom wordt het tijd dat we nu eens in de twee de klas komen. Ik geloof ook dat de eerste selectie het graag wil. En het zou toch aardig zijn om ook in de competitie uit te komen tegen streekploegen als Middelburg en Vlissingen". Jong Ambon moet die sprong naar de tweede klas nu wel snel met suc ces bekronen. Weliswaar heeft het deze kleurrijke formatie uit" de Zeeuwse voetbalwereld nooit aan talenten ontbroken, maar er is toch een zwak punt Pentury daarover ..We hebben een betrekkelijk kleine kern. Zo kunnen we maar drie seniorenelftallen op de been brengen en slechts twee jeugdteams, één A-elftal en één B-elftal. De meeste clubs in de tweede klas hebben veel meer elf tallen en kunnen dus putten uit een bredere laag". Bovendien ziet het er voor Jong Ambon niet naar uit dat die kleine kern in de komende jaren veel bre der zal worden. Integendeel. Pen tury; „Destijds waren de gezinnen, die uit Indonesië naar Nederland kwamen zeer kinderrijk. Maar nu zie je. dat ook de gezinnen, waaruit Jong Ambon zijn leden haalt, kleiner zijn. In de leeftijdsgroep tot twaalf jaar zijn er bijvoorbeeld maar weinig jongens. Daarom ver wacht ik niet dat de kem van Jong Ambon veel breder zal worden". Met andere woorden: Jong Ambon moet het in de komende jaren ma ken en naar de tweede klas promo veren. Het afgelopen seizoen was voor Jong Ambon min of meer een de sillusie. Terwijl de ploeg in de com petitie 1977-1978 volop in de kam pioensrace lag. eindigde Jong Am- bon in dat vorige seizoen net onder de middenmoot. Bert Pentury. die in de loop van dat vorige seizoen (november) weer trainer Werd van Jong Ambon, kan naar de oorzaken slechts gissen: „Ik geloof dat, die bar slechte winter Jong Ambon toch nog meer parten heeft ge speeld. dan de meeste Hollandse verenigingen. Een seizoen eerder hadden we spelers in verschillende linies, die een doelpunt konden maken, maar in de afgelopen com petitie waren we wat het scoren be treft afhankelijk van één of twee spelers". Aan Bert Pentury zal het niet lig gen. Hij kan ai zijn aandacht rich ten op Jong Ambon nu hij bedankt heeft als trainer van Yerseke. En ook de selectie heeft er zin in. „We trainen tijdens de voorbereiding en tot aan de winter drie maal per week. Daar is animo genoeg voor", meldt Pentury. Het zou overigens een unicum zijn als Jong Ambon er nog eens in slaagt de tweede klas te bereiken, want momenteel speelt niet één Zuidmolukse ver eniging in Nederland in de tweede klas. In de derde klas spelen twee clubs: Jong Ambon uit Middelburg en Amboina uit Assen. Bescheiden Maar Pentury wenst zich voorals nog bescheiden op te stellen. „De concurrentie In de derde klas is erg groot Favorieten zie ik vooral In het pas gepromoveerde Halsteren, dat gemakkelijk doelpunten maakt, in Goes, dat door de komst van Fr^ns Schouw en Lieven van Belzen belangrijk versterkt is. in RCS en vooral ook in Zeeland Sport dat ook pas gepromoveerd is en dat zich nu waar wil maken." We kunnen er dan nog aan toevoe gen, dat juist Jong Ambon het vaak moeilijk heeft in de derde klas om dat veel ploegen zich vooral tegen Jong Ambon willen bewijzen. Aan de selectie konden drie jeugdspelers worden toegevoegd: Joes Siwabessy, Frank Tuankotta en Mozes Telussa. De 20 man sterke selectie ziet er nu als volgt uit: Hit- tiahubessy, Laisina, Manuhua, Nanum, Noija, Arie Pentury. Jim my Pentury, Risakotta, Sohilate, Siwabessy. Mozes Telussa, Paul Telussa. Rein Telussa. Ron Telus sa, Sam Telussa, John Tomasoa, Frank Tuankotta. John Tuankotta en Waisapy. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 omstandigheden ook ln de dug-out opmerkelijk kalm blijft, zegt: „Hanne van der Hooft is inderdaad heel anders dan ik. Hij is fanatiek, impulsief. Hij flapt het er allemaal makkelijk uit. Maar iedere trainer heeft zijn eigen per soonlijke aanpak. Hanne en ik hebben elkaar tijdens die B-cursus enorm ge holpen. Hij steunde mij. Ik steunde hem. Dat liep toen geweldig. Als Zeeu- weh hebben we het goed gedaan op die cursus". Dommelend Tenslotte werd Dick van Westen drie seizoenen geleden trainer van Zeeland Sport. Hij wil wel kwijt: „Toen ik er kwam was het een doezelende, dom melende club. De groep was een beetje ingeslapen. Het was allemaal hetzelf de. Voor het zoveelste jaar in de vierde klas". Nu kan gezegd worden, dat Van Westen enig leven in de brouwerij bracht. In het eerste jaar bij Zeeland Sport had hij het erg moeilijk. Zeeland Sport speelde toen als enige Zeeuwse club in de zogenaamde „Brabantse" vierde klas. Maar in het tweede seizoen eindigde Zeeland Sport als derde en de vorige competitie besloot deze Vlis- singse club met het kampioenschap. Grote talenten heeft deze trainer by Zeeland Sport achtergelaten en Van Westen bekent eerlijk: „Ik had er graag een paar mee naar Vlissingen genomen. Maar daar begin ik natuurlyk niet aan. Want dan zitje zowel by je oude als bij je nieuwe club fout". De namen van Zee land Sport-spelers. die daarna vallen: Ronald Nysen en Derk-Jan Jansen. Van Westen: „Ik verwacht dat Zeeland Sport het ook goed zal doen in de derde klas" Overigens was al ver voor het einde van vorig seizoen bekend, dat Van Westen naar Vlissingen zou gaan: „Voor my was het een grote verrassing toen ik in januari door Vlissingen werd benaderd. Ik hoefde niet zo nodig weg, maar ik heb het aanbod tenslotte toch geaccepteerd, omdat een club als Vlis singen voor iedere Zeeuwse trainer toch een uitdaging is. Met de spelersgroep van Zeeland Sport heb ik er destyds direct over gepraat. Ik heb gezegd, we gaan er samen voor werken, dat ik hier afscheid kan nemen met tenminste één kampioenschap. Het werden er geluk kig twee". Soelbepaler Inmiddels heeft Van Westen wel vast gesteld. dat hij bij Vlissingen kan be schikken over een bredere selectie: „Bij Zeeland Sport had ik 14 spelers van on geveer het zelfde niveau en by Vlissin gen zyn dat er wel 20". Zyn problemen: een spelbepaler „ik reken op Gilles van de Rafelaar") en een spits („René Moens is een specifieke spits die zich nog moet ontwikkelen"). Z\jn selectie: Hans de Roover. Henk Poot, Eugene Fagg, Huüb Balthazar, Ron van Dam. Hans Hak. Barend Va der, Ab Kats. Wim de Waal, Hans van de Rafelaar, Gilles van de Rafelaar, Fred Meerman, Jan van de Kapelle <„nog al tijd inzetbaar ondanks zijn 31 jaar Rob van Splunder, Ron Aamoutse. Kees Stroo, Rinus van Reemst. Ad Siereveld, John Uvramento, Ad Seen, Rene Moens, Patrick Dewitte en Rinus de Looff. iMIDDELBURG/VLISSINGEN - Het is er dan toch van gekomen: een speler van het roemrijke Middelburg, dat in de zestiger jaren drie maal landskampioen werd, is trainer van Vlissingen geworden! Maar de hoog oplaaiende rivaliteit van weleer tussen Middelburg en Vlissingen speelt voor de 38-jarige Dick van Westen nu geen rol meer, al zal hij er straks in de competitie toch weer mee te maken krijgen, maar nu als „Vlissinger". Van Westen is er echter al aan gewend om in de Vlissingse voetbalgemeenschap te werken. En met succes. Hij was drie seizoenen lang trainer van Zeeland Sport, dat voor eeuwig gedoemd leek om in de vierde klas te spelen. Maar zie: Dick van Westen leidde deze club eindelijk naar promotie. Overigens: niet alleen Zeeland Sport 1 werd kampioen, ook het tweede promoveerde. Terecht wyst Van Westen ook op de triomf van het tweede elftal van Zee land Sport, want bij deze club had hy zowel de spelers van het eerste als het tweede onder zyn hoede. En dat brengt hem onmiddellyk op een ingrijpende wijziging, die hy bij Vlissingen heeft doorgevoerd. Trainer Kees Vermunt uit Roosendaal had slechts een selectie van zestien man voor het eerste. Dick van Westen: „Ook by Vlissingen laat ik de selectie voor het eerste en tweede samen trainen. Direct heb ik de selec- tiegroep van 16 tot 24 man uitgebreid. Dat maakt de zaak voor een trainer veel overzichtelijker. Nu zie je direct welke speler ook een kans op het eerste ver dient. wie uit de boot dreigt te vallen, wie extra steun nodig heeft". Onderkoeld De onderkoelde, zelfbewuste Dick van Westen trekt zich weinig aan van de reputatie, die zijn voorganger bij Vlis singen Kees Vermunt in het ama teurvoetbal geniet. Respect is er na tuurlijk, maar tussen de regels door laat Van Westen merken, dat de aan pak van Vermunt niet zaligmakend behoeft te zijn. Van Westen stelt dan ook duidelijk: „Ik denk wel, dat het elftal een ander gezicht zal krijgen dan in het voorgaande seizoen. Spelers, die wat lager stonden heb ik ook naar vo ren gehaald. Maar het belangrijkste is dat ik niet wil, dat de spelers zo star aan hun posities vasthouden als onder Vermunt. De laatste man bijvoorbeeld mag van mij met veel meer vrijheid gaan operen. Maar ook anderen. Het doel is om meer beweging en durf in het team te krijgen. Maar dat kost tijd, want er is veel conditie en wilskracht voor nodig". Dick van Westen spreekt uit ervaring, want hij kan zo langzamerhand bogen op een indrukwekkende loopbaan ln de voetbalsport. Hy komt voort uit de „ei gen kweek" van Middelburg: „Als 9-ja- rig jongetje kwam ik al bij de club". Met spelers als Jan Bostelaar, Juul Vogel, Anton Schoenmakers en Wim de Vos werd hy opgeleid voor de senioren („la ter kwamen er spelers als Arte Del- motte en Tonny Hendrikse by"). Als een van de eersten van die talentvolle jeugd bereikte Dick van Westen des tyds het eerste elftal van Middelburg. linkshalf. Piet Lindenberg was in die tijd nog speler-trainer en liep op rechts op het middenveld". By Middelburg maakte Dick van Wes ten als linke vleugelverdediger alies mee: promotie naar de eerste klas, vier maal kampioen van de eerste klas E en drie maal landskampioen („ik kwam in het eerste als opvolger van Bram Ca rol"). Tot zyn 31e jaar bleef Dick van Westen actief als voetballer, maar daarvoor was hy by Middelburg ook al actief als jeugdtrainer: 11 spelers als Wim Dekker, Wim Koster en Gert Booy heb ik nog getraind by de jeugd", weet hy zich nog als de dag van gisteren te herinneren. Drie seizoenen was hy ook nog actief als hulptrainer by Middel burg „onder Lery van de Velde, Cor van Aken en de weer teruggekeerde Piet Lindenberg"). Met succes behaalde Dick van Westen ondertussen ook zijn trainersdiplo ma's. Het D-diploma behaalde hij als 25-jarige en drie jaar geleden volgde hij de loodzware cursus voor het B-di ploma met succes. Dick van Westen, die kan bogen op een goede schoolop leiding (hbs) en die administrateur is bij een firma in bouwmaterialen, be kent wel: „Als je een normale dagtaak hebt, als je in een betrekkelijk klein bedrijf zelfstandig moet werken, als je een gezin hebt en als je daarnaast ook nog trainer bent van een club, dan is die B-cursus wel erg zwaar. Ik moest er onder meer zestien keer voor naar Zeist, waarvan vier keer voor een driedaags verblijf'. Op die cursus zat Dick van Westen on der meer met zyn tegenpool Hanne van der Hooft. Van Westen, die onder alle Eervol Als 16-jarige moest hij met Middelburg aantreden tegen Anderlecht in een wedstrijd, die in Yerseke gespeeld werd. En met succes: „Ik weet nog dat het resultaat bijzonder eervol was. Tien minuten voor het einde stonden we nog maar met 3-1 achter en tenslot te werd het 5-1. Op het middenveld speelde ik tegen befaamde spelers als Jurion en Lippens. Ik opereerde als Dick van Westen: 'Vlissingen krijgt ander gezicht'. VLISSINGEN - Ronald Nijsen (25) en Derk-Jan Jansen (21) zijn beide al ja renlang vaste keus in het eerste elftal van Zeeland Sport. Ronald Nijsen, al zo'n 15 jaar lid van Zeeland Sport, kwam op zijn zestiende al terecht in het eerste elftal van de Vlissingse ver eniging. In die tijd werd hij ook gese lecteerd voor het Zeeuws jeugdclftal. „We speelden altijd mee in het Vierbondentoernooi. Van alle kanten hoorde je altijd dat er in ons team zul ke goede spelers rondliepen. We had den toendertijd inderdaad een goed team, maar om een of andere onver klaarbare reden werden we altijd der de of vierde tijdens dat toernooi", her innert Nijsen zich. Derk-Jan Jansen. 21 toch pas. begint aan zijn vijfde seizoen in het eerste elftal. „Ik ben eigenlijk pas vrij laat in clubverband gaan voetballen. Ik was al twaalf toen ik lid werd van Zeeland Sport", vertelt hij. Zowel Nysen als Jansen studeert in Amsterdam en traint daar by een afde lingstweedeklasser. „Het peil is daar natuurlyk niet zo vreselyk hoog, maar het belangrijkste is toch datje in bewe ging biyft", oordeelt Nysen. Na zeven seizoenen vierde klas. promo veerde Zeeland Sport waar Klaas van Belzen Dick van Westen opvolgt als trainer het afgelopen seizoen naar de derde klas. Leuke bykomstigheid was ook de promotie van het tweede elftal. „Die promotie naar de derde klas zat er de afgeiopen jaren eigenUjk iedere keer in", zegt Jansen. „We zijn al die jaren in feite steeds vrij hoog geëindigd, met uitzondering van het jaar dat we in deg radatiegevaar hebben gezeten. De promotie kwam er nooit uit omdat we op de beslissende momenten punten verspeelden", voegt Nysen toe. Verarming De 'verarming' waarmee het Zeeuwse voetbal sinds de successen van Mid delburg,en in mindere mate van Vlis singen, te kampen heeft, is volgens het tweetal gevolg van de uittocht van jonge spelers, die elders gaan studeren. „Daarnaast geloof ik dat we in de tijd dat het nog goed ging met het Zeeuwse voetbal de boot hebben gemist. Als er in die tijd betaald voetbal was geko men in Zeeland, dan hadden we er nu misschien nog een goede hoofdklasser aan over gehouden", meent Nijsen. Jansen. „Dat wil natuurlyk niet zeggen dat de overgang naar betaald voetbal zondermeer juist was geweest, maar het was het proberen waard geweest. Van mentaliteitsverandering is volgens het tweetal geen sprake. Ronald Nysen maakt duideiyk: „Veel verenigingen willen momenteel van twee walletjes eten, door van de spelers te verwachten dat ze zich als amateurs professioneel gedragen. Dat kan natuurlyk niet". Derk-Jan Jansen is van mening dat er gekozen dient te worden voor een soort middenweg. Als er een vergelijking wordt getrok ken met het Zeeuwse voetbal, laten beide spelers meteen het woord 'beta ling' vallen. „Laat ik voorop stellen dat ik bij Zeeland Sport nooit betaald zou willen worden. Bij Brabantse ver enigingen is het een gegeven waar je niet omheen kunt. Je ziet daar bijvoor beeld vaak genoeg dat spelers, die in de eerste klas spelen, zich laten over schrijven naar derde klas-verenigin gen. In de meeste gevallen zijn dat ook nog de beste spelers die van club ver anderen. Daar ga je toch wel even bij nadenken", verklaart Nijsen. „Als je spelers gaat betalen dan kan je ook be paalde dingen van ze gaan eisen. Van daar misschien ook de achterstand ten opzichte van Brabant", merkt hij ver der op. Het tweetal toont zich niet erg tevreden over de handelswyze van de gemeente Vlissingen met betrekking tot de ge bruikmaking van accommodaties „Het is al een aantal malen voorgeko men dat de kleedkamers dicht waren na een training", merkt Jansen op ..De gemeente verleent niet genoeg facilitei ten. De kleedkamers zyn te klein, de douches niet goed en het trainen op een arodaveld is al vaak genoeg aan de orde geweest." oordeelt Nysen. die daar nog aan toevoegt dat hy het jammer vindt dat er nooit gelegenheid wordt geboden om iets te improviseren. „Als je over zoveel velden beschikt moet je daar Ronald Nijsen'Via betaald voetbal wellicht hoofdklasser'. Links Derk-Jan Jansen. Straatlengte Het spelen in de derde klas biedt vol gens de beide Zeeland Sport-midden- vclders wel perspectieven. Nysen: RCS en Alliance zijn dit seizoen met een straatlengte voor sprong geëindigd. Dat geeft je het idee dat je zelf ook mee kunt draalen omdat je ln het verleden ook al tegen die ploe gen hebt gespeeld. Doordat de door stroming zo gering is, zitten er in de vierde klas vaak ploegen die sterker zyn dan derde klassers. Een extra im puls is volgens Jansen ook het spelen tegen 'nieuwe' tegenstanders. De selectie van Zeeland Sport: Adrte van Huizen. Leo van Rijswijk, Ben Zuidgeest, Rudi Loppies, Harry van Goorsenberg, Peter Riteco, Jozef Filad- jic, Derk-Jan Jansen, Ronald Nijsen, Ron Verkerk, Rudi v.d. Weele, Giel v d Linden. Ronald Thüman. Bram Os- sewaarde. Geert Dijkstra. Ron Hamers, Ronald Hamers. Hteike Dijkstra. Ron Clarisse, Tonnie v.d. Horst. Govert Krijger. Herbert Sepers, John v- Geers- daele, Rinus Riemens. Ton Doeland, Chris v. Zalen. Jaap v. Zalen. Joop Hek, en Geert v.d. Weyden. toch regelmatig van gebruik van kun nen maken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 37