Tweede kamer wil punt achter de zaak-Aantjes Christelijke minderheid in Turkije onderdrukt Hanna Reitsch overleden 7-Sinas STORING TUSSEN SEIN-WISSEL OORZAAK VAN TREINONGELUK Oproep van VS aan Israël om acties in Libanon te staken KRITIEK OP HOUDING AR-TOP Voorzitter van VNO voorziet geen loongolf het weer BEROEMDE VROUWELIJKE PILOOT vruchtenlimonade Menselijke fout mogelijk mede-oorzaak Namen van slachtoffers DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 PZC/binnen-buitenland DEN HAAG - Mr. W. Aantjes heeft volgens de CD A-fractie vorig jaar een te hoge prijs betaald voor zijn oorlogsverleden. Dit werd veroorzaakt door onzorgvuldigheid door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en onzekerheid bij de verantwoordelijke ministers. Niet alleen Aantjs, maar ook zijn gezin is hier het slachtoffer van geworden. Tot dit oordeel kwam woensdag CDA-leider Lubbers in het debat over de zaak-Aantjes. Het CDA vindt dat de Kamer een punt achter de zaak moet zetten. Daarnaast liet Lubbers weten geen bezwaar te hebben tegen een terugkeer van Aantjes in de politiek. Maar het oordeel hierover moet volgens hem worden voorbehouden aan de kiezer, de partij van Aantjes (ARP) en Aantjes zelf. Een grote meerderheid van de andere partijen deelt het CDA-standpunt, dat een oordeel over Aantjes politieke toekomst een zaak van de ARP is. sluitend af vanwege het verzwijgen van het SS-lidmaatschap. .Aantjes heeft een niet geringe bijdrage geleverd aan de naoorloogse politiek. Hij heeft vaak op indrukwekkende wij ze getuigd van de noodzaak om het po litieke gebeuren zuiver te houden. Maar. als dat getuigen iets wil blijven betekenen, als Aantjes zelf zijn ge tuigenis overeind wil houden, dan zal Maar in tegenstelling tot de christen democraten wyzen zij een mogelijke te rugkeer van Aantjes in de actieve poli tiek van de hand. De VVD is er zelfs geen voorstander van dat Aantjes be noemd wordt in een bestuursfunctie bij een lagere overheid. Het verzwijgen door Aantjes van diens lidmaatschap van de Germaanse SS diskwalificeert hem voor een plaats in de Kamer, vinden de meeste niet-CDA- fracties. PvdA-woordvoerder Voogd benadruk te dat een oordeel over Aantjes verle den niet gegeven kan worden zonder daarbij te vermelden dat hij niemand heeft aangegeven, niemand mishan deld. niemand verraden en geen lid van de NSB is geweest. De PvdA wijst te rugkeer in de politiek dan ook uitr DEN HAAG - „Werkgevers en werknemers in de haven zullen er met de nodige nuchterheid heus wel uitkomen. Ik heb vertrouwen in een goede afloop en voorzie geen landelijke loongolf, want ik on derschat het verantwoordelijk heidsgevoel van de vervoersbon- den en de ondernemers in de haven geenszins", aldus werkgevers voorzitter Chris van Veen. Volgens de VNO-voorzitter is de si tuatie in de Rotterdamse haven in geen enkel opzicht aan de vak beweging of de werkgevers te ver wijten. Voor een schouderklop aan de vakbeweging wegens haar ge matigde en moedige opstelling, zoals premier Van Agt dat deed. voelt hij niets. „Ik heb daar geen enkele behoefte aan". Als er dan zo nodig schouderklopjes moeten worden gegeven dan toch aan de eigen achterban. De werkgevers hebben immers voet bij stuk ge houden en niet toegegeven aan de eis van de 35-urige werkweek. Van Veen hoopt dat de situatie in de haven ondertussen niet nog ver der uit de hand loopt. „Dat zou een desastreuse ontwikkeling zyn al dus de VNO-voorzitter. Minstens zo desastreus kan de door het kabinet te volgen politiek zijn. Van Veen: „Het koopkrachtplaatje van zo'n tien dagen geleden zag er niet zo best uit. Als het kabinet ons - werkgevers en werknemers - met lege handen laat staan, zie ik het arbeidsvoorwaardenoverleg hele maal niet zitten' Miljoenenbuit voor Franse overvallers VALENCIENNES (RTR)- Vijf mannen en een vrouw hebben in Coude- dur-l'Escaut bij Valenciennes dinsdag een kantoor van de dienst der staats pensioenen overvallen. Ze sloten acht beambten op en ontkwamen met on geveer 15 miljoen Francs <J 7 miljoen) in contanten, zo deelt de politie mee. Zonnig Droog en zonnig weer met middag- temperaturen rond 24 graden. In de ochtend nog enkele mistbanken. Tot matig toenemende wind uit zuid tot zuidoost. Voruitzichten voor vrijdag enzaterdag. Zonnige perioden en vrij warm. Later kans op een bui. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag. aantal uren zon: 4 tot 11; min. temp.: omstreeks 14 graden; max. temp.: om streeks 23 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag aantal uren zon: 4 tot 11; min. temp omstreeks 14 graden; max. temp.: om streeks 23 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. deltagebied Van links naar rechts: minister Pais van onderwijs en wetenschappen, premier Van Agt en minister De Ruiter van justitie. NEW YORK (DPA/UPI/ANP) - De VS hebben woensdag op een bijeenkomst van de veiligheidsraad over Zuid-Li- banon de aanvallen van Israèl op ste den. dorpen en vluchtelingenkampen in Zuid-Libanon scherp veroordeeld. Andrew Young, scheidende Ameri kaanse ambassadeur bij de VN, ver klaarde dat de VS de militaire politiek van Israël inzake Libanon niet konden goedkeuren. Young veroordeelde ook de aanvallen van Palestijnen op doelen in Israël. Hij deed een beroep op de leiding van de PLO de aanvallen op Israël en de militie in Zuid-Libanon te staken. Ook vroeg hij de PLO al haar gewapende man schappen onvoorwaardelijk terug te trekkefi uit steden en dorpen in Zuid- Libanon en uit het gebied dat beheersd wordt door de Unifil De vertegenwoordiger van Libanon bij de VN. Ghassan Tueni. vroeg de veilig heidsraad om effectieve maatregelen die de situatie in het zuiden van Liba non moeten normaliseren. Hij legde de nadruk op dc noodzaak de capaciteit van de Unifil te vergroten en stelde on der meer voor de Unifil uit te rusten met de noodzakelijke defensieve wapens. De Unifil zou zich volgens Tueni ook moeten kunnen verdigen tegen pogin gen de vredesmacht te beletten zijn taak uit te voeren. Ook sprak Tueni zich er voor uit de Isxraëüsche-Libane- se bestandscommissie te reactiveren. De Israëlische ambassadeur bij de VN. Yehda Blum, sprak van het recht van Israèl alle vereiste maatregelen te ne men om zich te verdigen tegen aanval len van de PLO De PLO, aldus Blum, is niet alleen een gevaar voor Israël, maar ook voor de inwoners van Zuid-Libanon en de Unifil. Volgende week donderdag debatteert de tweede kamer over de rechtsgrond voor de uitzending van dienstplichti gen naar Libanon en over de recente ontwikkelingen met betrekking tot het functioneren van UKNIFIL. hij nu zelf de consequentie moeten trekken, namelijk dat hij niet in de di recte politiek terugkeert aldus Voogd. Net als in het eerdere debat uitte de socialist scherpe kritiek aan het adres van de regering vanwege de wijze van presenteren van het eerste rapport van het RIOD Voor het „schutterig optre den bij het naar buiten brengen van het aanvullende rapport vonge week ontbraken hem de kwalificaties In bei de gevallen pleit jiij overigens oud- RIOD-directeur De Jong vrij van ver antwoordelijkheid JoekestWDi verwierp de mogelijkheid van de terugkeer van Aantjes met een citaat van ARP-senator Diepenhorst. Volgens deze is een staatkundige loop baan een publieke zaak. waarvoor iemand in de eerse plaats zelf af hoort te wegen wat verantwoord is. Muar: „Ach ter een publieke loopbaan dient onder bepaalde omstandigheden een punt te worden gezet citeerde Joekes. Ook de WD had kritiek op het rege ringsoptreden, maar tevens werd dr. De Jong enigszins verantwoordelijk geacht voor de presentatie en de on zorgvuldigheden in zijn eerste rapport. Dc communist Bakker bleef zeer fel in zijn afwijzing van het gedrag van Aan tjes. Deze wilde weg uit Duitsland toen het daar op zijn eind liep, en reed daar om in SS-uniform tijdens de spoor wegstaking ons land binnen, aldus de CPN'er. Hij wees op het bestaan van een „grootscheepse campagne" om de zaak te kleineren, „maar de SS mar keerde de verkeerde kant in de oorlog. Alle interne verschillen tussen de poli tieke en militaire organisaties zijn slechts boekhoudkundige spelletjes". Hij wees erop dat bij elk politiek op treden van Aantjes in het vervolg het SS-teken niet meer weg te denken zou zijn. Hij wees erop dat bij elk politiek optre den van Aantjes in het vervolg het SS- teken niet meer weg te denken zou zijn. Kritiek had de kamer op de beslissing van de AR-top indertijd. Die besloot, dat Aantjes wel parlementariër, maar geen minister of commissaris van de koningin kon worden wegens zijn oor logsverleden. Het is niet alleen onge looflijk, maar ook onverantwoordelijk, wat mensen als AR-voorzitter Berghuis en oud-premier Biesheuvel inieti heb ben gedaan, aldus D 66-woordvoerster Wessel-Tuinstra. De kamercommissie, die de gedra gingen van Aantjes in de tweede we reldoorlog heeft onderzocht, heeft een parlementaire enquete niet nodig ge vonden. omdat die nauwelijks iets meer had kunnen toevoegen aan het rapport zoals het ntHs verschenen. Dat heeft de voorzitter van die commissie, de socialist Patijn, woensdagavond gezegd in de tweede kamer. Ook meent hij, dat er te weinig aanwijzingen wa ren om te geloven in een complot tegen Aantjes. Van een complot is geen sprake in Ne derland. zo lang het niet is bewezen, zo viel Patijn PvdA-woordvoerder Voogd bij. Aan 21 van de 57 gehoorde getuigen is gevraagd of ze in een complot om Aantjes ten val te brengen geloofden. Volgens Patijn was dat met het geval. Sommige getuigen zagen elkaar sinds 1945 voor het eerst terug, anderen^ken den elkaar niet eens De regeridng zal vandaag antwoorden. DEN HAAG - Ongeveer vijftig mensen - onder wie in Nederland wonende Koerden-hebben woensdag op het Binnenhof in Den Haag gedemonstreerd tegen het op treden van het Iraanse leger tegen de Koerden in Iran. Ze droegen spandoeken bij zich met opschriften als 'weg met Khomeiny' en riepen 'Khomeinv moorde naar'. De betogers riepen de hulp in van de Nederlandse poli tieke partijen om met alle beschikbare middelen de Iraanse machtshebbers tot een herziening van hun hou ding te bewegen. Zij sturen aan op een regelrechte vol kerenmoord. zo staat in een petitie die werd achtergela ten bij de ambassade van Iran in Den Haag. De geestelijke leider van Iran. de ayatollah Khomeiny. heeft woensdag voor de radio zijn weigering h-rhaald te onderhandelen "met de opstandige anti revolutionairen en de democratische Koerden'. Hij stelde harde voor- vaarden aan een oplossing voor het conflict met de Koerden in het westen van Iran. INTERKERKELIJK RAPPORT: DEN HAAG - I)e christelijke min derheden in Turkije, in totaal onge veer 100.000 personen, bevinden zich grotendeels in een situatie van vervol ging en/of discriminatie. Velen hebben gegronde reden om vervolging te vre zen. Dit is de voornaamste conclusie uit een rapport over de situatie van de christelijke minderheden in Turkije, dat woensdag in Den Haag werd ge presenteerd door de Raad van Kerken in Nederland, de Stichting Oecumeni sche Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen en de Stichting Vluchtelingen in Nederland. Het rapport van de commissie-Car- ragher is al midden vorige week aan staatssecretaris Haars toegezonden in de hoop dat ze deze informatie zal ge bruiken bij een derde behandeling van het verzoek van 41 Turkse christenen in ons land om asiel Zij moeten op 1 sep tember Nederland verlaten omdat hun verzoek door justitie is afgewezen Na mens de Raad van Kerken zei de heer Kok woensdag in Den Haag te hopen dat de staatssecretaris van justitie be reid zal zijn om haar beleid inzake de christen-Turken te herzien. ..Mochten de 41 toch niet in aanmerking komen voor asiel dan moeten ze in elk geval de kans krijgen om in Nederland te blijven HAMBURG (DPA) - Hanna Reitsch. een van de bekendste en meest suc cesvolle vrouwelijke piloten, is afge lopen vrijdag in Frankfort op 67-jarige leeftijd overleden. Volgens familiele den stierf zij na een kortstondige ziekte. Overeekomstig haar wens is zij woensdag in alle stilte ter aarde be steld. Hanna Reitsch werd 29 maart 1912 in Hirschberg (Silezie) geboren. Avanke- lijk studeerde zij medicijnen, maar na een kennismaking met de zweefvliege rij verpandde zij haar hart aan de luchtvaart en werd piloot. In die hoedanigheid bouwde zij een in drukwekkende staat van dienst op Zij was onder meer de eerste vrouwelijke gezagvoerder (1937), helikopterpiloot, mvlieger en straaljagerpiloot ter we reld. in talrijke vliegwedstrijden troef de zij vele van haar mannelijke col lega's afd en als invlieger toonde zij zich vaak moediger en onbevreesder dan menig ander In de jaren '30 en in de tweede wereldoorlog vloog zij vrijwel alle nieuwe Duitse vliegtuigen in en overleefde de zwaarste ongevallen. Als enige vrouw kreeg zij het IJzeren Kruis eerste en tweede klas teen hoge Duitse militaire onderscheiding) In 1945 be stuurde zij het laatste Duitse Duitse vliegtuig dat onder Russisch vuur het zwaar belegerde Berlijn verliet. Na de oorlog werd Hanna Reitsch geïnterneerd door de Amerikanen zy kreeg echter al spoedig uit de gehele wereld aanbiedingen om te komen vlie gen, vooral in de VS. Zij richtte zweefvliegscholen op in India en Afrika. Zij was erelid van de Amerikaanse ver eniging van invliegers en werd door de toenmalige Amerikaanse president John F. Kennedy ontvangen Zij schreef ook een aantal boeken, waarin zy haar werk voor de nazi's trachtte te recht vaardigen. Toen haar in 1978 gevraagd werd hoelang zy nog dacht te vliegen, ant woordde zij zonder aarzeling: „Zolang ik leef Nog in april van dit jaar vestig de zij in de VS een zweefvliegrecord voor vrouwen tot hun zaak door de Raad van State is afgehandeld" Inmiddels is het overleg dat bisschop J Bluvssen van Den Bosch met een Wes teuropees land voert over opname van de met uitzetting bedreigde christen- Turken in een beslisend stadium ge komen Volgens een woordvoerder van het bisdom kunnen er in het belang van de betrokkenen geen mededelingen worden gedaan over het betreffende land. De Syrisch-Orthodoxe Turken lijden in hun oorspronkelijke woonplaatsen in Zuidoost-Turkije duidelijk aan vervol ging en aan discriminatie, zo staat in het rapport-Carragher „Vele christe nen hebben gegronde redenen om voor vervolging te vrezen. Op grond hiervan mogen zij krachtens de bepalingen van het vluchtelingenverdrag van Genève wanneer zij in een Westeuropees land om asiel vragen niet aan de grens wor den teruggestuurd Hun aanvragen moeten zorgvuldig onderzocht worden om te zien of ze voor erkenning als vluchtelingen in aanmerking komen" De vervolging in Zuidoost-Turkije komt. zo staat in het rapport, niet zo zeer van de kant van de overheid als wel van plaatselijke Koerdische NEDERHORST IN KAMER HERDACHT DEN HAAG (ANP) - Een harde werker zonder sterallures. Zo heeft kamer voorzitter Dolman woensdag de over leden oud-fractievoorzitter van de PvdA, Gerard Nederhorst, getypeerd. Dolman trok een vergelijking met de deze week vermoorde lord Mountbat- ten: financiële onafhankelijkheid, maatschappelijk en staatkundig en gagement. vooruitstrevende gezind heid en volkomen eenvoud. „Met sport werd dit leven gekruid door sportiviteit werd het gevoed aldus Dolman. Nederhorsts dood is volkomen onverwacht gekomen Zaterdag nog hebben leden van de PvdA-fractie hem ontmoet, naar het scheen in de beste gezondheid. „In overeenstemming met die schijn is de plaats waar hij overleed: het zwembad", aldus de kamervoor zitter. leiders. De vervolging heeft inmiddels een continu en systematisch karakter gekregen, die door de overheid niet wordt tegengegaan. Volgens de com missie heeft dat een groot aantal oor zaken. Advertentie liter fles Onder invloed van een omvangrijk ho- gedrukgebied boven Europa blijft het vandaag mooi weer. Enkele mistban ken zullen vroeg in de ochtend weg trekken. waarna het warm en zonnig zal worden. De wind zal zwak en veran derlijk blijven. De maximum tempera tuur zal ongeveer de 22 graden berei ken. Bericht voor de watersportivrnd: oos telijklater In de middag noordwest tot noord; 2 tot 4 B. ft. Zeewatertempera- tuur 17 graden. Vooruitzichten voor vrijdag, weinig verandering. ZON EN MAAN 31 augustus zon op 06.49 onder 20.31 maan op 15.49 onder 00.08 UTRECHT - Het treinongeluk dat dinsdagavond bij Nijmegen aan zeven personen het leven kostte, kon volgens een verklaring van de Nederlandse Spoorwegen gebeuren doordat bij het vertrek van de lege trein uit Wychen het verband tussen wissel en sein heeft gefaald, waardoor de trein ten onrech te toegang kreeg tot het linker spoor. Naar de toedracht van het ongeluk stelt de Nederlandse Spoorwegen in samenwerking met justitie een onder zoek in dat naar verwacht in de loop van de volgende week zal worden afge rond. Om vyf uur is woensdagmiddag het treinverkeer tussen Nijmegen en Wy chen hervat. Een woordvoerder van de NS deelde in een toelichting mee dat het sein bij Wy chen waarschijnlijk als gevolg van een technische storing ten onrechte op groen stond. Daardoor kreeg de trein toegang tot het linker spoor (verkeerd spoor in spoorwegjargon) terwijl dat spoor wel degelijk onveilig was By het klassieke blokbeveiligings- systeem op het betreffende baanvak garandeert normaliter de veilige stand van een sein dat het eerstvolgende blok van het baanvak vry is. Menselijke fout Is er dan in eerste instantie uit het on derzoek een technisch feilen gebleken van het sein, de NS sluiten niet uit dat er daarnaast ook een menselijke fout medeoorzaak van het ongeluk is ge weest. By het klassieke blokbeveiligingssys- teem is het namelijk zo dat een ma chinist altyd een schriftelijke zogehe ten lastgeving moet krijgen van de treindienstleider verkeersleider als hy op verkeerd spoor moet gaan rijden. Zonder zo'n lastgeving mag hij een voudig niet op verkeerd spoor komen of het sein van de desbetreffende wissel nu op gToen staat of rood. De NS heeft die strikte voorschriften getroffen als een soort extra veiligheidsmaatregel voor het geval dat het beveiligingssysteem zoals nu by Wychen faalt Gisteravond was volgens de NS- woordvoerder nog niet duidelyk of de machinist in kwestie van de trein een lastgeving heeft gekregen. De NS-woordvoerder wilde niet zeggen wat de machinist van de betrokken trein over de kwestie van de lastgeving heeft verklaard „We gaan in dit sta dium niet verder op details van het on derzoek in," aldus de NS-woordvoerder ce regering is zeer getroffen door het ernstige treinongeval bij Nijmegen Mi- NIJMEGEN - De politie van Nijmegen heeft woensdag de namen bekend gemaakt van de zeven mensen die bij het treinongeluk van dinsdagavond om het leven zijn gekomen. Het zijn J F van de Net uit Breda 19 jaar ongehuwd: mevr L. Claassen uit Wychen, 26 jaar. ongehuwd. R. IJ Bosma uit Nijmegen. 46 jaar en vader van zeven kinderen; A Janssen uit Geldrop. 31 jaar. gehuwd en vader van een kind, J A Kersten uil Nymegen. 33 jaar. ongehuwd; P. Volkers uit Rijen, 18 jaar, ongehuwd, en machinist G Tak uit Roosendaal. 48 jaar en vader van twee kinderen Van de vier zwaargewonden die mo menteel nog in ziekenhuizen in Nijme gen verblijven verkeert er een in le vensgevaar. nister Tuynman zegt dit namens de re gering in een telegram aaan de Neder landse Spoorwegen, zo heeft het minis terie van verkeer en waterstaat woensdag meegedeeld. De Nederlandse Spoorwegen aan vaarden ten volle de verantwoor delijkheid voor het ongeval van dins dag en dus voor de financiële schadeafhandeling. Dat verklaarde woensdagmiddag een woordvoerder van de NS. Het bedrijf is niet wa-ver- zekerd en moet de schade dus uit eigen middelen betalen. Hoeveel de NS plegen uit te betalen aan nabestaanden en aan overlevende slachtoffers, kon hy niet zeggen. „Dat wordt altyd vastgesteld in overleg met de betrokkenen, maar ik durf te zeggen dat dat steeds tot ieders tevredenheid verloopt, zuiver zakelijk gezien, want het verdriet en de ellende zyn natuur- ïyk niet goed te maken". Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W F de Pagter. Hoofdredactie: M P Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel (011501 94457 Hulst: Steenstraat 6. tel 101140)4058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kqn- Advertentie-afdelmg: (01186) 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie (011801 26628. Overt, adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 43.00: franco per post 50.00; per maand 14,55, losSe nummers f 0.60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13.95; ingezonden mededelingen 2''?* tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3