Kritiek CNV op oprichting raad voor bedrijfsleven Amemuiden heeft haast met herbouw molen 5Nooit Gedacht Vijftig miljoen voor Zeeland Burgemeester van Borsele: voorkeur CPA Vlissingen Landbouw N-Beveland wil behoud van voorzieningenpeil PZC/ WEER EEN NIEUW PRAAT-COLLEGE UIT PROVINCIEFONDS: almanak ANTIEK GEVRAAGD Dode bij frontale botsing Duivendijke WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 provincie Stuur bloemen aan de vakantie oppas GOES - De districtsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNVj in Zeeland is weinig gelukkig met de wijze waarop het dagelijks bestuur van de provincie een raad voor het bedrijfsle ven wil oprichten. Het districtsbestuur heeft veel kritiek op de inhoud van een discussie-nota die gedeputeerde staten hierover uitgaven. Volgens de CNV-ers komen de voorstellen van gedepu teerde staten erop jteer dat er via een raad voor het bedrijfsleven alleen een nieuw 'praatcollege' wordt ingesteld, terwijl aan bestaande overlappingen geen einde wordt gemaakt. Eén en ander bleek dinsdag tijdens een vergadering van de districtsraad in Goes. Voorzitter L Q Phemambucq maakte duidelijk dat de discussie-nota van ge deputeerde staten ook in andere orga nen - zoals kamer van koophandel en fabrieken en raad voorde arbeidsmarkt Prinses Beatrix opent Dethon' TERNEUZEN - Dinsdagmorgen 4 sep tember zal prinses Beatrix de officiële opening verrichten van de nieuwe werkplaats van het Sociaal Werkvoor zieningsschap Zeeuwsch-Vlaanderen 'De Dethon' te Terneuzen. De prinses wordt 's morgens om kwart voor elf verwacht op het helicopterveld van Philips te Terneuzen. Zij zal in gezel schap zijn van mevrouw M. P. van Karnebeek-Van Lede, hofdame van de koningin. Op het helicopterveld zullen ter be- gToeting aanwezig zijn dr C. Boertien, commissaris van de koningin in Zee land. de heer C. Ockeloen. burgemees ter van Terneuzen, en mr H. F. M. van der Heijden, chef van het kabinet van de commissaris van de koningin in Zeeland. Per auto zal het gezelschap zich naar 'De Dethon' aan de Mr F. J. Haarmanweg begeven, waar men om ell uur wordt verwacht. Daar zal de prinses worden begroet door de heer J. I- de Graaf, staatssecretaris van sociale za ken, de heer P. J. G. Molthoff, voorzitter van het bestuur van 'De Dethon' en door de heer C. G. Bos, directeur van 'De Dethon'. Nadat mevrouw H. Bijl- Schigt bij de personeelsingang bloe men heeft aangeboden, zal het dage lijks bestuur in de hal aan de prinses worden voorgesteld. Vervolgens gaat men naar de metaalafdeling waar de genodigden en het personeel aanwezig zijn. Na een welkomstwoord door de voorzitter verricht de prinses de of ficiële openingshandeling. Tussen 11.20 en 12.00 uur wordt een rondgang door de nieuwe werkplaats gemaakt Ten slotte is er een informele bijeenkomst in de kantine met onder anderen de leden en adviseurs van het algemeen bestuur, de architect en de aannemer, de leden van het orgaan van overleg, enkele sta fleden en het Rijksconsulentschap voor CSV. Prinses Beatrix vertrekt weer om 12.30 uur. Automobilist reed door na aanrijding HULST - In de nacht van maandag op dinsdag is omstreeks half drie een per sonenauto op nog onverklaarbare wijze tegen de woning van de heer F. in de Zoutestraat te Hulst gereden. De auto ramde daar twee voor het huls staande hekjes De bestuurder reed na de bot sing door De personenauto kwam ver moedelijk uit de richting Graauw. STYREEN ONSTNAPT BIJ LADEN SCHIP DOW CHEMICAL TERNEUZEN - Maandagnacht is bij het laden van het Nederlandse binnen schip Caria 1118 ton) bij Dow Chemical in Terneuzen 10 tot 15 ton styreen in de Braakmanhaven gelopen. Volgens Dow is het ongeval te wijten aan onoplet- tendheid van de 'wachtsman' van de Caria. die in slaap gevallen was. Het bednjf heeft de styreen met een va- cuumwagen verwijderd De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. ZEEUWSE Alarmkreet Van die Middelburgse actie om spreeuwen van het Molenwater te verdrijven - daar hebben .wij geen hoge pet van op. De Middelburgse plantsoenen dienst zal de uittocht stimuleren, daar - zo meldde dit blad kortgele den de omgeving van het Molen water „bijzonder veel last heeft van de vogels, die er naast geluidshin der ook nog veel stank en rommel veroorzaken. Daartoe zal men zich, begin volgende week, bedie nen van „geluidspistolen en ge luidswagens". Even hadden wij het vermoeden, dat die geluidswagens zullen wor den ingezet ter verspreiding van de tekst „Dienstmededeling voor de op het Molenwater aanwezige Willen de spreeuwen zich opstellen in rotten van drie en richting Toorenvliedt vliegen Want düór wil men ze heen hebben - in de richting van het park Toorenvliedt Maar de geluidwagens zullen geen dienstmededelingen verstrekken, ze zullen de .alarmkreet van de spreeuwten gehore brengen, zo hebben wij inmiddels begrepen. Als wij bewoner van de omgeving van Toorenvliedt in Middelburg waren, icisten wij wel wat ons de komende dagen te doen stond, wy zouden ons gezamenlijk en in vereniging bekwamen m de alarmkreet van de spreeuw, zodat wy ze haastig weer in de richting van het Molenwater zouden leiden. - niet enthousiast is ontvangen. „De nota is er als het ware geslacht Opge merkt werd dat de samenstelling ervan niet van veel werkelijkheidszin ge tuigt". aldus de heer Phemambucq. Dat werd vanuit de districtsraad on derstreept „De nota is ondoordacht de wereld ingestuurd", luidde één van de kritische kanttekeningen. Ook kwam naar voren dat een Zeeuwse raad voor het bedrijfsleven een "werkcollege' moet worden en geen 'kletscollege'. De districtsraad onderschreef de stel- lingname van voorzitter Phemambucq met betrekking tot de vertegenwoordi ging van NW en NKV enerzijds en CNV anderzijds. „Voorkomen moet worden dat er in de raad teveel FNV-ers zitting krijgen. Het CNV zal dat met nadruk naar voren moeten brengen. De werk nemersvertegenwoordiging zal een af spiegeling moeten zijn. anders kunnen wij niet meedoen", aldus verwoordde de heer Phemambucq de zienswijze van het districtsbestuur. Hij wees erop dat een 'overbedeling' van het FNV ten opzichte van het CNV zeker in Zeeland - gelet op de ledenaantallen - niet te verdedigen is. De districtsvoorzitter bracht naar voren dat het onvoldoende recht doen aan een redelijke afspiege ling van de verhouding tussen FNV en CNV. voor het CNV een breekpunt zal zijn. De heer Phemambucq herinnerde aan hel standpunt van het landelijke CNV: oprichting van provinciale raden voor het bedrijfsleven op wettelijke basis. Deze raden moeten dan het middel punt gaan vormen van waaruit in elke provincie de overheid (en anderen) wordt geadviseerd over werkgelegen heid, ruimtelijke ontwikkeling, on derwijs en milieu. ZMet teleurstelling stelde de CNV-dis- trictsraad vast dat gedeputeerde sta ten van Zeeland in hun discussienota over de raad voor het bedrijfsleven geen voorstellen doen om het aantal lichamen dat zich met het regionaal sociaal-economisch beleid 'bezig houdt, terug te dringen. In dit verband achtte men een taakaf bakening met de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt en de kamers van koop handel en fabrieken zeker op zijn plaats De CNV-dlstrictsraad wees een proefperiode tot aan de statenverkie zing van 1982 af; men toonde zich voor stander van een proefperiode tot in de loop van 1983 Onderstreept werd dat een raad voor het bedrijfsleven niet al leen aan gedeputeerde staten moet kunnen adviseren, maar ook aan ande ren Er werd een voorkeur voor uitge sproken om in een raad - teneinde tot een evenwichtig werkgelegenheidsbe leid te kunnen komen - ook vertegen woordigers van landbouw èn visserij op te nemen Tijdens de districtsvergadering werd een CNV-brochure over vrouw en werk gepresenteerd. Voorzitter Pher- nambucq uitte ter gelegenheid daarvan kritelk op de samenstelling van de pro vinciale emancipatiecommissie „Weer krijgen we de idiote situatie dat een lid van het college van gedeputeerde sta ten de commissie voorzit. We treffen dat nogal eens aan dat leden van het col lége zich druk bezig houden met zich zelf te adviseren In de provinciale on derwijscommissie, in de provinciale raad voor het milieu, in het provinciaal opbouworgaan. misschien in de raad voor het bedrijfsleven en nu weer in de emancipatiecommissie. Zo snel moge lijk dienen dit soort rol-verwisselende situatie de wereld uit geholpen te wor den". De districtsraad nam met enig mis noegen kennis van de visie van de stichting buitenlandse werknemers Zeeland: in het bestuur is er plaats voor maar eên vertegenwoordiger uit de vakbondwereld. Besloten werd om een jaarlijks wisselsystecm tussen FNV en CNV voor te stellen. Naar aan leiding van het jaarverslag over 1978 van de Zeeuwse raad voor de arbeids markt kwam het verzoek om in die raad meer aandacht te besteden aan de Zeeuwse 'buitengebieden', met name Tholen, Sint-Philipsland en Schou- wen-Duiveland. rieurop staat garant voor uw oioemengroet Komnginne graent US. a Den Haag 2514 Al <Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De provincie Zeeland krijgt het volgend jaar een bedrag van 49,78 miljoen gulden uit het provincie fonds, iets meer dan de 49,062 miljoen waarvan Gedeputeerde Staten bij het opstellen van de nieuwe provinciebe groting zijn uitgegaan. Het begrote te kort van vijf ton kan op die manier worden weggewerkt, en de post on voorzien wordt twee ton groter. Over 1977 en 1979 krijgt Zeeland wat extra geld: 0,27 en 0,39 miljoen, maar daarte genover staat dat over het jaar '78 bij- IN GEFUSEERD WATERSCHAP 'ONTWERPBEGROTING AANHOUDEN' HEINKENSZAND - Als het aan het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Borsele ligt wordt de ontwerp-begroting voor 1980 van de hulporganisatie Ambulancevervoer Midden- en Noord-Zeeland voorlopig aange houden. Het college wil eerst, en wel zo spoedig mogelijk, een uitspraak over de vestigingsplaats van de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA). Overigens geeft het dagelijks be stuur van de gemeente Borsele in het voorstel aan de gemeenteraad al enigszins aan in welke plaats (Goes of Vlissingen) men deze post zou wil len zien. „De begroting gaat er van uit dat de meldingspost in de BB-centrale te Goes komt, terwijl de vestigings plaats daarvan nog volop in discus sie is. In verband daarmee lijkt het ons onjuist thans met deze ontwerp begroting in te stemmen, aangezien daaruit zou kunnen worden gecon cludeerd dat ook met de vestiging in Goes wordt ingestemd,'' aldus het voorstel, dat verder vermeldt: „Het belang van de bevolking is alleen ge diend door met spoed die vestigings plaatsen aan te wijzen, waarin de or ganisatie qua paraatheid en deskun digheid optimaal kan functioneren. Wanneer dan de gemeenschappelij ke regeling zou dienen te worden aangepast, dan behoort dit ook zo snel mogelijk plaats te vinden." Voorkeur Burgmeeester drs. G. C. G. van de Heuvel van de gemeente Borsele ontkende desgevraagd niet, dat men uit het voorstel een voorkeur van het college voor de vestiging van de CPA in Vlissingen kan proeven. Hij vertelde eehter dat hij de gemeente raad in de vergadering van dinsdag 4 september zal vragen om een voorkeur voor een bepaalde plaats. „De zal niet zeggen dat lk een buiue^u mandaat wil hebben, maar lk zou het prettig vinden als lk een sterk stukje advies kreeg.'' Het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling hulpor ganisatie Ambulancevervoer Mid den- en Noord-Zeeland vergadert namelijk 7 september. De heer Vap den Heuvel is in dat algemeen be stuur de gemeentelijk vertegen woordiger van Borsele In het voorstel aan de Borselse raad staat verder dat de begroting door de veelheid van - naar de mening van het college - overbodige kojommen niet erg overzichtelijk ls. „Wij begrij pen evenmin welke zin het heeft de kolommen rekening 1978 en 'Begro ting 1979' op te nemen voor een or ganisatie die nog moet starten. Waarom de totaalramingen per bladzijde niet getransporteerd wor den, is evenmin duidelijk,'' schrijft het college aan de raad. MIDDELBURG- De kringbesturen van de ZLM en de CBTB op Noord-Beve land hebben het dagelijks bestuur van de provincie „met klem" om waarbor gen gevraagd, dat een vermindering van het geschot in het samengevoegde waterschap Noord- en Zuid-Beveland geen achteruitgang betekent voor het verzorgingspeil op Noord-Beveland. Dat blijkt uit een reactie, die de regio besturen van beide landbouworgani saties aan de provincie hebben ge stuurd over de voorgenomen fusie van de waterschappen Noord-Beveland en de Brede Watering van Zuid-Beve land. Zij melden gs, dat het effect van de con centratie op het geschot in Noord-Be veland - een verlaging - op zich reden is met de samenvoeging in te stemmen. Wel betogen de besturen, „dat de dienstverlening - en daarmee samen hangend het onderhouds- en verzor gingspeil binnen het huidige water schap - op Noord-Beveland op een hoog niveau staat." Dat niveau wil men in de toekomst gehandhaafd zien: „Indien de aangegeven geschotsvoordelen een vermindering van het. voor de land bouw van essentieel belang zijnde, ver zorgingspeil inhouden, kunnen wij ons daarmee niet verenigen; sterker nog - dan heeft de concentratie ons inziens geen zin," zo schrijft de georganiseerde landbouw op Noord-Beveland aan de Zeeuwse staten. Behalve de - al eerder gemelde - bezwa ren van het waterschap Noord-Beve land hebben gs ook bedenkingen tegen de samenvoeging van beide Beveland- se waterschappen gekregen van de he ren I.A. van Royen uit Baarland en H. Fransen uit Oudelande. Zij bepleiten voor het nieuwe waterschap onder meer een naam. die meer het accent legt op de strijd tegen het water, bij voorbeeld „De Zandkreek en het Schenge" en vinden de samenstelling van de algemene vergadering niet in overeenstemming met. het beginsel van de evenredige vertegenwoordiging. Nu is die voorgestelde verhouding 5 gezwo- renen en 25 hoogdingelanden onge bouwd. 2 gezworenen en 10 hoofdinge landen gebouwd en 3 gezworenen en 15 hoogdingelanden waterkwaliteit Zij menen, dat als gevolg van de woning bouw de verhouding tussen gebouwd en ongebouwd zich wijzigt ten gurjste van het gebouwd en bepleiten in ver band met de opbrengsten van de ver schillende heffingen een definitieve be zetting van het algemeen bestuur met 25 pet inbreng ongebouwd. 25 pet in breng gebouwd en 50 pet voor de wa terkwaliteit. Oriëntatierit SCHORE - De jeugdwerkcommissie te Schore houdt vanavond (woensdag) weer een orièntatierit op de fiets. Ieder een kan aan deze rit. waarvan de start om 19.00 uur is bij het verenigingsge bouw. deelnemen, Binnenkort organiseren wij een antiekveiling in de Schouwburg te Middel burg. Hiervoor kunt u nog goederen inbrengen die bij opbod verkocht zullen worden aan de meest biedende. •Wij vragen: schilderijen, meubilair, gouden en zilveren sieraden, n tegels, koperwerk enz. enz. U kunt bellen a.s. maandag van 10.00 tot 11.30 uur telef. 01171-1463. Veilingmeester A. I. Verhage. AIYTIEKTAXAT1E A. I. VERHAGE BEËDIGD TAXATEUR - 01171-1463 De fundamenten van de molen zijn geheel hersteld. Enkele resten van de molen in Amemuiden. ARNEMUIDEN - Er zit schot in de her bouwplannen van de in 1977 uitge brande molen 'Nooit Gedacht' in Ar- nemuiden. In opdracht van het ge- meeentebestuur van deze vis sersplaats zijn inmiddels de fun damenten van de molen zover her steld, dat de molenbouwer direct kan beginnen met de herbouw. Bur gemeester J. de Jonge verklaarde woensdagmiddag desgevraagd dat het college duidelijk baast heeft met de herbouw. Morgen, donderdag, is er een bespreking met de molenbouwer Me- dendorp, die de niet geringe klus de molen te herbouwen op zich zal nemen. 'We hopen echt dat de heer Medendorp er een beetje haast achter zet en eigen lijk willen we daar donderdag wel op aandringen' aldus de burgemeester. De geschiedenis is bekend: in een nacht eind Juni 1977 brandde de molen, het enige monument in Amemuiden en da terend uit 1736. tot de grond toe af door een nog steeds niet opgehelderde oor zaak Veel geschokte Amemuiden be zochten de plaats des onheils om er niet dan een geheel in de as gelegde ruifte aan te treffen Al direct gingen stem men op om de molen te herbouwen, al was er natuurlijk een enorm probleem omdat er vrijwel geen geld beschikbaar was. Amemuiden zou Amemuiden met zijn geweest indien niet ogenblikkelijk op brede schaal acties waren begonnen die geld voor de herbouw in het laatje brachten. Daarnaast tastte ook de ge meenteraad fors in de buidel en wist het gemeentebestuur na een aantal be sprekingen ook geld uit de rijkskas te verwerven. Momenteel zijn de beno digde 300.000,-. die voor de restaura tie worden gebruikt bijelkaar en is het financieel gezien volgens burgemeester De Jonge geen enkel probleem meer om met de herbouw te beginnen. 'Wat mij betreft mag dat morgen al zijn' zegt de heer De Jonge die hoopt dat de Zuidlarense molenbouwer Medendorp zijn werkzaamheden in september kan beginnen. Met de volledige restauratie zal zeker een jaar gemoeid zijn. ls de verwachting Een achterkamer uit Friesland komt op de plaats van de 'Nooit GedachtZoais gemeld ligt de molen opgeslagen en is deze door de gemeenteaangekocht. 'Nogmaals, we zullen echt aandringen op sjx>ed. Want de mensen hier in het dorp, die indertijd spontaan geld hebben gegeven voor de herbouw, gaan zich zolangzamerhand afvragen waarom het allemaal zo lang duurt'. Donderdag hoopt het gemeentebe stuur spijkers met koppen te slaan en wil het zien te bereiken dat Amemui den in 1980 weer een molen heeft die even 'pront' is als de rest van het dorp zelf. na een miljoen gulden moet worden ingeleverd, ,,'t Is niet zo dat we zeggen; tsjongejonge". zegt een woordvoerder op de provinciale griffie. „Feitelijk was ons dat al voorlopig meegedeeld en we hebben er dan ook rekening n gehouden". Die bedragen blijken uit een brief die staatssecretaris mr Koning van bin nenlandse zaken aan Gedeputeerde Staten heeft gestuurd. Het is voor hei eerst dat de brief op zo n vroeg tijdstip is verzonden. Tot dit jaar moesten de provincies wachten op de derde dins dag in september, wanneer 's lands be groting werd gepresenteerd, voordat zij te horen kregen op welke bedragen zij konden rekenen. Vooral op aandringen van het Interprovinciaal Overleg wor den de bedragen nu eerder meegedeeld Dit jaar wordt voor het eerst een nieuwe verdeelsleutel gebruikt om de „pot over alle provincies te verdelen. Tot nu toe bepaalden de opbrengsten uit in de wet omschreven belastingen de hoogte van het provinciefonds, maar nu is die directe koppeling losgelaten. De jaar lijkse groei van de uitkeringen wordt aldus staatssecretaris Koning, in eerste instantie bepaald door de trendmatige groei van de totale belastingopbreng sten. Dit jaar was er 845 miljoen gulden te verdelen. Veertig procent van dit be drag wordt over de elf provincies ver deeld naar evenredigheid van de inwo neraantallen, 22.5 procent naai- evenre digheid van de oppervlakten, 2,5 pro cent door de lengte van de vaarwegen en 35 procent wordt in elf gelijke delen gehakt, Sieraden uit woning Kattendijke ontvreemd KATTENDIJKE - Dinsdagmiddag ls bij een inbraak in een woning aan de Zandweg te Kattendijke voor een fib bedrag aan sieraden gestolen. Nadat zij dinsdagmiddag enige tijd van huis was weggeweest, constateerde bewoonster mevrouw J. J, R. bij terugkeer dat er uit een lade een geldbedrag van 69 gulden was ontvreemd, alsmede een gouden horloge met band en een platina ring met briljant en smaragd. De waarde van beide sieraden wordt geschat tus sen de vijf en tienduizend gulden. Voor zover in eerste aanleg was na te gaan, is er gebruik gemaakt van een valse sleutel. Inbraak in Hulster schoenwinkel HULST - In de nacht van maandag op dinsdag is er ingebroken in de schoe nenzaak 'Rlo Bello' aan de Absdaalse- weg in Hulst. De dieven, die er vandoor zijn met enkele jassen en schoenen, hebben daarnaast nog wat vernielin gen aangericht aan het plafond en er werd ook nog een aantal kapstokken verbogen. Hoe groot de schade is, is momenteel nog niet bekend. De daders zijn het gebouw binnengedrongen v' het forceren van een ruit aan de ac terzijde. De dieven werden tijdens hun werk da nig gestoord door het onmiddellijk in werking treden van het automatische alarmeringssysteem. De patrouillewa gen van de rijkspolitie, die op het mo ment van de inbraak, omstreeks tien voor twaalf, in de buurt was. was binnen een minuut ter plaatse. Maar toen de politie arriveerde hadden de dieven het hazepad al gekozen. DU1VENDIJKE - Bij een frontale bol sing in Duivendijke is dinsdagavond een zestienjarige bromfietser omge komen. Zijn tienjarige zusje werd daarbij zwaar gewond. Het ongeval ontstond omstreeks hall zeven op de kruising Heuvel seweg-Duivendijkseweg-Florlsweg. Daar stak de zestienjarige A. J. Smal- heer uit Brouwershaven met zijn brom fiets vanaf de Duivendijkseweg de Heuvelsweg over in de richting van de Florisweg. HU gaf daarbij geen voor rang aan de 51-jarige automobilist H N uit Stellendam, die vanuit de richting Kerkwerve/Scharendijke naderde. De bromfietser botste frontaal op de auto De Jongen werd. samen met zijn tienja rige zusje Kaatje Dina S„ dat bij hem achterop zat. naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee overge bracht. Daar overleed hij aan zijn ver wondingen. Het meisje werd zwaar ge wond met een boven- en onderbeenb reuk opgenomen. Haai- toestand word! redelijk genoemd. Dne passagiers van de auto van H N. liepen lichte verwon dingen op. De auto had glasschade. Verdovende middelen bij Terneuzense artsen gestolen TERNEUZEN - Bij een inbraak in een praktijkruimte van twee artsen aan dc Anna Bijnsstraat in Terneuzen zijn maandagnacht 15 ampullen met ver dovende middelen verdwenen. De da- der(s) kwam(en) binnen door het force ren van een raam. Eveneens maandagnacht is er ingebro ken in de lts aan de Axelsestraal en in het gebouw van de Watermaatschappt Zuidwest Nederland in deze omgeving Ook hier werden ramen vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2