PZC sport. TWEEMAAL GOUD VOOR ELS VADER Wielart soepel over Moskou-limiet: 2.26 Hugo van Duysse moest bronzen plak inleveren Sensationele tweede plaats voor Lindner MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 Door Peter de Jonge) NIJMEGEN - Els Vader heeft de 'dubbel' op zak. De talentrijke sprintster uit Oost-Souburg heeft zaterdag en zondag tijdens de nationale atletiekkampioenschappen op de kunststofbaan van het sportpark Brakkenstein in Nijmegen geen twijfel laten bestaan over haar superieuriteit op de sprintafstanden. De 100 meter won ze zaterdag in een nieuw persoonlijk - en dus ook Zeeuws record, van 11.56 en de 200 meter eindigde zondagmiddag eveneens in een triomf. Haar tijd van 23.71 was weliswaar ver van haar persoonlijk record verwijderd, maar gezien de weersom standigheden zat er niet veel meer in. „Ik ga het vanavond lekker vieren", zei deSouburgse atlete. „Jammer dat het weer niet wat beter was. anders had ik nog wel een betere tijd kunnen lopen op de200 meter. Maar ik ben er niet minder gelukkig om". Het Nederlandse record, dat met 23.22 op naam staat van Wilma van Gooi, moet dit jaar nog wel te halen zUn. De succesrijke titelstrijd is in ieder ge val een leuke opsteker voor de Univer- slade dit jaar in Mexico. ..Alleen weet ik nog te weinig over de tegenstand daar enmoet Ik maar afwachten of het niet te warm zal zlin. Dc nare herinneringen die ze aan de titelstrijd van vorig jaar heeft overge houden (toen ze half hersteld van een blessure geen rol van betekniskon spe len) zijn nu wel uitgewist. Bovendien heeft Els Vader bewezen dat ze de vorm heeft vastgehouden, ondanks het feit dat ze sinds de halve finale Euro pacup in Sittard (begin juli) geen echte grote wedstrijd meer heeft gelopen. Zeeuwse zaak De finale 100 meter was trouwens bijna een complete Zeeuwse aangelegenheid. Met Els Vader, Marjan Olyslager (Scheldesport) en Lilian Gillissen (Dy namo '70) waren drie sterke troeven in de strijd. Naast het goud van Els Vader viel vooral het sterke lopen van Marjan Olyslager op. Ze finishte kort achter Elly Henzen als derde in 11.82 sec, een nieuw Nederlands jeugdrecord Er was trouwens nog geen electronlsch jeugdrecord en de limiet om dat te ves tigen was vastgesteld op 11.85. Daarmee had Marjan Olyslager haar kruit nog niet verschoten. De fraaiste prestatie moest nog komen. Zondag tijdens de 100 meter horden finale suisde de Terneuzense achter Tineke Hidding, in de serie goed voor de snel ste Nederlandse seizoentijd van 13.84, naar een briljante tweede plaats in 14.44. Ze had daarbij nog de pech dat ze de voorlaatste horde stevig toucheer de. „Ik raak de horden altijd wei, maar ik geloof niet dat ik er ooit al zo hard tegen een ben aangekomen. Als dat niet was gebeurd had ik Tineke mis schien ook nog kunnen pakken", stelde Marjan Olyslager. Ze voegde er aan toe op een plak te hebben gerekend. „Syl via Barlag en Mieke Sterk waren er niet bij, dus ik dacht wel dat Ik derde moest kunnen worden. Toen ik in de series bovendien maar viertiende se conde langzamer was dan Els Stolk dacht ik nu kan ik ook nog tweede worden". Dinsdag vertrekt Marjan Olyslager naar de Europese Jeugdkampioen schappen in Polen, waar ze uitkomt op de 100 meter horden en de 200 meter vlak. een nummer dat ze zondag liet vallen. De vorm is overigens duidelijk aanwezig en mentaal is de kracht na de twee plakken op de senioren-titelstrijd dat het A-meisje behaalde ook nog eens toegenomen. „Twee medailles. Heer lijk lekkerglimlachte ze Karin de Nijs Terneuzense Karin de Nijs, dit week einde voor het eerst uitkomend voor haar nieuwe club Sparta Den Haag, zorgde voor twee keer zilver. Op de 800 meter had ze een slechte start. „Ik zat helemaal vast en kwam achteraan te zitten. Ik moest iedereen buitenom passeren en dat kostte veel kracht". Nu kwam ze met een vinnige eindspurt nog wel op de tweede plaats, maar Eily van Hulst was al te ver vooruit om nog bedreigd te worden. „Het ging me in liet begin een beetje te hard. Er werd 28 sec gelopen over de eerste 200 meter. Op de 1500 meter gaf Tineke Kluft (eer der winnares van de 3000 meter) het tempo aan. Karin de Nijs kon dat moei teloos volgen, drong in de eindspurt nog wel aan, maar moest de eer toch aan de Roosendaalse laten Door haar studie fysiotherapie heeft de Temeuz- nese atlete haar training een tikje ver waarloosd- In de vakantie is daar echter weer hard aan getrokken en dat heeft zijn vruchten afgeworpen. De twee zil veren medailles waren daar het zuiver ste bewijs van. Studie en sport zullen overigens ook in de komende vier jaar voor Karin de Nijs hand in hand moeten eaan Jan Eversdijk J an Eversdijk van AV'56 uit Goes reikte in de finale 800 meter heren naar ee- vijfde plaats. De ontketende Arno Körmeling gaf die race gezicht en liep vanaf het begin aan de leiding. Aan vankelijk bleef Eversdijk in zijn spoor, maar omdat Körmeling het tempo steeds verder opschroefde, moest hij afhaken. „Toen zat ik in het schip, om dat ik de rest mee moest sleuren. Mijn uitgangspunt was om een goede tijd te lopen en dat is aardig gelukt. Vorig jaar was de finale voor mij een afgang. Nu bleef het aardig bij elkaar en was ook mijn tijd een stuk beter ".Eversdijk kwam uit op 1 52.7 teen week geleden kwam hij in Merksem tot slechts 1.55.8) en ging naar huis met de wetenschap dat de 1.50.00 nog steeds zijn buit niet is. „Maar om zo n tijd te lopen moet al les 100 procent meezitten en nu was dat maar 99 procent". RKHAV-ATLEET: BELGISCHE NATIONALITEIT NIJMEGEN - Hugo van Duysse van de Hulsterse atletiekvereniging RKHAV heeft zijn bronzen medaille moeten inleveren. De 25jarige atleet werd vrijdag avond tijdens de nationale kampioenschappen atletiek in Nijmegen derde op de 10 kilometer-race. Terwijl hij op het erepodium stond voor de officiële huldiging werd hem bij het omhangen van de plak in het oor gefluisterd dat hij het ereme taal aan zijn clubgenoot Piet Vonck, die als vierde eindigde, moest afstaan. De organisatie was er namelijk achter gekomen dat Van Duysse de Belgische natio naliteit bezit. Snelste tijd NIJMEGEN - Vorig jaar leek Henk Lindner voor goed uitgeschakeld te zijn voor topatletiek. Hij sukkelde het hele seizoen met een blessure en alle behandelingen ten spijt trad er geen verbetering op. Tot er in december plotseling een miraculeuze ommekeer kwam. Vanaf dat moment boog de prestatiecurve zich bijna haaks om hoog. Op nationaal niveau demon streerde de 20-jarige Marathon-atleet zondag tijdens de Nederlandse kam pioenschappen dat hij weer bij die top behoort. In een schitterende race op de 1500 meter eindigde Lindner als twee de in de fabuleuze tijd van 3.43.8. Een enorme verbetering van zijn eigen, te vens Zeeuwse re cord van 3.47.1. Hij werd de sensatie van de Nederlandse kampioenschappen. ..Ik voelde dat het lekker zou gaan Ik was tot in mijn vingertoppen gemoti veerd' lachte de student aan de tech nische hogeschool in Delft Onbevan gen stortte hij zich in de strijd. Klaas De Vlissinger Henk Undner gaat stra lend door de finish van de 1500 meter. Met zijn tweede plaats ivas hij de sensa tie op deze afstand Hij verbeterde zijn persoonlijk en het Zeeuws record met ruim drie seconden Lok (eerder al winnaar van de 10 en 5 kilometer) sleurde aan de kop van de groep lopers in de hoop zijn clubgenoot Joost Borm een goede tiid te bezorgen Onder dat geweld brak het veld in stukken. Lok stapte uit en Borm nam de leiding over. Twee atleten konden In zijn spoor blijven titelhouder Cor Louws en Henk Lindner. Eric van Am- stel. Wibo Lelieveld en Mare Borghans haakten af. Borm won en Lindner spurtte naar een voortreffelijke tweede plaats. Het zilver was binnen. „Tweeweken geleden heb ik drie keer tempotraining gedaan. Na die wed strijd in Den Haag. waar ik met 3.47.1 een nieuw Zeeuws record liep. kreeg ik last van die oude blessure. Daarom heb ik het de week voor het kampioen schap rustig aan gedaan. Misschien is dat nu juist wel heel erg gunstig ge weest". vertelde de gelukkige Lindner. De atleet, die in 1977 (hij werd toen onder meer nationaal cross-kampioen bij de B-junioren) tot de talenten werd gerekend, maar daarna in de vergetel heid raakte, is nu echter terug. „Maar een half jaar geleden zou ik nog hard gelachen hebben als ze tegen me had den gezegd dat ik deze tijd zou lopen. Die loop ik trouwens dit hele seizoen niet meer. Het is nu wel mooi geweest". Jo Schout (Ciko) en Piet Vonck (RKHAV) reikten in de finale 5000 me ter niet verder dan een vijfde en zesde plaats. Klaas Lok, Rudie Verriet en Henk Mentink vormden een ijzersterk trio. Nadat Mentink 'al had versneld moesten Schout en Vonck loslaten, even later gevolgd door Bram Was senaar. In de laatste 400 meter nam Lok voldoende afstand om te winnen. De 14.11.0 van Jo Schout wasgoed voor een vijfde plaats en Piet Vonck (zesde) liep met 14.18.0 zelfs zijn snelste vijf kilometer van dit seizoen. In de series van de 5000 meter waren Jan van Laarhoven i RKHAV) en Simon Blom (Delta Sport) al uitgeschakeld. Blom werd zelfs gediskwalificeerd. Hij had de baan verlaten om tegen de balu strade even uit te rusten. Vrijdagavond liep hij overigens de 10 kilometer al niet uit om zich te sparen juist voor deze 5000 meter Paul Sturm van Zeeland Sport werd in de serie 200 meter heren uitgeschakeld Hij werd in 23 0.6 vierde en laatste. „Ik heb last van kraak beenverruwing m mijn voet, die veel pijn doet. Je zou kunnen zeggen dat ik loop op een lekke band'stelde hfj. Van Duysse woont In Kapellebrug, een plaatje iets ten zuiden van Hulst, dat echter precies op de grens van Neder land en België ligt. Zijn woning staat echter op Belgisch grondgebied. Hij be zit ook een paspoort van dat land. Zijn vereniging was overigens op de hoogte van dat feit, maar schreef hem deson danks in voor de titelstrijd. Clubgenoot Piet Vonck meende na de schermutse lingen: „De organisatie had hem hier niet moeten laten lopen. Bij de KNAU moet het toch bekend zijn dat hij een Belg is. Lange-ais tand trainer Kees Koppelaar heeft hem bijvoorbeeld al eens willen opstellen in een nationale ploeg, maar dat Is om die reden niet doorgegaan geleden overigens werd Van Duysse in Sittard de deplname aan dp NK gewei gerd. Daarvoor had hij echter bij de jeugdkampioenschappen al eens een medaille op de 1500 meter jongens-B behaald. Teruggegeven Tongval Foto s Rechtsboven Finish van de 100 meter dames, ivlnn winnares Els Vader. Ma rian Olyslager. Martha Derby en Elly Henzen Midden-boven Karin de Nijs mei nummer Ui sprint achter Elly van Hulst op de 800 meter naar het zilver. Linksboven Ticee Zeeuwse sprintsters oogstten veel succes tijdens de Neder landse atletiekkampioenschappen in Nijmegen. ELs Vader linksi nog het meest: goud op 100 en 200 meter Maar ook Marian Olyslager imponeerde met onder meer een nieuw nationaal jeugdrecord. Organisatrice Thea Langen van de AV Nijmegen liet weten: „Hoe kunnen wij dat nu weten. Dan zou je alle paspoort nummers moeten gaan navragen, want aan een naam kun je het niet zien. Er doet hier bijvoorbeeld ook een jongen mee, die Less Brown heet, maar dat is wel een Nederlander. Wij zijn er bij toeval achter gekomen dat Van Duysse de Belgische nationaliteit heeft. Hoe'? Nou. iemand hoorde hem praten en merkte toen een Vlaamse tongval op". Die uitleg moet ernstig in twijfel wor den getrokken, want het accent van Van Duysse is voor een buitenstaander niet te onderscheiden van het Zeeuws- Vlaams dat over de lippen van bijvoor beeld Piet Vonck komt Piet Vonck heeft er geen idee van hoe de organisatie de 'fraude heeft ontdekt. „Er was volgens mij maar één atleet die het wist Dat is Harry Patist. want die heeft me gezegd dat hij een protest zou indienen als hij vierde zou worden ach ter Van Duysse Piet Vonck vertelde voorts dat het niet de eerste keer is dat Van Duysse aaneen nationaal kampioenschap deelneemt. Hoewel het zijn eerste Nederlandse ti telstrijd op de baan was, nam hij vorig jaar al deel aan de veldloopkampioen schappen en leverde hij een bijdrage aan de tweede plaats die RKHAV in clubklassement behaalde Twee jaar Overigens toonde Vonck zich realist genoeg om te weten dat zijn club 'over de schreef is gegaan. „Wij hebben het risico genomenzei hij. Piet Vonck heeft de medaille die zijn Belgische clubgenoot hem moest geven, onmid dellijk terug geschonken. „Ik heb al veertien van die dingen. En per slot ben ik geen derde geworden. Hugo heeft hem verdiend". En zo hangt er in de Belgische woonkamer opnieuw een plak van de Nederlandse atletiekkam pioenschappen. LILIAN GILLISSEN STOPT MET ATLETIEK NIJMEGEN - Lilian Gillissen stopt met atletiek. De Middelburgse sprintster heeft het hele jaar ge kampt met blessures en kan het niet opbrengen om zich daarover heen te vechten. „Ik vind atletiek bovendien gewoon niet leuk meer", vertelde ze gisteren nadat ze door een derde plaats in de serie uitgeschakeld was voor een fina leplaats op de 200 meter dames. „Ik train er de hele winter keihard voor en dan loop je een heel jaar te sukkelen Ik heb niet het karakter van Els Vader om daar overheen te komen Bovendien is het met ai die ruzies binnen de KNAU niet leuk meer", stelde Dynamo-atlete Lilian Gillissen. „En ik doe het nog altijd voor mijn plezier De Middelburgse atlete, die vierde werd in de finale 100 meter loopt dit seizoen nog een paar wedstrij den om te proberen haar tijd op de 200 meter te verbeteren. Maar dan ls het - zegt ze - definitief afgelopen. fUMEGEN- Met op de achtergrond het scorebord. \v aarop heel nadrukkelijk de Pjifrs 2.26 prijkten, als bewijs dat Ruud Wielart dc Moskou-limiet had gespron- P". stonden ze even naast elkaar: NOC'er Bram Leeuwenhoek en de Haarlemse FTipringer. Naast elkaar en niet tegenover elkaar, zoals in het Montreal-jaar p, toen het Nederlands Olympisch Comité weigerde de beloftevolle Wielart af vaardigen. Dit keer kan het NOC gezien de afspraak „wie de limiet haalt, gaat" "pt meer oi i uitzending heen. ^Gefeliciteerd", klonk het dan ook uit m°nd van Leeuwenhoek, „hij zei ook k e van- het moet nog hoger k~nen reageerde de derde Neder- kiin 8tleeL dle nu zeker ls van Mos" even later Dit echter op een toon EtaÜa bleeK dat de vervelende ge- terJ»ls van 76 door Wtelari- nog niet L/oririi is Wielart wilde dan ook wel hmiM?11»,031 hcl dem deugd deed de DshoiH ebocn gesprongen in aanwe nt NOC 30 de vertegenwoordiger van De chef van de olympische afvaardi ging. die zaterdag vanwege sportieve verplichtingen elders overigens te laat bij de NK In Nijmegen arriveerde om van een andere prestatie van olympisch niveau getuige te zijn Tussen de middag, in de series, hact Harry Schulting al geconstateerd dat de vlaggen slap hingen en de omstan digheden vrijwel ideaal waren Daarom wilde hij niet wachten tot de finale, en wilde hij best voor een leuke hordentijd zorgen. Heel soepel deed hij dit dan ook „even" 48.73 sec., ruim 0.7 sec. onder zijn oude record en bovendien de vijfde Europese en zevende wereldtijd van dit seizoen. In de finale zelf liep Schulting op de toen spekglac.de baan als toegift nog eens ruim binnen zijn oude record 149.09). Van de 23-jarige Brabander, die ook nog de 400 m-vlak won in 46.71 sec was na zijn Europese topprestatie van Rec klinghausen (45.11 het een en ander verwacht Voor het overige kon de trainersstaf van de KNAU dit weekein de in Nijmegen alleen maar hopen op uitbreiding van de Moskou-ploeg waarvoor zich alleen nog maar Schulting en Sylvia Barlag hadden ge plaatst Hopen op een doorbraak van anderen en hopen op het uitblijven van bles sures. zoals Gerard Tebroke die vrij dagavond al ten deel viel Een blessure, die er overigens niet zo somber uitziet als eerst leek een spierverreKKing in plaats van een spterscneunng Ruud Wielart. die binnenkort in Frank rijk hoopt te gaan wonen om daar een parttime-Job als PR-man van een sportmaterialenfirma te gaan vervul len, was een van de olympische kan didaten op wie die hoop was gevestigd Toen de concurrentie al ruim voor de 2 20 m had afgehaakt, bleek dat Wielart in staat geacht moest worden voor de ogen van Leeuwenhoek te slagen Heel ruim passeerde hij die hoogte om met een naar 2 26 m over te schakelen In de tweede poging was het raak. waarna de lat naar 2 30 m ging ..Eigenlijk vond ik die 2 26 m al genoeg. Daarvoor w as ik hier gekomen Bovendien ontbrak hier echte concurrentie", aldus de Haar lemmer. die zich een nieuwe en snellere aanlooptechniek heeft toegeétgend en mede op grond daarvan in elk geval volgend ji te sprin- Ecn uitbreiding van de olympische equipe dus. Misschien op hel eerste ge zicht een wat magere oogst van twee- èneenhalve dag atletiek, mayr veel meer zat er in Nijmegen ook niet in. Liefst vier kanshebbers op een Mos kou-ticket werden door pech geveld. Evert Hoving moest ziek thuisblijven. Koen Gijsbers ziek naar huis reizen, terwijl sprinter Henk Brouwer blijk baar niet achter wilde blijven bij clubgenoot Tebroke. Ook in dit geval een greep naar een plotseling pijnlijke plek in het been. Echt nieuwe kandidaten voor Moskou meldden zich dit weekeinde niet Maar de hoop dat er in Rusland toch in es tafette verband gelopen kan worden, nam toe De 4x400 m-herenploeg. met als spil Schulting. is daarvoor kan didaat en terecht, vooral omdat Raymond Heerenveen. die dank zij een bijzonder snelle start Henk Brouwer op de 100 m in een goede 10.63 sec. aftroef de. wger razendsnel is en zich weer wil gaan toeleggen op het lopen van een volle ronde Ook omdat junior Marcel Klarenbeek steeds sneller gaat en Heerenveen op de 200 m zelfs via 21.68 sec. verraste Internationale successen op heel korte termijn mogen er zeker var. de natio nale vijfkamptop verwacht worden. De plaats in de Europa Cupfinalc is al ver zekerd en de prestaties in Nijmegen doen voor die finale over drie weken veel verwachten Sylvia Barlag pakte met 1.81 m hoog en 6 11 ver twee titels - datzelfde deden dit weekeinde overigens ook de Roosen daalse Tineke Kluft en bij de heren naast Lok en Schulting ook Roy Sedoc - maar vooral Tineke Hidding en Olga Commandeur imponeerden Tineke Hidding met heel scherpe tijden op de horden U3.84) en op de 200 m 124.16) en Olga Commandeur, nog steeds nationaal recordhoudster op de 800 m. op het voor haar nieuwe num mer de 400 m horden Het werd voor de 20-jarige Vel sense zelfs een nationaal record in 58.23 sec. „En dan te bedenken dat het eigenlijk een grapje was. want het waren hier de eerste hordenwedstrijden van mc. Ik blijf me gewoon op dc vijfkamp rich ten. om zo nu en dan nog eens dit hor dennummer op te pakken. Overigens is het eigenlijk best leuk om nazo'n lange tijd vol blessures en voorzichtig be ginnen. weer op een individueel num mer in de kijker te lopen", aldus de Europese jeugdkampioene van '75. Op dit onderdeel sneuvelde overigens nog een record, want dc Amsterdamse Es ter Schouten toonde zich met 61,52 sec He snelste jiininrc-allrr-tijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 9