Betoging persvrijheid Iran leidt tot straatgevechten MAROKKO LEVERT STRIJD IN SAHARA PvdA: snel hulp aan Nicaragua Rellen rond Vietnamezen in Texas Argentijnse politie pakt Organisatie mensenrechten aan >2 Macht in Dachla overgenomen RUIM HONDERD GEWONDEN IN TEHERAN het weer Bewolking Buurt houdt Eindhovenaar uit gevangenis BESLAG OP LIJST VERMISTEN Oorzaak ramp DC-10 blijft onduidelijk Hond eet lijk van baas op VAN DEN BERG NA BEZOEK: GROOT VOEDSELTEKORT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 TEHERAN (DPA/UPI)-Een demonstratie van verscheidene tienduizenden mensen voor de pers - vrijheid in Iran is zondag in Teheran ontaard in regelrechte straatgevechten. De demonstranten werden door fanatieke groepen moslems met messen, stokken en knotsen aangevallen en met straatstenen bekogeld. Er vielen vele gewonden. Krachtens de zondag in werking getreden nieuwe perswet kunnen journalisten die beledigingen tegen de leiders van de officiële godsdien sten in Iran publiceren, tot drie jaar gevangenistraf krijgen. Minister Nasser Minachi van nationale leiding verklaarde tegenover verslag gevers dat de nieuwe wet bedoeld is 'om vrijheid te waarborgen voor de serieuze en gewetensvolle schrijvers en publica ties en niet voor hen die de Islamiti sche) revolutie willen schaden Mina chi sprak tot Iraanse en buitenlandse journalisten nadat de Islamitische re volutionaire raad. het hoogste wet- SEADRIFT, TEXAS {RTR1 - Het Ame rikaanse ministerie van justitie heeft ren bemiddelaar gestuurd naar de stad Scadrift in Taxes, waar rellen tussen de plaatselijke be volking en Vietna mese immigranten plaatshebben die al aan een Amerikaan het leven hebben gekost. Twee jaar geleden stelde de FBI een onderzoek in naar de juistheid van de klacht dat in Seadrift de burgerrechten werden geschonden van de honderd Vietnamezen die zich er Vier jaar gele den hebben gevestigd. Volgens de FBI was er geen bewijs voor dat de burgerrechten werden geschon den. maar waren de duizend inwoners van de vissersplaats aan de Golf van Mexico wel van mening dat er. een 'Vietnamezenprobleem' was. Ruim een week geleden kwam het in de haven tot een handgemeen tussen Vietnamezen en Amerikanen en werd een Amerikaan doodgeschoten. Twee Vietnamese broers werden van de moord beschuldigd. De volgende dag werden drie Vietna mese boten in brand gestoken, werd een brandbomaanslag gepleegd op de woning van een Vietnamees gezin en werden de immigranten lastiggevallen met telefoontjes waarin ze werden be dreigd, Kardinaal John Wright overleden CAMBRIDGE, MASSACHUSETTS (AFP) De Amerikaanse kardinaal John Wright is vrijdag op 70-jarige leeftijd overleden. Hij was de Amerikaan met de hoogste rang in de hierarchic van de roomskathoüeke kerk. In 1935 werd hij priester gewijd. PausPaulus de zesde benoemde hem in 1969 tot kardinaal. Schiphol - De nieuwe Zuidafrikaanse ombassadeur in Nederland dr. Paul Bodenstein. die zondag op de luchtha- wi Schiphol Is aangekomen. 'n de vroege ochtend mistbanken, overigens veel bewolking maar droog. Zwakke tot matige zuidwesten wind. ^dagtemperatuur ongeveer 21 gra- Weeisvooruitzlchten voor dinsdag en woensdag. Veel bewolking en kans op regen. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: kantal uren zon: 0 tot 6; min. temp om- sheeks 13 graden: max. temp.: om- weeks 21 graden, kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 80 pio- wnt, kans op een geheel droog etmaal: procent. aantal uren zon 0 tot 0; min. temp.: om- u!fks 13 eTac^en; max temp. om streeks 21 graden, kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 80 pro eent: kans op een geheeg etmaal 50 Procent. ZON EN MAAN 14 augustus 200 op 06.21 onder 21 07 maan op onder 41.21 v laatste kwartier 20.57 gevend en uitvoerend orgaan van Iran. de betwiste wet had goedgekeurd. Gewonden Bij de straatgevechten in de Iraanse hoofdstad zijn zeker 100 gewonden ge vallen. Sinds de omwenteiling in fe bruari hebben zich niet zulke geweld dadige indidenten voorgedaan ais zondag. De demonstranten voor de persvrijheid, die hadden gereageerd op een oproep van tien politieke or ganisaties, riepen steeds weer 'dood of vrijheid', 'dood aan de reactie' en 'dood aan het fascisme'. Op spandoeken viel te lezen 'censuur en reactie in de rege- ring-Bazargan' en 'in de, lente van de vrijheid is geen plaats voor de reactie'. De militante moslems, van wie sommi gen met ontbloot bovenlichaam, mengden zich onder de demonstranten en riepen 'weg met het communisme'. Volgens ooggetuigen sloegen zij ook in op vrouwen en kinderen. Hier en daar werd in de lucht gescho ten. Voortdurend probeerden zieken auto's met loeiende sirene door de mas sa's te komen, om de gewonden naar ziekenhuizen over te brengen Directe aanleiding tot de demonstratie was het verschijningsverbod dat dinsdag werd EINDHOVEN (ANP) - Buurtbewoners hebben het afgelopen weekeinde een 44- farige Eindhovenaar uit de gevangenis gehouden. De man moest voor enkele kleine overtredingen een boete betalen van 850 gulden. Hij had dat geld niet. De sociale dienst wilde hem ook niet helpen. Daarom meldde de man zich bij de politie om de vervangende 34 dagen hechtenis op te knappen Toen dat bekend xverd in de straat waar hij woont kwam spontqan een inzame lingsactie op gang Binnen enkèle uren was het bedrag van 850 gulden bijeen gebracht. waarna de man weer in vrij heid werd gesteld. afgekondigd voor de Unks-llberale krant Ayandegan Opdracht tot de sluiting van een spreekbuis van de nieU Islamitische Iramers gaf de procureur- generaal van de Islamitische rechtban ken Verkiezingen Aanhangers van de Iraanse revolutio naire leider de ayatollah Khomeiny hebben hun greep versterkt op de na tionale raad die een maand zal krijgen om de nieuwe grondwet goed te keu ren. BU de bekendmaking van resultaten voor de verkiezingen van de uit 73 leden bestaande raad bleek dat volgelingen van de ayatollah alle tien zetels in de hoofdstad kregen. Eerder was uit de uitslagen uit de andere delen van Iran al gebleken dat de raad beheerst zou worden door aanhangers van de pro- Khometny islamitische republikeinse partij, onder wie veel islamlstische geestelijken Naar schatting zal de oppositie maximaal 13 zetels krijgen. Aan verkiezingen voor de raad die op augustus gehouden werden, nam 69.5 procent van de kiesgerechtigden deel. Dat is ca. 23 procent minder dan het aantal deelnemers aan het referendum van maart dat Iran tot een islamitische republiek maakte. Castel Gandolfo - Paus Johannes Paulus II heeft in de kapel van zijn zomerverblijf Castel Gandolfo de zeven weken oude Alexis Biller gedoopt. Alexis is de zoon van een Engels echtpaar dat in Luxemburg woont De Paus had hen belooft de baby te dopen tijdens een particuliere audiëntie eerder dit jaar BUENOS AIRES (RTR/UPI/AFP)- De politie heeft een inval gedaan in het bureau van de Argentijnse Liga voor de rechten van de mens in Buenos Aires en een lid van deze organsisalie meegenomen. In het gebouw is ook een groepering gevestigd die zich 'verwanten van vermiste en om poli tieke redenen vastgehouden personen' noemt. De politie nam een aantal documenten en een schrijfmachine in beslag. Volgende maand zal een men- residentie van de aartsbisschop senrechtencommlssie van de Or- van Rio de Janeiro Volgens het ganisatie van Amerikaanse Staten. OAS, een bezoek aan Argentinië brengen. Iemand van de men senrechtenbeweging zei dat de ac tie van de politie duidelijk verband houdt met de komst van de OAS- commissie. Hij beschuldigde de politie ervan dat zij de gegevens van duizenden vermiste personen heeft meegenomen. In het buurland Brazilië hebben dertien Latijnsamerlkaanse poli tieke vluchtelingen na vijf dagen hun bezetting van bet Zweedse consulaat in Rio de Janeiro beëindigd. De groep, die de verbetering van de omstandigheden van naar schatting vierduizend in Argenti nië gestrande vluchtelingen eiste, heeft bescherming gekresen in de persbureau AP zouden de dertien mogelijk politiek asiel vragen in Nederland. In het afgelopen weekeinde zijn in de omgeving van Rio de Janeiro de met kogels doorzeefde lijken van vijf slachtoffers van het 'Eskader des Doods' gevonden, zo is zater dag in Rio de Janeiro vernomen. Volgens de plaatselijke pers wa ren de vijf voor de executie gemar teld. Volgens veelvuldige beschuldi gingen in de Braziliaanse pers be staat bet 'Eskader des Doods' uit leden van de officiële politie. De politie autoriteiten ontkennen dit en schrijven de vrijwel dagelijkse, mysterieuze moorden toe aan el kaar bestrijdende benden. Regering Italië krijgt vertrouwen ROME (AP) - De Italiaanse senaat heeft zondag met 153 tegen i 18 stemmen zijn vertrouwen geschonken aan de nieuwe minderheidsregering van de christen democraat Francesco Cossiga. Een dag tevoren bad de kamer van afgevaar digden al zijn vertrouwen verleend. De socialisten en republikeinen, die zich ook zaterdag in het huis van afge vaardigden van de stemming hadden onthouden, namen zondag niet aan de stemming deel. waardoor de driepar- tijencoalitie van Cossiga zijn eerste parlementaire overwinning behaalde. Voor stemden de christen-democraten, de sociaal-democraten en de liberalen. Tegenstemmers waren de communis ten. andere linkse partijen en de neofascistlsche MSI STERKE YERKE WEER OP WEG HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Het vlot Sterke Yerke uit Leeuwarden heeft zondagmorgen Hoek van Hol land weer verlaten en zijn milieureis naar het Caribische gebied voortgezet. Vorige week moesten de vier opvaren den Hoek van Holland binnenlopen omdat er storm op til was en men het volgschip Blue Stone kwijt was. Ai met al zijn de Leeuwarders nu een week achter op het schema. Ze hopen nog wel eind oktober de Canarische Eilanden te hereiken Vandaar zal men de oversteek wagen naar het Caribische gebied Dit moet in elk geval gebeuren voordat men in het tyfoon-seizoen te rechtkomt. RABAT (AFP) - Zaterdag heeft een hevig gevecht van zes uur gewoed tussen Marokkaanse soldaten en 'huurlingen' in de buurt van Bir Anzaran in de provincie Boudjour, zo heeft de Marokkaanse minister van voorlichting volgens een bericht van het persbureau MAP (Maghreb Arabe Presse) op zondagmorgen meegedeeld. Volgens de minister hebben de huursoldaten 'zware verliezen' geleden aan mensenlevens en materieel. 'En- CHICAGO. ILLINOIS (AFP) - De openbare hoorzitting van de federale commissie van onderzoek naar het on geluk op 25 mei met een DC-10 van American Airlines bij Chicago is geëindigd zonder dat het mogelijk was duidelijk de verantwoordelijkheden voor de grootste luchtramp in de VS vast te stellen. De onderzoekers gaven zaterdag te kennen dat zij nog zeker drie maanden nodig zouden hebben alvorens de 'ver moedelijke oorzaak.' vast te kunnen stellen van de ramp die 273 mensenle vens eiste. Tweeënveertig personen, vertegen woordigend de vliegtuigbouwer. McDonnell-Douglas. American Airli nes en de Amerikaanse rijkslucht vaartdienst, zijn in de afgelopen twee weken gehoord. Van onze correspondent) MADRID - De oproep van de Spaanse communistische vakbond Comisiones Obreras (CCOO) om door middel van een vierdaagse staking een loonsverhoging van 19 procent voor pompbedienden af te dwingen, ondervindt weinig weerklank. Van de ruim 3000 benzinestations in Spanje gaat het personeel van duizend pompstations vanaf vandaag tot en met dondeag |n staking. Om te voorkomen dat talloze automobilisten, onder wie een groot aantal buitenlandse toeristen, zonder brandstof komen te zitten, worden 12.500 politieagenten inge zet om de cliënten aan de pomp te bedienen. De staking is het grootst aan de Costa Brava. Andalusië. het Baskenland. San tander. Asturias en in de grote steden van Galleië. De stakende pompbedienden worden vervangen door politieagenten en de betalingen worden geind door spe ciaal ingezet personeel van het Spaanse staatsenergiebedrljf Campsa. Om oponthoud bii de pompstations te voorkomen, moet iedere automobilist voor minimaal 400 peseta's aan brandstof tanken; boven dit bedrag kan men alleen maar tanken in een veelvoud van honderd peseta's. Benzinecheques worden tij dens deze vierdaagse staking niet geaccepteerd. Het overleg tussen de vakbonden en de exploitanten van de benzinestations is zaterdag vastgelopen. De vakcentrales eisen een loonsverhoging van 19 procent voor de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, terwijl de werkgevers niet ver der willen gaan dan een loonstijging van 11 procent, tenzij het staatsmonopo- Uebedrijf Campsa de commissie per liter brandstof voor de pompexploitanten verhoogt. Normaal wordt deze commissie in november, vier maanden na het afsluiten van de Jaarlijkse cao. verhoogd. De laatste twee jaar heeft Campsa op eigen initiatief deze commissie in juli verhoogd. De pomphouders, die belang hebben bij deze staking, eisen dat Camp sa voortaan ieder jaar gelijktijdig met het afsluiten van de nieuwe cao de com missie aanpast. kele Marokkaanse militairen verloren het leven, voegde hij er volgens MAP aan toe Boudjour is een van de drie provincies in de westelijke Sahara die sinds zijn opdeling tussen Mauretaniè en Marok ko na vertrek van de Spanjaarden door laatstgenoemd land wordt bestuurd. Sinds zaterdagavond wappert boven Dachla, het 'Villa Cisneros' uit de Spaanse koloniale tijd, de Tiris-el- Gharbia, deel van dc westelijke Saha ra dat sinds november 1975 werd be stuurd door Mauretaniè. De vlag is gehesen op de residentie van de Mauretaanse gouverneur en op de belangrijkste openbare gebouwen in tegenwoordigheid van vertegenwoor- Roemenië klaagt over stijgende militaire lasten WENEN (RTR) - President Nlcolae Ceauseseu van Roemenië heeft gezegd dat de stijgende militaire uitgaven in het kader van het Warschau Pact sa men met de sterk dalende binnenland se oliereserves een zware last leggen op de economie van zijn land. In een toespraak tot mijnwerkers in het zui den van Roemenië zei Ceauseseu dat de communistische militaire uitgaven een ongerechtvaardigd hoog peil heb ben bereikt. Zij zullen eerder on veiligheid dan een verbeterde defensie tot gevolg hebben, zei hij. De president vestigde er voorts de aan dacht op dat de olievoorraden van Roemenië, in het verleden voldoende om aan de binnenlandse behoefte te voldoen, zeer laag zijn en dat aanvul ling van het buitenland uit praktisch oogpunt onmogelijk is, zo meldt het of ficiële persbureau Agerpers „Niets rechtvaardigt het peil dat de bewapeningswedloop nu heeft bereikt. Wij komen onze plicht aan onze bond genoten (van het Warschau Pact) na. maar wij zijn van mening dat er een grens os bereikt en dat nog meer mili taire uitgaven onveiligheid betekenen. Zij vormen een zware last op de schou ders van het volk. Zij hinderen de voor uitgang van onze naties en brengen de internationale vrede In gevaar aldus Ceauseseu. dlgers van de plaatselijke bevolking en een Marokkaanse ministeriële afvaar diging. onder leiding van minister van binnenlandse zaken Driss Basri, als mede speciale correspondenten van de Marokkaanse en internationale media- Woensdag had de bevolking van Dachla betoogd voor aansluiting bij Marokko en had de Mauretaanse gouverneur verzocht te vertrekken omdat Mauretaniè de strijd tegen het Polisario. de beweging die met hulp van Algerije vecht voor de onafhankelijk heid van de westelijke Sahara, heeft opgegeven. Minister Basri zei op een persconfe rentie in Dachla dat Marokko niet zou toestaan dat wie ook zich in Tiris-el- Gharbia zou vestigen, om de vrijheid van Marokko te belagen. AMSTERDAM (ANP) - In zijn woning aan de Polanenstraat in Amsterdam heeft de politie vrijdagavond het ver minkte lijk van de 65-jarige F. F. Reichert ontdekt. Het stoffelijk overschot van de man. die zes weken geleden een natuurlijke dood moet zijn gestorven, was voor de helft opgevreten door zijn herdershond. Aanhoudend geblaf van bet dier deed de buren vrijdag contact opnemen met de politie. AMSTERDAM - ..De hulp aan Nicaragua is nog helemaal niet op gang gekomen, en dat is een krankzinnige situatie. Per dag is daar maar een derde be schikbaar van het voedsel dat nodig is". Aldus voorzitter Max van den Berg van de PvdA zondag na terugkeer uit Nica ragua. Van den Berg maakte deel uit van een delegatie van de Socialistische Inter nationale die vorige week enkele dagen in het Mïddenamerikaanse land heeft doorgebracht. De delegatie telde 24 vertegenwoordigers uit een aantal Europese en Latijns-Amerikaanse lan den en stond onder leiding van de Por tugese ex-premier Soares „Vanuit de Verenigde Staten landen dagelijks vliegtuigen met voedsel op het vliegveld van Managua. Maar dat gaat via het Rode Kruis uitsluitend naar de politieke gevangenen. Huipaan de bevolking zelf wordt nauwelijks ge geven Dagelijks sterven mensen op straat van de honger aldus Van den Berg Politiek Volgens Van den Berg wil de VS met het aanhouden van materiële hulp Ni caragua dwingen een dat land diensti ge politiek te volgen. „De Verenigde Staten spelen een schandelijke rol door een bepaalde koers af te willen dwingen, maar de bevolking daar sterft liever dan de Amerikaanse voorwaarden te accepteren". De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken Miguel d'Escoto. bracht zaterdag verslag uit van zijn be spreking met de Amerikaanse ambt genoot, Cyrus Vance. d'Escoto ver klaarde dat Nicaragua een nieuw tijd perk in de betrekking met de VS wil openen, maar „het zijn duidelijk zij die moeten veranderen aldus de minister Van den Berg ging verder in op de ken nelijk in de Verenigde Staten levende angst dat de brede regering die nu in Nicaragua is gevormd, over enige tijd zou kunnen worden vervangen door een marxistisch regime. „Ik geloof daar niet in Ik kan niet anders dan vaststellen dal er de absolute wil is tot politieke eenheid tussen junta, regering en poli tieke stromingen, aldus Van den Berg De behandeling van politieke gevange nen door de nieuwe machthebbers in Nicaragua is volgens Van den Berg voorbeeldig „Er is een houding van „geen wraak en dat is een houding die met is opgelegd, maar rechtstreeks uit de bevolking voortkomt Ik ken geen voorbeeld in de geschiedenis van een volk dat de bevrijding van een bloedige dictatuur zo waardig en zonder wraak neming ondergaat De deiegatle van de Socialistische In ternationale heeft haar reis onderno men op uitnodiging van Nicaragua Doel van de reis was sympathie te be tuigen. en het karakter van non-inter ventie te benadrukken. De socialisten hebben daartoe gesprekken gehad met leden van de Junta en van de regering. Van den Berg vindt dat ons land een voortrekkersrol moet spelen bij de sa nering van het monetaire stelsel in Ni caragua. „Nederland kan die rol bin nen het Internationaal Monetair Fonds vervullen." Mevrouw Violette Chamorro. lid van de van de nationale jur.te van wederop bouw in Nicaragua r zaterdag een beroep op ce irtcrr.t&::a ie soiidaritei' gedaan Zij onderst ;pte est het land failliet is Op een persconferentie zei mevrouw Chamorro dat oud-president Somoza niet meer dan dne miljoen dollar had achtergelaten en dat de Ni- earaguayaanse delegatie die uit Ecuador kwamzelfs niet haar vliegtuig had kunnen betalen ..Men heeft ons met geld geleend Van den Berg heeft Nicaragua directe hulp kunnen toezeggen. Samen met de VARA start de PvdA binnenkort de ac tie „Steun Nieuw-Nicaragua". Het is de bedoeling dat deze actie uiteinde lijk een schooi met daarbij een kleine werkplaats oplevert ten behoeve van de mensen in de krottenwijk Larrey- naga in Managua. c.en kind uuiU in de armen van haar moeder tijdens het wachten op een me- dsche behandeling. Vooral de kinde ren worden de dupe van het gebrek aan medicijnen in Nicaragua. Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W F. de Pagter Hoofdredactie M P Dïeleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel 101184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140 Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale re dactie beret van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers bulten kan tooruren: Advertentie-afdeling (011861 1584 's Zaterdags (011841 15144 van 9 00- 11 30 uur. Redactie (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zater dag. de plaatseli|ke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie (01184) 63533. Overi. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 43.00. franco per post f 50.00; per maand 14.55. losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw) Postrek nr 3754316. tn.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprl|s per advertentie 13.95; ingezonden mededelingen 2'bx tarief Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro; 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3