BEHOUD VISSERIJ IS BENELUX-ZAAK Felle brand legt schuur in Oostkapelle in de as Badmeester bedwingt de Oosterschelde -|PZC/ provincie 2j almanak Vrouw gedood bij botsing BRAND WEER KON WONINGEN EN KAMP WINKEL OP RECREATIETERREIN VEILIG STELLEN Internationaal pleidooi voor de grootste opening MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 OOSTKAPELLE - Een felle brand heeftzaterdag een landbouwschuur bij de ingang van het recreatieterrein 'Burgvliet' te Oostkapelle volledig in de as gelegd. In de vlammenzee kwamen zeventien kippen en een haan om het leven. De totale schade wordt geraamd op 100.000 gulden. Over de oorzaak van de brand tasten politie en brandweer nog in het duister. Eigenaar A. de Kam is verzekerd. De vrijwillige brandweervan Oostka pelle was enkele minuten na het ont staan van de brand, omstreeks 11.50 uur. ter plaatse. Toen bleek dat de schuur niet meer te redden was. con centreerden de brandweerlieden, later Vrouw werd dood aangetroffen in woning Borssele BORSSLE - De 33-jarige mejuffrouw A. N". Meulpolder is vrijdagavond dood aangetroffen in haar woning in Borsse le. OOp verzoek van de buren stelde de rijkpolitie een onderzoek in, omdat sinds twee dagen niets van haar was ZEEUWSE Punt Zoals het een goed huisvader be taamt. had die man in Middelburg enkele dagen het huishouden ter hand genomen omdat zijn vrouw gefundeerde redenen kon aanvoe ren zich hieraan voor enige tijd te onttrekken. Een noodzakelijk familiebezoek noopte haar namelijk tot een kort stondig verblijf elders. ,.tk red me wei', had hij z'n vrouw bij haar vertrek nog eens nadruk kelijk verzekerd En zowaar. Bij terugkomst vond de vrouw haar woning keurig op orde. Haar echtgenoot had zich goed van z'n taak gekweten. Hij had zelfs ge stofzuigd en een blik in de propere keuken leerde dat hij ook daar or denend was opgetreden. „En, hoe is het gegaan?", vroeg ze ten overvloede. ..Prima", zei de man. „alleen ..weet jij hoeveel punten een handdoek heeft?'vroeg hij zijn nleuwgierig kijkende echtgenote. ,.lk dacht vier antwoordde ze. „Ja sprak de man, „maar als je het lusje zoekt om m op te hangen wel zeven of acht!" bijgestaan door de vrijwillige brand weer van Domburg, zich op de circa vijf meter naast de schuur gelegen woning van de heer De Kam openkele nabij gelegen vakantiebungalows en de kampwinkel. Met uiterste inspanning zag de brandweer kans de woning nat te houden waarmee kon worden voorko men dat de vlammen 'greep' op het huis kregen. Dankzij het alert optreden van een aantal bungalowbewoners werden, nog voor de aankomst van de brand weer, dertig gasflessen en een gepar keerde auto tijdig in veiligheid ge bracht, Twee gasflessen in de schuur waren inmiddels ontploft. De gepar keerde auto, die vande buitenkant was afgesloten, werd enkele meters verzet. De zowel uit steen als hout opgetrok ken schuur deed voornamelijk dienst als timmermanswerkplaats. Gereed schap en werktafels gingen verloren. Ook van de overige inboedel, zoals en kele grasmaaimachines, ongeveer zes fietsen, een tractor, diepvriezer en bouwmaterialen voor het onderhoud van zomerhuisjes (waaronder vijftien nieuwe deuren» kon niets meer worden gered. De waarde van de inboedel wordt geraamd op 50.000 gulden, die van de schuur eveneens op 50 000 gul den. Het brandweerkorps uit Oostkapelle bestond uit veertien man. dat uit Dom burg telde ongeveer twaalf man. In to taal werden zes lagedruk- en drie hoge- drukstralen ingezet. Het nablussen duurde tot omstreeks 15.00 uur. De om liggende gebouwen bleven nagenoeg schadevrij. De patholoog anatoom dr J. Zeldenrust verrichtte zaterdag in het ziekenhuis 'Bevelanden-noord te Goes sectie, zij is vermoedelijk gestorven aan lon- gembolie Mejuffrouw Meulpolder woonde bij haar moeder, die op dat moment met vakantie was. HULST - Bij een botsing tussen twee personenauto's op de kruising rijks weg 60 - Oude Zoutdijk te Hulst is zon dagavond omstreeks zeven uur de 74- jarige mejuffrouw S. J. van Damme uit Aerdenhout dodelijk verongelukt. Zij overleed in het ziekenhuis te Hulst aan hersenletsel. Het ongeluk gebeurde doordat een per sonenauto. bestuurd door E P F. uit Hontenisse de rijksweg overstak en geen voorrang verleende aande per sonenauto waarin mejuffrouw Van Damme meereed, bestuurd door D. H uit Clinge De echtgenote van H brak een sleutelbeen en de mede-passagier van F., F. van D. liep een hersen schudding op. De brand in de landbouwschuur te Oostkapelle Politie vindt in aangehouden auto 700 gram hasj ZIERIKZEE - De rijkpolitie heeft zon dagmorgen omstreeks half een bij het tolhuis van de Zeelandbrug vier jon gelui aangehouden die 700 gram Hasj in hun bezit hadden. De auto waarin de jongelui reden, be stuurd door G. L. uit Domburg en de drie inzittenden. Th. de G,, P. jen J. de W. uit Hansweert, werden overgebracht naar het groepsbureau te Zierikzee. De bestuurder van de auto verkeerde vol gens de politie onder invloed. In de loop van zondagmorgen onderzocht de technische recherche de auto met een hasj-hond waarbij de 700 gram hasj. middelen om het verdovende middel te gebruiken en een bedrag van 800.- bo ven water kwamen. Tegen de jongeiui, die na verhoor in de loop van zondag werden vrijgelaten, wordt proces-ver baal opgemaakt. ZWEMTOCHT ZEVEN UUR EN VIJFTIG MINUTEN 'TERUGTOCHT MAKKELIJKER' WEMELDINGE - De 35-jarige Willy van Mele uit het Belgische Sint-Ni- klaas is zondag van Wemeldinge naar Zierikzee en terug gezwommen. Hij zwom de Oostersrhelde heen en weer over - een afstand van ongeveer 40 ki lometer - in een tijd van 7 uur en 50 minuten. Schijnbaar nog zo fit als een hoentje stapte de Belg na zijn uren lange zwemtocht uit het water om vervolgens in een warm bad op krach ten te komen. Deze prestatie van de man die als badmeester al veel met te maken heeft, is het ver volg van een tocht van Wemelding naar Zierikzee in 1977. Deze maal ging hij een stapje verder en verdubbelde hij de afstand. Een uur nadat hij het traject had afge legd. vertelde Willy van Mele zich al weer vrij goed te voelen. ,,Ik had het wel moeilijk nabij de Zeelandbrug In de buurt van Zierikzee. maar over het al gemeen ging het vrij goed", aldus de Belgische zwemmer. Een van zijn be geleiders daarover, de loods Frans Beek: „Het leek op dat moment wel of hfj stilstond. Hij had toen eigenlijk moeten eten. maar dat hebben we hem niet willen geven, want dan was hij on getwijfeld weer een stuk teruggedre ven" Bij zijn aankomst in Zierikzee. aan het kanaal achterhoofd, klom Willy van Mele even op de kant. waarna hij snel weer het Oosterscheldewater indook. Uit zijn woorden bleek dat vooral de terugtocht hem gemakkelijker was af gegaan dan de heenweg. Hoe dat kwam kon hij niet verklaren- ..Je weet dat. dan het grootste deel erop zit", veronder stelde hij Met deze zwemtocht is het overigens nog niet gedaan met de prestaties van de Belg Hij denkt er over om volgende week mee te doen aan een zwemtocht over het IJsselmeer. Van verschillende kanten wordt hem dat echter afgera den. omdat het dan gaat om een wed strijd waarbij hetvooral op snelheid aankomt. Bij een dergelijke wedstrijd zou de 35-jarige man al weer wat lang zamer zijn dan de ongetwijfeld jongere deelnemers en genoegen moeten ne men met een lagere klassering. Dit zou de prestatie van afgelopen zondag, zo stelde hij, weer wat afzwakken. Wat wel voordurend in zijn achterhoofd speelt, is nog eens Het Kanaal, tussen Engeland en Frankrijk, over te zwem men Zoals het er nu uitziet zal dat over ongeveer twee Jaar gebeuren. Voorbereiding Badmeester Willy van Mele wordt ingevet voor zijn zicemtocht Als voorbereiding bad Willt van Mele zondagmorgen toen hij tegen 10.00 uur vertrok zijn lichaam ingevet met een dikke laag vet. Verder was hij de afge lopen maanden 15 kilogram aangeko men waarmee zijn gewicht op 76 kilo werd gebracht. Als training oefende hij al vele maanden in een overdekt zwembad. Vanaf 15 april oefende hij buiten. Ook deed hij mee aan de wed strijd Sluis-Bruggc en terug, waar hij tiende werd. Van de zijde van de vele belangstellen de werdzondag veel lof geuit over de prestatie. „Toen hij om 17 40 uur uit het. water stapte, wilde hij niet eens dat iemand hem ondersteunde Hij stapte zelf naar de auto die hem naar het hotel Volgens Boelmans Kranenburg ver schuilt de nationale overheid zich ten aanzien van dit vraagstuk achter de EEG en de EEG zich achter de natio nale regeringen, „zodat er in feite geer, verlichting voor de vissery tot stand komt" Hij wees erop. dat een belangrijk vis- serijland als Spanje de gasolieprijs ver hoogde dat 15 peseta's per liter, maar de staat de visserij-ondernemingen te vens een tegemoetkoming geeft var. 7,65 per liter. Alleen al om concurren tievervalsing te voorkomen, zou de EEG eenzelfde gebaar moeten maken Biologen Op de bijeenkomst in de Breskenst vismijn, die werd geleid door Zevibel- voorzitter J. van den Bos, kruisten twee biologen de degens met de vissers en de andere visserijdeskundigen. Dr R. de Clerck van het Rijksstation voor de Zeevisserij in het Belgische Oos tende kenschetste de visser als (zeker tot voor kort) een 'a-sociaal wezen', dn een broertje dood had aan politiekee; andere beslommeringen en zich be perkte tol zijn taak op zee. „De visserij heeft het makkelijk. hoeft niet gezaaid en bemest te worden er kan alleen worden geoogst", aldus deze visserij bioloog. Hij waarschuwde dat de opbrengsten worden bedreigd door ollevervulllng en verontreiniging door ander scheikundig afval, zand winning. de grijze zeehond (in df Noordzee zitten er alleen al 73.000. dl; 90 tot 150.000 ton vis gebruiken, me-f: dan de opbrengst van de Nederlands en Belgische zeevisserij samenen quo terings- en visserij grondbepalingen ..Wij visserijbiologen zijn geen na- tuurbeschermers", verduidelijkte D> Clerck. „Ons werk is alleen gerichte? een duurzame visserij". Hij noemde het een 'absolute noodzaak' om het 'paai- broed' in stand te houden en te zorgen dat er voldoende oudere vissen achtc: blijven om nageslacht te kweken Er valt voor de kabeljauw niet te ont komen aan een geleidelijke vangstbe perking met zo'n 10 procent per jaar Slechts 3 op de 1000 vissen krijgen dr kans uit te groeien tot het maximum gewicht van 10 kg en 80 procent vandj vangsten bestaat uit 1 of 2-jange. He' huidige quotum van 250.000 ton zra moeten worden teruggebracht tot I 200.000 ton. Eenzelfde gedragslijn is nodig ten aar- zien van schelvis en wijting. De gamaï leent zich moeilijk voor onderzoek. Ka beljauw en wijting vormen de voor naamste bedreiging: zij 'roven' vljfkec de omvang van de huidige visserij. De Clerck's Nederlandse collega, J. F de Veen van het Rijksinstituut voo: Visserijonderzoek ln IJmuiden, verde digde zich op voorhand tegen aanvallen op de isserijbiologen: visserij biologes ..Het is niet onze schuld dat onze adv» zen zo belangrijk zijn in de beleidsvor ming. Wfj geven slechts een aantal op ties, waarvan er dan êên wordt uitgelee- j zen". Het is steeds moeilijker geworden os tot een betrouwbare statistiek te ke rnen. De vissers zullen de 'kinderkt mergebieden' van de schol - die vlakt», de kust liggen - zoveel mogelijk moetcr ontzien. Tong Grote onzekerheid bestaat er - na d» koude winter - over de tong. Het is not niet duidelijk of de 'jaarklasscn' 19" en 1978 de barre Temperaturen redeli? hebben overleefd. Uit 1978 zijn l« dusver vrijwel geen tongen aangetrof fen. De laatste Inleider op de Belgisch» derlandse visserijonmoeting. drs A Wittewrongel van de Belgische Reden centrale, zette zich scherp af tegen v. visserijbiologen Coverbevissing In staat niet en van overbevissing ln eco nomische zin is zeker geen sprake') «f tegen 'dirigisme' van de zijde van di EEG en de nationale regeringen. „D? visser zl zelf is best in staat te bepaler wat verantwoord lsl Quoteringis alleen op zijn plaats voor industrieschepen. Dat is dan ook ht'. enige voordeel dat het EEG-belfk heeft gebracht". De Belgische reder pleitte voor realist sche minimumprijzen voor een langere termijn, bijvoorbeeld drie ja' Tenslotte wees hij erop. dat de vissff uit de twee landen elkaar eerder wisK te vinden dan hun regeringen. Vissers signaleren jonge zeehond in de Oosterschelde KAMPERLAND - In de OoMC schelde tussen 'De Banjaard' c- Kats is zaterdag twee maal jonge zeehond gesignaleerd. Z* terdagmorgen zat het dier op ff» strekdam nabij de camping 'Anni Friso' te Kamperland. Enkele vis sers hebben toen. omstreeks 10-W uur, het zeehondje in het water je duwd maar verschillende mak» kwam het terug naar de strekdam Later verdween het in de rlchtinf Zierikzee. Zaterdagavond omstreeks 21-30 uur signaleerde de heer P Geelhoed uit Kats eveneens een zeehond. Het vermoeden bestaat dat het hier om hetzelfde dier gas- De zeehond zwom bij de mondlnf van de zandkreek. Toen de h«-' Geelhoed de zeehond zag heeft ht de motor van zijn visboot stilgezet waama het dier hem tot op ongfr veer 10 meter naderde Volgens d' heer Geelhoed maakte het dieree» 'kwieke' indruk. Hij zag de zeehond verschillende malen naar vis dui ken HIJ beschreef het dier als. va» voren bruin gekleurd met op de rif lichte vlekken De lengte bedroeg ongeveer 60 tot 70 centimeter. Na dat hij het dier enige t.ijd had gade geslagen is de sportvissers verdot gevaren De puinhopen van de volledig uitgebrande landbouwschuur en inboedel. VISSERS EN OOSTERSCHELDE: BRESKENS - Dr H. A. H. Boelmans Kranenburg van de Stichting Nederlandse Visserij denkt aan een gezamenlijk pleidooi van de Nederlandse en Belgische visserijwereld voor de grootste doorlaatopening in de Oosterscheldedam, nu - volgens eerste berichten - het werkeiland bij de Neeltje Jansplaat met 400 meter wordt ingekrompen. Hij zei zaterdagmorgen in Breskens, op een bijeenkomst met visserijdeskundigen uit de twee landen, dat als 'een nieuwe ontwikkeling' te zien. „Men kan zich af vragen of deze wijziging niet tevens de mogelijkheid biedt de doorlaatopening op de door de vissers gewenste omvang te brengen en om dit te bereiken zou een gemeenschappelijke stimulans van het bedrijfsleven een stoot in de goede rich ting kunnen geven". Overigens verbaasde het de secretaris van de Stichting Nederlandse Visserij dat er over de Oosterscheldewerken nooit Belgisch/Nederlands beraad heeft plaatsge vonden, terwijl dit gebied als 'kraamkamer' van belang is voor zowel Nederlandse als Vlaamse vissers. Zij maken zich momenteel ernstig zorgen over zand winning in zee, die de voort planting van de haring bedreigt. Het werk van zandzuigers kan bovendien aanleiding zijn tot een verplaatsing van lokale vispopulatics naar elders» waardoor de kustvissers worden gedu peerd. bracht. Hij maakte trouwens heel de reis een flinke indruk. Hij zwom bijna overal in hetzelfde ritme van 54 slagen per minuut", aldus een van zijn bege leiders: Herman Christiaans. Willy van Mele over de tocht zelf: „Ais je in het water ligt denk je eigenlijk ner gens aan. maar er gaat wel van alles door je hoofd. Ik heb er eigenlijk niet aan gedacht op te geven, het ging goed. Je weet toch ook van te voren waar je aan begint". (Slot van pagina 1 pleegd en dat daarbij delegaties van de bedrijfsorganisaties als adviseurs aan wezig zouden zijn. Dit zou dan tevens een eerste stap kunnen zijn in het stre ven naar meer invloed in advisering aan de Europese commissie en de Europese ministerraad", meende hij De vergadering zou daar later op inha ken Het CDA-kamerlid drs H. Evers- dijk kondigde kamervragen aan over het iontbreken van) ambtelijk voor werk in Beneluxverband en verder werd besloten, het Belgische en Ne derlandse kabinet een motie toe te stu ren. waarin met klem wordt gevraagd, de visserij rechtstreeks te betrekken bij het overleg over maatregelen voor deze bedrijfstak. Quotering Dr Boelmans Kranenburg waar schuwde voor het streven van de Brit ten. hun visserijzönes te verbreden en daarmee een zo groot mogelijk aandeel in de te vangen vis binnen te halen. „Hun verordeningen van 1 juli jongst leden spreken zowel van visserijzönes als van aangrenzende wateren en laten daarbij alle mogelijkheden open. Hun positie lijkt sterk, want zij hebben ju risdictie over het grootste zeegebied van de EEG. Daar tegenover staat ech ter dal aan de continentale kant van de Noordzee de grootste kraam- en kin derkamers voor de meeste vissoorten 1 iggen en dat onze regeringen duidelijk zullen moeten stellen dat wij er niet het minste voor voelen beschermende maatregelen te blijven treffen om de volwassen vis door anderen te laten opvangen. Wie een gemeenschap wil zal ook begrip voor anderen moeten opbrengen en zich aan de gesloten ver dragen moeten houden", stelde hij vast. Volgens de secretaris van de Stichting Nederlandse Visserij is het voor de vis ser van het grootste belang, te weten hoe de voorschriften voor een verdeling van de landelijke quota - een meer na tionale zaak - eruitzien en dat de vis serij-organisaties over dit probleem moeten meedenken „Dat vertegen woordigers van twee landen dan meer weten op te brengen dan van èen is duidelijk, temeer wanneer er zeker nier. gelijk wordt gedacht over de mate waarin de overheid moet of kan ingrij pen". De heer Boelmans Kranenburg pleitte voorts voor het toekennen van priori teit bij de levering van gasolie aan de visserij. Momenteel worden er in be paalde gevallen en havens reducties toegepast.„Beperking ln de brandstrof betekent een evenredige uitschakeling van de productie, dat wil zeggen het stilleggen van de schepen en werkloos heid voor de bemanningen en dat dient tot alle prijs te worden voorkomen", zei hij. De enorme prijsverhoging van gasolie in de loop van dit jaar en de vangst quotering zorgen ervoor, dat de vissers in de 'rode cijfers' belanden. De EEG en de nationale overheden onderschatten de problemen, vindt de Stichting Ne derlandse Visserij „Er wordt geaarzeld de visserij de helpende hand toe te ste ken. uit angst voor repercussies in an dere bedrijfstakken. Vergeten wordt daarbij dat de visserij zich in een uit zonderlijke positie bevindt. De visserij kent immers via de quotering een tijde lijke productiebeperking die anderen bedrijfstakken niet kennen. In de vis serij vormen de brandstofprijzen een zeer aanzienlijk deel van de productie kosten en bovendien is het een bekend verschijnsel dat zelfs in tijden van rela tieve schaarste de visprijzen slechts langzaam stijgen en zeker niet in ver houding tot de gestegen gasolieprijzen. Er valt dus duidelijk een gat tussen op- brengesten en kosten en daarvoor moet een oplossing worden gevonden". Boelmans Kranenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 2