eis wapenhobbyist verklaring van experts Nog geen bacterievuur in appelbomen-areaal Geestelijk gehandicapten moeten niet opvallen door aard woonvoorziening Aantal leerlingen meao zal met 20 pet stijgen Houten bakboordsboei uit de vorige eeuw gevonden bij Hoek :;0OR RECHTBANK MIDDELBURG ~h RDAG 7 JULI 1979 PZC/provincie mijDDELBURG - Twee experts, die mogelijk op wapengebied in Nederland de hoogste deskundig- bezitten, hebben vrijdag als getuigen voor de arrondissementsrechtbank in Middelburg hun loiijsie gegeven op het vuurwapenbezit van een hobbyist uit Helnkenszand die zihc toelegde op het j^Krzamelen van antieke wapens, oude wapens en in wiens collectie ook vrij recente vuurwapens v^aren gevonden. heeft. - voor wat althans de els be- narigft,-bijzonder In het voordeel gewerkt 'kti^ de 41-jarige verzamelaar J. W„ die 'ci%der, op 4 mei, twee maanden ge- zkljngenisstraf tegen zich hoorde eisen. -^'a^dat officier van justitie mr. A. P. Be- 1 v% de getuigen-deskundigen had be- de jsterd kwam een veel mildere els op de^fe!: twee weken voorwaardelijke ge- met twee jaar proeftijd, ?n in boete van 500.- en verbeurd ver jaring van 21 van de 24 gevonden wa ins en 'onttrekking aan het verkeer' i m ruim 10.000 patronen. De recht- uik zal vrijdag 13 juli uitspraak doen. de eerste behandeling van de zaak 'jksfes begin mei al duidelijk geworden en-5t de man uit Helnkenszand ult- 33 Hiitend als collectionneur kon worden erd|ngemerkt en beslist geen agressieve am tzelfs defensieve bedoelingen had met vom wapenbezit. Het ging in deze zaak veel minder om de strafwaardig- de Vjid dan om nu eens zo principieel mo- als verboden (het bezit levert dan een misdrijf op) moet beschouwen en wat beslist niet meer is dan antiek of cu riosa. In dit verband kon de tweede ge- tuige-deskundige, de wapenhandelaar P. Dorhout Mees uit De Bilt (voorzitter van de Nederlandse vereniging van wa penhandelaren) onthullen dat men thans op het ministerie van justitie be zig is met het opstellen van nieuwe richtlijnen. Daarna blijft het nog een moeilijke materie omdat er ook allerlei plastic Imitaties op de markt komen, die zonder meer als 'pistool' of'revolver' kunnen worden gebruikt voor bedrei ging of afdreiging. Zolang die nieuwe richtlijnen nog niet gereed zijn moet men het doen met de uit 1970 daterende richtlijnen en die zijn blijkbaar nog zo weinig transpa rant dat de verschillende rechtbanken in Nederland deze voorlopig van geval tot geval in een hoge mate van autono- mie moeten zien te interpreteren. k boven water te krijgen* wat van De twee getuigen-deskundigen, van wie e wapens (onder meer 19e eeuwse 'apenen) nog als strijdig met vuurwapenwet kan worden be- de meest principiële zin kwam gis- voren, dat eigenlijk ieder inrwapen, van welke ouderdom ook, eer bruikbaar en schietklaar kan gemaakt en dat, zo men daar 30-Mirukkeli jk naar streeft, er ook altijd A ^'el patronen voor te krijgen zijn. Fa- n rt' ieken in onder meer Italië nemen bij [ldoende afname opdrachten in die Rico's <00paar daaraan konden de experts on- iddellijk toevoegen, dat het schieten et dergelijke oude wapens grote risi- te inhoudt voor de schutter zelf. Eén in deze experts, de 67-jarige heer K. Srlitz, de uit Den Haag, de vroegere recteur van de 'Studieverzameling ilitair materieel', hoorde men giste- n over zo'n oud penvuurwapen op- erken: „Het is te gebruiken, maar ik ter niet achter staan. Ik denk dat er o achteren evenveel uitkomt als van die optiek wordt het uiteraard bij- Ier moeilijk een grens te trekken men in de zin van vuurwapenwet de laatste betrokken is in het overleg over de nieuwe richtlijnen, konden de 'Zeeuwse' rechtbank in leder geval in zoverre van dienst zijn dat duidelijk werd dat de drie bij W. gevonden negeh- tiende eeuwse penvuurwapenen 'vrij zijn'; menkan ze zonder complicaties van het gevaar van strafbaarheid b< antiquairs aanschaffen. Anders is ht weer met replica's van oude geweren, waarvoor men (er worden ook kogels voor gemaakt) wel degelijk een vergun ning moet hebben. Kantine De rechtbankzitting van gistermorgen - en een deel van de middag - werd niet zoals gebruikelijk in het gebouw aan het Hofplein gehouden maar in het kantine van het Middelburgse poli tiebureau. Reden was dat een grote hoeveelheid wapens en munitie moest worden getoond en men vond het weinig verstandig dit 'arsenaal' in het rechtbankgebouw op te slaan. Eén van de kardinale vragen van rechte bankpresidente mevrouw mr S. Note- boom aan getuige Görlitz was welke van de wapens het karakter van oud- VOORZITTER VENTEVOGEL TIJDENS DILPLOMA- UITREIKING IN MIDDELBURG: TEGENSTELLING MET ANDERE SCHOLEN Sporthal Baskenburg S-fiiniger verlichting ertjqjsSINGEN - De stichting Sportbe- Spifcgen te Vlïssingen heeft - om haai Ja Aéentje bij te dragen tot energiebe- 1UU karing - de neonverlichting van d< nishforthal Baskensburg aan de Presi- 20.0>nt Rooseveltlaan vervangen dooi Z(%i|chting die tien procent mindei Oficrgie verbruikt. Dc nieuwe lichtbui- T stom, in totaal 324 stuks, geven boven- 1 uu-len meer licht, waardoor de 162 spots m g'4k 150 Watt) in de grote zaal minder n begeven te branden, bakkft ligt, aldus een woordvoerder van de uiichting Sportbelangen in de bedoe- Spiflg volgend jaar de sporthal 'Souburg' san dezelfde verlichting te voorzien. In -den 181 zou de sportzaal 'Duijvenvoorde' )ran;>or de nieuwe zogeheten 'tld-buis' in /eroiinmerking komen. Een nadeel van de buizen is de prijs; ongeveer rrfeemaal zo duur als een normale tl- 10 uuüis. Daarentegen gaan ze volgens de 22lSbrikant wel langer mee: circa drie ent«ar. Het vorige type lichtbuls werd tel- ;ns na twee jaar vervangen. Mede- —erkers van de stichting hebben de leuwe verlichting zelf aangebracht. et formaat is nagenoeg gelijk aan het irige type, waardoor de lamphouders g|| iet vervangen behoefdente worden. V^eeuws-Vlaamse "'"ichapenhouders lebben last van oslopende honden ^^ttSTBURG - Schapenhouders in tcuwsch-Vlaandcren hebben de atste week veel overlast van los gespende honden, die de schapen aan dien. Bij een schapenhouder in Aar- Bburg moesten onlangs vier schapen Orden afgemaakt, terwijl bij een hapenhouder in Sluis drie schapen Ochtoffer werden van een Tiondse' Handeling. pee weken geleden is een hondebezit- r aangehouden, die zijn hond had los- flaten op de schaapskudde van H. 6yze in Biervliet, die overigens ook de lek daarvoor een aantal schapen gminkt en gewond terugvond. De papenhouders pleitten nu voor regi- ptie van de honden om de eigenaren [kunnen achterhalen, te meer omdat fel mensen in de vakantie hun hond pder scrupules uit de auto zetten, r dit N hebben absoluut geen hekel aan Inden", aldus een woordvoerder, paar er moet beter voor gezorgd wor- In. De schapen zijn na een aanval niet per te benaderen; ze vliegen dan te- pi de omheining op dat de stukken uit In kop vliegen". leslaagd g* I Den Haag slaagde voor het diploma llddelbaar archiefambtenaar de heer r^/ P. Willeboordse te Middelburg. oor het examen hulpprediker van de trvormde kerk slaagde de heer H. (outers te Westkapelle. MIDDELBURG - In een overvolle foyer van de schuwburg in Middelburg hebben donderdagavond de geslaag den aan de christelijke scholen gemeenschap voor economisch be roepsonderwijs te Middelburg hun di ploma gekregen. De voorzitter van 't bestuur, de heer J. P. Ventevogel opende de avond met een toespraak waarin hij de leerlingen veel succes toewenste met hun di ploma. Tevens bedankte hij het be stuur, de directie, de docenten en het huishoudelijk en administratief per soneel voor alle moeite die zij zich het afgelopen jaar weer hebben getroost. Voorts wees de voorzitter op het feit dat het leerlingenbestand het volgend schooljaar weer met 20% zal toenemen, in tegenstelling tot de meeste andere scholen voor voortgezet onderwijs, waarvan het aantal leerlingen eerder afneemt. Tevens houdt deze groei in dat er be halve een aantal nieuwe docenten ook drie nieuwe klassen bij zullen komen. Daarmee raakte de voorzitter de kwes tie van de behuizing van de scholen gemeenschap. Twee jaar geleden werd in eerste instantie toestemming ver leend door de gemeente om een nieuwe school te bouwen, nu na twee jaar, is er nog steeds niets gebeurd. De leerlingen krijgen les in houten barakken, waar van er drie nog eens betimmerd zijn met de beruchte 'gasplaten', zodat in feite een tekort aan minstens 6 lokalen be staat. Nu is eindelijk toestemming ver- kegen voor de bouw van een 'integrale tijdelijke' huisvesting. De heer J L. Cok sprak namens de gecommitteerden zijn dank uit voor de genoten gastvrijheid bij hun bezoek van enkele dagen aan de school. De heer Cok wenste de leerlin gen veel succes met hun diploma. Directeur P. Geelhoed, had voor een aantal leerlingen een persoonlijk woordje over, en wenste alle leerlingen veel succes in de toekomst. Voordat de diploma's werden uitgereikt bedank ten Wim Maul namens de lagere de tailhandelsschool, Anneke Varossïeau namens £e school voor lager econo misch en administratief onderwijs. Anje de Herder namens de school voor middelbaar economisch en admini- strafief onderwijs en Ad Buitendijk namens de middelbare detailhandels school hun leraren voor hun begelei ding naar het diploma. Aan de middelbare detailhandels school slaagden 17 kandidaten, er de den 27 kandidaten aan de examens mee. Twee trokken zich terug, zes kan didaten werden afgewezen en twee kandidaten doen in de nieuwe cursus een herexamen. Voor de meao-cursus waren 71 kan didaten. Van hen trokken 7 kandiaten zich terug. Er slaagden 46 kandidaten, elf werden afgewezen en 8 doen in de volgende cursus herexamen Van de 50 kandidaten voor LDS slaag den er 42. een trok zich terug en zes werden afgewezen. Een kandidaat krijgt een extra herkansing. Het aantal leao-kandidaten bedroeg 44. Van hen slaagden er 43 en werd er een afgewezen. held droegen en of er voor deze min of meer al antieke geweren nog munitie wordt gemaakt Spaarzaam', aldus de getulge-deskun- dige, 'maar in de derde wereld worden deze geweren nog wel gebruikt.' De ge tuige signaleerde in dit verband een cu rieuze ontwikkeling: men wil in de der de wereld graag modernere wapen, bij voorkeur met scheepsladingen voL Zo men daar eenmaal de beschikking over heeft, dan worden de oude geweren als antiek geëxporteerd naar het meer welvarende deel van de wereld Over het gebruike van de geweren wees de getuige-deskundige voorts op de noodzakelijkheid een mengsel te ma ken van poeder en kruit om tot vuurkracht te komen. In dit stadium interumpeerde de ad vocaat van W., mr F. van Hassels uit Bergen op Zoom: „Je moet bijna een gifmenger zijn om dat voor elkaar te krijgen." Rustgevend In algemene zin keerde de heer Görlitz zich overigens tegen de opvatting, dat men geen imitatie-pistolen en ialarm pistolen) in huis mag hebben om een eventuele overvaller af te schrikken. „Die plastic wapens zijnin sommige gevallen ook vrij op de markt. Ze ge ven tienduizenden Nederlanders de rust terug die ze al jaren kwijt zijn." Getuige DorhoutrMees wees er op dat een gehele nieuwe wet 'wapens en mu nitie' wordt voorbereid en dat daarbij antieke penwapenen vrij zullen blijven, maar wel met de restrictie dat er geen patronen voorhanden zijn. Tevoren had in dit verband de officier van justitie er op gewezen dat het gaat om de prin cipiële vraag of er weer munitie wordt gemaakt voor deze oude wapens. Toen bij een bepaald fragment van de be handeling de vraag werd opgeworpen of er nu werkelijk nog met deze oude ge weren geschoten kan worden hoorde men de opmerking dat het politiebu reau een schietkelder heeft zodat dit heel eenvoudig uit te proberen zou zijn. Raadsman mr Van Hasselt in dit sta dium: „Ik blijf lie ver hier.In zijn requi sitoir stelde de officier van justitie voorop dat het er vooral om gaat dat er een stuk duidelijkheid moet komen. Penvuurwapenen kunnen maar dan dient men er wel aan te verbinden dat er geen patronen bij voorhanden zijn. Voor de drie pengeweren vroeg de of ficier daarom (met teruggave) ontslag van rechtsvervolging. De andere inbe- slaggenomen geweren behoorden voor de officier wel tot de in de vuurwapen wet verboden zaken, evenals een etherbuks, een alarmpistool en andere pistolen, die door het uiterlijk voor af dreiging of bedreiging geschikt zijn. Omdat er bij W. ook echte, vrij recente en goed bruikbare kogelgeweren waren gevonden en in het algemeen gevang enisstraf wordt geëist voor verboden wapenbezit, wilde de officier in zijn eis VLÏSSINGEN - De plantenziektenkundige dienst in het district Zeeland heen i HOEK - Bij het uitdiepen van de Braakmankreek nabij Hoek is vrijdag een opmerkelijke vondst gedaan: een houten bakboordsboei met een lengte van 1,75 meter. De boei zit met een ketting vastgeklonken aan een granie ten blok. Volgens een woordvoerder van de betonnmgsdienst In Vlisslngen moet de boei zeker uit de vorige eeuw dateren. Vanaf 1900 werd voor de vervaardi ging van boeien en bakens staal gebruikt. Een tweede aanwijzing is het granieten blok" sinds tientallen jaren wordt voor de verzinking al beton gebruikt. Een juiste datering van de boei valt echter nog niet te geven. Beheerder A. A. Dourleijnvan het recreatieschap De Braakman' is van plan op korte termijn de boei te laten onderzoeken door deskundigen. Na het onderzoek wil hij de boei een plaatsje geven op het recreatieschap. De betonnlngsdienst wil de boei echter ook toevoegen aan hun verzameling. GERECHTSHOF Week gevangenis Goesenaar wegens rijden onder invloed DEN HAAG - De president van het Haagse gerechtshof heeft de 48-jarige monteur L. L. uit Goes veroordeeld tot een week gevangenisstraf en vier maanden voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar wegens het besturen van een auto onder invloed van alcohol. De Middelburgse politierechter ver oordeelde de Goesenaar tot twee weken gevangenisstraf en negen maanden in trekking van het rijbewijs, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. L. ging tegen dit vonnis in beroep, omdat de intrekking van zijn rijbewijs hem problemen ople verde bij zijn werk. De procureur-gene raal wilde daarmee wel rekening en eiste twee weken geleden twee weken gevangenisstraf en twaalf maanden voorwaardelijke intrekking van het rij bewijs met een proeftijd van twee jaar De Goese monteur was door de politie achter het stuur aangetroffen op'de rijksweg te Oosterland met een alco- holpromllage van 1,55. Instelling werkgroep welzijnsbeleid voor het westen van Zwsch-Vlaanderen OOSTBURG - Nu de gemeenteraden van Aardenburg, Oostburg en Sluis akkoord zijn gegaan met de opzet van het welzijnsplan West Zeeuwsch- Vlaanderen, kunnen belangstellenden zich aanmelden als kandidaat voor de regionale werkgroep welzijnsbeleid. Deze werkgroep zal in later stadium resulteren in gemeentelijke commis sies. De werkgroep zal zich onder meer bezig houden met verkenning van de sociale situatie ln West Zeeuwsch-Vlaanderen, het inventariseren van wensen vanuit de bevolking, instellingen en organisa ties en het maken van zowel een proce dure- als een subsidieverordening. Aanmeldingen voor de werkgroep kun nen gebeuren via de drie colleges van burgemeester en wethouders van Oostburg. Sluis en Aardenburg. per adres: gemeentehuis Oostburg te Oostburg De sluitingsdatum voor aanmeldingen is gesteld op 25 juli De kandidaten voor de werkgroep zui len geselecteerd worden op deskundig heid, spreiding naar gemeenten en een evenwichtig e verdeling tussen mannen en vrouwen. ZIEKTE WOEKERT WEL IN PEREN toch een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken opnemen. Er wa ren Inleveringsacties geweest, waarvan W. als hobbyist op de hoogte was, maar de verzamelaar uit Helnkenszand kon geen afstand van zijn bezittingen doen Er dient paal en perk te worden gesteld aan de verzamelwoede, zo vond officier. Raadsman mr Van Hasselt ging op het karakter alle inbeslaggenomen wa pens in en attendeerde er nog een op. dat daaronder zelfmoordwapens zijn en exemplaren die meer het karakter hebben van oudheid dan van een bruikbaar vuurwapen. „mijn cliënt is een hobbyist met een blanco strafregister en heeft ze niet tot gemeentelijke plantsoenendiensten gevraagd, extra waakzaam te zijn voor het uitbreken van bacterievuur in plantsoenen. Dit in verband met het voorkomen van deze vooral voor de fruittelers gevaarlijke ziekte in andere delen van het land. In een aantal boomgaarden in Flevoland. De Noordoostpolder en Zuid- Limburg is bacterievuur geconstateerd. De enige bestrijdingsmogelijkheid is omhakken of afeagen van de aangetaste boom, of, bij minder ernstige aantasting, het afsnijden van stengels en twijgen. In Oostelijk Flevoland is vrijdag over leg geopend tussen de plantenziekten- kundige dienst, het consulentschap voor de tuinbouw en staatsbosbeheer over het opruimen van besmette meidoorns. Volgens het ministerie van landbouw en visserij Is een dergelijke maatregel in andere streken van het land niet te verwzchten. enig misdrijf bewaard", aldus mr Van Districtshoofd J. van de Velde van d Hasselt. Plantenziektenkundige dienst in Goes kent in Zeeland nog geem gevallen van bacterievuur in appelbomen. Wel is de ziekte geconstateerd in perebomen. De heer Van de Velde vraagt het pu bliek bij constatering van bacterievuur onmiddellijk de Plantenziektekundige dienst of de Rykstuinbouwvoorlicb- tingsdienst te waarschuwen. De ziekte kan zich voordoen in fruitbomen en an dere roosachtigen, zoals meidoorns, co- toneasters en vuurdooms. De Plan- CONCLUSIE ONDERZOEK ONDER GOESE BEVOLKING: GEEN EXTRA NADRUK OP 'ANDERS ZIJN' GOES - Driekwart van de Goese be volking vindt dat een woonvoorzie ning voor geestelijk gehandicapten niet herkenbaar moet zijn. Als voor naamste redenen voor die opvatting worden met name genoemd: de geeste lijk gehandicapten hebben dezelfde rechten als anderen ('het zijn ook men sen'); het 'anders-zijn' behoort niet ex tra benadrukt te worden. Dit blijkt uit een onderzoek dat een groep Goese verpleegkundigen in de zwakzinni genzorg heeft uitgevoerd. Het onder zoek werd gehouden onder 250 inwo ners van de Ganzestad. De verpleeg kundigen kregen advies van drs. J. Schouten, medewerker van het pro vinciaal opbouworgaan stichting Zee land en A. Janse, maatschappelijk werkende van het zwakzinnigenin- temaat Huize Den Berg in Goes. De resultaten van het onderzoek en de verwerking van de vragenlijsten zijn samengevat in een verslag over de hou ding van de Goese bevolking in het al gemeen en de wijze van wonen in het bijzonder. Opgemerkt wordt dat het merendeel van de Goese bevolking nooit met de zorg voor geestelijk ge handicapten in aanraking is geweest: vooral de wyk Goese Polder blijft in de contacten met de geestelijk gehan dicaptenzorg ver bij de andere wijken achter. Van degenen die wel met de geestelijk gehandicaptenzorg in aan raking zijn gekomen, geeft 36,9 procent aan dat het komt vanwege het zelf heb ben van een geestelijk gehandicapt kind of het voorkomen daarvan bij fa milie of kennissen. Ook het zelf werkzaam zijn (geweest) in de geestelijk gehandicaptenzorg of het kennen van een dergelijk iemand is één van de belangrijkste wegen om met geestelijk gehandicapten in aanraking te komen 131.1%). De buurt waarin men woont, of de directe nabijheid van geestelijk gehandicapten speelt hierbij nauwelijks een rol. Ongeveer driekwart van de Goese bevolking kent Huize Den Berg. De bekendheid is het hoogst in Goes-west en het centrum. Ongeveer de helft van de inwoners van Goes (28 en 22,7%) heeft een redelijk Inzicht in het gebeuren in Huize Den Berg. De onbe kendheid met het werk is het grootst in de Goese Polder (49,4%), Goes-west (38.9%) en Goes-oost i50%). Ondanks het feit dat een groot deel van de wijk- bevolking op de hoogte is van de ligging van Huize Den Berg is het opvallend dat met name in Goes-west en de Goese Polder men weinig inzicht heeft ln de zorg. Het merendeel van de Goese bevolking vindt de huidige vestigingsplaats van Huize Den Berg (in de 's-Heer Hen- drikskindrenstraat in Goes-Noord) goed; eenderde deel van de bevolking acht de vestigingspoaaats minder ge slaagd Degenen die de huidige plaats goed vinden, noemen het meest de mo gelijkheid die daardodor geboden wordt tot een opname in de samenle ving en de goede bereikbaarheid van voorzieningen. Degenen diede ves tigingsplaats van Den Berg minder goed vinden, noemen in ongeveer gelij ke mate: 'het Is beter het Internaat te bouwen/te vestigen aan de rand van de stad, meer ruimte nodig, in de bossen/ natuur, in rustige omgeving, de huidige plaats is verkeersonveilig voor de be woners'. De bekendheid, dan wel de onbekend heid met andere woonvormen in de geestelijk gehandicaptenzorg is onge veer fifty-fifty. De bekendheid is shet groots in Goes-zuid en het centrum, waar andere woonvormen al gevestigd zijn (gezinsvervangend tehuis, buiten paviljoen Den Berg). Tweederde deel van de Goes bevolking is er niet van de op de hoogte dat er eengroep geestelijk gehandicapten (met toezicht) zelf standig in Goes woont. Bekendheid met dit feit (namelijk het buitenpavil joen) komt nog het meest voor in de wijken zuid en centrum Het onderzoek van de Z-verpleegkun- digen toont aan dat de overgrote meerderheid van de Goese bevolking géén bezwaar heeft als er zelfstandig wonende geestelijk gehancicapten naast hen of in de straat zouden komen. De woonwijk waarin de ondervraag den wonen, heeft hierbij weinig in vloed; wel komen in Goes-zuid en de Goese Polder enkele gevallen van twij fel boor. De verpleegkundigen tekenen erbij aan dat het onderzoek op dit punt wellicht geen 'zuiver beeld' heeft opge leverd: 'Men moet zich afvragen in hoeverre hier louter sociaal aan- vaaardbare antwoorden zijn gegeven: het handelen in een concrete situatie kan wel degelijk afwijken.' Dezelfde kanttekening plaatsen de onderzoekrs bij de uitkomsten van de onder zoeksvraag: 'Vinet u dat uw kinderen of kinderen uit de buur met geestelijk gehandicapte kinderenin aanraking mogen komen.' De overgrote meerder heid van de Goese bevolking zegt daar geen bezwaar tegen te hebben (alleen in de wijken zuid en Goese Polder ko men enkele bezwaren voor). Het merendeel van de Goese bevolking komt wel eens in een openbare gele genheid geestelijk gehandicapten te gen. Opvallend is dat dit by inwoners van de wijk Goes-west naar verhouding minder voorkomt dan by de bewoners van andre wijken. Waarsclfijniy k speelt het niet bezoeken van bewoners van Huize Den Berg aan deze wyk, alsmede het ontbreken van voorzieningen hierby een rol. Globaal gezien staat men in de Goese Polder het minst positief ten opzichte van de ont moetingen met geesteüjk gehandicap ten; het meest positief hebben de inwo ners van Goes-Zuid zich daarover uit gelaten. In die wyk hwerd vaak geantwoord: „Het is een normale zaak; recht voor de geestelyk gehandicapte; ze kwamen blij,, open en onbevangen over". In de Goese Polder werd daaren tegen vaak gezegd: „Gevoelens van medelijden, zielig" Uit de laatste vraag van het onderzoek blijkt dat het merendeel van de Goese bevolking van mening is dat men met alle geestelyk gehandicapten - on geacht uiteriy k en/of gedrag - de stad in kan. Er is hierbij weinig verschil in op vatting waar te nemen tussen de wijken onderling In de Goese Polder is men echter opnieuw het minst positief De verpleegkundigen constateren dat het onderzoek het moeilijk maakt om 'har de' conclusies te trekken: „Men kan stellen dat dc bekendheid met Den Berg wat betreft plaats en zorg, redely k is. Het ïykt gerechtvaardigd te stellen dat het ontmoeten van geestelyk ge handicapten vaak een positieve uit werking heeft ten aanzien van de hou ding welke men aanneemt ten opzichte van de geestelyk gehandicapte. In het algemeen juicht men een verdergaande integratie/normalisatie toe. Een integ ratie/normalisatie waarby men wat be treft woonvorm een zo normaal moge- lyke huisvesting zou moeten kiezen, by voorkeur gelegen in de stad Goes. Ten aanzien van de vraag of vestiging van geesteliuk gehandicapteh in een wyk een uitgebreide introductie behoeft, zou men uitgaande van de popsitieve ervaringen opgedaan met het buiten- paviyoen van Den Berg - waarby de wijk niet van te voren is geïnformeerd - kunnen stellen dat dit geen noodzake lijke voorwaarde is". De verpleegkundigen hielden het on derzoek in het kader van het vak 'per- sooniykheidsvorming'. zy beoogden met nun onderzoek een zekere toetsing van de visie vanuit Den Berg. namelyk dat het internaatsgebeuren zo gewoon mogelyk is in de samenleving moet worden opgenomen. Het onderzoek werd uitgevoerd door. Marjet Bal. Saryo Kok, Rianne Lansen. Elly Meyvogel. Evelien Ossevoort. Gert Jan v d. Schraaf, Ria v. d. Velde. Dini Wel- leman, Joke de Witte en Mieke van Wit- zenburg. tenziektenjundige dienst controleert ln de hele provincie vooral meidooms op de ziekte. De dienst let er daarby op, dat boomkwekerijen zyn omgeven door een ziektevrije zone, om ze te vrijwaren van het bacterievuur. Fruittelers heb ben een meldingsplicht ln het geval aen aan het voorkomen van bacterievuur op hun bedrijf. De ziekte moet dan wor den bestreden door omhakken of snoei en van de aangetaste boom of deel er van. Uit Engeland Volgens dr N. van Tiel. directeur van de plantenziektenkundige dienst in Wageningen is de ziekte in 1966 door Vogels vanuit Kent in Engeland over gebracht naar Nederland. Ook is over brenging van de bacterie op andere wijze, bijvoorbeeld door mensen, denkbaar. De ziekte kwam in 1966 voor het eerst voor in Zeeuwse boomgaarden en kreeg toen de naam per e vuur omdat het toen hoofdzakeiyk perebomen betrof. By wyze van voorzorgsmaatregel werden toen behalve de aangetaste bomen ook tal van meidooms opgeruimd. In het begin van de jaren zeventig was er een besmettingshaard by Den Helder. De opruiming van meidoomis is toen be perkt gebleven. Daarna, zo vertelt de heer Van Tiel. heeft men een verdere verspreiding van het bacterievuur door het land niet meer kunnen verhinderen. Ieder jaar worden wel een paar haarden ontdekt en bestreden. Districtshoofd Van de Velde in Goes:, „Het gaat de slechte kant op. We moe ten erg op onze hoede zijn om er op tijd bij te zijn en de besmettingshaarden te, verwijderen. Daarom is medewerking van niet alleen de fruittelers, maar ook van plantsoenendiensten en het pu bliek nodig. Op die manier kunnen we ingrijpen, voordat het bacterievuur de kans krijgt hele bomen aan te tasten en zich verder te verspreiden." Gereformeerde- kerk Middelburg helpt bootvluchtelingen MIDDELBURG - De kerkeraad alge mene zaken van de gereformeerde kerk te Middelburg heeft ruim 500 hand tekeningen verzameld onder de leden van de kerk voor de verruiming van het toelatingsbeleid voor de Vietnamese bootvluchtelingen. De handtekeningen zyn verzonden aan de staatssecretaris van justitie, mevrouw mr Haars Ook aan de gemeenteraad van Middelburg is verzocht bootvluchtelingen ln de gemeente toe te laten. De gereformeer de kerk heeft hierby haar medewerking toegezegd aan de opvang, begeleiding en onderwijs voor deze mensen Daar naast is een actie-comité opgericht on der leiding van de heer G. Brinkman, die de opvang van de bootvluchtelin gen verder zal stimuleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 7