Rechten van de mens Oliebesparing Theo van Boven al twee jaar directeur YN-afdeling Ji A Oliebronnen orè landbouwgrond I VERWACHTINGEN NIET HOOG GESPANNEN :o( ZATERDAG 7 JULI 1979 (Door ome correspondente Kati David Een van de belangrijkste en meest omstreden posten in de wereld van de Verenigde Naties wordt door een Nederlander bekleed. De 45-jarige Theo van Boven is sinds twee jaar directeur van de in Genève gevestigde afdeling van de rechten van de mens. Van Boven valt dus de twijfelachtige eer te beurt om voor de hoogste autoriteit op het gebied van mensenrechten door te gaan. F? ITEI PZC°pinie en achtergrond Twijfelachtig, omdat hij vaak gefru streerd is door de moeizame procedu res, het zware administratieve ap paraat en vooral de politieke pressie die bij het explosieve onderwerp men senrechten nog sterker is dan in andere organen van de Verenigde Naties. Van Boven kan veel minder concreet werk doen dan hij zou wensen. Daarvoor is hij te zeer gebonden door de soevereini teit van de 46 lidstaten van de commis sie van de rechten van de mens, waar van de leden om de drie jaar wisselen zonder dat de politieke samenstelling veel verandert. Ondanks dat is het de afgelopen twee jaar toch gelukt om naast Israël, Zuid-Afrika en Chili ook een aantal andere landen in de be klaagdenbank te krijgen. Zo is de ab solute stilte rondom Oeganda, Equato- riaal-Guinee en Cambodja verbroken. Een persoonlijk succes voor Van Bo ven? Ongetwijfeld niet alleen, maar ze ker is wel dat hij er in tegenstelling tot anderen die dergelijke posten bekleden niet voor terugdeinst om zich vijanden op de hals te halen. Oeganda is na zoveel jaar eindelijk via een vertrouwelijke procedure op de zwarte lijst gezet. Heeft dat ergens toe geleid? „Ja tot een onderzoek en het uitbren gen van een rapport. Wij hebben de zaak echter nog niet afgesloten, want ons mandaat is nog niet afgelopen. Maar de situatie in Oeganda is inmid dels wel veranderd. De vraag is nu: moet je er een punt achter zetten of moet j e doorgaan en je met het verleden bezighouden? Vanuit humanitair op zicht mogen de zaken niet onder de ta fel worden geschoven, hoewel het mo gelijk is dat een beleidsorgaan als de commissie voor de rechten van de mens daar om politieke redenen anders over denkt." Hoe is uw relatie met de Argentijnen? „Ik heb veel goede relaties met Ar gentijnse ballingen, maar de betrek king met de autoriteiten zijn zeer moei lijk. Je zit met een dilemma als inter nationaal ambtenaar omdat je met alle landen contacten moet onderhouden. Maar soms zijn er omstandigheden die je werk zo belemmeren dat het niet meer mogelijk blijkt om effectieve con tacten te handhaven." Pressie „Ik sta vanuit verschillende hoeken onder pressie. Dat werkt frustrerend, maar het kan niet anders omdat de Verenigde Naties een organisatie is waarin de regeringen de dienst uitma ken. Met als gevolg dat vaak andere belangen dan de rechten van de mens overheersen." „Ik kan hier op kantoor niet alles zeg gen wat ik wil. Het kan best dat we op dit moment afgeluisterd worden. Ik ben in wezen in mijn werk geen vrij mens. Ik kan ook lang niet die mensen aantrek ken die ik zou willen kiezen. Je kunt ook niet de initiatieven nemen waarvan je vindt dat ze nodig zijn." „Een andere frustratie is dat ik te veel administratieve taken heb en dus gauw het gevoel krijg dat ik niet met de reali teit werk. Trouwens, je vraagt je af of we ons niet te veel met irrelevante zaken bezighouden." „Er bestaat behoefte aan een autoriteit die niet afhankelijk is van politieke be sluitvorming van regeringen en toch met gezag zou kunnen optreden. Daar om vind ik dat er een hoge commissaris voor de rechten van de mens moet ko men. Zo'n voorstel speelt al heel lang. maar er is te veel oppositie vanuit Oost- Europa en de Derde Wereld om een duidelijke meerderheid te krijgen. Zo lang het er niet van komt moeten we naar andere middelen zoeken, zoals het oprichten van nationale en regionale commissies voor de mensenrechten. Je kunt niet alles internationaal doen en soms is een regionale behandeling een goede manier om interventie van grote mogendheden te verminderen." Duizend brieven Maandelijks komen er tussen de twee- en drieduizend brieven binnen bij de afdeling waar Van Boven werkt. „Ze hebben veelal betrekking op fami liehereniging, persoonlijke problemen en vooral in Latijns-Amerika op ver miste familieleden. Mensen schrijven ook vaak over de situatie in de gevang enissen. In sommige landen kan je vanuit de gevangenis schrijven, in an dere niet. Soms krijgen we hele dos siers binnen over moord en doodslag, arrestaties op grote schaal, religieuze discriminatie, over etnische discrimi natie en dergelijke." „Veel verrassingen komen wij niet te gen. In de meeste gevallen bevestigen ze het patroon van schendingen dat al bekend is. Toch kunnen er zaken op tafel komen waar we in het westen niet bij stilstaan, zoals de discriminatie van de autochtone bevolking: de in dianen in Noord- en Zuid-Amerika en de inheemse bevolkingen van de eilanden in de Stille Oceaan." „De brieven die binnenkomen worden op een vertrouwelijke lijst geplaatst, met een korte samenvatting. De lijst wordt naar de leden van de commissie voor de rechten van de mens gestuurd en voorgelegd aan een werkgroep om na te gaan of het wijst op een systema tisch patroon van schendingen. De be trokken regeringen worden ingelicht en om commentaar gevraagd. We gaan niet in op d inhoud; als VN-secreta- riaat moeten wij dat overlaten aan de beleidsorganen. Alleen zij kunnen be slissen of er sprake is van een systema tisch patroon van schendingen." „Als wij iedereen een persoonlijk ant woord zouden willen geven, terwijl we hiervoor maar een paar mensen be schikbaar hebben. De achterstanden zijn enorm. We hadden gehoopt die op te heffen door een computer, maar nog afgezien van de onpersoonlijkheid van computer-antwoorden, duurt het in de bureaucratie van de VN jaren om ver nieuwingen in te voeren." Hoe vindt u het als zigeuners en dienstweigeraars uw kantoor komen binnenvallen? Van Boven:„Ik probeer altijd ledereen te ontvangen. Ik vind het ook een wel kome afwisseling naast de formele ge sprekken met diplomaten. De informa tie die we zo krijgen is belangrijk voor het werk dat we doen. Maar ik kan ze lang niet altijd concreet helpen want we zijn geen hulporganisatie. Dergelijke problemen vallen onder dezelfde klach tenprocedure als de brieven. Als de schendingen niet flagrant en systema tisch zijn worden ze niet geselecteerd door de werkgroep." .Maar in gevallen waar levensgevaar of de vrijheid in het geding is, richten we ons tot de secretaris-generaal van de Verenigde Naties in de hoop dat hij nog wat kan bereiken via diplomatieke ka nalen. Dat gebeurt in dringende, uit zonderlijke gevallen. Bijvoorbeeld als je weet dat een gevangene zeer ernstig ziek is en dreigt te sterven door onvol doende medische zorg. „In sommige gevallen heeft dat succes, maar dat moet confidentieel blijven. Het is ook moeilijk precies vast te stel len want je weet niet of het door het optreden van de secretaris-generaal of door anderen kwam, actiegroepen zoals Amnesty International, of regeringen die bemiddelen." Politiek wand kleed je .Het is ook erg belangrijk dat de VN Dr. Theo C. van Boven. rechtstreeks in contact kan treden met mensen. Ik ben zelf in Chili geweest. De ontmoetingen met leden van de junta hadden hoofdzakelijk het karakter van een beleefdheidsbezoek. „Het is ook erg belangrijk dat de VN rechtstreeks in contact kan treden met mensen. Ik ben zelf in Chili geweest. De ontmoetingen met. leden van de junta hadden hoofdzakelijk het karakter van een beleefdheidsbezoek. We voerden inhoudelijke gesprekken met rechters, ministers, gevangenisautoriteiten en het hoofd van de veiligheidsdienst. Daarnaast hebben we ex-gevangenen ontmoet en mensen die gemarteld zijn, familieleden van vermiste personen, vakbondsmensen, kerkelijke leiders en vele anderen." Bij u thuis heeft u een affiche hangen waarop staat. Pinochet, waar zijn de 2000 vermisten? Krijgt u daar veel reacties op? „Er wordt weieens een opmerking over gemaakt. Zo van: moet dat nou...? Of: wat betekent dat,.,? Die opmerkingen komen overigens evenzeer van Wester se zijde. Ook de wandkleedjes, de z.g. 'arpilleras' die ik uit Chili heb meege bracht geven nogal eens aanleiding tot commentaar en bieden een goede gele genheid om over de situatie te discus siëren." „De 'arpilleras worden gemaakt door de vrouwen van vermisten en werklo zen. Ze bespreken een thema, zoals hongerstaking of recht op informatie en werken dan uit in politiek geïnspi reerde wandkleedjes. De traditionele manier van handwerken is weer hele maal opgebloeid. Door 'arpilleras' te kopen kun je die mensen helpen." .Nederland is nu weer lid van de com missie voor de rechten van de mens en ex-minister Van der Stoel zal ons land daarin vertegenwoordigen. Ik vind het plezierig dat Nederland weer die ver antwoordelijkheid op zich heeft geno men. Die commissie is nog steeds het meest bekende en centrale orgaan en heeft de breedste taak. Ik geloof dat Van der Stoel een gelukkige keuze is omdat bekend is dat de rechten van de mens hem ter harte gaan en hij als oud minister moreel en politiek gezag heeft." Nederland weer lid Wat vindt u van de recente nota over mensenrechten en buitenlands beleid die aan de tweede kamer is gepresen teerd en waarin gesproken wordt over de relatie tussen mensenrechten en hulpverlening? „Ik vind datje geen ontwikkelingshulp moet geven aan de autoriteiten van landen die repressie bedrijven en de rechten va de mens op grove wijze schenden. Ik denk in dit verband even goed aan het leveren van wapens aan repressieve regeringen, als aan het eco nomische systeem van landen waar grote onrechtvaardigheden heersen. Landen waar je de economische mach ten steunt op een manier die vaak ten nadele van de sociale belangen van de meerderheid van de bevolking gaat." „Dit neemt niet weg dat je de allerarm sten in de landen moet steunen. Maar dat kan dan beter niet via regerings kanalen gebeuren maar via bijvoor beeld de kerken of de NOVIB. Bepaal de ontwikkelingsorganisaties of VN- instellïngen zoals de Unicef kunnen dat werk soms ook goed doen. Aan de andere kant kan je via ontwikkelings samenwerking positieve ontwikke lingen steunen, zoals in landen waar gestreefd wordt naar meer sociale rechtvaardigheid en naar meer par ticipatie van alle lagen van de bevol king in het politieke, sociale econom- siche en culturele leven. Al met al vind ik het onderdeel ontwikkelingssa menwerking een van de betere hoofd stukken van de nota." )STK meen My p. D. boor IH dei ndon tspra lalde madr ilangi -Lizorgf öedert de datum waarop Kho meini in Perzië verscheen (en de bikini daar verdween) heeft haast iedere oliegebruiker in Nederland een paar zorgenrimpeltjes erbij gekregen. De berichten die ons nu dagelijks bereiken reppen van een onvermijdelijke energiecrisis. Zelf hebben we de directe gevol gen van het beleid van de ayatolla al aan den lijve ondervonden ge durende de afgelopen weken in Engeland en Amerika. We kunnen u melden dat het in een lange file voor een benzinestation eindeloos staan wachten een erg vervelende variant is van de 'normale' file op (auto)wegen waar wij al zo lang mee verwend worden. Het lijkt ons goed juist in een tijd die bol staat van de crisisachtige energie verhalen ook eens te wijzen op de haast koortsachtige ijver waarin ook in de landbouw gezocht wordt naar het tot ontwikkeling brengen van een produkt of van enkele produkten die de rol van de olie als energie-brenger gedeelte lijk kunnen overnemen. Velen zullen zich - enigszins vaag wellicht - herinneren dat er ver band bestaat tussen alkohol, gist en suiker. Alkohol ontstaat door een distillatiepioces. Daarbij zet suiker zich om in alkohol. In prin cipe kun je dus van alle produkten waar suiker in zit alkohol fabrice ren. Zowel van druiven, als van graan, als van aardappels. Dat hebben we in Nederland en haast ieder land ter wereld al vrij vroeg ontdekt; bijna ieder mogelijk pro dukt is wel eens gedestilleerd - om gezet in alkohol. Meestal niet in zuivere alkohol, maarin alkoholi- sche produkten d.w.z. naast pure alkohol bevinden zich een aantal andere stoffen in die vloeistof die de herkomst van het geheel verraden. Dat zijn de zgn. brandewijnen. Eni ge roemruchte voorbeelden daar van zijn Cognac - gedistilleerd uit druiven. Calvados gedistilleerd uit appels, jenever en whisky gedistil leerd uit granen etc. etc. Allemaal dranken om zo nu en dan in lyri sche bewoordingen te vervallen, dat wordt vaak - ook door ons - ge pleegd. maar waar we vandaag niet over willen uitweiden. Deze zgn. brandewijnen zijn natuurlijk wel door een extra distillatie om te zet ten in zuivere (neutrale) alkohol, maar dat is een nogal kostbaar proces. Het is veel handiger om zuivere alkohol te vervaardigen uit een produkt dat van nature het meeste suikerpercentage bevat - suiker, of in de variant van suiker biet, of van suikerriet. Waarom is die alkoholdan zo belangrijk? Om dat kortgezegd agrarische alkohol - alkohol afkomstig van agrarische produkten naast een konsumptie- middel ook een energiedrager is, het is een vervangingsmiddel voor olie en benzine. Op zich is dit natuurlijk geen nieuwe ontdekking. In de tweede wereldoorlog werd alkohol soms al gebruikt als auto-brandstof. Door een aantal ontwikkelingen is alko hol veel interessanter geworden als vervanger van olie Ten eerste door de energie-krisis van een jaar of vier geleden zelf. De sterk geste, zen van olie-energie en c maanden weer sterk gaande prijzen maken het pi_ schil tussen alkohol en olie T kleiner. Daarnaast zijn de-61 bouwkundige ontwikkelii paald niet stil blijven I Suikergehaltes in bieten zijnp1 geworden, mechanisatiepro hebben voor veel grotere o gezorgd. De mogelijkheden verwerking van biet tot alkolft J veel groter geworden. Tei g,2 zijn een aantal oude gewas» C veredeld. Gierst, ook wel sort genoemd is daar een treffeno beeld van. Die zeer oude ku GT1 plant is momenteel zozeer vei uu dat er een soort ontstaan is mpGE zeer hoog suikergehalte. ReflüTij bekend geworden, dat Fn.Ulft grote plannen heeft op dat giicer Juist in het Zuiden van FraJES waar in de Midi een paar C< hectares zijn bedekt met wijnstokken zou dit sorghujniai gewas kunnen zijn dat. Franijdsrr de niet al te verre toekomsflstwi een deel van alkoholenergibte voorzien. Het voordeel van fine hum is net als bij suikerriet cve« gens. dat de uitgeperste rfLS' meteen bruikbaar is als braSO voor de fabriek die de suikergale in alkohol. Dubbel voordeü 'D' Wat suikerriet betreft; op dStiv; rein heeft een land als Brazil eer ambitieuze plannen - ook sUya' het doel om de daarmee te faFl ren alkohol aan te wenden alt *ie. Men denkt daar en is gecPrpI lijk al bezig om 80 miljoen h mo grond die nu nog voor een 'kl deel uit bos en woest land tx> om te zetten in suikerrietptsth' ges. Men is tevens bezig me* 3000 alkohol-fabrieken uit de te stampen. Ook vanuit InöPuu men berichten dat men op ST scheepse wijze agrarische a.®1" wil gaan produceren, via suil TR en dergelijke produkten. A K sche alkohol, dat woordje agi?ER moet er wel bij, want men ks. r ft synthetische alkohol vervaal 'Sf via de petro-chemische indi &a daar schiet je echter niets nfthe wat nieuwe energie-bronne treft, die alkohol is afkomst?5»"1 aardolie. Pfe Staan we aan de vooravon tamelijk grote ontwikkeling! het gebied van agrarische ai" en groene benzine? We hopd van harte. Er zal echter veel gen van de durf en de onij mersgeest van particuliere overheid. Veel kapitaal en gi vesteringen zijn daarbij c delijk. Technischagrarisch z| mogelijkheden aanwe: gezaghebbende kringen uitilf eigen suikerindustrie - teveu lang belangrijke en zeer effitr l alkoholproducenten - kan efisi goede toekomst gaan dagenjnct het produkt dat de olie voor deel kan vervangen. Mr. Gerard W. SmallqïB< (Van onze redactie economie Terwijl het besef over de nood zaak van energiebewustheid lang zamerhand wat verder doordringt, zijn de verwachtingen over de be sparingen op olieverbruik op korte termijn in ons land niet hoogge spannen. In april daalden de verko pen met 2.5 procent, voor mei wordt niet veel meer verwacht volgens het ministerie van economische zaken. Wellicht zal de besparingsgraad langzaam oplopen, maar optimis tisch is men daarover niet. Bin nenkort worden pas de cijfers over mei bekendgemaakt. In het bestaan van een soort crisis situatie, omdat er een aanbodtekort is. wordt nog niet algemeen geloofd. „Het is moeilijk de mensen ervan te doordringen", aldus een deskundige uit oliekringen, „in de vorige crisis (1973-1974) geloofden we allemaal, maar die bleek niet te bestaan, nu gelooft men er niet in, terwijl er wel sprake is van wezenlijke problemen". Nog niemand kan zeggen of er dwangmaatregelen zullen moeten worden genomen. Minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft al enkele malen gezegd daaraan nog niet te denken. En als het wel moet gebeuren, kan het alleen op basis van internationale afspraken. Het heeft geen zin beperkingen op te leggen als je buren het niet doen, vindt hij. De zer dagen gaan de bij het Internatio naal Energie Agentschap aangeslo ten landen in Parijs de besparingsre sultaten tot dusver bekijken. Aan de hand van die cijfers, welke waarschijnlijk niet veel verder dan tot en met mei reiken, kan eventueel tot verdergaande plannen worden besloten. Maar of er al afspraken uit de bus komen, is twijfelachtig, mede gezien het feit dat West-Duitsland nog niet verder is gegaan dan het pu bliek te waarschuwen wat meer energiebewust te worden. Van een campagne zoals die in ons land se dert begin april wordt gevoerd, is daar geen sprake Kortingen Uat nu nagenoeg alle oliemaat schappijen zijn overgegaan tot kor tingen op huisbrandolie, dieselolie, petroleum en stookolie wordt bij het ministerie van economische zaken als een verstandig beleid beoorde eld. Maatschappijen als Mobil, Cal- pam, Chevron, Esso hadden al enige tijd kortingen op hun leveranties ingesteld. Toen onlangs ook Shell ermee begon, gaf dat even een schokeffect, omdat het om een zeer grote afzet gaat. Maar de maatregel is wel In overeenstemming met de oproep die de regering in april heeft gedaan. Te verwachten is dat die kortingen zeker niet snel zullen worden opge heven. Gelet moet worden op de op bouw van nieuwe voorraden tegen de winter. Vooral de strengheid en de lengte van vorige winter (koud tot en met, begin mei zelfs) heeft voor grote intering gezorgd. Wat huisbrandolie en stookolie betreft, is er in die perio de voor tientallen procenten meer verstookt dan in vorige, vergelijk bare jaren. Bij de dieselolie doet zich wellicht een hamstereffect voor, om dat de vraag de laatste tijd sterk is opgelopen Voor benzineproblemen hoeft voor lopig niet te worden gevreesd. Gun stig feit is daar bijvoorbeeld dat het autorijden in de afgelopen winterse maanden sterk verminderde. Daar door bleven de voorraden op peil. Ook in de zomermaanden zal dat peil wel gehandhaafd blijven. Factor die hierbij een rol speelt, is dat hon derduizenden Nederlanders naar het buitenland trekken en dus daar tan ken Er zou alleen krapte kunnen komen als er in de aanvoersituatie problemen ontstaan. Want de raf finaderijen kunnen niet zonder meer op benzineproduktie overschakelen. Bij het overzien van de gehele olieverbruikssituatie wordt trouwens uitgegaan van het feit dat de aanvoer, zij het dan iets lager, on gehinderd voortgaat. Als dit zo is en iedere automobilist tankt normaal, dan is er niets aan de hand, aldus een ingewijde. Maar als door welk be richt ook een paniekeffect ontstaat, zoals nu af cn toe in de VS, dan stijgt het verbruik te veel en komen er wel moeilijkheden. In zo'n geval gaat ie dereen steeds voltanken en loopt de zaak in de war (de gemiddelde tank- vulling van de auto's wordt nu op 40 procent geschat). Volgens de oliehandel is er ook op verwarmingsgebied geen probleem als iedereen wat begrip opbrengt en meewerkt. Men moet de zaak aan de handelaren overlaten, die ook een korting toepassen, maar zorgen dat iedere afnemer voldoende krijgt. Moeilijkheden dreigden even toen sommige verbruikers in april en mei (er werd nog flink gestookt) hun tanks geheel gevuld wilden hebben, terwijl dat normaal niet gebeurt, Daardoor dreigde het distribu tiestelsel in de war te raken. Over het algemeen hebben de han delaren geen gevolg gegeven aan dergelijke vragen. Een goede oliehandelaar zorgt door middel van het zogenaamde graaddagensys- teem (gebaseerd op gemiddelde te verwachten temperaturen) voor een contante aanvoer. Er wordt overi gens op gewezen dat op dit gebied de besparing pas in 1984 werkelijk effect zal hebben. De kortingen hebben nu zodanig geleidelijk effect dat er pas over vijf jaar minder zou worden ge leverd dan er werkelijk moet worden gestookt Problemen Meer problemen heeft de oliehandel met het inschakelen in het levering spatroon van nieuwe projecten (ge bouwen en woningen) die moeten worden gestookt. Die vraag vero zaakt wat stijging in het verbrui#- maar tot dusver is de meerdeitt vraag nog beantwoord. Al met al zitf: ten de bezwaren niet in een korting» van 5 procent, zoals de regering di vraagt. Wel zal de kwestie moeilil" ker worden als de 5 procent i' wordt gehaald en grotere bespar gen nodig blijken. Overigens wordt niet gevreesd v de positie van de zelfstandige handtl die 60 procent van de huisbrai doliemarkt bedient en 40 proc"" van de dieselolie levert. „De spaiJ ning op de oliemarkt duurt ook nl eeuwig", zegt men daar, „en de v markt zal blijven". Ook het besta: van de zelfstandige bezlnegrossie# en de 'witte pompen' is tot dusvf niet aangetast (marktaandeel in bf nzine van 15 procent). Wel zijn (j marges wat kleiner geworden. Eq moeilijk moment kan ontstaan alsa; het komende najaar de contract^ moeten worden vernieuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 4