agere eis wapenhobbyist ia verklaring van experts 01140-2478 Nog geen bacterievuur in appelbomen-areaal Visserijfeesten Breskens in teken België-Nederland IrdAG 7 juli 1979 Witsel Zeeuws-Vlaanderan PZC/ OOR RECHTBANK MIDDELBURG Van de Bilt en De Kort winnaars in kring Oost Houten bakboordsboei uit de vorige eeuw gevonden bij Hoek ZIEKTE WOEKERT WEL IN PEREN Airconditioning nodig? albert provincie n oj DDELBURG - Twee experts, die mogelijk op wapengebied in Nederland de hoogste deskundig- jd bezitten, hebben vrijdag als getuigen voor de arrondissementsrechtbank in Middelburg hun sie gegeven op het vuurwapenbezit van een hobbyist uit Heinkenszand die zihc toelegde op het izamelen van antieke wapens, oude wapens en in wiens collectie ook vrij recente vuurwapens (ren gevonden. t heeft - voor wat althans de els he lft- bijzonder in het voordeel gewerkt fade 41-jarige verzamelaar J. W., die (der, op 4 mei, twee maanden ge- hgenisstraf tegen zich hoorde eisen. Idat officier van justitie mr. A. P. Be- jr de getuigen-deskundigen had be- fcterd kwam een veel mildere eis op fel twee weken voorwaardelijke ge- hgenisstraf met twee jaar proeftijd, ji boete van 500,- en verbeurdver- jnng van 21 van de 24 gevonden wa- hs en 'onttrekking aan het verkeer' h ruim 10.000 patronen. De recht- pk zal vrijdag 13 juli uitspraak doen. f de eerste behandeling van de zaak is begin mei al duidelijk geworden t de man uit Heinkenszand uit- Utend als collectlonneur kon worden ngemerkt en beslist geen agressieve (elfe defensieve bedoelingen had met n wapenbezit. Het ging in deze zaak s veel minder om de strafwaardig- [d dan om nu eens zo principieel mo- (ijk boven water te krijgen wat van de wapens (onder meer 19e eeuwse fa vuurwapenen) nog als strijdig met J vuurwapenwet kan worden be bouwd. de meest principiële zin kwam gis- Ten naar voren, dat eigenlijk ieder llirwapen, van welke ouderdom ook, ■er bruikbaar en schietklaar kan •"uojrden gemaakt en dat, zo men daar I*J,jjrukkelijk naar streelt, er ook altijd Jl patronen voor te krijgen zijn. Fa- ^Jeken in onder meer Italië nemen bij ^Hdoende afname opdrachten in die ïsico's IfOtiir daaraan konden de experts on- ktliddellijk toevoegen, dat het schieten mjtdergelijke oude wapens grote risi- «i inhoudt voor de schutter zelf. Eén n ?b deze experts, de 67-jarige heer K. n Sijitz, de uit Den Haag, de vroegere fecteur van de 'Studieverzameling QMitair materieel', hoorde men giste- I over zo'n oud penvuurwapen op- [|Jjltrken: „Het is te gebruiken, maar ik Ier niet achter staan. Ik denk dat er 'n2lkachteren evenveel uitkomt als van ooiren." He optiek wordt het uiteraard bij- Ier moeilijk (jen grens te trekken BW men in de zin van vuurwapenwet aarlijkse rit ossenrijders Hulst De automobielsportclub Üde Vossenrljders' uit Hulst hield in t idcinge en omstreken haar jaarlijkse gssenrit' waarvoor zich 41 équipes len inschrijven. (Uitslag was: •j^lasse: 1 A. van Engelenburg-J. Ko- l 88 strafpunten; 2 de heer en me- (inctjw Den Dekker 140; 3 de heer en mouw vonck 153; 4 dé heer en me- )Uw Wijckhuls 160; 5 de heer en me- gMUW Allefs 161. Vlklag B-klasse: 1 L. en F. de Groote strafpunten; 2 de heer en mevrouw ®^dult 163 strafpunten; 3 A. Ele- - ,'lrt-D. Hofman 212 strafpunten; 4 E. jffierts-J. den Braber 250; 5 A. Le- Poppe 283. y rittenkalender ziet er verder als a nlJgtult: 10 juli: badrit te Domburg (or- Jbirpatie De Zeeuwen); 18 juli: badrit deA'pelande (Scheldegouwen); 19 juli: 1 jdrlt te Koudekerke (De Zeeuwen); 23 v al badrit te Vlissingen (De Zeeuwen); (juli: badrit te Kamperland (Beve- """Men); 26 juli: badrit te Cadzand 27 juli: badrit te Kortgene (De iwen); l augustus: badrit te West- >elie (De Zeeuwen); 5 augustus: puz- te Westdorpe; 8 augustus: impot-rit' (Bevelanden); 25 augus- jflCfc vierde clubrit van De Bevelanden; '"^augustus: 'Irisrlt' van De Vossenrij- rtJs uit Hulst. 7-eeuws-Vlaamse itlas p»thapenhouders 2rfbben last van ■«lopende honden ISTBURG - Schapenhouders in "ïwsch-VIaanderen hebben de ■te week veel overlast van los- !nde honden, die de schapen aan- len. Bij een schapenhouder in Aar- lurg moesten onlangs vier schapen 1en afgemaakt, terwijl bij een ipenhouder in Sluis drie schapen "ltoffer werden van een 'hondse' ideling. ie weken geleden is een hondebezit- angehouden, die zijn hond had los ten op de schaapskudde van H. ze in Biervliet, die overigens ook de a daarvoor een aantal schapen ninkt en gewond terugvond. De penhouders pleitten nu voor regi- tie van de honden om de eigenaren Unnen achterhalen, te meer omdat pensen in de vakantie hun hond Ier scrupules uit de auto zetten, hebben absoluut geen hekel aan 8en", aldus een woordvoerder, ar er moet beter voor gezorgd wor- De schapen zfjn na een aanval niet fte benaderen; ze vliegen dan te lle omheining op dat de stukken uit kop vliegen". als verboden (het bezit levert dan een misdrijf op) moet beschouwen en wat beslist niet meer is dan antiek of cu riosa. In dit verband kon de tweede ge- tuige-deskundige, de wapenhandelaar P. Dorhout Mees uit De Bilt (voorzitter van de Nederlandse vereniging van wa penhandelaren) onthullen dat men thans op het ministerie van justitie be zig is met het opstellen van nieuwe richtlijnen. Daarna blijft het nog een moeilijke materie omdat er ook allerlei plastic imitaties op de markt komen, die zonder meer als 'pistool' of'revolver' kunnen worden gebruikt voor bedrei ging of afdreiging. Zolang die nieuwe richtlijnen nog niet gereed zijn moet men het doen met de uit 1970 daterende richtlijnen en die zijn blijkbaar nog zo weinig transpa rant dat de verschillende rechtbanken in Nederland deze voorlopig van geval tot geval in een hoge mate van autono mie moeten zien te interpreteren. De twee getuigen-deskundigen, van wie de laatste betrokken is in het overleg over de nieuwe richtlijnen, konden de 'Zeeuwse' rechtbank in ieder geval in zoverre van dienst zijn dat duidelijk werd dat de drie bij W. gevonden negen tiende eeuwse penvuurwapenen 'vrij zijn'; menkan ze zonder complicaties van het gevaar van strafbaarheid b< antiquairs aanschaffen. Anders is hu weer met replica's van oude geweren, waarvoor men (er worden ook kogels voor gemaakt) wel degelijk een vergun ning moet hebben, Kantine De rechtbankzitting van gistermorgen - en een deel van de middag - werd niet zoals gebruikelijk in het gebouw aan het Hofplein gehouden maar in het kantine van het Middelburgse poli tiebureau. Reden was dat een grote hoeveelheid wapens en munitie moest worden getoond en men vond het weinig verstandig dit 'arsenaal' in het rechtbankgebouw op te slaan. Eén van de kardinale vragen van recht bankpresidente mevrouw mr. S. Note- boom aan getuige Górlitz was welke van de wapens het karakter van oud- ZEEUWS- VLAAMSE DUIVENR UB RIEK (Van een medewerker) BIERVLIET - Het zal nog niet te vaak voorgekomen zijn, dat een hele vereniging slechts acht oude duiven inkorft voor een kringconcours vanuit Dourdan en dan toch nog de vier eerste prijzen in de wacht sleept. Dit resultaat behaalden de liefhebbers uit Kloosterzande in kring oost. Er waren namelijk 315 oude duiven in het kringconcours vanuit Dourdan en de liefhebbers uit Kloosterzande won nen de eerste prijzen. Aleen Theo Cas teels uit Hulst wist zich tussen dit ge weld te dringen, R. de Kort won de eerste en vijfde plaats, B. van Waes eiste de tweede plaats voor zich op tweede en A. Vercauteren plaatste zich eveneens hoog op de ranglijst. Er vlogen tevens 460 jaarlingen en hier van werd W. van de Bilt uit Koewacht winnaar voor G. Schlakens, de man die een dag te voren provinciaal Cha- teauroux op zijn naam schreef Door pech aan de auto, maar door kordaat optreden van de begeleiders werden de duiven te Dourdan wel wat later gelost. Gelukkig kon het concours doorgang vinden. Hoewel er vanuit Dourdan niet bijzonder snel werd gevlogen kon op de meeste plaatsen toch van een normaal verlopen concours gesproken worden. Dit in tegenstelling tot het verloop van de Quivraine-vlucht in Oost, waarop duizenden jonge duiven waren inge- korfd. In feite is het slechts een goed uur vliegen, hoewel in Sint-Jansteen bij voorbeeld de eerste prijswinnende duif net iets na tien uur binnenkwam. De laatste prijsduif klokte men pas rond half drie, hetgeen betekent dat op dat moment nog de helft van de jonge dui ven achter was en vele hokken zijn ook nu nog zwaar uitgedund. De mannen van Kring West en Cen trum, die op Doornik speelden hadden meer geluk. Op dat concours werden practisch geen verliezen geleden en al ging het ook hier niet snel, de prijskam pen hadden toch allen een vrij normaal verloop. Th Kind, 8 R. Vermorken; 9-10 A. Pieters. Met 54 jaarlingen, eerste 1023 m.p.m.: 1 Pr. Verstraeten; 2 G Popp en Zn.; 3 J. Verhei den; 4-6-9 Ed. van Goethem; 5-8 R. van Essen, 10 A. de Meijer CC Hulst met 94 oude duiven; eerste 1033 m p m 1 Th. Casteels; 2 P. Dhondt; 3 Ge broeders Kramer; 4 A. van Helsland; 5 A. de Poorter; 6 J. van Branden; 7-10 P van Kerk hoven; 8 H. Berkelmans: 9 J Braet Met48jaarlingen; eerste 1029m.p.m 1P van Kerkhovem; 2 Th Casteels, 3 Gebroeders Kramer; 4-7 J van de Branden; 5 A de Poor ter; 6 F. de Blik; 8 P. Antheunis; 9 Adriaansen en Zn.; 10 H. Everaerdt. Bromfietser gewond bij botsing Axel AXEL - Bij een botsing met een per sonenauto heeft een bromfiets bestuurder, F. van H. uit Axel, don derdagavond om kwart over tien een openbeenfractuur opgelopen. Het on geluk gebeurde op de fiets- en bromfiet soversteekplaats op de Nieuwendijk in Axel. Per ambulance werd hij overge bracht naar het Sint-Elisabethzieken- huis in Sluiskil. Zijn bromfiets werd vernield, terwijl de personenauto lichte schade opliep. Het ongeluk gebeurde doordat de bromfietser F. van H. op het rijwielpad over wilde steken en daarbij niet de over de Nieuwendijk rijdende personenauto, bestuurd door A. M. uit Temeuzen, opmerkte. Het gevolg was. dat F. van H. door de personenauto werd geschept en gewond raakte. heid droegen en of er voor deze min of meer al antieke geweren nog munitie wordt gemaakt. 'Spaarzaam', aldus de getulge-deskun- dige, 'maar in de derde wereld worden deze geweren nog wel gebruikt.' De ge tuige signaleerde in dit verband een cu rieuze ontwikkeling; men wil in de der de wereld graag modernere wapen, bij voorkeur met scheepsladingen vol. Zo men daar eenmaal de beschikking over heeft, dan worden de oude geweren als antiek geëxporteerd naar het meer welvarende deel van de wereld Over het gebruike van de geweren wees de getuige-deskundige voorts op de noodzakelijkheid een mengsel te ma ken van poeder en kruit om tot vuurkracht te komen. In dit stadium interumpeerde de ad vocaat van W., mr F. van Hassels uit Bergen op Zoom: „Je moet bijna een gifmenger zijn om dat voor elkaar te krijgen." Rustgevend In algemene zin keerde de heer Górlitz zich overigens tegen de opvatting, dat men geen imitatie-pistolen en (alarm pistolen) in huis mag hebben om een eventuele overvaller af te schrikken. „Die plastic wapens zijnin sommige gevallen ook vrij op de markt. Ze ge ven tienduizenden Nederlanders de rust terug die ze al jaren kwijt zijn." Getuige Dorhout-Mees wees er op dat een gehele nieuwe wet 'wapens en mu nitie' wordt voorbereid en dat daarbij antieke penwapenen vrij zullen blijven, maar wel met de restrictie dat er geen patronen voorhanden zijn. Tevoren had in dit verband de officier van justitie er op gewezen dat het gaat om de prin cipiële vraag of er weer munitie wordt gemaakt voor deze oude wapens. Toen bij een bepaald fragment van de be handeling de vraag werd opgeworpen of er nu werkelijk nog met deze oude ge weren geschoten kan worden hoorde men de opmerking dat het politiebu reau een schietkelder heeft zodat dit heel eenvoudig uit te proberen zou zijn. Raadsman mr Van Hasselt in dit sta dium: „Ik blijf liever hier." In zijn requi sitoir stelde de officier van justitie voorop dat het er vooral om gaat dat er een stuk duidelijkheid moet komen, Penvuurwapenen kunnen maar dan dient men er wel aan te verbinden dat er geen patronen bij voorhanden zijn. Voor de drie pengeweren vroeg de of ficier daarom (met teruggave) ontslag van rechtsvervolging. De andere inbe- slaggenomen geweren behoorden voor de officier wel tot de in de vuurwapen wet verboden zaken, evenals een etherbuks, een alarmpistool en andere pistolen, die door het uiterlijk voor af dreiging of bedreiging geschikt zijn. Omdat er bij W. ook echte, vrij recente en goed bruikbare kogelgeweren waren gevonden en in het algemeen gevang enisstraf wordt geëist voor verboden wapenbezit, wilde de officier in zijn eis toch een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken opnemen. Er wa ren inleveringsacties geweest, waarvan W. als hobbyist op de hoogte was. maar de verzamelaar uit Heinkenszand kon geen afstand van zijn bezittingen doen. Er dient paal en perk te worden gesteld aan de verzamelwoede, zo vond officier. Raadsman mr Van Hasselt ging op het karakter alle inbeslaggenomen wa pens in en attendeerde er nog een op, dat daaronder zelfmoordwapens zijn en exemplaren die meer het karakter hebben van oudheid dan van een bruikbaar vuurwapen. „mijn cliënt is een hobbyist met een blanco strafregister en heeft ze niet tot enig misdrijf bewaard", aldus mr Van Hasselt. HOEK - Bij het uitdiepen van de Braakmankreek nabij Hoek is vrijdag een opmerkelijke vondst gedaan: een houten bakboordsboei met een lengte van 1,75 meter. De boei zit met een ketting vastgeklonken aan een granie ten blok. Volgens een woordvoerder van de betonningsdlenst In Vlissingen moet de boei zeker uit de vorige eeuw dateren. Vanaf 1900 werd voor de vervaardi ging van boeien en bakens staal gebruikt. Een tweede aanwijzing is het granieten blok. sinds tientallen jaren wordt voor de verzinking al beton gebruikt Een juiste datering van de boei valt echter nog niet te geven. Beheerder A. A. Dourleijn van het recreatieschap 'De Braakman' is van plan op korte termijn de boei te laten onderzoeken door deskundigen. Na het onderzoek wil hij de boei een plaatsje geven op het recreatieschap. De betonningsdienst wil de boei echter ook toevoegen aan hun verzameling. Zeeuws-Vlaamse NVOB: aangepaste gezellenopleiding selectief gebruiken TERNEUZEN - De NVOB-afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, de vereniging van bouwondernemers, staat niet af wijzend tegenover het invoeren van een verbeterde gezellenopleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. Via deze oplei ding zou men sneller kunnen door stromen naar de kaderopleiding bouw. In de gezellenopleiding nieuwe stijl komen er een aantal vakken bij: wis kunde, projectie en mechanica. In de praktijk betekent dit dat degenen die deze verbeterde opleiding volgen, een deel van hun werktijd, ongeveer vier uur. op school zullen zitten, wat op be zwaren stuit van werkgeverszijde. NVOB-bestuurslld en voorzitter van de regionale opleidingscommissie de heer A. J A Hoorick. betoogde donderdag avond tijdens de diploma-uitreiking aan de geslaagden van de stichting va kopleiding bouw. in hotel Rotterdam te Terneuzen, dat het bedrijfsleven de aangepaste gezellenopleiding niet af wijst. Wel pleitte de heer Van Hoorick voor een selectief gebruik van de oplei ding: slechts diegenen die werkelijk ge schikt ervoor zijn dienen in de gelegen heid te worden gesteld de verbeterde gezellenopleiding te kunnen volgen. Instelling werkgroep welzijnsbeleid OOSTBURG - Nu de gemeenteraden van Aardenburg, Oostburg en Sluis akkoord zijn gegaan met de opzet van het welzijnsplan West Zeeuwsch- Vlaanderen, kunnen belangstellenden zich aanmelden als kandidaat voor de regionale werkgroep welzijnsbeleid. Deze werkgroep zal in later stadium resulteren in gemeentelijke commis sies. De werkgroep zal zich onder meer bezig houden met verkenning van de sociale situatie in West Zeeuwsch-Vlaanderen, het inventariseren van wensen vanuit de bevolking, instellingen en organisa ties en het maken van zowel een proce dure- als een subsidieverordening. Aanmeldingen voor de werkgroep kun nen gebeuren via de drie colleges van burgemeester en wethouders van Oostburg, Sluis en Aardenburg, per adres: gemeentehuis Oostburg te Oostburg. De sluitingsdatum voor aanmeldingen is gesteld op 25 juli. De kandidaten voor de werkgroep zul len geselecteerd worden op deskundig heid, spreiding naar gemeenten en een evenwichtig e verdeling tussen mannen en vrouwen. VLISSINGEN - De plantenziektenkundige dienst in het district Zeeland heen de gemeentelijke plantsoenendiensten gevraagd, extra waakzaam te zijn voor het uitbreken van bacterievuur in plantsoenen. Dit in verband met het voorkomen van deze vooral voor de fruittelers gevaarlijke ziekte in andere delen van het land. In een aantal boomgaarden in Flevoland, De Noordoostpolder en Zuid- Limburg is bacterievuur geconstateerd. De enige bestrijdingsmogelijkheid is omhakken of afzagen van de aangetaste boom, of, bij minder ernstige aantasting, het afsnijden van stengels en twijgen. In Oostelijk Flevoland is vrijdag over leg geopend tussen de plantenziekten- kundige dienst, het consulentschap voor de tuinbouw en staatsbosbeheer over het opruimen van besmette meidooms. Volgens het ministerie van landbouw en visserij is een dergelijke maatregel in andere streken van het land niet te verwzchten. Districtshoofd J. van de Velde van de Plantenziektenkundige dienst in Goes kent in Zeeland nog geem gevallen van bacterievuur in appelbomen. Wel is de ziekte geconstateerd in perebomen. De heer Van de Velde vraagt het pu bliek bij constatering van bacterievuur onmiddellijk de Plantenziektekundige dienst of de Rijkstulnbouwvoorlich- tingsdienst te waarschuwen. De ziekte kan zich voordoen in fruitbomen en an dere roosachtigen. zoals meidooms, co- toneasters en vuurdooms. De Plan- islaagd )en Haag slaagde voor het diploma delbaar archiefambtenaar de heer Willeboordse te Middelburg. >r het examen hulpprediker van de X?" Borgt, 'ormde kerk slaagde de heer H. a,° iters te Westkapelle. Dourdan uitslagen: Kring Oost met 460 jaarlingen; eerste 1051 m.p.m.: 1 W. van de Bilt, Koewacht; 2 G. Schalkens, Koewacht; 3 G. van Daalen, Kloosterzande; 4-5-10 R de la Ruelle, Koewacht; 6 P. van Kerkhoven, Hulst; 7 Th. Casteels. Hulst; 8 A. de Koster, Graauw; 9 P. Coenen, Koewacht, Met 315 oude duiven; eerste 1102 m.p.m.: 1 en 5 R. de Kort, Kloosterzande; 2 B, van Waes, Kloosterzande; 3 A. Vercauteren, Klooster zande; 4 Th. Casteels, Hulst; 6 P. Dhont, Hulst; 7 Ed. Verschuren, Heikant; 8 Ge broeders Kramer, Hulst, 9 A. de Koster, Koewacht: 10 A, van Helsland, Hulst. Sluis met 84 oude duiven; eerste 1046 m.p.m. 1 O. de Meijer, 2 M. Coppens; 3 P Maenhout; 4-5 Adr. de Smit; 6-10 G. Tanghe; 7 Van Damme-Poucke; 8-91. Datthijn Met 51 jonge duiven; eerste 1067 m.p.m.: 1-3-9 P Groosman; 2-8 Van Damme-Poucke; 4-6 O Marteijn; 5 G. Tanghe; 7 A. de Smit; 10 J Coppens-Focke Aardenburg Eede met 87 oude duiven; eerste 1037 m.p.m. 1-9 R. Braet; 2-4 J. van Ommen; 3 R. de Clercq; 5 A. Breijaert,; 6 M. de Smet; 7 A. Baerdemaeker; 8 A. Verstraeten; 10 L, de Clercq. Met 87 jonge duiven; eerste 1056 m.p.m1-3 J Gelmaert; 2 L. de Clercq; 4 A. Brijaert; 5 M. de Smet; 6 G. Lampaert; 7 R. de Clercq-De Cock; 8 W de Clercq; 9 W. Standaert en Zn.; 10 A. Dezutter. PV 'Hoop', Biervliet met 87 oude duiven; eerste: 1059 m.p.m.: 1-6 J. Lecluyze; 2 A. Si- monse; 3 J. van de Linde; 4-5 J. Dingemanse en Zn.; 7 A. Provoost, 8 A deBoevere; 9 M. de Dobbelaere; 10 M de Bree. Met 76 jonge duiven, eerste 1011 m.p.m1-5 J. Lecluyze; 2 C. de Graaf; 3 De RegUBracke, 4 B. Doens; 6 M. de Bree; 7 Dingemanse en Zn.; 8 A. Provoost; 9 J de Meijer; 10 B. de Groote. 'Strijd in Vrede' te Groede met 93 oude dui ven; eerste 1064 m.p.m.: 1-7 A. Buysse; 2 G. Schautteet, 3 E. Ulljn; 4-5 J. van Driel; 6-8-9 G. Dusarduyn; 10 L. van de Wege: Met 44 jonge duiven; eerste 1054 m.p.m, 1G Dusarduyn, 2-7 E. Ulljn; 3 J. Vermeulen; 4 A. Schaap; 5-6 Dusarduyn Gz,; 8 Gebroeders Elfrink. 9 A Beun; IQ J Manhave. In Kloosterzande waren slechts 8 oude dui ven lngekorfd, maar de eerste vier in de Kring werden gewonnen door deze duiven. De vier de duif In Kloosterzande won een topprijs in de kring maar heeft geen prijs meer in eigen vereniging. 1-4 R. de Kort; 2 B van Waes; 3 A, Vercaute- Met29Jaarllngen, eerste 1106m.p.m. 1-4-5G. van Daalen; 2-6 A. L. de Koster, 3-8 A. Ver cauteren, 7 R, Mahu; 9 Visser de Jonge; 10 J 'De Zwaluw' te SlntrJansteen met 50 oude duiven; eerste 1016 m.p.m.: 1-2 J. Verheiden, 3-6 J. Everaerdt, 4 P. Rottier; 5 L. de Wind; 7 OP 11 EN 12 AUGUSTUS DRUK PROGRAMMA GEEN STRIKT ZEEUWSE AANGELEGENHEID BRESKENS - De komende visserij feesten te Breskens - op 11 en 12 augus tus - staan in het teken van de Belgisch- Nederlandse samenwerking op vis- serijgebied. Zaterdag 11 augustus zul len in het kader van deze ontmoeting een viertal sprekers vanaf 10 uur 's morgens het woord voeren in de Vis mijn te Breskens. Ze zullen spreken over de samen werking op visserijgebied tussen beide landen. De sprekers zijn de heer drs R, de Clerck van het rijksstation voor zeevisserij uit Oostende, de heer J. F. de Veen van her rijksinstituut voor vis serij onderzoek uit IJmuiden, de heer drs H. A. H. Boelmans Kranenburg van de stichting van de Nederlandse vis serij, de heer drs A. Wittewrongel van de Belgische rederscentrale. Het is de eerste maal dat de Belgische en Neder landse vissers elkaar ontmoeten. Tot nu toe beperkten de ontmoetingen zich tot contacten op ambtelijk niveau. De ontmoetingsdag te Breskens is een initiatief van de Breskense visserij ver eniging 'Ons Belang'. De organisatoren hopen dat de dag bij zal dragen aan de Prijskaarting SAS VAN GENT - De afdeling Sas van Gent van de Bond van Bejaarden en Gepensioneerden sluit het kaartseizoen af met een prijskaarting op maandag 9 juli in ontmoetingscen trum 'De Rosselaer' in Sas van Gent. Ook voor de joker-liefhebbers is een prijspakket te verdienen. De kaarting begint om 14.00 uur. samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse vissers, zowel op weten schappelijk als op economisch terrein. 'Ons Belang'-voorzltter P. de Baere „De Belgische en Nederlandse vissers hebben een groot aantal gezamenlijke belangen: ze vissen beiden op platvis en zijn daarmee bijna de enigen". De laatste tijd zijn de verhoudingen tussen dc Belgische cn Nederlandse vissers enigszins vertroebeld, omdat de Belgen Nederlandse vissers ervan beschuldi gen in hun territoriale wateren te vis sen. Voorzitter Pinteion van de Belgi sche rederscentrale hoopt dat na de ontmoetingsdag van Nederlandse zijde meer begrip zal worden getoond voor het Belgische standpunt in deze. Overigens zijn volgens Zevibel-voorzit ter J. van de Bos de problemen inmid dels ver opgelost 'Ons Belang' wil van de ontmoetingsdag geen strikt Zeeuw se aangelegenheid maken: zij heeft alle visserijverenigingen in Nederland een uitnodiging gestuurd voor deze dag. feesten Behalve He ontmoetingsdag voor de vissers bieden de visserijfeesten ook heel wat voor het gewone publiek. Een overzicht van het programma: zaterdag 11 augustus, 8 uur: rommelmarkt op het Spuiplein; 14.00 uur, traditionele vlaggetjesdag van de Breskense vis sersvloot. Belangstellenden kunnen een tochtje maken op de Westerschel- de; 14.30 uur: visfileren aan de Vismijn, gebakken visfilets worden gratis uitge deeld; 14.45 uur: uitdelen van bekertjes garnalen, een gratis proevertje; 15.00 uur: grote barbecue op het Spuiplein; 15.30 uur: kinderprogramma Al Pres ton in de Vismijn; 16 00 uur: haven zwemwedstrijd, start en finish by de jachthelling Frans Maas; 20.00 urn- groot volksbal in de Vismijn. Zondag 12 augustus, 14.00 uur: schieting op de lig gende wip op het Spuiplein, streekfoi- kloristisch gebeuren, 14.30 uur: aan voer door vissersschepen van garnalen aan de Vismijn, uitdelen van bekertjes garnalen; 15.00 uur: folkloristische groep Heyster, visbakkers bakken vis voor de vismijn en delen die uit; 15.00 uur; grote barbecue op het Spuiplein; 15.30 uur: havenzeilwedstrijd, start bij de Vismijn; 16.00 uur: optreden van de showband 'Axel' op het Oranjeplein, 19.30 uur: slótconcert door Veronica uit Zeeuwsch-Vlaanderen, voorafgegaan door een optreden van een majoret- tenkorjSs uit Oostburg: 19.30 uur: aan vang volksbal in de Vismijn; 22.00 uur: groot vuurwerk op het Haventerrein. VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF TERNEUZEN - In hotel 'Rotterdam' in Temeuzen werden de diploma's uitge reikt aan de geslaagde leerlingen van de cursussen van de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf. De namen van de geslaagden zijn: Bouwtimmeren: W. L. David Zuiddor- pe; R O. d'Honk Zuiddorpe; M. C. Dec- kere Terhole; J. M. Meertens Axel; M. v.d. Plas. Temeuzen. Bouwmetselen: E. C. Pauwels Temeu zen; A. L R. v. Hooff Kloosterzande; M. A. Coninck Koewacht (Prijs: best ver zorgde bouwopleidingsverslag); P J. Wautier Axel, (Prijs: beste bouwexamenresultaat), Banktimmeren: R. J. de Ligt Axel; F. A. Bovendeur Aardenburg; A M v Waesberghe Koewacht (Prijs; beste banktimmerexamenresultaat); J. L. v. Hoeve Waterlandkerkje (Prijs best ver zorgde bankopleidingsverslag) Gezel timmeren: A. P. de Vos Zaamslag (Prijs: beste gezelexamenresultaat: W. C. Jansen Waterlandkerkje; (Prijs voor best verzorgde gezelopleidingsverslag; L. A. de Groote) Gezel metselen: K. M. Maljaars. Hoek. (Advertentie) Bel de vakkundige Carrier dealer^ snelle levering vakkundig advies gunstige prijs ruim assortiment vrijblijvend begroting INSTALLATIEBEDRIJF eggermontbv EWEG 58 4561 GV HULST - TEL. 01140-2478 tenziektenjundige dienst controleert in de hele provincie vooral meidooms op de ziekte. De dienst let er daarbij op. dat boomkwekerijen zijn omgeven door een ziektevrije zone, om ze te vrijwaren van het bacterievuur. Fruittelers heb ben een meldingsplicht in het geval aen aan het voorkomen van bacterievuur op hun bedrijf. De ziekte moet dan wor den bestreden door omhakken of snoei en van de aangetaste boom of deel er van. Uit Engeland Volgens dr N. van Tiel, directeur van de plantenziektenkundige dienst in Wageningen is de ziekte in 1966 door vogels vanuit Kent in Engeland over gebracht naar Nederland. Ook is over brenging van de bacterie op andere wijze, bijvoorbeeld door mensen, denkbaar. De ziekte kwam in 1966 voor het eerst voor in Zeeuwse boomgaarden en kreeg toen de naam perevuur omdat het toen hoofdzakelijk perebomen betrof. Bij wijze van voorzorgsmaatregel werden toen behalve de aangetaste bomen ook tal van meidooms opgeruimd. In het begin van de jaren zeventig was er een besmettingshaard bij Den Helder. De opruiming van meidoornis is toen be perkt gebleven. Daarna, zo vertelt de heer Van Tiel, heeft men een verdere verspreiding van het bacterievuur door het land niet meer kunnen verhinderen. Ieder jaar worden wel een paar haarden ontdekt en bestreden. Districtshoofd Van de Velde in Goes:: „Het gaat de slechte kant op. We moe ten erg op onze hoede zijn om er op tijd bij te zijn en de besmettingshaarden te, verwijderen. Daarom is medewerking van niet alleen de fruittelers, maar ook van plantsoenendiensten en het pu bliek nodig. Op die manier kunnen we ingrijpen, voordat het bacterievuur de kans krijgt hele bomen aan te tasten en zich verder te verspreiden." Collecte SINT-ANN ALAND - De colecte ten ba te van Sonnevanck en Zonnegloren bracht in Sint-Annaland 432,21 op. Jaarlijkse kermis HEINKENSZAND - Vandaag (zater dag) en maandag wordt in Heinkens zand de jaarlijkse kermis gehouden. Onverzekerde auto in brand, chauffeurs zonder rijbewijs SLUISKn, - Vrijdagmiddag IS op dé Baljuwlaan in Sluiskil de personenau to van twee Terneuzense jongens, A. J. J. H. en A. O. in brand gevlogen. De jongens, nog geen achttien, hadden de auto voor 200 gulden gekocht en maak ten er een ritje mee. In Sluiskil vloog de motor in brand. Een passerende vrachtwagenchauffeur bluste het vuur. H. en O. beschikten niet over een rijbewijs. Zij waren bovendien niet verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 43