Ook de VS nemen stelling tegen houding van Vietnam Somoza bombardeert bolwerk Sandinisten Oliecrisis als een oplossing voor de Palestfjnen uitblijft Inspraakorgaan Molukkers wil eigen verkiezing Gemeente Amsterdam: blokkade woonboten moet gebroken worden Nederlandse slepers bergen tanker 1 NEDERLANDSE DELEGATIE NAAR MALEISIE nc het weer 1ZONNIG NIEUWE AANVAL OP MANAGUA' SJEIK JAMANI WAARSCHUWT VOOR OPBLAZEN TANKERS t ilNSDAG 3 JULI 1979 PZC/binnen -buitenland net O iten. en kregen bijstand van het personeel van een Westduits booreiland, en van de Vietnamese autoriteiten. Op 29 juni, aldus het persbureau, probeerden per soneelsleden van het booreiland de Vietnamezen clandestien te laten ver in 2JJALI (AFP/UPI/Reuter/GPD) - Maandag hebben behalve Londen en Peking ook de Verenigde UUIStaten Vietnam verantwoordelijk gesteld voor het vluchtelingendrama. t is „Honderdduizenden mensen worden genoopt tot vluchten, tienduizenden moeten dit wel met de jggjlood bekopen", zo verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance op Bali in soppen oproep aan de internationale gemeenschap de internationale druk op Vietnam te vergroten ^8 lot wijziging van zijn beleid. iterd le>et)p een bijeenkomst van de ASEAN- °landen (Maleisië, Indonesië, Filippij- hen, Singapore en Thailand) herhaalde ae Vi dat de Verenigde Staten elk van de ze landen te hulp zal komen bij zijn ver- lt0%ediging. op het ogenblik na de Vietnamese invasie van Cambodja "J vooral het aangrenzende Thailand. 1S ^"Maleisië, dat voorlopig verder gaat met Jj- jhet terugdrijven van vluchtelingen "haar open zee. liet weten, dat het drie vaW>rstellen zal doen op de VN-vluch- venlelingenconferentie die later deze maand in Genève wordt gehouden. Mi nister Tan Sri Gazaü verklaarde in een e vlnterview, dat. als andere landen de last "Van de vluchtelingen met Maleisië wil- lt aïen delen, Maleisië makkelijk zou kun- "evnen stoppen met het afweren ervan. 0SWar dan zou er volgens de Maleisische ls voorstellen in de eerste plaats door de uurVN een vluchtelingenkamp moeten worden ingericht in Vietnam. China, de Vs, Frankrijk. Australië en Japan zou- "J qÜen verder doorgangscentra voor defi- 3 19hitieve hervestiging moeten oprichten. J"afyolgens de Maleisische radio onder- f 9n'schepte de marine zondag ruim ^"duizend vluchtelingen in boten voor de noordoostkust en was deze bezig ze te- maVug te drijven naar open zee. Een boot 313 mad 950 vluchtelingen aan boord en lwortwee kleinere 106. toer, trekken met tweeservice schepen De Vietnamese autoriteiten eisten daarop dat de Westduitsers zich van dergelijk illegaal optreden zouden onthouden. De vluchtelingen zijn gezond en wel aan wal gebracht. Een delegatie van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken zal in de tweede helft van juli naar de Ma leisische hoofdstad Koeala Loempoer reizen om een procedure vast te stellen voor de vestiging van Vietnamese vluchtelingen in ons land. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Koeala Loempoer zei maandag dat besloten is de selectie door de ambassade te laten uitvoeren. De delegatie zal ook de maatstaven on der de loep nemen die bij de selectie worden gehanteerd. Gestreefd zal wor den om zoveel mogelijk de kansarme groepen, dat zijn Vietnamese vluchte lingen die door andere landen zijn af gewezen. alsmede gehandicapten op te nemen. Uitzendbureaus mogen de geldende toeslagen op de tarieven die zij op oj vlak vóór 19 december 1978 in rekening brachten verhogen van 2,9 procent naar 4.9 procent, aldus het ministerie van economische zaken. AMSTERDAM ANP) - Woonbootbewoners uit de hoofdstad houden sinds zaterdag met hun schepen het verkeer tussen Het IJ en de Kostverlorenvaart gestremd. Sinds enige lijd moeten woonbootbewoners die naar Amsterdam willen doorvaartbnefjes' tekenen De gemeente heeft deze briefjes ingesteld om schippers, die zich onder het mom van doorvaart in Amsterdam willen vestigen, aan te kunnen pakken. De woonbootbezitters willen afschaffing van de doorvaartbriejjes. Het gemeentebestuur van Amsterdam besloot, maandagmiddag dat de schepen moeten worden weggesleept. Van de zijde van de beroepsvaart is fel geprotesteerd tegen het uitblijven van acties tegen de blokkade Veroordeling vt iegeDe ASEAN-landen hebben na afloop ^ojjvan hun conferentie op Bali de hou- (ymfling van Vietnam formeel veroor- a^deeld. Zij hielden de deur voor een je (dialoog over het vluchtclingenpro- steebleem open, maar noemden Vietnam bet land dat Cambodja is binnengeval len. De ASEAN stelde voorts vast, dat verdere escalatie van de gevechten in Cambodja en een inval in Thailand de 1 veiligheid van de vijf ASEAN-landen flirect in gevaar zou brengen. De Vietnamese regering heeft zondag ran bij de Westduitse ambassadeur in Ha- dednoi geprotesteerd tegen de hulp die rt dtwee Westduitse schepen hebben ver- troleend aan Vietnamezen die illegaal het :d Land wilden verlaten, zo berichtte het r. Vietnamese persbureau. laalTwee schepen met 300 Vietnamezen die 1 pmet land illegaal verlieten raakten voor ril de kust van Vietnam in moeilijkheden, inte De groep bootvluchtelingen die vorige week in ons land aankwam, gehuisvest in Harlingen. Vietnamese vrouwen maken de maaltijd zelf klaar in het Herv. rust huis in Harlingen. VOOR NIEUW ADVIESLICHAAM UTRECHT (ANP) - Het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers vindt dat er verkie zingen gehouden moeten worden onder Molukkers, als minister Wiegel (bin nenlandse zaken) zijn plannen doorzet vooreen nieuw Moluks adviesorgaan. Dat staat in een advies aan minister Gardeniers (crm) dat het inspraakorgaan maan dag in Utrecht gepubliceerd heeft. i m:7| Weersverwachting tot dinsdagavond: Droog weer met wolkenvelden maar nok af en toe zon. Middagtemperaturen ?aarond 18 graden. Zwakke tot matige le"\vind tussen west en noordwest, e b< >s' tvooruitzichten voor woensdag en don- moiderdag. Droog weer met zonnige perioden. ^^Middagtemperaturen omstreeks 22 rmegraden. aete •zeeweersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. ^~Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 12; min. temp. omstreeks 12 graden; max. temp. omstreeks 21 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16; min. temp. omstreeks 13 graden; max. temp. omstreeks 23 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Scandinavië: wisselvallig, 15 tot 20 graden. Britse Eilanden, Benelux. Noord- en West' Frankrijk, Duitsland" wolkenvelden, af en toe zon, 17 tot 21 graden. Midden- en Zuid-Frankrijk: vrij zonnig, 18-23 graden, later plaatselijk onweer Alpengebied, Oostenrijk, Noord-Italié: plaatselijk regen of onweer, 18 tot 24 graden, Portugal: vrij zonnig. 19 tot 24 graden. Spanje, Midden- en Zuid-Italië, Joegoslavië, Griekenland: overwegend zonnig, later plaatselijk onweer, 25 tot 30 graden, hier en daar meer dan 30 graden. Het Inspraakorgaan heeft al eerder kri tiek geuit op de plannen voor een ander, breder, advieslichaam, dat niet meer onder crm zou moeten sorteren, maar onder binnenlandse zaken. In haar commentaar aan minister Gardeniers zegt het Inspraakorgaan dat het tegen een gemengde commissie is. Er moeten alleen Molukkers inzitten. Verder wil het Inspraakorgaan dat een advies lichaam onafhankelijk moet kunnen opereren van de overheid, er zou weer gekozen moeten worden voor een stich tingsvorm. Voorzitter, drs. M. F. Mual, vindt dat zoals de plannen er nu liggen, minister Wiegel de klok terugdraait met de inspraak. De minister, aldus Mual, gaat uit van een situatie, zoals binnenlandse zaken die graag zou zien. Maar. vindt hij. Wiegel kan niet om het bestaande Inspraakorgaan heen. Mual pleit voor een verbreding van zijn commissie, dat zou via verkiezin gen kunnen gaan. Een alternatief is, dat nog niet vertegenwoordigde Mo lukse organisaties aan de hand van hun aanhang een aantal zetels claimen in het nieuwe Inspraakorgaan. Mual is er in ieder geval voor dat de overgang van het oude naar het nieuwe orgaan zeer geleidelijk verloopt. Hij denkt aan een termijn van een jaar. Volgens beleidsmedewerker Henk Smeets van het Inspraakorgaan heb ben verschillende ministeries in Den Haag de grootste moeite om samen te werken met het inspraakorgaan dat minister Gardeniers adviezen moet ge ven. Sommige verzoeken van crm heeft het inspraakorgaan niet of nauwelijks kunnen honoreren, omdat de mede werking op andere departementen mi nimaal is, ondanks toezeggingen van crm. Dit blijkt uit het verslag "Achttien maanden Molukse inspraak', dat het bureau maandag in Utrecht heeft ge publiceerd. Volgens Smeets loopt de samenwerking onder meer stroef met justitie, binnenlandse zaken en sociale zaken. Samen met de welzijnsstichting Boenga Tjenkeh uit Huizen (N-H) is het Landelijk Comité Zuidmolukken (LAC) een onderzoek begonnen naar discriminatie van Molukkers. Het LAC heeft een paar duizend enquêtefor mulieren verspreid ia de Molukse woongemeenschappen in Nederland. Het resultaat van de landelijke en quête wil het LAC in de loop van sep tember publiceren. Zieken vonden in Lourdes verlichting LOURDES UPI)-Vijf personen die een congres van een charmismali- sche beweging bijwoonden in Lourdes in de Pyreneeën, waar de maagd Maria zou zijn verschenen aan de later heiligverklaarde Ber- nadette Soubirous. hebben zoal geen totale genezing voor hun ge- wrichtsreumatiekblindheid en verlamming gevonden, dan wel een opmerkelijke verlichting. Dat verklaarde maandag kar dinaal Leo Jozef Suenens van Me- chelen-Brussel, primaat van Bel gië. „Te bewijzen dat een wonder heeft plaatsgehad is een uitermate deli cate zaak", zei kardinaal Suens op een persconfentie„Een wonder is een speciaal iets. Het wonder van beter worden is een andere zaak". 'In hei weekeinde én maandag ver toefden in Lourdes ruim tienduizend pelgrims ter bijwoning van het charismatische congres. Kardinaal Suenens zei dat de vijj personen die een opvallende verbe tering in hun toestand ervoeren, allen plotseling de sensatie van hit te of kou hadden gehad alvorens de verbetering te merken. In Lourdes hebben zich 64 gevallen van genezing voorgedaan waar van de kerk de niet langs natuur lijke weg te verklaren aard erkent. Een laatste geval van deze rij deed zich vorig jaar voor, toen een Fran se gepensioneerde boekhouder na een tweede bezoek aan Lourdes in 1970 het gezicht terugkreeg. MANAGUA (UPI) - De luchtmacht van president Anastasio Somoza van Nicara gua heeft de stad Masaya gebombardeerd waar de Sandinistas zich volgens hun zeggen hergroeperen voor een aanval in Noord-zuidelijke richting voor het in nemen van de hoofdstad, 25 kilometer verder. Volgens politieke kringen in Managua heeft Somoza dringend nieuw militair materieel nodig en heeft zich tot Israel gewend om het te krijgen. Een Israëli sche woordvoerder in Tel Aviv sprak tegen dat Israël Nicaragua bevoor raadt. Masaya, dat sinds 24 juni in handen van de Sandinistas is, is een belangrijk bol werk van de guerrilleros in Nicaragua geworden. Moise* Hassan, het enige lid van de voorlopige opstandelingenrege ring dat in Nicaragua vertoeft, zegt dat zich in Masaya 5.000 guerrilleros bevin den De opstandelingen zijn ook heer en meester in Leon, de tweede stad van Nicaragua. 88 kilometer ten noorden van Managua. Hassan zei dat het versterkte garnizoen van Masaya nu wachtte op een kolonne van het Sandinistische leger die nu bij de Costaricaanse grens is, „Om Mana gua vanuit het zuiden en noorden te isoleren1' alvorens een definitieve aan val op. de hoofdstad wordt onderno men. Buitenlandse journalisten, onder wie enkele Amerikanen, hebben gezegd dat zij bewijzen hebben gevonden van executies van burgers door de nationa le garde in Managua op zondag. De journalisten vertelden dat zij op de oever van het meer van Managua bij het nationale theater acht gedeeltelijk verbrande lijken vonden en vier ver koolde stoffelijk overschotten in een opslagplaats in het noordoosten van Managua. De handen van enkele Levenslang voor Italiaanse fascist ROME (DPA)- De neo-fascist Ermanno Buzzi is door een rechtbank in het Ita liaanse Brescia veroordeeld tot le venslange gevangenisstaf. De recht bank achtte de 41-jarige Buzzi verant woordelijk voor de aanslag in deze stad in mei 1974, waarbij acht mensen omkwamen en 90 gewond werden. Een medeplichtige van Buzzi. Angelio Papa. kreeg wegens zijn aandeel in de aanslag tieneneenhalfjaar gevangenis straf. Een aantal andere medeplichti gen kregen straffen van vijfjaar. slachtoffers waren op de rug gebon den. Enkele journalisten waren naar de op slagplaats gegaan en hadden gezien hoe leden van de nationale garde vier burgers wegleidden. Vervolgens hoor den zij schoten. Nederland zal de voorlopige regering van Nicaragua, vooralsnog niet erken nen. De Nederlandse regering, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, is van mening dat de voorwaarden die zij voorerkenning van een regering aan legt, met name de stabiele uitoefening van.een daadwerkelijk gezag over het land. in dit geval nog niet zijn vervuld. DEN HAAG (ANP) - Bij de jaarlijkse trekking van de 2,5 pet premielening Den Haag 1952-2 is obligatie nr. 186982 uitgeloot met f 50.000. De twee prijzen van f 10.000 vielen op de nrs. 136935 en 199633. Met f 1.000 lootten uit de nrs. 102546. 133338. 133393, 148836, 153530. 169310, 175691", 185469,191327 en 194854. De vijf prijzen van f 500 gingen naar de nrs 125671. 142329. 166790. 171968 en 199758 Voorts worden 482 obligaties afgelost met f 150. DEN HAAG (ANP)-Het Nederlandse zeesleepbedrijf Wijsmu'ler uit IJmuiden is bezig een op de rotsen gelopen gastanker bij de Straat van Gibraltar te bergen. De tanker, de El Paso-Paul Kayser van 66.000 brt, die onder Liberiaanse vlag vaart, is geladen met 99.000 kubieke meter vloeibaar aardgas (lng). De gastanks zijn nizt lek, maar de voorste bodemtanks zijn wel lek geslagen. De tanker is in de nacht van vrijdag op zaterdag met volle vaart op de rotsen ten oosten van de Straat van Gibraltar gelopen, toen de tanker een aanvaring pro beerde te voorkomen. De gastanker is door de snelheid over de rotsen heenge- schoven en helt zelfs iets voorover Maandag waren drie Nederlandse sleepboten bij de gestrande gastanker aanwe zig. Het zijn de Tempest (14.000 pk), de Biscay Star i11.200 pk), beide van de firma Wijsmuller die het bergingscontract heeft gekregen en de Smit Rotterdan (22.000 pk) van Smit Internationale uit Rotterdam die als onderaannemer door Wijs muller is gecontracteerd. De twee Nederlandse maatschappijen zijn met veel materieel ter plaatse omdat au een van de eerste keren is dat een gastanker op de rotsen is gelopen en bergingsmaatschappijen nog niet veel praktijkervaring hebben met tankers met deze inhoud. Er heeft tot nu toe geen vervuiling van de zee plaatsgevonden Volgens een woordvoerder van de eigenaar bestaat er geen bevaar voor de bemanning en de bergers. In ieder geval niet zolang de gastanks heel blijven. De zeven landen aan de Oostzee - Zweden, Finland, Denemarken, Oost- en West- Duitsland, Polen en de Sowjet-Unie-zijn een experiment begonnen dat ten doel heeft, schepen die olie lozen op te sporen. Volgens de Zweedse raad voor de scheepvaart houdt de proef in dat de havenau toriteiten waar een tankschip officieel olie lost, in de tanks van dat schip een mengsel deeltjes van verschillende soorten metaal doen. De samenstelling van dit mengsel en de naam van de betrokken tankboot worden vervolgens centraal geregistreerd. Wanneer een dergelijk schip bij het schoonmaken van zijn tanks op zee olie loost, kan een klein monster van dit afval voldoende zijn om de schuldige op te sporen. Deltagebied Ten zuidwesten van Ierland ligt een omvangrijk hogedrukgebied. Een uit loper hiervan zal het weer bij ons in gunstige zin beïnvloeden. Verwacht wordt dat in tegenstelling tot het noor den van het land de bewolking verder zal afnemen. Bij flinke zonnige perio den zal de temperatuur tot 18 graden stijgen. De wind blijft zwak. Bericht voor de watersport: zwak en veranderlijk; 's middags west tot noordwest; maximaal 4 B. ft. De tem peratuur van het zeewater is 17 graden 'Qelcius. Vooruitzichten voor woensdag: zonnig en verdere stijging van temperatuur. ZON EN MAAN juli Zon op 05,25 onder 22.02 Maan op 14.46 onder 01.40 4 juli Zon op 05.26 onder 22.02 Maan op 15.53 onder 02.40 NEW YORK (AFP/UPI/RTR) - Als niet spoedig een regeling in het Midden- Oosten tot stand komt, met een eigen land voor de Palestijnen, dreigt een nieuwe oliecrisis, waarbij de olieprijs kan oplopen tot 50 dollar per barrel (159 liter), zo heeft de olie-minister van Saoedi-Arabië, sjeik Jamani, ver klaard in een interview met har Ame rikaanse weekblad Newsweek. Als gevolg van de revolutie in Iran daalde de olieproduktie daar met drie miljoen barrel per dag, waardoor eco nomische paniek ontstond 'Als iets dergelijks opnieuw gebeurt, zal de prijs snel oplopen tot 50 dollar per barrel. De meeste bedrijven in het westen zouden dan moeten sluiten en het zou erger zijn dan de crisis van 1929'. Op de vraag wat er dan zou kunnen ge beuren .zei Jamani: 'Kijk eens wat er deze week gebeurde toen de Israëliërs vijf Syrische vliegtuigen neerschoten boven Libanon. Dat soort dingen kan snel escaleren. De Israëliërs zoeken naar een voorwendsel om zich te ont trekken aan de onvermijdelijkheid van een Palestijns vaderland en terugtrek king van de westelijke Jordaanoever. De Palestijnen worden steeds wanho piger. Het zou mij niet verrassen als ze op zekere dag een of twee supertankers tot zinken brengen in de Straat van Ormoez, om de wereld te dwingen iets te doen aan hun lot, en aan Israèls hals starrigheid. Dan zou het kanaal, waar door dagelijks 19 a 20 miljoen barrel passeren, geblokkeerd raken. Daarbij vergeleken is de huidige crisis kinderspel Of de Verenigde Staten kunnen Israël dwingen tot uitvoering van de VN-resolutie 242, en dus tot te rugtrekking naar de grenzen van voor juni 1967 - of ze kunnen het niet Als ze het niet kunnen moet u bereid zijn de gevolgen onder ogen te zien.' aldus Ja mani. Israëlische luchtaanvallen op het zui den van Libanon hebben ongeveer tachtig procent van de aanvallen ver hinderd die Palestijnse guerrillastrij ders in de laatste vier of of vijf maan den op Israël wilden plegen, verklaar de maandag het hoofd van de Israëli sche militaire inlichtingendienst. Generaal-majoor Jehosjua Saguy zei op een persconferentie dat de lucht aanvallen op Palestijnse bases nood zakelijk waren voor Israëls defensie. Hij waarschuwde dat ais synscne straaljagers het voor gewoonte zouden gaan houden tussenbeide te komen, de Israëlische luchtmacht terug zou vech ten, zoals zij vorige week heeft gedaan boven Zuid-Libanon. Op de vraag of er kans was dat deze botsingen zouden escaleren, ant woordde generaal Saguy: Niet tot een echte oorlog, denk ik.' Hij had kritiek op de rol die het VN-vre- desleger in het zuiden van Libanon speelt. Het laat zich niet van zijn beste kant zien, zei hy. Het geeft, toe dat in het gebied waar het optreedt intussen 350 steunpunten van de Palestijnse guerrillabeweging zijn gevestigd Israël gaat ervan uit dat het er meer zijn. De Libanese premier, Selim Hoss, heeft vaü Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), geëist dat de Palestijnse guerrillastrijders onmiddellijk alle activiteit tegen Israël vanaf Libanees grondgebied stopzetten en dat zij zich uit alle plaatsen in de buurt van de grens met Israël terugtrekken. Dit is maandag van officiële zijde in Beiroet bevestigd. Op deze wijze zou Israël geen aanleiding meer krijgen voor nieuwe acties in Libanon. Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, tel (01180)27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11 30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur Expeditie (01184) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 43.00, franco per post 50,00; per maand 14,55; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr.: 3754316. t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95; ingezonden mededelingen 2'fex tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. iiro: 35 93 00, Provinciale Zeeuw- e Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 21