ngelukken met doden in verkeer: oorzaak alcohol Dr. Boertien opende expositie over leven van koningin Juliana Wateronttrekking aan duinen van Schouwen wordt uitgebreid Vrijspraak Terneuzenaar voor aandeel in zwendel met fietsen PZC/provincie RECHTBANK MIDDELBURG ^tosiïteiamse amltofe van General Motors Vormingsweek over kerkenconferentie West- Vlaanderen wil helft van zijn afval verbranden Ongeluk met doden bij Hulst: boete en rij-ontzegging 'MIJN NAAM IS JULIANA' TOT EN MET JULI IN VLISSINGEN ZATERDAG 30 JUNI 1979 VERKOOP en SERVICE AUTO-HENDRIKS Westwal 25 GOES 01100-16210 (Slot van pag. 1 eerst kunstmatig wordt geïnfiltreerd - terughoudendheid moet worden be tracht", aldus cogrowa. Bezwaar Tegen verhoging van de bestaande onttrekkingsvergunning is destijds onder meer bezwaar aangetekend door het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur- landschaps- en milieube scherming, de stichting natuur en mi lieu, de stichting duinbehoud en wa terwinning en de natuur- en vogel wacht Schouwen-Duiveland. De in stellingen lieten weten dat eerst de ge volgen moeten worden afgewacht en onderzocht van het infiltratie-project dat in 1978 in gang werd gezet. Minis ter Ginjaar heeft bij het 'wegen' van de bezwaren onder meer overwogen dat deze zich in wezen niet richten tegen een verhoogde waterwinning als zo danig, maar eerder tegen een toene mende infiltratie met Haringvliet water. Ook is de bewindsman ervan uitgegaan dat bij de opzet van het infiltratiepro ject rekening is gehouden met een toe komstige uitbreiding van de water winning tot zeker 4.5 miljoen kubieke meter per jaar (de huidige werken zijn op die hoeveelheid bij voorbaat afge stemd) De heer Ginjaar heeft er verder nota van genomen dat de Kroon in 1976 ai bezwaren tegen infiltratie verwierp Door gedeputeerde staten van Zeeland Advertentie AXEL - De 26-jarige Axelaar K. Klaas- sen is deze week geslaagd voor zijn doc torandus examen in de sociologie aan de Universiteit van Utrecht. Hard-rock-formatie treedt op in Breskens BRESKENS - Zaterdag 14 juli treedt in de Vismijn te Breskens de hard-rock- formatie 'Turbo' op. De organisatie van dit concert, dat 's avonds om acht uur begint, is in handen van de werkgroep 'J'uit-West'. VLISSINGEN - Dr. C. Boertien. com missaris der koningin in Zeeland, heeft vrijdagmorgen in aanwezigheid van een groot aantal genodigden de expositie 'Mijn naam is Juliana' in het Stedelijk Museum te Vlissingen geopend. De heer Boertien deed dit door bij de uitgang van het museum een oranje gordijn opzij te schuiven, waarna de genodigden de expositie be zochten. De tentoonstelling laat in chronologische volgorde alle belang rijke gebeurtenissen uit het leven van koningin Juliana zien. Aan de officiële opening ging in hotel 'Maldegem' een korte bijeenkomst vooraf. De Vlissingse burgemeester drs. Th. J. Westerhout hield een toespraak en sprak daarin van een 'tentoon stelling met een speciaal karakter in een speciaal jaar', gezien het feit dat de koningin dit jaar haar zeventigste ver jaardag vierde Een speciaal woord van welkom richtte hu tot de heer A. Hack. burgemeester van Veere. Veere is deel genoot in het markizaat met Vlissin gen. Burgemeester Westerhout sprak de verwachting uit. dat de tentoon stelling het wellicht als 'slecht-weer-ac- tiviteit' bij de vakantiegangers goed zal doen. Dr. Boertien bedankte met name de gemeentearchivaris te Vlissingen en Veere. de heer N. Veldhuis, voor zijn bijdrage aan de totstandkoming van deze expositie Een woord van dank ging ook naar het Koninklijk Huisar chief in Den Haag. dat de tentoon stelling heeft samengesteld Radiorede De titel 'Mijn naam is Juliana' is ont leend aan een radiorede, waarin zij zich in de Tweede-Oorlog aan het Ca nadese volk voorstelde. De voorwer pen, waaruit de tentoonstelling is sa mengesteld behoren tot de persoon lijke collecties van de koningin en uit voorwerpen van de stichting Histori sche Verzamelingen van het Huis Oranje-Nassau. Een en ander is tot stand gekomen in samenwerking met de Oranje Vereniging te Hoensbroek, de stichting Museum voor Heemkunde te Almelo en het Stedelijk Museum te Vlissingen. Met behulp van onder meer foto's, schilderijen, keramiek, pennin gen, geschreven stukken, voorwerpen, die zij gebruikt en gedragen heeft (on der meer schoeiselen geschenken, die haar werden aangeboden tijdens be zoeken in binnenland en buitenland, wordt een beeld geschetst van het le ven van koningin Juliana. Dc expositie is tot en met 31 juli te be zichtigen. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 10 00 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag is het museum van 14.00 tot 17.00 uur geopend De Zeepe-duinen in Westerschouwen was gevraagd aan het verlenen van een vergunning een proeftijd te verbinden van vijf jaar én de minister is op dat verzoek niet ingegaan. Naast de verplichting om van de 3.9 miljoen kubieke meter water tenminste 2.9 kubieke meter infiltratie te winnen, heeft dr Ginjaar nog een aantal eisen aan de watermaatschappij opgelegd: de WMZ moet zich bij de opzet en uitvoering van de infiltratie houden aan de richtlijnen van de minister van volksgezondheid; de minister zal zich laten adviseren door een speciale begeleidingscommis sie. met daarin vertegenwoordigers van: cogrowa. het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening, de directie landinrichting, grond- en bosbeheer in Zeeland en twee vertegenwoordigers aangewezen door het provinciaal be stuur: er zullen geregeld grondwater standsmetingen moeten worden ver richt op vele plaatsen in en om het wa- terwinningsgebled en WMZ moet ui terlijk 30 juni 1981 rapport uitbrengen over de wijzigingen in de hydrologische situatie in het gehele duingebied. Voorkeur De bewindsman heeft er nog aan herin nerd dat de verrichte bestudering van een aantal mogelijkheden tot aanvul ling van het tekort aan natuurlijk water op Schouwen-Duiveland tot de con clusie leidden dat aan infiltratie van Haringvlietwater de voorkeur moet worden gegeven. ..waarbij overigens, wordt opgemerkt dat hyperfiltratie en diepte-infiltratie buiten beschouwing moesten blijven omdat deze systemen - en dit geldt ooi thans nog - in een fase van onderzoek en ontwikkeling verke ren en zeker de eerste jaren nog niet op gTOte schaal operationeel zullen zijn". Met betrekking tot de door de mi lieubeschermingsorganisaties wen selijk geachte voorzuivering van het Haringvlietwater (een mengsel van wa ter uit Rijn en Maas) stelde de minister ..In overleg met de begeleidingscom missie is besloten niet bij voorbaat reeds tot voorzuivering van het Ha ringvlietwater over te gaan. doch daar toe eerst te besluiten indien de onder vinding de noodzakelijkheid daarvan zou aantonen Een deel van het duingebied in de Westhoek van Schouwen-Duiveland, door middel van inflitratie en onttrek king aan het na tuurlijk grondwater mag er van minister Ginjaar jaarlijks 3.9 miljoen kubieke meter drinkwater uitgehaald worden. HEDENESSE - In het Oecnmenisch Vormingscentrum Hedenesse wordt van 23 tot 27 juli een week gehouden over het thema van de tweede Ker kenconferentie: Rekenschap geven van hoop en 'Nieuwe levensstijl'. Door middel van bijbelstudie, bezin ning en gesprekken probeert men te zoeken naar eikaars uitgangspunten en nieuwe gedragswijzen. De bijeenkomst is bedoeld voor allen die plaatselijk be trokken zijn bij de tweede Kerkencon ferentie. Internationaal toernooi jeu de boules Middelburg MIDDELBURG - Zaterdag 7 juli or ganiseert de club Jeu de Boules-Petan- que Middelburg haar vierde inter nationale toernooi in het Park Toor- envliedt aan de Koudekerkseweg te Middelburg. Velen, onder wie Fransen, Spanjaarden, Belgen en Duitsers heb ben zich reeds voor dit toernooi aan gemeld. Op het 'bouleterrein' zullen infor matiekraampjes staan waar men in lichtingen kan krijgen over de sport zelf en over Frankrijk als vakantieland, Franse wyn en uiteraard Franse kaas. Tijdens dit toernooi, dat om 10 uur be gint en omstreeks 17 uur zal eindigen, zal worden gespeeld in triplette-vorm. dat wil zeggen drie tegen drie. De Middelburgse club. die op het ogen blik 65 leden heeft, speelde onlangs in Amsterdam om het Nederlands kam pioenschap en deed mee aan het beker toernooi. In dit toernooi veroverde de Middelburgse club een vierde en een vyfde plaats en stondals club in zijn to taliteit als beste geclasseerd. MIDDELBURG - De arrondissementsrechtbank heeft zich vrijdag moeten buigen over ver schillende verkeersongelukken, waarbij alcoholgebruik een rol speelde en met als gevolg twee jjoden en verschillende gewonden, van wie tot op dit moment enkele mensen nog niet geheel zijn hersteld. fcj twee van deze ongelukken was een pode te betreuren geweest en juist in deze zaken kon het alcoholgebruik door bijzondere omstandigheden niet ten teste worden gelegd. Wel stond als een paal boven water dat er gereden was met een bloedalcoholpromillage dat boven de toegestane grens van 0.5 lag. een grens die men al kan overschrijden na het gebruik van twee a drie flesjes bier of andere eenheden alcoholica. Dit kwam op de zitting van gisteren scherp naar voren: de betrokken autobe stuurders waren beslist niet stomdron ken geweest en nog in staat tot redelijk denken en handelen, maar op het be slissende moment had door het - zij het ook vrij geringe - alcoholgebruik hun reactievermogen gefaald of hadden zij door een lichte vorm van overmoed te veel risico's genomen. Overmoed of een vertraagde reactie: de gevolgen waren verschrikkelijk en droevig. De eerste van deze categorie zaken, die de rechtbank behandelde was die van een 29-jarige Vlissinger. Deze jongeman. B. B. was op 28 augus tus van het vorig jaar op de rij ksweg 58. in de omgeving van Middelburg rijdend in de richting Goes, met een snelheid van 180 km per uur op een voorligger gereden. De bestuurder van deze auto. de heer J. van den Boog liep een nek- wervelfractuur op en moet vrijwel op slag dood zijn geweest; zijn naast hem zittende echtgenote liep een bekken fractuur op. Het ongeluk ontstond, toen B zich een moment teveel con centreerde - zo was althans zijn visie - op een vrachtwagen, die de rijksweg wilde oprijden en hij te laat waarnam dat een voor hem rijdende personenau to op de linkse rijstrook was gaan rij den. waar ook hij reed. Volgens B. was de snelheid van zijn auto niet hoger ge weest dan 140 fr 150 km per uur. maar een naast hem in de auto zittende man (die belangstelling had voor aankoop van de wagen, het ging om een demon stratie) had aan de politie verklaard, dat de snelheid 180 km per uur was ge weest. De Vlissinger bestreed dit gistermor gen voor de rechtbank: „Ik moest af slaan en had al gas teruggenomen." Hij gaf toe, vier glaasjes bier te hebben ge dronken, maar omdat in formele zin niet geheel correct was gehandeld was de uitslag van twee bloedproeven met als uitslag 1,15 en 0,81 promille buiten de tenlastelegging gehouden. visie van de officier, die tot een eis kwam van drie weken gevangenis en anderhalf jaar rij-ontzegging Raadsman mr. G Viragh attendeerde er in zyn pleidooi op. dat zijn cliënt nog heeft geprobeerd om links te passeren en voorts vroeg hy aandacht voor het feit, dat B ernstig lijdt onder de schuld die hij met zich meedraagt. Tegen deze achtergronden drong hij aan op een kortere vrijheidsstraf. De rechtbank zal vrijdag 13 juli uit spraak doen, evenals in dc zaak van een andere Vlissingse jongeman, voor wie een verkeersongeluk op 15 augus tus van het vorig jaar bij Westkapelle bijzonder tragische gevolgen had. Zijn broer, die bij hem in de auto zat kwam daarbij om het leven. Het ongeluk ge beurde op de Schelpweg toen de jon geman. A. B.. in de richting Domburg reed. Met te grote snelheid nam hij een naar rechts lopende bocht. Zijn wagen kwam links in de berm, B. verloor de macht over het stuur, de wagen begon te slingeren en kwam tenslotte via een dijktalud in een weiland terecht. Zijn broer R. B. werd uit de auto geslingerd en overleed vrijwel direct aan zijn verwondingen. Voor de rechtbank gaf B. gisteren toe, dat hij drie glaasjes had gedronken; van een groep vrienden die in de auto zat. had hij het minste gedronken en was daarom aangewezen als degene die de auto zou besturen. Ook in deze zaak was een teveel aan alcoholgebruik niet tenlaste gelegd. Omdat de inzittenden van de auto direct na het ongeluk te genstrijdige verklaringen hadden af- RAPPORT OVER MILIEUZORG BELGISCHE PROVINCIE: WATERVERVUILING IS 'GIGANTISCH' vlaams Ekonomisch Studiebureau in Brugge. Van een onzer redacteuren BRUGGE - De Belgische provincie West-Vlaanderen wil in de toekomst ruim de helft van zijn vast afvalstoffen verbranden. Dat zal gebeuren in 8 vuilverbrandingsinstallaties, waar van er momenteel 4 in bedrijf zijn. De West-Vlamingen hebben een 'afval berg' van 900.000 ton per jaar. Daarvan komt 595.000 ton van de industrie en 305.000 ton van (kleinere) huishoude lijke en ambachtelijke vervuilers. De vuilverbrandingsovens moeten straks 455.000 ton verwerken. Verder houden de diverse gewestplannen re kening met de aanleg van stortplaatsen meteen totale capaciteit van 15 mifjoen kubieke meter. Dit blijkt uit het rap port 'Milieuzorg in West-Vlaanderen 1975-1985', verschenen bij het West- Vervuiler. De Belgische provincie is volgens deze gegevens een gigantische water vervuiler. West-Vlaanderen voert per jaar niet minder dan 6 miljoen inwoner equivalent af naar de Noordzee. De huidige zuiveringscapaciteit bedraagt 325.000 inwonerequivalent, terwijl er plannen bestaan voor de bouw van in stallaties. die bijna 2 miljoen inwoner equivalent kunnen schoonhouden. Met de zuiveringsplannen is ruim 5 miljard francs gemoeid. In 'Milieuzorg in West-Vlaanderen' wordt voorgesteld om de kustzones op te nemen in de 'beschermde gebieden' volgens de wet tegen de luchtveron treiniging. Dit plan houdt verband met de groei van het wintertoerisme en de concentratie van woongebieden. Grote rol Rechtbankpresident mr. G. R. André de la Porte over dit punt:Jk vraag me toch af of de drank niet een hele grote rol heeft gespeeld, waardoor uw waar nemingsvermogen was aangetast." In zijn requisitoir noemde hoofdofficier van justitie mr. Hage allereerst de snel heid van 180 km per uur 'extravagant en ontoelaatbaar'. Die snelheid, con centratieverlies door het gesprek met de adspirant-koper van de auto en het drankgebruik dat ongunstig heeft ge werkt op het reactievermogen maakten dat B. zonder te remmen pardoes op de voor hem rijdende auto reed. zo was de gelegd over wie er gereden had, was ei geen bloedproef genomen. Dc 24-jarige B. gistermorgen, na een vraag van de rechtbankpresident over zijn gevoelens na dit ongeluk: „Het is vreselijk. Ik had de bocht niet goed ge zien. ik kwam maar net met de band in de berm." De jongeman had op het moment van het ongeluk zonder rijbewijs gereden. Dat was tien dagen eerder ingenomen, toen hij op 5 augustus na teveel drank gebruik (bloedproefuitslag 1.78 pro mille) over de Vlissingse Boulevard had gereden. Er liepen daar toen veel men sen, die bijzonder verontwaardigd wa ren over de manier waarop de jon geman reed. De wagen was tenslotte tegen de palen bij het portiek van de Zeevaartschool tot stilstand gekomen. Op de Boulevard, aldus de officier van justitie in zijn requisitoir, is de auto gelukkig niet met mensen in botsing gekomen maar met de afheining van de Zeevaartschool. Op 15 augustus, bij Westkapelle. was er weer sprake van al coholgebruik en reed B. 100 km per uur in een bocht, waardoor hij in een slip geraakte. ..Deze jongeman", aldus de officier, „heeft de dood van zijn broer op zijn geweten. Dat is opzichzelf al een straf, die door geen enkele andere straf overtroffen kan worden. Niettemin is het in maatschappelijk opzicht een eis dat er een veroordeling moet volgen Tien dagen nadat het rijbewys was in getrokken zat hij weer achter het stuur. Dat is een uiterst bedenkelijke ver- keersmentaliteit." Zo kwam de officier tot een eis van zes weken gevangenis, waarvan twee we ken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, een rij-ontzegging voor an derhalfjaar en een boete van 500 voor het rijden zonder rijbewijs. Alcoholgebruik (0.92 promille) speelde ook een rol in het ongeluk, dat de 24-ja- rige M H. uit Goudswaard op 11 juni van het vorig jaar op de Laone in Re- nesse veroorzaakte. Hijzelf, zijn ver loofde en nog twee inzittenden van zijn auto raakten ernstig gewond, toen hij daar. door te grote snelheid tegen een lantaarnpaal en een boom reed. Zyn verloofde lag drie maanden in coma en wordt nog steeds verpleegd. Officier van justitie - in deze zaak mr W. G. C. Mijnssen - in zijn requisitoir. „Een typisch vakantiepongeval. Sa men vrolijk in de auto. H. reed erg hard. Hij was niet dronken, maar had teveel op om goed een auto te kunnen bestu ren." In deze zaak werd een boete van 1500 geëist en één jaar rij-ontzegging. Tegen de 20-jarige J. K. uit Geerlrui- denberg werd twee weken gevangenis en negen maanden niet rijden geëist. Deze jongeman veroorzaakte na drankgebruik (0,94 promille) op 28 juli van het vorig jaar een ongeluk op de Vroon weg bij Haamstede. Toen hij met zijn auto een motor wilde inhalen ver loor hij de macht over het stuur. De auto sloeg over de kop en een meisje, dat bij hem in de auto zat, liep ver wondingen op. Ook in deze zaken zal de rechtbank vrijdag 13 juli uitspraak doen. RECHTBANK ACHTTE HET BEWIJS NIET MIDDELBURG - De arrondissements rechtbank heeft een 22-jarige vracht wagenchauffeur, die op 28 augustus van het vorig jaar bij Hulst een ver keersongeluk veroorzaakte, waarbij drie doden vielen, veroordeeld tot een boete van 2500,- en een rij-ontzegging voor de tijd van twaalf maanden. Waarvan negen maanden voorwaarde lijk. Er was eenzelfde boete geëist en twee jaar rijontzeggging. Het ongeluk ge beurde op het kruispunt van de Rijks weg 60 met de Absdaalseweg. Met een zwaarbeladen trekker met oplegger reed de chauffeur. M. R. uit Ovezande. door een rood licht. Zijn combinatie kwam in botsing met een Belgische personenauto. De vier inzittenden taakten ernstig gewond, drie van hen overleden direct of korte tijd na het on geluk. Toen R. het kruispunt naderde én het licht op oranje sprong nam hij de l?eslissing. omdat afremmen door het moeilijke karakter van de lading - rol len papier - problemen zou geven, door te rijden De rechtbank overwoog, dat de jonge chauffeur niet bepaald woest had gereden, maar een beoordelings fout had gemaakt. Geslaagd MIDDELBURG - Te Utrecht is ge- agd voor het doctoraal examen theologie ds F C. M. Roodenburg, pre dikant van de Ontmoetingskerkwijk te Middelburg. OUWERKERK - Aan de HTS in Dor drecht slaagde voor het examen Weg en Waterbouwkundige Jaap Scheele uit. Ouwerkerk WETTIG EN OVERTUIGEND GELEVERD Dr Boertien. commissaris der koningin, verricht de officiële opening van de ex positie door een oranje gekleurd gordijn bij de uitgang van het museum opzij te schuiven. MIDDELBURG - De arrondissements rechtbank te Middelburg heeft de 40- jarige Terneuzenaar F. V. vrijgespro ken van zijn vermeende aandeel in een zwendelafTaire met fietsen en brom fietsen. De rechtbank deed vrijdag morgen uitspraak in de zaak van de Terneuzenaar, tegen wie veertien da gen geleden een boete van twee duizend gulden w as geëist. De recht bank sprak V. vrij omdat men het wet tig en overtuigd niet geleverd achtte. De Terneuzenaar raakte drie jaar gele den betrokken bij de affaire, toen hy voor een bekend rijwielhandelaar in zijn woonplaats een loods beschikbaar stelde voor de opslag van fietsen en bromfietsen, die in België werden be trokken. De partijen werden, zonder dat volledige betaling aan de fabrikant r liumxia volgde, naar Noord-Brabant doorverkocht, V was ook behulpzaam geweest bij het transport van de goede ren. Bij de behandeling van zijn zaak hield hij staande, dat hy niets anders had gedaan dan het verhuren van een loods, dat hy uit behulpzaamheid een handje had toegestoken bij het laden, lossen en vervoerenmaar dat hij verder onwetend was geweest over de verdere achtergronden. Een andere betrokkene in deze affaire, de thans in Zaandam wonende me vrouw R. D. werd door de rechtbank voor valsheid in geschrifte veroordeeld tot een boete van 250.- Op verzoek van haar broer, een van de hoofdfiguren in deze zaak. had zij een handtekening op een wissel nagebootst, waaruit aan leverancier Flandria duidelyk moest worden, dat er binnen korte tijd geld beschikbaar zou zijn om de met de le veranties van de fietsen gemoeide be dragen te kunnen voldoen. Tegen me vrouw D. was duizend gulden boete geëist. Vrijdagmiddag verschenen nog twee betrokkenen voor de rechtbank, die de partijen fietsen en bromfietsen hadden gekocht, de 47-jarige J. van T. en de 52-jarige F. P.. beiden uit Zundert. Zij beriepen zich er op. dat zij zodanige prijzen voor de fietsen hadden betaald - gemiddeld 150,- per stuk - dat er voor hun gevoel geen 'luchtje' aan de zaak zat. „Wij voelden geen nattigheid' zo was hun verklaring. Gezien de ouderdom van de zaak w ilde officier van justitie niet verder gaan dan tegen hen een boete van tweeduizend gulden te eisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 7