Distelverordening volledig handhaven AFSCHEID MOSSELMAN OPENBARE MAVO Lovende woorden bij afscheid leraar J. M Traas van lts Goes PZC/ Hulst geeft brochure uit bij openstelling molen Wegens benoeming in Zierikzee provincie ATERDAG 30 JUNI 1979 VtSSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN 7ICE- VOORZITTER CBTB: IWrll f met| gotdi hier vecde i YJjIET eens met "onclusies van luysse tno-commissie lenlïpES vice-voorzitter van de tee jj —hristelijke Boeren- en Tuinders Bond >endniJVest-Nederland (CBTB), W. J. Sander- nge. 3 (e, heeft in een vergadering van het v Oijagelijks bestuur van de CBTB aange- m; 9 drongen op volledige handhaving van dutvcije distelverordening. Hij keerde zich MW*en een brochure van cen T.N'O- rholer50mniiss'e waarin wordt gesteld dat Knrsn*e distelverordening niet meer nodig usseZf- Volgens die brochure zou de ver- vd Hpreiding van zaad van de distels C Mnauwelijks problemen opleveren. Een *Jagelkjonc|usje waar de heer Sanderse zich ^^Tolstrekt niet mee kon verenigen. De 'Ie 6 'distel verordening houdt in principe in n. 10. de distel bestreden moet worden. De heer Sanderse sprak in de vergade- van het dagelijks bestuur van de DBTB West-Nederland verder zijn af keuring uit over uitlatingen van de Ujkgraaf van het waterschap 'De Brede Watering van Zuid-Beveland', G. J. de ■jfjVeiling CVZ voor „regeling verplichte fruitaanvoer KAPELLE - De Centrale Tuibouwvei- ling Zeeland stelt voor de verbetering van de fruitafzet een nauwer contact ■■knet de leden voor men wil een inven- tarisatie van de te verwachten pro- duktie en de kwaliteitscontrole berei ken. Verder wordt verwacht dat bin nen afzienbare tijd een landelijke rege ling wordt ingesteld ten aanzien van de verplichte aanvoer van enkele ras- ™"^en appelen en peren in eenmalig fust. Komt deze regeling er niet, dan ge- [- bruikt het CVZ een eigen systeem met Ir een verplichte aanvoer in eenmalige kratten. De telers moeten fruit voor afeet via van ,'CVZ beschikbaar stellen. Het CVZ is euw^verplicht contracten aan het ministerie rg- van Landbouw en Visserij aan te bie- e|(j den, waarin staat wat de teler J* .et komende seizoen denkt te produceren Het CVZ kan de teler om minimaal 2C procent van de oogst vragen. In totaal moet via het CVZ minstens 10 miljoen kg fruit op contract aangemeld worden bij het ministerie. Van het investeringsfonds van de vei ling te Kapelle wordt de inhouding van 1 procent van de bruto opbrengst der "a geveilde produkten voortgezet. De in houding van het boekjaar '73-'74 wordt uitbetaald. De veiling in Kapelle heeft een be- ■■i stuursverandering ondergaan. De heer J. E. Kole uit Wemeldinge was statuair niet herkiesbaar, in zijn plaats werd de heer M. H. Glerum gekozen. De heer W. de Jager uit Kapelle werd gekozen tot vlce-voorzltter van de veiling in de va- i kature van J. E. Kole. In de ledenverga dering van de veiling KEC trad de heer L. de Jonge periodiek af na 12 jaar. In zijn plaats werd de heer M. H. Dek uit Kruiningen gekozen. Jager, het gebruik van zuiveringsslib in de landbouw. „Zolang niet onomstre den vaststaat (via een onpartijdig on derzoek) dat dit slib ongevaarlijk is. zullen we iedereen afraden gebruik te maken van zuiveringsslib", aldus de vi- ce-voorzitter van de CBTB West-Ne derland Problemen De voorzitter, P. Blokland, stond in zijn openingswoord stil bij de omstan digheden waaronder de agrariërs op dit moment moeten werken. „In de veehouderij zijn er grote problemen met de voederwinning, de akkerbouw kampt met een verminderde groei en op veel plaatsen is het gewas letterlijk verdronken in de vele regen. Met name de tuinbouw heeft te maken met sterk gestegen energie-kosten ten eerste als gevolg van het koude voorjaar en ten tweede door de gestegen prijzen van de brandstoffen. Dit laatste heeft overi gens effect op alle sectoren van de land- en tuinbouw", aldus Blokland. De voorzitter sprak ook over de EG-mi- nisterraad, waarvan hij vond dat die 'slechte beslissingen' nam. „De beslis sing om de prijzen van landbouwpro- dukten slechts met 1,5 procent te ver hogen en voor de melk zelfs te bevrie zen, komt zeer hard aan Vooral nu de situatie in de land- en tuinbouw ernstig wordt bepaald door de slechte weers omstandigheden van dit voorjaar", sprak hy. dow mag gekoeld butaan opslaan MIDDELBURG - Dow Chemical in Terneuzen mag van gedeputeerde sta ten een opslagtank voor gekoelde C4- koolwaterstoffen installeren met een inhoud van 15.000 kubieke meter en mag deze stoffen verwerken in twee krakerinstallaties. Gekoeld butaan dient als alternatief voor Dow wil het gekoelde butaan gebruiken als alter natief voor nafta. De vergunning is verleend op grond van de hinderwet en de wet luchtverontreiniging. De VMZ had bezwaar tegen de vergun ning op basis van de wet luchtveron treiniging. Men pleitte onder meer voor de bouw van een betonnen scheidings wand tussen de nieuw te bouwen tank en de al bestaande boltank voor dru- kopslag van butaan. Dit als be scherming tegen de gevolgen van ern stige bedrijfsongelukken. Men be pleitte een risicoanalyse en wees voorts op de gevaren by de aanvoer van de C4-koolwaterstoffen over de Wester- schelde. Gs betogen, dat de bestaande boltank geen deel uitmaakt van de aanvraag en dat de bescherming ervan daarom niet aan de orde is. De risico's van aanvoer over de Westerschelde vallen niet onder de wet luchtveron treiniging en worden buiten beschou wing gelaten. De risico-analyse achten gs niet nodig, eerdere berekeningen voor dergeiyke installaties maken een goede beoordeling mogeiyk. aldus het college. (Advertentie) zaterdag en zondag 'open dagen' HULST - De gemeente Hulst heeft een brochure verspreid over de 'stadsmolen', die na een lange res tauratie weer 'in bedrijf is. In de brochure wordt een beknopte ge schiedenis gegeven van de molen, tot en met de oplevering vorige maand. De vrijwillige molenaar Willy Baart uit Hulst houdt de Hulsterse stadsmolen draaiende. Zaterdag en zondag worden 'open dagen' ge houden. om de bevolking van Hulst te laten kennismaken met het in wendige mechanisme van de mo len, die in vroeger dagen Hulst en omstreken van meel voorzag De molen is zaterdag opengesteld van negen tot twaalf uur. en van een tot vyf uur in de namiddag Zondag staan de deuren open van half twee tot half zes 's middags. KORTGENE - In tegenwoordigheid van de burgemeester van Kortgene, de heer J. L. D. van der Linde, de leraren van de openbare mavo. vertegenwoor digers van de oudercommissie en de leerlingen van de school, is vrijdag avond afscheid genomen van de heer J. P. Mosselman, die gedurende tien jaar als leraar aan de school verbonden is geweest. De heer Mosselman is met in gang van 1 augustus benoemd tot le raar wiskunde aan de rijksscholen gemeenschap Professor Zeeman te Zierikzee. Bij het afscheid in het dorpshuis 'De Pompweie'te Kortgene memoreerde burgemeester Van der Linde dat de heer Mosselman zyn werk met veel in zet en veel liefde voor de school heeft verricht In de goede betekenis van het woord heeft hij het gemeentebestuur lastig gemaakt om tot steeds betere leermiddelen te komen „U was een ple zierige leraar en het is alleen jammer voor u dat de resultaten op de school dit jaar niet al te best zijn. U vertrekt op een moment, waarop de integratie van de verschillende scholen gestalte be gint te krijgen. Het spijt ons dat u weg stichting zeeland geeft onderdak aan coordinator welzijnsproject MIDDELBURG - Het bestuur van de stichting Zeeland heeft er vrijdag mee ingestemd, dat de coordinator voor het ontwikkelingsproject rond het speci fiek welzijn op de beide Bevelanden de komende vier jaar in dienst treedt van de stichting. Die constructie is gekozen om de rechtspositie van de coordina tor, ir D. Eveleens, te verzekeren. Zoals gemeld hebben de zes Beveland- se gemeenten elkaar voor dit project gevonden in een samenwerkingsver band. De stichting Zeeland fungeert in feite uitsluitend als „betaalkantoor'. de coordinator zal in Goes worden gesta tioneerd. Na afloop van het ontwik kelingsproject in 1983 wordt bekeken of de gemeenten het project voortzetten en de coordinator zelf in dienst nemen of dat de nu gekozen opzet wordt ge handhaafd. De gemeenten betalen de kosten aan de stichting Zeeland gaat, maar we wensen de school in Zierikzee veel geluk met de komst van zo'n leerkracht", aldus de burgemees ter. In zyn dankwoord betrok hy ook mevrouw Mosselman, die veel heeft be tekend voor het verenigingsleven in Kortgene Hu overhandigde de heer Mosselman een platenbon. De directeur van de school, de heer W. van de Boogaardt, zei dat de heer Mos selman een goede sfeer wist te schep pen, wat van groot belang is voor de gang van zaken op school. „We wensen u geluk met uw benoeming, maar leer lingen en leraren zijn niet bhj dat zo'n goede kracht ons gaat verlaten. Als biyk van waardering schonken de leer lingen hem een filmviewer en een spa. Van de leerkrachten kreeg hy een foto album, terwyi mevrouw Mosselman in de bloemen werd gezet. De heer Van de Bogaardt wenste hem het allerbeste toe in Zierikzee, dat wellicht zyn eindsta tion zal zijn De heer P van der Maas, voorzitter van de oudercommissie, zei dat het bu de ouders grote beroering heeft gewekt, toen bekend werd dat de heer Mos selman zou vertrekken. „Uw vertrek is een duidehjk verlies en node neem ik van u afscheid", aldus de heer Van der Maas. Problemen bij dijkverzwaring Zierikzee ZIERIKZEE - Bij de dijkverbete- ringswerkzaamheden aan de zeedijk in de Zuidhoek tussen het havenkanaal van Zierikzee en de 'Val' hebben zich moeilijkheden voorgedaan. Door de druk van het zandspuiten en het water wordt herhaaldelijk de perskade opzij gedrukt. In tegenstelling tot de advie zen van de grondmechanica blijkt de grond te slap om de perskade vast op de plaats te verankeren. Het Waterschap 'Schouwen-Duive- land' heeft nu besloten om zoveel mo gelijk zand te spuiten en de benodigde resterende hoeveelheid zand over 'het droge' aan te voeren. De onverwachte tegenslag zal enige vertraging in de werkzaamheden ten gevolge hebben, maar - naar verwachting - niet van ern stige aard „IK ZOU NAAST M'N SCHOENEN MOETEN LOPEN" zo'n 24 jaar les gegeven op de school GOES -„Ik heb woensdag net een paar nieuwe schoenen gekocht. Maar nu heb ik daar alweer spijt van. Want als ik werkelijk zo ben, als we zoéven ge hoord hebben dan zou ik ver naast mijn schoenen moeten gaan lopen. Ik ben niet de ideale leraar. Ik heb mijn best gedaan, zoals ieder ander. Loven de woorden zijn prettig om te horen, maar u hebt wel erg overdreven". Dit zei de leraar algemeen vormend on derwijs J. M. Traas, die vrijdagmiddag wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid nam van de Lagere Technische School te Goes. De heer Traas is ongeveer 24 Jaar als docent algemeen vormend onderwijs (handelsrekenen. wiskunde) aan de Goese ambachtsschool verbonden ge weest Daarvoor had de in Goes gebo ren leraar al verscheidene betrekking in het Zeeuwse gehad, in april 1939 werd de heer Traas als hoofdonderwijzer op de lagere school in Yerseke aangesteld. Daarna volgde nog een zevental aan stellingen alvorens de Goesenaar het lager en middelbaar beroepsonderwijs 'indook'. Toch was de heer Traas niet geheel en al onbekend met de LTS: hy gaf er al op zaterdagen les. Ambachtsschool-directeur R Otten ging in zajn toespraak tot de met pen sioen gaande leraar in op diens veelzy- digheid „U zei destijds tegen my: „Ik lig altijd een lesje voor op de leerlingen en dan gaat het wel". U gaf nameiyk niet alleen vakken die in het verlengde van uw bevoegdheid lagen maar ook Engels, Frans, natuurkunde, electrici- teitsleer". De heer Otten belichtte ook de - nieuwe - ontwikkelingen binnen het onderwüs.Het proces gaat nog steeds door. Soms vraag je je af of het met te snel gaat. zoals vlak na de oorlog het geval was. Tegenwoordig staat de leer ling centraal, maar voor u was dat ook vroeger, een doodnormale zaak. Naast de gewone lesuren besteedde u altyd veel aan de individuele leerling". Tendens Wethouder J. H. Roose nam namens het bestuur van de school het woord. Hij gaf aan, dat in het onderwijs een ten dens merkbaar is om op oude w aarden terug te vallen:,Hen patroon dat u zo bijzonder goed heeft vertegenwoor digd". aldus de heer Roose. De heer C. Buurman, oud-directeur van de Goese Ambachtsschool, vertelde in zyn toespraak het één en ander over de periode na het actieve (school-)bestaan. Als je eenmaal met pensioen bent, dan wil je niet meer terug. De ontwikkelin gen gaan zo snel. datje na een paar jaar niet meer kan bolwerken. Alleen naar de mensen verlang je terug", zei de heer Buurman Verschillende andere sprekers namen nog het woord: allen boden de heer Traas wat aan. De heer Otten gaf de AVO-leraar- symbolisch in de vorm van een schilderij - een tuinbankstel. Voorts kreeg hy nog een aktetas, een por temonnee. en vele andere zaken. „Met pensioen gaan heeft een zekere gelijkenis met het verlaten van de la gere school. Mijn leraar zei toen altijd: let op. straks moet je de maatschappij in, en dat is beslist geen pretje, ik was daarom ontzettend bang voor die maatschappij, want ik ben geen held. Toch viel het al met al best mee; ik ben op mijn pootjes terecht gekomen. Met pensioen gaan moet iets dergelijks zijn. Ik voel me veel te fit om nu al bij de pakken neer te gaan zitten. Geluk kig heb ik nogal wat hobby's en ben ik actief in het verenigingsleven, zoals de Nederlandse Hartstichting", waren de laatste woorden van de scheidend* onderwijzer. Namens de oudercommissie bood hJj hem een enveloppe met inhoud aan Tenslotte sprak de heer Mosselman zyn dank uit voor de prettige samen werking met het gemeentebestuur, le raren en leerlingen voor de wyze waar op afscheid van hem is genomen en voor de mooie cadeau's. De heer Mos selman zei. dat hij zyn benoeming in Zierikze beschouwt hij als een uitda ging om het geleerde in praktyk te brengen. Wethouder Roose overhandigde de heer en mevrouw Traas enkele geschneken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 43