Westelijke industrielanden beperken de olie-import NEDERLAND NEEMT 1000 'BOOTMENSEN' EXTRA OP Nederlandse vinding in strijd tegen hersentumor MINISTER START DANSEND DE NA TIONALE MINDERHEDENSHO W Laatste proefvaart van Sterke Yerke9 PZC/ binnen -buitenland AMERIKA DOET CONCESSIE IN TOKIO het weer BETERE OVERLEVINGSKANS PATIENT Pais: geen gesprek zolang bezetting in Amsterdam voortduurt Passagiers Skyluck aan land Scheuren met brommers is afgelopen VEILIGHEIDS MAATREGELEN IN GRONINGEN Minderheidsgroepen manifesteren zich ZATERDAG 30 JUNI 1979 wan ome speciale verslaggeveri TOKIO - De zeven grote westelijke industrielanden gaan hun olie-importen beperken. Na keihar de onderhandelingen op de Tokiose economische topconferentie bereikten de zeven vrijdag een compromis waarbij vooral de vier grote EEG-landen een stevige veer hebben moeten laten. Het gemeenschappelijke Europese front werd doorbroken door Amerika, dat zich echter op zijn beurt voor het eerst heeft vastgelegd op beperking van de olie-invoer. De zeven - Amerika. Japan, Canada en de grote Europese vier - besloten tot importbeperking over de periode 1980- '85. Voor elk land worden precieze cij fers vastgelegd Voor Amerika be draagt de importdrempel 8.5 miljoen vaten ruwe olie per dag. hetgeen over eenkomt met het recordpeil van de olie import in de VS in 1977. Voor Canada is de importbeperking op 600.000 vaten per dag vastgesteld .Voor Duitsland. Frankrijk, Italiè en Engeland - de Europese deelnemers aan de Tokiose top die geheel in het teken van het energievraagstuk stond - moeten nog afzonderlijke cijfers worden vast gesteld. Op dit punt zijn de Europese vier door de knieën gegaan voor de Amerikaanse druk - ze waren naar To kio gekomen met het besluit van de Europese Gemeenschap van vorige week de importdrempel voor de hele EEG tot 1985 op 470 miljoen ton per jaar te stellen. Nieuwe cijfer. Binnen de Europese Gemeenschap is nu nieuw overleg nodig om de im portstreefcijfers per land vast te stel len. Ook aan de kleine EG-staten die Vrij koeI deltagebied niet in Tokio waren, zal worden ge vraagd nationale plafonds voor de olie-import te noemen, aldus de slot verklaring. De Franse president Gis- card, de Duitse bondskanselier Schmidt en voorzitter Jenkins van de Europese Commissie zeiden na afloop met nadruk dat de grote Europese Vier binnen de besluiten van de Europese Gemeenschap waren gebleven. In Tokio lijken ook afspraken te zijn gemaakt over de bestemming van de Britse olie. Een doorgaans zeer goed in gelichte zegsman zei letterlijk „De Britse olie zal na de top in Tokio nog maar nauwelijks ter beschikking kun nen komen van Amerika, Japan of Ca nada". Dit lijkt erop te duiden dat is afgesproken dat de Britse olie in de eerste plaats in Europa zal blijven. Japan, dat voor zijn energievoorziening volledig afhankelijk is van importolie. haalde het beste onderhandelingsre sultaat Het aanvaardde als doelstel ling voor 1985 een olie-import in de orde van groote van 6.3 tot 6.9 miljoen bar rels per dag. Dit. maakt nog een aan zienlijke toename van de olie-invoer in Japan mogelijk, volgens sommige be rekeningen zelfs 40 procent tot 1985 op basis van de invoercijfers voor vorig jaar Japan zal het streefcijfer in de ko mende jaren nader preciseren Concessie Voor Amerika betekent de invoer- drempel vooralsnog geen grote con cessie omdat dit land nog over grote oliereserves beschikt die nu econo misch geëxploiteerd kunnen worden als gevolg van de snelle stijging van de OPEC-prijzen. De werkelijke beteke nis van het moeizaam tot stand geko men compromis in de Japanse hoofd stad is dan ook voornamelijk, wat Amerika betreft, van politieke aard: voor het eerst leggen de VS zich vast om hun invoer niet boven een bepaalde grens uit te laten gaan. De controle of de landen zich houden aan de afspraken inzake de lmportcij- fers berust wat de Europese deelnemers aan de Tokio-top Betreft bij de Europe se Gemeenschap. Dat is zeker een suc ces gezien de Amerikaanse bezwaren tegen deze opzet, aldus vanuit con ferentiekringen De Amerikaanse ïm- portcijfers zullen worden gecontroleerd door het Internationaal Energie Agen tschap (IEA) De zeven hadden ook af gesproken dat er meer „doorzicht" moet komen op de zgn. spotmarkten voor olie (waarvan Rotterdam de be langrijkste is) Een belangrijk besluit is ook dat de westelijke zeven de olieprijzen in eigen land zo snel mogelijk op wereldniveau willen brengen Bij de verdere ontwik keling van hun oliebeleid zullen ad ministratieve controles worden uitge schakeld en zullen nieuwe subsidies worden vermeden, aldus nog een ande re afspraak van de Tokio-top. Over een Amerikaanse subsidie op de invoer van bepaalde olieprodukter. uit het Cari- bisch-Zeegebied ontstond enige weken fikse irritatie in Europa In hun lange slotverklaring spreken de Zeven hun teleurstelling uit over de jongste verhoging door de OPEC-lan- den van de olieprijs tot 18 dollar per vat. Ongerechtvaardigde prijsverho gingen. zoals bondskanselier Schmidt zei. leiden tot wereldwijde inflatie en minder groei, aldus de verklaring. De olieproducerende landen hebben ook in ernstige mate de problemen van de ontwikkelingslanden vergroot. Bij de hulp aan de arme landen hebben de olielanden een belangrijke rol te ver vullen. aldus de Zeven. UTRECHT - Het Academisch Zieken- onder meer het overgangsgebied var huis in Utrecht is de enige plaats ter het gezwel, de plaats waar de tumor hel wereld waar op dit moment neuro- 'snelst groeit, nauwkeuriger dan voor Wisselend bewolkt en slechts een en kele bui. Middagtemperaturen omstreeks 17 graden. Matige west tot noordwesten wind, aan de kust vrij krachtig. Vooruitzichten voor zondag en maan dag- Zonnige perioden met kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 12; min. temp.: omstreeks 11 graden; max. tempomstreeks 18 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal- 70 procent Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 8: min. temp: omstreeks 12 graden; ma x temp.: omstreeks 18 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Weekeinde zonnig maar koel t Van onze xoeerkundige medewerker Het weertype waarmee juni vandaag eindigt zal als voorbeeld staan voor de eerste julidagen. Namelijk overwegend droog, zonnige perioden maar door de zeewind temperaturen die over het al gemeen ook in het binnenland niet bo ven de 20 graden komen Het frontje dat ons vrijdag met wat neerslag passeerde is snel naar Duits land weggetrokken en lost op. Vandaag kan een enkel verspreid buitje voorko men. maar zondag wordt droog weer verwacht met meer zon en een wat af nemende koele zeewind. De barometers stijgen op de Britse eilanden alsook in het zeegebied weste lijk daarvan. Hierdoor zullen volgende depressies een meer noordelijke route moeten nemen. Dat kan volgende week een gunstige invloed op het weer in West-Europa hebben. Met uitzondering van Scandinavië en de Britse eilanden, waar het ook belangrijk te koel is met een enkele bui, is het op het vasteland van Europa overwegend zomers. In de Balkan. Italië. Spanje en Zuid-Frank rijk is de temperatuur rond de 30 gra den In ons land is het met name in het Wad den- en kustgebied koel door de zeew ind, maar als de zon vanaf zondag flink mee doet maakt dit veel goed. chirurgen een nieuwe methode toepas sen waardoor patenten bij wie een her- senkankergezwel is verwijderd, een betere overlevingskans hebben. Door gebruik te maken van een bio chemisch hulpmiddel - een tien minu ten durend onderzoek in een laborato rium van een stukje tumorweefsel - is de neurochirurg in staat de kwaadaar digheid en de omvang van het gezwel tijdens de operatie nauwkeurig vast te stellen De Utrechtse neurochirurg C. W. M. van Veelen (42) slaagde erin, samen met de Utrechtse hoogleraar in de neurologie prof dr. H. Verbiest en de bioloog dr. G. E. JStaal van het enzymologiseh-labo- ratorium van het Academisch Zieken huis in Utrecht, een stof in de hersen- kankercel te lokaliseren die precies aangeeft hoever de tumor in het her senweefsel is gegroeid en welke graad van kwaadaardigheid het gezwel bevat Van Veelen schreef er een proefschrift over en promoveerde vrijdag aan de Utrechtse universiteit tot dr. in de ge neeskunde. Door nu tijdens ingrijpende hersenope raties stukjes kankerweefsel te onder zoeken kan de neuroehirurg aan de hand van de laboratoriumgegevens UTRECHT - De Utrechtse neuro chirurg dr. C W M. van Veelen heen bepalen Verder kan hij met de la boratoriumuitslag inschatten of hel wel zinvol is de tumor in zijn geheel te verwijderen. Kennis van de mate van de kwaadaardigheid en de plaats in de hersenen waar het gezwel zit, maakt het voor de neurochirurg nu gemakkelijkei om een beslissing te nemen over de uit- gebreidheid van de operatie Boven dien kan hij de patiënt na de operatie veel beter informeren over de kans die hij heeft de ziekte te overleven De vinding van de Utrechtse neuro chirurg wordt door vele deskundigen als een revolutie in de bestrijding van hersenkanker beschouwd. Tot voor kort waren de moderne hersenchirurgi- sche technieken ontoereikend om de specifieke kwaadaardigheid van her- sengezwellen tijdens de operatie vast te stellen. De neurochirurg was aangewe zen op hulpmiddelen, zoals opera tiemicroscopen, die hem niet in staat stelde al het kankerweefsel - indien mogelijk - weg te halen Veelal overle den patiënten kort na de operatie om dat er een stukje kankergezwel was blijven zitten Dr. Van Veelen heeft drie jaar over dit onderzoek gedaan, hij nam proeven met 150 patiënten, voordat hij enige ze kerheid omtrent zijn vindingen had. De komende maanden zal hij op ver schillende congressen in de wereld zijn stellingen verdedigen In een zieken huis in de Spaanse hoofdstad Madrid waren de neurochirurgen zo en thousiast over de resultaten van de nieuwe methode, dat zij onmiddellijk voorbereidingen troffen om dit bio chemische hulpmiddel ook te gaan toepassen. Een Amerikaans federaal hof van be roep heeft donderdag bepaald dat het staatsburgerschap moet worden ont nomen aan de 72-jarige voormalige Rus Feodor Fedorenko. die als onderofficier bij de Duitse SS in de jaren 1943 en 1944 in het concentratiekamp Treblinka in Polen joden zou hebben doodgescho ten. Fedorenko woont sinds 1949 in de Verenigde Staten en verkreeg in 1970 de Amerikaanse nationaliteit. Destijds had hij zijn verleden bij de SS verzwe gen en gezegd dat hij boer was en ge dwongen door de Duitsers was te werk gesteld. Het is volgens dr. Staal niet uitgeslo ten dat de bevindingen van dit onder zoek nieuwe geneesmiddelen zullen opleveren voor de kankerbestrijding in andere organen van het lichaam. DEN HAAG (ANP) - Minister Pais van onderwijs verleent de ouders, die in Amsterdam een gebouw van de rijks- onderwijsinspectie bezetten, geen audiëntie zolang er sprake is van be zetting. Hiermee heeft de minister ge reageerd op het ultimatum, dat vrij dagavond om zes uur afliep. De bewindsman heeft laten weten, dat b en w. van Amsterdam het school bestuur zijn en dat de ouders voor spe cifieke Amsterdamse problemen zich tot het gemeentebestuur moeten wen den DELFZIJL - Het Friese vlot Ster ke Yerke Drie' lY'erke is mannet jes eend) maakt momenteel op de Waddenzee de laatste proefvaart ter voorbereiding van een Oceaanreis naar Curasao. De vier bemanningsleden, allen afkomstig uit Leeuwarden, willen met hun vlot onderzoek doen naar de ver vuiling van de wateren en met pu blicaties daarover de mensen at tent maken op de gevaren, die het milieu bedreigen. De tocht naar Curacao moet op 15 juli beginnen. De vier mannen - Leo van der Ploeg (23). Guus (26) en Chris (24) Schweigmann en Frits Riemersma (27) - hebben daarbij de beschikking over een vijf meter breed en twaalf meter lang vlot. De bouw van het vlot en de voorberei dingen voor de tochten hebben een kwart miljoen gulden gekost. Dit geld is hoofdzakelijk door de mid denstand in Leeuwarden opge bracht De eerste proefvaart werd op de Rijn gemaakt. De tocht op de Wad denzee is georganiseerd in samen werking met enkele werkgroepen van de Waddenvereniging Bij de tocht over de oceaan is het de bedoeling bij de Canarische Eilan den de Atlantische Oceaan over te steken naar Curcao. Tijdens deze reis zullen onderwaterfoto's ge maakt worden, en zal er regelmatig een sleepnet uitgegooid worden om materialen op te halen die niet in de oceaan thuishoren. Er zal daar naast vier keer per dag contact worden gehouden met het KNMI in de Bilt Foto: de Sterke Yerke'inde haven van Delfzijl. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal duizend Vietnamese bootvluchtelin gen extra opnemen. De ministerraad heeft vrijdag daartoe besloten. De ho ge VN-commissaris voor de vluchte lingen had Nederland daarom ge vraagd. Vice-minister-president Wiegel heeft dat gezegd na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Elk getal is in deze zaak in feite onvol- DEN HAAG - Jongelui die hun brom mer met een beetje handigheid hebben opgevoerd tot een snelheidsmachine, kunnen beter maar weer aan de slag gaan om er een pruttelfiets van te ma ken. Het kabinet heeft vrijdag besloten de politie een „rollen-testbank" te ge ven waarmee dit soort geknutsel uit de wereld wordt geholpen. Tot nu toe moest de politie eerst een brommer helemaal uit elkaar halen om te ontdekken of ermee geknoeid was Dat kostte de sterke arm nogal wat werk en intussen konden anderen lus tig door blijven scheuren. Door de rol len-testbank heeft de politie nu een ap paraat waarmee ze jeugdige snelheid sovertreders meteen op de bon kan slingeren. Het apparaat is makkelijk verplaatsbaar en kan dus in alle hoeken en gaten van stad en dorp worden ver wacht doende, aldus minister Wiegel. „We bootvluchtelingen opgenomen, aldus moeten proberen het zo goed mogelijk-minister Wiegel Het betreft mensen. op te lossen'' Nederland heeft daarom ingestemd met het verzoek van de hoge commissaris Ook de Verenigde Staten en Frankrijk hebben het aantal toe te laten vluchtelingen verhoogd. In Ame rika is dat opgelopen zeven- tot veer tien duizend per maand. Wiegel vond het een goede zaak. dat in Nederland een actie op gang is gekomen ten bate van de bootvluchtelingen "door de par tijen heen". De brief, die CDA-fractie- voorzitter Lubbers deze week liet uit gaan en waarom hij om opname van drieduizend vluchtelingen meer vroeg, wekte een beetje de indruk de zaak par tijpolitiek uit te buiten. De tweede brief van Lubbers met excuses voor het niet tijdig inlichten van WD en PvdA. die er ook mee bezig waren, heeft die indruk weggenomen, aldus Wiegel Gemeenten Veel gemeentes in Nederland willen hun steentje bijdragen bij de opvang van de vluchtelingen, aldus Wiegel. Er wordt nu een lijst samengesteld, aan de hand waarvan men zal bekijken, waar de mensen terecht kunnen De opvang zal naar verwachting ruim veertig mil joen gulden kosten. Naast het menselij ke probleem Is er ook de politieke kant. Volgens Wiegel zal zijn collega van buitenlandse zaken Van der Klaauw alles op alles zetten om op korte termijn een internationale Conferentie over de bootvluchtelingen te bewerkstelligen. Nederland heeft tot dusverre zes- tot zevenhonderd die door Nederlandse schepen uit zee zijn opgepikt. Nederland zal de zeven tien Vietnamese vluchtelingen opne men die door een Panamees schip zijn opgepikt en. zeer tegen de zin van de Antilliaanse regering, in Willemstad aan land zyn gebracht De 2.600 Vietnamese vluchtelingen aan boord van het vrachtschip Skyluck hebben vnjdag toestemming gekregen aan land te gaan nadat het schip bijna vijfmaanden bij Hong Kong vooi ankei had gelegen De Skyluck liep eerder op de dag op het strand nadat de beman- Van onze correspondent! GRONINGEN - De Groninger gemeen tepolitie heeft uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen nadat vrijdagmorgen twee mannen zijn ge arresteerd die tijdens een overval op het stadhuis in Groningen 43 blanco paspoorten en een stempel hadden buitgemaakt. Hun motief voor de overval is nog niet bekend. De politie houdt er rekening mee dat de roof te maken heeft met de activiteiten van bepaalde extreme poli tieke groeperingen. De ingang van het Groninger politiebureau werd vrijdag avond in de gaten gehouden door poli tiemensen met kogelvrije vesten ning het anker had gelicht, zo heeft een bestuursfunclionarls meegedeeld Het schip maakte slagzij waarop de vluch telingen van boord mochten. Zij zijn naar het eiland Lama overgebracht Voor het eerst sinds 1949 heeft de Volksrepubliek China donderdag deelgenomen aan een zitting van het uitvoerend orgaan van het hoge com missariaat voor vluchtelingen van de V.N. China heeft het commissariaat zijn volledige steun toegezegd. China staat achter het voornemen om een in ternationale conferentie te houden over hel vluchtelingenprobleem. Weersvooruitzichten voor de vakan tielanden: Skandinaviè: half bewolkt en enkele buien 17 tot 21 gr. Benelux. Noord-Frankrijk Noord- Duitsland: zonnige perioden en af en toe een bui, 18 tot 22 gr Alpenland en Zuid-Duitsland: eerst enige regen, later zonnig 19 tot 23 gr Landen rond de Middellandse Zee: zonnig en droog 25 tot 30 graden In de koele lucht die nu ons land bin nenstroomt. komt een gebied met buien voor, die vanmorgen ons passeerde. De buien zullen niet zo erg zwaar zijn en vanmiddag komen de opklaringen. Een zwakke rug van hogedruk zal dan voor tamelijk zoqnig weer zorgen. Het. vol gende front wordt pas maandag ver wacht. De maximum temperatuur zal vandaag 17 a 18 graden Celsius worden en morgen nog 1 of 2 graden hoger. Be richt voor de ivatersport zaterdag west 3-5 Bft, vanmiddag west tot noordioest 4-6 Bft en zondag west tot noordwest 4-5 Bft Temperatuur zeewater: 17 graden Celsius ZON EN MAAN ljuli Zon op 05.23 onder 22.03 Maan op 12.37 onder 00.55 AMSTERDAM - Dansend, gekleed in een Indiase sari en met een rode stip op haar voorhoofd heeft minister Gar deniers (CRM) vrijdagmiddag haar bijdrage gegeven aan de opening van de Nationale Minderhedenshotv in het Amsterdamse RAI-gebouw. Bij deze drie dagen durende manifesta tie presenteren de minderheidsgroepen in ons land zich aan de Nederlandse be volking door voorlichting te geven, door muziek, toneel, film en folklore. Bovendien zijn een aantal forum discussies in de RAI georganiseerd. De minister verrichtte de opening van de show middels een ferme gongslag. Daarvoor hield zij een rede waarin ze pleitte voor onderling begrip tussen de diverse bevolkingsgroepen binnen onze landsgrenzen. „Een echte multiculturele samenleving kan niet bestaan wanneer de ene groepscultuur de andere wegdrukt. Wel, wanneer alle culturen bereid zijn elkaar te respecteren en van elkaar te leren. Want cultuur is vrijheid tot ver andering, geen verstarring," zo luidde de kern van haar betoog. Volgens de minister zijn we op weg naar een andere, een rijker ge schakeerde samenleving" maar heb ben we die nog niet bereikt. Daarom, zo vervolgde zij, is het ook goed dat de culturele minderheden aan de samen leving laten „zien wie zij zijn, laten weten wat zij van onze samenleving verwachten en vooral ook wat zij te bieden hebben." Alle culturen zijn gelijkwaardig inzo- verre zijeen variant zijn van het alge meen menselijkebetoogde de be windsvrouwe Toch stelt de ene cultuur voor de andere onbegrepen vragen. Eén ding is evenwel zeker: we moeten elkaar het leven mogelijk maken op grond van een aantal gemeenschappelijke uit gangspunten. zo zei ze. „Te vaak komt het voor dat in dit land de specifieke achtergronden van cul turele minderheden, historisch-poli- tiek, economisch-sociaal of cultureel, ertoe leiden dat ze in het maatschappe lijk verkeer een ongelijke positie toe gewezen krijgen en niet rechtvaardig worden bejegend." Daaraan moet een eind worden ge maakt, zo vond mevrouw Gardeniers. Gelijkwaardigheid in verscheidenheid moet zijn kans krijgen. ..Daarvoor is beleid nodig, een beleid dat doorgaat op de weg die reeds werd ingeslagen en dat in toenemende mate gericht zal zijn op een verbetering van de positie van minderheden op de arbeidsmarkt, rechtvaardiger behandeling op de wo ningmarkt, onderwijs dat aansluit op de achtergrond van de kinderen en past bij hun capaciteiten, een betere rechts positie van degenen die we als nieuwe inwoners van du land moeten be schouwen en welzijnsvoorzieningen die tegemoet komen aan de specifieke wel zijnsvoorzieningen die tegemoet ko men aan de specifieke noden en wensen van de mensen om wie het gaat." De Nationale Minderhedenshow duurt tot en met morgen. Aan de show is een inzamelingsactie gekoppeld voor kin deren in de Derde Wereld. Minister Gardeniers, na door Surinaamse vrouwen in Surinaamse kledij (e zijn gehuld, op muziek van een steelband. (01184) Directie: F. van de Velde, K. Scherpht en W F de Pagter Hoofdredactie: M. P Dieleman en C van der Ma< BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 15144 Middolburg: Markt 51, tel (01180)27651 Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140 Terneuzen: N.euwstraat 22. tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (011861 1584. 's Zaterdags <011841 15144 van 9 OO IT 30 uur. Redactie (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur Expeditie; (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 43,00; franco per post t 50,00, per maand 14,55, losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr. 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 93 cent per mm; minimumprijs per advertentie 13,95, ingezonden mededelingen 2"jx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 3