synoniem voor basketbal in Zeeland Fortuna SC slachtoffer van Telstars ectoplasma? stopper PZC/sport29] ZATERDAG 30 JUNI 1979 HENK BRAKER VLISSINGEN - Het is niet helemaal misplaatst om sportleraar Henk Braker (45) uit Vlissingen er van te „verdenken", dat hij de leerlingen van 'zijn' school (de scholengemeenschap Scheldemond in zijn woonplaats) vooral de basketbalsport laat beoefenen tijdens de lessen lichamelijke oefe ning. Want Henk Braker is in Zeeland zo ongeveer het synoniem voor basketbal. Vijftien jaar lang hield hij zich intensief bezig met het georganiseerde basketbal in deze provincie. Het begon allemaal in de zomer van 1965, toen deze tak van sport ook in Zeeland in een officiële competitie werd gegoten. Henk Braker, die op dat moment aan de wieg stond van het georganiseerde Zeeuwse basketbal, nam onmiddellijk één van de meest tijdrovende baantjes op zich: competi tieleider, een functie, die hij om en nabij vijfjaar zou blijven beoefenen. Bijna tien jaar geleden nam hij zelfs de belangrijkste post op zich van het district Zeeland van de basketbalbond: voorzitter. Die functie heeft hij onlangs neergelegd, omdat de districten (15 in getal) werden opgeheven en deze bond nu alleen nog rayons (5 in getal) kent. Kortom: Henk Braker was sinds jaar en dag zo verweven met de basketbalsport in Zeeland, dat het bijna voor de hand ligt om te denken: deze sportleraar zal zijn leerlingen wel heel vaak onder de basket verzameld hebben Henk Braker lacht om die veronder stelling en ontkent tegelijkertijd, dat hij op school de meeste tijd steekt in zijn favoriete tak van sport. Zijn weer woord is zelfs verrassend: „Van de zaalsporten besteed ik ongetwijfeld de meeste tijd aan volleybal op school", zegt hij, verrassend, omdat basketbal en volleybal immer in een gezonde ri valiteit gewikkeld zijn by het recrute ren van talentvolle jongeren. Steeds ruwer Toch wil Henk Braker wel bekennen, dat hy nog al tyd het meest wordt gefas cineerd door basketbal, dat deze tak van sport hem liever is dan alle andere teamsporten ..Nu vraag je natuurüjk: waarom? Het antwoord is moeily k. Met handbal, en vooral zaalhandbal, heb ik me ook veel bezig gehouden. Maar van die sport heb ik me enigszins afgewend, omdat zaalhandbal - en dan vooral ook by de dames - steeds ruwer wordt". Braker doceert verden „Bij basketbal mag je elkaar formeel niet eens aanra ken. Dat is natuurlijk theoretisch, want enig lichamelijk contact is na tuurlijk niet te vermijden. Maar een feit is, dat het lichamelijk geweld in een basketbal wedstrijd toch aanzien lijk minder is dan in een zaalhand balwedstrijd". En Henk Braker steekt ook niet onder stoelen of banken, dat juist basketbal ..als binnensport ideaal is voor de scholen". Hy geeft de verklaring er by: ..Basketbal is zo byzonder geschikt als schoolsport, omdat iedereen het kan spelen zonder er by wyze van spreken iets van te kunnen. Het is ongeveer te vergelyken met voetballen, ook een tak van sport die iedereen kan doen zonder er bijzonder talent voor te hebben. Er ligt een bal op de grond, je geeft er een trap tegen en je ziet dan wel waar ie terecht komt. By basketbal is het on geveer ook zo. Je smy tde bal maar naar elkaar toe en het is in het begin niet zo erg belangryk of je die bal In de basket kunt mikken" Volleybal En Juist daarom is sportleraar Henk Braker op school nog het meest bezig met volleybal: „Volleybal is technisch een veel moeiiyker sport In die tak van sport kost het veel meer moeite de bal goed onder controle te krijgen, goed te plaatsen, dan bij basketbal, waar het op laag niveau vooral om vangen en gooi en gaat en dat is gemakkelyker Daar om besteed ik de meeste tyd aan vol leybal. omdat het langer duurt om een hele klas vertrouwd te maken met dat spel." Henk Braker kijkt daarbij nadrukke lijk ook naar de toekomst van zijn leer lingen. Weliswaar wordt het aantal georganiseerde sportbeoefenaren in Nederland steeds groter, maar er zijn toch nog hele drommen, die „later" niet aan wedstrijdsport gaan doen, maar die zich wel met recrea tiesporten bezig houden. Braker: „Vol leybal is zonder twijfel een van de be langrijkste recreatiesporten. Noem maar op: er is huisvrouwenvolleybal, er is bedrijfsvolleybal, er is strand- volleybal. En dan vind ik, dat je als sportleraar verplicht bent om op school de nodige tijd er aan te spandc- ren". Er is nog een reden voor Henk Braker om voor zyn favoriete basketbal niet eerst en vooral aandacht te schenken tydens de lesuren van zyn school: „Ik vind niet, dat je als sportleraar één fa voriete tak van sport moet propageren. Er zyn wel sportleraren die dat doen en er is ook wel iets voor te zeggen, omdat die leraren de stelregel huldigen als je iets doet. moet je het ook zo goed mo- geUjk doen en dat bereik je alleen maar door er heel veel aandacht aan te geven. Maar myn opvatting is. dat je de leer lingen met zoveel mogelyk takken van sport in aanraking moet brengen. Op die manier kunnen ze by voorbeeld hun eigen talent voor een bepaalde tak van sport ontdekken of ontdekken welke tak van sport ze het liefst doen". Kiem Toch is de klem voor het georganiseer de Zeeuwse basketbal op de scholen gelegd. Henk Braker ..Dat ls onmis kenbaar waar Maar niet uitzonderiyk. Ook andere takken van sport zyn voor namelijk via het onderwys geïntrodu ceerd Byvoorbeeld het handbal, ik ge loof al in de twintiger jaren, en later ook het volleybal". De in het Groningse Ze venhuizen geboren Henk Braker („er zyn zeker zes plaatsjes van die naam m Nederland") leerde het basketbal voor al kennen aan de academie voor 11- chamelyke oefening in de stad Gronin gen („men noemde het in die tyd nog liever de academie voor lichameUjke opvoeding omdat daarmee nog hogere waarden werden aangegeven"! Zijn debuut als sportleraar maakte hij in Slikkeveer, maar vier maanden la ter - in januari 1960 - startte hij in Vlis singen als gymnastiekleraar aan de lts, een baan, die hij acht jaar zou uitoefe nen. Na invoering van de mammoet wet werd hij een van de sportleraren aan de scholengemeenschap Schelde mond. Aan de zeevaartschool gaf hij ook nog „een paar jaar een paar uur per week" les. In het midden van de jaren zestig gaf het plan voor de bouw van een sporthal in Vlissingen de stoot voor het van de grond komen van een officiële bas ketbalcompetitie in Zeeland tof beter gezegd: alleen aanvankelyk op Walche ren - en nog beter gezegd aanvankelijk alleen in Middelburg en Vlissingen) Braker „Vooral takken van sport als zaalhandbal en volleybal stonden na- tuurlikk te dringen om gebruik te gaan maken van die sporthal in Vlissingen. Ik wist dat basketbal in de sporthal al leen voet aan de grond zou krijgen als we een officiële competitie konden in stellen. Inmiddels werd op verschillen de scholen basketbal gespeeld De nu al gepensioneerde sportleraar Louis Soe- ting was byvoorbeeld al voor my met basketbal bezig aan de toenmalige christeUjke hbs in Middelburg. Een of ficiële oprichtingsvergadering is er eigenlijk niet eens geweest. We staken de koppen by elkaar en zetten een bas ketbalcompetitie op met voornamelijk schoolploegen. hoewel Matador, geen schoolploeg dus, er ook al spoedig by was. Die start van de Zeeuwse bas ketbalcompetitie was dus in de zomer van 1965 en twee Jaar later werd de Vlis- singse sporthal in gebruik genomen, waardoor ook de basketbalsport een brok van de te verdelen tyd In de hal kreeg". District Henk Braker en zijn mede-pionniers van de basketbalsport in Zeeland heb ben overigens het district Zeeland niet opgericht. Braker daarover: „Vlak na de Tweede Wereldoorlog - in 1947 - werd de Nederlandse basketbalbond opgericht- Het land werd door de bond simpelweg in districten verdeeld. Voor de gebieden buiten de randstad werden de provinciegrenzen als gren zen van een district aangehouden. En zo kwam er dus ook het district Zee land. Terwijl in de randstad gaande weg meer districten kwamen. Om een voorbeeld te geven: Haarlem alleen al was een district. Goed, er was dus ook een district Zeeland. Maar er was in feite niks. Helemaal niets. Want er werd hier niet gespeeld". Kortom: pas in 1965 was Zeeland niet helemaal meer een witte vlek voor de basketbalbond In Middelburg (onder meer dankzij sportleraar Piet Zuidweg) en in Goes (onder meer dankzy sportle raar Wlm Belzer) kwam de georgani seerde basketbalsport ook snel van de grond. De al genoemde Louis Soeting was de eerste voorzitter van het Zeeuw se district. Wat ziet Henk Braker als zyn belangrijkste succes in al die jaren van werken en organiseren voor de bas ketbalbond: .Zonder twyfel de ver breiding van deze tak van sport door heel Zeeland. Er zyn byvoorbeeld nu ook clubs in Zeeuwsch-Vlaanderen: Voorwaarts uit Axel. Schelde Sport uit Temeuzen. Operatie uit Oostburg en Hulst. Omdat er by Mevo in Zierikzee nu ook basketbal wordt gespeeld, heb ben we ook vaste voet op Schouwen en Duiveland en belangrijk is ook, dat er in Kapelle een sterke club is ontstaan. Ook in Kruunngen of Krabbendyke moet een basketbalclub komen, omdat in één van die plaatsen in de toekomst ongetwijfeld ook een sporthal zal verrij zen. Onze opzet is altijd geweest, dat er een basketbalvereniging in een plaats moest zyn op het moment dat er weer een nieuwe sporthal in gebruik wordt genomen. We kunnen dan ook zeggen, dat in alle Zeeuwse sporthallen bas ketbal wordt gespeeld" Nu heeft Henk Braker een streep gezet onder zyn basketbalactiviteiten Met ingang van 1 juli zyn de districten op geheven. Met Noord-Brabant en Lim burg vormt Zeeland nu één rayon. Zee land heeft nu de status van „regio", waarin byvoorbeeld niet meer een ei gen jaarvergadering wordt gehouden. Wel is er een regiocommissie, die gro tendeels bestaat uit het vorige dis- trictsbestuur Henk Braker vond het echter een gelegenheid by uitstek om de estafette door te geven aan een an der. En zo werd Johan Rynberg voorzit ter van de regiocommissie. Braker: „Ik kon dat besluit gemakkefijk nemen, want er zyn zo langzamerhand vol doende capabele mensen in de Zeeuwse basketbalsport". Henk Braker blijft overigens zijn steentje bijdragen aan de ontplooiing van de Zeeuwse sport. Niet alleen als sportleraar, maar bijvoorbeeld ook in drie commissies van de Zeeuwse Sportraad: de commissie opleidingen, de commissie accommodaties en de commissie sportieve recreatie. Maar de Zeeuwse basketbalsport gaat ver der zonder deze Vlissingse gym nastiekleraar. En dat zal wel lukken, want Henk Braker en zijn mede-pio niers hebben er een florisante tak van sport in deze provincie van gemaakt. laten ruiken. Zy produceerden het ene poepie na het andere, maar Willem n werd er niet bleek van om zyn neus en toen het 1-0 werd, begon het liefdadig- hcidsmechanisme van Telstar*te wer ken. Waarom als gast. in het huis van je gastheer, niet een aardig gebaar gemaakt om de feestvreugde te verho gen? O nee. zo dachten en redeneerden ze natuurlyk niet, maar dat ging hun ectoplasma denken. Wie verkeert graag in het huis van de gehangene, vooral als het zo eenvoudig is er een huis van vreugde van te maken? Ze wilden het helemaal niet. maar hun ec- topiasma wilde het. en zonder erg werd het toen 3-0. In Groningen was de stand nog steeds gefijk. Willem H was op papier al kampioen, dus waarom dan nog aandringen, fel tacklen. uit het sprintje iets meer persen dan erin zit om een bal nog te achterhalen, waarom de gastheer voor het hoofd stoten? En zo werd Willem n eredivi- sonist... Voor Fortuna SC is het ook maar be ter dat het niet in de eredivisie is ge komen, want de kans bestaat dat het het volgend seizoen precies de vijf Colombain en Tini Ruys. Zij zijn of ficieel transfervrij, omdat zij hun nieuwe contract een dag te laat in de bus kregen. Hun transferwaarde wordt op anderhalf miljoen geschat. Een ramp dus voor Fortuna SC, tenzij het „zo'n vaart niet loopt". Manager Joop Boekhorst stelt, dat al die nieuwe contracten per aangete kende op dezelfde dag. en op tyd, by het postkantoor zyn afgegeven. Nader onderzoek leerde dat sommige brieven een dag te lang op een der postkanto ren zyn blyven liggen, en terwyl in de reglementen staat dat nieuwe con tracten vóór 15 mei in handen van de desbetreffende spelers moeten zyn ge steld ien dan is 14 mei de uiterste da tum). kregen de genoemde spelers de aangetekende brief pas op 15 mei. Manager Joop Boekhorst had de con tracten op 12 mei op het postkantoor afgegeven, dat was een zaterdag, en hy had dus mogen verwachten dat ze op 14 mei, maandag, zouden worden be steld. Hy wel Heeft zeker nooit eerder een brief op de bus gedaan. Ik dacht spelers voor niks niemendal kwij traakt die zich in de nacompetitie het meest hebben onderscheiden: topsco rer eerste divisie Hans Engbersen, Joop van Daele, Rob Hutting, Jean dat iedere gezonde Nederlander nu langzamerhand wel wist dat je een brief, als je er een beetje haast mee hebt, nooit en te nimmer per expres moet sturen, en zeker niet per aange Joop Castenmiller: trauma van zijn leven. Willem U had de oudste rechten op het eredivisieschap, dus wat dat aan gaat mogen we tevreden zijn over de afloop van de nacompetitie, maar voor FSC-trainer Joop Castenmiller moet deze ontknoping wel het trauma van zijn leven zijn geworden. Dat uit gerekend zijn oude club Telstar niet in staat was Willem II op niet meer dan twee doelpunten te houden, kwam daar dan nog als een extra speels dreuntje bij- Of zou Telstar met 3-0 hebben willen verliezen' Niet bewust, maar onder bewust? Niet de spelers van Telstar, maar hun ectoplasma. de onzichtbaar naar buiten tredende materialisatie van de geest die het lichaam in staat stelt bulten zyn begrenzing toch al lerlei rampen te veroorzaken? Een of twee jaar geleden had ik meen Borus- sia Monchengladbach in de laatste wedstrijd van het seizoen een over winning met negen doelpunten ver schil nodig om nog geiyk te kunnen komen met een andere ploeg in de Bundesliga. en met hoeveel wonnen de Borussen? Met 12-1 of zoiets, in ieder geval met dusdanige cyfers, dat ze toch nog kampioen werden. De ware feiten zyn me ontschoten en kan ik op dit ogenblik niet zo gauw achterhalen, maar het kwam erop neer dat het elftal dat geslacht moest wor den, zich ook liet afslachten Telstar hoefde maar met drie doelpunten ver schil te verliezen, maar dat moet toch ook nog een hele opgave zyn geweest De IJmuidenaren begonnen natuur lyk vanuit de mentaliteit, dat zy die Tilburgers wel eens een poepie zouden tekende. Een gewone brief met 55 cent postzegel komt meestal de volgende dag wel aan. maar zodra het men senwerk wordt, een jongen op een brommer, gaat het mis. Ik wed ook dat ze by de posterijen, van de weerom stuit zyn gaan denken o, een aange tekende, daar is DUS geen haast by. die kan nog wel een dagje blyven lig gen Wie een brief per aangetekende verstuurt geeft daarmee als het ware te kennen dat het niet op een dagje steekt, want de geadresseerde moet thuis zyn om voor ontvangst te kun nen tekenen, zo niet dan gaat er een briefje in de bus dat er een poststuk voor hem ligt kortom: zo'n aangete kende loopt niet weg... En dan uitgerekend op de maandag bestelling te vertrouwen, dat is wel heel naiefi Iedereen die gewend is veel post te krijgen, weet dat de maandag een windstille dag is. Van de kranten die ik per post opgestuurd krijg, is er eentje, waarvan ik de za terdageditie vrijwel altijd pas op dinsdag krijg, gelijk met de maanda geditie. Als ik. dit alles wetende, en ook nog beseffende dat het om vele honderdduizenden guldens ging. ma nager van FSC was geweest, dan bad Ik mijn vrije zaterdag maar besteed aan een rondrit langs de betreffende spelers. Aan de andere kant ls het natuurlyk een stupide regel dat zo'n contract vóór een vastgelegde datum in het be zit moet zyn van de speler Wat ge beurt er dan als die afwezig is. wie weet met opzet is ondergedoken om onbe reikbaar te zyn voor zyn club? De altyd in geldnood verkerende Rus sische schryver Dostojevski (1821- 1888) bedong by een luche uitgever een voorschot op een door hem te schrij ven roman. Voorwaarde: het manusc ript moest uiterfijk op 14 mei (zal ik maar zeggen) by de uitgever zyn inge leverd. Tot een maand voor de fatale datum had Dostojevski, bezig met een ander boek. nog geen letter op papier gezet, en dat was toch wel nodig, want als hy zyn manuscript te laat inlever de. vervielen alle rechten voor het be treffende boek. én voor alle boeken die hy daarna nog zou schrijven, aan die louche uitgever! Het mes op de keel dus Dostojevski huurde een stenog- rafe. wat om twee redenen een prima idee was. Al dicterend slaagde hy erin de roman. De Speler, nog voor 14 mei af te krijgen, en hy trouwde met deze Anna Grigorjevna. waarmee hy, onder ons gezegd, een lot uit de loterii trok. Toen Dostojevski zich opgelucht op de 14e mei met zijn manuscript naar de uitgever begaf, bleek deze met de noorderzon te zijn vertrokken. Kan toor potdicht, geen adres achtergela ten. Dostojevski had toen de tegen woordigheid van geest het manusc ript op het politiebureau te laten da teren, als bewijs dat hij in ieder geval op tijd was geweest. Dat heeft hem gered. Om dezelfde reden is het rede lijk, dat de aangetekende strookjes met de datum 12 mei erop, FSC en manager Boekhorst redden. Het re glement is heel dom geformuleerd. Het postkantoor kan wel uitbranden met alle brieven erin. wat dan? Zijn dan ineens alle spelers transfervrij?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 29