WEVEN of op beton Tegelvloer op hout Bezig zijn in vrije tijd een populaire hobby Koken &eten Bij aanleg van een nieuwe tuin rekening houden met de kinderen Haaks en in verstek zagen... PZC/ zaterdagkrant 25 Weven is een populaire hobby. Niet alleen vrouwen vinden het leuk..., ook veel mannen doen het graag. Geen wonder, want naast het feit dat het een heerlijk ontspannend werkje is, kun je er nog fraaie werkstukken mee maken ook. Op een zelfgeweven vest, schoudertas, loper, sjaal of wandkleed mag u met recht trots zijn! Weven is eigenlijk niet aan leeftijd gebonden en je kunt het overal en altijd doen, zelfs - of misschien wel juist - tijdens de vakantie; of u nu thuisblijft of niet. Weeftoestellen zijn er in vele soorten, afmetingen en prijzen. Het verschil zit o.a. in het aantal schachten - hiervan is mede het patroon afhankelijk - en de breedte van de te weven stof. Voor het maken van kledingstukken en andere gebruiksvoorwerpen is het lang niet altijd nodig om een gToot. staand weefgetouw te hebben. Integendeel, de meeste dingen zijn. al dan niet sa mengesteld uit een aantal apart gewe ven stukken, te maken op het kleinere weefraam. Zo'n weefraam neemt veel minder plaats in dan zijn grotere broer en is aanzienlijk goedkoper, en nadeel is, dat u wat het patroon be treft minder mogelijkheden hebt, maar als beginner merk je daar niet veel van. Het prettige is, dat het weef raam vanwege zijn grootte makkelijk verplaatsbaar is. U kunt het zó mee nemen naar de weefcursus. naar vrienden die ook weven, of op vakan tie. Als het buiten mooi weer is. kunt u in het zonnetje op balkon of in de tuin verder weven. „En goed doordacht en makkelijk op te bergen weeftoestel is het Mira-weef- raam, met een kettingindeling van 40- 10 of 20-10 en een werkbreedte van 30 of 40 cm. De afmetingen van het raam met een weefbreedte van 30 cm (zie fo to) bedragen ongeveer 40 x 60 cm. Het geheel wordt in een handige, katoenen draagtas geleverd. De ketting van dit opboombaar weef raam kan snel gespannen worden door s, uil binnen- en buitenland, wordt steeds meer gegeten. In ieder stadje is er wel ergens een sortering aan kazen te koop die je vroeger zeE den tegenkwam. Wijn en kaas kun nen, als men de juiste contrasten weet te vinden, elkaar goed aanvullen, en ook daar geeft het gidsje 'Kijk op Kaas' door Nancy Eekhof-Stork aan wijzingen voor. Weliswaar gebeurt dat niet volgens de 'canon' van de of ficiële franse wijn- en kaasproevers, maar het boekje geeft wel aardige suggesties. Van vele soorten kazen wordt ingegaan op de geschiedenis en het gebruik en dat gebeurt allemaal zo goed dat men er de foto's, die wel uit een reclamefolder lijken te komen, maar op de koop bij neemt. Kwark is eigenlijk een heel verse kaas; na acht uur is de melk gestremd en kunnen de wrongel en wei van de kwark worden gescheiden. Behalve als dessert kan kwark ook dienen voor gebak, sausen en broodbeleg. Brie is de grootste kaas van het Ile-de-France tijdens het Congres van Wenen in 1815. die vergadering die Europa na de napoleontische tijd opnieuw moest verdelen maar de meeste tijd besteed de aan feest en dans. werd de Brie tot koning der kazen uitgeroepen. Mis schien wel terecht, want is er een ver rukkelijker hapje denkbaar dan een goede, juiste rijpe Brie. besproeid met een mooie Bourgognewijn? Ook Ca membert en zijn uit de Vogezen en de Champagne afkomstige concurrent, de Carré de l'Est. behoren tot de meest befaamde leden van de Brie-familie. De Kemhemse kaas is een voortref felijke dessertkaas van eigen bodem- Toen de Edammerkaas nog op de boerderij werd gemaakt zakte hij soms in. kreeg een oranjekleurige korst en een sterke smaak. De kaasfabrieken namen de produktie van de Edammer over, en deze mislukte kaas raakte in het vergeetboekje tot het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek de zaak weer opnam en van deze Edam mer een roomkaasje. de Kemhemse. wist te maken. Ook Bluefort is een Ne derlandse kaas. maar toen dertig jaar geleden deze blauwgeaderde kaas op de markt werd gebracht, was er maar weinig belangstelling voor. Nu men ondervonden heeft dat Bluefort milder smaakt dan veel van zijn soortgeno ten, is de kaas populairder geworden, al zal de kenner toch sneller grijpen naar de 'koningen' in dit genre, de Ita liaanse Gorgonzola (koe) of de Franse Roquefort (schaap), waarvan de laatstgenoemde helaas meestal wel heel erg zout is. Kijk op Kaas. door Nancy Eekkof-Stork, 14,90. Uitgeverij Elsevier. Amsterdam. 'Pikante Lekkernijen' is een boekje met recepten voor allerlei ouderwet se ingelegde delicatessen. Wat vroeger na de oogst van groenten moest, om in de wintermaanden vol doende te hebben, is nu voor veel mensen een liefhebberij. Nu we verse groenten kunnen diepvriezen en veel groenten bovendien het hele jaar door vers te koop zijn, eten we ingelegde groenten en fruit enkel nog omdat het een lekkernij kan zijn. Van deze as perges kunt u nog zes maanden na het seizoen (dat eindigt met St. Jan) ge nieten: De asperges moeten worden schoongemaakt en in zout water half gaar worden gekookt. Haal ze na 15 minuten uit het water, laat ze uitlekken en stoof de asperges dan op een laag vuur in de boter gedu rende 10 minuten. Laat alles afkoelen tot de boter is gestold, giet het vocht af en verwarm tot de boter is gesmolten. Zet de asperges rechtop in glazen pot ten. giet de boter er overheen en strooi nadat de boter is gestold zout op het vet. Sluit de potten en zet ze op een koele plaats. Voor u deze asperges met boter eet. moet u het zout verwijderen. Ik teken hierbij aan dat ik 15 minuten koken plus 10 minuten stoven van as perges rijkelijk lang vind. Vooral wan neer de asperges heel vers en mals zyn. dreigen de heerlijke toppen dan bij het rechtop zetten stuk te gaan. Even op letten dus tijdens het uitvoeren van dit recept. Ook vis kan worden ingelegd, en zoute vis werkt prima bij een kater. Verder kan men zelf worst maken, en in dit boekje vindt men ook recepten voor chutneys, relishes en andere pikante sauzen. Chutneys en relishes hebben allebei tot taak een maaltijd lekkerder te maken - een chutney wordt meestal van vruchten gemaakt, een relish van groenten. Vruchten op alcohol kunnen als dessert worden opgediend, deze pruimen in armagnac zullen beslist in de smaak vallen: Nodig zijn: drie pond blauwe pruimen, een pond suiker, 1 pijpje kaneel, 6 kruidnagelen en 1/2 li ter armagnac. In iedere pruim worden enkele gaatjes geprikt, de pruimen worden gemengd met suiker en dit mengsel moet een nacht blijven staan. De volgende dag moeten de vruchten, met de kaneel en de kruidnagelen in glazen potten worden gedaan. Ver meng het ontstane sap met de ar magnac. giet het mengsel over de vruchten en sluit de potten. Pikante lekkernijen, door Veronika Itülier. vert. Paul Lensink 10,25, Uitgeverij El sevier. Amsterdam. ZATERDAG 30 JUNI 1979 de tandenstrips die aan beide einden van het raam bevestigd zijn. Door bij gevoegde klemmen wordt het raam aan de tafelrand bevestigd, zodat, bei de handen vrij zijn om met de heffers te werken. Compleet met aanslagmes. boetnaald en instructieboekje. Ad viesprijs weefraam 30 cm f 68 - weef raam 40 cm f 80. De toestellen zijn ver krijgbaar bij handwerk- en handenar- beidwinkels. Mocht u ze in uw woonplaats niet kunnen vinden, bel dan even naar Van Eeuwen Infor matiecentrum voor oude ambachten in Hollandsche Rading, tel. 02157 276 - 636. Op vakantie Voor velen misschien een raar idee: weven tijdens de vakantiedagen. Maar toch is het best fijn om dan iets om handen te hebben, creatief bezig te zijn. Met zo'n handig mee te nemen weefraam kunt u makkelijk een paar uurtjes per dag voor uw tent, caravan of vakantiehuisje weven. Zo maakt u tijdens de vakantie uw eigen souven ir. Dat kan een nuttig gebruiksvoor werp of kledingstuk zijn, maar ook een apart wandkleedjc, geweven van materiaal dat u in uw vakantieland kunt kopen of vinden. Behalve aan ihandgesponnen) wol en katoen denken we dan aan sisal. raffia, jute. ruwe katoen, enz. Als u echt wilt experimenteren, neem dan eens ge droogd gras. takjes of twijgen, ge droogd zeewier of halvergane stukken touw die u op het strand vindt. Laat uw fantasie de vrije loop; een persoon lijker souvenir is beslist nergens te koop! Weven op een zonnige vakantiedag, thuis of op de camping. ht afzagen van een plankje, een balk of een lat lijkt zo gemakkelijk, maar als het op echte precisie aan komt, is het „los uit het handje"-werk vaak toch ietwat geleursteilend. Pro beer het maar eens: zaag eens een reststnkje van een balk van bijvoor beeld 10 x 5 cm zo goed mogelijk haaks af. Ook wanneer u vooraf de zaak goed afschrijft (met de win kelhaak) zal er. wanneer u ten slotte met diezelfde winkelhaak kritisch controleert, toch nog wel iets aan mankeren. Niet erg als het afgezaagde eind „dood" gebruikt wordt, maar als het exact op een ander deel moet pas sen, kan het vervelend zijn. Een verstekbak. voor vrij weinig geld te koop, is een prima hulpmiddel om zowel haaks als onder 45 graden lat ten, lijsten en profielen te zagen. De afmetingen van de verstekbak, bin nenwerks, bepalen de maximum-ma ten van het te zagen materiaal. Klem een verstekbak liefst stevig op de kerkbank of de tafel en druk het mate riaal met één hand stevig in een hoek van de bak. Gebruik voor latten, balkjes en dergelijke een kapzaag (liever geen gewone handzaag! en voor dunne latjes, profiellijstjes, bagetten en dergelijke een zogenaamde tof- felzaag; die heeft een heel fijne vertan- ding. Ontzie de geleidesleuven in de houten verstekbak. Wanneer die ..uitlubbe ren". wordt de zaagprecisie gaande weg geringer, leg op de bodem van de verstekbak een precies op maat ge zaagd stukje dun triplex of hardboard, dat voorkomt dat u telkens in de bak- bodem zaagt. Dikkere balken, brede planken en dergelijke, of „materiaal in het werk" zqals reeds geconstrueerde balken, kunnen uiteraard niet in de verstek bak. Daarvoor zijn twee oplossingen: de verstekgeleider of de metalen ver stekbak. Wat de geleider betreft: ver krijgbaar in twee gerenommeerde merken, Stanley en Sandvik, voorzien van een aanslag om hem tegen het werkbankblad of het materiaal zelf te drukken en zo ingericht dat u er mate riaal mee kunnen zagen onder diverse hoeken. De metalen verstekbak heeft een bo demplaat en een verticale zijde. De zaaggeleider is verstelbaar onder di verse hoeken. Sommige typen, zoals de hierbij afgebeelde Stanley-verstek- bak, kunnen ook compleet met zaag worden geleverd. In dit geval een kap zaag. Ontzie bij élk verstekzaagkarwei altijd het gereedschap; laat de zaagtanden zd weinig mogelijk in aanraking ko men met de verstekbak of de -geleider. Vanuit de zo verkregen punten wordt een rechte lijn getrokken, waarvan u opnieuw het midden bepaalt Door dit punt trekt u een lijn haaks op de eerder genoemde lijn. Twee haaks op elkaar staande lijnen verdelen de vloer in vier delen. U begint nu met tegelen vanuit het snijpunt, het midden van de ka mer De aansluitingen met de muren komen als laatste aan bod. Inwassen Is de tegelvloer gelegd en de uit puilende specie of lijm weggehaald, dan kunt u beginnen met het inwas- sen van de voegen. Als voegmateriaal gebruikt u een voegspecie (een deel cement op drie delen fijn zand), die in de voegen kan worden ingewassen met bijvoorbeeld een stoffer. Na het drogen verwijdert u de cementsluier op de tegels met een natte doek. Onder de lijm-of specielaag kunt u,om een betere isolatie tegen optrekkende kou of eontactgeluiden te verkrijgen, polystyreen schuimplaten of andere isolerende materialen aabrengen. Om eontactgeluiden nog beter te voorko men is het nuttig om de tegels niet di rect tegen de wand te laten aansluiten, maar om daar een smalle voeg te ma ken die u met siliconenkit kunt opvul len of met een hardhouten plint kunt afwerken. Verwarming Omdat steen een goede warmtege leider is, voelt het oppervlak altijd koud aan. De oppervlaktetempera- tuur van de vloer hangt onder meer al van de temperatuur onder de vloer. Daarom is de temperatuur van een verdiepingsvloer hoger dan van een vloer boven een geventileerde kruipruimte. Wilt u de oppervlakte- temperatuur van een begane-grond- vloer verhogen, dan moet u de tem peratuur van de kruipruimte onder de vloer verhogen. Dit kan bijvoor beeld door de transportbuizen van de centrale verwarming onder de vloer niet te isoleren. Dit is een goede moge lijkheid bij een droge kruipruimte. Is de ruimte vochtig, dan kunt u over wegen vloerverwarming aan te leg gen. Dit kan een systeem van water buizen of elektrische kabels zijn. In beide gevallen kunnen ze worden op genomen in de deklaag of in de vloerconstructie zelf. Het waterbuizensysteem dat op de centrale verwarming is aangesloten, is in het algemeen duurder in aanleg dan elektrische vloerverwarming. Het laatste is echter duurder in het ge bruik Voor grote oppervlakken wordt dan ook meestal het waterbuizen- systeem. en voor kleine de elektrische vloerverwarming geadviseerd. Bij een tegelvloer is het noodzakelijk de wandcontactdozen in de ruimte van randaardtng te voorzien, of om de gehele elektrische installatie met een zogenaamde aardlekschakelaar uit te rusten. IDe stenen vloer is vele jaren „in" geweest, totdat hij door allerlei nieuwe materialen werd verdrongen. Maar omdat de kilte van een stenen vloer door isolatie of door vloerver warming tegenwoordig goed te cor rigeren is en zo'n vloer bovendien te gemoet komt aan de huidige, wat naar nostalgie neigende smaak, worden stenen vloeren weer populair en steeds meer toegepast. Iedere ruimte stelt andere eisen aan een vloer. In een gang of hal worden tegels met een grote slijtvastheid en niet-vuilgevoeligheid vereist; in een keuken tegels die gemakkelijk zijn schoon te maken, en in de bad- en doucheruimte tegels die bestand zijn tegen veel geplens met water en die een stroef oppervlak hebben. De on dergrond stelt echter vrij strenge eisen aan de verwerking van de tegels. Op beton Tegels kunnen op een ondergrond van beton in een speciebed van circa drie centimeter of in bouwlijm worden ge legd. Deze laatste methode heeft aan trekkelijke kanten: de vloer komt weinig hoger uit. want de lijm kan met een kitstrijker vrij dun worden opgebracht. Is de betonvloer van oudere datum, dan moet u, om een goede hechting te krijgen, de onder grond eerst „aanbranden". Dat wil zeggen goed schoonmaken en met een dunne, met een kwast verwerkbare pap van puur cement en water het he le oppervlak bestrijken. Wanneer dat laagje droog is, kunt u de bouwlijm opbrengen. Het aanbrengen van een speciebed vergt een kleine bekisting, waardoor de laag gelijkmatig kan worden afgereid. Grove splijttegels en handgevormde plavuizen kunt u in een cementbed leggen, bouwlijm is voor deze materialen niet zo geschikt. Wilt u een nieuwe betonvloer betege len. dan doet u er verstandig aan een ruimte van een centimeter tussen vloer en wanden open te laten en deze later af te dichten met een flexibele voegmortel. om de betonnen onder- vloer de gelegenheid te geven te krim pen. Bij grotere oppervlakken zou u op regelmatige afstanden een gewone voeg op deze manier kunnen afwerken, de zogenaamde „krimpvoeg". Op een reeds bestaande tegelvloer kunt u pas tegels leggen nadat de on dergrond met water, zand, ammonia en een oude baksteen voldoende ruw en vetvrij is gemaakt. De tegels zet u nu vast met zoveel kit, dat ze over de gehele oppervlakte goed worden ge dragen Het is in dit geval wel belang rijk vlakke tegels te gebruiken. Op hout Het tegelen op een houten ondergrond Is mogelijk, maar heeft meer aan dacht nodig dan een stenen onder grond. Een goede mogelijkheid is de houten vloerdelen te vervangen door zwaluwstaartvormige gebogen meta len platen van 1,5 cu hooogte. Hierop kunt u 4 a 5 cm beton storten, waarop de tegels komen te liggen. De grootte van de overspanning van de houten balken is erg belangrijk. Want als de balken doorbuigen, breekt c'e vloeren springen de tegels los. Het is verstan dig tevoren advies in te winnen om te weten of een bepaalde constructie al dan niet mogelijk is. Een andere constructie die kan wor den toegepast en aantrekkelijker lijkt, omdat u hierbö niets hoeft te slopen, is een vloerverstijving door er spaander plaat op te schroeven. 12 tot 18 mil limeter dik. Voor natte ruimten moet u watervast verfijmd triplex gebruiken. Met speciale lijm voor een houten on dergrond fijmt u de tegels vervolgens vast. Omdat de ondergrond altijd blijft werken, maakt u om de 80 a 100 cm een flexibele voeg. dwars op de balk- richting. Hiervoor gebruikt u plastisch blijvende voegkit. Uitzetten Voor het uitzetten van de tegels kunt u gewoon ergens in een hoek beginnen en dan maar zien waar u uitkomt. Be ter en professioneler is vanuit het raidden te beginnen en aan beide zij den (zowel in de lengte als in de breed te) passtukken van gelijk formaat te snijden. Dan kunt u ook een gemakke lijk realiseerbare voegafstand aan houden. Hiervoor zijn strookjes hardboard (4 mm dik) goed als af standhouders voor de voegen te ge bruiken. begint met het bepalen van het mid den van de vloerlengte. Hetzelfde doet u aan de tegenovergestelde kant. ^De tuin is er lang niet altijd voor de sier en voor het plezier van de vol wassenen in het gezin. Integendeel, zijn er kleine kinderen in het gezin, dan hebben zij minstens recht op een deel van de tuin waar ze kunnen spelen. Dit betekent dat we bij de aanleg van een nieuwe tuin rekening houden met onze kinderen, of een bestaande tuin even tueel aanpassen. Bovendien is het voor onszelf ook prettiger als de aller kleinsten in de eigen tuin kunnen spelen en niet de gevaarlijke straat op hoeven. In de eerst plaats is het natuurlijk heerlijk als er een grasveldje in de tuin is. Een kind kan daar fijn op spelen en op een mooie, warme dag kan daar ook het speelbadje op staan. Kies wel een sterke grassoort (speelgazon). dan kan het gazon er ook tegen. Als u uw kinde ren op een siergazon laat ravotten, zal daar niet veel van overblijven. Naast een gazon is ook een flink terras ideaal om op te fietsen, met autootjes te spe len en met de póppewagen te rijden. Daarnaast is het zaak dat u geen gif tige planten in de tuin heeft staan of dat deze zoveel mogelijk achter m de border en buiten het bereik van kleine kinderen staan. Ook een vijver is uit den boze in een tuin waar kleine kinde ren spelen. Mocht deze toch al aanwe zig zijn. dan kunt u hem beter leegha len of dusdanig afschermen dat de kleine er niet bij kan komen. een schommel. Ieder kind vindt een schommel in de tuin prachtig en ook die is zelf eenvoudig te maken. Zo kan een oude autoband aan een stevig stuk touw al heel goed dienst doen als schommel. Eigen tuintje En natuurlijk moeten we de kinderen ook spelenderwijs leren omgaan met de natuur. Daarvoor is geen betere methode dan door ze een eigen stukje tuin te geven. Laat ze zelf maar wat makkelijke plantjes, zoals radijsjes, sla. sterrekers. zonnebloemen, vlijtige liesjes en afrikaantjes zaaien. In het begin zullen ze misschien wat meer plantjes dan onkruid uittrekken, maar ais u ze even een handje helpt, zullen ze er al gauw aardigheid in krijgen. En dan die trotse gezichten als ze hun zelfgekweekte radijsjes etenEo krijgt een kind respect voor alles wat groeit en bloeit en zullen ook de planten in uw tuin een langer leven beschoren Zaadbakje Haaks- en in verstek zagen. Metalen verstekbak voor haaks zagen en andere verschillende hoeken. Een zandbak is nog altijd voor ieder kind ideaal. We kunnen er heel een voudig zelf een maken en de construc tie dusdanig aanpassen dat deze-later tot vijver omgedoopt kan worden. We moeten de zandbak zo'n 60 cm diep maken, zodat er later in de vijver ook vissen en waterlelies kunnen. Tot slot moet er een rand van hout of steen omheen. Daar kunnen de kinderen op zitten en dat beperkt ook het knoeien met zand. Ideaal voor dit doel is de zgn. pro- fielwand van Houtkreatief uit Apel doorn (tel. 055-253060). Dit zijn onder hoge druk geïmpregneerde houten balken, die met een groef en veer in elkaar passen. Dit materiaal is een goede vervanger voor de eeuwige biel zen in de tuin. omdat het profiel veel meer mogelijkheden biedt. En het is eenvoudiger te vervoeren. Zo kunt u er bijvoorbeeld ook een leuk speelhuisje, zoals op de foto. van maken Ook zijn er allerlei kant-en-klare speelhuisjes te koop. maar deze zijn nogal prijzig. Hetzelfde geldt ook voor I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 25