VAKANTIES Regeling schoolvakantie vraagt om een centrale aanpak PZC/zaterdagkrant w** 23 Een huiselijk tafereel: Het gezin zit aan tafel. Pa schraapt de keel, is klaar om het woord te nemen. Met zijn pijp geeft hij een slag op tafel, teneinde aan te geven, dat het gezinsberaad kan beginnen. Aan de orde is één onderwerp: de vakantieregeling. „Zullen we allemaal onze agenda's trekken", stelt pa voor. „Dan kunnen we eens kijken wanneer we onze gezamenlijke gezinsvakantie kunnen opnemen. Jan hoe zit het met de cro- cusvakantie, kunnen we dan een paar dagen naar opa en oma? Oh, je hebt maar één dag. Nou, dan proberen we toch zeker met z'n allen vlak vóór Pasen een paar dagen naar opa en oma te gaan. Wat zeg je Jan? Moet jij voor Pasen nog naar school? Nou, dan gaan we daags na Pasen? O nee, want dan moet Marietje al direct weer aan de slag. Geen nood: dan stellen we dat uitstapje toch nog even uit tot de week van Hemelvaartsdag. Dan heeft Jan een aantal dagen vrij. Wan nou weer Marietje. moet jij dan halverwege de week weer naar school? Nou ja! Dan gaan we 'maar mét Pink steren naar opa en 'oma."-Ik héb dan vanwege de viering van- Pinksterdrië toch vrij dus kunnen we daar een lek ker lang weekeinde van maken. Oh. moet jij met Pinksterdrie weer naar schoolJan. Weld an zit er niets anders op dan dat we opa en oma maar te logeren vragen, want anders zien we ze in geen maanden Dan is aldus beslo ten". Onzin Wat een onzin, he! Belachelijk, he! We kunnen het met z'n allen meneer A. van Duin nazeggen. Een familie-be raad waarbij de gezinsleden hun agenda's moeten trekken om hun va kantieperioden onderling te vergelij ken. Het lijkt inderdaad belacbtelijk, maar het gaat toch zorgelijk die kant op met al die verschillen die er nu be staan in de vakantieroosters van de scholen. Natuurlijk: vakantiespreiding is goed, maar dan moeter ook wat lijn in zitten. Dan moet er sprake zijn van enige coördinatie. Maar die coördinatie was er voor dit jaar nog lang niet en hoewel er door sommigen al beterschap is be loofd. ziet de situatie er voor het vol gend sseizoen (schooljaar 1979-1980) ook nog weinig hoopgevend uit. Laten we de toestand op Walcheren eens be kijken. Daar deed zich het afgelopen school jaar een merkwaardige situatie voor. Souburgse gezinnen, die zowel kinde ren op school hadden in Middelburg als in Vlissirigen moesten daar con stateren dat het ene kind uit het gezin Paasvakantie had in de Goede Week en het andere pas na Pasen een week vakantie kreeg. Ouders die plannen hadden om met het gezin weg te gaan konden die plannen wel terzijde schuiven Pinksterdrie Nog iets merkwaardigs: de Pink sterdagen. Met de beroemde viering van Pinksterdrie. Derde Pinksterdag: al sinds mensenheugenis een vrije dag voor veel Walchcrcnaren. Maar op de dag dat pa niet naar het werk hoefde moest kindlief naar school. Kon niet naar het ringrijden. Zag dat in agrarische gemeenschappen zo ge liefde spektakel mooi het neusje voorbij gaan. Genoeg voor dit mo ment. Hoe komt zo'n vakantieregeling eigenlijk tot stand? Goeie vraag. On derwijsman Schmitz van de gemeente Vlissingen geeft uitleg over de gang van zaken in Vlissingen. Elders gaat het ongeveer hetzelfde. Ten gemeen tehuize wordt een bijeenkomst uitge schreven waarvoor vertegenwoordi gers van openbaar en bijzonder kleuter- en lageronderwijs worden uit genodigd. Binnen dit gezelschap - in Vlissingen heet zoiets een commissie tot regeling van het vakantierooster - wordt een concept besproken dat b en w hebben laten maken. Bij het maken van dit concept wordt als uitgangspunt aangehouden de rijksregeling die er bestaat voor de va kanties van het voortgezet onderwijs. Nu is de praktijk zo. dat in die commis sie wordt geprobeerd om de vakanties van het lager- en kleuteronderwijs daarop af te stemmen Die Vlissingse commissie heeft inmiddels het beraad afgerond En dat resulteerde in een vakantieregeling ten behoeve van de openbare kleuter- en lagere scholen voor het schooljaar 1979-1980. Daaruit valt onder meer af te leiden dat de cro- cusvakantie eén dag zal duren 18 fe bruari). De Pinkstervakantie duurt weer één dag Ook zit er geen Pink sterdrie-viering in voor de openbare scholenin de gemeente Vlissingen. Het zij hier herhaald: het gaat hier om een vakantierooster voor de openbare kleuter- en lagere scholen in de ge meente Vlissingen Het bijzonder on derwijs heeft zich niet in deze regeling kunnen vinden. Althans niet het pro testants christelijk onderwijs in Oost en West-Souburg en Rltthem. Deze Vlissingse kernen hebben voor hun ideëen meer aansluiting kunnen vin den bij de regeling zoals die in Middel burg voor de vakanties uit de bus is gekomen. En omdat veel ouders met kinderen op christelijke kleuter- en la gere scholen in Souburg, ook kinderen hebben die christelijk voortgezet on derwijs volgen in Middelburg, heeft men nu de voorkeur gegeven aan de Middelburgse vakantieregeling. Zo dat alle schoolgaande gezinsleden vrijwel gelijkluidende vakantieroos ters hebben. „Wij zouden graag één lijn hebben willen trekken met het openbaar on derwijs in Vlissingen. maar we vonden dat we ons niet weer het misnoegen van al die ouders over de situatie met Pasen en Pinksteren op de hals kon den halen", aldus woordvoerdster me vrouw A. M. van Loenen-De Wit na mens het Souburgse protestants christelijk lager- en kleuteronderwijs. .JBij deze keuze heeft het belang van kind en gezin voorop gestaan", zo zegt ze. En ze wijst er met nadruk op. dat ook de inkrimping van de crocus- vakantie tot één dag. zoals die in het vakantierooster voor het openbaar kleuter- en lageronderwijs in Vlissin gen is voorzien, een bezwarende factor was. ..Met maar één vrije dag duurt zo'n trimester van ruim drie maanden wel heel erg lang" Mooi weer Volgens de gemeentelijke woordvoerder van de afdeling on derwijs in de gemeente Vlissingen is na afweging van allerlei factoren uit eindelijk gekozen voor een Hcmel- vaartsvakantieweek, „omdat de kans op mooi weer in die periode veel gro ter is dan in februari". De schoolvakantieregeling komt in Middelburg op een enigszins andere wijze tot stand dan in Vlissingen Al kort na het begin van het schooljaar krijgen de verschillende onderwijs vormen het verzoek van de gemeente om met suggesties te komen. Deze suggesties worden in het onderwijs veld nader bekeken. Omstreeks febru ari komen de voorstellen van de diver se onderwijssoorten bij de gemeente binnen. Daarna vindt, er incidenteel overleg plaats met de verschillende groepen over de verschillen in de voor stellen. „En op een bepaald moment moeten er wel eens knopen worden doorgehakt", zegt onderwijsman J Heijligers van de afdeling onderwijs in de gemeente Middelburg „Maar wij proberen toch altijd plaatselijk op één lijn te komen" In Middelburg is bij het samenstellen van het vakantierooster de voorkeur gegeven aan een langere voorjaarsva kantie in februari Het protestants christelijk lager- en kleuteronderwijs in Oost- en West^Souburg kon zich - zoals gezegd - daar beter in vinden dan in de Vlissingse regeling Middelburg se gemeentelijke onderwijsman Heijligers over dit onderdeel uit de schoolvakantieregeling .Het is in het belang van de leerling dat er in een langere periode van werken ook een periode van ontspanning is Als er niet zo'n ontspanningsperiode tussen zit nemen de kinderen de leerstof steeds moeilijk op" Reagerend op het Vlis singse standpunt, dat ervan uitgaat dat een langere vakantie rond Hemel vaart de kinderen meer kansen geeft op mooi weer wanneer zij vrij zijn. zegt de heer Heijligers: „Of het nu sneeuwt, regent of de zon schijnt, de kinderen kunnen zich in dat lange tweede tri mester toch ontspannen". Even terug naar Vlissingen „Wat dat uiteenlopen van die vakan ties in het afgelopen schooljaar zoals met Pasen betreft, daarvan hebben we", aldus de gemeentelijke onder wijsman Schmitz, „wel geleerd. We gaan proberen in frequent overleg de zaken te plannen, Er is nu vrij regel matig contact geweest met Middel burg. Maar dat contact zou wijder ver breid moeten zijn", vindt Schmitz. En hit signaleert zelf nieuwe kortslui tingsmogelijkheden. Veel kinderen uit r.k.-gezinnen die in een gemeente als Vlissingen op de lagere school hebben gezeten, reizen straks naar Goes om daar onder meer havo en vwo-leergan- gen te volgen. Maar de gemeente Vlis singen heeft over die vakantieregeling geen contact met Goes. Schmitz geeft nog wat andere voor beelden van dichtbij huis: hoe zit het met Koudekerke: waar moet het on derwijs zich daar naar richten' Naar Middelburg ofVlissingen? En Borsele? Moet die gemeente zich richten naar Goes? Of naar Middelburg? Of Vlis singen wellicht? Brief De gemeente Vlissingen heeft nu een brief op de bus gedaan, die is gericht aan de provinciale onderwijs commissie met het verzoek die va kantieregeling eens regionaal te gaan bekijken. Onderwijsman Heijliger van de gemeente Middelburg ziet hierin niet de directe oplossing. „Een provinciale onderwijscommissie zal niet iets dwingend kunnen voor schrijven. Een schoolbestuur, of dat nu een gemeentebestuur is of het be stuur van een bijzondere school is vrij om die regeling te volgen die het be stuur het beste lijkt. Maar misschien kan die provinciale onderwijs commissie met een voorstel komen, waarvan iedereen zegt: ja, dat is het!" De heer Schmitz van de gemeente Vlissingen ziet veel heil in die tus senkomst van de provinciale onder wijscommissie. „Wij voelen", zegt hij, „duidelijk de behoefte dat er centraal afspraken worden gemaakt". Wie zal het daar nu niet mee eens zijn. We hébben nu de herinnering aan wat er rond Pasen vooreen aantal gezinnen is scheef gegaan. En wat staat ons in het komende schooljaar nog te wachten: een verschil van inzicht en interpreta tie in het Walcherse over de lengte van de crocusvakantie, opvallende ver schillen in de benadering van de 'He melvaartsvakantie'. Nog even terug naar die Paasvakantie, die voor een aantal gezinnen problemen opleverde omdat de vakanties van de kinderen zover uiteen liepen. Er hebben zich geen ouders gemeld bij de gemeente met het verzoek om in dit speciale ge val kinderen thuis te mogen houden. Volgens de Vlissingse ambtenaar, die is belast met het toezicht op de nale ving van de leerplichtwet komt dat waarschijnlijk doordat de schoolhoof den deze kwestie soepel hebben weten op te vangen. Wat dieverzoeken om extra vakantie, buiten de school vakanties om, betreft: over het alge meen stellen de gemeente vrij strenge eisen Men mochtecht een gegronde reden hebben om voor de kinderen vrijaf te krijgen. Een mevrouw met een sociale uitkering, die graag met haar dochtertje in het voorseizoen op va kantie wilde omdat ze dan zou kunnen profiteren van een goedkoper tarief - ln het hoogseizoen werd het voor haar te duur om naar Spanje te gaan - kreeg te horen dat haar aanvraag was afgewe zen. Je vraagt je overigens wel af. waarom die regeling juist in de slotfase van het schooljaar zo strak Wordt gehouden. Alle kinderen zitten nu op school in een periode waarin van echt bijleren nog nauwelijks sprake is. Scholieren worden juist in deze tijd gemakshalve naar huis gestuurd omdat er leraren- Vergaderingen zijn, er worden sport dagen gehouden, er zijn orientatierit- ten in klasseverband. om maar even wat van die opvullertjes te noemen. Je zou zo denken, dat een kind nauwe lijks nog wat mist wanneer het in deze periode een weekje van school wordt gehouden. Of is het ook hier weer zoals met zoveel regels: ze zijn er om nage leefd te worden... En een Pinksterva kantie die op de ene plaats één dag en op andere plaatsen weer langer duurt. Jacques Cats Foto's: Wlm Rlemens Een greep uit de vakantieroosters voor het komende schooljaar in een aantal gemeenten in Zeeland: Vlissingen: Herfstvakantie: 15 tot en met 19 oktoberKerstvakantie 24 december tot en met 4 januari 1980: Crocusvakantie: 18 februari 1980Paasvakantie: 4 tot en met 11 april: Koninginnedag: 30 aprilBevrijdingsdag: 5 mei: Week rond Hemelvaartsdag 12 tot en met 16 mei; Pinkstervakantie 26 mei. Middelburg: Herfstvakantie: 13 tot en met 21 oktober; Kerstvakantie: 22 december tot en met 6 januari 1980; Voorjaarsvakantie: 16 tot en met 19 februari 1980 ischolengem. dag langen; Paasvakantie 4 tot en met 13 april scholengem2 dagen langer), Koninginnedag en bevrijdingsdag; Hemelvaartsvakantie: 15 tot en met 18 mei; Pinkstervakantie 24 tot en met 27 mei Goes: Herfstvakantie 13 tot en met 21 oktober. Kerstvakantie: 22 december tot en met 6 januari 1980: Crocusvakantie 16 tot en met 24 februari voor kleuters, voorlager onderwijs 16 tot en met 19 februari; Paasvakantie: 4 tot en met 13 april, voortgezet onderwijs dagje langer: Hemelvaartsvakantie: 15 tot en met 18 mei; Pinkstervakantie 24 tot en met 27 mei. Terneuzen: Herfstvakantie. 15 tot en met 19 oktober; Kerstvakantie: 24 december tot en met 4 januari 1980, Crocusvakantie: 18 tot en met 20 februari; Paasvakan tie: 4 tot en met 11 april; Hemelvaartsvakantie: 15 tot en met 18 meiPink stervakantie: 26 tot en met 28 mei ZATERDAG 30 JUNI 1979 l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 23