Opticiens nemen ten onrechte aantal taken oogartsen over Bezoekersregistratie bij casino's op komst Politie houdt 15 in grootscheepse man aan zwendel Energie INTERNATIONALE ACTIE EIGEN WOONGEBIED INDIANEN IN BRAZILIË KINDERBIJSLAGEN FOUTIEF BEREKEND PZC/i In hun bestaan bedreigd VOOR 4 MILJOEN GEKOCHT ZONDER BETALEN BELEID EN BESPARING Energiebesparend idee door Den Haag beloond ZATERDAG 30 JUNI 1979 bin nen-buiten land 11 REEKS GEVALLEN VAN SCHADE GEZICHTSVERMOGEN UTRECHT - Onderzoek waaraan ongeveer een kwart van de oogartsen in Nederland heeft mee gewerkt heeft over een periode van ruim twee jaar 149 meldingen opgeleverd van schade aan gezondheid of gezichtsvermogen waarbij het aannemelijk is dat belangrijke schade voorkomen had kunnen worden als de patiënten bij de vorige gelegenheid een oogarts hadden geconsulteerd in plaats van een opticien. topje van de ijsberg Slechts 103 van de bijna 400 oogartsen hebben gereageerd op het verzoek concrete informatie te verschaffen over de hun bekende ge vallen na 1 Januari 1977. Het betreft daarbij tien tumoren. 60 glaucomen (oogziekten ten gevolge waarvan 28 ogen onnodig blind werden en 18 ogen ernstig en 36 minder ernstig maar blijvend werden beschadigd) Verder gaat het om 13 netvliesloslatln- gen. 40 gevallen van onnodige schade door contactlensaanpassingen onder verantwoordelijkheid van de opticien, om 22 gevallen van schade bij netvlie- saandoeningen bij suikerziekte, hoge bloeddruk en andere afwijkingen en om vier gevallen van schade door ontste kingen waarbij de patiënten zich tot de opticien wendden en niet werden door verwezen. De Unie van Opticiens noemt het rap port van de oogartsen echter „onwe tenschappelijk en onbetrouwbaar". De Unie tevergeefs geprobeerd publikatie van het oogartsenrapport tegen te houden. Hoewel het onderzoek van de oogartsen daar niet op was gericht bleek in min stens vijftien gevallen duidelijk sprake te z\jn van onbevoegde uitoefening van de geneeskunde. Het is aannemelijk dat in meer van de helft van alle geval len de erecode van opticiens wel werd gerespecteerd, aldus het Nederland Oogheelkundig Gezelschap. Deson danks ontstond in vele van deze geval len onnodige blindheid of ernstige oog beschadiging. De beroepsorganisatie van Nederland se oogartsen heeft in een gisteren gepu bliceerd rapport de resultaten neerge- Jegd van een onderzoek waarom in maart door de ledenvergadering van het Nederlands Oogheelkundig Gezel schap was gevraagd. De oogartsen noemen de nu vastgeleg de gevallen .nauwelijks meer dan het Haven Rotterdam heeft gebrek aan mankracht BOTTERDAM (ANP» - De Rotterdam se haven kan per maand zo'n honderd mensen aan werk helpen, maar de meeste havenbedrijven kunnen maar mondjesmaat aan mankracht komen. Bedrijven die willen uitbreiden hebben het 't moeilijkst. Ondanks de moeilijk heden in de scheepsbouw oefenen de metaal en de bouw nog steeds grote zuigkracht uit op de mogelijk haven werknemers „Het potentieel aan mensen is er wel. maar hoe kunnen we ze motiveren voor een opleiding in de haven", zegt voor zitter mr L. J Pieters van de Scheep vaart Vereniging Zuid, de organisatie van havenwerkgevers Die hebben nooit op grote schaal buitenlandse werknemers willen inzet' ten, omdat taalmoeilijkheden fatale gevolgen kunnen hebben in de haven. Er werken er nu zo'n vierhonderd, schat de SVZ. Het zijn merendeels mensen die al jaren in Nederland wonen en de taal goed spreken. De havenwerk gevers overwegen volgens Pieters om meer buitenlanders in te zetten, want het personeelsprobleem nijpt Het aan tal Rotterdamse havenwerkers blijft wel op peil (ruim 13 000). maar uitbrei ding is steeds weer een probleem Brokx: uitgaan van laatste huurprijs woonvergunning DEN HAAG - Dc woonruimtebe schikking 1974 wordt per 1 juli gewij zigd. Als gevolg daarvan moeten ge meenten bij het verlenen van een woonvergunning voortaan uitgaan van de huurprijs die de laatste huurder heeft betaald tot het moment, waarop de huurovereenkomst met hem werd beëindigd. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning schrijft dit in een brief aan de ge meenten. De nadere uitleg van het begrip huurprijs is nodig omdat de nieuwe HuurpriJzenwet woonruimte, die op 1 juli in werking treedt, een andere rege ling voor huurprijzen geeft dan de Huurwet Zo kunnen huurder en verhuurder straks samen de huur of een wijziging van de huur afspreken. Dat zou beteke nen dat de huur van een woning die op nieuw wordt verhuurd boven dc grens gebracht kan worden die de Woon- ruimtebeschikking 1974 aangeeft voor het eisen van eèn woonvergunning Het gevolg hiervan zou kunnen zijn dat een steeds groter deel van de beschikbare woningen aan de distributie wordt ont trokken Dat zou de gemeentebesturen voor grote problemen kunnen plaatsen bij het doelmatig verdelen van de woonruimte, zo vreest Brokx In de gemeenten waar de Woonruimte- wet van kracht is, moet men een woon vergunning hebben voor het in gebruik geven of nemen van een woning met een ..kale" huurprijs van f 540 of minder per maand of een „kale" koopprijs van niet meer dan f270.000 bij E\f medewerkers van het Zuidelijk Toneel Globe verhuizen niet mee naar Eindhoven. Voor zeven van hen is een afvloeiingsregeling getroffen. De overi ge vier zijn niet lang genoeg bij Globe in dienst om daan>oor in aanmerking te komen De Brabantse subsidiènten hebben het toneelgezelschap verplciht zich in de loop van dit jaar ui Eindho ven te vestigen. Was het gezelschap daar niet op ingegaan, dan zou dat on vermijdelijk hebben geleid tot stop zetting van de subsidie. Dat zou dan het einde hebben betekend van Globe Het onderzoek is ingesteld omdat het In het verleden niet mogelijk is gebleken voldoende begrip te vinden voor wat de oogartsen omschrijven als „een werke lijk zorgwekkende situatie", zonder dat goede argumenten en zorgvuldige st a tistieken met feiten werden gestaafd Voor het verkrijgen van een volledig beeld van de ernst van de situatie zou een uitvoeriger, beter voorbereid en langer lopend onderzoek nodig zijn on der verantwoordelijkheid van de in spectie van de volksgezondheid Vakgebied. Hoewel in het rapport een aantal ge vallen van onjuist handelen van indivi duele opticiens naar voren komt. stelt het Nederlands Oogheelkundig Gezel schap dat de integriteit en de deskun digheid van de opticien op zijn vak gebied volstrekt niet in het geding is Bezwaren richten zich alleen tegen een aantal activiteiten waarvan duidelijk moet zijn dat zij niet tot het vakgebied van de opticien horen en tegen bepaal de vormen van reclame die steeds vaker voorkomen Een oproep van het bestuur van de Ne derlandse Unie van Opticiens (NUVO) om zich te beperken op het gebied van onjuiste reclame en om computerap paratuur niet allerlei eigenschappen toe te dichten die deze beslist niet bezit, lijkt niet het minste effect op te leveren. Voorbeeld van dat laatste noemt de oogartsenorganisatie dat in versneld tempo steeds meer opticiens deze computerapparatuur aanschaffen, daarbij bij het publiek de suggestie wekkend dat deze apparaten oogaf wijkingen zouden kunnen opsporen. Onjuist vinden de oogartsen de bepa ling wie wel en wie niet voor onderzoek naar de oogarts moet. te willen toever trouwen aan opticiens die als doel blij- Rectificatie per 1 juli DEN HAAG (AN'Pl - Door een misverstand zijn de eerder bekendgemaakte kin derbijslagbedragen zoals die per 1 juli 1979 zijn vastgesteld, foutief berekend, zo heeft het ministerie van sociale zaken ontdekt- De juiste kwartaalbedragen van de kinderbijslag zijn als volgt: kinderbijslag opslag eerste kind 164.58 79.56 eerste kind (indien geboren na 1 januari 19791 82.29 39.78 tweede kind 358.80 44.46 derde kind 358.80 47.58 vierde en vtjde kind 478.14 22.62 zesde zevende kind 529.62 22.62 achtste en volgende kinderen 585.78 22,62 Uiteraard zullen de juiste bedragen worden uitbetaald, aldus het ministerie totaal 244.14 122.07 403.26 406.38 500,76 552.24 608.40 kens NUVO-pubUkatie6 onder meer nastreven „meer brillen verkopen" en die dat onder meer willen bereiken door ..de gebruiksduur van de bril te bekor ten". Tussen figuur De oogartsen willen dat er tussen de oogarts en de opticien een tussenfi- guur komt. een paramedische oog- meetkundige. opgeleid op het niveau van hoger beroepsonderwijs. Die tus- senfiguur zou moeten werken onder verantwoordelijkheid van de oogarts, losgekoppeld van commercie en opti cien en hij zou zowel van opticien als van oogarts het oogmeetkundige werk kunnen overnemen. Dat zal de kosten van het oogheelkundige werk aanzien lijk kunnen beperken en de oogarts ontlasten. Het bestuur van de oogartsen besloot bijna twee weken geleden het gewraak te rapport ondanks de bezwaren van de opticiens toch te publiceren De opti ciens werd wel toegezegd, dat. het rap port genuanceerd publiekelijk zal wor den gemaakt. In die zin. dat een opti cien. ook al maakt hij fouten, niet zon der meer in een kwaad daglicht zal worden gesteldmaar dat het accent zal worden gelegd op de bezwaren van het Oogheelkundig Gezelschap tegen bij komende activiteiten van opticiens Alarmerend. Het rapport wordt door de Nederlandse Unie van Opticiens van gering weten schappelijk gehalte genoemd. Door een zeer alarmerende voorstelling van za ken wordt bij het publiek ten onrechte de indruk gewekt als zouden opticiens zich op grote schaal bezighouden met handelingen die voorbehouden zijn aan een oogarts, aldus de opticiens In de periode van het oogartsenonderzoek hebben de opticiens 1.9 miljoen oogme tingen verricht; het is onvermijdelijk dat op een dergelijk aantal fouten voorkomen, aldus de Unie van Opti- ciêns. Van de kant van de oogartsen wordt daar tegenover gesteld dat het niet gaat om fouten gemaakt binnen dc rechtmatige beroepsuitoefening, maar om structurele fouten, samenhangend met het feit dat op het ogenblik opti ciens die volkomen te goeder trouw bandelen binnen de bestaande ereco de. er de oorzaak van kunnen zijn dat mensen te laat of helemaal niet een oogarts consulteren. VENICE 'Calt/omièi - Hoeveel mensen zullen hun neus hebben gestoten, toen ze dit Amerikaanse straatje wilden inlopen'' De schilder die de opdracht kreeg om deze saaie muur te versieren, heeft zich icelopeen bijzondere icijze van zijn taak gekweten TEGEN ONGEWENSTE GASTEN DEN HAAG - De Nederlandse casino's zijn voor circa duizend personen ver boden terrein. Deze mensen, onder w ie een groot aantal buitenlanders, heb ben zich op enigerlei wijze schuldig gemaakt aan wangedrag (vaisspelen of dronkenschap) in binnen- of buiten landse casino's. De Europese casino's wisselen de ..zwarte lijsten" uit. Een aantal mensen heeft uit een soort zelf bescherming om een speelverbod ge vraagd. Met een automatische bezoekersregi stratie hopen de casino's in Val kenburg. Zandvoort en straks Scheve- ningen sneller te kunnen bepalen wie wel en wie niet de toegang tot de speel huizen kan worden ontzegd De auto matische registratie zal bij wijze van proef begin juli van start gaan in het casino m het Zuldlimburgse Val kenburg. Mr J. R. H. Kuyper. lid van de Raad voor de Casinospelen, maakte vrijdag tijdens de openbare vergadering van de Raad bekend dat de privacy van de ca sinobezoekers wordt gewaarborgd Van Thiel. Staatssecretaris Haars van justitie zal de casinostichting opdragen bezoekers inzicht te geven in de over hen opgesla gen gegevens Indien iemand heter niet mee eens is dat de toegang tot het casi no wordt geweigerd, moet er een moge lijkheid zijn om ui beroep te gaan. De casinostichting had niets liever ge wild dan dat zijzelf die beroepen in be handeling zou kunnen nemen Het ziet er echter naar uit dat de onafhankelijke Raad voor de Casinospelen, het advies college van de regering, eventuele inge stelde beroepen behandelt. Mr Kuyper. topambtenaar op het minis terie van justitie, liet weten dal de op geslagen gegevens niet door derden kunnen worden opgevraagd. Ook de De voorzitter van de Raad voor de Ca sinospelen. mr. F. van Thiel, legde zijn functie vrijdagmiddag neer. De oud-Tweede-Kamervoondtter die nog eens benadrukte dat zijn vertrek mets te maken heeft met alle verwikke lingen rond de casino's, memoreerde dat de casino's door de affaires rond de kansspelbelasting meer in opspraak zijn gebracht dan zij eigenlijk verdien den Zoals bekend, zit de casinos tichting met een belastingschuld van een kwart miljoen als gevolg van een verkeerd gekozen systeem voor de hef fing van kansspelbetasting. AMSTERDAM - Deze poes wachtte rustig af totdat de brandweer hem in een vangzeil kon opvangen. De bewoners van het pand. dat gebruikt wordt als slaapplaats voor drugverslaafden, sprongen in paniek, voordat de brandweer gearriveerd was. uit het raam. Dc Amsterdamse brandweer had de korte maar felle brand in het bewuste pand aan de Zeedijk vrij snel geblust. Zes mensen raakten gewond De brand greep zo snel om zich heen dat de mensen zich door uit de ramen van de twee etages te spnngen in veiligheid moesten stellen De zes gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis AMSTERDAM (ANF)- Het Braziliaan se ministerie van binnenlandse zaken wil ongeveer negenduizend Yanoama- Indianen vanuit hun gebied overheve len naar een reservaat dat bestaat uit 21 losse stukken land. Braziliaanse antropologen hebben ech ter. gesteund door onder andere de na tionale raad van Braziliaanse bis schoppen. de Braziliaanse persassocia tie en de Braziliaanse antropologenas- sociatie, de regenng een tegenvoorstel gedaan. Dat behelst de Instelling van een nationaal park. waarin het Yanoama-volk de tijd knjgt om zich aan te passen aan de westerse samenle ving. Het gebied dat de antropologen voor ogen hebben heeft een opper vlakte van tweemaal Nederland en be staat voor drievierde uit bergachtig en onvruchtbaar gebied. Om dit tegenvoorstel Internationaal te ondersteunen is het vrijdagmorgen door de werkgroep Indianen Zuid- Amerika WIZA) opeen persconferentie in Amsterdam gepresenteerd. Ook in Engeland, de VS, West Duitsland en Zwitserland is het tegelijkertijd aan de pers aangeboden. Donderdagavond heeft de Braziliaanse minister van binnenlandse zaken. Ma rio Andreazzo. het tegenvoorstel van de Braziliaanse antropologen ontvangen. Onder dit ministerie valt zowel de ont wikkeling van het Amazone-gebied als de behartiging van Indiaanse zaken. Geen contact De Yanoama-Indïanen van het zuiden van Venezuela en het noorden van Bra zilië leven volgens de WIZA in een ge bied met tropisch regenwoud.. In het stroomgebied van een aantal grote ri vieren, waaronder de Orinoco. Zij zijn de grootste, betrekkelijk in afzondering levende groep Indianen In Brazilië. Ve len van hen hebben nog geen enkel con tact met nlet-Indianen gehad. Het Yanoama-volk wordt volgens WIZA- secretaris Ben Vermeer, van een aantal kanten geconfronteerd met invasies in hun grondgebied. Door hun territorium zijn al verschillende wegen aangelegd. Allerlei, voor hen tot dan toe onbeken de ziektes drongen met deze ontginning het gebied binnen. De onbekendheid met deze ziektes maakte hen zeer vat baar en had grote aantallen sterfgeval len tot gevolg. In sommige gebieden stierf zelfs de helft van de bevolking aan bijvoorbeeld de mazelen, aldus Ben Vermeer Met het tegenvoorstel kiezen de an tropologen volgens eigen zeggen het beste uit twee slechte. Wanneer het re geringsvoorstel doorgang zou vinden, betekent dit dat de op 21 losse stukken wonende Indianen geen zelfstandig volk kunnen blijven. Zo'n gebied is volgens de WIZA te klein voor hen om zich in stand te houden met jagen en andere middelen van bestaan. Boven dien verliezen zij de onderlinge con tacten. Daarbij komt nog dat deze aparte gebieden gemakkelijker binnen te dringen zijn. Als zij samen in het nationale park wonen, zijn zij minder vatbaar voor ziektes en hebben zij een grotere kans om als volk te overleven. Het kamerlid Nijhof (DS'70) heeft staatssecretaris Veder-Smit (volks gezondheid) gevraagd welke maatre gelen zij denkt te nemen tegen ge slachtsziekten. In schriftelijke vragen verwijst hij naar berichten over een on rustbarende' toename van deze ziek ten. die 'na de griep de grootste infec tieziekte van Nederland is' Extra toets voor studenten afgewezen EINDHOVEN (ANP) - De academische raad wijst een toets af als selectieme chanisme bij hel toelaten van studen ten tot studierichtingen, waarvoor een studentenstop is afgekondigd. De raadbesloot vrijdag in Eindhoven dit minister Pais van onderwijs en weten schappen en de tweede kamer te be richten. Leden van de volksvertegenwoordiging hebben de bewindsman vragen gesteld over studietoetsen voor toelating tot richtingen met een numerus clausus. Het centraal instituut voor toetsont wikkeling (Citoi in Arnhem bracht er een rapport over uit Minister Pais had dit instituut verzocht na te gaan of er vergelijkende toetsen mogelijk zijn In zijn plenaire vergadering heeft de academische raad niet alleen besloten zich tegen dit soort toetsen te blijven verzetten, maar ook zijn bezorgdheid uitgesproken dat de minister het Cito de opdracht heeft gegeven De Nederlandse vereniging van school- dekanen (NVS) heeft ook ernstige be zwaren ontwikkeld tegen studietoetsen zoals het Cito ontwikkelde voor medi cijnen. tandheelkunde en diergenees kunde Het hoofdbestuur van de NVS heeft er bij minister Pais op aangedron gen ze niet in te voeren. De redenen hiervoor zijn o.a dat de voorspellende waarde voor het stu diesucces gering is en dat het zonde is dat zoveel geld moet worden besteed om slechts onbeduidende gegevens bo ven tafel te krijgen, aldus de dekanen. ARNHEM -Eenspeciaal team van dc recherche in Arnhem heeft na een half jaar intensief speurwerk vijftien men sen aangehouden, die worden ver dacht van het op grote schaal oplich ten van bedrijven in Nederland en België. Het inmiddels vijftien orders dikke politiedossier in deze zaak ver meldt namen van ongeveer tweehon derd bedrijven, die samen voor ruim vier miljoen gulden zijn bcnadeeeld. De leefijden van de verdachten - af- komstiguit. Arnhem' Apeldoorn. Ze venaar, Herwen en Aerdt. Amsterdam, Voorzurg en Aostelveen - variceren van 23 tot 46 Jaar. In afwachting van de rechtseltting zijn allen inmiddels op vrije voelen gesteld Volgens de Arn hemse politie hebben enkelen van he hun praktijken hervat Tijdens het onderzoek werden enkele honderden aangevers en getuigen ge hoord De politie werd in het onderzoek in België geassisteerd door de gerech telijke politie van Brugge Aankno pingspunt van het rechercheteamwas de zwendelaffalrein het Italiaanse piz zeriarestaurant inAmhem. waarbij ruim dertig bedrijven in Nederland voor een totaalbedragva l.i miljoen gulden werden opgelicht Directieleden. De verdachten gaven zich uit als direc tieleden die het plan hadden opgevat om een keten van dertigpizzeriares- taurants in Nederland op te zettten. In een gecombineerde actie van rijks- en gemeentepolitie van Amsterdam en de gemeentepolitie van Arnhem werd voor een bedrag van 600.000 gulden aan goederen achterhaald en terugge geven aan de eigenaars. Uit het verdere onderzoek van het team bleek dat de verdachten ook el ders in Nederland en België actief wa ren. Onder het motto „snelle levering geen betaling" werden bij diverse be drijven forse bestellingen geplaatst. Mochten de leveranciers ondanks de gunstige - juist geopende - bankreke ning van de bestellers twijfelen, dan werd een blik gegund op de inhoud van een slangeleren attachekoffertje dat een van de heren pakte „om wat docu menten te bekijken". De Inhoud van het koffertje bestond uit enkele „ton nen" aan bankbiljetten van duizend gulden. Hiermee verdwenen de laatste twijfels. Kleine orders. Bij wantrouwende leveranciers werden eerst kleine orders geplaatst, die prompt werden betaald Daarna volg den de grote orders die dan met meer betaald werden Ook werden de goede ren soms betaald met ongedekte che ques die op een bepaalde datum geïnd konden worden. De bankrekening was dan echter al opgeheven De meeste bestellingen werden ge plaatst door het totaal onwetende per soneel van de Belgische nepbedrijven. De goederen werden naar Nederland vervoerd en zo snel mogelijk verkocht, waarbij de opbrengst in de zakken van de verdachten verdween Bedrijven die argwanend geworden door het lange uitblijven van de betalingen aan de bel trokken, kregen nul op het rekest De verdachten waren al lang verdwenen en richtten elders een nieuw bedrijf op waarmee de praktijken werden voort gezet. Aan de afnemers van de in de loodsen opgeslagen goederen w erd verleid dat de goederen afkomstig waren uit faillissementen en brandschades. Een speciaal daartoe opgekochte lege BV (failliet en zonder directie) uit Utrecht moest zowel politie als afnemers op een dwaalspoor brengen. De directie van het gemeentelijk energiebedrijf in Den Haag heeft aan een van haar personeelsleden een beloning van 7 800 gulden toe gekend voor een energiebesparend idee. De heer Lybaart werkzaam als machinist bij de elektrici teitscentrale van het energiebe drijf. kreeg het bedrag vrijdagmid dag overhandigd Zijn ideel betreft een verbetering aan de ketelinstallatie van de elek triciteitscentrale en levert de ge meente Jaarlijks een besparing op van ruim 15.000 gulden Het bedrag dal de heer Lybaart heeft ontvan gen. is tot nu toe het grootste dat de gemeente Den Haag ooit voor een idee heeft toegewezen. Als het idee van Lybaart wordt uitgewerkt zul len er minder technische man kementen komen aan de ketels van de centrale Daarnaast zal het koelwater dat vrij duur is ln een kringloopsysteem worden ge bracht. zodat het niet meer wordt afgevoerd. De eerste radiotelefoon die op zonne-energie werkt. Is vrijdag in gebruik genomen De installatie is aangebracht in het massief van de Mont Blanc in het dorp L argentiere op een hoogte van 2.771 meter De radiotelefoon die in dit dorp steeds in de maanden juli en augustus wordt gebruikt werd tot nu toe gevoed door conventionele batterijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 11