EEN TEVREDEN BURGEMEESTER Een verzetje voor de bewoners van Rozenoord' Mr. Van den Beid: gevoel voor decorum PZC/braderie sluis WOENSDAG 20 JUNI 1979 »»Het opvangen van al die dagrecreanten? Tja, dat is niet zo eenvoudig. Het meest voor de hand ligt het om parkeergelden te heffen. Op de nieuwe terreinen die er komen zal dat zeker ook gebeuren". Burgemeester mr. H. P. L. van den Beid van Sluis voegt er aan toe dat de vele dagjesmensen die Sluis bezoeken best een bedrag voor parkeren willen betalen omdat ze dan weten dat hun auto in veilige handen is. De gemeenteraad liet nog onlangs doorschemeren dat men er best voor is dat er een opbrengst komt voor de gemeentekas uit de dagrecreatie omdat Sluis nu eenmaal veel geld uitgeeft ten behoeve van die dagrecreanten. Jk denk niet dat de Belgen weg zullen blijven als we dit zoudendoen. De men sen uit België zijn gewoon graag een dagje uit. Willen een neutje op het ter ras drinken en eens goed eten", vertelt de heer Van den Beid. Vanaf 1970 is hij eerste burger van Sluis. Hij was de eerste katholieke WD burgemeester in heel Nederland, werkte voordien enkele jaren als directeur van de sociale dienst in Den Helder en nog daarvoor was hij in de advocatuur werkzaam. Zeeuwsch- Vlaanderen heeft hem altijd al getrok ken. Hij kende het land door regelmatig op bezoek te komen bij vrienden in Ter- neuzen. „Wat me er in aantrekt? Het gezagsgetrouwe dat je hier nog vindt. En het historische dat Sluis eigen is". De heer Van den Beid vond het wat hij noemt, attractief om zijn loopbaan als burgervader te beëindigen. „Je kan je in dat beroep vrij bewegen. Daarnaast leek het mij dat met name een jurist geschikt is om burgemeester te wor den in een kleinere plaats. Hij licht die uitspraak desgevraagd toe: De burgemeester in de kleine plaatsen heeft nog veel direct werk te verrichten omdat een grote schare van ambtena ren hem nu eenmaal ontbreekt. Die ju ridische knobbelarijen, dat trok mr Van de Beid altijd al en hij kon er zich in blijven uitleven in Sluis. Een periode Sluis die eind volgend jaar afloopt want dan is de heer Van den Beid pen sioengerechtigd. Een periode ook die hij als overwegend positief heeft erva ren. De 'strijd' met Paul Metz is het era- ge wat hij met 'vervelend' bestempeld. Van den Beid' „Jammer vind ik het dat door die zaak er min of meer een wig isgedreven tussen een gedeelte van de bevolking en mij. Verder is er uit dit burgemeestersambt gekomen wat ik me er van voorstelde. Die inhoud, die ik ervan dacht, ja daar kan ik tevreden over zijn". De heer Van de Beid heeft 'veel plezier beleefd' aan zijn eerste burgerschap, een ambt met 'speciale aspecten'. Een ambt dat toch een vrij heid laat om als persoon een bepaald stempel te kunnen drukken, om iets tot stand te kunnen brengen, Als voor beeld noemt hij het plan Stenen Beer dat mede door zijn toedoen tot uitvoe ring is kunnen komen nadat er wat strubbelingen waren. Burgemeester zijn: „Eigenlijk nooit vrij", zegt de heer Van de Beid ervan. Meent dat er altijd een goede verhouding met de raad is geweest. Is verder voorzitter van de braderiestichting en van het VW. Za ken die zich zijns inziens goed met el kaar laten verdragen. Decorum Tevreden is hij erover dat Sluis de braderie binnen zijn muren heeft. Al vindt hij ook dat de bevolking er zich in groter totaliteit bij zou moeten be trekken. „De mensen moeten zich nog meer inleven in die middeleeuwers. En niet alleen zo gekleed gaan". Begrijpelijk is het dat de heer Van de Beid een dergelijke opzet kan waarde ren. Hij heeft gevoel voor deconuj, houdt van tradities. Weet ook dat te steeds moeilijker wordt voor hetbrate riecomité om iets nieuws te verzinna Nog anderhalfjaar is de heer Van oe Beid burgemeester. Voor die tijd hoopt hij bereikt te hebben dat 'het ovaaltje' Kaai, Kerkstraat, Kapellestraat i voetgangersdomein wordt. Grote blijft de uitbreiding van parkeerterrei nen en het bouwen van garages, college doet er zijn best voor", zeg burgemeester, die na zijn pensioe» ring niet in Sluis blijft wonen. Knokt' of misschien Brabant Maar welindi buurt van de Vlamingen... Bejaarde mannen op het bankje bij 'Rozenoord': praten en kijken... Voor de bewoners van 'Roze noord' brengt de Sluisse bra derie een aangename afwisse ling. Sommigen van de 78 be woners ondernemen zelf de tocht naar het centrum van Sluis om daar een kijkje te ne men bij braderie of kermis. Anderen gaan samen met de verzorgster naar de evenemen ten kijken in de Sluisse win kelstraten en op de Markt. Over het algemeen zoeken de bewoners van 'Rozenoord' (eigendom van de 'Vereniging protestants tehuis') vol gens administrateur Johan Vermeulen tijdens de erg drukke dagen bij voor keur Sluis niet in. „We hebben tegen woordig wat meer dan voorheen te ma ken met minder vitale mensen. Dat komt doordat de mensen nu geplaatst worden door de indicatiecommissie", aldus Johan Vermeulen. Door de week willen enkele bewoners van 'Rozenoord' nog wel eens stapje doen richting Sluis. Als het goed weer is zitten er altijd wel een paar bejaarde mannetjes voor de bank bij 'Rozenoord' te kijken naar het voorbij rijdende ver keer. Kleintje 'Rozenoord' bestaat inmiddels al mee: dan een halve eeuw en is met des overigens hoogbejaarde leeftijd nog si- tijd een 'kleintje' in het aan historie» rijke Sluis. In 1913 ging de 'vereniging protestants tehuis' in Sluis van start De villa 'Rozenoord' werd gekocht voor 14.000,-. Vanuit de diaconieën van de Nederlands hervormde kerk in West- Zeeuwsch-Vlaanderen werden de grondvesten gelegd voor dit werk. Inde loop der tijden volgden uitbreidingen en aanpassingen van 'Rozenoord'. In 1944 werd het gebouw door het oorlogs geweld zwaai- beschadigd. In 1952 werd er nog een nieuwe vleugel bijgebouwd en de vereniging ontplooide verdere ac tiviteiten. Er kwamen een serviceflatln Biervliet en een verzorgingstehuis in Breskens bij. De jaarexploitatie vandc vereniging is inmiddels opgelopen bo ven de vier miljoen gulden en datisnog al wat meer dan de acht duizend waai men mee startte. Maar 'Rozenoord' en de andere gebou wen van de vereniging zijn dan ook vrij modern. De bejaarden hebben het er best naar hun zin. Maar eve uitstapje naar de braderie, dat zien ve len toch wel zitten. Voor de afwisseling en de gezelligheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 42