Geen camping gehandicapten 'De Schouwse Ruiters'; 40 jaar in het zadel 'IK ZOU D'R NOG EEN HARTINFARCT VAN KRIJGEN pzc - sport- pzc - sport - pzc Schouwen3l|Ouiyeland Extra IQNDERDAG 21 JUNI 1979 Punt 4 van de raadsagenda. Aan de orde een verzoek van camping 'Duinoord aan Zee' b.v. om op ten stuk grond tussen de Kampweg en de Westerseweg in Westenschouwen 'een kampeerterrein voor gehandicapten te mogen beginnen. Er wordt nauwelijks over gediscussieerd. De raadsleden vinden het wel jammer, want ze zijn ervan doordrongen dat het op Schouwen-Duiveland ont breekt aan voldoende vakantievoorzieningen voor gehandicapten, maar helaasZe kunnen neinig anders dan 'nee' verkopen. Want inwilliging van het verzoek zou strijdig zijn met het streekplan Schouwen-Duiveland. De zaak werd dus afgewezen. Voor de zoveelste keer. Volgende agendapunt. eigen winstbejag. Maar dat zijn opmer kingen, daar trek ik me niks van aan. HuibLandegent had eerlijk gezegd ook niet veel anders verwacht. Hij zal de raad nog wel een briefje sturen, waarin bflz'n teleurstelling uitspreekt over de afwijzing. En verder wil hij er maar Sever niet meer over praten. Want hij is bet goed zat. „Ze lopen allemaal met de ouik vooruit om te zeggen; we zijn be reid de minder-valide mens te helpen Maar als het er op aankomt, dan is het laten we ze maar op het een of an der afgelegen plaatsje stoppen, maar niethier in het mooie Westenschouwen. Daar komt het in grote trekken wel op neer. En ik weet wel; ze hebben wel 's gezegd van; hij doet het alleen maar uit Goed. natuurlijk, we zijn zakenmen sen.... Maar we willen ook graag wat voor die minder-valide vakantieganger doen. Maar ja. dat schijntniet begrepen te worden, of ze willen het niet begrij pen, ik weet het niet wat het is. Maar om me d'r nog verder druk over te maken; ik zou d'r nog een hartinfarct van krij gen. Dus wil ik er verder maar over zwijgen Eind vorige maand werd het resultaat gepubliceerd van een inventarisatie van de Provinciale Planologische Dienst (PPD> van de kampeermoge- lijkheden voor gehandicapten op Schouwen-Duiveland. En daarin werd een weinig opgewekt beeld geschetst. Er zijn op Schouwen-Duiveland maar bitter weinig mogelijkheden voor ge handicapten om daar van een onbe zorgde vakantie te kunnen genieten. Alleen in Bruinisse; in 'Onze Hoeve' en 'De Kreek' is een aantal voorzieningen voor gehandicapte vakantiegangers opgenomen. En dan heeft de stichting Renesse -nog weinig concrete - plan nen om een kampeerterrein in te rich ten, dat ook geschikt is voor het ge bruik door mmder-validen. Daarmee is de koek wel op. Landegent heeft een beetje meewarig zitten glimlachen, toen hij de krantebe- richten over die PPD-inventarisatie las. Gebrek aan kampeervoorzieningen voor gehandicapten, terwijl hij nu juist al een paar jaar bezig is om te proberen iets dergelijks in de Westhoek te reali seren. Tot nu toe met vergeefse hard nekkigheid Afgelopen maandag werd z'n zoveelste verzoek geprulleman- deerd'. Waarom dan wel? Het is heel simpel. De gebroeders Landegent mo gen dan wel leuke plannetjes hebben, maar de lap grond waarop zij hun ideeèn willen verwezenlijken, mag ge woon niet gebruikt worden voor recrea tieve doeleinden. Dat is in het streekplan Schouwen-Duiveland vast gelegd. Voorgeschiedenis Zoals ieder verhaal heeft ook dit een voorgeschiedenis. Die begint in 1972, als provinciale staten van Zeeland af wijzend reageren op een verzoek van de gebroeders Landegent, eigenaars van de camping 'Duinoord aan Zee' b.v.om daar vlakbij de rotonde van Westen schouwen een camping te mogen in richten. Daar komt helemaal niets van in, zo zeiden de statenleden, want het gaat om een landschappelijk waarde vol gebied, en een kampeerterrein op die plaats zou alles maar bederven Een poos later, op 28 januari 1974, komt er bij b. en w. van Westerschouwen een brief binnen van de Recron. Dat is een organisatie van recreatie-ondernemers in Nederland De Recron vraagt het college de bestemming van het bewuste stuk grond dusdanig te wijzigen, dat de vestiging van een toeristische camping op die plaats toch mogelijk wordt ge maakt. Het antwoord is nee: in strijd met het streekplan. We zijn weer een jaar verder als de omwonenden van het perceel te hoop lopen. Ze vrezen dat de gebroeders Landegent ondanks alles toch zullen proberen om hun plannen door te drukken. Er worden handteke ningen (vijfenzestig) verzameld, er wordt een jurist ingeschakeld; dat al lemaal om er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij niets van de plannen van de Landegents moeten hebben. Er wordt op het gemeentehuis zelfs een bijeenkomst belegd met de verontruste omwonenden. Later krijgen ze van het gemeentebestuur een schriftelijke be vestiging dat de vestiging van een camping op basis van de geldende streek- en bestemmingsplannen niet mogelijk is. en dat een bestem mingsplan-herziening geenszins wordt overwogen. De omwonenden gerust ge steld. Volhouden Het is dan 24 januari 1977. Maar de ge broeders Landegent zijn echte volhou ders. Want een paar paar maanden la ter komen ze met een plan op de prop pen om op datzelfde stuk terrein een camping voor o. a. gehandicapten en minder-validen aan te leggen. Nee, zeggen b. en w. weer. Nauwelijks heb ben de Landegents dat antwoord bin nen, of er is al weer een brief onderweg naar provinciale staten. In mei '78 hebben ze nog een gesprek met gedepu teerde Boersma en PPD-directeur ir. Adriaansens. Nee, klinkt het ook daar weer. 'Nee' galmt het ook in de verga derzaal van provinciale staten. Een schrale troost voor de gebroeders Landegent; de statenleden geven het college van gedeputeerde staten wel de opdracht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor de vesti ging van kampeervoorzieningen voor gehandicapten op Schouwen-Duive land. Maar daar schoten de Landegents mets mee op. Want him terrein komt daar zeer zeker niet voor in aanmer king. Eind vorige maand kwam de in ventarisatie van de PPD naar buiten. Conclusie: te weinig kampeermoge- lijkheden voor gehandicapte vakantie gangers. Maandag heeft de raad van Westerschouwen weer een verzoek (dat vergezeld was van een aantal ad hesiebetuigingen van instellingen voor gehandicapten) van de Landegents be handeld. En wederom vingen de ge broeders bot. „We kunnen weinig an ders, we zitten nu eenmaal aan dat streekplan vast", redeneerde de raad van Westerschouwen maandagavond. Huib Landegent schudt zijn hoofd De landelijke rijvereniging 'De Schouwse Ruiters' uit Dreischor maakt zich op om feest te gaan vieren. Veertig jaar bestaat de vereniging. Het is destijds begonnen met wat boerenzoons, die op mooie zondagmiddagen een ritje te paard maakten door de polder. Het leidde op 12 juni 1939 tot de oprichting van de rijvereni- fing. Het is de rijvereniging al die jaren vrij goed gegaan. 'De Schouwse Ruiters' hebben in het verleden flinke successen behaald. Zo behaalden dc achttallen van 'De Schouwse Rniters'diverse provinciale kampioenschappen. En dat be tekende automatisch deelna me aan de nationale kam- Een bekende naam uit de vijftiger ja ren: L. M. Moermond, nu burgemeester van Westkapelle. Hij werd in die tijd met zijn paard Bonzo provinciaal kam pioen bij de springruiters. Ook was hij instructeur bij 'De Schouwse Ruiters' en zijn naam is nog steeds een begrip in het wereldje van de paardesporters. Een zeer verdienstelijk springruiter is ook de huidige voorzitter van 'De Schouwse Ruiters', Anton Hanse. Hij werd in '76 en '77 provinciaal kampioen en hij wist bij de nationale kampioen schappen twee keer een vierde plaats te veroveren. Over het algemeen genomen dus goede prestaties voor 'De Schouw se Ruiters'. Voorzitter Anton Hanse hierover: „We mogen als vereniging zeker gezien wor den als een goede middenmoter. En daarbij wil ik wel opmerken, dat de prestaties de laatste jaren een stijgende lijn vertonen. Dat is volgens mij beslist te danken aan de goede instructie, die gegeven wordt. Want we hebben twee keer in de week de beschikking over een gediplomeerde instructrice eneen in structeur". Doorstroming Vijfendertig actieve ruiters heeftde vereniging. En in 1966 is er een pony club opgericht, die op dit moment ook zo'n dertig leden telt. De doorstroming van de pony-klantjes naar het grote werk valt eigenlijk een beetje tegen. „Maar je moet niet vergeten, dat veel jongeren in de leeftijd van vijftien tot zeventien jaar van het eiland weg trekken. En daar komt dan ook nog bij, dat als je goed paardesport wilt be drijven, dan moet je wel echt paarde- gek zijn. Want met die twee uur in de week trainen kom je er niet, je zal wel wat aan 'huiswerk' moeten doen. Om echt wat te bereiken moet er iedere dag geoefend worden en dan komt de dage lijkse verzorging van het paard ook nog eens om de hoek kijken". Al die trainingsactiviteiten van 'De Schouwse Ruiters' spelen zich af in Noordgouwe Daar hebben de ruiters de beschikking over een stuk grond, waar op twee dressuurbanen en een spring- tuin zijn aangelegd „We zijn", zegt se cretaris A. Bevelander, „beslist met on tevreden met onze accommodatie. Maar een grote wens van ons is een overdekte hal, waarin we ook 's winters en met slecht weer onze activiteiten ongehinderd kunnen voortzetten. Er wordt binnen ons bestuur zeker over zo'n hal gedacht, maar voorlopig blijft het nog bij het wisselen van gedachten en het bekijken van de kosten. Want het zal een kostbare geschiedenis worden. En aangezien wij een van de weinige sportverenigingen zijn, die van geen enkele mstantie subsidie ontvangen, zal er nog heel wat gerekend moeten worden" pioenschappen. 'De Schouwse Ruiters' presenteren zich. Het is zo langzamerhand een modever schijnsel geworden: een paard of pony als statussymbool. Anton Hanse: „Veel mensen die een paard aanschaffen zijn zich niet bewust van wat zij zich op de hals halen. Men vergeet maar al te makkelijk, dat paarden en pony's ook verzorging en onderhoud nodig heb ben. Met een stukje wei alleen komt men er niet. Ze hebben nog nooit stil gestaan bij dingen als krachtvoer, de hoefsmid en dierenarts. Vaak zijn dit ook de figuren, die denken dat als ze vandaag een paard kopen, dat ze mor gen kunnen rijden en overmorgen een wedstrijd kunnen winnen Niets is na tuurlijk mmder waar. Want een ervaren ruiter heeft met een afgerichtpaard al een jaar nodig om een goede combina tie te vormen, en dan moet het ook nog klikken tussen paard en ruiter". Het veertigjarig bestaan van 'De Schouwse Ruiters' zal zeer zeker niet onopgemerkt voorbij gaan. Zaterdag 28 juli wordt er op het terrein aan de Hogeboomlaan in Renesse tegenover camping Eureka een groot concours hippique georganiseerd. Aan het con cours wordt meegedaan door ruiters uit heel Zeeland en West-Brabant. Ook het aangespannen paard zal die dag niet ontbreken en 's avonds is er een massale parade, waaraan alle deelne mers meedoen. Verder staat er een de monstratie met Zeeuwse trekpaarden op het programma.Zaterdag 28 juli; een dag dus om te onthouden. Niet al leen voor de echte paardeliefhebbers. Ook voor leken op dit gebied is er ge noeg te beleven. C. in t V. Voorzitter Anton Hanse -s&rnw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 39