Teleurstelling WETSWINKEL De lotgevallen van Henk en Martine SKA TEBOARD-BA IS VAN DE BAAN Schouweiïfp)uiveland Extra Een bittere teleurstelling voor de twaalfjarige Wijand Piree en z'n vriendjes... Ongeveer vijf honderd handtekeningen had den ze opgehaald. Want Wij nand en z'n kameraden vinden, dat er in Zierikzee een skate board-baan moet komen. Maar dat kunnen ze zoel vergeten. Naar aanleiding van de actie van de kinderen hebben bur gemeester en zoethouders van Zierikzee de dienst gemeente werken opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om in de stad te komen tot de aanleg van zo'n schaatsplankbaan. Slot conclusie: Wijnand en z'n vriendjes moeten het zonder blijven doen. Want het college van burgemeester en zoethou ders zijn tot de slotsom geko men, dat zo'n baan geen haal bare kaart is. In de eerste plaats de kosten. Er zou een be drag van 60.000 gulden mee gemoeid zijn. En dat vindt het dagelijks bestuur van de ge meente wel wat al te veel van het goede. Daarnaast staan b. en zo. op het standpunt, dat het alleen verantwoord is geld in zo'n skateboard-baan te ste ken, wanneer er zekerheid be staat dat skateboarding geen bevlieging it. De kans is groot, zeggen b. en w. dat alle rol- schaatsplanken straks weer ergens onder in de speel goedkast zijn verdwenen. En dan ligt daat daar zo'n baan. „Men denke aan de zogenaam de hoela-hoep rage vazi des tijds. De gemeente heeft ook in lichtingen ingezoonnen bij de Nederlandse Sport Federatie. Volgens de NSF is het zeer ge- zoenst, dat er bij een skate board-baan toezicht aanwezig is. En daartoe ontbreekt bij de gemeente de mankracht. De skateboard-baan is van de baan. Wijnand Piree en z'n vriendjes kunnen kiezen: of de rolschaatsplanken voorgoed opbergen, of gewoon doorgaan langs de openbare weg, maar dan zvel met alle risico's van dien... Het goede humeur van Henk van 't Hof, een 24-jarige vrachtwagenchauffeur uit Brouwershaven, half januari van dit jaar zo langzamerhand tot op de draad versleten. Problemen met de wegenbelasting. Al die accept-girobetaalkaarten, aanmaningen, brieven, deurwaarders; Henk kon er met de beste wil van de wereld geen wijs meer uit. Heel toevallig had hij pas nog op de radio programma gehoord over wetswinkels.En Henk had ook wel 's gelezen, dat er in Zierikzee zo'n rechtswinkel was, waar ze je voor een knaak wat verder willen helpen om de knoop van sociale en juridische regelingen te ontwarren. Dusweet je wat. sprak 'ie tot zichzelf, ik ga daar maar 's naar toe Welgemoed Henk van 't Hof met de hele mikmak onder de arm de rechtswinkel san het Havenplein in Zierikzee bin nen Daar trof hij mr. Boitelle, een ad vocaat verbonden aan het advocaten bureau van mr. G- Nijland te Zierikzee. Henk deponeerde het hele zaakje op het bureau van de raadsman. Of hij hem misschien op weg zou kunnen helpen. Natuurlijk, sprak de advocaat vriende- bjk. we zullen een brielje schrijven naar deinspecteur der belastingen Die brief rea Henk op vijfentwintig of dertig gul den komen te staan. En dan moest hij natuurlijk ook nog het tarief (een rijks daalder) voor de wetswinkel betalen. Prima, zei Henk, en hij tastte al naar de achterzak om dat meteen maar even in orde te maken. Nee, hij hoefde nog niet te betalen. Hij zou wel een rekeningetje thuis gestuurd krijgen. Keurig gere geld, dacht Henk. En fluitend ging hij veer naar huis. Toch mooi dat er zoiets alseen rechtswinkel bestaat, zei hij nog tegen z'n vrouw Martine (23). Vorige vreek kwam de rekening binnen. Of Henk maar vierhonderdtweeenzeven- ug gulden over wilde maken op het gi ronummer van het advocatenbureau vanmr. G. Nijland te Zierikzee. Henken Martine voelen zich behoorlijk gepakt. Beetgenomen door de rechtswinkel. waarvan ze altijd hadden gedacht, dat men daar graag bereid was om tegen een schappelijk prijsje een helpende hand uit te steken. Henk en Martine zullen zich nog wel tien keer bedenken, voordat ze daar nog eens hun neus zul len laten zien. Ombouwen De narigheid is eigenlijk al een paar jaar geleden begonnen. De benzine werd steeds maar duurder en Henk be sloot om z'n auto op een andere brand stof te laten rijden Op gas. Dus liet hij z'n gele Fiatje ombouwen. Dat brengt enige administratieve rompslomp met zich mee. Z'n auto moest gekeurd wor den en in verband met de wegenbelas ting opnieuw worden gewogen. Want de fiscus vindt nu eenmaal, dat auto's die op gas rijden, zwaarder belast dienen te worden dan benzine slurpende auto mobielen. In Vlissingen liet Henk z'n omgebouwde Fiat keuren. Daar zouden ze de kwestie met de wegenbelasting ook wel even voor hem regelen. Maar hij hoorde niets meer Toegegeven, Henk heeft het zelf ook een beetje laten ver sloffen. Anderhalf jaar verstreken, voordat hij zelf maar 's met het kantoor van de wegenbelasting in Apeldocm ging bellen, om te informeren hoe het er nu eigenlijk mee zat. Want hij wilde z'n belastingpapieren nu eindelijk toch wel eens m orde hebben. Maar toen hij er eenmaal probeerde achter te komen hoeveel wegenbelasting hij precies ver schuldigd was, verdwaalde hij hopeloos in de doolhof der ambtenarij. „Ik heb gebeld, en gebeld. Maar d'r was niemand, die me kon uitleggen hoe of wat. Ik ben een paar keer gefotog rafeerd op de weg en toen begon de el lende pas goed. Girokaarten, overzich ten van wat ik betaald had, aanmanin gen, boetes, ik heb een stuk of drie, vier keer de deurwaarder aan de deur ge had; ik kon er geen baas meer over. En als ik opbelde, was er niemand die me duidelijk kon maken hoe het in mekaar zat. Het was zo erg; ik belde een keer en vroeg: met wie heb ik gesproken. Dat was met een meneer Hartman. Nou, ik die naam netjes op een papiertje ge schreven. Want ik dacht, als ik nog een keer moet bellen, dan weet ik ten minste naar wie ik moet vragen. Want steeds maar weer dat hele verhaal op nieuw vertellen; je komt er op den duur zelf niet meer uit. Nou, ik belde een volgende keer en vroeg dus naar die meneer Hartman. Maar die kenden ze daar helemaal niet. zeiden ze. Waar blijf je dan Opgelopen Niet alleen de correspondentie met het kantoorvan de wegenbelasting te Apeldoorn was inmiddels tot een res pectabel stapeltje uitgegroeid, ook het bedrag dat de fiscus van Henk van 't Hof vorderde, was behoorlijk opgelo pen; zo'n achthonderd gulden. Henk begreep er de ballen niet meer van. „Dus toen ben ik maar die rechtswinkel toe gegaan. Die-man heeft het allemaal bekeken. En wij hebben gevraagd van: wat kost 't Het vaste tarief was een rijksdaalder En. zei hij, ik ga waar schijnlijk een brief sturen naar de in specteur van de belastingen, en dan komt er zo'n vijfentwintig of dertig gul den bij". Op 21 maart kregen Henk en Martine van 't Hofbericht van de advocaat. Hij had het allemaal uitgezocht en ze moesten in plaats van achthonderd nog maar zo'n vijfhonderd gulden aan we genbelasting betalen. Dat klopte ach teraf gezien - volgens Henk en Martine - ook weer niet. maar het zou te ver voe ren om daar nog weer uitputtend op in te gaan. Op 11 juni presenteerde het advocatenbureau Nijland. waaraan de raadsman die Henk en Martine in de wetswinkel geholpen hadwas verbon den. de rekening: geen dertig gulden, zoals ze hadden verwacht, maar vierhonderdtweeenzeventig gulden voor 'bestudering van de stukken, brie ven en telefoongesprekken'. Eerst ver bazing, toen woede in Huize Van 't Hof. De rekening van de advocaat was nog hoger, dan het bedrag dat hij hen aan belasting bespaard dacht te hebben. Martine (verontwaardigd): ..Wij zijn er altijd vanuit gegaan, dat die man ons voor een paar tientjes zou helpen. Er is nooit tegen ons gezegd, jongens het gaat uit de hand lopen, ik heb er meer werk aan. dus het wordt duurder. Dus ik gebeld Eerst kreeg ik de secretaresse aan de telefoon, maar die wilde me niet doorverbinden. Toen ben ik een beetle Henk van 't Hof ...als ive niet gevraagd haddenhoeveel gaat 't kosten, allee kwaad geworden en kreeg ik uiteinde lijk meneer Nijland aan de telefoonIk t er nirt mee eens. We zijn helemaal ver keerd voorgelicht, De afspraak was vijfentwintig gulden voor een brief en een rijksdaalder voor de wetswinkel. Hij zegt: j a, maar dat kan niet, want er is uren werk aan besteed En een advoca- tenloon is tweehonderdtien gulden per uur. Nou. zeg ik, dan wil ik mr. Boitelle zelf even spreken. Maar dat kon niet. want meneer Boitelle werkte daar niet meer. Ik heb nog een kwartier staan praten met die man En wat ik allemaal gezegd heb weet ik niet meer. maar het slot van het liedje was. dat ik de tele foon er kwaad op gegooid heb Nog geen vijf minuten later belt hij terug. Hij zegt: we vinden dat u ten dele wel gelijk hebt en dat u de dupe bent geworden van iemand die u niet voorgelicht heeft, dus laten we het samen delen. Nou. zeg ik, dan moet het maar. Dus het komt er uiteindelijk op neer. dat wij tweehon derdvijfendertig gulden moeten beta len". Henk: „Ja, maar ik ben 't er nog niet mee eens. Ik ben bereid om dertig of vijfendertig gulden te betalen, zoals was afgesproken. Het is hun fout. niet de mijne. Als we van tevoren niet ge vraagd hadden: hoeveel gaat het kos ten, allez....". Een vergissing Het advocatenkantoor van mr. Nijland om commentaar gevraagd. Mr. Boitelle is inderdaad niet meer aan het bureau verbonden. Mr. Nijland aan de lijn: „Ja. ik het allemaal uitgelegd aan mevrouw Van 't Hof Dus zou het daar kunnen vragen. Wilt U er dan niet op ingaan9 En dan bevestigt hij in grote lijnen het relaas van Henk en Martine. „Inder daad, het is een zaak geweest van mijn voormalige kantoorgenoot. En het is wel 's zo, dat wanneer wij een eenvoudig briefje moeten schrijven, dan kunnen we volstaan met een bedrag van vij fentwintig gulden of zoiets. Maar als er echt naspeuringen gedaan moeten worden, en aan de hand van de gege vens in de map kan ik laten zien hoeveel werk er in is gaan zitten, dan moet je optellen hoeveel tijd er mee gemoeid is geweest En dan geldt het gewone uurtarief.Ik heb de rekening opgesteld, omdat mijn voormalige kantoorgenoot dus weg is. aan de hand van een het aantal gegevens in de map. En dat heb ik nog gematigd gedaan...." Er ivordt niet aan getwijfeld, dat er veel werkin is gaan zitten, het verwijt is, dat deze mensen niet gewaarschuwd zijn, dat de rekening wel eens zou kunnen aantikken. Mr. Nijland: „Ja. dat kan ik moeilijk beoordelen, want ik weet niet wat mijn voormalige kantoorgenoot des tijds heeft toegezegd. Maar als die mensen dat zeggen, dan wil ik dat wel aannemen. En dat is dan een vergis sing van ons kantoor geweest. Maar van hun kant, tja, ze hadden er toch zelf ook wel een beetje bij stil moeten staan, dat het niet allemaal voor vij fentwintig of dertig gulden kan. Van daar mijn voorstel om hen de helft van de rekening te laten betalen....". Dan nog iets anders. De advocaat, waarmee Henk en Martine op de recht swinkel te maken hebben gehad, was toen nog verbonden aan het advoca tenbureau van mr. Nijland. Het ad vocatenbureau van mr. Nijland heeft de kwestie via de wetswinkel dus naar zichzelf door verwezen. Mr. Nijland heeft destijds het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een wetswinkel op Schouwen-Duivelana. In de Sghouwen-Duiveland-Extra van 16 maart '78 verscheen daarover een in terview met mr, Nijland. Een fragment uit dat verhaal: maar gebruikt de advocaat zo'n wetswinkel dan niet om bepaalde za ken naar zich toe te trekken, waarmee een lekker centje te verdienen is. Nij land„Iets dergelijks is niet mogelijk Er zijn regelingen getroffen, waardoor het onmogelijk is. dat ik een client, die met bepaalde moeilijkheden zit, naar mezelf door verwijs. Als er iemand bij me komt met een probleem, dat niet onmiddellijk op de wetsivinkel kan worden afgehandeld, mag ik die zaak niet zelf op me nemen. Ik ben verplicht die clienten naar een collega door te verwijzen". Tot zover de Schouwen-Duiveland-Ex- travan 16 maart 1978. Maar in het geval van Henk van "t Hof heeft de advocaat een kwestie, die op de wetswinkel werd aangekaart, wel degelijk naar zich zelf toegetrokken. Mr. Nijland: „Ja, dat is zo. We hebben dat systeem los gelaten, omdat het niet gehandhaafd kon worden We hebben gezegd: het is onzin als de mensen eerst in de wetswinkel hun probleem hebben uitgelegd, om hen dan nog een keer datzelfde verhaal te laten vertellen aan een ander. En bovendien, mensen heb ben soms een bepaalde voorkeur, en dan is het helemaal moeilijk om te zeg gen: nu heb je mij toevallig op de wets winkel gehad, dus mag ik je verder niet meer helpen. Er is een vergadering ge weest van de wetswinkel. en daar heeft men het onpraktische van een dergelij ke regeling ingezien. Toen is het besluit gevallen om dat te veranderen. Zo zit dat....". QONDERDAG 21 JUNI 1979

Provinciale Zeeuwse Courant | 1979 | | pagina 37